Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 317 [Το Χαμένο Γράμμα]


ΚΟΜΙΞ

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

7 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

mm317-960x600-thumb-large.thumb.jpg.33ab604f9224262b99c4ef2ce2140c13.jpg

 

8 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ
    Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΟΥ ΚΟΥΤ
  • ΦΩΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΙΘΕΡΕΣ
    Ο ΓΚΟΥΦΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΛΟΤΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΗ ΠΤΗΣΗ
  • ΠΑΡΑΤΟΛΜΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ
    Ο ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΝΤΑΚΑΠΟΥΛΚΟ
  • ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ
    Ο ΜΑΥΡΟΣ ΠΗΤ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ ΣΕ ΜΑΝΙΩΔΗ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ
  • Η ΛΑΙΛΑΠΑ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ
    Ο ΣΚΡΟΥΤΖ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ
  • ΙΠΠΑΣΙΑ
    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΕΝΟΣ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
  • ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΛΥΚΑΝΤΡΟΠΕΖ
    Ο ΓΚΟΥΦΟΛΥΚΟΣ ΜΑΣ ΞΕΝΑΓΕΙ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΚΟΣΜΙΚΗ ΠΑΡΑΛΙΑ
  • ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ
    ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΤΑΙΝΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΚΕΡΑΥΝΟ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 10/07 (Νο. 317)

 

Από ότι φαίνεται θα έχουμε μια παύση από τον Μαύρο Κεραυνό :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ιστορίες....Τουλάχιστον έχει Γκουφόλυκο και η κεντρική φαίνεται ενδιαφέρουσα.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

16 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ
ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΤΑΙΝΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΚΕΡΑΥΝΟ

ν

Από ότι φαίνεται θα έχουμε μια παύση από τον Μαύρο Κεραυνό :)

 

Αυτό...?

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

Αυτό...?

Χμμμ όντως. Επειδή ήταν στον πάτο δεν το παρατήρησα. :lol:

 

@apetoussis82 πρόκειται για αυτή την ιστορία 12 σελίδων :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δεν ξέρω αν είναι μόνο για εμένα, αλλά το Inducks δεν φαίνεται και πολύ καλά... :(

913296305_.thumb.png.5380a2329124167154c8a73b208801ca.png

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και σε εμένα έτσι είναι.Λογικά είναι κάτι το προσωρινό.

Επεξεργασία από mko
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Η κεντρική ιστορία είναι αυτή.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #317 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο (από αυτόν που στήνει αντίσκηνο έξω από το περίπτερο από την προηγούμενη νύχτα @Retroplaymo).

tn_MIKYMAOUSE_0317.jpg

Εδώ Μίκυ Σίτυ! (by Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

"Το χαμένο γράμμα."


Ο Ντόναλντ και τα ανιψάκια του έχουν πάει επίσκεψη στο αγρόκτημα της Ελβίρας.

 

Ενώ εκείνη φεύγει με τον Πασχάλη για να μαζέψουν μήλα ο Ντόναλντ χαλαρώνει στον κουνιστή πολυθρόνα και τα παιδιά παίζουν ποδόσφαιρο. Μία άτυχη μπαλιά όμως ρίχνει κάτω τον Ντόναλντ και ξεκλειδώνει ένα μυστικό συρτάρι στο κάθισμα της καρέκλας. Εμπεριέχει ένα γράμμα όπου στου εξωτερικό του η Ελβίρα αναγνωρίζει τον χαρακτήρα του παππού της του Κορνήλιου. Αφήνει τον Πασχάλη να μαζέψει μόνος του τα υπόλοιπα μήλα. Αφού πρώτα ρίξει έναν υπνάκο για ανασύνταξη δυνάμεων.

 


Στο Δημαρχείο της Λιμνούπολης δίνουν το γράμμα στο Δήμαρχο για να το διαβάσει στις προσεχείς εκδηλώσεις για τους εορτασμούς της ίδρυσης της Λιμνούπολης. Το γράμμα ,που θα πάει την άλλη μέρα στον χώρο των εκδηλώσεων ο Ντόναλντ, αναλαμβάνει να το φυλάξει ο Θείος Σκρούτζ. Μία εκκωφαντική ηχορύπανση όμως δε τον αφήνει να κλείσει μάτι. Το δυναμωτικό πρωινό δε βοηθάει και αφού πάρει το γράμμα αποκοιμιέται στο αμάξι του.

Εμφανίζονται οι Μουργόλυκοι που τον έχουν υπνωτίσει. Όχι ότι ήταν απαραίτητο μετά την μαγνητοφωνημένη ηχορύπανση που αναπαρήγαγαν το προηγούμενο βράδυ. Το πάνε σε έναν άνθρωπο που σκοπεύει να αλλάξει το περιεχόμενο του ώστε να σπιλωθεί το όνομα του Κορνήλιου και να πάρει τα εύσημα για την διάσωση του φρουρίου ένας πρόγονός του.

Ο Ντόναλντ έχει καθυστερήσει και ο Δήμαρχος έχεις θυμώσει. Καταφτάνει παρέα με τους Μουργόλυκους που τον βοήθησαν εν τέλει διότι αγαπάνε πολύ την Λιμνούπολη και δε θέλανε να αμαυρωθεί το όνομα του ιδρυτή της. Εξ άλλου δε γνώριζαν τις πραγματικές προθέσεις του εργοδότη τους. Οι εορτασμοί αρχίζουν πανηγυρικά και το περιεχόμενο της επιστολής αποκαλύπτεται στους κατοίκους της.

 

 

 


"Φωτιά στους αιθέρες."

Το νέο μυθιστόρημα του Γκούφυ τα έχει όλα και συμφέρει!!!

"Παράτολμη αποστολή."

Ο Ντόναλντ και ο Φέθρυ αδυνατούν και έτσι την αποστολή αναλαμβάνουν δύο "νέοι" πράκτορες.

"Τα οφέλη της ανάγνωσης."

Ο Μαύρος Πητ διαβάζει πολύ. Πάρα πολύ. Σε σημείο παρά-μόρφωσης.

"Η λαίλαπα των λογαριασμών."

Ο Παντάξιος απαιτεί και φεύγει για ένα μήνα διακοπών. Το αφεντικό του προσπαθεί να κάνει ακόμα πιο αιματηρές οικονομίες.

"Ιππασία."

Μυούμαστε στον μαγικό κόσμο της ιππασίας.

"Διακοπές στο Λυκαντροπέζ.

Ο Γκούφολυκος μας ξεναγεί στην πιο διάσημη παραλία του κόσμου του.

"Ανελέητη σύγκρουση."

Η δεύτερη ταινία βασισμένη στον Μαύρο Κεραυνό έχει στο επίκεντρο την Μίννι Μάους.

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Παλαβοί ξεναγοί: "Χώρος στην δημιουργικότητα."
Παλαβοί ξεναγοί: "Με το τραίνο στις Άνδεις."
Παλαβοί ξεναγοί: "Αστραφτερά τζάμια."


Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Πάρα πολύ καλή η κεντρική ιστορία του τεύχους που αποτίει φόρο τιμής σε Μπαρκς και Ρόσα. Έχει δόσεις ιστορίας νοσταλγίας και δείχνει τον καλό χαρακτήρα κάποιουν διάσημων παρανόμων. Την καταευχαριστήθηκα!!!

Οι Παρασκευές του Γκούφυ επέστρεψαν και είναι τόσο θεότρελες όσο ο συγγραφέας τους. Απλά μη περιμένετε να βγάλετε άκρη και νόημα και μη ψάξετε για λογική. Οι Παρασκευές κάνανε καλή επιστροφή! Ακολουθεί μία υπόθεση Π.Α.Π.Ι. αλλά όχι με τους συνηθισμένους πράκτορες. Ενδιαφέρουσα υπόθεση με απρόσμενο τέλος. Ακολουθεί μία χιουμοριστικού τύπου ιστορία που προωθεί την ανάγνωση. Την λες και συμπαθητικούλα. Πέμπτη του τεύχους μία ιστορία οικονομίας και έλλειψη οικονόμου. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Συνεχίζουμε με μία ιστορία με ευτράπελες στιγμές για το ευγενές άθλημα της ιππασίας. Προτελευταία του τεύχους μία ιλαρή και γεμάτη απροόπτα ιστορία. Το τεύχος κλείνει με μία ταινία ,στην κυριολεξία, από το σύμπαν του Μαύρου Κεραυνού. Δε με χάλασε πολύ.

Στο τεύχος συμπεριλαμβάνονται και τρεις μονοσέλιδες ιστορίες εκδρομικού τύπου. Έχουν την πλακίτσα τους.

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Το χαμένο γράμμα."
2. "Φωτιά στους αιθέρες."
3. "Παράτολμη αποστολή."
4. "Η λαίλαπα των λογαριασμών."
5. "Τα οφέλη της ανάγνωσης."
6. "Ανελέητη σύγκρουση."
7. "Διακοπές στο Λυκαντροπέζ."
8. "Ιππασία."


7.8/10!!! Το μοντέλο πολλές ιστορίες σε ένα τεύχος συνεχίζεται. Με αρνητικά και τα θετικά του. Πάντως σε πολύ καλύτερο επίπεδο από το ΚΟΜΙΞ! :D

:hop::hop::hop:

 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 7
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

3 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Εξώφυλλο (από αυτόν που στήνει αντίσκηνο έξω από το περίπτερο από την προηγούμενη νύχτα @Retroplaymo).

 

Το αντίσκηνο τουλάχιστον είναι ποιοτικό! :PPP:

  • Like 2
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λίγο μέτριο μου φάνηκε το τεύχος 317. Αμφιταλαντευόμουν για το αν θα το πάρω ή όχι, αλλά είδα Μαύρο Κεραυνό στην τελευταία ιστορία και λέω μια ψυχή που 'ναι να βγει. Ωστόσο έκανα λάθος, καθώς η ιστορία με την ταινία για το Μαύρο Κεραυνό ήταν σύντομη και μου φάνηκε λίγο αδιάφορη.

 

Από εκεί και πέρα η κεντρική με το χαμένο γράμμα είχε ωραίο σενάριο, αλλά δε μου άρεσε πολύ το σχέδιο. Η δεύτερη με το Γκούφυ ήταν αρκετά σουρρεαλιστική, είχε την πλάκα της, αλλά δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω. Αρκετά συμπαθητική η ιστορία του Σκρουτζ με τον Κύρο που το παίζουν πράκτορες. Από εκεί και πέρα έχουμε μια σειρά μικρών ιστοριών, μαξ 10 σελίδων και εκτός αυτής που ο Σκρουτζ διαπιστώνει τις πληρωμές σε λογαριασμούς που ήταν πολύ αστεία, καμία άλλη δε με κέρδισε. Συνεπώς δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα συνολικά :( 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μετριο τεύχος, και εγώ το πήρα για την τελευταία αλλά ήταν απογοητευτική. Συμπαθητικες οι 3 πρώτες παντως

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν εμένα για ένα περίεργο λόγο μου άρεσε φουλ η ιστορία από τις "Παρασκευές του Γκούφη". Μου θύμισε τους στραβούς πιλότους στα F-16! Σουρεαλισμός στα καλύτερά του. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

, Λοιπόν μιας και επιτέλους το διάβασα ας πω κι εγώ την γνώμη μου. Γενικά σαν τεύχος μου φάνηκε μέτριο προς κακό . Αρχικά το σχέδιο της 1ης ιστορίας πιστεύω πως ήταν άθλιο μα ήλπιζα ότι ο Μαύρος Κεραυνός θα διορθωνε την κατάσταση κάτι που δεν έγινε. Ελπίζω το επόμενο τεύχος να είναι καλύτερο. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Καιρό είχαμε να δούμε τόσο κακό Τεύχος κατά τη γνώμη μου.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω διαβάσει όλο το τεύχος αλλά διαβάζοντας τις ιστορίες που με ενδιέφεραν θα συμφωνήσω ότι ήταν απογοητευτικό και μέτριο προς κακό.

 

Το Χαμένο Γράμμα: Ρε παιδιά... Αυτή ιστορία είχε ένα πολύ ωραίο και δυνατό χαρτί σεναριακά αλλά δεν το αξιοποίησε ιδιαίτερα. Την βρήκα υπερβολικά "γλυκανάλατη" και ενώ θα μπορούσε να δείξει πράγματα ήταν απογοητευτική. :( Κρίμα και μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον. Θα μπορούσε άνετα να είχε λιγότερες από 30 σελίδες έτσι όπως ήταν :) 'Άφησα το σχέδιο για το τέλος διότι ήταν άσχημο. Από τα πιο άσχημα των σύγχρονων ιστοριών. Βέβαια Λαβοραντόρι έχει την πρωτιά σε αυτό και δεν τον φτάνει κανείς. Ειδικά οι χαρακτήρες ήταν κακά σχεδιασμένοι... Τι βαθμό να βάλεις μετά... Χμμ ίσως ένα 5,5-6/10 επικά.

 

Ανελέητη Σύγκρουση: Ιστορία με τον Μαύρο Κεραυνό που περιμένεις να είναι καλή μεν αλλά όταν είναι 12 σελίδες, ε τι να σου κάνει και αυτή. Μέτρια αλλά το συγχωρούμε γιατί είναι δεκασέλιδη και δεν την παίρνουμε στα σοβαρά. Στο τρίτο μέρος θα δούμε ;)

 

Οι Παρασκευές του Γκούφυ - Φωτιά στους Αιθέρες: Καλό σχέδιο αλλά λίγο ανιαρή θα έλεγα. Εντάξει δεν γέλασα ιδιαιτέρα... Υπερβολικά μέτρια...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Φαίνεται μόνο σε εμένα άρεσε το συγκεκριμένο τεύχος :lol:

 

Η πρώτη ιστορία με το Χαμένο Γράμμα όχι μόνο μου άρεσε σεναριακά, αλλά μου άρεσε επίσης σαν σχέδιο! :PPP:Όντως δεν ήταν κάτι τρομερό, ωραίο το εύρημα με το γράμμα του Κουτ αλλά εντάξει, ό,τι παραπέμπει σε Αμερικάνικα μας αρέσει. Κράτησαν την ιστορία του Κουτ κι αυτό είναι καλό. Πάντως παρατηρώ πόσο μεγάλη διαφορά κάνει το σχέδιο στον κάθε αναγνώστη. Στους περισσότερους που δεν σας άρεσε σχεδιαστικά, δεν συγχωρήσατε ούτε την σεναριακή της απλότητα. Εμένα που πρωτίστως μου άρεσε το σχέδιο, την χάρηκα παραπάνω. 

 

Η 2η ήταν και η πρώτη που διάβασα με το που το έπιασα. Παρασκευές του Γκούφυ για πάντα. Μια σειρά που λατρεύω και μου θύμισε πόσο την διασκέδαζα μικρός. Σίγουρα έχουμε δει πιο ευρηματικές ιστορίες της σειράς, αλλά η όλη παλαβομάρα και ο σουρρεαλισμός των ιστοριών παραμένουν και είναι απολαυστικά.  Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως πρόκειται για ιστορία του 2006, νόμιζα θα ήταν κάποια πιο σύγχρονη. Αλλά με λίγο ψάξιμο είδα ότι έχουν μείνει τουλάχιστον 10 ακόμα αδημοσίευτες Παρασκευές του Γκούφυ από Ιταλία. Μακάρι να τις δούμε.

 

Η Παράτολμη Αποστολή με ικανοποίησε μόνο και μόνο που ξαναδίαβασα ιστορία Π.Α.Π.Ι. ύστερα από χρόνια. Προβλέψιμη όσο δεν πάει και με τον κλασικό μονοδιάστατο τσιγκούνη Σκρουτζ των Ιταλών, αλλά οκ, είχε την φάση της.

 

Τα Οφέλη της Ανάγνωσης και η Λαίλαπα των Λογαριασμών αδιάφορες ολιγοσέλιδες, με προτίμηση στην 2η.

 

Η ιστορία του Γκουφολύκου όπως πάντα γεμάτη κωμικές αντιθέσεις με τον δικό μας κόσμο που πάντα απολαμβάνω. Από τις καινούργιες αγαπημένες μου σειρές.

 

Η Ιππασία αδιάφορη όπως και όλες της σειράς των Σπορ για μένα.

 

Η Ανελέητη Σύγκρουση περίεργο εύρημα, σαν να είπαν γράψε κάτι να λέει πάνω Μαύρος Κεραυνός και να χαρεί ο κόσμος αλλά τελικά να μην έχει καμία σημασία ότι είναι μέρος της σειράς. Είχε πάντως πλακίτσα, ειδικά σε ένα σημείο που παρωδεί Star Wars.

 

Συνολικά για μένα αρκετά ευχάριστο τεύχος, αλλά οι πολλές ολιγοσέλιδες δεν βοηθούν.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Δεν μπορώ να πω πως με ξετρέλανε κιόλας το τεύχος αυτό :) Τίποτα ιδιαίτερο

 

Το χαμένο γράμμα:Διαβάζοντας στην διαφήμιση της Καθημερινής την περίληψη της ιστορίας ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς που τους κέντρισε το ενδιαφέρον αλλά τελικά δεν αποδείχτηκε κάτι ιδιαίτερο. Ενώ η ανακάλυψη του γράμματος συναρπάζει η υπόθεση που χτίστηκε πάνω στο γεγονός αυτό ήταν κάπως ανάλαφρη και ανιαρή. Τουλάχιστον όπως φαίνεται μόνο εγώ κι ο @Tsaklas είμαστε αυτοί που τους άρεσε το σχέδιο :D

 

Φωτιά στους αιθέρες:Σενάριο βουτηγμένο μες στη φαντασία όπως και στις άλλες ιστορίες της σειράς, η οποία αν χρησιμοποιείται σε υπερβολικό βαθμό διχάζει λίγο. Αυτό θαρρώ πως έγινε κι εδώ. Τουλάχιστον το τέλος με άφησε με ένα χαμόγελο στα χείλη :) Όσο για το σχέδιο θα μπορούσε να είναι και καλύτερο, ειδικά στις εκφράσεις στα πρόσωπα των χαρακτήρων

 

Παράτολμη αποστολή:Κλασσική ιστορία των πρακτόρων Π.Α.Π.Ι που το μόνο που αλλάζει είναι πως την θέση των γκαφατζήδων ΠΑ.ΤΣΑ.-7 και ΓΚΑ.ΦΑ-12 παίρνει ο Κύρος. Με διασκέδασε αρκετά, δεν μπορώ να πω, αλλά ως εκεί. Οι ήρωες δυστυχώς ήταν άκομψα σχεδιασμένοι.

 

Τα οφέλη της ανάγνωσης:Και τώρα αρχίζουν οι μικρές ιστοριούλες. Μια ακόμα ολιγοσέλιδη από τον Μαύρο Πητ με έξυπνο γκαγκ αλλά τίποτε άλλο. Το σχέδιο καλούτσικο

 

Η λαίλαπα των λογαριασμών:Το σενάριο είχε τη φάση του και θα μπορούσε να αναπτυχθεί λίγο παραπάνω :P. Το σχέδιο απλό, αλλά καλό ;)

 

Ιππασία:Σαν άθλημα δεν με ενδιαφέρει και πολύ η ιππασία και η ιστορία ουσιαστικά ήταν ένας καταιγισμός από κρύα γκαγκ σχετιζόμενα με αυτήν. Το σχέδιο το βρήκα αρκετά πρόχειρο.

 

Διακοπές στο Λυνκατροπεζ: Ένα ακόμη μικρό μετριούτσικο σενάριο του Γκουφολύκου. Βάλτε καμιά μεγάλη ιστορία του ήρωα να την ευχαριστηθούμε. Το σχέδιο κι αυτό τίποτα εξαιρετικό.

 

Ανελέητη σύγκρουση:Αν και Μαύρος Κεραυνός δεν περίμενα και πολλά από μια δωδεκασέλιδη και τελικά όντως δεν με ενθουσίασε. Κλασσική μάχη ανάμεσα στον Μίκυ και το Μαύρο Φάντασμα. Ωραίο τουλάχιστον το σχέδιο του Pastrovicchio

Επεξεργασία από Gong
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στην εναρκτήρια ιστορία του τεύχους, ο δρόμος θα μας βγάλει στο Παπιοχώρι και πιο συγκεκριμένα στο αγρόκτημα μίας συμπαθητικής κυρίας. Στο “Χαμένο γράμμα”, η γιαγιά Ντακ έχει προσκαλέσει στο σπιτικό της τον Ντόναλντ και τα τρία ανιψάκια του, την ώρα που, με τον Πασχάλη, ετοιμάζονται να μαζέψουν την συγκομιδή των μήλων. Ο Ντόναλντ, λοιπόν, καταπιάνεται με μία συνήθεια που τον χαρακτηρίζει σαν παπί και δεν είναι άλλη από το...αραλίκι! :P Έτσι, την αράζει στην κουνιστή πολυθρόνα της βεράντας κι απολαμβάνει την καλοκαιρινή αύρα. Μετά από μία απροσεξία των ανιψιών του, πέφτει από την πολυθρόνα κι εκείνη σπάει κι αποκαλύπτει ένα μικρό ράφι από κάτω της. Μέσα εκεί, βρίσκεται ένας φάκελος που φαίνεται να περιέχει ένα γράμμα από τον ιδρυτή της Λιμνούπολης (και παππού της Ελβίρας), τον Κορνήλιο Κουτ! :wow: Όπως είναι φυσικό, ένα τέτοιο εύρημα δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο κι έτσι οι φίλοι μας ενημερώνουν τον Δήμαρχο, ο οποίος δράττεται της ευκαιρίας να το παρουσιάσει προσωπικά στην ετήσια εορταστική εκδήλωση για την ίδρυση της πόλης. Ο φάκελος που περιέχει το γράμμα, λοιπόν, θα κλειδωθεί στο θησαυροφυλάκιο του Σκρουτζ, μέχρι την ημέρα της γιορτής και ανατίθεται στον Ντόναλντ να το φέρει στην πλατεία. Γι’ αυτό το γράμμα, όμως, έχουν μάθει και κάποιοι μυστηριώδεις τύποι, που περιμένουν στην γωνία για να το κλέψουν! :Suspicious: Πρόκειται για ένα σενάριο, που με κράτησε από την πρώτη σελίδα. Είναι κάτι περισσότερο από φανερό ότι ο συγγραφέας έχει στηριχθεί σε πολλά “ιστορικά” στοιχεία για την ίδρυση της Λιμνούπολης, αλλά και για τον βίο του Κορνήλιου Κουτ και την σχέση του με την Γιαγιά Ντακ. Και σε αυτόν τον τομέα, λοιπόν, δεν μπορούμε παρά να του βγάλουμε το καπέλο. :respect: Η πλοκή ξεκινάει ήπια, αλλά με ενδιαφέρον για την συνέχεια, ενώ όσο προχωράμε προς την μέση κι εμφανίζονται οι villains, η περιέργεια ανεβαίνει εκθετικά. :P Ιδιαίτερη μνεία, νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει στο φινάλε το οποίο είναι ο ορισμός της ανατροπής, που μάλιστα μου προκάλεσε έκπληξη! :wow: Το βρήκα εξαιρετικό και το πιο κατάλληλο για να κλείσει την ιστορία. Γενικά μιλάμε για μία ιστορία, που τιμά το κέντρο του κόσμου, επάνω στον οποίο έχουν πλαστεί οι Ντακ, ενώ φροντίζει ταυτόχρονα να μας παραθέσει μία υπόθεση μυστηρίου και δράσης. Πολλά μπράβο από εμένα. :clap2: Το σχέδιο θα μπορούσε να ήταν καλύτερο.

 

Μετά από αρκετό καιρό απουσίας, οι φίλοι της σειράς “Οι Παρασκευές του Γκούφυ”, θα έχουν την τύχη να διαβάσουν μία ακόμα ιστορία, με τίτλο “Φωτιά στους αιθέρες”. Η Παρασκευή ήρθε κι ο Μίκυ, πιστός στο ραντεβού του, πηγαίνει στο σπίτι του Γκούφυ και είναι έτοιμος να ακούσει ακόμα ένα (εξωφρενικό) μυθιστόρημα. Αυτή την φορά, ο ψηλός κι αγαθός κολλητός του, έχει συνθέσει μία υπόθεση που στην αρχή διαδραματίζεται μέσα σε ένα αεροπλάνο, αλλά αυτό φαίνεται ότι δεν κρατάει πολύ, καθώς το σκηνικό αλλάζει συνεχώς, προσπαθώντας να προσαρμοστεί καλύτερα στην πραγματικότητα. Αν κρίνουμε, όμως, από τον συγγραφέα, κάτι τέτοιο φαίνεται από δύσκολο, έως εντελώς απίθανο! :P Δέχομαι ότι η συγκεκριμένη σειρά έχει φανατικό αναγνωστικό κοινό, αλλά προσωπικά ποτέ δεν μου έκανε κλικ. Όπως σε όλες τις ιστορίες της, έτσι κι εδώ, υπάρχει αρκετή υπερβολή. η οποία καλύπτεται με τον μανδύα του χιούμορ, αλλά στο τέλος καταλήγει να με κάνει να νιώθω άβολα. Η πλοκή δεν βγάζει απολύτως κανένα νόημα κι επικεντρώνεται στον κωμικό τομέα, αγνοώντας για όλα τα υπόλοιπα. Η εναλλαγή των σκηνών ήταν ασύνδετη, για να φτάσουμε στο σημείο που ο Μίκυ κάνει μπάρμπεκιου στο φτερό του αεροπλάνου κι εμένα να αναρωτιέμαι γιατί συνεχίζω να διαβάζω την ιστορία! :shit2: Γενικά θα προσπεράσω. Το σχέδιο το βρήκα μέτριο, προς καλό, αν και κάπως στατικό.

 

Η επόμενη ιστορία του τεύχους προέρχεται από την σειρά “Π.Α.Π.Ι.” και φέρει τον τίτλο “Παράτολμη αποστολή”. Ο Κύρος, μέσω ενός (επίπονου) δικτύου μεταφοράς, φτάνει στο μυστικό γραφείο του εργοδότη του και ιδρυτή της οργάνωσης, τον θείο Σκρουτζ, προκειμένου να λάβει πληροφορίες για την νέα αποστολή. Πρόκειται για έναν μυστηριώδη λωποδύτη, ο οποίος με το ψευδώνυμο “Νυφίτσας”, κατάφερε να κλέψει, πριν από μερικά χρόνια, την “Πράσινη Σπίθα”, ένα πολύτιμο σμαράγδι. Ο συγκεκριμένος λωποδύτης, πληροφορίες αναφέρουν, ότι εθεάθη στο Ντακαπούλκο κι ότι δεν αποχωρίζεται ποτέ το εν λόγω σμαράγδι. Έτσι, ο Σκρουτζ, παρέα με τον Κύρο, ξεκινάνε για εκεί με σκοπό να τον αποκαλύψουν, να χαλάσουν τα ληστρικά του σχέδια και να επιστρέψει η “Πράσινη Σπίθα” στον νόμιμο ιδιοκτήτη της. Η αποστολή φαίνεται δύσκολη, μιας και οι δύο κλασικοί πράκτορες είναι απασχολημένοι αλλού. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και καλό! :P Πάντα με γοητεύουν οι ιστορίες της συγκεκριμένης σειρά, τουλάχιστον στην συντριπτική πλειοψηφία τους. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα σενάριο, που έχει μία μεγάλη πρωτοτυπία, καθώς ναι μεν βλέπουμε τον Ντόναλντ και τον Φέθρυ, αλλά όχι επί το έργον. Την παράσταση μονοπωλεί ο Σκρουτζ (ο οποίος συμμετέχει ενεργά στην αποστολή) και περισσότερο ο αγαπητός μας εφευρέτης. Το προφίλ του διαρρήκτη μού έφερε στο μυαλό κάτι από Αρπέν Λουσέν στον “Μαύρο ιππότη”. Από εκεί και πέρα, θα βρούμε μία πλοκή αρκετά καλοδουλεμένη, αν και δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε την ανατροπή που έρχεται στο φινάλε. Γενικά, πρόκειται για μία ιστορία που διαθέτει όλα τα θετικά στοιχεία της σειράς, τόλμα να βγάλει προσωρινά τους δύο βασικούς πρωταγωνιστές της “εκτός μάχης” την ώρα που δίνει περισσότερες αρμοδιότητες (και συναισθήματα) στον Κύρο (και νομίζω ότι αυτό το ρίσκο τής βγήκε) και περιέχει πρωτότυπα μοτίβα που “γαργαλάνε” την περιέργεια του αναγνώστη. Πολλά μπράβο! :clap2: Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό.

 

Στην συνέχεια έρχεται ο Μαύρος Πητ να μας κάνει να αναρωτηθούμε αν τελικά “Τα οφέλη της γνώσης” έχουν επίδραση και στις τάξεις των κακοποιών. :thinking: Βρισκόμαστε στην φυλακή, όπου ο γνωστός μας κακοποιός φαίνεται ότι τώρα τελευταία έχει επιδοθεί στο διάβασμα. Κι όταν λέμε διάβασμα, εννοούμε...πολύ διάβασμα. Κάθε λίγο και λιγάκι βρίσκεται στην βιβλιοθήκη και μαζεύει διάφορα βιβλία, τα οποία τα συσσωρεύει (στην κυριολεξία) στο κελί του. Έχει φτάσει, μάλιστα, σε τέτοιο σημείο, ώστε οι υπόλοιποι συγκρατούμενοί του να τον έχουν πάρει στο ψιλό και να τον ειρωνεύονται. Εκείνος, όμως, δεν ρίχνει το επίπεδό του και τους αγνοεί επιδεικτικά. Τελικά, όντως ο Πητάκος έχει κάνει στροφή στην μόρφωση, ή μήπως έχει άλλα σχέδια στο μυαλό του? :) Διασκεδαστικό σενάριο, που διαδραματίζεται εξ ολοκλήρου στο σωφρονιστικό ίδρυμα του Μίκυ Σίτυ. Ο συγγραφέας προσπαθεί από το πρώτο κιόλας καρέ να εξάψει την περιέργεια στον αναγνώστη και να προκαλέσει έκπληξη. Νομίζω ότι αυτό το πετυχαίνει στους “αδιάβαστους” αναγνώστες, μιας και οι μυημένοι σίγουρα δεν θα “τσιμπήσουν”. :P Η πλοκή είναι ήπια και χτίζει την “περιέργεια” που είπαμε προηγουμένως, ενώ το φινάλε το βρήκα απλοϊκό, αλλά με αρκετή δόση χιούμορ. Το σχέδιο το βρήκα καλό.

 

“Οι διακοπές του Παντάξιου”, φαίνεται ότι θα επηρεαστούν και σε αυτή την ιστορία, η οποία φέρει τον τίτλο “Η λαίλαπα των λογαριασμών”. Το καλοκαίρι ήρθε στην Λιμνούπολη κι ο πιστός μπάτλερ του θείου Σκρουτζ απαιτεί να του δοθεί η νόμιμη άδεια που δικαιούται. Κάτω από μεγάλη πίεση, ο εργοδότης του, δέχεται να του την δώσει κι ενώ ο Παντάξιος αποχωρεί από το θησαυροφυλάκιο, εκείνος ενημερώνεται για τους λογαριασμούς που πληρώνει κάθε μήνα στην εταιρεία ηλεκτρισμού! :oops: Έτσι, μόνος του, θα πάρει την κατάσταση στα χέρια του και θα προσπαθήσει να κάνει όσο γίνεται περισσότερη οικονομία στο ρεύμα. Αυτό, όμως, φαίνεται ότι είναι τρομερά δύσκολο. Άραγε, θα τα καταφέρει? :thinking: Πρόκειται για ένα σενάριο, το οποίο προσπαθεί να μεγαλοποιήσει την “πάθηση” του πρωταγωνιστή, που δεν είναι άλλη από την απίστευτη τσιγκουνιά του. Νομίζω ότι οι λίγες σελίδες που είχε στην διάθεσή της, καθώς και η υπερβολή στις αντιδράσεις του Σκρουτζ, μας έδωσαν μία ιστορία επίπεδη και χωρίς ενδιαφέρον. Ακόμα και το χιούμορ, που συνήθως χαρακτηρίζει τις ολιγοσέλιδες ιστορίες, εδώ απουσιάζει. Εν κατακλείδι, έχουμε διαβάσει πολύ καλύτερες αντίστοιχες ιστορίες από αυτή. Σίγουρα θα την ξεχάσω σύντομα. Το σχέδιο δεν ήταν τέλειο, αλλά σίγουρα πολύ καλύτερο από την πλοκή.

 

Αυτή την εβδομάδα, η σειρά “Σπορ”, θα μας μάθει πώς να κάνουμε…”Ιππασία”. :P Η ιστορία θα ανεβάσει αυλαία, αναφέροντας την χρήση των αλόγων στην πορεία των αιώνων και την χρησιμοποίησή τους από τους ανθρώπους. Τα άλογα, λοιπόν, εκτός από πιστά ζώα των ιπποτών, μετατρέπονται σε “οχήματα” των αστών, “εργαλεία” των αγροτών, για να χρησιμοποιηθούν πλέον μόνο στον τομέα του αθλητισμού. Μιλάμε για ένα κλασικό σενάριο της συγκεκριμένης σειράς, το οποίο όμως νομίζω ότι, ακόμα και στις λίγες σελίδες που έχει στην διάθεσή της, μακρηγορεί. Η πλοκή είναι ασύνδετη κι αποτελείται, κατά κόρον, από γελοιογραφικά γκαγκ, που αφορούν τα περήφανα άτια! :P Παραδέχομαι ότι μερικά έχουν χιούμορ, αλλά όχι όλα. Γενικά δεν θα την χαρακτήριζα σαν την καλύτερη ιστορία της σειράς. Ακόμα και για τον εικαστικό τομέα, έχω τις ενστάσεις μου.

 

“X-Mickey” συνέχειας κι αν θελήσουμε να κάνουμε “Διακοπές στο Λυκαντροπές”, ο Γκουφόλυκος είναι ο καθ΄ ύλην αρμόδιος για να μας ξεναγήσει. Πρόκειται για μία κοσμική παραλία, η οποία είναι πολύ διάσημη στον κόσμο του απίθανου. Ο Γκουφόλυκος θα μας μάθεις πώς είναι η ζωή μία μέρα νύχτα εκεί και θα διαπιστώσουμε ότι η εν λόγω παραλία, έχει πολλές ομοιότητες με τα δικά μας καλοκαιρινά θέρετρα, με την προϋπόθεση ότι τις βλέπουμε μέσα από έναν...καθρέφτη. :P Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με την ιστορία αυτή. Όπως και στις υπόλοιπες (σύντομες) της σειράς, έτσι κι εδώ, έχουμε ένα σενάριο που στηρίζεται σε ρεαλιστικές σκηνές, αποτυπωμένες με μία στροφή 180°. Με αυτό τον τρόπο, βγαίνει μία αρκετά “κουφή” πλοκή, που περιέχει κωμικά στοιχεία, που εμένα προσωπικά δεν με γεμίζουν. Γενικά ανυπομονώ να διαβάσω και πάλι μία μεγάλη ιστορία της σειράς. :pray: Το σχέδιο και ιδιαίτερα ο “κομπιουτερίστικος” χρωματισμός, μου άφησαν θετικά συναισθήματα. :)

 

Πριν την τελευταία ιστορία, το τεύχος, θέλοντας να καλύψει σελίδες, φιλοξενεί τρεις ιστορίες, προερχόμενες από την σειρά “Παλαβοί ξεναγοί”. Ο λόγος για τις ιστορίες:

Τα σενάρια των συγκεκριμένων μονοσέλιδων ιστοριών παρουσιάζουν τα δύο γνωστά μας ξαδέλφια, τον Ντόναλντ και τον Φέθρυ, να εξασκούν το επάγγελμα του ξεναγού σε διάφορα μέρη. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι το κωμικό αποκορύφωμα που βρίσκεται στο τελευταίο καρέ, δεν προέρχεται αποκλειστικά από εκείνους. Γενικά τις βρήκα ευχάριστες, αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό. Το σχέδιο το βρήκα μέτριο, για να μην πω κακό.

 

Το τεύχος θα κατεβάσει αυλαία, επιχειρώντας να κρατήσει ζωντανή την όρεξή μας για τις ιστορίες του “Μαύρου Κεραυνού”. Έτσι, λοιπόν, θα φιλοξενήσει μία πιο σύντομη και πιο ανάλαφρη ιστορία από το ίδιο saga (καλά δεν το λέω? :P). Ο τίτλος της είναι “Ανελέητη σύγκρουση”. Η Μίννι, γεμάτη ενθουσιασμό, πηγαίνει μαζί με τον Μίκυ στον κινηματογράφο για να δουν μία ταινία δράσης με κεντρικό villain, ποιον άλλο, τον Μαύρο Κεραυνό. Ο ενθουσιασμός της στηρίζεται στο γεγονός ότι ο σκηνοθέτης της ταινίας την έχει συμπεριλάβει στο cast των ηθοποιών. Μαζί τους, θα δούμε κι εμείς σκηνές από την ταινία, η οποία μοιάζει με μία κλασική περιπέτεια της σειράς (με περισσότερη δόση χιούμορ), με την διαφορά ότι έχει διαφορετικούς πρωταγωνιστές στον ρόλο των καλών. Το φινάλε είναι ευτυχές, αλλά αφήνει το κλασικό παραθυράκι για την εκδίκηση του Μαύρου Φαντάσματος. Σίγουρα το συγκεκριμένο σενάριο δεν αγγίζει ούτε στο ελάχιστο τις κύριες ιστορίες της σειράς. Πιο πολύ μου φάνηκε σαν μία προσπάθεια εκτόνωσης της πίεσης που έχουν οι δημιουργοί για την παρουσίαση των μεγάλων ιστοριών, ενώ ταυτόχρονα επιχειρείται μία πιο ελαφριά και κωμική προσέγγιση στον θρύλο του Μαύρου Κεραυνού. Μία διακωμώδηση. Θα την χαρακτήριζα, λοιπόν, περισσότερο σαν μία σατιρική ιστορία. Διαβάζοντάς την υπό αυτό το πρίσμα, βγαίνει ένα όμορφο αποτέλεσμα. Το σχέδιο είναι πολύ καλό και λεπτομερές. Ένσταση έχω με την απόδοση των σωμάτων των χαρακτήρων.

 


:beer:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Indian Τι σεντονάρα ποιότητας είναι αυτή ρε φίλε;;;;;.....Πωπωπωπωπωπωπω.....:wow:

  • Like 3
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

34 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

@Indian Τι σεντονάρα ποιότητας είναι αυτή ρε φίλε;;;;;.....Πωπωπωπωπωπωπω.....:wow:

 

Αυτά που γράφω δεν είναι για να τα διαβάζεις όποτε θέλεις, αλλά το βράδυ στο κρεβάτι πριν κοιμηθείς. Για να σε πάρει πιο εύκολα ο ύπνος! :D

 

 

:beer:

  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.