Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως σας αντιμετωπιζει ο περιγυρος σας που διαβαζετε μικιμαου?


Konata_Izumi

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Κανα δυο που κάτι ψέλλισαν στο παρελθόν έφαγαν ολόκληρη ανάλυση για την καλλιτεχνική και (όχι μόνο)

αξία του κόμικ.Έκτοτε ουδείς με ενόχλησε. Καλού κακού βέβαια έχω κάποιες τοποθετήσεις έτοιμες.

Η γυναίκα μου είναι σταθερά υπέρ των κόμικ (γι'αυτό και υπάρχει μια συλλογή στο σπίτι, τα Αστερίξ. Γιατί εγώ ως συλλέκτης....)

Βλέπω επίσης οτι και τα παιδιά ενδιαφέρονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6611
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόν, πολύ καλή ερώτηση. Την απάντηση θα τη χωρίσω σε δύο μέρη:

 

Α) ΠΡΙΝ το greekcomics

Διστακτικά πήγαινα στο περίπτερο, μαζί με τα κόμιξ έπαιρνα και εφημερίδες, τσιγάρα, τσιπς και ότι άλλο μου έρχονταν στο νου. Προσπαθούσα να κρύψω την αγάπη μου για τα κόμικς σχεδόν απ' όλους (με μόνη εξαίρεση τις αδερφές μου που είναι και αυτές φαν!)

Β) ΜΕΤΑ το greekcomics

Δεν ντρέπομαι πλέον να πάω να πάρω τα Μίκυ Μάους! Το βλέπω πλέον φυσιολογικό. Ανοίγω συζητήσεις με τους φίλους μου πάνω στο θέμα, συγκρίνουμε αναμνήσεις, τους ρωτάω αυτά που διαβάζανε παλιά και επιπλέον τους προτρέπω να δοκιμάσουν να ξαναδιαβάσουν κόμικς. Για δώρο τους πάω αντί για ένα CD ένα τόμο του Αρκά, όταν περπατάω μαζί τους στο δρόμο σταματάω στο περίπτερο και τους λέω για το τάδε κόμικ που κυκλοφορεί, κλπ, κλπ

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ανάμικτες οι αντιδράσεις...

 

Από τους πιο κοντινούς βλέπω κατανόηση για το κουσούρι μου. Τόσα χρόνια πια με έχουν μάθει :P και τα σχόλια "μικιμαου" είναι καθαρά για να με πικάρουν :P

 

Οι φίλοι ρωτάνε για ταινίες σχετικές με κόμικ (ευφάνταστο, ξέρω..), δείχνουν ένα ενδιαφέρον όταν αρχίζω να παραμιλάω αλλά ξέρω deep inside ότι απλά δεν θέλουν να μου πουν να σκάσω :lol:

 

Η μικρότερη αποδοχή είναι στον εργασιακό χώρο. Ε ρε, μια κοπέλα στη δουλειά με πέτυχε να βολεύω ένα Death Note στην τσάντα μου και το αποκάλεσε... Pikachu! αν έχεις τον θεό σου! Πίκατσου for f***'s sake! Και γενικά καμμία επαφή... Ένα παλικάρι είχαμε που ήταν manga-fan και παραιτήθηκε πριν μήνες :P

 

Αν έχω πρόβλημα να πάω να πάρω κόμικς? ναι, ου.. άλλο τίποτα δεν έχω στο μυαλό μου όταν κουβαλάω disney στο χέρι, το πώς θα με κοιτάξει ο τύπος στο λεωφορείο με νοιάζει. Τι λέτε ωρέ!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πριν μια εβδομάδα βρισκόμουν σε κάποιο θάλαμο νοσοκομείου, συνοδεύοντας τη μητέρα μου που έχει κάποια προβλήματα υγείας. Γνωρίζοντας πλεον καλά πόσο βασανιστικά αργά περνάει η ώρα εκεί, προμηθεύτηκα κάποια τευχάκια από κάποιο περίπτερο και σφινώθηκα στην καρεκλίτσα που χωράει οριακά ανάμεσα σε κάθε 2 κρεβάτια του θαλάμου. Χωρίς μεγάλο δισταγμό πια (το ''γκόϊνγκ άουτ'' είναι ζόρικο την πρώτη φορά, αλλά μετά ξεθαρρεύεις σε δημόσιους χώρους και ίσως ελάχιστα, ελάχιστα να επιθυμείς να προκαλέσεις κιόλα!) :3eyes:

Το λοιπόν, μου λέει η ''γειτόνισσα'' που πάντα λαχταρούσε κουβεντούλα, ''μα δεν τα αφήνεις αυτά τα παιδάκια..'' Υποθέτω εννοούσε για τα παιδάκια και όχι τους Xmen που διάβαζα .. και ότι εδώ ο κόσμος χάνεται εσύ ''μίκυ-μάου'' διαβάζεις κλπ... :cold:

Νο προμπλέμο όμως.

 

Πάντως, ο απολαυστικότερος τρόπος ανάγνωσης κόμικ για εμένα είναι κατά μόνας, εξαιρούνται οι γάτες ή τετράποδα, εξάποδα κλπ άλλα ζωντανά..

Οπότε ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες ανεπιθύμητων σχολίων που συν τοις άλλοις, η αντιμετώπισή τους είναι ενίοτε χρονοβόρος και ενεργοβόρος διαδικασία.

Υπήρξε βέβαια και μια υπέροχη φάση, επιστρέφοντας τον περασμένο Χειμώνα από Αθήνα από το Comicdomcon με διάφορα καλούδια στη βαλίτσα, φιλοξενήθηκα από φίλους σε κάποιο σπίτι και περάσαμε 2 συνεχόμενα απογεύματα καταβροχθίζοντας κόμικ :bookclub: και ακούγοντας μουσικούλα! :blob1::icecream:

Τώρα στα περίπτερα έχουν συνηθίσει, ομολογουμένως σίγουρα βοήθησε η ''μετά Greekcomics" ατιτιουντ που απέκτησα..

 

Σοοοο..

Για άλλη μια φορά,

 

ΛΟΝΓΚ ΛΙΒ GREEKCOMICS!! :dance3::beersanta::holidays2::beer1:

 

πράουντ το μπι μέμπερ! :sun3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

οταν παω στο περιπτερο να παρω καποιο κομικ, βρισκομαι στην ιδια alert κατασταση που ημουν οταν αγοραζα τσοντες οταν ημουν πιτσιρικας...

 

εχω παρατηρησει ομως οτι με τα manga στα μεσα μεταφορας (τρενα, αεροπλανα, κτελ, μετρο) τα διαβαζω με σχεδον επιδεικτικο τροπο... Τα περιεργα βλεμματα των επιβατων για καποιο λογο με συναρπαζουν...

 

:D

 

τα πιο πολλα βλεμματα ομως τα τραβηξα στο intercity οταν ακουγα πολυ δυνατα στα ακουστικα μου το μουσικο θεμα του Dragonball ερμηνευμενο απο την κοπελια στο αβαταρ μου..

 

:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κι εγώ νόμιζα ότι θα είχα πρόβλημα όταν θα πήγαινα να αγοράσω κόμικς,στο ψιλικατζίδικο,σου λέει 2 μέτρα μαντράχαλος και κάθεται και διαβάζει κόμικς...Αλλά τελικά δεν είχα κανένα πρόβλημα και ούτε κι έχω...Πιστεύω δε ότι μας ζηλεύουν που εμείς μπορούμε να διαβάζουμε ενώ αυτοί δεν μπορούν ή ντρέπονται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα όταν αγοράζω κόμικς.Για μένα είναι σαν να αγοράζω τσίχλες.Μάλιστα,πρόσφατα έδωσα σε έναν φίλο μου να διαβάσει ένα κόμικ που το ζήτησε από περιέργεια,και τώρα βρίσκεται στο σημείο να βλέπει naruto.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πηγαίνω στα περίπτερα της γειτονιάς μου από 8 χρονών, πλέον έχω γίνει τακτικός πελάτης. Ο περιπτεράς θα παραξενευτεί αν ΔΕΝ πάω, όχι το αντίθετο :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οι περισσότεροι γνωστοί μου δε διαβάζουν κόμικς γιατί τα θεωρούν παιδικά.Βέβαια δεν τολμάνε να πούν τίποτα μπροστά μου.Απο την άλλη τα τελευταία χρόνια που το Χόλιγουντ έχει ξεσκιστεί να μεταφέρει κόμικς στο σινεμά,έχω γίνει ο "ειδικός στα κόμικς" στον περίγυρο μου.

Γενικά η αρνητική γνώμη κάποιων για τα κόμικς νομίζω οτι είναι πολύ απλά άγνοια του τί είναι κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6253
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  29
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο Πατέρας: (όταν πάω, καθ' ότι λίγο μακριά) Έφερες τίποτα καινούριο να διαβάσω

Η Μητέρα: (κυρίως παλιότερα) Πότε θα καθαρίσεις το δωμάτιο απ'όλα αυτά τα χαρτιά;

Η κοπέλα μου: (και πάλι κυρίως παλιότερα) Διάβασε καλύτερα κανά βιβλίο να πάρεις το πτυχίο

Ο συγκάτοικος μου: (καμιά φορά) κανά κόμιξ με τσόντα έχεις;

 

Κυρίως έχω κοπιάσει να πείσω την κοπέλλα μου ότι τα κόμιξ δεν είναι μόνο για παιδιά αλλά πολλά απ' αυτά μπορούν να συγκριθούν με την λογοτεχνία, (Την ξεκίνησα απ' τον Αρκά, που και δεν είναι κουραστικός και το χιούμορ του δεν συγκρίνεται αλλά κομικσόφιλη δεν κατάφερα να την κάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εγώ δεν έχω πρόβλημα εκτός απτη μάνα μου που συνέχεια μου λέει...ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ??αλλά που να καταλάβει εκείνη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πρόβλημα δεν είχα ποτέ, όχι ότι διατυμπάνιζα σε όλους ότι μου αρέσουν τα κόμικς, αλλά δεν έτυχε ποτέ κάποιος να με αρχίσει στο δούλεμα.

 

Το ωραίο είναι όταν αποκαλύπτεις διστακτικά σε κάποιον ότι διαβάζεις κόμικς και από εκεί που δεν το περιμένεις ανακαλύπτεις ότι έχει κι εκείνος το ίδιο "χούι" μ' εσένα :D

Ενθουσιάζεσαι και ακολουθεί μια τεράστια συζήτηση για το τι διαβάζεις, ποιος είναι ο αγαπημένος σου δημιουργός, τι συλλογή που έχεις, αν έχεις σχεδιάσει ποτέ κάτι δικό σου.

 

Από την άλλη, με εκνευρίζει όταν κάποιος που ξέρει ότι μου αρέσουν τα κόμικς βλέπει ένα σκίτσο της μίννι π.χ. και μου το δείχνει νομίζοντας ότι μου αρέσει. Εκπλήσσεται όταν του πω ότι δε μου αρέσει καθόλου, λέγοντάς μου "μα αφού σου αρέσει να διαβάζεις τέτοια". Απλά κάποιος που δεν ασχολείται δεν μπορεί να καταλάβει ότι όλα τα κόμικς δεν είναι είναι ίδια, κι ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην μίννι και στον Σκρούτζ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:confuse: Καλα μιλαμε για το απιστευτο ετσι?Φετινη εμπηρεια. Μιλαγα με εναν φιλο μου για anime, και ψιλοακουσε και ενας αλλος,και εκει που περιμενα να μας παρουν στο ψιλο, αρχισε και αυτος και μιλαγε για αυτα :lol: .Μετα ηρθαν και αλλοι και αλλοι και φτασαμε σε σημειο να ανταλαζουμε σκληρους δισκους με ολη την 3η ληκειου κυριολεκτηκα για να παρουν τα επισοδια :lol: .Τους περισοτερους τους ποροσαμε και με comic,manga,κινουμενα κ.λ.π. Ταυτοχρωνα προπερσι ο αδερφος μου εφερε manga στο φροντηστηριο και ΕΓΙΝΕ ΧΑΜΟΣ.Ολοι ποροθηκαν :dance:

 

Πραγματικα ολοι βλεπανε και θελουν να βλεπουν comics απο την δικια μου γενια,πιστευω στην Ελλαδα οι επομενες γενιες δεν θα εχουν ιδεα παο κινουμενα και comics ετσι οπως γινετε (να βλεπεις παιδια δημοτικου να καπνιζουν ή να βριζουν παναγιες),μεγαλονουν πριν την ωρα τους.Και να βλεπει cartoon ενα παιδι αυτης της γενιας,με καμια παναγια δεν θα τολμισει να μιλισει στους φιλους του γιαυτα, το ιδιο ισος και με τις προηγουμενες γενιες που δεν ηταν τοσο διαδεδομενα, αλλα στην δικια μου γενικα πραγματικα ολοι ηταν ειναι και ΘΑ ειναι πορωμενοι :dance::yahoo: (Να μην πω τι εχει γινει με τον kabamaru στο φροντιστηριο :lol: :lol: ).

 

Και ενα αλλο προσφατο που εχω,αγωραζα comics και παρομοια πραμματα απο ενα καταστημα κοντα στο σπιτι μου, και νταξι οσο νανε ψιλοντρεπομουν,ξερω και αυτους που το εχουν και ειναι καπως,και μπαινω μια μερα να παρω το cartoon network ενα κομικ που ειχε και τι βλεπω? Το ειχε παρει ο ιδιος και το διαβαζε :lol:

 

Πραγματικα μεγαλωσα σε τελιο περιβαλον για comics :yahoo:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  8323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  37
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ενα περιστατικο μονο θα σας αναφερω:

 

προσωπικα διαβαζα το μικυ μαους και το ντοναλντ μεχρι τις πρωτες ταξεις του δημοτικου, και απο εκει και περα περιστασιακα ...

τους τελευταιους μηνες μιας και εδινα πανελλαδικες φετος, ειχα κλειστο το pc και η μονη μου διεξοδος ηταν τα κομιξ ...

απο εκει που ειχα 10-15 κομιξ στη 'συλλογη' μου, σημερα εχω 70-100 τους τελευταιους μηνες μαλιστα ξεκινησα να παιρνω παλί τα νοναλντ, μικυ μαους, ΚΟΜΙΞ, μεγαλο μικυ ....

καθε φορα που πηγαινα στο περιπτερο να τα παρω ο περιπτερας με κοιταζε περιεργα ... χτες δεν αντεξε και οταν πηγα να παρω το νεο ντοναλντ μου σκαει ενα χαμογελο και μου λεει, τι ταξη πας παιδι μου ...

δυστυχως ειναι το μονο περιπτερο που υπαρχει στην γειτονια μου ... αλλιως δεν θα ξαναπατουσα σε αυτον ... τεσπα ... αν εκανε το λαθος να συνεχιζε την συζητηση, αυτος θα εχανε γιατι μονο με τα ''μικυ μαους'' που παιρνω απο αυτον, τσεπωνει ενα εικοσαευρο ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  9206
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  20
  • Reputation:   204
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5511 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είναι μερικοί άνθρωποι που καταλαβαίνουν ένα χόμπι ή μια μανία να το πούμε και αλλιώς και μερικοί άλλοι που ζουν μέσα στον κόσμο τον αληθινό. κοιτάνε να βγάλουν λεφτά και να κάνουν καριέρα και να ποδοπατήσουν τους πάντες στον διάβα τους για την καταξίωση οι λεγόμενοι και υλιστές. άνθρωποι που δεν έχουν λίγη φαντασία(για τυχόν παρεξηγήσεις δεν εννοώ όλους άλλα μία μερίδα ανθρώπων που γνωρίζω προσωπικά με αυτά τα χαρακτηριστικά). αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν με βλέπουν σαν παιδάκι. άλλα μέχρι εκεί πάει το μυαλό τουσ. το κομικ είναι τέχνη!! η περιορισμένη φαντασία τους άλλα και ο υπέρμετρος εγωισμός τους όμως δεν τους αφήνει κάτι παραπάνω να σκεφτούν από το εγώ και την κοσμοπολίτικη ζωή τους.... όταν καταλάβουν ότι όλα αυτά που κυνηγούν είναι μάταια και ότι η ζωή είναι μικρή και πως την αξιοποίησαν θα καταλάβουν ότι έχουν χάσει πολλά. δεν εννοώ μόνο τα κόμιξ άλλα όλα τα απλά και σπουδαία πράγματα που θα έχουν χάσει. ένα βιβλίο ένα ταξίδι ένα καλό έργο τον έρωτα. ξέρω πολλούς τέτοιους ανθρώπουσ που μόνο να κατακρίνουν ξέρουν. για αυτό λοιπόν μην δίνετε σημασία. κάνετε αυτό που αγαπάτε χωρίς να ντρέπεστε. σας το λέω από προσωπική πείρα....

 

σας ζάλισα λοιπόν καλό διάβασμα και αφεθείτε στον εκπληκτικό κόσμο αυτής της υπέροχης τέχνης!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10522
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  86
  • Reputation:   210
  • Achievement Points:  86
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

συζητουσα, λιγο πριν μπουμε στην αιθουσα στις εξαιτασεις με ενα φιλο μου για τα κομικς, και ενας τριτος μπαινει στην κουβεντα μας και λεει: καλα ακομα με σουπερ ηρωες ασχολειστε; και του απανταει ο αλλος (ο φιλος μου) : εσυ δεν βλεπεις τις ταινιες τους; μα φυσικα τις βλεπω απανταει

αυτην τη νοοτροπια εχουν...γενικα οι περισσοτεροι αν και δεν εχουν ιδεα τι ειναι comics τα σνομπαρουν. υπαρχουν και αλλοι ομως που με ρωτανε σχετικα με τα comics με ενδιαφερον μιας και ξερουν οτι ειναι το χομπυ μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νο πρόμπλεμ κι εδώ, κι εκτός αυτού έχω κολλητό-συλλέκτη οπότε έχω και άτομο να τα συζητάω.

 

Εννοείται βεβαίως ότι δεν συζητάω το κόστος του "σπορ" με κανένα. Πιστεύω ότι διαφορετικά θα την είχα χοντροακούσει από αρκετό κόσμο... από την άλλη δεν τους ενδιαφέρει βέβαια. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν λίγες μέρες περνούσα με μια φίλη μου από ένα περίπτερο και είπα σαν παιδί κι εγώ να κοιτάξω μήπως έχει κανένα παλιό κόμικ. Με κοιτάει η φίλη μου με μια απορία-απογοήτευση και λέει "Μα καλά, ακόμα διαβάζεις τέτοια;"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα σήμερα να αγοράσω το καινούριο ντόναλντ σε ένα περίπτερο της γειτονιάς μου και δεν το έβρισκα πουθενά γύρω γύρω αφού βρισκόταν μέσα στο περίπτερο......ρωτάω την περιπτερού αν το έφερε και μου απαντάει.....

 

<<Τι είπες αγόρι μου?ψάχνεις αυτό το περιοδικό για παιδάκια?>>

 

Σκάω ένα χαμόγελο :D και της λέω.. :idea:

 

<<Ναι..ναι. :yes: .αυτό..αυτό!! και τώρα που το λέτε μήπως έχετε και τεύχη αγόρι? ή τη μικρή Λουλού?γιατί μ'έχει φάει ο μπαμπάς μου να του τα αγοράσω....>> :p3::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλωσόρισες αγαπητέ αναγνώστη σε άλλη μια ιστορία τρόμου και φρίκης. Προχώρα παρακάτω αλλά να θυμάσαι, η ευθύνη είναι δική σου!

 

Χρόνος: Μάρτιος του 2000. Μεσημεράκι.

Τόπος: Χανιά.

 

Στο κέντρο της πόλης επικρατεί πανδαιμόνιο. Αλλόφρονες καθηγητές και μαθητές κάποιου λυκείου της Θεσσαλονίκης που είχαν κατέβει για πενταήμερη χωρίς να ξέρουν τι τους περιμένει, αναζητούν μαθητή που δεν επέστρεψε στο σημείο που δώσανε ραντεβού να βρεθούν μετά τα ψώνια. Κινητά στο μακρινό 2000 (αυάου!) δεν υπήρχαν οπότε ήταν αναγκασμένοι να τον αναζητήσουν πόρτα πόρτα στα μαγαζιά. Κανένας δεν πρόσεξε το μικρό παλιατζίδικο ακριβώς απέναντι από το εν λόγω σημείο. Τι μυστήριο να έκρυβε άραγε η πραμάτεια του συμπαθέστατου κατά τ' άλλα γέρου ιδιοκτήτη; Την λύση ήρθε να δώσει ο ίδιος ο απολεσθέντας πλην όμως αφηρημένος μαθητής.

 

Ξαφνικά και ενώ κάθε ελπίδα είχε χαθεί, ο μαθητής (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε) εμφανίστηκε σαν να μην τρέχει τίποτα με μια στοίβα comics στην αγκαλιά του. Οι υπόλοιποι (μαθητές και καθηγητές) άρχισαν να κουνάνε πάνω-κάτω αργά τα κεφάλια τους ενώ ένα ανάμικτο ύφος οίκτου και αγανάκτησης σχηματίστηκε στα πρόσωπά τους -για κάποιον περίεργο λόγο κυρίως στων κοριτσιών. Εξαετίας του ο απογευματινός καφές είχε για πάντα χαθεί.

 

Ο μαθητής για να είναι ειλικρινής ψιλο-χ****κε για τους υπόλοιπους. Συν τοις άλλοις είχε βρει το πρώτο τεύχος Spider-Man του Καμπανά.

 

Την στάση αυτή κράτησε και για τα επόμενα χρόνια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χα,χα,χα!!! :lol: Ωραιο θεμα! Λοιπον, εχουμε και λεμε:

Γονεις: Εχω την υποστηριξη του πατερα, ο οποιος εχει καταλαβει οτι τα κομικς ειναι τεχνη. Του κανω μαθηματα για να μαθει την ιστορια των κομικς. Τωρα θα τον βαλω να διαβασει Will Eisner και El Eternauta. :lol: Η μητερα ψιλογκρινιαζει.

Συγγενεις: Αλλοι κατανοουν, αλλοι γκρινιαζουν...

Φιλοι: Μερικους δεν τους το εχω πει ακομα, αλλους που τους το εχω πει δειξαν κατανοηση και δεν τους πειραζε. Μαλιστα ενας μου εφερε δωρο ενα τευχακι Κλασικα. (Καταξοδευτηκε... :D)

Γενικα προσπαθω να προσαρμοζομαι αναλογα με την ηλικια μου. Πιο παλια διαβαζα παρα πολλα Ντισνευ, αργοτερα Μαμουθκομιξ και τωρα Graphic Novel και λιγα Ντισνευ. Ετσι φαινεται σαν να περνω ενα βιβλιο, και δεν εχω προβλημα με κανενα... :best: Τωρα με την Βιβλιοθηκη Καρλ Μπαρκς θα επιστρεψω στα παλια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν... Οι γονείς μου δεν έχουν πρόβλημα, ειδικά στην μάνα μου αρέσουν τα κόμικς, εδώ ήθελε ντε και καλά να έρθει κι αυτή στην Λέσχη...! Ο αδερφός μου λέει καμια βλακεία που και που, αλλά όταν κάθεται στο σπίτι διαβάζει κι αυτός. Οι φίλοι δεν έχουν πρόβλημα, πολλοί προσπαθούν να ασχοληθούν κάπως, ενώ οι συγγενείς μου δεν λένε τίποτα! Οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα (λίγο πιο παλιά ίσως είχα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9806
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  45
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

μαμα:το έχεις ξεφτιλισει .ολο κόμικς αγοράζεις.η ζωη σου είναι τα κόμικς..παλια διαβαζε σεραφινο τιραμολα

μπαμπας:λατρης του μικρου ηρωα και του μπλεκ

2 ξαδερφια:μα καλα τι τα κανεις τοσα κομικς-ωωωω φοβερο δεν ειναι να συλλεγεις κομικς;

νονος:μαζευεις κομικς;εχω σε μια ντουλαπα μερικά...παω να ψαξω...ερχεται σε λιγο με μια κουτα και μου την δινει ολη

φιλοι:κανεις δεν ξερει τιποτα...μονο για το παθος μου με τα ανιμε ...βεβαια οι φιλοι μ μου λενε πως ολο βλακειες καθομαι και βλεπω παρολαυτα εχω ψησει 2-3 να δουν ναρουτο-one piece και με 1 παιδι συζηταμε με τις ωρες για ανιμε-μανγκα

παππους:θα τα ελενξω σημερα να δω τι ειναι...ελπιζω να μην ειναι σατανικα!!!

αδερφια:παλιοι συλλεκτες με τεραστια συλλογη κομιξ (και τευχη απο την πρωτη δεκαδα),βαβουρα,ποπαυ,αστεριξ,τεν-τεν,λουκυ λουκ,αλμανακο,μικυ μαους....απο τα ολα αυτα μονο τα μαμουθκομιξ ,5-6 κομιξ και τα αλμανακο διασωθηκαν...ο μεγαλυτερος με προετρεψε το 2003 να αρχισω συλλογη και μεχρι σημερα διαβαζει καθε βδομαδα το μικυ μαους....ο 2ος δεν ασχολειται ..μονο μια φορα που χα παρει αρκα και ποπαυ ηρθε και τα διαβασε-παλια ειχε μεγαλη συλλογη με ''αλβανακο''(οπως τα αποκαλει) και ποπαυ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έψαχνε μια φίλη τί δώρο να μου πάρει για τη γιορτή μου. Πήγε σε ένα βιβλιοπωλείο και με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει άμα μου άρεσε ένα βιβλίο. Και της λέω κι εγώ δεν παίρνεις ένα κόμικ καλύτερα; Τί πιο λογικό;

 

ατάκα 1: Έχει εδώ κόμικς!;! Και τί να πω; Πού είναι τα κόμικς;

ατάκα 2: Ντρέπομαι να ζητήσω!! (λες και πήγε να αγοράσει κχμ, κάτι που κάποιοι ντρεπονται να ζητήσουν)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γενικα δεν το πολυδιαφημίζω οπότε δεν έχω ακούσει πολλά αρνητικά σχόλια. Ούτε όταν τώρα τα Χριστούγεννα τύπωσα από το PC δύο αφίσες του Don Rosa και μια ελαιογραφία του Carl Barks, για να τις κολλήσουμε στους τοίχους της τάξης, δεν είπε κανείς συμμαθητής - συμμαθήτρια τίποτα, γιατί απλούστατα παραδέχθηκαν πως δεν ήταν και άσχημες!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Δεν έχω περίγυρο!!!

 

:holidays2::p3::party4::party2::dance2::dance3::p4::gnews::flower2::ballet::clean::vampir::takethis::mazoreta::nek::banana::aria::Teacher::div::holidays::flowers7::hug2::flowers9::pool2::yes::bye::icecream::PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συγγενείς και φίλοι δεν λένε τίποτα,εδώ ακούω όλα αυτά τα 'περίεργα',τι να πούνε για τα κόμικ :lol:

 

Και στο δρόμο αν με δεί κάποιος να διαβάζω πάλι τι να πεί(συνήθως όταν είμαι στο δρόμο μόνος ακούω και μουσική και έχουμε ανάλογες αντιδράσεις.Μακρυάααααααα :flowerbad:

 

αλλά και να πεί κάποιος κάτι εγώ ή τους :doctor: ή τους προσυλητίζω :3eyes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κανένα πρόβλημα γενικά.Καμιά φορά όταν τύχει να δουν κανένα από τα πανάκριβα hardbacks που αγοράζω μου λένετε τίποτα,αλλά συνήθως έχουμε τον παρακάτω διάλογο.

 

-Πάλι κόμιξ ρε; Πόσα λεφτά έδωσες πάλι γι αυτά;

-Μην ανυσηχείς δεν είναι πολλά λεφτά.Αυτό που πήρα όμως είναι φοβερό.Έχει μέσα αυτό και εκείνο κλπ κλπ κλπ...

-Άντε ρε! Καλά μόλις το διάβασεις φέρτο μου κι εμένα να το διαβάσω.

 

Η δε μάνα μου θέλει να έρθει και στο comicdom.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παιδια,με εμενα καμια σχεση....

Οι φιλες μου το βρισκουνε γλυκουλι (xDD) και οι φιλοι μου το εχουν συνδεσει με κουλτουρα-διανοηση,μιας και ξερουν οτι ασχολουμε με τον χωρο των εικαστικων.

Επεξεργασία από _SnOoPy_
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1054
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αρκετοί από την παρέα μου, έχουν μια επαφή με τα κόμικς, άλλος περισσότερο (πχ με μηνιαίες συνδρομές) και άλλος λιγότερο (κανένα graphic novel αραιά και που). Αλλά και αυτοί που δεν διαβάζουν, έχουν καταλάβει ότι είναι κάτι που λατρεύω και μου αρέσει να ασχολούμαι!!

Το καλύτερο είναι η μόνιμη απορία της μητέρας μου, η οποία, όποτε βλέπει το δεματάκι από το Star Comics (γεια σου Άγγελε!) αναρωτιέται για το τι θα τα κάνω τόσα που μαζεύω. Δεν μου φτάνουν αυτά που έχω;;; Τουλάχιστον τα λέει κόμικς πλέον και όχι μικυμάους!!! :woots:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.