Μετάβαση στο περιεχόμενο

A ρε μάνα!


Kal-El

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36480
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  4
  • Reputation:   43
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ως αμετανόητος φαν και των δύο σειρών είχα πάρει και αυτά τα κόμιξ που είχαν κυκλοφορήσει τα οποία πρέπει να είναι και ψιλοσπάνια. Τα οποία τίμια ήταν, διασκεδαστικά και απλά μια προέκταση του lore των σειρών. Ώσπου όταν πήγα φοιτητής η μάνα μου σε μία γενική εκκαθάριση έκανε το απονενοημένο διάβημα και τα μάζεψε και πέταξε όλα. Εκεί μέσα υπήρχαν κι άλλα διαμαντάκια αλλά αυτό είναι για άλλη φορά. Θλίψη κι οργή τα κυρίαρχα συναισθήματα και της το κρατάω ακόμα. Πείτε κι εσείς ανάλογες τραυματικές εμπειρίες.

h.jpg

z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πολυ ασχημο να σου πετανε πραγματα ειτε κομικς ειτε οτιδηποτε αλλο χωρις να σε ρωτανε. sad.png

Δεν εχω αναλογη εμπειρια.

Η μανα μου παντα ,μα παντα  (ακομα....) απειλουσε οτι θα πεταξει τα περιοδικα και τα βιβλια για να αδειασει ο τοπος   αλλα  ποτε δεν το εκανε.tongue.gif

 

 

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34398
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   525
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Φίλε μου εγώ είχα ολο το σετ με τις φιγούρες του Ηρακλή οσο και της Ζήνας και στα 15 τα είχα αφήσει στην αποθήκη γιατι μετακομίζαμε και ο πατέρας μου πήγε και τα πέταξε ακόμη τις βλέπω στο google και κλαίω..:crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Από εμπειρίες τέτοιες άλλο τίποτα. Η πλάκα είναι ότι ποτέ δεν το παραδέχεται. "Αυτό;;; Μα αυτό είναι στην αποθήκη, όχι όχι δεν το πέταξα. Τι; δεν είναι εκεί;;; Ε, τότε θα 'ναι στην αποθήκη στο χωριό. Ααα τώρα που είμαστε στο χωριό δεν το βρίσκεις; Εεε ψάξε καλύτερα, κάπου εκεί θα είναι, το θυμάμαι". 

 

Και ας πάνε στο καλό τα κόμιξ της αγοράς. Η μάνα μου έχει πετάξει κόμικς που έχω γράψει κι έχω σχεδιάσει ο ίδιος :shit2:Πώς τα αναπληρώνεις αυτά; Δεν γίνεται. Ήταν μέσα σε μια χαρτούρα κάτω από το γραφείο, τα βάλαμε σε μια σακούλα όλα μια μέρα, και καλά για να τα τακτοποιήσω σωστά, και τελικά η σακούλα χάθηκε... Η μάνα μου ακόμα λέει ότι δεν συνέβη ποτέ πέταγμα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36480
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  4
  • Reputation:   43
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Όλα γίνονται με την ατάκα "μεγάλωσες πια τι τα θες αυτά" :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Νομίζω εδώ κολλάνε και όσα έχουν χαθεί σε μετακομίσεις, ακριβώς επειδή τις ανέλαβαν οι γονείς σου που ήταν άσχετοι με το αντικείμενο. Όταν έμενα με τον παππού μου, είχαμε σε πολλά έπιπλα συρτάρια με ωραίες συλλογές από κόμικ του 80 και του 90 της θείας μου. Κάποια από αυτά είχα προλάβει νωρίτερα να τα φέρω στο σπίτι των δικών μου όπως το Μίκυ Μάους 1500. Δυστυχώς τον χάσαμε τη χρονιά που έδινα Πανελλήνιες και το σπίτι το αδειάσαμε για να το νοικιάσουμε οπότε πολλά έπιπλα που έχουν στα συρτάρια τους κόμικ βρίσκονται σε κάποια αποθήκη στο χωριό που δεν έψαξα ποτέ (στο καλό σενάριο, γιατί στο κακό μάλλον πετάχτηκαν). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όπως έχω ξαναπεί, νομίζω ότι οι μητέρες που διαπράττουν αυτές τις "εκκαθαρίσεις" θα πρέπει να διώκονται ποινικά. Μα τι κάνει επιτέλους ο νόμος??? :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, εγώ είμαι από τους τυχερούς και η μητέρα μου δεν πέταξε τίποτα από τα κόμικς και τα παιχνίδια της παιδικής μου ηλικίας. Το μόνο κακό είναι ότι μερικά (κυρίως παιχνίδια) τα καταχώνιαζε στο βάθος του παταριού και στεκόταν αδύνατο να τα έχω στα χέρια μου όποτε τα ήθελα. Έπρεπε να γίνει ολόκληρη καταδρομική για να κατέβουν. :soldier:

 

Τα μόνα κόμικς που "έχασα" ήταν ένα τεύχος του ΚΟΜΙΞ κι ένα από το Αλμανάκο. Τα είχα πάρει στο χωριό, κατά την διάρκεια των (τρίμηνων) καλοκαιρινών μου διακοπών κι επιστρέφοντας στην Αθήνα, τα ξέχασα εκεί. Έτσι, η γιαγιά μου χρησιμοποίησε τις σελίδες τους για να τυλίξει αυγά! :shit2: Ευτυχώς, που το αντιλήφθηκα εγκαίρως και τα αγόρασα ξανά.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

η γιαγιά μου χρησιμοποίησε τις σελίδες τους για να τυλίξει αυγά! :shit2: Ευτυχώς, που το αντιλήφθηκα εγκαίρως και τα αγόρασα ξανά.

 

 

:beer:

H δική μου γιαγιά στο χωριό χρησιμοποίησε ένα Μεγάλο Μίκυ για να σκοτώσει μια βρωμούσα :lol: εννοείται το αγόρασα ξανά 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

H δική μου γιαγιά στο χωριό χρησιμοποίησε ένα Μεγάλο Μίκυ για να σκοτώσει μια βρωμούσα :lol: εννοείται το αγόρασα ξανά 

 

Δεν πιστεύω να έκανες το λάθος να πετάξεις το δολοφονικό τεύχος! Ένα Μεγάλο Μίκυ με μία βρωμούσα, χαλκομανία στο εξώφυλλο, είναι συλλεκτικότατο! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Όλες αυτές οι ιστορίες μου φαίνονται πάρα πολύ οικίες και μάλιστα πιο πολύ στον πατέρα μου,εκείνος και ο θείος μου είχαν όλη τη σειρά και όλα τα τεύχη του μικρού σερίφη,μικρού καομπόυ μιλάμε τα είχαν όλα πρώτες εκδόσεις και όλα τα τεύχη σε εξαιρετική κατάσταση,επίσης είχαν μερικά ιρον μαν του καμπανά μερικά μπλέικ λίγα μικυ μάους,σεραφίνο και τιραμόλα,δυστυχώς η γιαγιά μου τα πέταξε έτσι στεγνά και ακόμα και τώρα λέει ότι είπαν κι ΄άλοι φίλοι πάνω "Εγώ εγώ δεν ήξερα ότι τα θέλατε, μπορεί να είναι στην αποθήκη"ευτυχώς πρόλαβα και έσωσα 3 τελευταία τεύχη μικρού σερίφη που είχαν κρυφτεί και δεν τα πέταξε.

Τώρα από την δική μου μερία η μητέρα μου  έχει πετάξει μερικές φιγούρες batman με διάφορες στολές, μια φιγόυρα spider man εξαιρετικής ποιότητας και μια φιγούρα thing από την ταινία των FF του 2005 πάντα με την δικαιολογία ότι ήμουν μικρός και αφού δεν έπαιζα μαζί τους έπρεπε να τις ξεφορτωθούμε,τώρα σε αυτές τις φιγούρες να προσθέσω και ένα δικό μου λάθος που είχα χάσει μια φιγούρα flash από την justice league (2001) και μάλιστα τις αναζητούσα σε ένα άλλο θέμα που είχα ανοίξει.

Τώρα για κόμικς ευτυχώς δεν πέταξε σχεδόν τίποτα εκτός από λίγα περιοδικά που έπαιρνα μικρός που τα έπαιρνα συνήθως για τα σακουλάκια με τα παιχνίδια που είχαν μέσα.

Πάντως του χρόνου που θα φύγω και εγώ για σπουδές θα την βάλω να ορκιστεί ότι δεν θα πετάξει την συλλογή μου αν και ο πατέρας μου είπε ότι θα φυλάει αυτός την συλλογή μου δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη.

Και κάτι τελευταίο θα έπρεπε να υπάρχει και ένα θέμα που να λέει Α ρε Ξαδέλφια ή  Α ρε παιδιά που να απευθύνεται σε ζημίες που έχουν προκαλέσει στις συλλογές μας μικρά ξαδέλφια ή φίλη που ήρθαν σπίτι τα είδαν και τα διαμέλησαν

Επεξεργασία από Νίκος Τσιλοπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21495
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η διαφορά με μένα είναι ότι στον τίτλο θα έπρεπε να γράφει όχι "Α ρε μάνα" αλλά "Α ρε πατέρα".

Την πρώτη χρονιά που έφυγα, είχαν πεταχτεί δυο κούτες. Το περίεργο ήταν, ότι υπήρχε στην βιβλιοθήκη έμεινε άθικτο, μόνο οι κούτες κάτω από το κρεβάτι εξαφανίστηκαν.    

Η δικαιολογία "ε να καθαρίζαμε και νομίζαμε ότι αυτά δεν τα ήθελες πλέον" 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Εγώ ως μικρός ακόμα δεν έχω κάποια τέτοια τραυματική εμπειρία με την μάνα μου. Όμως και εγώ θρηνώ μαζί με τον πατέρα μου για τα δικά του κόμικς που πετάχτηκαν από την γιαγιά μου  :trixes:. Κατά καιρούς μου λέει ο πατέρας μου τι είχε (πχ κλασικά Disney #25) και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μια τραγική ιστορία που έχουν ζήσει η μάνα μου με τη θεία μου και αφορούσε τη γιαγιά μου είναι ότι έκαναν συλλογές από βιβλία Bell και Λυχνάρι που τα μάζευαν για χρόνια. Κάποια στιγμή ένα παλαιοβιβλιοπωλείο λίγο πιο κάτω από το σπίτι τους βγάζει μπροστά πάρα πολλά βιβλία και ανάμεσα σε εκείνα είχε Bell και Λυχνάρι και έψαχναν αν τους λείπει κάποιο για να το αγοράσουν. Όταν γύρισαν σπίτι, έψαξαν τα δικά τους και δεν τα βρήκαν πουθενά. Ρώτησαν τη γιαγιά και τους είπε ότι για να μην τα πετάξει, τα έδωσε στο παλαιοβιβλιοπωλείο πιο κάτω. Κοινώς πήγαν να βρουν κάποιο βιβλίο που να τους λείπει και αυτά που έψαχναν ήταν ως επί το πλείστον τα δικά τους που είχαν δοθεί σε κούτα στον ιδιοκτήτη το ίδιο πρωί :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 8/1/2020 at 10:49 PM, jimmy mcduck said:

Εγώ ως μικρός ακόμα δεν έχω κάποια τέτοια τραυματική εμπειρία με την μάνα μου. Όμως και εγώ θρηνώ μαζί με τον πατέρα μου για τα δικά του κόμικς που πετάχτηκαν από την γιαγιά μου  :trixes:. Κατά καιρούς μου λέει ο πατέρας μου τι είχε (πχ κλασικά Disney #25) και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. :wall:

Όντως ... :moutra2:  Και ήμουν από αυτούς που πρόσεχαν και κρατούσαν όλα τα κόμικς τους σε άψογη κατάσταση.

Είχα πάρα πολλά Μίκυ Μάους από τεύχος 3ΧΧ μέχρι και 9ΧΧ περίπου. :grr:

Είχα τα περισσότερα Κλασικά από το τεύχος 20 μέχρι και ογδοντα-κάτι. :Ungry:

Είχα επίσης πάρα πολλά Μεγάλα Μίκυ, ΠΟΠΑΫ, Σεραφίνο, Τιραμόλα, Μπαγκς Μπάννυ, Τομ & Τζέρυ, Πινόκιο, Μαϊτυ Μάους, Κοκορίκο, Λούκυ Λουκ, Τεν Τεν, Πολεμικά (Δράσις, Κράνος, ΤΑΝΚΣ, Έφοδος, Μάχη, Πόλεμος) Ταρζάν, Αγόρι, Μπλεκ  :trixes:

 

Φυσικά φταίω κι εγώ γιατί μεγαλώνοντας και πηγαίνοντας Γυμνάσιο και κυρίως Λύκειο τα παράτησα εντελώς και κατέληξαν μέσα σε σακούλες σουπερ μαρκετ στην αποθήκη. Κάποια πρώτα (λίγα μεν) είχαν πέσει θύματα του μικρότερου αδερφού που δεν τα πρόσεχε ιδιαίτερα και τα έχανε ή τα κακοποιούσε, έσκιζε κλπ. Μετά όμως τα περίλαβε ο πατέρας μας που τα πήγαινε σακούλα-σακούλα δωράκι σε μκρότερα ξαδέρφια στο χωριό, ενώ την χαριστική βολή έδωσε κάποια στιγμή  η μητέρα μας που πέταξε ότι είχε απομείνει σε κάποια εκκαθάριση της αποθήκης.  :sad1: :crying:

Επεξεργασία από Nino
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εμένα ευτυχώς η μάνα μου δεν μου πέταξε ποτέ τίποτα, ίσως γιατί είχε "καεί" από τη δική της μάνα απ΄ ότι μου έχει πει. Θυμάται πολύ καλά πως είχε αρκετά Γέλιο και χαρά τη δεκαετία του 60 με Ντίσνευ, Μικρή Λουλού κτλ, και η γιαγιά μου τα χρησιμοποιούσε για προσάναμμα στο καζάνι για να ζεστάνει νερό να πλύνει τα ρούχα... Ευτυχώς γιατί πλέον πολλά τεύχη στη συλλογή μου είναι από τότε που ήμουν παιδί, και σε πολύ καλή κατάσταση. Όσα δε είναι ψιλοχάλια επειδή έπεσαν στα χέρια του μικρότερου αδερφού κάποτε, τα θεωρώ ιδιαίτερα συλλεκτικά για εμένα καθώς κουβαλάνε και πολλές αναμνήσεις..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εμένα η μητέρα πρόσεχε πάρα πολύ τα κόμικς :lol: και είχε πολύ σπανία στην συλλογή της....

 

Επίσης, μου χάρισε όλη την συλλογή της 44+ κόμικς τα οποία αρχικά σαν παιδί δεν πρόσεχαν ώσπου κατέληξα να τα βάζω σε διαφάνειες:notalk:

 

Γενικά στη συλλογή μου κάθε κόμικς=μια ανάμνηση:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ τυχερά τα παιδιά που "κληρονομούν" συλλογές των γονιών τους, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο μία πρώτης τάξης αρχή για το αγαπημένο τους χόμπυ.

 

Μακάρι να είχα κι εγώ ένα τέτοιο ξεκίνημα, αλλά όπως μου είχε δηλώσει ο πατέρας μου, διάβαζε γουέστερν ("Μικρός Σερίφης", "Μικρός Αρχηγός") και έντυπα τύπου "Μάσκας" και μετά τα πετούσε! :crying:

 

Τουλάχιστον μπορώ να επαίρομαι ότι είμαι αυτοδημιούργητος στα κόμικς! :lol:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

9 hours ago, Indian said:

Πολύ τυχερά τα παιδιά που "κληρονομούν" συλλογές των γονιών τους, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο μία πρώτης τάξης αρχή για το αγαπημένο τους χόμπυ.

 

Μακάρι να είχα κι εγώ ένα τέτοιο ξεκίνημα, αλλά όπως μου είχε δηλώσει ο πατέρας μου, διάβαζε γουέστερν ("Μικρός Σερίφης", "Μικρός Αρχηγός") και έντυπα τύπου "Μάσκας" και μετά τα πετούσε! :crying:

 

Τουλάχιστον μπορώ να επαίρομαι ότι είμαι αυτοδημιούργητος στα κόμικς! :lol:

 

 

:beer5:

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο πατέρας μου διάβαζε αποκλειστικά Αστερίξ, Λούκι Λουκ και γενικά αυτή την κατηγορία των περιοδικών. Και στο τέλος πετάχτηκαν ή χάθηκαν σε κάποια αποθήκη.

Σήμερα έχουν διασωθεί μόνο καμιά δεκαριά από αυτά και τα έχω στη βιβλιοθήκη.

Από όλες αυτές τις τραγικές εμπειρίες που διάβασα, μάλλον οι περισσότεροι είμαστε αυτοδημιούργητοι!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εμένα ο πατέρας μου είχε μια συλλογή μεγάλη απο ΜΠΛΕΚ, ΛΟΧΑΓΟΣ ΜΑΡΚ, ΛΟΧΑΓΟΣ ΜΑΡΚ ΤΟΜΟΥΣ, ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ, ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ ΟΒΕΛΙΞ, OMΠΡΑΞ κτλ τα οποία και αυτά μου τα έδωσε να τα προσέχω!!!:coffee: I love my parents!!!!:lol:

Επεξεργασία από ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Spoiler

            ευτηχώς δεν μου πετάει κανένα άλλο κόμικς

εγώ είμαι πιο άτυχος από όλους σας !

1]οι παππούς μου είχε 4 κούτες Μπλέκ που παίζει  να τις πέταξε !!!! :(

2] τις θεία μου της έφερναν πολλές κούτες κόμικς είχε κι το μίκυ μάους Α περίοδος το 1    :sad1: φυσικά όλα τα πέταξε κι τώρα το έχει μετανιώσει!

3] τα μόνα που σώθηκαν είναι τις γιαγιάς 3 μίκυ μάους κι κάτι μίκυ τα μίκυ 215, 217

4] η μαμά μου δίαβαζε ποπάυ κι μετά τα πετούσε !!!! ΤΙ ΦΑΣΗ !!!

5] ο πατέρας μου μάζευε μίκυ μάους !!! Πάνε κι αυτά:crying:

6 ] όλο μου το σόι διάβαζε κόμικς κι επιβιώσαν μόνο 6 από αυτά !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!          :crying:

Spoiler

από τη καταλάβατε ξεκίνησα μόνος την συλλογή μου χωρίς βοήθεια 

 

Επεξεργασία από GeorgeMarkatatosworld01
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

κι κάτι ακόμα η μαμά μου λέει ότι αν δεν σταματήσεις να μιλάς για κόμικς όλα σου τα κόμικς θα γίνουν προσάναμα στην σόμπα ποτέ δεν το εφάρμοσε !!! Πάλι καλά :cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  168
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, GeorgeMarkatatosworld01 είπε:

εγώ είμαι πιο άτυχος από όλους σας !

1]οι παππούς μου είχε 4 κούτες Μπλέκ που παίζει  να τις πέταξε !!!! :(

2] τις θεία μου της έφερναν πολλές κούτες κόμικς είχε κι το μίκυ μάους Α περίοδος το 1    :sad1: φυσικά όλα τα πέταξε κι τώρα το έχει μετανιώσει!

3] τα μόνα που σώθηκαν είναι τις γιαγιάς 3 μίκυ μάους κι κάτι μίκυ τα μίκυ 215, 217

4] η μαμά μου δίαβαζε ποπάυ κι μετά τα πετούσε !!!! ΤΙ ΦΑΣΗ !!!

5] ο πατέρας μου μάζευε μίκυ μάους !!! Πάνε κι αυτά:crying:

6 ] όλο μου το σόι διάβαζε κόμικς κι επιβιώσαν μόνο 6 από αυτά !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!          :crying:

Κριμα θα είχες τοσα πολλά....ειδικά το 1 μικυ μαους:omg:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Μόλις τώρα, Popeyefun είπε:

Κριμα θα είχες τοσα πολλά....ειδικά το 1 μικυ μαους:omg:

ακόμα τα κλέω τόσα κόμικς:crying::crying::crying::crying::crying::crying::crying::crying::crying::crying::crying::crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  168
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  Τα κομικς που εχει κρατησει η μητέρα μου ειναι τα εξης: Διαφορα κλασσικα εικονογραφημένα α και β περιόδου και κατι μικρους εξερευνητες.

Δηστυχως δεν ειχε κρατησει αλλα (ειχε μεγάλη με μικυ, ποπαυ, τιραμολα...) 

  Απ'τον πατερα μου εχω κρατησει διαφορα πολεμικά (κρανος, τανκς...)

  Τελος ο θείος μου εχει ακομα την συλλλογη του με τα κομικς (μικρος σεριφης, μπλεκ, ομπραξ, ζαγκορ..)

Επεξεργασία από Popeyefun
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ τι να πω!!! Ο πατέρας μου είχε μια συλλογή από Περιπέτεια (Όμπραξ και Μάρκ), όμως πετάχτηκαν από τους γονείς του...

Η μητέρα μου από την άλλη, είχε μια συλλογή BD με τον αδελφό της. Τα πιο πολλά πετάχτηκαν! Τουλάχιστον, έχουν μείνει 10 Αστερίξ της δεκαετίας του ‘90, όμως σε πολύ άσχημη κατάσταση... Ακόμα σκέφτομαι τις σχεδόν συμπληρωμένες συλλογές Λούκυ Λουκ και Αστερίξ!!! :crying:
Η γιαγιά μου διάβαζε το Γέλιο και Χαρά των Πεχλιβανίδη όταν ήταν μικρή. Μπορεί να είχε μαζέψει και όλα τα τεύχη έως το 600! Ακόμα της δείχνω εξώφυλλα τευχών και μου λέει «αυτό το είχα!».

Άτιμε κάδε!!!!:Ungry:

Επεξεργασία από Donald Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Λοιπόν, εμείς οι Πόντιοι έχουμε στη διάλεκτο μας μια λέξη η οποία λέγεται "γαλαπαλούχα". Τα γαλαπαλούχα, είναι τα περιττά, τα παραπανίσια, τα μη χρηστικά πλέον πράγματα. Τι ήταν γαλαπαλούχο για την δική μου μάνα; Λοιπόν:

1) Το Sega Mega Drive με όλες τις κασέτες 
2)Το Game Boy με όλες τις κασέτες 
3)Η συλλογή από Playmobil
4)H συλλογή από Hot Wheels 
5)Καμιά 30αριά επιτραπέζια μεταξύ αυτών το Stratego, το Hero Quest, το Hotel...

Όλα αυτά κάναν φτερά την περίοδο που ήμουν φοιτητής γιατί έπιαναν χώρο και ήταν γαλαπαλούχα. Δεν λέω, το έλυσα το θέμα με τον θεραπευτή μου αλλά τώρα με την δική μου κόρη βγάζω τα σπασμένα και στο ένα Lego ή Playmobil που αγοράζω γι' αυτήν παίρνω και ένα για εμένα.

Τα κόμικς και τα περιοδικά ως εκ του θαύματος ανήκαν στην γενικότερη κατηγορία "βιβλία" - άρα χρήσιμα και μη γαλαπαλούχα) και επομένως γλύτωσαν του μακελέματος.

ΥΓ: Αγαπάμε την ελληνίδα μάνα ως έννοια και ως θεσμό. Αλλά προς Θεού, κρατήστε τις μακριά από τις συλλογές σας!!
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 1)Για την μάννα μου γαλοπουλα γαλαπαλουχα ημουν εγω ολο με πεταγε δηθεν οτι με ξεχναγε καπου ,αλλα εγω τι της εφερνα και γυριζα.

2) Γαλαπαλουχα ...σαν Ινδιανικο ονομα ακουγεται .

3) Για αυτο εγω δεν πηγα πανεπιστημιο ουτε ακομα διακοπες πηγα μπαστακας στα κομικια μου ημουν .

4) Στρατο πηγα αλλα με σεβαστηκανε ,και δεν πεταξανε τιποτα ,εκτος αν παω να ψαξω τα ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΒΕΛΟΣ και δεν τα βρισκω ,και οταν την ρωτησω να μου πει αν τα ειδε και απαντησει  μηπως ηταν σε κατι κουτες που πεταξα οταν ησουν φανταρος; Τοτε θα πρεπει να αναρωτηθω στα σοβαρα ,με πριονι ,μαχαιρι ή αρσενικο θα την σκοτωσω.

5)Η αληθεια ειναι οταν γυρισα απο στρατο δεν βρηκα ουτε ΣΕΓΚΑ ,ουτε ΓΚΕΙΜ ΜΠΟΥ (Ευτυχως τα ΣΟΥΠΕΡ ΜΠΟΥ τα βρηκα )ουτε την συλλογη μου απο στρατιωτακια .Αλλα μαλλον φταιει οτι ποτε δεν ειχα τετοια πραγματα .

6)Δεν υπαρχει 6

7)Και μενα με πηγε η μαννα μου σε ψυχολογο μπας και σταματησει το παθος μου με τα κομικς.Σε 3 συνεδριες το θεμα λυθηκε .Τον Ιατρο τον  εκανα μανιωδη συλλεκτη κομικς .

98)Ποσο γρηγορα περνα ο καιρος απο 7 στο 98.

  κα κατι τελευταιο  ,κ ξεμπερδεψατε μαζι μου .Εδω κ καιρο παραγινε το κακο ,ολο απειλες η μαννα μου να αδειασει επιτελους το σπιτι ,της λεω με την μέση που εχεις ουτε 4 δε μπορεις να σηκωσεις πως θα σηκωσεις 48.000 χιλιαδες ,θα φωναξω ανθρωπο να τα παρει ,Αλλα ελυσα κ αυτο το προβλημα ,ο χωρος αδεισε .Αν κανετε μια βολτα απο την πλατεια Ε.ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ   και δειτε μια μεγαλη κυρια σε παγκακι , η μαννα μου ειναι παντως της πηγαινω και φαι κ νερο .

 Ο πατερας δε μου λεει τιποτα εδω και 21 χρονια ,ισως γιατι εχει πεθανει .  

Υ.Γ Αραγε ποτε θα κοψω τις μπουρδες ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 9/7/2020 στο 10:27 ΜΜ, Indian είπε:

Τα μόνα κόμικς που "έχασα" ήταν ένα τεύχος του ΚΟΜΙΞ κι ένα από το Αλμανάκο. Τα είχα πάρει στο χωριό, κατά την διάρκεια των (τρίμηνων) καλοκαιρινών μου διακοπών κι επιστρέφοντας στην Αθήνα, τα ξέχασα εκεί. Έτσι, η γιαγιά μου χρησιμοποίησε τις σελίδες τους για να τυλίξει αυγά! :shit2:

 

Ποιο τεύχος του "Κόμιξ"; Μήπως τα αυγά ήταν τετράγωνα; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32641
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   122
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επιστρέφοντας από το σχολείο στο Γυμνάσιο, βλέπω μια μικρή φωτιά έξω από το σπίτι στο σημείο που η μητέρα μου πετούσε τα παλιά κάρβουνα της ξυλόσομπας. Διακρίνω όμως εκτός από παλιές εφημερίδες και σελίδες περιοδικών να καίγονται.
Τρέχω στη βιβλιοθήκη και βλέπω τα τεύχη του αγαπημένου μου ΔΥΟ (παιδικό περιοδικό της δεκαετίας του 80) καθώς και τεύχη ΜΠΛΕΚ και Περιπέτειας να έχουν κάνει φτερά. Μόνο τα ΚΟΜΙΞ γλίτωσαν.

- Μάνα που είναι τα περιοδικά;

- Τα έκαψα για να βάλεις τα νέα σχολικά!

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε από φωνές στο σπίτι, ακόμα τις θυμάμαι. Ίσως τώρα να γελώ με το θέμα, αλλά τότε για μένα ήταν ένα δράμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  38331
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  62
  • Reputation:   571
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  837 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  64

:shit: all the time;

Επεξεργασία από Ιλαρίων Κολοκασίδης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.