Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βέλγιο: Μετά τον βασιλιά Λεοπόλδο Β’, σειρά έχει ο «ρατσιστής» Τεν Τεν [?, protagon.gr, 21/06/2020]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι προφανές (αν δεις και το πρώτο ποστ μου στο τόπικ) πως ο σκοπός μου ήταν να τραβήξω στα άκρα τη λογική όσων δήθεν θίγονται με τα πάντα. 

Πάντως αν γίνει αρκετός θόρυβος, η Disney, που έχει υποκύψει πλήρως -τρίζουν τα κόκκαλα του Ουόλτ- σίγουρα θα αποσύρει τον Βίο απ'την κυκλοφορία. 

  • Like 1
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32200
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  47
  • Reputation:   238
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

On 24/6/2020 στο 5:25 ΜΜ, 1SUPERMAN1 είπε:

 

Για τα αγάλματα του Στάλιν , του Κεμάλ και του Κιμ στη Β. Κορέα φυσικά δεν έχεις καμία αντίρρηση να υποθέσω...

Εγώ νομίζω ότι με την ίδια λογική θα έπρεπε να αφαιρεθούν και αυτά και άλλα πολλά. Έτσι όμως δεν βγαίνει άκρη.

Δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα..

Επίσης δεν καταλαβαίνω πού κολλάει ο κιμ κ όλοι οι άλλοισ ένα τοπικ για τον Λεοπόλδο.

Εγώ απλά έγραψα ότι το να αφαιρέσεις το τιμητικό για τον Λεοπόλδο άγαλμα λόγω των εγκλημάτων του δε σημαίνει ότι "θέλεις να αφαιρέσεις την ύπαρξη του από τη μνήμη" (π.χ. όλοι θυμόμαστε τον χίτλερ κι ας μην έχουμε άγαλμα προς τιμήν του) και εσύ με βάση..αυτό υπέθεσες ότι δε θέλω να απομακρυνθεί το άγαλμα του κιμ γιουνγκ.

 

Για τον Κιμ το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι να φύγει αυτός από την εξουσία,γιατί αυτός κάνει live την  καταπίεση,βάζει 12 χρόνια στρατιωτική θητεία κ τους έχει σούζα,δεν τιμάται απλώς μ άγαλμα κ φυσικά όταν πέσει το καθεστώς να αφαιρεθούν κ τα αγάλματα.

Επεξεργασία από Asterix54
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 25/6/2020 στο 5:22 ΜΜ, 1SUPERMAN1 είπε:

Θα ήθελα να απαντήσεις πάντως αν έχεις πρόβλημα με το άγαλμα του Στάλιν , του Κεμάλ , του Μάο του Μπαθομέτ και αν θα είχες πρόβλημα αν στηνόταν άγαλμα του Χίτλερ. Πολύ θα ήθελα τη γνώμη σου. 

Επίσης νομίζω ότι είναι εντελώς ρατσιστικό να διαχωρίζεις τις "σύγχρονες" δυτικές κοινωνίες με τις υπόλοιπες αφρικανικές ή μουσουλμανικές, εκτός και αν όντως είναι τριτοκοσμικές οι δεύτερες.

Τέλος εκφράσεις του "να το κοιτάξεις αυτό" , "γελοιωδώς υποστηρίζεις" δε νομίζω ότι τιμούν έναν ισότιμο διάλογο, εκτός και αν νομίζεις ότι εσύ και η "παρέα σου" κατέχουν το "αλάθητο του Πάπα" και όποια άλλη γνώμη είναι κατακριτέα, πραγματικά πολύ "δημοκρατικές" και "πολιτισμένες" οι απόψεις που εκφράζεις.

Όπως σου είπα είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη όσο και αν σ'ενοχλεί, εκτός και αν θες να μην υπάρχουν  άνθρωποι με προσωπικές και ελεύθερες  απόψεις που διαφέρουν από τις δικές σου.

 

Ποιος είναι ο Μπαθομέτ;

 

Ποιο άγαλμα του Στάλιν; Δεν υπάρχει πουθενά άγαλμά του σε δημόσια θέα, ούτε στην πατρίδα του τη Γεωργία.

 

Για τον Κεμάλ φαντάζομαι πως εννοείς το bust που είναι στο μουσείο-σπίτι του Κεμάλ στη Θεσσαλονίκη. Το συγκεκριμένο οίκημα ανήκει στην Τουρκία από το 1935 οπότε είναι επιλογή τους, όπως και τα δεκάδες άλλα αγάλματά του εντός Τουρκίας. Οι Τούρκοι τον θεωρούν "πατέρα" αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως σχεδίασε την εθνοκάθαρση όλων των "αλλοφύλων" πολιτών της χώρας. Το ότι δεν θα 'πρεπε να τον τιμούν δεν χρειάζεται να το γράφω καν.

 

Τον Μάο τον έχουν άγαλμα οι Κινέζοι γιατί τον νιώθουν ακόμα πνευματικό τους πατέρα. Αν κάποια στιγμή η κοινωνία τους αλλάξει, θα κατεβάσουν και τα δικά του αγάλματα, όπως οι Σοβιετικοί του Στάλιν.

 

Τα περί "ρατσιστικού διαχωρισμού" τα λαμβάνω ως ανέκδοτο, ιδίως από το άτομο που πριν από ένα έτος στηλίτευε τη Λέσχη Φίλων Κόμικς πως "δέχεται επισκέψεις από Κινέζους και μουσουλμάνους , άραγε τι είδους ελληνικά κόμικς να τους ενδιαφέρουν, εκτός και αν πέρασαν για να πιούν τον καφέ τους" και "να πιστέψουμε όμως από τις τόσες φωτογραφίες που είχατε αυτές ήταν οι πιο αντιπροσωπευτικές για μια τυχαία μέρα στη λέσχη; Μεγάλα παιδιά είμαστε.... Τελικά ο "χρωματισμός" υπάρχει."

 

"Παρέα" εντός ή εκτός εισαγωγικών δεν έχω, μόνος μου είμαι και την άποψη μου γράφω, και πιστεύω πως τις οπισθοδρομικές και ρατσιστικές απόψεις πρέπει να τις αναδεικνύουμε (προς αποφυγή) και να τις λοιδορούμε. Αλίμονο αν έχουν το πάνω χέρι οι Κασιδιάρηδες και οι alt-right οπαδοί του Τραμπ.

 

Και το "η κριτική ανήκει αποκλειστικά και μόνο στον αναγνώστη. Οτιδήποτε άλλο αποτελεί στέρηση της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων και καθοδήγηση της από "έγκριτους" κριτικούς και ιστορικούς" δεν αποτελεί άποψη. Αλλά ξεκάθαρο ψέμα...

Επεξεργασία από ramirez
  • Like 6
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 23/6/2020 στο 7:54 ΜΜ, germanicus είπε:

Και επί Ρώμης υπήρχε το Damnatio Memoriae (wiki) που γκρέμιζαν αγάλματα και έσβηναν από τα κατάστιχα ονόματα πολιτικών που δεν γούσταραν πλέον. Και στην Αίγυπτο προσπάθησαν να εξαφανίσουν τα ίχνη της Hatshepsut (ίσως η μοναδική (?) γυναίκα φαραώ) και του Amenhotep (ο αιρετικός φαραώ). Από εκεί και πέρα όμως ο Λεοπόλδος ήταν το κομπλεξικό δίποδο που ήταν υπεύθυνο για πραγματάκια όπως αυτά εδώ.

 

download.jpgimages.jpgMutilatedChildrenFromCongo.jpg

 

Όποιος θέλει να μάθει κι άλλες λεπτομέρειες, μπορεί να γκουγκλάρει το πόσα ωραία πραγματάκια έκανε στο Κονγκό. 

Όσον αφορά το τι ακριβώς σήμαινε σκλάβος στις ΗΠΑ, υπάρχει και αυτή εδώ η φωτογραφιούλα από το 1863

9a04-iurnkpq9349079.jpg

 

ναι. Έχουν υπάρξει, υπάρχουν και πιθανότατα να υπάρξουν κοινωνίες στο μέλλον όπου αυτά τα πράγματα δεν είναι καταδικαστέα. Όντως. 

 

Εντάξει τώρα με κάποιες εικόνες μας συγκίνησες. Ξέρουμε τί ήταν ο Λεοπόλδος , όμως τί σχέση έχει η ιστορία με τα κόμικς;  Θέλεις να σου δείξω τώρα χιλιάδες εικόνες από τα εγκλήματα των Αμερικάνων σε όλον τον κόσμο; Προτείνεις μήπως να σταματήσουμε να διαβάζουμε αμερικάνικα κόμικς , να πετάξουμε στα σκουπίδια την DC και την MARVEL (ρητορική ερώτηση κι όχι προσωπική)  ; Όπως λες πάντα υπάρχουν κοινωνίες που μπορεί να αποδέχονται κάποια πράγματα και κάποια όχι. Τα κόμικς είναι μια μορφή τέχνης και στην τέχνη δεν θα πρέπει να υπάρχουν όρια και λογοκρισία.

 

On 26/6/2020 στο 9:16 ΠΜ, ramirez είπε:

 

Ποιος είναι ο Μπαθομέτ;

 

Ποιο άγαλμα του Στάλιν; Δεν υπάρχει πουθενά άγαλμά του σε δημόσια θέα, ούτε στην πατρίδα του τη Γεωργία.

 

Για τον Κεμάλ φαντάζομαι πως εννοείς το bust που είναι στο μουσείο-σπίτι του Κεμάλ στη Θεσσαλονίκη. Το συγκεκριμένο οίκημα ανήκει στην Τουρκία από το 1935 οπότε είναι επιλογή τους, όπως και τα δεκάδες άλλα αγάλματά του εντός Τουρκίας. Οι Τούρκοι τον θεωρούν "πατέρα" αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως σχεδίασε την εθνοκάθαρση όλων των "αλλοφύλων" πολιτών της χώρας. Το ότι δεν θα 'πρεπε να τον τιμούν δεν χρειάζεται να το γράφω καν.

 

Τον Μάο τον έχουν άγαλμα οι Κινέζοι γιατί τον νιώθουν ακόμα πνευματικό τους πατέρα. Αν κάποια στιγμή η κοινωνία τους αλλάξει, θα κατεβάσουν και τα δικά του αγάλματα, όπως οι Σοβιετικοί του Στάλιν.

 

Τα περί "ρατσιστικού διαχωρισμού" τα λαμβάνω ως ανέκδοτο, ιδίως από το άτομο που πριν από ένα έτος στηλίτευε τη Λέσχη Φίλων Κόμικς πως "δέχεται επισκέψεις από Κινέζους και μουσουλμάνους , άραγε τι είδους ελληνικά κόμικς να τους ενδιαφέρουν, εκτός και αν πέρασαν για να πιούν τον καφέ τους" και "να πιστέψουμε όμως από τις τόσες φωτογραφίες που είχατε αυτές ήταν οι πιο αντιπροσωπευτικές για μια τυχαία μέρα στη λέσχη; Μεγάλα παιδιά είμαστε.... Τελικά ο "χρωματισμός" υπάρχει."

 

"Παρέα" εντός ή εκτός εισαγωγικών δεν έχω, μόνος μου είμαι και την άποψη μου γράφω, και πιστεύω πως τις οπισθοδρομικές και ρατσιστικές απόψεις πρέπει να τις αναδεικνύουμε (προς αποφυγή) και να τις λοιδορούμε. Αλίμονο αν έχουν το πάνω χέρι οι Κασιδιάρηδες και οι alt-right οπαδοί του Τραμπ.

 

Και το "η κριτική ανήκει αποκλειστικά και μόνο στον αναγνώστη. Οτιδήποτε άλλο αποτελεί στέρηση της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων και καθοδήγηση της από "έγκριτους" κριτικούς και ιστορικούς" δεν αποτελεί άποψη. Αλλά ξεκάθαρο ψέμα...

 

Μάλλον δεν έχεις μάθει να ακούς και να σέβεσαι τη γνώμη των άλλων , επομένως κι εγώ αλλάζω "τροπάριο" και απαντώ όπως μου απαντάς. Εσύ που θυμάσαι και γνωρίζεις τα "πάντα" δεν γνωρίζεις για τον Μπαφομέτ και τον σατανισμό που επικρατεί σε όλο τον κόσμο με τις ευλογίες "νεοφιλελέ" ατόμων ; 

Πάρε ένα δείγμα αυτού του δαίμονα έξω από το Καπιτώλιο των ΗΠΑ :

https://apnews.com/1dfef6715487416eadfd08f36c7dbb4b

https://en.wikipedia.org/wiki/Statue_of_Baphomet

BATH.thumb.jpg.096f877b5e920b85c380718e03398229.jpg

 

Μάλλον η λατρεία στον σατανά δεν σε πειράζει που πρεσβεύει , ανθρωποθυσίες ακόμα και νεογνών, πολέμους, χάος και γενικά καταστροφή του ανθρώπου και του Χριστιανισμού. Φυσικά τα χιλιάδες σατανιστικά κόμικς και η μουσική που προπαγανδίζουν τον σατανισμό ούτε αυτή σε πειράζουν. Όμως ο Λεοπόλδος και ο Τεν Τεν σε πειράζουν ιδιαίτερα, μάλιστα....

Δεν υπάρχουν αγάλματα του σφαγέα Στάλιν που ακόμα κάποιοι πίνουν νερό στο όνομά του ;

Για δες εδώ κάποια https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_statues_of_Stalin

Μέχρι και μουσείο υπάρχει στην ΓΕΩΡΓΙΑ με το άγαλμά του απέξω. τελικά θα μας τρελάνεις !

https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Stalin_Museum,_Gori

1452129911_.thumb.jpg.0eeb88ba82fe25d67a6372a05a35cad2.jpg

Ούτε αυτά σε πειράζουν φαίνεται. Όσο για τον Μάο όταν θα αλλάξουν οι Κινέζοι τότε θα  "κατεβάσουν" τα αγάλματα, εμείς όμως δεν θα πρέπει να χαρακτηρίζουμε τον άλλο σφαγέα της Κίνας, μάλιστα....

Το πιο αστείο ήταν η "αιτιολόγηση" για την προτομή του άλλου αρχισφαγέα του ελληνισμού (και όχι μόνο) που είναι "ιδιοκτησία" της Τουρκίας μέσα σε Ελληνικό έδαφος. Δηλαδή μπορώ να ανοίξω ένα μουσείο ιδιωτικό και να βάλω ένα άγαλμα του Χίτλερ μέσα και να έρχονται ναζιστές από όλο τον κόσμο να προσκυνούν  και δεν θα τρέχει τίποτα ;  Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !

Εγώ δεν είπα ότι δεν είμαι "ρατσιστής" (για μένα δεν υπάρχει η λέξη , απλά είναι νεοταξική ταμπέλα)  ούτε αναιρώ τα λόγια μου  , απλά αναφερόμουν σε εσένα και τον "αντιρατσισμό" σου που μάλλον είναι επιλεκτικός . Τελικά όλοι μας είμαστε "ρατσιστές".

Κι επειδή ανέφερες πολιτικά πρόσωπα (αλήθεια από που προκύπτουν θα ήθελα να μάθω...να ρωτήσω μήπως την ΚΥΠ;) φαίνεται ότι έχεις μπλέξει την πολιτική με την τέχνη των κόμικς. Η τέχνη όπως θα έπρεπε να γνωρίζεις είναι πιο πάνω από την πολιτική , αλλά φαίνεται δεν σε αφήνει να το διαχωρίσεις η κολλημένη αριστερή(;) ιδεολογία σου. Έχετε πλάκα τελικά εσείς οι "μη ρατσιστές"...

 

Υ.Γ. ελπίζω να μην αποφασίσετε να με διαγράψετε από το blog εσείς οι "δημοκράτες" επειδή τόλμησα να εκφράσω μια αντίθετη γνώμη και δεν συμφωνώ μαζί σας 

 

 

ΣΤΑ2.jpg

  • Like 1
  • Ουδέτερο 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Νομίζω ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει αρκετά ώστε να επέμβω για να σταματήσει :) 

 

Είπατε όλοι τις απόψεις σας, ότι κατάλαβε ο καθένας κατάλαβε, αν θέλετε περαιτέρω αναλύσεις και διευκρινήσεις, προτείνω να βρεθείτε για καφεδάκι και να τα πείτε :) 

Οι έννοιες και τα πιστεύω που προσπαθείτε να αναλύσετε είναι βαθιά και δεν είναι δυνατόν να ολοκληρωθούν με διαύγεια σε λίγες γραμμές μιας γραπτής απάντησης.

Θίξατε θέματα που έχουν γραφτεί χιλιάδες σελίδες για να αναλυθούν. Δώσατε όλοι τροφή για σκέψη.

 

Σας ευχαριστούμε που κρατήσατε πολιτισμένο κλίμα και δεν αναγκάστηκα να διαγράφω απαντήσεις :efxaristo:

 

Και όπως λέω συχνά σε κάτι τέτοιες στιγμές.... "Ας μιλήσουμε για Τέχνη..." εν προκειμένω, ας ασχοληθούμε με τα κόμικς και την απόλαυση που μας δίνουν :) 

 

:cheers3:

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άσχετο αλλά μιας και αναφέρθηκε ο Μπαφομέτ υπάρχει μια τραγουδάρα των Grave Digger :devil:

 

 

  • Like 2
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 ώρες πριν, 1SUPERMAN1 είπε:

 

 

Δεν υπάρχουν αγάλματα του σφαγέα Στάλιν που ακόμα κάποιοι πίνουν νερό στο όνομά του ;

 

Για δες εδώ κάποια https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_statues_of_Stalin

Μέχρι και μουσείο υπάρχει στην ΓΕΩΡΓΙΑ με το άγαλμά του απέξω. τελικά θα μας τρελάνεις !

https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Stalin_Museum,_Gori

 

 

Το πιο αστείο ήταν η "αιτιολόγηση" για την προτομή του άλλου αρχισφαγέα του ελληνισμού (και όχι μόνο) που είναι "ιδιοκτησία" της Τουρκίας μέσα σε Ελληνικό έδαφος. Δηλαδή μπορώ να ανοίξω ένα μουσείο ιδιωτικό και να βάλω ένα άγαλμα του Χίτλερ μέσα και να έρχονται ναζιστές από όλο τον κόσμο να προσκυνούν  και δεν θα τρέχει τίποτα ;  Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !

Εγώ δεν είπα ότι δεν είμαι "ρατσιστής" (για μένα δεν υπάρχει η λέξη , απλά είναι νεοταξική ταμπέλα)  ούτε αναιρώ τα λόγια μου  , απλά αναφερόμουν σε εσένα και τον "αντιρατσισμό" σου που μάλλον είναι επιλεκτικός . Τελικά όλοι μας είμαστε "ρατσιστές".

Κι επειδή ανέφερες πολιτικά πρόσωπα (αλήθεια από που προκύπτουν θα ήθελα να μάθω...να ρωτήσω μήπως την ΚΥΠ;) φαίνεται ότι έχεις μπλέξει την πολιτική με την τέχνη των κόμικς. Η τέχνη όπως θα έπρεπε να γνωρίζεις είναι πιο πάνω από την πολιτική , αλλά φαίνεται δεν σε αφήνει να το διαχωρίσεις η κολλημένη αριστερή(;) ιδεολογία σου. Έχετε πλάκα τελικά εσείς οι "μη ρατσιστές"...

 

 

Δύο σημειώσεις μόνο. Η λίστα της wiki με τα αγάλματα του Στάλιν καταγράφει όσα ΥΠΗΡΧΑΝ, γιατί τώρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Αν το είχες ανοίξει κιόλας να το διαβάσεις θα το έβλεπες.

 

Το μοναδικό άγαλμα του Στάλιν που έχει απομείνει ΔΕΝ βρίσκεται σε δημόσια θέα, όπως ακριβώς έγραψα. Βρίσκεται σε ιδιωτικό χώρο μουσείου που πρέπει να πληρώσεις για να μπεις.

 

Και όσο για το αν "μπορώ να ανοίξω ένα μουσείο ιδιωτικό και να βάλω ένα άγαλμα του Χίτλερ μέσα και να έρχονται ναζιστές από όλο τον κόσμο να προσκυνούν", ιδού τα τεκμήρια.

 

01.thumb.jpg.71d7ba910dee20aaa5f68d8c3aafdca1.jpg

 

02.thumb.jpg.f1a579626d933ad9f12bbf221762a391.jpg

 

 

Μηδέν στα τρία...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.