Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αγοράστηκε το συγκεκριμένο κατά τον Αύγουστο στην τιμή των 15,90€. Για το μέγεθος και την ποιότητα της έκδοσης το αντίτιμο είναι πράγματι δελεαστικό. Αποφάσισα να το διαβάσω χθες λόγω άλλων εκκρεμοτήτων και τελειώνοντάς το μονορούφι θα συμφωνήσω με την γενική άποψη όλων των παραπάνω συμφορουμιτών: Η ιστορία μου φάνηκε ότι πήγαινε στα χαμένα με βάρκα την ελπίδα, χωρίς ιδιαίτερη συνοχή μεταξύ των διαλόγων, ΑΛΛΑ έπαθα πλάκα με το σχέδιο. Κάθε σελίδα ήταν οπτική απόλαυση και λόγω του γεγονότος ότι οι διάλογοι ήταν ελάχιστοι έως ανύπαρκτοι, πήρα τον χρόνο μου και χάζευα τις σελίδες καρέ- καρέ. Πολλή σκοτεινιά και έντονο μεταφυσικό στοιχείο κυριαρχούν σε αυτή την έκδοση. Σίγουρα δεν είναι ένα ανάγνωσμα που μπορεί να προταθεί σε νεοεισαχθέντες στον κόσμο του νυχτερίδα, αλλά μπορεί να προταθεί ως παράδειγμα ότι τα κόμικς είναι τέχνη.:batman:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5745
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα παρέλαβα το Batman:Damned μετά την τρελή προσφορά του public.Ήθελα απο καιρό να το διαβάσω γιατί ήξερα οτι είναι σκοτεινή και ''εφιαλτική'' ιστορία με dark σχέδιο,
αλλά οι κριτικές που έβλεπα στο νετ ήταν αποκαρδιοτικές...
Εγώ το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον μέσα σε 90 λεπτά και πραγματικά μου άρεσε αρκετά αυτό το σκοτεινό ''εικαστικό'' ταξίδι που προσφέρει το κόμικ.
Δεν θα το έβαζα στο τοπ 10 μου απο Batman comics σίγουρα, αλλά είχε κάτι το διαφορετικό και καλλιτεχνικό που μου άρεσε!
 
Το δυνατό σημείο του Batman:Damned είναι το σχέδιο! Λεπτομερέστατο σχέδιο με υπέροχους χρωματισμούς και εξαιρετική σκηνοθεσία, στην πιο dark ατμόσφαιρα που έχω δεί ποτέ σε υπερηρωικό κόμικ.
Όλα σε αυτο το κόμικ μοιάζουν να λειτουργούν για να αποδοθούν σωστά αυτά τα υπέροχα σκοτεινά σχέδια.
 
Η υπόθεση ξεκινάει με τον Batman να βρίσκεται βαριά τραυματισμένος, προσπαθώντας να θυμηθεί τα γεγονότα που οδήγησαν στην πτώση του Joker απο μια γέφυρα και στον δικό του βαρύ τραυματισμό.

Έχοντας αμφιβολίες για το αν ο Joker είναι νεκρός η ζωντανός ο Batman θα βρεθεί στα πιο σκοτεινά μέρη του Gotham αλλά και στα βάθη του ίδιου του εαυτού του,

για να βρεί τις απαραίτητες απαντήσεις σχετικά με την μοιραία νύχτα.

 

Η ιστορία στηρίζεται κυρίως στην αφήγηση και στις σκέψεις του Batman, δημιουργώντας ένα ''εφιαλτικό'' ονειρικό κλίμα που ακροβατεί στις παραισθήσεις και την πραγματικότητα.
Αν και μου άρεσε ο τρόπος γραφής που ήταν ''σκληρός'' και λίγο ποιητικός, δυστυχώς το τελικό αποτέλεσμα δεν έχει αρχή-μέση και τέλος.
 
Η έκδοση είναι σε μεγαλύτερο μέγεθος απ'τα συνηθισμένα στανταρντ της εκδοτικής με ποιοτικό γυαλιστερό χαρτί, παράγοντες που αναδεικνύουν ακόμα περισσότερο το καταπληκτικό σχέδιο!
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  215
  • Reputation:   2293
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πολύς ντόρος για το Batman : Damned αλλά δυστηχώς κυρίως για τους λάθος λόγους. 

 

 

 

Το σενάριο ισορροπεί μεταξύ του πραγματικού και του φανταστικού και προσωπικά δεν με έπεισε. 

Βαρύγδουπα λόγια για να δώσουν βάθος, βρισιές και μερικές φορές αλληλένδετα με την ιστορία. 

 

Το θέμα είναι όμως ότι το σχέδιο είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΌ! 

Το είδαμε στο Joker, το είδαμε στη σειρά Lex Luthor: Man of Steel το είδαμε και εδώ και είναι καλύτερο από ποτέ. 

Είναι τόσο ρεαλιστικό που δεν μου κάνει εντύπωση γιατί ξόδεψε 4 ημέρες για κάθε σελίδα. 

 

Μακάρι στο μέλλον να τον απολαύσουμε και σε άλλες ιστορίες Batman. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.