Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα αγοράζατε την DC Comics Graphic Novel Collection της Eaglemoss εάν μεταφραζόταν?


germanicus

Θα αγοράζατε την DC Comics Graphic Novel Collection της Hachette εάν μεταφραζόταν?  

56 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Well. Μου δημιουργήθηκε η απορία :) Όπως βγάζει επιλεκτικά ιστορίες της Marvel (αυτές που βγαίνουν εδώ και κάτι μήνες στα πάτρια κάθε 2 εβδομάδες), έτσι βγάζει από το 2015 και κάποιες της DC.

Για τους σκοπούς του ερωτήματος να θεωρήσετε ότι ισχύουν οι ίδιοι όροι με αυτούς της τωρινής έκδοσης της Marvel. Ίδια ποιότητα στα τομάκια, 10 ευρώ το κάθε ένα, κάθε 2 εβδομάδες, ράχη με ένα σχέδιο και ΜΟΝΟ αυτή η σειρά στο εμπόριο (για να μην έχετε το δίλημμα εάν θα ρολάρουν 2 σειρές ταυτόχρονα οπότε θα πρέπει να δίνετε 40 ευρώ τον μήνα αντί για τα 20 που δίνουμε τώρα, εάν τα επιθυμείτε όλα) :) 

Αντιγράφω τη λίστα όπως είναι στη wiki για να ξέρετε τι έβγαλε. 


image.pngimage.pngimage.pngimage.png

Προσωπικά η ενστικτώδης μου απάντηση ήταν ένα "όχι και αγοράζω τα πάντα από την αντίστοιχη της Μαρβελ". Δεν με εξιτάρει η DC γενικά. Από την άλλη με εξιτάρει ο Batman, βλέπω μπόλικα δικά του, βλέπω και κάποια άλλα ενδιαφέροντα, οπότε είμαι σε δίλημμα αυτή τη στιγμή :) Ξέρω πάντως ότι άμα έπαιρνα, θα τα έπαιρνα όλα και όχι ως επιλογή....... Θα ήμουν ψεύτης άμα έλεγα κάτι άλλο, το ξέρω το μικρόβιο μέσα μου :) 

Ψήνομαι να κάνω μια ανάλυση της κατανομής των τιτλων. Μπορεί να μιλάει η ιδεοληψία και οι προκαταλήψεις μου, αλλά μου φαίνεται ότι της DC είναι heavy στην τριάδα, ενώ της Marvel είναι πιο απλωμένη. (λχ της DC οι μισοί τίτλοι είναι ξερά Batman, Superman, Wonder Woman, ενώ στη Marvel οι μισοί τίτλοι απλώνονται σε περισσότερους χαρακτήρες και όχι απλά σε X-Men και Spider-Man)

:cheers5: 

image.png

 

 

edit διορθώθηκε από Hachette σε Eaglemoss στον τίτλο :) το άφησα στις ερωτήσεις γιατί έτσι :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αφού σκοπεύω να αγοράσω ολόκληρη την πρώτη 60άδα της Marvel, λογικά θα έκανα το ίδιο και για την DC. Είχα ακούσει ότι αυτή η συλλογή έχει χειρότερες επιλογές τίτλων από αυτήν της Marvel (εκτός αν τηεν μπερδεύω με κάποια άλλη) αλλά θα την έπαιρνα έτσι κι αλλιώς μιας και θα με βοηθούσε να αποκτήσω αρκετά σημαντικά Graphic Novels της DC.

 

Επίσης νομίζω αυτή η συλλογή είναι της Eaglemoss και όχι της Hatchette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21473
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φυσικά και θα αγόραζα της DC.

Πάντως από μια γρήγορη ματιά που έριξα στη συλλογή, καμιά 20αριά τίτλοι έχουνε βγει στα Ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όπως κάνω και με τη συλλογή της Marvel που βγάζει η Hachette, έτσι και σε μια αντίστοιχη συλλογή απ΄την DC θ΄αγόραζα επιλεκτικά.
Κι επειδή βλέπω ότι οι επιλογές της DC δεν είναι το ίδιο καλές, κατά πάσα πιθανότητα θ΄αγόραζα πιο λίγους τόμους.

Αν στη Marvel παίρνω περίπου τους μισούς, στη DC θα έπαιρνα βαριά το 1/3 :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ το ίδιο κάνω με τη σειρά της Marvel και το ίδιο θα έκανα και με της DC. :) Εντωμεταξύ επειδή βρίσκομαι σε επίπεδο αρχάριου στα υπερηρωικά,στην αρχή νόμιζα ότι η DC μου ταιριάζει καλύτερα.Σιγα σιγά όμως κατάλαβα ότι μάλλον κλίνω προς την Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σίγουρα θα την αγόραζα καθότι καμμενος DCάκιας, αλλά μάλλον θα έπαιρνα επιλεγμένους τίτλους αυτή την φορά καθώς έχω πολλά παραπάνω DC στα αγγλικά και μάλιστα κάποια τεύχη της συγκεκριμένης συλλογής τα έχω στα αγγλικά από αυτή την έκδοση. Οπότε δεν ξέρω αν θα με ενδιέφερε απλά για να τα έχω στα ελληνικά να πληρώσω τόσα πολλά διπλά. Για να καταλάβετε, από τα 21 τεύχη της  συλλογής Marvel είχα τα 3 σε άλλη έκδοση, από της DC έχω τα 15/21 της αγγλικής αυτή την στιγμή. Αφετέρου, οι επιλογές ειδικά όσο προχωράνε τα τεύχη δεν είναι τόσο δημοφιλείς ιστορίες. Το πλεονέκτημα αυτής της συλλογής πάντως είναι ότι συλλέγει αρκετά εξαντλημένα runs και στο τέλος κάθε τόμου έχει κι ένα τεύχος από golden age/silver age που σχετίζεται με το περιεχόμενο. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@mko :lol: έχω την αίσθηση πως το ίδιο έχει συμβεί συνολικά και με εμένα. Στην αρχή ήθελα DC, αλλά στην πορεία το γύρισα στη Marvel. Και πλέον το έχω γυρίσει σε οτιδήποτε φτάνει να μην είναι από αυτούς τους 2 :) 

 

Αίσθησή μου για την πορεία μου? Η DC πιο φανταχτερές-εντυπωσιακές στολές. Αλλά εντέλει δεν με ικανοποιούν οι ιστορίες τους. Οπότε πήγα στη Marvel που θεωρώ ότι έχουν πιο βάθος οι χαρακτήρες της. (έτσι μου κάθεται. μην το ματαξανααναλύσουμε :) άμα αισθάνομαι έτσι, αισθάνομαι έτσι :) τι να κάνουμε :) ). Και πλέον επειδή έχει σιχαθεί η ψυχή μου τα τα ρημπούτ, τα αναμασήματα, τα γίδια και τα γίδια και όλες τις μπερδεψοδουλειές με όοοοολους τους χαρακτήρες (που είναι ιδανικό για κάποιον που τα διαβάζει 2-3-5 χρόνια το να δει πολλούς αγαπημένους χαρακτήρες μαζί, αλλά για εμένα πλέον......) προτιμάω άλλα πραγματάκια, λιγότερο απλωμένα. λχ Astro City, Authority, Planetary κ.ο.κ. (και αυτά πανάρχαια πλέον :lol: ). λχ συνεχίζω να αγαπάω τον Batman, αλλά δεν αντέχω να ματαξαναδιαβάσω κάτι με τον Joker. Ούτε θέλω να μπερδεύομαι με πράγματα όπως "πριν από 10 χρόνια απέχτησε γιο μπλαμπλαμπλα". οκ. Καλά κάναν και εξελίξαν τον χαρακτήρα. Αλλά αυτά πλέον είναι σαπουνόπερες :lol: Η Λάμψη του Φώσκολου λέμε :) Τουναντίον ψάχνω για κάτι καλό και συμπαγές (όχι όμως να επαναδιατυπώσουμε το origin, να επαναδιατυπώσουμε το τι κινεί τον χαρακτήρα, κ.ο.κ. όπως τα διαβάζω αποσπασματικά είναι κάτι μεταξύ του "τα'παμε αυτά" και "ο άνθρωπος έχει ψυχολογική διαταραχή πολλών προσωπικοτήτων"). Ή εναλλακτικά επαναδιατυπώσεις του ήρωα αλλά σε κάποιο άλλο σύμπαν. lx o Midnighter στο Authority. Τα στοιχεία του Batman έχουν πάρει για να τον χτίσουν, κάνει μπαμ, αλλά είναι ευχάριστες περιπέτειες κάποιων άλλων που δεν κουβαλάν τα βαρίδια του continuity μισού αιώνα και βάλε :) 

 

πολλά είπα :) ουφ :) και μάλλον ξαναείπα πράγματα :D το ζουμί πάντως είναι "μαζί σου" :lol: νοιώθω :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν ερχόταν μία τέτοια δουλειά στην Ελλάδα, θα έμπαινα στο GC και θα κοιτούσα τα posts των "ειδικών" για τις ιστορίες που θα κυκλοφορούσαν.

 

Αν ψηνόμουν (που μάλλον κάτι τέτοιο θα γινόταν :P) θα αγόραζα κι αυτή την σειρά! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

7 λεπτά πριν, Indian είπε:

Αν ψηνόμουν (που μάλλον κάτι τέτοιο θα γινόταν :P) θα αγόραζα κι αυτή την σειρά!

 

Αυτό άραγε σε πόσες μεταφορές από καφάσια μπύρας να μεταφράζεται;  :thinking:

 

Στο δια ταύτα....

Μάλλον θέλει να μας κάνει να πηδηχτούμε από το παράθυρο ο θείος Νίκος. :moutra2:

Ας όψεται όμως που μου αρέσει ο Νυχτερίδας και θα υπέκυπτα. :)

 

:batman:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

23 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

Αυτό άραγε σε πόσες μεταφορές από καφάσια μπύρας να μεταφράζεται; 

 

Άστα, μην τα συζητάς. :shit2:

 

Ήδη, αντί για το ψωμί μου, αρχίζω να δουλεύω για τα κόμικς μου! :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η DC γενικά δεν με τραβάει. ΑΛΛΑ προχθές είδα για πρώτη φορά το Batman Begins ήταν εξαιρετική ταινία δεν το περίμενα, μου άρεσε πάρα πολύ. Μου την δάνεισε ένας φίλος, ο οποίος επίσης μου δάνεισε απόψε τα «Ο Σκοτεινός Ιππότης» και «Ο Σκοτεινός Ιππότης: Η Επιστροφή», θα τα δώ τις επόμενες μέρες(έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλές ταινίες). Γενικά λοιπόν ίσως να αγόραζα κάποιες ιστορίες με Batman... ίσως. Για Superman δεν ξέρω, ''Ο Θάνατος του Σούπερμαν'' δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Επίσης οι ταινίες Superman, αν εξαιρέσουμε τα δύο πρώτα με τον Κρίστοφερ Ρίβ και το ''Batman vs Superman'' του 2016, είναι μέτριες(άρεσε σε κανέναν το Man of Steel ή το Justice League?). Μαρβελικός και Αρκακικός είμαι, αλλά δεν θα απέκλεια κάτι σε Batman...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σίγουρα θα αγόραζα τόμους από DC, το αν θα αγόραζα όλους τους τόμους αυτό εξαρτάται από την επιλογή των τίτλων. Αν έβγαιναν νέες άλλα και κλασσικές ιστορίες που δεν έχουμε δει ξανά στα ελληνικά τότε πιθανόν να αγόραζα όλη

την σειρά όπως κάνω τώρα και με την Marvel, αν όμως βλέπαμε πολλούς τίτλους που έχουν κυκλοφορήσει από anubis (η οποία έχει κυκλοφορήσει πολλούς κλασικούς τίτλους της DC) τότε θα αγόραζα επιλεκτικά τους τόμους που δεν έχω.

Δεν θα ήθελα να βρεθώ με δεκαπέντε διπλούς τίτλους. Μακάρι πάντως μετά το τέλος των 60 τόμων από Marvel να δούμε κάτι αντίστοιχο και με την DC.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αγαπάω και τη Marvel και τη DC οπότε ακολουθώ την ίδια λογική με τη συλλογή της Marvel. Οι επιλογές ιστοριών είναι οκ, υπάρχουν και εξαιρετικές, αλλά λείπει η ποικιλία ηρώων της Hachette, σίγουρα όμως υπάρχουν και εξαιρετικές ιστορίες. 

 

Η λογική μου στη Συλλογή της Marvel είναι ότι αγοράζω όλους τους τόμους, εκτός αν έχω κάποιον ήδη από ελληνική έκδοση σε μορφή graphic novel. Γι' αυτό και τους έχω όλους πλην Kraven. Αγοράζω και όσους έχω διαβάσει ήδη στα αγγλικά, γιατί μου αρέσει πολύ να μεταφράζονται στα ελληνικά και θέλω να τους ξαναδιαβάσω, να δω αν μου ξυπνούν τα ίδια συναισθήματα κτλ. Αυτό πχ έκανα με το Daredevil: Born Again που 4-5 μήνες πριν βγει στη συλλογή, το είχα διαβάσει από την αγγλική έκδοση, οπότε το αγόρασα ξανά :) Στη DC ακολουθώ την ίδια λογική επιλογής τόμων, δηλαδή όλοι εκτός από όσους έχω ήδη στα ελληνικά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

7 hours ago, nikolas12 said:

 Γι' αυτό και τους έχω όλους πλην Kraven. 

 

Άμα είναι να μην πάρεις ΕΝΑΝ μιας σειράς που έχει πάνω από 10 τόμους, τότε πάρτον όσο τον βρίσκεις :) 

 

θα έπρεπε να μου πεις κάτι της υφής "από τους 100 τόμους, δεν θα πάρω τους 20" για να πάω πάσο. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

 

Άμα είναι να μην πάρεις ΕΝΑΝ μιας σειράς που έχει πάνω από 10 τόμους, τότε πάρτον όσο τον βρίσκεις :) 

 

θα έπρεπε να μου πεις κάτι της υφής "από τους 100 τόμους, δεν θα πάρω τους 20" για να πάω πάσο. 

 

:cheers5: 

 

Ε ναι προφανώς αυτή είναι η λογική, αν μου μείνει ένας θα τον αγοράσω, αλλά πχ και τον επόμενο που είναι το New X-Men του Morisson δε θα το πάρω ούτε αυτό ούτε τη συνέχεια του και με κάποιες επανεκδόσεις που γίνονται υπολογίζω ότι στην 60άδα, σίγουρα θα υπάρξει μια δεκάδα που δε θα αγοράσω :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν υπάρχει απάντηση "Εδώ πήραμε τα παιδικά της Μάρβελ την DC δε θα τιμήσουμε;". Έτσι διάλεξα το πρώτο.

 

Στη γενικότερη κουβέντα δε θέλω να παράμβω γιατί DC=Vertigo άρα τι να συγκρίνουμε σε συνολική προσφορά και βιβλιογραφία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ερώτηση-παγίδα είναι και οι απαντήσεις δε με καλύπτουν... Θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή εάν θα περίμενα να τελειώσει της "Hachette" η ήδη υπάρχουσα για να πάμε σ' εκείνη της "Eaglemoss"... Με βάση αυτό απάντησα στο πρώτο! Διαφορετικά, θα δυσκολευόμουν πολύ να παρακολουθήσω κάτι τέτοιο παράλληλα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

38 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Ερώτηση-παγίδα είναι και οι απαντήσεις δε με καλύπτουν... Θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή εάν θα περίμενα να τελειώσει της "Hachette" η ήδη υπάρχουσα για να πάμε σ' εκείνη της "Eaglemoss"... Με βάση αυτό απάντησα στο πρώτο! Διαφορετικά, θα δυσκολευόμουν πολύ να παρακολουθήσω κάτι τέτοιο παράλληλα...

Το διευκρινίζει ο germanicus στο 1ο σχόλιο ότι υπάρχει ο όρος να μην τρέχει παράλληλα και η σειρά της Hachette :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν χρειαζόταν να απαντήσω ,όσοι με ξέρουν ξέρουν κ την απαντηση .Και φυσικά θα την αγόραζα ΟΛΗ όπως κ της ΜΑΡΒΕΛ . Γνώμη μου για όσους έχουν τα τομίδια από άλλες εκδόσεις να τα πουλήσουν και να πάρουντης ΧΑΣΕΤ ,κρίμα να σπάει η σειρά αφού είναι αριθμημένη και έχουν και την εικόνα που σχηματίζεται  στην ράχη .

 ΠΡΟΣ ΓΙΑΝΝΗ

     ΤΗΝ ΝΤΑΛΙΚΑ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ

     ΕΚΕΙΝΗ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ

                    ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ

Υ.Γ. το ξέρω .είμαι ποιητης εκ του πλουσίου ,έχοντας την μορφή του ...ΜΠΡΑΝΤ ΠΙΤ (περιμένατε να πω το γνωστό ,αμ δε !)    

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Το διευκρινίζει ο germanicus στο 1ο σχόλιο ότι υπάρχει ο όρος να μην τρέχει παράλληλα και η σειρά της Hachette :)

Έχεις δίκιο, το λέει στο 1ο σχόλιο αλλά για τσέκαρε λίγο τις επιλογές. :)  Δεν αφήνουν περιθώρια να εννοηθεί "εάν εμφανιζόταν παράλληλα" διότι λένε "αγοράζω εκείνη της Marvel" είτε ολοκληρωμένη, είτε με επιλεγμένους τόμους, είτε δεν αγοράζω κάποια ήδη απ' αυτήν που έτσι κι αλλιώς δε μ' ενδιαφέρει κτλ. Ίσως είναι λάθος διατυπώσεις, αλλά δείχνουν ότι της Marvel κυκλοφορεί παράλληλα και καλείσαι να διαλέξεις & να συγκρίνεις αν σ' ενδιαφέρουν όλα από όλες, κανένα από όλες, κάποια απ' την καθεμία κτλ. Γι' αυτό μίλησα για ερώτηση-παγίδα, μιας και δεν ήταν ξεκάθαρο τι ζητάει ο Νίκος. Στην περίπτωση ολοκλήρωσης της σειράς που "τρέχει" ήδη, τότε επέλεξα σωστά την 1η απάντηση! :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εννοείται,δεν έχω αφήσει τόμο της συλλογής Marvel ως τώρα.Με την προϋπόθεση όμως πως έχω χρήματα και για τις δύο μαζί (ή αν βγει μετά το τέλος της πρώτης εξηντάδας τόμων της συλλογής Marvel) και χώρο (αποθηκευτικό ή και βιβλιοθήκη για να τα βάλω κάπου).

 

Βέβαια προτιμώ αυτή για θέμα ποικιλίας από την αντίστοιχη Legend of Batman,που είναι μόνο για τον Batman (και είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες).Αν και προτιμούσα λιγότερη έμφαση στην τριάδα,ας μην ξεχνάμε όμως πως είναι από τους δημοφιλέστερους και αγαπημένους χαρακτήρες της DC.

Το μόνο αρνητικό που έχω για τη συλλογή αυτή είναι πως δεν έχει καμία ιστορία από το run του Batman (2011),που θεωρείται από τα καλύτερα του μοντέρνου Batman.Αλλά από την άλλη,ταιριάζει περισσότερο στη συλλογή Legend of Batman που έχει ιστορίες από αυτό το run.

 

Αλλά ξεχνάτε κάτι σημαντικό.

Όποιος έχει το μικρόβιο θα μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή που το απέκτησε καθώς αδειάζουν οι τσέπες του.  :lol:

 

Αυτή η  συλλογή έχει και άλλα τεύχη και σε αντίθεση με τη συλλογή Marvel's Mightiest Heroes και Επίσημη Συλλογή GN της Marvel που είναι διαφορετικές,είναι όλα στην ίδια συλλογή.

 

Τα Special,μεγαλύτερα από τα κανονικά και διπλάσια τιμή:

20200630_142405.thumb.jpg.ae93b2dcd86e9065e89bc92133b286e6.jpg

20200630_142955.thumb.jpg.5460a06bd9f9de90b96c544a28aa1c4f.jpg

 

Τα Subscriber Exclusive,πιο μεγάλα ακόμα και μόνο για συνδρομητές,τα παίρνεις και πληρώνεις 2 λίρες το κάθε τεύχος για το υπόλοιπο της συνδρομής σου.Αλλά μάλλον από ότι φαίνεται μπορείς να τα αγοράσεις σε τιμή δυόμισι φορές μεγαλύτερη του κανονικού τεύχους:

20200630_142750.thumb.jpg.8e9c57668e372e44e4e4490df10c32ad.jpg

20200630_142919.thumb.jpg.92ff34cfdd90d45d038845d03bd89020.jpg

 

Τα Deluxe Special,εδώ αγγίζουμε oversized hardcover ή μικρό omnibus,τα βαρέων βαρών.Τα μεγαλύτερα μέχρι στιγμής και σίγουρα prestige εκδοχές σε τιμή τριπλάσια και μισό του κανονικού τεύχους:

20200630_142447.thumb.jpg.8059f021b6e81c37cd3021018dc01de8.jpg

20200703_135703.thumb.jpg.a35648b400d05697257383946fd7cc99.jpg

 

20200630_143021.thumb.jpg.d6b330a83461c741991857c862887a7a.jpg

 

 

Φανταστείτε (υποθετικά) αυτή η συλλογή να βγει στην Ελλάδα όπως έχει,με τα special και όλα.Αν αφού διαβάσατε αυτήν την ανάρτηση κοιτάζετε το πορτοφόλι,τσέπες,τραπεζικό λογαριασμό ή και το κουμπαρά σας με σάλιο να τρέχει από το στόμα σας λέγοντας συνέχεια "Τα θέλω",τότε σας αφιερώνω αυτό:

 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν έβγαινε η σειρά της Eaglemoss με τα κόμιξ της DC σε graphic novels, δεν θα την αγόραζα, καθώς από παλιά είμαι μεγάλος φαν των χαρακτήρων της Μάρβελ. Από το σύμπαν της DC δυστυχώς δεν έχει καταφέρει κάποιος χαρακτήρας να μου κινήσει το ενδιαφέρον με τις ιστορίες του πέρα από αυτόν του Μπάτμαν, του οποίου το σύμπαν και οι χαρακτήρες είναι ικανά για να με κάνουν να αλλαξοπιστήσω (αν δεν υπήρχαν βέβαια οι Χ-ΜΕΝ και ο Σπάιντερ-Μαν).

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.