Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταχειρισμένα και τιμολόγηση


sarkas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είχα σκοπό να τα μαζέψω αλλά μιας και τα βρήκα μαζί σε φοβερή κατάσταση και τιμή χώμα είπα να τα πάρω. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Ταυτόχρονα μου έκατσε άλλη μια πολύ καλή αγορά και ας φαίνεται παραμελλημένη εκεί αριστερα.. Ξέρω ότι ο ένας τόμος batman hush βρισκεται δύσκολα αλλά στα 10 ευρώ και οι 2 τόμοι ήταν νομίζω καλή ευκαιρία.


531927630_.thumb.jpg.377331f136f54b9ba8dcb62117318599.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, sarkas είπε:

Δεν είχα σκοπό να τα μαζέψω αλλά μιας και τα βρήκα μαζί σε φοβερή κατάσταση και τιμή χώμα είπα να τα πάρω. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Ταυτόχρονα μου έκατσε άλλη μια πολύ καλή αγορά και ας φαίνεται παραμελλημένη εκεί αριστερα.. Ξέρω ότι ο ένας τόμος batman hush βρισκεται δύσκολα αλλά στα 10 ευρώ και οι 2 τόμοι ήταν νομίζω καλή ευκαιρία.


531927630_.thumb.jpg.377331f136f54b9ba8dcb62117318599.jpg

Ωραίος ρε συ, πόσο πήρες τα Μπλέικ και Μόρτιμερ αν επιτρέπεται; Όταν ψαχνόμουν για BD θυμάμαι διάβαζα ότι βρίσκονται δύσκολα, νομίζω ο @Laz33 είχε δώσει κανένα 20ρικο για το καθένα και τα άφησα τελείως γιατί μου φάνηκε απαγορευτική τιμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ευρώ έδωσα για τα ΜΜ (εκαστο), νομίζω καλή τιμή, δεν είμαι γνώστης του θέματος αλλά νομίζω όλα βρίσκονται

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

8 λεπτά πριν, sarkas είπε:

Δεν είχα σκοπό να τα μαζέψω αλλά μιας και τα βρήκα μαζί σε φοβερή κατάσταση και τιμή χώμα είπα να τα πάρω. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Ταυτόχρονα μου έκατσε άλλη μια πολύ καλή αγορά και ας φαίνεται παραμελλημένη εκεί αριστερα.. Ξέρω ότι ο ένας τόμος batman hush βρισκεται δύσκολα αλλά στα 10 ευρώ και οι 2 τόμοι ήταν νομίζω καλή ευκαιρία.


531927630_.thumb.jpg.377331f136f54b9ba8dcb62117318599.jpg

 

Δυνατές αγορές, θα εστιάσω στο Hush και θα σου πω ότι είναι εξαιρετική ευκαιρία που τα πήρες με 10 ευρώ και τους δύο τόμους. Είναι πολύ ωραία έκδοση με φοβερό σχέδιο από τον Jim Lee (που γενικά είμαι φαν του, άρα δεν είμαι τόσο αντικειμενικός) και φυσικά σενάριο του Jeph Loeb που το όνομα του σε τίτλους Batman αποτελεί εγγύηση. Και η τιμή για τα Μπλέικ και Μόρτιμερ είναι νομίζω αρκετά καλή βάσει όσων έχω δει :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι DC δεν αγοράζω πολλά αλλά για το Hush είχα ακουσει τα καλυτερα καιρό τωρα. Loeb εχω διαβασει μονο το Long Haloween ενώ Jim Lee ο,τι και να πω είναι λίγο.. παιδί και γω των X-men του 91...:blush2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα Μπλέικ και Μόρτιμερ τα πήρες όντως σε πολύ καλή τιμή, αναφορικά και με τη σπανιότητά τους.
Εγώ είχα πάρει 20€ το 2ο τόμο της Πυραμίδας και μετά βρήκα και τους 2 μαζί με 20€.
Γενικά νομίζω ένα 10άρικο είναι τίμια τιμή για τα 3 πρώτα τεύχη της σειράς.
Οπότε τα 6 που έδωσες είναι εξαιρετική τιμή.
Και το Hush πολύ καλή τιμή. Εγώ είχα δώσει 7€ για τον 1ο τόμο.
Μάλλον αυτός που στα πούλησε δεν πολυσκαμπάζει από τιμές ή απλώς είναι large :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα πήρα απο διαφορετικά άτομα, απλά έτυχε η μέρα της παραλαβής να είναι η ίδια και να είμαι διπλά χαρούμενος. Στο θέμα της μαμουθ το συζήτησα κιόλας ότι θεωρώ ότι είναι καλή τιμή, και το γνώριζε μάλιστα το παλικάρι, απλά μου είπε ότι ήθελε να φύγουν τα κόμικς που είχε στην κατοχή του και δεν είχε σκοπό να τα "χτυπήσει" έτσι κι αλλιώς.

Τα hush τα πήρα μαζί με το siege σύνολο 15 ευρώ ( 5 το καθένα ) επίσης αυτό το παιδί μου είπε ότι τα διώχνει γιατί στρέφεται καθαρά στην αμερικάνικη-ξένη DC συλλογή.

Δε ξέρω λοιπόν κατά πόσο δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή αν απλά υπάρχουν 2-3 σταθεροί "επαγγελματίες" που ορίζουν-φιξάρουν τις τιμές επειδή κάποιος-κάπου-κάποτε είχε και έδωσε σεβαστά ποσά για κάποιο κόμικ έπειτα έμεινε η "ρετσινιά" αυτής της φιξαρισμένης τιμής... Το βλέπω πάντως συχνά με το στανιό να πρέπει να υπάρχει κάποιο min για τεύχη που είναι κοινό μυστικό πως με 2-3 βόλτες στο κέντρο και ενδεχομένως θα βρεθούν αργά ή γρήγορα... Αυτή την εντύπωση έχω, φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος αλλά η κοστολόγηση του ελληνικού κόμικ μου φαίνεται από παράλογη μέχρι και επιτηδευμένη κάργα χωρίς καμία λογική.

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@sarkas 

Το θέμα των τιμών είναι ατέλειωτο και έχει πάρα πολλές παραμέτρους...

Οι αγοραστές μπερδεύουν πολλές φορές παράταιρα πράγματα και βγάζουν συμπέρασμα.

Παράδειγμα : άλλο να αγοράζεις από κάποια κούτα ενός παλαιοπωλείου, άλλο να αγοράζεις από ιδιώτη (μέσω fb ή αγγελίας), άλλο να αγοράζεις από παζάρι, άλλο να αγοράζεις από μαγαζί που πουλάει κόμικς (έμπορος).

Δεν είναι δυνατόν όλοι αυτοί να έχουν ίδιες τιμές γιατί απλά δεν αγοράζουν όλοι το ίδιο και δεν έχουν όλοι τα ίδια έξοδα.

Υπάρχει κανείς εδώ που να έχει πάρει απόδειξη από παλαιοβιβλιοπωλείο στο Μοναστηράκι ; Είναι λογικό, ο γύφτος στο παζάρι να έχει τα ίδια έξοδα με τον καταστηματάρχη που πληρώνει ενοίκιο και εφορία;

 

Βασικός παράγοντας είναι και η γνώση. Για πάρα πολλά χρόνια (ειδικά προ GC) όλες οι τιμολογήσεις βασίζονταν στο γεγονός, "πόσο συχνά" εμφανιζόταν ένα τεύχος και πόσοι ρωτούσαν για αυτό. Τα πράγματα άλλαξαν όταν εμφανίστηκε το Greekcomics και έβαλε μια σειρά σε τίτλους, περιόδους, στοκ, διαπιστωμένα, καταστάσεις και γενικά συμβουλές για την αξία των τευχών. Αυτό συνέβαλε στη γνώση του αγοραστή και πολλών πωλητών αλλά μίκρυνε και τη ψαλίδα στη διαφορά τιμής των τευχών. Πλέον οι "ευκαιρίες" είναι σπάνιες και ακόμα και οι γύφτοι έχουν ανεβάσει το κασέ τους.

 

Υπάρχουν και άλλες παράμετροι που πολλοί δεν λαμβάνουν υπόψη τους. Ξέρουμε δεκάδες περιπτώσεις για πωλήσεις ιδιωτών που τελικά τα τεύχη ήταν κάτω από κατάσταση 6 ενώ είχαν πληρωθεί για κατάσταση 8. Και φυσικά επιστροφές δεν γίνονται :)  Το κατάστημα όμως δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Επίσης, ρόλο παίζει και πόσα αγοράζεις. Δεν γίνεται κάποιος που ψάχνει ένα τευχάκι να αγοράσει σε ίδια τιμή με κάποιον που θα πάρει όλη τη "στοίβα" ή αγοράζει συχνά και πολλά. 

 

Επίσης οι αγοραστές μπερδεύουν και τις περιόδους.... αρχές του 2000 παίρναμε τα Modern Times τευχάκια στο 1 ευρώ, τώρα δεν βρίσκεις ούτε δείγμα στο Μοναστηράκι. Όλα έχουν φθηνή τιμή όταν εμφανίζονται και είναι εύκολα αλλά οι τιμές ανεβαίνουν όταν περνάνε οι δεκαετίες και εξαφανίζονται. Κάποιος αναγνώστης όμως που είχε πάρει τεύχος με 1 ευρώ πριν 20 χρόνια, θα ξυνίσει αν του το δώσουν τώρα στα 3 ευρώ :)  Τα φουμετάκια (Ζάκουλα-Orribile κ.λ.π.) το 95 τα κλωτσούσαν στο Μοναστηράκι και τα έδιναν 10 δραχμές, τώρα εμφανίζονται και τα πουλάνε 3 ευρώ το ένα.

 

Φυσικά ευκαιρίες θα υπάρχουν πάντα, ειδικά από ιδιώτες που θέλουν απλά να δώσουν ότι έχουν (και όχι να κάνουν εμπόριο). Όλα βρίσκονται σε νορμάλ τιμές αρκεί να υπάρχει υπομονή και επιμονή. Μην αγοράζεται ακριβά, αν δεν ξέρετε, ρωτήστε.

 

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατανοητό @Valtasar ειδικά αυτό περι εποχής και χρονολογίας είναι και λογικό. Παρολα αυτά δε καταλαβαίνω τις εμμονικές τιμές ή τις τιμές αρχικής πώλησης. Υπάρχουν τύποι που κοστολογούν αβέρτα όχι τεύχη αλλά και ολόκληρες σειρές. Η απορία μου ήταν πως διαμορφώνεται αυτή η αρχική τιμή από τη στιγμή που ούτε ιστορικό πωλήσεων έχουμε, ούτε τιράζ, ούτε επαγγελματίες graders ώστε να ξέρω εξ αρχής ότι αν κάποτε θελήσω πχ να ασχοληθώ με ντίσνευ τότε το μίκυ 1 παίζει στα 800...

Σίγουρα κατανοώ ότι κάποτε κάποιος που είχε τα χρήματα βρέθηκε και έδωσε τόσα για να το αποκτήσει, δε καταλαβαίνω όμως πως αυτό συνεπάγεται και όλο το ιστορικό από εκείνη την αγορά που κάποιος την έκανε λαχείο μέχρι και σήμερα να έχει μείνει η "ρετσινιά" (αυτό εννοούσα στο πάνω πόστ μου) των 800 απο κει και έπειτα.

  Εν ολίγοις μια αρχική τιμή δε πρέπει να βασίζεται σε μεμονωμένες πωλήσεις αλλά σε ένα πλήθος παραγόντων που συμβάλουν προς ένα συγκεκριμένο ποσό.

  Επομένως αν ο Λαζ πήρε στα 20 όπως λέει το ΜΜ δε σημαίνει αυτόματα ότι το ΜΜ κάνει 20, ουτε θα πρεπε απο κει και ύστερα η προσφορα και η ζητηση να κυμαίνονται βάσει αυτού του 20. Αντίστοιχα και εγω, επειδη το πηρα 6 δε σημαινει οτι κανει 6. Ο λόγος; τον ανέφερα πιο πάνω: ουτε στατιστικά δειγματα πωλησεων έχουμε, ούτε τιράζ, ούτε σπανιοτητα ανα εποχη , ουτε ιστορικο δημοπρασιων , ουτε τπτ. Επομενως γιατί τα 6 ευρώ να μην είναι μια πολύ ακριβη τιμη τελικά; 

Γιατι το μικυ 1 να μην κανει στο φιναλε 100000 ευρω ή 10 ευρω.  Αυτό προσπαθησα να πω ως προς την χωρις λογικη αξια και κυριως εκτιμηση των ελληνικων τευχων. (εγω , ο Λαζ , τα μπλεικ και το μικυ ειναι απλα παραδειγματα προφανως)

Και καταλήγω στο συμπέρασμα οτι ναι, όπως είχα γράψει και αλλού εν τέλει γίνεται πώληση αναμνήσεων με τον οικονομικό και όχι τον συναισθηματικό όρο.

(Αν το ποστ ταιριάζει καλύτερα αλλού ας μπει για να μην χαλάει τα οφθαλμόλουτρα όλων μας!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@sarkas Κάθε αγορά έχει τις σταθερές της...

Μιλάς για οργανωμένο εμπόριο (στοκ, ζήτηση, αξία) κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα που το 2007 (!!!!!) έβαλε τις καταστάσεις τευχών στο παιχνίδι των τιμών  :) 

Κακά τα ψέμματα, δεν υπάρχει οργανωμένο εμπόριο στην Ελλάδα. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει και ότι πιστεύει...

Όλα αυτά τα στοιχεία που αναφέρεις, είναι βασικά και αυτονόητα, όταν υπάρχει οργανωμένη κοινωνία με σταθερές. Αν υπήρχαν σωστές δημοπρασίες, έγκριτοι οργανισμοί, ετήσιοι τιμοκατάλογοι από γνώστες, τότε, ναι, θα είχαμε τιμές βασισμένες σε στοιχεία και όχι εικασίες. Δεν υπάρχουν αυτά, οπότε ο καθένας λέει τα δικά του. Αυτός που ξέρει από πρώτο χέρι ότι το ΜΜ1 πουλήθηκε 800, θα το πουλήσει 800+ την επόμενη φορά :) 

Για να πει κάποιος ήταν σωστή τιμή ή όχι (χωρίς να σκεφτεί τη τσέπη του) θα πρέπει να ξέρει, πόσες φορές εμφανίστηκε το ΜΜ1 τα τελευταία 20 χρόνια, πόσο πουλήθηκε, σε ποιόν από ποιόν, πόσοι το ψάχνουν και πόσοι το έχουν.

Δεδομένα που φυσικά δεν υπάρχουν και όλοι έχουμε κάποια πολύ μικρή ιδέα (ή φήμες).

 

Θα σου πω 2 παραδείγματα :

  • Όταν ξεκίνησαν οι online δημοπρασίες στην Ελλάδα γύρω στο 2000, όλοι οι πωλητές ξεκίναγαν με τη μεγαλύτερη τιμή που είχαν στο μυαλό τους ότι αξίζει το τεύχος. Σε όλον το κόσμο, οι δημοπρασίες ξεκινάνε πολύ χαμηλότερα από τη τιμή της αγοράς και η ζήτηση καθορίζει την πώληση, εδώ ήταν ανάποδα :) 
  • Με παίρνουν συχνά στη Λέσχη να μου πουλήσουν παλιά, συλλεκτικά τεύχη του 1980-90 ! Ναι, για αυτούς που είναι γεννημένοι το 1990-2000 είναι παλιά και συλλεκτικά, για εμένα όμως είναι καινούργια και πολύ προσβάσιμα. Στο μυαλό τους έχουν μια τιμή που είδαν στο νετ 10€ το τεύχος (από κάποιον που πιστεύει το ίδιο) εγώ όμως τα βρίσκω 1-1,5 € και η Λέσχη τα πουλάει 2-2,5 €. Όταν λοιπόν τους λέω τι ισχύει, λογικά θεωρούν ότι πάω να τους ρίξω :) 

Το δικό μου συμπέρασμα : μόνο κάποιος που γνωρίζει ΠΟΛΛΕΣ πληροφορίες για την ισχύουσα κατάσταση της αγοράς και τα τεύχη, μπορεί να πει μια λογική τιμή για κάποιο τεύχος. Φυσικά, να είναι μέσα στην αγορά για πολλά χρόνια ώστε να ξέρει τα δρώμενα.

 

Από την άλλη, πάντα θα υπάρχουν άτομα που πουλάνε σε υπέρογκες τιμές και άνθρωποι που θα κάνουν το λάθος να αγοράσουν σε αυτές τις τιμές. Ελεύθερο εμπόριο :) 

 

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι λοιπόν αρκετά θλιβερό να συμφωνούμε ότι οι αρχικές τιμές στην Ελλαδίτσα είναι προϊόν του πως ξύπνησε εκείνο το πρωί ο αγοραστής και κάρφωσε ως αξία πάνω στο κομιξάκι ότι τον φώτισε εκείνο το πρωινό... Το ότι κάποιος εμφανίστηκε έπειτα, είχε τα χρήματα και το αγόρασε δεν χωράει σχολιασμό. Το πιο θλιβερό λοιπόν είναι πως οι υπόλοιποι απο κει και έπειτα απλά αποδεχτήκαν αυτή τη τιμή... και συμβιβάστηκαν ότι έτσι έχουν τα πράγματα. Αυτό το τελευταίο είναι που με ενοχλεί.

Γράφεις τα παραπάνω και με τα παραδείγματά σου μου λές έμμεσα πως η πονηριά του άμεσου κέρδους προφανώς ισχύει και εδώ, σε αυτό το χόμπι, και παραείναι κάποιος ρομαντικός και πέρα βρέχει αν δεν το βλέπει ή κάνει πως δεν το βλέπει.

Παρόλα αυτά ακόμη δε καταλαβαίνω γιατί ακόμη και ο έχων τη γνώση και την εμπειρία της αγοράς νομίζει πως μπορεί να προτείνει μια "σωστή" τιμή ή έστω είναι η πιο ασφαλής λύση όταν κάποιος δε γνωρίζει; Αφού σύμφωνα με όσα μου λες, ακόμη και αυτός βασίζεται σε αρχικές τιμές που βγήκαν επειδή κάποιοι είπαν ότι τοσο γουστάρω να το βάζω και έπειτα προφανως οι καμπυλες προσφοράς-ζήτησης πήραν τον δρόμο τους. Δλδ η οικονομία παίρνει τη σκυτάλη έπειτα και όλα κυμαίνονται γύρω απο την αρχή.

Απο τη στιγμή που ο καταναλωτής έχει αποδεχτεί τη τιμή που έκλεισε το κομικ , προφανώς μετα αν εμφανιστουν αρκετα ή εμφανιστουν λιγότερα , οι μεταβολές θα παίξουν πάνω σε αυτήν την εξαρχής μη έγκυρη τιμή. Τι να μου πει λοιπόν ένας γνώστης που απλά κοιτάει σωστα την αγορά που είναι φτιαγμένη με τιμές που έχουν ορίσει εξ αρχής οι επαγγελματίες πωλητές ανάλογα με τη βόλεψή τους;  Το παιχνίδι είναι ήδη χαμένο όπως και να το δεις...

Και απλά φέρνοντας το παράδειγμα των 800 απλά παρουσιάζω μια τεράστια ψαλίδα αγοράς έναντι των καταναλωτών. Ακομη όμως και τα μοντερν ταιμς που ανέφερες μπορούν να δείξουν αυτή τη πλασματική εικόνα ανεξάρτητα που είναι ανευ αξίας συζήτηση αν καποιος μιλαει για 1 ή 3 ευρώ ενδεχομένως. Οι διαφορές πάλι υπάρχουν

Εν παση περιπτώσει το υπεραναλύω χωρίς αφορμή, απολογούμαι για το εκτός νήματος και πάλι, θέλω να τη συνεχίσω πολύ αυτή τη συζήτηση ίσως απο κοντά :) οβερ εντ αουτ απο μένα

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πολύ ενδιαφέροντα όσα λέτε, σίγουρα θα μπορούσαν να μεταφερθούν σε ξεχωριστό θέμα με τίτλο "Ελληνικά κόμικς και τιμολόγηση" ή κάτι παρόμοιο.

 

Προσωπικά, αν και έχω πολύ λιγότερη παρουσία στον χώρο των κόμικς απ'ότι εσείς, καταλαβαίνω ότι όπως σε όλα τα πράγματα, όταν μπλέκονται χρήματα, η κατάσταση ξεφεύγει από το καλοπροαίρετο και έχει ως κύριο στόχο στο μέγιστο κέρδος εις βάρος των υπολοίπων, που σε αυτή την περίπτωση είναι οι χομπίστες, οι οποίοι για χ,ψ λόγο αναζητούν ένα κόμικ και πέφτουν πάνω σε υπέρογκα ποσά, απλά γιατί κάποιος μια μέρα τα διαμόρφωσε έτσι και οι άλλοι πείστηκαν ότι αυτό ισχύει.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου, που απλά επειδή κόλλησε πάνω μόνος του την λέξη "συλλεκτικό", βγήκαν διάφοροι επιτήδεοι και τα υπερχρέωσαν. Εκεί που το Αλμανάκο #1 του 1990 μπορεί να βρεθεί σε ένα περίπτερο με τιμή 2 ευρώ, αντίστοιχα τεύχη Κόμιξ εκείνης της περιόδου κυμαίνονται στα 15-20 ευρώ. Έχω αναφερθεί νομίζω στην εμπειρία μου ως άπειρος λάτρης των κόμικς, που έπεσα στην παγίδα κάποιου όταν ήμουν μικρός και πιάστηκα κορόιδο, δίνοντας 50 ευρώ για μονάχα 4 τεύχη, όλα μετά το τεύχος 100. Προσωπικά χωρίς εμπειρίες από παλαιοπωλεία, είχα πειστεί κι εγώ στα παιδικά μου χρόνια ότι πράγματι, τα παλιά ΚΟΜΙΞ είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο που αξίζει να δώσεις 20 ευρώ για τεύχη που είχαν βγει μόλις πριν καμιά δεκαετία τότε. Ευτυχώς μπήκα σε αυτό το φόρουμ και έμαθα ότι τα περισσότερα τεύχη της σειράς αυτής βρίσκονται εύκολα αν ξέρεις πού να ψάξεις. 

 

Μου κάνει επίσης εντύπωση με τι άνεση υπερκοστολογούν διάφορες εκδόσεις όλοι αυτοί που γελάμε στο "Προσοχή μη πλησιάζετε". Ο Βίος & η Πολιτεία και τα Χαμένα Επεισόδια να πωλούνται στα 200+ ευρώ μαζί, ή να τα βλέπεις μεμονωμένα για 60+ ευρώ το καθένα, πού ακούστηκαν αυτά; Το θλιβερό είναι ότι για να γνωρίζουν τι ισχύει για την σπανιότητα μιας έκδοσης και κατά πόσο είναι εξαντλημένη, προφανώς έχουν υπάρξει για κάποιο διάστημα κομιξόφιλοι και οι ίδιοι αυτοί πωλητές αλλά αντί να κατανοήσουν τον άλλο που μοιράζεται το ίδιο χόμπι, καταφεύγουν σε τέτοια φαινόμενα που χαλάνε την πιάτσα. Προσωπικά όσο σπάνιο και να ήταν κάτι που διαθέτω, δεν θα το πωλούσα πολύ παραπάνω από όσο το αγόρασα και δε θα το θεωρούσα τίμιο ως φαν των κόμικς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μια διόρθωση επειδή δεν θυμόμουν καλά.
Το 2ο τόμο της Πυραμίδας από Μ&Μ τον είχα πάρει τελικά (την 1η φορά) με 27€ από αγγελία στο ίντερνετ.
Και μάλιστα έλεγε ο πωλητής ότι η κατάσταση ήταν άριστη και μου ήρθε σε κατάσταση βαριά 7/10.

Αλλά (μεγάλο αλλά) τότε ήμουν εντελώς αρχάριος με κόμικς και δη αγοραπωλησίες κόμικς ώστε να ξέρω από τιμές, όπως και πολύ ανυπόμονος, οπότε έδωσα τα λεφτά χωρίς 2η σκέψη γιατί νόμιζα ότι δεν θα ξαναβρώ το κόμικ αυτό.
Έπειτα πήρα το 1ο τεύχος (Κίτρινη Σφραγίδα) με 20€ απ΄το yabook.

Μετά βρήκα και πήρα τους 2 τόμους της Πυραμίδας με 10€ τον καθένα (σε πολή καλή κατάσταση) και τότε ουσιαστικά κατάλαβα τι λαμακία είχα κάνει προηγουμένως.
Και μάλιστα μετά από λίγο καιρό τους ξαναβρήκα πάλι με 10€ τον καθένα. Εκεί κατάλαβα ότι τελικά δεν είναι και τόσο σπάνιοι όσο νόμιζα.

Τώρα που έχω αποκτήσει εμπειρία, είμαι πιο ψύχραιμος και υπομονετικός στις αγορές μου (έχω πάλι περιθώρια βελτίωσης).
Προτιμώ να μην πάρω άμεσα κάτι απ΄το να με πιάσουν κορόιδο.
Την πάτησα 1-2 φορές, δεν θέλω να την ξαναπατήσω :)

 

Η τελευταία φορά που έδωσα "υπερβολικό" ποσό για ένα κόμικ ήταν πρόπερσι το καλοκαίρι που πήρα με 10€ το Λούκυ Λουκ #71 (Μπόμπιρας Λούκυ).
Ήξερα ότι είναι πολλά τα 10 αλλά ήταν το μόνο τεύχος που μου έλειπε για να συμπληρώσω τη σειρά. Είπα χαλάλι.
Και δεν το μετάνιωσα. Αφενός απέκτησα όλα τα τεύχη της αγαπημένης μου σειράς, αφετέρου είδα μετά ότι ξεφτιλίστηκε ακόμα περισσότερο το θέμα με τις τιμές.
Τον Μπόμπιρα ας πούμε τον είχα βρει πρόσφατα (από εκεί που τον είχα πάρει) να πωλείται 25€ :confuse:

Το ΛΛ #59 (Κυνήγι Φαντασμάτων), αν έχεις το Θεό σου, ο Δάσκαλος το πουλάει 20€ :wall:
Μπείτε τώρα να δείτε. 25 έχει τον Μαρσέλ.

Τώρα τα βλέπω και γελάω. Αλλά κάποτε τα έβλεπα και έπεφτα στην παγίδα.

Το παν στις αγορές μεταχειρισμένων είναι να έχεις υπομονή (και επιμονή), κάτι που αποκτάται με την εμπειρία :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η αγορά των κόμικς έχει πονηρέψει... Όπως έχει πονηρέψει και η αγορά των ρετρό υπολογιστών και κονσολών, για παράδειγμα, (αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο και όχι μόνο Ελληνικό).

Δόξα και τιμή σε αυτούς που πρόλαβαν σε "άσχετους" καιρούς να μαζέψουν τεύχη...

 

Καλώς ή κακώς η αγορά μας οδηγεί, καθώς ο δρόμος είναι "αχαρτογράφητος". Ακόμα κι έτσι, υπάρχει τουλάχιστον ένας μπούσουλας.

Δε θα πάω να πάρω ένα τεύχος της "Περιπέτειας" 20€, όπως και δε θα δώσω 20€ για να πάρω το πρώτο τεύχος του "Γέλιο και χαρά".

Επίσης, μας οδηγεί και το ίδιο το GC, μέσα από κουβεντούλες όπως αυτή αλλά και γενικότερα, μέσα από τα θέματα των τίτλων και των σχολίων των μελών, ως προς το τι είναι σπάνιο, τι ακριβό, ποιό έχει ζήτηση κλπ.

Εγώ εδώ μέσα "ψήθηκα".

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι ευλογία το να ξέρει ο πωλητής τι πουλάει και πόσο το πουλάει........ Ή μήπως όχι; :SmokingDevil:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

27 λεπτά πριν, archon είπε:

Δε θα πάω να πάρω ένα τεύχος της "Περιπέτειας" 20€...

 

Άρα με 19.50€ έχω ελπίδες...ωραία! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να προσθέσω στα όσα πολύ σωστά αναφέρατε όλοι σας, ότι θεωρώ πως σαν παράγοντας της εξωφρενικής τιμολόγησης εκτός της αναγνωρισιμότητας παίζει και η γενική αίσθηση του κοινού σχετικά με την ποιότητα του κόμικ ειδικά σε εξαντλημένες εκδόσεις. Δηλαδή κάποιος που είναι μέτριος γνώστης και δεν έχει την πρόσβαση σε πλατφόρμες όπως το GC βλέπει ένα πασίγνωστο έργο όπως είναι ο Βίος και Πολιτεία, σου λέει έχω δει ότι αυτό είναι αριστούργημα, εξαντλημένο χρόνια, άρα λογικό να προσφέρεται σε τέτοιες εξωφρενικές τιμές, γιατί δεν κυκλοφορεί στην αγορά και είναι και εξαιρετικό. Όχι, δεν είναι λογικό. Και παρά το ότι το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, γι' αυτό θέλω να ξαναβγεί σε νέα έκδοση για να δω τι θα κάνουν όλοι αυτοί που το πουλάνε σε τέτοιες τιμές (θα το γυρίσουν μαρκετινίστικα στο ότι είναι η πρώτη έκδοση μάλλον).

 

@Laz33 σκέψου το Κυνήγι Φαντασμάτων που ανέφερες ότι το πουλάει κάποιος στα 20, το βρήκα σε πολύ καλή κατάσταση στο Μοναστηράκι στα 1,5-2 ευρώ και είχε και άλλα αντίτυπα. Είναι αυτό που λέει ο @Valtasar στην ακόμα πιο απλοποιημένη εκδοχή του, κάποιος νομίζει ότι είναι σπάνιο τεύχος και το πουλάει μήπως τσιμπήσει και σε μια κεντρική αγορά μεταχειρισμένων της πρωτεύουσας βρίσκεται για πλάκα. Εγώ πάντως έχω κάνει μια δικιά μου διαβάθμιση περί σπανιότητας ή παλαιότητας εκδόσεων και στην κορυφή ανήκουν όσα σκανάρει και παρουσιάζει ο @albert και συνήθως τα ανακαλύπτει μαζί με τον Valt. Μόνο εγώ; :lol:

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Αυτονόμησα το θέμα αφού όλοι μας θέλουμε συζήτηση (και καλά κάνουμε :) )

 

12 hours ago, sarkas said:

Παρόλα αυτά ακόμη δε καταλαβαίνω γιατί ακόμη και ο έχων τη γνώση και την εμπειρία της αγοράς νομίζει πως μπορεί να προτείνει μια "σωστή" τιμή ή έστω είναι η πιο ασφαλής λύση όταν κάποιος δε γνωρίζει; Αφού σύμφωνα με όσα μου λες, ακόμη και αυτός βασίζεται σε αρχικές τιμές που βγήκαν επειδή κάποιοι είπαν ότι τοσο γουστάρω να το βάζω και έπειτα προφανως οι καμπυλες προσφοράς-ζήτησης πήραν τον δρόμο τους. Δλδ η οικονομία παίρνει τη σκυτάλη έπειτα και όλα κυμαίνονται γύρω απο την αρχή.

 

Εδώ πιστεύω ότι, η αμφισβήτηση σου για τη "σωστή" τιμή, δεν έχει σωστό υπόβαθρο και το αναλύω παρακάτω.

Πρώτα απ' όλα, θα πρέπει να ξεχωρίσουμε στο μυαλό μας, τα είδη των πωλητών. Αναφέρεσαι σε "ειδικούς" κάτι το οποίο είναι πάρα πολύ υποκειμενικό στην Ελλάδα. Κάποιος που πουλάει τεύχη στο μαγαζί του, θεωρείται ειδικός ; δεν το νομίζω... ξέρω δεκάδες περιπτώσεις "επαγγελματιών" που, απλά, δεν ξέρουν τι τους γίνεται :) 

Και ας φέρω παραδείγματα : αρχές 2000, υπήρχαν 10 καταστήματα στο Μοναστηράκι που πουλούσαν κόμικς. Οι τιμές τους, εντελώς αυθαίρετες και κυρίως μετά από συμβουλές του "δάσκαλου". Ήταν ο δάσκαλος ειδικός; δεν θα το έλεγα. Η ειδικότητά του ήταν (και είναι) τα σπάνια βιβλία. Απλά, με την εμπειρία του, διαμόρφωνε τιμές (τότε). Όταν ρώταγα, γιατί αυτή η τιμή, η απάντηση συνήθως ήταν, "έχει καιρό να εμφανιστεί" "το βλέπω συχνά" "το ζητάνε πολλοί".

Όταν φτιάχτηκε αυτή η Κοινότητα, άρχισαν να αλλάζουν τα πράγματα. Η πληροφορία ταξίδευε, υπήρχαν συγκρίσεις, υπήρχαν αναλύσεις. Άρχισε ο κόσμος να γνωρίζει κάποια πράγματα, οπότε και οι έμποροι έγιναν πιο λογικοί (εξαιρείται ο Αμερικάνος που είναι απρόβλεπτος :) )

Δεν συμφωνώ με την άποψή σου ότι όλα γυρνάνε γύρω από την αρχική τιμή που ήταν αυθαίρετη. Η αγορά καθορίζει τελικά την τιμή. Όταν ένα έμπορος βλέπει να του μένει το εμπόρευμα, αναπροσαρμόζεται προς τα κάτω, όταν βλέπει να πουλάει και δεν βρίσκει εύκολα, το ακριβαίνει. Στόχος του είναι να γυρνάει το χρήμα αλλιώς χάνει.

Αυτή είναι η πρώτη κατηγορία των πωλητών : οι επίσημοι επαγγελματίες.

Πάμε στη 2η κατηγορία : οι ανεπίσημοι επαγγελματίες.

Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Άνθρωποι που κάνουν εμπόριο στη σκιά. Όπλο τους το ψάξιμο και το ρευστό. Τα τελευταία χρόνια σε άνθιση λόγω του fb και των ιστοσελίδων. Λίγοι οι μεγάλοι παίχτες (που έχουν το ρευστό και τις γνωριμίες στους γύφτους). Δύσκολα ασχολούνται με "δευτεράντζες". Γνωρίζω πολλούς που δεν πλησιάζουν άλμπουμ λόγω όγκου... ο γύφτος δεν τα κουβαλάει, αυτός δεν έχει που να τα βάλει, το κέρδος μικρό...

3η κατηγορία : οι αεριτζήδες.

Συνήθως ξεκινάνε με το να πουλήσω τα διπλά για να μπορέσω να πάρω αυτά που θέλω για τη συλλογή μου φθηνότερα. Βρήκα μερικά στο παζάρι, θα τα πουλήσω για να βγάλω τον καφέ μου. 

Δεν το κάνουν συνέχεια, το κάνουν όποτε και όπως τους κάτσει. Απλά για να  πουλήσουν. Άστατοι στις τιμές.

4η και τελική κατηγορία : οι one-shot

"Πρέπει να αδειάσω το πατάρι", "βρήκα 2 κούτες στο πατρικό, λες να αξίζουν τίποτα;", "βαρέθηκα, θα ασχοληθώ με κάτι άλλο"

Ένα ψάξιμο στο ιντερνέτ για τιμές (συνήθως κρατάμε τη μεγαλύτερη) και ψάξιμο για να τα δώσουμε στη καλύτερη τιμή.

 

Διαπιστώνω ότι πάω να γράψω βιβλίο και δεν πρέπει :) 

Σταματάω εδώ προς το παρόν, μπορεί να συνεχίσω παρακάτω, αν υπάρξει συζήτηση. Το θέμα είναι ατέλειωτο και θα μπορούσα να γράφω για ώρες :) 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια που αναφέρθηκε πιο πάνω.

Είναι δυνατόν να βρεθεί κάποιος που θα δώσει 350 ευρώ για τον Βίο του Σκρουτζ

και 500 ευρώ για τα Χαμένα Επεισόδια;:hit:

Και όμως υπάρχει αγγελία με αυτές τις τιμές:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να μιλήσουμε λίγο και με συγκεκριμένα παραδείγματα:

 

Πριν αρκετό καιρό, βρήκα σε αγγελία, σε άσχετο με κόμικς site, κάποια τεύχη του Ερικ Καστέλ.

Το παληκάρι είχε κάποια τεύχη στα 10€ και το 9 "Τα χαμένα χειρόγραφα", στα 15€.

Όλοι γνωρίζουμε ότι τα τελευταία νούμερα στα Star Comics, κοστίζουν παραπάνω γιατί είχαν μικρότερο τιράζ από τα πρώτα, και τα αγόρασαν ακόμα λιγότεροι.

Περιττό να σας πω, ότι μέχρι να επικοινωνήσω μαζί του, μου έπεσαν καφέδες από τα χέρια, από την τρεχάλα να προλάβω...

Τελικά ήρθε στα χέρια μου...

 

Ποιά η γνώμη σας:

 

Το πήρα σε καλή τιμή;

Το πήρα ακριβά;

Το παληκάρι ήξερε τι πουλούσε ή όχι;

Ποιά είναι τελικά η τιμή του Ερικ Καστέλ #9;

 

Πιστεύω ότι την απάντηση την έδωσα παραπάνω:

"Όλοι γνωρίζουμε ότι τα τελευταία νούμερα στα Star Comics, κοστίζουν παραπάνω γιατί είχαν μικρότερο τιράζ από τα πρώτα και τα αγόρασαν ακόμα λιγότεροι."

Τώρα ποιά θα είναι αυτή η τιμή; Όπως προαναφέραμε, την ορίζει η αγορά... Ζήτηση και προσφορά...

 

Η δική μου άποψη για τις τιμές και πως ψωνίζω:

Η εμπειρία μου στο GC, όλα αυτά τα χρόνια, σε συνδιασμό με καθημερινή παρακολούθηση συγκεκριμένων ιστοσελίδων (αν θέλετε μπορώ να τις αναφέρω) και παρακολούθηση 3-4 ομάδων στο FB, είναι ο οδηγός μου.

Οι επισκέψεις σε παλαιοβιβλιοπωλεία, επιβάλλονται, αφού μπορεί ακόμα κάποιος να βρει στις στοίβες, κάποιο διαμαντάκι που δεν έχει πάρει χαμπάρι ακόμα ο βιβλιοπώλης, πόσο κοστίζει πραγματικά, αν και στο Μοναστηράκι έχουν πονηρέψει τα πράγματα.

Από εκεί και πέρα, ζυγίζω τα πράγματα... Ξέρω τι αντέχει η τσέπη μου και ξέρω να απορρίπτω τις εξωφρενικές τιμές. Επίσης ξέρω ποιά είναι μια "τίμια" τιμή για κάποιο τεύχος και αν μπορώ το αγοράζω, αν ξέρω ότι θα είναι πολύ δύσκολο να το ξαναβρώ.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην παρακολούθηση της παραπάνω συζήτησης, να βάλω και εγώ ένα λιθαράκι και να πω ότι ασχέτος με το είδος των εμπόρων υπάρχει και το είδος των συλλεκτών και βέβαια το σημαντικότερο....τα λεφτά που διαθέτουν, και τι θέλω να πω, γιατι να μην δώσει ένας κομιξάκιας και τετρακόσια και πεντακόσια ευρω, λέμε τώρα, δεν το κοιτάω από την άποψη αν τον πιάνουν κορόιδο ή πόσο συλλεκτικό είναι το κόμιξ, εφόσον το θέλει και έχει την οικονομική δυνατότητα το παίρνει. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που διαθέτουν το πολύ μέχρι είκοσι άντε τριάντα ευρώ, οπότε όπως ειπώθηκε παραπάνω όλα παίζονται αλλά αυτό που μετράει είναι πόσα λεφτά διαθέτει ο καθένας και μην ξεχνάμε και τον στιγμιαίο θάνατο!βρίσκω κάτι καλό αλλά δεν διαθέτω τα λεφτά, οπότε το ξεχνάω, αυτά.:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 ώρες πριν, deadneighbours είπε:

Στην παρακολούθηση της παραπάνω συζήτησης, να βάλω και εγώ ένα λιθαράκι και να πω ότι ασχέτος με το είδος των εμπόρων υπάρχει και το είδος των συλλεκτών και βέβαια το σημαντικότερο....τα λεφτά που διαθέτουν, και τι θέλω να πω, γιατι να μην δώσει ένας κομιξάκιας και τετρακόσια και πεντακόσια ευρω, λέμε τώρα, δεν το κοιτάω από την άποψη αν τον πιάνουν κορόιδο ή πόσο συλλεκτικό είναι το κόμιξ, εφόσον το θέλει και έχει την οικονομική δυνατότητα το παίρνει. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που διαθέτουν το πολύ μέχρι είκοσι άντε τριάντα ευρώ, οπότε όπως ειπώθηκε παραπάνω όλα παίζονται αλλά αυτό που μετράει είναι πόσα λεφτά διαθέτει ο καθένας και μην ξεχνάμε και τον στιγμιαίο θάνατο!βρίσκω κάτι καλό αλλά δεν διαθέτω τα λεφτά, οπότε το ξεχνάω, αυτά.:cool:

Εννοείται ότι όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα και βρίσκει κάτι ακριβά που το ψάχνει καιρό, το παίρνει. Απλά όπως είπε και ο @sarkas αυτό διαιωνίζει μια κατάσταση υπερκοστολογησης. Δηλαδή αν εγώ δώσω 200 ευρώ για το 1ο Κόμιξ σε έναν στο Μοναστηράκι, μετά αυτός θα το πει παραδίπλα και σιγά σιγά θα ανέβει η τιμή. Προφανώς δε θα συμβεί εύκολα από 1 αγορά αλλά πιστεύω η κατάσταση έχει να κάνει και με τους ίδιους τους συλλέκτες. Προσωπικά αν κάτι δεν θεωρώ ότι έχει λογική τιμή, δεν θα το αγοράσω όσο κι αν το θέλω. Τόσο γιατί μπορώ να ξοδέψω καλύτερα τα λεφτά μου σε πολλά περισσότερα κόμικς όσο και για να μην συμβάλλω στο να συνεχίζει αυτή η αισχροκερδεια. Όσο υπάρχει κόσμος που αποδέχεται τις παράλογες τιμές, τόσο θα υπάρχουν πωλητές που θα συνεχίζουν να τις κάνουν. Για τον Βίο και την Πολιτεία πχ προφανως υπάρχει κόσμος που έχει σκάσει 100 ευρώ για να συνεχίζουν να το δίνουν τόσο. Αν ο κόσμος βάλει ενα φρένο, θα τους μείνει στα χέρια και θα πουν "οκ δεν πουλάει με τίποτα στα 100, θα την δώσω στα 80" ύστερα στα 60 και πάει λέγοντας. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ.Δεν φταίνε μόνο οι χωρίς γνώση(ή με γνώση αλλά και πονηριά) πωλητές,αλλά και οι χωρίς γνώση αγοραστές.Γιατι στην τελική σου λέει γιατί εγώ να το πουλήσω 5€ ενώ υπάρχουν κορόιδα που δίνουν για αυτό 20€??Άρα θα το ανεβάσω αφού ξέρω ότι κάποιος θα το πάρει.

Σε κάτι τέτοιους δίνουν πατήματα οι συλλέκτες (όχι όλοι εννοείται) και αυτοί έχουν έτσι την ευκαιρία να πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 λεπτά πριν, mko είπε:

Συμφωνώ.Δεν φταίνε μόνο οι χωρίς γνώση(ή με γνώση αλλά και πονηριά) πωλητές,αλλά και οι χωρίς γνώση αγοραστές.Γιατι στην τελική σου λέει γιατί εγώ να το πουλήσω 5€ ενώ υπάρχουν κορόιδα που δίνουν για αυτό 20€??Άρα θα το ανεβάσω αφού ξέρω ότι κάποιος θα το πάρει.

Σε κάτι τέτοιους δίνουν πατήματα οι συλλέκτες (όχι όλοι εννοείται) και αυτοί έχουν έτσι την ευκαιρία να πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές.

 

Σωστός σε αυτό περί πωλητών. Βέβαια και αυτοί δεν ξέρουν σε τι αγοραστή θα πέσουν. Π.χ κάποια στιγμή πριν μερικά χρόνια έψαχνα τα εξαντλημένα βιβλία Hannibal της Bell (που τα έκαναν επανέκδοση πέρυσι και τα αγόρασα ξανά, αλλά ευτυχώς για τα μεταχειρισμένα-εξαντλημένα είχα δώσει λίγα χρήματα) και για το τελευταίο έβλεπα τιμές από 15 έως και 30 ευρώ σε καταστήματα με μεταχειρισμένα, βιβλιοπωλεία, αλλά και αγγελίες. Τελικά βρήκα μια αγγελία από έναν τύπο που έδινε συνέχεια βιβλία και ήταν στα 5 ευρώ και το αγόρασα από εκείνον. Όταν του είπα, τι τιμές έπαιζαν για το βιβλίο, παραξενεύτηκε, σου λέει οι άλλοι πωλητές το δίνουν 15, εγώ γιατί μόνο 5;

 

Επιπλέον μια άλλη περίπτωση που θέλω να προσθέσω σχετικά με όσα είπα πιο πάνω για τον παράγοντα της καλής φήμης ενός κόμικ ή βιβλίου, περί ποιότητας που ωθεί την τιμή προς τα πάνω είναι η περίπτωση του βιβλίου "Σπίτι από Φύλλα". Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι πολύ γνωστό για την υπόθεση του και κυρίως τις πολύ περίεργες τυπογραφικές μεθόδους που χρησιμοποιήθηκαν όπως μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ. Πολλοί λένε μάλιστα ότι δεν είναι τόσο καλό βιβλίο και η φήμη που το συνοδεύει έχει οδηγήσει την τιμή του τόσο ψηλά. Έχω δει αγγελίες από 400 έως και 1000 (!!!) ευρώ ή ανταλλαγές για εξίσου πολύ σπάνια βιβλία όπως το Θεσπέσιο Πτώμα των Εκδόσεων Οξύ. Προσωπικά επειδή ήθελα να το διαβάσω, βρήκα ένα τελευταίο αντίτυπο σε ένα βιβλιοπωλείο στο Λονδίνο σε έκδοση μεγαλύτερη σε μέγεθος από την ελληνική και σε φυσιολογική τιμή, οπότε το αγόρασα (και δεν έχω προλάβει ακόμα να το διαβάσω :lol: ), αλλά είναι από τις πιο εξωφρενικές τιμές που έχω δει προσωπικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

9 ώρες πριν, Valtasar είπε:

 (εξαιρείται ο Αμερικάνος που είναι απρόβλεπτος :) )

 

Καλά, άσε.... αυτός είναι μια κατηγορία μόνος του!  :antekale:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχάς ευχαριστώ που άνοιξε ξεχωριστό θέμα μιας και υπάρχει ζουμί όπως φαίνεται. Όπως είπα και στο αρχικό τόπικ δε γνωρίζω πολλά πάνω στο θέμα, επομένως καλά κάνεις @Valtasar και κατηγοριοποιείς την κατάσταση. Δεν είχα στο μυαλό μου αυτή τη συζήτηση να γίνει τόσο ειδικευμένα με κατηγοριες και θα εξηγήσω παρακάτω.

 Γράφεις πως διαφωνείς μαζί μου περί αρχικής τιμής και πως η αγορά καθορίζει εν τέλει την αξία (πχ οπως είπες στοκ->χαμηλωνω, σπανιζει->αυξανω κλπ)
Όμως αν παρατηρήσεις τα πρώτα μου πόστ, αυτά που γράφεις περι αυξομείωσης είναι απλά καμπύλες αγοράς και ζήτησης εφόσον έχει ήδη υπάρξει μια αρχική τιμή που τις προσαρμόζει ώστε έπειτα να πέσουν ή να ανέβουν αναλόγως εποχης, τιράζ, σπανιοτητας, εμφάνισης κλπ που αναφέρεις.

Δηλαδή για να σου δώσω να καταλάβεις πάλι με το ακραίο παράδειγμα του μίκυ 1 (που ειλικρινά δεν γνωρίζω και δεν ασχολούμαι με ντίσνευ αλλά απο αυτά που διαβάζω, ακούω και έχω τύχει να δω σε αγοραπωλησίες) το να βρεθούν σε ενα καλοκαιρι 5 φορές μικυ 1, ναι η τιμή θα πέσει απο 800 (λεμε τωρα) σε 500. Αν το μικυ κανει να εμφανιστει ενα εξαμηνο στην αγορά θα αυξηθεί στα 900. Προφανως συμφωνω μαζι σου , αφού τα μαθηματικά συμφωνουν πρώτα από όλα. Αγορά - ζήτηση.  Ομως βλέπεις πως η διακύμανση συμβαίνει γύρω απο την αρχική τιμή πάντα.  Πες μου δηλαδή αν πιστεύεις ότι αν βρεθούν 5 -10 μικυ σε ενα μηνα η αγορα που έχει καθιερώσει το 800αρι θα πεσει απο 800 στα 50 ευρώ? Οχι φυσικά. Ο λόγος; Εχει θεσπιστει αρχική τιμή το πεντακοσαρικοχτακωσαρι ξερω γω. Αυτό εννοώ.

Αντίστοιχα, για το κομιξ 1 , για τον βιο αυτό προσπαθουν να κάνουν κλπ κλπ...

 Ας δούμε και την όλη κατάσταση από τη πλευρά του μη ψημένου με το χόμπι παιδιού που ανακάλυψε ένα κόμικ και δεν έχει εμπειρία αγοραπωλησίας.
(Υποθέτω πάντα πως) το πρώτο που θα κάνει είναι να το ψάξει είτε σε αγγελίες μέσω google, είτε social (fb) είτε να κατέβει μια βόλτα προς το κέντρο δεδομένου ότι από τους γονείς μας όλοι ξέραμε ότι στο μοναστηράκι κ στα εξάρχεια έχει παλαιοπωλεία...  (χωρις σειρά τα αναφέρω προτίμησης , απλά τι εμφανείς επιλογές υπάρχουν με μια 1η ματιά)

Αν λοιπόν αυτό το παιδί χτυπήσει internet θα του πεταχτούν αφιλόξενα και ερασιτεχνικά φτιαγμένα ελληνικά σάιτ δημοπρασιών της πλάκας, μερικοί ιστότοποι από βιβλιοπωλεια μεταχειρισμενων, επίσημα κομιξοπωλεία κλπ , περιπτώσεις δηλαδή που στο 90% κάνουν πάρτι εξωφρενικών και αστείων τιμών.  Νομίζω εδώ βρισκόμαστε στη κατηγορία 1 και 2 του ποστ σου. 
Αν ψαχτούν μέσω fb που πλέον έχει γεμίσει ο τόπος εξειδικευμένες ομάδες τότε μιλάμε πλέον για κατηγορία 3 (και 2) ή και 4 από την οποία και προκύπτουν οι λεγόμενες ευκαιρίες ή και νορμάλ τιμές. 
Τελος αν πάρουμε τη περίπτωση της βόλτας μιλάμε πάντα για μαγαζιά που εκεί έχουν κοστολογίσει τα αφεντικά τους το στοκ τους απο τα μεταχειρισμένα και είτε είναι νορμάλ τα πλαίσια κοστολόγησης είτε κι τρελά (βλ. κομικον , δασκαλο , αμερικανο αναλογως τα κεφια κλπ) .

Που θέλω να καταλήξω: Πως οι επιλογές  που έχει ένας άνθρωπος εν ελλάδι για αγορά κομιξ κατα πλειοψηφία τον οδηγούν στην αυθαιρεσια τιμολογησης της αξίας και κατα συνέπεια μπορώ να υποθέσω, χωρίς να κάνω θεωρώ μεγάλο λογικό άλμα, πως η αυθαιρεσία υπάρχει λόγω της τιμής (αρχικής) που θέσπισαν το 90% των κατηγοριών που όρισες παραπάνω.


@mko συμφωνώ απόλυτα. Πωλητές-καρτούν , ξεπέτες-ανπουληθείπουληθηκετόσο , πυροτεχνήματα-τιμές θα υπάρχουν πάντα. Για μένα κυρίως φταίνε οι αγοραστές διότι στο χέρι τους ήταν πάντα να αλλάξουν τα πράγματα. Και δεν εννοώ τον αγοραστή που έχει και δίνει χωρίς να τον ενδιαφέρει όσο όσο. Αυτός συγκεκριμενα καλά κάνει αφού τα έχει. Μιλάω για όλους τους υπόλοιπους που δεν τα έχουν, αλλά τα μαζεύουν για να αγοράσουν στις εν τέλει φιξαρισμένες εξωφρενικές τιμές αντί να σκεφτούν πως οι ίδιοι είναι τελικά που μπορούν να κινήσουν την αγορά στα μέτρα τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

8 min ago , sarkas said:

Ομως βλέπεις πως η διακύμανση συμβαίνει γύρω απο την αρχική τιμή πάντα

 

Η αρχική τιμή έχει λόγο που υπάρχει :)  Δεν είναι αποτέλεσμα ενός ατόμου και μιας αγοράς, είναι αποτέλεσμα πωλήσεων, ζήτησης και αγοράς. 

Για να σου δώσω να καταλάβεις. Έχω το ΜΜ1, ξέρω ότι πουλήθηκε 1000 σε μία περίπτωση, 800 σε μία άλλη και οι έμποροι μου το αγοράζουν έως 400. Κρίνω λοιπόν ότι ή προσπαθώ να το δώσω μόνος μου στα 600 βγάζοντας κάτι παραπάνω ή το δίνω σε έμπορο και έχω άμεσα τα χρήματα. Η ίδια η αγορά με καθοδήγησε στην τιμή, δεν είναι τιμή ενός τυχαίου στο fb... Αν οι έμποροι το αγοράζουν έως 400€ δεν είναι δυνατόν να βγω να το δώσω 50, θα ήμουν εντελώς χαζός. Ο "πονηρός" απλά θα μπει στο νετ και θα προσπαθήσει να το πουλήσει 1200 :) 

Η μέση τιμή που υπάρχει σε διάφορα τεύχη διαμορφώθηκαν από την αγορά (πώληση-ζήτηση) και δεν είναι αποτέλεσμα ενός ατόμου.

Τα παλαιοβιβλιοπωλεία είχαν ανέκαθεν ένα κανόνα, που τον τηρούν έως τώρα. Όταν εμφανίζεται μια νέα κυκλοφορία στο μαγαζί, πουλάνε στο μισό της αναγραφόμενης τιμής (και αγοράζουν κάτω από το 1/3). Αυτό για τα άλμπουμ. Αν ακούσουν για εξαντλημένο τεύχος, ανεβαίνουν, αν ζητήσουν πολλοί και συνεχόμενα το τεύχος ενώ δεν το βρίσκουν, ανεβαίνουν δραματικά.

 

Όταν είχαμε κυκλοφορήσει τον μοναδικό Κατάλογό μας (την Βίβλο μας), πολλοί μου είχαν ζητήσει να κάνω ένα τιμοκατάλογο για τα πάντα. Τον απέφυγα και ακόμα τον αποφεύγω για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ότι θα γινόμουν πολύ κακός με πάρα πολύ κόσμο και δεύτερον, αυτά που πιστεύω και γνωρίζω, είναι άποψή μου και δεν σημαίνει ότι είναι σωστά 100%. Πολλές φορές η αγορά με διέψευσε γιατί κάποιος "ξεφόρτωσε" στοκ, πουλήθηκαν συλλογές, άδειασαν αποθήκες, βγήκε επανέκδοση και πάει λέγοντας.

 

Ας πούμε και λίγα πράγματα για τους αγοραστές :) 

Τον πρώτο λόγο έχει η αδημονία. "Θέλω άντρα και τον θέλω τώρα!" όπως λέει και η λαϊκή ρήση :)  Ενθουσιασμός και βιασύνη να βρουν αυτό που θέλουν και να το πάρουν αμέσως. Το κυνήγι του θησαυρού :) 

Φόβος μήπως δεν ξαναβρεθεί στο δρόμο τους. "Μα είναι εξαντλημένο!" δικαιολογούνται :) Έχω δει δεκάδες παλέτες από "εξαντλημένα" τεύχη να πέφτουν στην αγορά.

Σκεφτείτε λογικά : πως ένα τεύχος που βγήκε σε 2-3000 αντίτυπα, δεν θα ξαναβρεθεί;

Η εμπειρία μου λέει: ΥΠΟΜΟΝΗ, όλα βρίσκονται, αρκεί να θέλουν να βρεθούν :) 

 

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι, ήταν σπάνια η δεκαετία του ΄70, τώρα άρχισε να σπανίζει και η δεκαετία του '80. Οι τιμές του '70 δεν ανέβηκαν δραστικά γιατί δεν τα ζητάνε πλέον, βλέπεις η γενιά άλλαξε χέρια, τώρα οι αναμνήσεις των πολλών είναι στη δεκαετία του '80. Σε λίγα χρόνια θα κυνηγάμε τη δεκαετία του 90 και 00. Έτσι είναι η ζωή :) 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


Στο 2ο ποστ σου γράφεις:
 

Παράθεση

 

Όλα αυτά τα στοιχεία που αναφέρεις, είναι βασικά και αυτονόητα, όταν υπάρχει οργανωμένη κοινωνία με σταθερές. Αν υπήρχαν σωστές δημοπρασίες, έγκριτοι οργανισμοί, ετήσιοι τιμοκατάλογοι από γνώστες, τότε, ναι, θα είχαμε τιμές βασισμένες σε στοιχεία και όχι εικασίες. Δεν υπάρχουν αυτά, οπότε ο καθένας λέει τα δικά του. Αυτός που ξέρει από πρώτο χέρι ότι το ΜΜ1 πουλήθηκε 800, θα το πουλήσει 800+ την επόμενη φορά :) 

Για να πει κάποιος ήταν σωστή τιμή ή όχι (χωρίς να σκεφτεί τη τσέπη του) θα πρέπει να ξέρει, πόσες φορές εμφανίστηκε το ΜΜ1 τα τελευταία 20 χρόνια, πόσο πουλήθηκε, σε ποιόν από ποιόν, πόσοι το ψάχνουν και πόσοι το έχουν.

Δεδομένα που φυσικά δεν υπάρχουν και όλοι έχουμε κάποια πολύ μικρή ιδέα (ή φήμες).

 


Μα δε συμφωνήσαμε εξαρχής πως αυτή τη γνώση του ιστορικού στην Ελλάδα δεν την έχουμε και ποτέ δεν θελήσαμε (δεν συνέφερε ίσως τους επαγγελματίες) να την έχουμε;
Αν την είχαμε προφανως το επιχείρημά σου για το πως προσαρμοζεται η αρχική τιμή θα είχε βάση.
Το οτι λοιπόν στηριζόμαστε όπως λες εσύ πολύ σωστά στη παράθεση σε ιδέες και φήμες , αυτό εξ ορισμού δε σημαίνει αυθαιρετη αρχική τιμή;

Η πληροφορία για τα παλαιοβιβλιοπωλεία έχει φοβερό ενδιαφέρον. Εγώ δεν το γνώριζα αυτό.
Ναι η εποχή παίζει φοβερό ρόλο για να αυξάνεται η τιμή και δεν το βρίσκω παράλογο. Παντού ισχύει αυτό και είναι ένας αρκετά καλός κανόνας (όχι ο μοναδικός) που θα έπρεπε να κρίνεται η αξία. Το πόσο συμβάλει παρα ταύτα στην αυξομείωση για μένα επίσης παραμένει μυστήριο μιας και επίσης (χωρις να ανακυκλώνω πάλι τα ίδια) είπαμε πως δεν έχουμε καποιο σοβαρό εμπειρογνώστη-αξιολογητή οφίσιαλ για το ελληνικό κομικ στην Ελλάδα.

Και για να ευλογήσω τα γένια μας, πράγματι μέσω του gc: των κριτικών, της κινησης και πολλών ακομη παραγόντων που μπορούν να βρεθούν από την βάση εδώ μέσα, νομίζω πως γίνεται αυτό το φόρουμ αρκετά σημαντικό εργαλείο για να εξαχθούν ωραία συμπεράσματα που να κρίνουν-αξιολογήσουν ένα κόμικ όχι μόνο βάσει περιεχομένου αλλά ως αξία οικονομική.

 

 

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

31 min ago , sarkas said:

Το οτι λοιπόν στηριζόμαστε όπως λες εσύ πολύ σωστά στη παράθεση σε ιδέες και φήμες , αυτό εξ ορισμού δε σημαίνει αυθαιρετη αρχική τιμή;

 

Το ότι είναι αυθαίρετη, όπως το εννοείς, είναι εξ' ορισμού και συμφωνούμε απόλυτα. Επίσημος φορέας δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει για να μη μπαίνει το αυθαίρετο μπροστά από τη τιμή. Μιλάμε για μεταχειρισμένα, εκτός κυκλοφορίας τεύχη με ασαφές αγοραστικό κοινό που εναλλάσσεται διαρκώς (και μειώνεται).

Το ότι είναι παράλογη, δεν θα το έλεγα. Βλέπεις τεύχη του 1970 (50 χρόνια πίσω) σε τιμή 3 ευρώ και τεύχη του 90 με τεράστιο τιράζ στα 35€. Παράγοντας: η ζήτηση. Κάτι που πολλοί δεν λαμβάνουν υπόψη τους.

 

Επίσης, κάτι που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όταν μιλάμε για τέτοιου είδους αντικείμενα : όλα είναι θέμα τσέπης και συναισθήματος γι' αυτό και οι αποκλίσεις είναι μεγάλες στην αγορά.

Αν ήμασταν τεράστια αγορά όπως η Αμερική, θα μιλούσαμε με άλλα δεδομένα. Αυτό όμως δεν γίνεται στην Ελλάδα των 3-5.000 οπαδών.

Φτάσαμε το 2007 για να αποκτήσουμε ένα κατάλογο και ένα φόρουμ συζήτησης. Ψάχνουμε ακόμα τα σκουπίδια και τα παζάρια για να βρούμε τεύχη. Υπάρχουν εκδοτικές χωρίς e-shop και χωρίς βιβλιογραφία.

Όταν μιλάς σε εν ενεργεία εκδότη (40 χρόνια εκδόσεις) και τον ρωτάς αν έχει κρατήσει στη βιβλιοθήκη του τουλάχιστον ένα αντίτυπο από αυτά που έχει βγάλει και σου λέει όχι... τι να πεις;

Τον ρώτησα πως θυμάται τι έχει βγάλει και μου απάντησε το μυθικό "Μπαίνω στο Greekcomics και βλέπω"!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ερώτηση Βαλτασαρ για να ξεκολλήσω και γω απο την αρχική τιμή και την ανακύκλωση των ίδιων στη συζήτηση και να την ελαφρύνω:

Ξέρω έχουν γραφτεί κατά καιρούς εδώ μέσα παρόμοια τοπικ περι σπανιοτητας κλπ αλλά πρόσφατο όχι αν έψαξα σωστά.
Επομένως βάσει παρατήρησης σου τα τελευταία χρόνια ποιό θα έλεγες, λέγατε όσοι γνωρίζετε:

1) Είναι αυτό το καιρό το σπανιότερο κόμικ; (που εχει να εμφανιστεί καιρό εώς καθόλου τα τελευταία χρόνια) (παρόλο που μπορεί να είχε ή να μην είχε μεγάλη οικονομικη αξία)
2) είναι το κόμικ (ή και σειρά ) που έχει hype , έχει πάρει πολύ τα πάνω του σε θέμα ζήτησης, συζητιέται πολύ κλπ (ανεξάρτητα αν ειναι σπάνιο ή οχι, ακριβό ή φτηνό)
3) είναι το κόμικ που όλα δείχνουν ότι έχει υπερκοστολογηθεί στο παρελθόν ενώ τελικά εμφανίζεται πιο συχνά απότι περίμενε το αγοραστικό κοινό (κοινως φούσκα);
4) είναι το κόμικ που είναι το ακριβότερο αυτή τη στιγμή στην αγορά;

Μιλάω πάντα για μεταχειρισμένα - εξαντλημένα τεύχη οποιασδήποτε εποχής και όχι σε κυκλοφορία (ειδικά για το 2 αναφέρομαι)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@sarkas  Δύσκολες ερωτήσεις αλλά θα κάνω μια προσπάθεια :) 

  1. Ένα από τα σπανιότερα (που δεν έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου - ούτε το έχω δει πουθενά) είναι τεύχη από τον Γέρο της Δημοκρατίας. Απίθανο εύρημα και άφαντο πολλές δεκαετίες...
  2. Αυτή τη στιγμή το πιο δημοφιλές και ζητούμενο είναι ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ. Όσα αντίτυπα και να βρεθούν στην αγορά θα εξαφανιστούν άμεσα.
  3. Δεν μπορείς να τα πεις φούσκες, απλά εμφανίστηκε κρυμμένο στοκ (για διάφορους λόγους). Θα αναφέρω τεύχη του Κοκομπίλ, τεύχη του Τζόννυ Λόγκαν, τεύχη του Μπλεκ Α' περιόδου.
  4. Για μένα παραμένει το Μίκυ Μάους 1 και η πρώτη πεντάδα του Γέλιο και Χαρά.

Σχετικά με τη σπανιότητα, να τονίσω ότι έχει μεγάλη διαφορά το σπάνιο ενός συλλέκτη και το σπάνιο ενός μελετητή. Το σπάνιο του συλλέκτη έχει μεγάλη αξία λόγω ζήτησης ενώ το σπάνιο του μελετητή μπορεί να το βρεις στα σκουπίδια γιατί δεν ενδιαφέρει κανέναν :)  

Η ομορφιά αυτής της Κοινότητας είναι ότι μάζεψε και τα 2 είδη των αναγνωστών με αποτέλεσμα να έχουμε παρουσιάσεις και πληροφορίες από απίθανες εκδόσεις.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.