Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια άλλη συλλογή κόμικ της Hachette θα φέρνατε στα ελληνικά αν μπορούσατε;


nikolas12

Ποια άλλη συλλογή κόμικ της Hachette θα φέρνατε στα ελληνικά αν μπορούσατε;  

110 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τι διαμάντια είναι αυτά;; Αγνοούσα μέχρι στιγμής την ύπαρξη αυτών των σειρών. Και είναι κρίμα που το βρετανικό site της hachette δεν κάνει αποστολές έξω από το Η.Β., θα μπορούσαμε τουλάχιστον να προμηθευτούμε κάποιες από αυτές τις συλλογές στα αγγλικά. 

Θα ήθελα σχεδόν τις περισσότερες, αλλά αφού η δημοσκόπηση ορίζει τρεις επιλογές διάλεξα τις παρακάτω τρεις:

Πρώτον, τη συλλογή του Ιζνογκούντ διότι αν και έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα πολλά τεύχη είναι ήδη εξαντλημένα ενώ ποτέ δεν την έχουμε δει σε τόμους με σκληρό εξώφυλλο όπως τις αντίστοιχες των Λούκυ Λουκ και Αστερίξ. Ως κόμικ, για μένα είναι all time classic, με χιούμορ, ατάκες και γενικά τρομερό σενάριο.

Δεύτερον, τα στρουμφάκια. Για μας που είμαστε στο μεταίχμιο των δυο γενεών - του 80 και του 2000 - και που προτιμάμε να κοιτάμε ελαφρώς πίσω παρά μπροστά. 

Και τρίτον, η Ιστορία της Γαλλίας: από μια σύντομη αναζήτηση το Διαδίκτυο, φαίνεται μια σειρά με ιδιαίτερο ιστορικό, πολιτιστικό και εκπαιδευτικό ενδιαφέρον. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μία συλλογή που δεν έχει αναφερθεί και περιέχει σημαντικότατα ιστορικά BD είναι η Collection Vecu

 

zone2_2.png

 

Προς το παρόν περιέχει το Les 7 vies de l'epervier (Cothias - Juilliard), Les Tours de Bois-Maury (Hermann) & Giacomo C (Duffaux - Griffo). Το σύμπαν βέβαια του Epervier έχει καμιά 10αρια spin off άρα θα πάει μακριά η βαλίτσα

 

Να βάλω και την πλάτη του Jeremiah

 

zone2_2.png

 

και των Μπλε

 

zone2_2.png

 

του Buck Danny

 

zone2_2.png

 

 

Και φυσικά οι Χ-ΜΕΝ που άρχισαν πριν από 2 μήνες και δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν κάπου. Είναι στον 5ο τόμο.

 

zone2_2.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/12/2020 στο 9:05 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Και φυσικά οι Χ-ΜΕΝ που άρχισαν πριν από 2 μήνες και δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν κάπου. Είναι στον 5ο τόμο.

 

zone2_2.png

 

Λογικά θα αναφέρεσαι στην συλλογή X-Men: The Essential Collection της Χασέτ, που κυκλοφορεί ως τώρα μόνο στην Γαλλία από τον Οκτώβριο του 2020. Και εγώ δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού η κυκλοφορία της συλλογής στο φόρουμ, καθώς είναι σχετικά πρόσφατη και δεν έχουν προλάβει ακόμα να κυκλοφορήσουν πολλοί τόμοι.

 

Μακάρι πάντως να πάει καλά στην Γαλλία και να κυκλοφορήσουν όσοι τόμοι έχουν προβλεφθεί και ποιος ξέρει εάν κυκλοφορήσει και σε άλλες χώρες, μπορεί στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον (και σε συνδυασμό με την επιτυχή ολοκλήρωση ή και συνέχεια της τωρινής συλλογής) να την δούμε και στην Ελλάδα. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 20/12/2020 στο 1:47 ΠΜ, kaneda είπε:

 

Λογικά θα αναφέρεσαι στην συλλογή X-Men: The Essential Collection της Χασέτ, που κυκλοφορεί ως τώρα μόνο στην Γαλλία από τον Οκτώβριο του 2020. Και εγώ δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού η κυκλοφορία της συλλογής στο φόρουμ, καθώς είναι σχετικά πρόσφατη και δεν έχουν προλάβει ακόμα να κυκλοφορήσουν πολλοί τόμοι.

 

Μακάρι πάντως να πάει καλά στην Γαλλία και να κυκλοφορήσουν όσοι τόμοι έχουν προβλεφθεί και ποιος ξέρει εάν κυκλοφορήσει και σε άλλες χώρες, μπορεί στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον (και σε συνδυασμό με την επιτυχή ολοκλήρωση ή και συνέχεια της τωρινής συλλογής) να την δούμε και στην Ελλάδα. :pray:

 

Όσο και να μου αρέσουν οι X-Men,θα προτιμούσα να έβλεπα τη συλλογή της απέναντι πολυκατοικίας/DC από την Eaglemoss παρά των X-Men από την Hatchette.

 

Ο Μουσακάς είναι το αγαπημένο μου φαγητό.Αλλά αν το έτρωγα κάθε μέρα θα το συχενώμουν από μια στιγμή και έπειτα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 4/1/2021 στο 11:05 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Όσο και να μου αρέσουν οι X-Men,θα προτιμούσα να έβλεπα τη συλλογή της απέναντι πολυκατοικίας/DC από την Eaglemoss παρά των X-Men από την Hatchette.

 

Ο Μουσακάς είναι το αγαπημένο μου φαγητό.Αλλά αν το έτρωγα κάθε μέρα θα το συχενώμουν από μια στιγμή και έπειτα.

 

Εγώ να πω την αλήθεια, οι χαρακτήρες της DC, με όλο το σεβασμό προς τους φαν της εταιρίας, δεν μου αρέσουν καθόλου. Πριν πέσετε να με φάτε, να πω πως είμαι αρχάριος στην ανάγνωση κόμιξ με υπερήρωες και ότι η προηγούμενη πρότασή μου εκφράζει την ταπεινή προσωπική μου άποψη. Η άποψή μου δεν βασίζεται στα κόμιξ της DC που έχω διαβάσει (που δεν έχω διαβάσει κανένα), αλλά γενικά σε μία εικόνα που έχω σχηματίσει ανά τα χρόνια από τις ταινίες και τα animation που έχω δει, καθώς και από τις διάφορες πληροφορίες που έχω μάθει από το διαδίκτυο. Ωστόσο να πω ότι σε όλο αυτό, εξαίρεση αποτελεί ο Μπάτμαν, ο οποίος είναι ικανός, με τις ιστορίες που έχω ακούσει κατά καιρούς, με τις ταινίες και τα animation που έχω δει, αλλά και με το "βαθύ" σύμπαν του, να με κάνει να "αλλαξωπιστήσω". Γενικά πάντως θα ήταν πολύ καλό να έβγαινε και η συλλογή της Eaglemoss, έτσι ώστε να μπορέσουν και οι φαν της DC στην Ελλάδα να απολαύσουν τις ιστορίες που θέλουν (επικές ιστορίες, πληροφορίες για τους συντελεστές, σκληρό εξώφυλλο, χαμηλή τιμή κ.λπ.).

 

Στα δικά μου τώρα, και όσον αφορά τη συλλογή των Χ-ΜΕΝ της Χασέτ, θα ήμουν πολύ χαρούμενος εάν αυτή κυκλοφορούσε κάποια στιγμή στην χώρα μας, μιας και από παιδί είμαι μεγάλος φαν αυτών των χαρακτήρων, καθώς επίσης και για τον λόγο ότι η τρέχουσα συλλογή δεν περιλαμβάνει πολλές ιστορίες με αυτούς. Το τελευταίο καιρό ξεκίνησα να διαβάζω κάποια κόμιξ των Uncanny Χ-ΜΕΝ και έχω να πω ότι έχω μείνει εκστασιασμένος με τον τρόπο που οι συντελεστές διαχειρίζονται όλους αυτούς τους χαρακτήρες. Δεν έχω διαβάσει πολλά τεύχη, αλλά από τα διάφορα που έχω μάθει για αυτούς, έχω να πω ότι δεν είναι μόνο οι ιστορίες των Dark Phoenix και Days of Future Past οι μόνες που αξίζει να διαβάσει κάποιος. Υπάρχουν και άλλες ιστορίες που "πρέπει" να διαβαστούν (π.χ. Mutant Massacre, Fatal Attractions, Age of Apocalypse), οι οποίες μπορούν και στέκονται επάξια δίπλα, μαζί με τις δύο πιο δημοφιλέστερες.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  60
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 23/6/2020 στο 4:08 ΜΜ, Zagor είπε:

Guy Lefranc και Savage Sword of Conan

αυτό το Guy Lefranc υπαρχει σε αγγλικη μεταφραση καπου?ξερει κανεις?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ωπ δε το είχα δει το θέμα

 

Λόγω του ότι Marvel κυκλοφορούν από 10 μεριές, με αποτρέπει να ψηφίσω. Αν είχε DC όντως να παίξουμε μπαλίτσα.

 

Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Ιζνογκούντ ωραίο για σκληρόδετα αλλά τα έχω ήδη. Έτσι επειδή έχουμε και μικρά παιδιά ψήφισα τα αγαπημένα Στρουμφάκια. Αλλά ειλικρινά, είναι πάρα πολύ ωραίες σκληρόδετες εκδόσεις αλλά πόσα ράφια πρέπει να έχουμε; Μου φαίνεται θα χρειαστώ τη βιβλιοθήκη του Τέρατος από το Beauty and the Beast.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

DC Heroes & Villains Collection και γενικά όποια συλλογή έχει για ήρωες DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 3/4/2023 στο 1:35 ΠΜ, Rackham le Rouge είπε:

αυτό το Guy Lefranc υπαρχει σε αγγλικη μεταφραση καπου?ξερει κανεις?

 

Δυστυχώς οι ήρωες του Martin είναι από τους λιγότερο μεταφρασμένους στα αγγλικά ακόμα και σε scanlations. O Lefranc είναι ό,τι κοντινότερο σε Blake & Mortimer, για την ακρίβεια κάτι μεταξύ Τεντέν και Β&Μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  60
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/4/2023 στο 11:15 ΠΜ, Kurdy Malloy είπε:

Δυστυχώς οι ήρωες του Martin είναι από τους λιγότερο μεταφρασμένους στα αγγλικά ακόμα και σε scanlations. O Lefranc είναι ό,τι κοντινότερο σε Blake & Mortimer, για την ακρίβεια κάτι μεταξύ Τεντέν και Β&Μ.

Επεσαν στα χερια μου απο την Amazon 4 τευχη Guy Lefranc στα γαλλικα δυστυχως..θα ξεκινησω μαθηματα για να τα καταλαβω...φιλε...το κομικ ειναι πολυ πολυ δυνατο!!ειναι κριμα που δεν εχει μεταφραστει..ειναι εκπληκτικο!!! θυμιζει Γαλλικες αστυνομικες ταινιες δεκαετια 70 πολυ δυνατο

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.