Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα 28 - Το ηφαιστειακό μαλλί


Retroplaymo

Πώς σας φάνηκε ο τόμος;   

6 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

SCARPAAPANTA_0028.jpg

Αυτή την Κυριακή με την Καθημερινή

scarpa_digital_tomos_3os_960x600-thumb-large.thumb.jpg.da93dd6ca22080781a99b5fc6b1f177a.jpg

 

Μεγάλες Ιστορίες Disney, Τα Άπαντα του Romano Scarpa "Το ηφαιστειακό μαλλί",

αυτή την Κυριακή με την Καθημερινή

link

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Retroplaymo Δεν πιστεύω να στρώθηκες από τώρα έξω από το περίπτερο? :thinking:

 

Έχουμε ακόμα σχεδόν μία εβδομάδα για να κυκλοφορήσει! :lol:

 

 

:beer:

  • Like 1
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα περιεχόμενα του συνδέσμου στην αρχική δημοσίευση αλλάζουν κάθε εβδομάδα. Καλό είναι να αντικατασταθεί ο σύνδεσμος με τον αυτόν προς το συγκεκριμένο τόμο.

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

sc202024.thumb.jpg.a6e2a6df105980be536e488e2c622b6d.jpg

 

Στο τελευταίο βίντεο/διαφήμιση που έβαλε η Καθημερινή για τον 28ο τόμο της σειράς Μεγάλες Ιστορίες Disney – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα μαθαίνουμε άλλες 2 ιστορίες που θα έχει σίγουρα ο τόμος. Όμως, γνωρίζουμε οι τόμοι της σειράς είναι πάντα ένας Ιταλικός τόμος χωρισμένος στη μέση. Αυτό σημαίνει ότι θα δούμε και ότι έχει μείνει από τον Ιταλικό τόμο 14 στον οποίο αντιστοιχεί  το άλλο μισό του δικού μας τόμου 28.

 

Συγκεκριμένα θα έχουμε:

sc202021.jpg.thumb.jpg.cd9ccb5981f4cd0bec9f2de80baa7f15.jpgsc202022.jpg.thumb.jpg.36b6ac5aaeedb5ed69d0865c1a361e89.jpgsc202023.thumb.jpg.994b88d4984e67c5d468ccb81332278e.jpg

  1. Ηφαιστειακό Μαλλί (κύρια ιστορία)
  2. Εκρηκτικό Σπριντ
  3. Αυτόπτης Μάρτυρα 

Και σύμφωνα με όσα είπαμε πριν θα έχουμε λογικά και αυτές τις 3 ιστορίες:

  1. Zio Paperone e il tetrabassotto (αδημοσίευτη)
  2. Paperino e l’hobby preferito (αδημοσίευτη)
  3. Paperina e la beffa in bottiglia (αδημοσίευτη)

Τέλος στην πρώτη εικόνα πέρα από τον τόμο της Κυριακής μπορούμε να δούμε μέρη των εξώφυλλων των άλλων τόμων και αποδεικνύεται για άλλη μια φορά ότι οι τόμοι θα είναι εννιά.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστούμε την Καθημερινή που μας προσφέρει τις αδημοσίευτες ιστορίες του Σκάρπα που επί δεκαετίες αγνοούσε ο Τερζόπουλος!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Τόμος 28-κριτική

 

Το ηφαιστειακό μαλλί: Ακόμα μια απολαυστική ιστορία σχετιζόμενη με τις επιχειρήσεις του θείου Σκρουτζ και συγκρεκιμένα αυτές που έχουν να κάνουν με το μαλλί. Επίσης στις ιστορίες του Scarpa η Τζένυ εμφανίζεται με έναν πιο δυναμικό ρόλο και μαζί με τον Λούλη Λουλάκη κάνουν απίστευτο ντουέτο που μας προσφέρει άκρως περιπετειώδεις σενάρια. Ακόμα να πω πως εντυπωσιάστηκα με το μεγάλο καρέ στη σελίδα 27 όταν ο Σκρουτζ μπαίνει στον κρατήρα :wow:

Το εκπληκτικό σπριντ: Χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό απλά διασκεδαστική ιστορία ποδηλατικού θέματος όπου τεμπέλαρος αγύμναστος υπναράς θείος Ντόναλντ μας δείχνει τι μπορεί να κάνει σε έναν πραγματικά απίστευτο ποδηλατικό αγώνα που όλα μπορούν να συμβούν.

Αυτόπτης μάρτυρας: Η Νταίζυ γράφει στο ημερολόγιο της για μια συναρπαστική περιπέτεια με πολλά πρόσωπα και μια μεγάλη παρεξήγηση. Εμένα μου αρέσουν αυτά οπότε δεν μπορεί παρά να μην με ικανοποίησε κι η εν λόγω ιστορία.:D

Εμφιαλωμένη φάρσα: Ο Γκαστόνε πέφτει θύμα μιας καλοστημένης φάρσας του Ντόναλντ και της Νταίζυ σε μια όμορφη και πλακατζίδικη ιστορία από το ημερολόγιο της Νταίζυ. Μισούμε Γκαστόνε, αγαπάμε Ντόναλντ :cigar:

Το αγαπημένο χόμπυ: Σύμφωνα με τη Νταίζυ ο Ντόναλντ πρέπει να βρει μια ασχολία και να μην κάθετε όλη την ώρα στην αιώρα (έκανα ρήμα:D) και μπλέκει σε μια διαστημική περιπέτεια. Αρκετά καλή!

Ο γιγάντιος ρομπομουργόλυκος: Οι Μουργόλυκοι σχεδιάζουν ένα ακόμα μοχθηρό σχέδιο για να ξαφρίσου τον τσιγκούνη Σκρουτζ. Αρκετά καλή και φασάτη ιστορία. Εντυπωσιάστηκα επιπρόσθετα και με το θησαυροφυλάκια που δήθεν έπεσε από τον ουρανό. Το ότι το σενάριο είναι του Cimino μπορούμε να το καταλάβουμε και χωρίς να διαβάσουμε το άρθρο.

Συνολικά:

Ένας ακόμη απολαυστικός με καλύτερη το «Ηφαιστειακό μαλλί». Άσχετο, αλλά χάρηκα κι εγώ που αυτός ο τόμος δεν είχε ούτε τσάκισμα, ούτε σκίσιμο σελίδων. Όπως φαίνεται ήταν κάτι προσωρινό

Επεξεργασία από Gong
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Πολυ ωραίος ο 3ος φετινός τόμος από τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα.  Γενικά όλες οι ιστορίες του τόμου μου φάνηκαν πολύ καλές και απολαυστικές ιδίως η κεντρική ιστορία "ΤΟ Ηφαιστειακό Μαλλί". Ανυπομονώ για τον επόμενο. 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@jimmy mcduck  Φαίνεται πως αφού σταμάτησαν  τα λάθη που έκαναν με την κατάσταση των τόμων,τώρα κάνουν τυπογραφικά. :P Ο δικός μου τόμος λέει "Το ηφαιστειακό μαλλί" :lol:

  • Like 2
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

5 λεπτά πριν, mko είπε:

@jimmy mcduck  Φαίνεται πως αφού σταμάτησαν  τα λάθη που έκαναν με την κατάσταση των τόμων,τώρα κάνουν τυπογραφικά. :P Ο δικός μου τόμος λέει "Το ηφαιστειακό μαλλί" :lol:

 

Όχι λάθος μου ήταν μαλλί λέει και το δικό μου. 

Ευτυχώς :cheers5:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το γνώριζα, αστεϊζόμενος έγραψα το ποστ :lol:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οταν την περασμένη Κυριακη αγορασα τον συγκεκριμένο τομο και ειχε ως κύρια ιστορία το "Ηφαιστειακό μαλλί" πραγματικα γυρισα συγκινημενος 24 χρόνια πισω οταν ειχα βρεθει στο Παρίσι στις αρχές του 1996 για πρωτη φορα στην πολη του φωτος.

Εκει σε καποιες προθηκες περιοδικου τύπου είχα επιλέξει να παρω τον συγκεκριμενο επετειακο χρυσαφι τομο που καπως μου εκανε το κλικ.. 

https://inducks.org/issue.php?c=fr%2FMP++194#b

Πολυσελιδος και εντυπωσιακος στα ματια μου, ειχε ως κυρια ιστορία την κυρια ιστορία του τρέχοντος 28ου τομου. Το μονο.. προβλημα ηταν ενα. Οτι δεν γνωριζα Γαλλικά, κατι που με απέτρεψε απο το να διαβασω ακριβως την ιστορια αυτη οπως κ τις υπολοιπες του τευχους.. Αργοτερα με την παροδο των ετων στην Ελλάδα ειτε προσπαθησα με κοπο να κουτσομεταφρασω ενα ενα τους διαλογους αλλα κ αργότερα η ιστορία  επεσε στα χέρια μου απο κλασικα που ειτε κυκλοφορησαν πιο μετα ειτε παλιοτερα.. 

Ομως εγω την ιστορία αυτή την γνωρισα μεσα απο την παραπανω Γαλλικη επετειακή εκδοση του Mickey parade και κάπως την εχω συνδέσει με καταστάσεις, εποχες περασμένες αλλα καθολου ευτυχώς ξεχασμένες.. 

Χαίρομαι που διαβαζω και παλι την υπέροχη ιστορία αυτη που ανυπομονουσα απο τότε που ξεκίνησαν οι τόμοι του Σκαρπα το ποτε θα την δω να συμπεριληφθεί.. 

 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 hours ago, albert said:

Οταν την περασμένη Κυριακη αγορασα τον συγκεκριμένο τομο και ειχε ως κύρια ιστορία το "Ηφαιστειακό μαλλί" πραγματικα γυρισα συγκινημενος 24 χρόνια πισω οταν ειχα βρεθει στο Παρίσι στις αρχές του 1996 για πρωτη φορα στην πολη του φωτος.

Εκει σε καποιες προθηκες περιοδικου τύπου είχα επιλέξει να παρω τον συγκεκριμενο επετειακο χρυσαφι τομο που καπως μου εκανε το κλικ.. 

https://inducks.org/issue.php?c=fr%2FMP++194#b

Πολυσελιδος και εντυπωσιακος στα ματια μου, ειχε ως κυρια ιστορία την κυρια ιστορία του τρέχοντος 28ου τομου. Το μονο.. προβλημα ηταν ενα. Οτι δεν γνωριζα Γαλλικά, κατι που με απέτρεψε απο το να διαβασω ακριβως την ιστορια αυτη οπως κ τις υπολοιπες του τευχους.. Αργοτερα με την παροδο των ετων στην Ελλάδα ειτε προσπαθησα με κοπο να κουτσομεταφρασω ενα ενα τους διαλογους αλλα κ αργότερα η ιστορία  επεσε στα χέρια μου απο κλασικα που ειτε κυκλοφορησαν πιο μετα ειτε παλιοτερα.. 

Ομως εγω την ιστορία αυτή την γνωρισα μεσα απο την παραπανω Γαλλικη επετειακή εκδοση του Mickey parade και κάπως την εχω συνδέσει με καταστάσεις, εποχες περασμένες αλλα καθολου ευτυχώς ξεχασμένες.. 

Χαίρομαι που διαβαζω και παλι την υπέροχη ιστορία αυτη που ανυπομονουσα απο τότε που ξεκίνησαν οι τόμοι του Σκαρπα το ποτε θα την δω να συμπεριληφθεί.. 

 

 

Υπέροχη ιστορία. Όλοι έχουμε τέτοιες και χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω αντίστοιχες ιστορίες άλλων!!!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.