Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτάσεις για BD και τρόπο αγοράς


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Όπως ίσως ξέρετε αν ακολουθείτε τα ποστ μου στο φόρουμ, σαν αναγνώστης οι εμπειρίες μου από κόμικ είναι κυρίως υπερηρωικα και παλαιότερα Disney, κυρίως σε μικρή ηλικία. Μικρός, πριν τα Disney, είχα ξεκινήσει να αγοράζω και κάποια BD της Μαμούθ εκ των οποίων Αστεριξ ολοκλήρωσα όλα τα τεύχη και τα λάτρεψα, Ιζνογκουντ έχω 4-5 τεύχη αλλα μ άρεσε πολύ και Λουκυ Λουκ δεν τρελάθηκα ποτέ αλλά έχω κι εκεί γύρω στα 20-25 τεύχη, κυρίως τα αγόραζα για να καλύψω το κενό που υπήρχε από κόμικς περιπτέρου όταν σταμάτησε η Νέα Ακτίνα να βγάζει Disney. 

 

Τελευταία προσπαθώ να διευρυνω τους ορίζοντες μου στα κομικ, έχω αρχίσει να παίρνω επιλεκτικά κάποια Disney και πήρα το Μπλακσαντ από Μικρό Ήρωα που μου άρεσε επίσης πολύ. Σκέφτομαι λοιπόν να επεκταθώ και στα BD παραπάνω, να καλύψω κάποια κενά που έχω από Λουκυ και Ιζνογκουντ, έστω με κάποιες καλές ιστορίες που έχω διαβάσει εδώ να φημίζονται για την ποιότητα τους και δεν έχω, και γιατί όχι, να τσεκάρω και τίποτα παραπάνω πχ Τεν Τεν. Ταυτόχρονα θα ήθελα να μπω και στον πιο ενήλικο κόσμο του Κορτο Μαλτεζε, του οποίου πήρα τυχαία την Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου πριν κάτι μήνες και δεν τρελάθηκα, αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον σαν σύμπαν. 

 

Ρωτάω λοιπόν:

Α) θα προτείνατε κάποιο άλλο BD από μαμούθ ή άλλη ελληνική εκδοτική με βάση τα αναγνώσματα που σας είπα; 

Β) ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος να καλύψω αυτή τη στιγμή τα κενά από τεύχη και να τσεκάρω και άλλους τίτλους; πολλά θεωρώ είναι κι εξαντλημένα και δεν εμπιστεύομαι τα τριγύρω σαιτ που τα εμφανίζουν ως διαθέσιμα γιατί μετά θα ψάχνομαι αν τα παραγγείλω. Υπάρχει κάποιο σαιτ που αποδεδειγμένα είναι ενημερωμένο με τα όντως διαθέσιμα τεύχη; και τι γίνεται με τα εξαντλημένα; πόσο εύκολα βρίσκονται; (για μένα θα έπρεπε να έχει επιτέλους ένα σαιτ η Μαμούθ που θα μας έλυνε τα χέρια σ αυτό το θέμα) 

Γ) από τις εκδόσεις Μικρός Ηρως τι αλλο θα μου προτείνατε να τσεκάρω; σκέφτομαι να παραγγείλω τη φημισμένη Μπαλάντα της Αλμυρής Θαλασσας και να βάλω και κάποιον τίτλο πχ Ντυλαν Ντογκ για να συμπληρώσω τα 25 ευρώ από ελάχιστα μεταφορικά, να τσεκάρω κι αυτό. Μπορεί να μου προτείνετε και κάποιο άλλο Κορτο, δεν ξέρω. 

 

Αυτά, περιμένω τις απαντήσεις σας! 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πολύ ωραίο τόπικ Tsaklas και άκρως ενδιαφέρον και για μένα, γιατί επεκτείνω ή μάλλον προσπαθώ να διαβάζω περισσότερα BD ή κόμικ της ιταλικής σχολής και περιμένω να δω τις προτάσεις των συμφορουμιτών! Για μένα σίγουρη αγορά που σου προτείνω είναι το Lanfest, καθαρά γαλλοβελγικό κόμικ με πολλή δράση, μαγεία, σε έναν κόσμο που θυμίζει Witcher και Game of Thrones, αλλά με το σχέδιο να είναι γαλλοβελγικής σχολής. Έχω διαβάσει το μισό και είναι φανταστικό μέχρι τώρα, αν και μικρό δεν έχω προλάβει να το τελειώσω λόγω υποχρεώσεων δυστυχώς, αλλά και πάλι το διαβάζω αργά και σταθερά για να το απολαύσω.

 

Όσον αφορά τις εκδόσεις Μικρός Ήρως, δεν είμαι πολύ ειδικός στα Bonelliκά, αλλά αυτήν την περίοδο διαβάζω το Μίστερ Νο, θα γράψω όταν θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη, αλλά θα στο πρότεινα να δει τι υπόθεση έχει. Γενικά οι παρουσιάσεις για το καθένα στο φόρουμ είναι εξαιρετικές. Για μένα από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως αξίζει πάρα πολύ το ΜΠΛΕΚ. Έχει μέσα ιστορίες από την ευρωπαϊκή κυρίως σχολή κόμικ και κάποιες ιστορίες είναι φανταστικές, δεν έχω προλάβει ακόμα να φτάσω στο Λάργκο Γουίντς που όλοι εκθειάζουν, αλλά έχω διαβάσει Τζόνι Ρεντ, Στορμ, Dredd, Μπλεκ και πρόσφατα με ενθουσίασε με την προσθήκη των Κοκομπίλ και Popeye. Φιλοξενεί και από έναν Έλληνα δημιουργό σε κάθε τεύχος, νομίζω για εμένα που στην ευρωπαϊκή σχολή είμαι γενικότερα σε πρώιμο στάδιο, το ΜΠΛΕΚ με βοηθάει άπειρα στο να καθορίσω τα γούστα μου και να ξέρω προς το ποια κόμικ μου αρέσουν ώστε να ψάξω περισσότερες ιστορίες τους. Στον Κόρτο σκέφτομαι και εγώ να προχωρήσω σε αγορές το επόμενο διάστημα.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

3 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Πολύ ωραίο τόπικ Tsaklas και άκρως ενδιαφέρον και για μένα, γιατί επεκτείνω ή μάλλον προσπαθώ να διαβάζω περισσότερα BD ή κόμικ της ιταλικής σχολής και περιμένω να δω τις προτάσεις των συμφορουμιτών! Για μένα σίγουρη αγορά που σου προτείνω είναι το Lanfest, καθαρά γαλλοβελγικό κόμικ με πολλή δράση, μαγεία, σε έναν κόσμο που θυμίζει Witcher και Game of Thrones, αλλά με το σχέδιο να είναι γαλλοβελγικής σχολής. Έχω διαβάσει το μισό και είναι φανταστικό μέχρι τώρα, αν και μικρό δεν έχω προλάβει να το τελειώσω λόγω υποχρεώσεων δυστυχώς, αλλά και πάλι το διαβάζω αργά και σταθερά για να το απολαύσω.

 

Όσον αφορά τις εκδόσεις Μικρός Ήρως, δεν είμαι πολύ ειδικός στα Bonelliκά, αλλά αυτήν την περίοδο διαβάζω το Μίστερ Νο, θα γράψω όταν θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη, αλλά θα στο πρότεινα να δει τι υπόθεση έχει. Γενικά οι παρουσιάσεις για το καθένα στο φόρουμ είναι εξαιρετικές. Για μένα από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως αξίζει πάρα πολύ το ΜΠΛΕΚ. Έχει μέσα ιστορίες από την ευρωπαϊκή κυρίως σχολή κόμικ και κάποιες ιστορίες είναι φανταστικές, δεν έχω προλάβει ακόμα να φτάσω στο Λάργκο Γουίντς που όλοι εκθειάζουν, αλλά έχει μέσα Τζόνι Ρεντ, Στορμ, Dredd, Μπλεκ και πρόσφατα με ενθουσίασε με την προσθήκη των Κοκομπίλ και Popeye. Φιλοξενεί και από έναν Έλληνα δημιουργό σε κάθε τεύχος, νομίζω για εμένα που στην ευρωπαϊκή σχολή είμαι γενικότερα σε πρώιμο στάδιο, το ΜΠΛΕΚ με βοηθάει άπειρα στο να καθορίσω τα γούστα μου και να ξέρω προς το ποια κόμικ μου αρέσουν ώστε να ψάξω περισσότερες ιστορίες τους. Στον Κόρτο σκέφτομαι και εγώ να προχωρήσω σε αγορές το επόμενο διάστημα.

Το Λανφεστ το περιμένω ήδη να μου έρθει, το παρήγγειλα σήμερα μαζί με άλλα 2-3 από Οξύ. Ενδιαφέρον αυτό με το Μπλεκ, τώρα κατάλαβα ότι έχει διάφορες ιστορίες μέσα, διαφορετικων χαρακτήρων. Θα τσεκάρω περαιτέρω το αφιέρωμα να δω αν θα μου φανεί ενδιαφέρον. Ευχαριστώ :)

 

Αντε @Laz33, που είσαι να μου εξηγήσεις και για τα BD; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και εγώ φέτος άρχισα να ασχολούμαι με τα BD, μέχρι πέρυσι ο Κορτο νόμιζα ήταν ιταλικό κόμικ. 

Απο μαμούθ, προτείνω οπωσδήποτε το Θοργκαλ, όλα τα album είναι διαθέσιμα σχεδόν παντού. 

Σε sci-fi θεματολογία : Βαλεριαν, Χανς και ότι υπάρχει ακόμα διαθέσιμο από Jodorowsky ( Ινκαλ, Πριν το Ινκαλ, Megalex).  Οι Μεταβαρονοι δεν βρίσκονται ... ? 

Κατασκοπικα τύπου Largo που δημοσιεύεται στο Μπλεκ : ΑΛΦΑ, Μπερνάρ Πρινς. 

Αυτα, περιμένω και εγώ τις απαντήσεις των ειδημονων, γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. 

 

- Από Μικρό Ήρωα, η καλύτερη ιστορία του Ντυλαν είναι το 2ο τεύχος : Το μοναστήρι του κενού.

Mister No, όλη η σειρά Revolution 

Και Ζαγκορ το reboot του, τα τεύχη 3-4-5. 

Και όπως είπε και ο @nikolas12 , το Μπλεκ συνολικά αξίζει. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

7 λεπτά πριν, Γιαννης Σ είπε:

Και εγώ φέτος άρχισα να ασχολούμαι με τα BD, μέχρι πέρυσι ο Κορτο νόμιζα ήταν ιταλικό κόμικ. 

Απο μαμούθ, προτείνω οπωσδήποτε το Θοργκαλ, όλα τα album είναι διαθέσιμα σχεδόν παντού. 

Σε sci-fi θεματολογία : Βαλεριαν, Χανς και ότι υπάρχει ακόμα διαθέσιμο από Jodorowsky ( Ινκαλ, Πριν το Ινκαλ, Megalex).  Οι Μεταβαρονοι δεν βρίσκονται ... ? 

Κατασκοπικα τύπου Largo που δημοσιεύεται στο Μπλεκ : ΑΛΦΑ, Μπερνάρ Πρινς. 

Αυτα, περιμένω και εγώ τις απαντήσεις των ειδημονων, γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. 

 

- Από Μικρό Ήρωα, η καλύτερη ιστορία του Ντυλαν είναι το 2ο τεύχος : Το μοναστήρι του κενού.

Mister No, όλη η σειρά Revolution 

Και Ζαγκορ το reboot του, τα τεύχη 3-4-5. 

Και όπως είπε και ο @nikolas12 , το Μπλεκ συνολικά αξίζει. 

 

 

Ωραίος, από Χοδοροφσκι δυστυχώς δεν βρίσκω κάποιο νο 1 τεύχος στην Πρωτοπορία, δεν ξέρω αν υπάρχουν αλλού. Εκτος αν είναι αυτοτελή τα Ινκαλ και τα υπόλοιπα που πρότεινες και δεν έχει σημασία.

 

Περιμένω πάντως προτάσεις και για τρόπους αγοράς. Πχ έχω βάλει τώρα κάμποσα BD στο καλάθι από την Πρωτοπορία, λίγα είναι άμεσα διαθέσιμα, τα περισσότερα λέει κατόπιν παραγγελίας. Αυτά θα υπάρχουν σίγουρα; Ή θα πληρώσω προκαταβολικά, θα τα ψάχνουν κανένα 2βδομαδο όπως τα Anubis που είχα παραγγείλει και τελικά δε θα υπάρχουν κάποια κιόλας; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τα τεύχη 1,2 του Ινκαλ είναι δυσεύρετα δυστυχώς, και εγώ τα ψάχνω. Το 3 το είχα βρει στο Public, ενώ η πρωτοπορία το δείχνει εξαντλημένο.

Το Πριν το Ινκαλ 1, από πολιτεία. 

Όντως η Μαμούθ πρέπει να φτιάξει online κατάστημα επιτέλους. 

Με αντικαταβολή κάνε την αγορά, να είσαι σίγουρος και μην μπλέκεις με refunds. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν θα σου πω εγώ τη δικιά μου εμπειρία.

Απ'ο BD έχω όλη τη συλλογή Αστερίξ, ΛΛ, Ιζνογκούντ, ΤενΤεν, Κόρτο, Γκάστον ο Γκάφας και διάφορα άλλα μεμονωμένα.

 

Κατά σειρά δημοφιλίας θα έλεγα:

 

Αστερίξ = Κλασική γνώση. Κάθε κομιξόφιλος πρέπει να έχει διαβάσει ένα Αστερίξ. Απλά, όμορφα, διασκεδαστικά.

Λούκυ Λουκ = Το ίδιο με παραπάνω. Εδώ θα βρεις πολλά τεύχη (πάνω από 80) με πολλά εξ αυτών να είναι αδιάφορα = κακά. Θέλει λίγο έρευνα. Πάντως τα καλά ΛΛ είναι εξόχως διασκεδαστικά.

Τεν Τεν = Αντικειμενικά μέτριο έως κακό σχέδιο. Τα πρώτα Τεν Τεν είναι σχεδόν απαράδεκτα. Και όμως. Ασχολείται γενικά με πιο ενήλικα θέματα (εμπόριο ναρκωτικών π.χ.) έχει σφιχτή δομή, γρήγορη δράση και αρκετούς αστείους χαρακτήρες. 

Κόρτο Μαλτέζε = Η Μπαλάντα της Αλμυρής θάλασσας θεωρείται ένα από τα καλύτερα κόμικ όλων των εποχών. Πάρτο ανεπιφύλακτα. Αν το διαβάσεις και δεν σου αρέσει τότε μην διαβάσεις άλλο Κόρτο. Αλλιώς ξεκίνα από τις ιστορίες που διαδραματίζονται στη θάλασσα. Π.χ. στον αστερισμό του Αιγόκερω, Ένας αετός στη ζούγκλα κ.λ.π.

Ιζνογκούντ = Απλά αστείο. Λίγα καλά τεύχη και πολλά μέτρια.

Γκάστον ο Γκάφας = Απίθανα Αστείο, αλλά δεν το βρίσκεις εύκολα. Αν το βρεις πες μου μου λείπει ένα τεύχος.

 

Αυτά!!!!!Enjoy :cheers3:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Λοιπόν θα σου πω εγώ τη δικιά μου εμπειρία.

Απ'ο BD έχω όλη τη συλλογή Αστερίξ, ΛΛ, Ιζνογκούντ, ΤενΤεν, Κόρτο, Γκάστον ο Γκάφας και διάφορα άλλα μεμονωμένα.

 

Κατά σειρά δημοφιλίας θα έλεγα:

 

Αστερίξ = Κλασική γνώση. Κάθε κομιξόφιλος πρέπει να έχει διαβάσει ένα Αστερίξ. Απλά, όμορφα, διασκεδαστικά.

Λούκυ Λουκ = Το ίδιο με παραπάνω. Εδώ θα βρεις πολλά τεύχη (πάνω από 80) με πολλά εξ αυτών να είναι αδιάφορα = κακά. Θέλει λίγο έρευνα. Πάντως τα καλά ΛΛ είναι εξόχως διασκεδαστικά.

Τεν Τεν = Αντικειμενικά μέτριο έως κακό σχέδιο. Τα πρώτα Τεν Τεν είναι σχεδόν απαράδεκτα. Και όμως. Ασχολείται γενικά με πιο ενήλικα θέματα (εμπόριο ναρκωτικών π.χ.) έχει σφιχτή δομή, γρήγορη δράση και αρκετούς αστείους χαρακτήρες. 

Κόρτο Μαλτέζε = Η Μπαλάντα της Αλμυρής θάλασσας θεωρείται ένα από τα καλύτερα κόμικ όλων των εποχών. Πάρτο ανεπιφύλακτα. Αν το διαβάσεις και δεν σου αρέσει τότε μην διαβάσεις άλλο Κόρτο. Αλλιώς ξεκίνα από τις ιστορίες που διαδραματίζονται στη θάλασσα. Π.χ. στον αστερισμό του Αιγόκερω, Ένας αετός στη ζούγκλα κ.λ.π.

Ιζνογκούντ = Απλά αστείο. Λίγα καλά τεύχη και πολλά μέτρια.

Γκάστον ο Γκάφας = Απίθανα Αστείο, αλλά δεν το βρίσκεις εύκολα. Αν το βρεις πες μου μου λείπει ένα τεύχος.

 

Αυτά!!!!!Enjoy :cheers3:

Αντιλαμβάνεσαι πως έτσι όπως τα γράφεις φαίνεται πως το Tintin είναι το χειρότερο απ' όσα αναφέρεις...

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο παιδιά, δοκιμάστε το...Απλά έχει απλές γραμμές, όχι όμως κακό σχέδιο...Και οι ιστορίες του είναι εκπληκτικές σεναριακά,

Εγώ ειλικρινά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με Tεντεν και Κόρτο:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 min ago , gotham-city said:

Αντιλαμβάνεσαι πως έτσι όπως τα γράφεις φαίνεται πως το Tintin είναι το χειρότερο απ' όσα αναφέρεις...

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο παιδιά, δοκιμάστε το...Απλά έχει απλές γραμμές, όχι όμως κακό σχέδιο...Και οι ιστορίες του είναι εκπληκτικές σεναριακά,

Εγώ ειλικρινά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με Tεντεν και Κόρτο:beer:

 

Ναι έχεις δίκιο. Ακούγεται πολύ κακό.

Οι ιστορίες είναι εκπληκτικά σεναριακά όντως και το σχέδιο είναι απλό. Αν ξεκινήσεις με Τεν Τεν πάντως ξεκίνα απευθείας με τα πούρα του Φαραώ και όχι με τις προηγούμενες. Μετά όταν ψηθείς τις διαβάζεις και αυτές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κάνένα κόμιξ δεν είναι για όλους, όμως αυτή είναι η άποψή μου για κάποια από τα εκδοθέντα στα ελληνικά

Λοιπόν από τους κλασικούς έχουμε 

 

1. Τεντεν, ο πατέρας των ευρωπαϊκών κόμιξ, ξεκίνησε το 1929 και σταμάτησε με τον θάνατο του Ερτζέ το 1983. Έχει τα θεματάκια του από πολιτικής άποψης (ειδικά τα πρώτα τεύχη). Ωριμάζοντας ο Ερτζέ έδωσε μερικές κλασικές ιστορίες. Επιβάλλεται το διάβασμα 2-3 ιστοριών, έστω και μόνο για ιστορικούς λόγους.

2. Μπλέικ και Μόρτιμερ, ξεκίνησε στα μέσα της δεκαετίας του 1940. Πιο ενήλικο από τον Τεντεν, παντελής απουσία χιούμορ, αλλά όπως και στον Τεντεν απουσιάζει εντελώς η προσωπική ζωή των ηρώων. Μετά τον θάνατο του Γιάκομπς συνεχίστηκε από άλλους δημιουργούς που έμειναν πιστοί στο πνεύμα του Γιάκομπς (προσθέτοντας κάποια συναισθηματική-προσωπική ζωή στους χαρακτήρες). Ο χαρακτήρας των ιστοριών διαφέρει από καθαρά επιστημονικής φαντασίας (Διαβολική παγίδα, Αλλόκοτη επαφή, Οι σαρκοφάγοι της 6ης ηπείρου) έως καθαρά αστυνομικά/κατασκοπικά (Υπόθεση περιδέραιο, Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ, Συνωμωσία Βορόνοφ)

3. Αλίξ κι αυτός ξεκίνησε στα μέσα της δεκαετίας του 1940, έλλειψη χιούμορ με ήρωα έναν Γαλάτη της εποχής του Ιουλίου Καίσαρα, ενταγμένο όμως στον Ρωμαϊκό κόσμο. Οι ιστορίες του είναι περισσότερο περιπέτειες με κάποιο μυστήριο, αρκετά φλύαρος στα πρώτα τεύχη, ωριμάζει στη συνέχεια. Από την Μαμούθ έχουν εκδοθεί τα τεύχη 3-12 της αυθεντικής έκδοσης.

3β. Ωρίων. Μίνι σειρά (4 τεύχη που στα ελληνικά έχουμε δει τα 3 πρώτα) από τον Μαρτέν (δημιουργό του Αλίξ) από την δεκαετία του 1990. Μοιάζει με τον Αλίξ στον Ελληνικό κόσμο του 5 αι. πΧ. Δεν μου άρεσε όσο ο Αλίξ, εκτός ίσως από το 3ο τεύχος.

4. Λούκυ Λουκ. Επίσης Γέννημα της δεκαετίας του 1940, Τεράστια σειρά σε αριθμό τευχών (για τα γαλλοβελγικά δεδομένα), αριθμό δημιουργών (κυρίων σεναριογράφων) και ποιοτικά σκαμπανεβάσματα ανάμεσα στις ιστορίες.

4β. Ραντανπλάν. Σπιν οφ του Λούκυ Λουκ που ξεκίνησε κατά την δεκαετία του 1980, περίπου στο ίδιο ύφος που επικεντρώνεται στις περιπέτειες του Ραντανπλάν

4γ. Λούκυ Κιντ. Οι παιδικές περιπέτειες του Λούκυ Λουκ, εκδίδεται σαν τμήμα της σειράς Λούκυ Λουκ

4δ. Κόττον Κιντ. Ιστορίες που αρχικά γράφτηκαν για τον Λούκι Κιντ αλλά μετά από διαμάχη των δημιουργών τους με τον Μορίς αυτονομήθηκαν. 

5. Σπιρού και Φαντάζιο. Ο Σπιρού δημιουργήθηκε την δεκαετία του 1930, ο Φαντάζιο ήρθε την δεκαετία του 1940, αλλά τα άλμπουμ που έχουμε δει εδώ είναι της δεκαετίας του 1950 (7 από την Μαμούθ Κόμιξ), του 1980 (10 από την Modern Times) και 2000 (1 από την Modern Times). Δεν με ενθουσίασαν ποτέ, είχαν καλές στιγμές πάντως.

5α. Μαρσουπιλαμί. Το φανταστικό κατοικίδιο των Σπιρού και Φαντάζιο αποκτά την δικιά του σειρά στα 1980. Παιδικό, χιουμοριστικό με κάποια οικολογικά μηνύματα. Συμπαθητικό, 8 τεύχη στα ελληνικά.

6. Αστερίξ. Γνωστός και μη εξαιρετέος.

6β. Ιωάννης Πιστολέ. Από τους δημιουργούς του Αστερίξ μια πιο πρώιμη δουλειά με ήρωα έναν αδέξιο Γάλλο πειρατή του 18ου αιώνα. Μόνο για συλλέκτες, 4 τεύχη.

6γ. Ουμπά Πα. Ξανά Γκοζινί και Ιντερζό, ξανά 18ος αιώνας αλλά πολύ καλύτερος. Ήρωες ένας Ινδιάνος και ένα Γάλλος εξερευνητής στην Βόρεια Αμερική. 5 ιστορίες σε 3 τεύχη. Δεν είναι Αστερίξ, αλλά αξίζει.

7. Μπουλ και Μπιλ. Δεκαετία του 1960 από τον Ζαν Ρομπά. Σειρά από ολιγοσέλιδες χιουμοριστικές περιπέτειες ενός αγοριού (Μπουλ) και του σκυλιού του (Μπιλ) δεν με άγγιξε ποτέ ιδιαίτερα. Στα ελληνικά έχουμε δει 2 τεύχη από την Μαμουθ.

8. Μπλούμπερι. Από τα 60ς ένα πολύ καλό γουέστερν σαν σκίτσο και σαν σενάριο. Οι ιστορίες σχηματίζουν στορι αρκς καλό είναι να διαβαστεί με την σειρά

9. Μπερναρ Πρινς. Συμπαθητική σειρά περιπέτειας στα στο ύφος του Τεντεν (με πιο προοδευτική ματιά όμως) και με το στιλ της δεκαετίας του 1960. Στα ελληνικά έχουμε τα 5 πρώτα τεύχη.

10. Ιζνογκούντ. Άλλο ένα εμβληματικό κόμιξ από το Γκοζινί

11. Βαλέριαν. Επιστημονικής φαντασίας από την δεκαετία του 1960. 2 τεύχη στα ελληνικά που σχηματίζουν μια ιστορία

12. Θόργκαλ. Από την δεκαετία του 1970, κατά βάση ηρωική φαντασία, με στοιχεία επιστημονικής από τους βαν Αμ και Ροσίνσκι. Πολύ καλό κόμικ, με ιστορίες που σχηματίζουν στορι αρκς.

13. Μπρους Χόκερ. Από την δεκαετία του 1980, οι περιπέτειες ενός Άγγλου αξιωματικού του ναυτικού στην εποχή των ναπολεόντειων πολέμων, 3 τεύχη που σχηματίζουν ένα στόρι αρκ (συνολικά η σειρά ήταν 7 τευχών, αλλά μόνο τα 3 πρώτα έχουν εκδοθεί στα ελληνικά)

14. Το Ινκαλ. Εμβληματική σειρά επιστημονικής φαντασίας από τα 80ς (που γενικά θεωρείται ότι γέρασε πρόωρα) μια ιστορία σε 6 τεύχη.

14β. Πριν το Ίνκαλ. Πρίκουελ (προφανώς) του Ίνκαλ, στα ελληνικά μόνο τα 2 πρώτα τεύχη από την Μαμούθ. (τα τεύχη είναι ατόνομα)

14γ. Το έπος τον Μεταβαρόνων. Σπιν οφ που εκδόθηκε όλο στο 9 της ελευθεροτυπίας και σαν αυτόνομα άλμπουμ τα πρώτα 4. Μόνο αν βρεθεί σκαναρισμένο.

14δ. Megalex. Σειρά επιστημονικής φαντασίας 3 τευχών που αφηγούνται μια ιστορία, στα ελληνικά δεν είδαμε ποτέ (ως τώρα) το 3ο μέρος.

 

αυτά για τώρα...:)

 

 

 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τον Κόρτο πιστεύω τώρα είναι η ευκαιρία σου,αφού η Μικρός Ήρως το έχει πάρει πολύ ζεστά και πάει για τα άπαντα.Λίγα της μένουν :)

Από την άλλη,είπες ότι δεν ξετρελάθηκες με την Αυλή,που θεωρείται ένα από τα καλύτερα Κόρτο,οπότε δεν ξέρω τι να σου προτείνω.Ίσως κάποιο από τα τεύχη με τις μικρές ιστορίες,και αναλόγως αν σου αρέσουν,συνεχίζεις.

Από ΛΛ  είναι σταθερά τα πράγματα,παίρνεις τα τεύχη σε σενάριο Γκοσινύ,όταν τα τελειώσεις παίρνεις εκείνα σε σενάριο  Μορις και αν θες να συνεχίσεις παίρνεις αυτά των επιγόνων,με προσοχή όμως να μην πέσεις σε φόλες. :P

Αν βέβαια δεν σε τρελαίνουν,όπως είπες,καλύτερα να ασχοληθείς με άλλα BD(αυτά που σου προτείνουν οι περισσότεροι) απλώς στο λέω γιατί τα ΛΛ ανήκουν στην κατηγορία "αρέσει σε όλους" και είναι και αυτοτελή,οπότε η διαδικασία να τα βρεις/διαβάσεις είναι πολύ πολύ πιο εύκολη.

Προσωπικά,θα σου πρότεινα και την Γιορτή των Αθανάτων από Bilal,που το διάβασα πρόσφατα και μου άρεσε αρκετά.

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κατ'αρχάς, ξεχνάς τις λέξεις τίτλος και χαρακτήρας και εστιάζεις στη λέξη δημιουργός. Ως εκ τούτου σε πρώτη φάση (για να μη σου πω σε συνολική φάση) ξεχνάς όλα τα Λούκυ Λουκ που δεν έχει γράψει ο Goscinny. Δυστυχώς για τον αναγνώστη, ευτυχώς για την εκδοτική, τα ΛΛ δεν αναγράφουν όλα απ'έξω ποια είναι Goscinny. Οπότε θα πρέπει πρώτα να συμβουλευτείς το φόρουμ ή τη wikipedia ή κάποιο σάητ γενικώς και μετά να αγοράσεις κάποιο ΛΛ.

 

Τι έχει γράψει ο Goscinny? Βασικά Αστεριξ, Λούκυ Λουκ και Ιζνογκουντ. Λατρεύω τον Μικρό Νικόλα, αλλά αυτά είναι κυρίως μυθιστορήματα. Πέρυσι πρωτοκυκλοφόρησε κάτι σε κόμικ (δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα). Η λογική λέει πως θα είναι εξαιρετικό. 

Και για τα Αστερίξ και για τα Ιζνογκουντ, ισχύει ότι και για τα Λούκυ Λουκ. Υπάρχουν τεύχη που δεν έχει κάνει το σενάριο ο Goscinny. Σε πρώτη φάση τα αποφεύγεις όλα τους όπως ο διάολος το λιβάνι. (σε δεύτερη φάση, θα είσαι σε θέση να παρακολουθήσεις τις συζητήσεις και να ξεδιαλύνεις την ήρα από το στάρι).

 

Στη δευτερογενή αγορά θα βρεις επίσης τα Ιωάννης Πιστολέ και Ούμπα-Πα που είναι και αυτά σε σενάριο Goscinny. Δεν είναι βέβαια με τίποτα τόσο καλά όσο όλα τα προαναφερθέντα.

===

Πάει αυτός :) Ο τρίτος άξονας των BD μαζί με τα Αστερίξ και ΛΛ είναι προφανώς ο ΤενΤεν. Όπως έχω πει και εδώ, προτείνω πρώτα να διαβάσει κανείς κάτι που να εκδόθηκε από το Σκήπτρο του Οττοκάρ και μέχρι και το Κάρβουνα στο Αμπάρι. Είναι όλα τους solid. Όπως θα δεις άλλοι τα προτείνουν από τα Πούρα του Φαραώ και μετά. Αποφεύγεις πάντως όπως ο διάολος το λιβάνι τα 3 πρώτα. 

 

Μετά έπιασες (και καλά έκανες) τον θεό της Περιπέτειας. Hugo Pratt. Αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι τα Νεανικά Χρόνια, Μου και Ελβετικά (όλα Κόρτο Μαλτέζε). Ξεκινάς με Μπαλάντα και χτυπάς αλύπητα οτιδήποτε άλλο. Είτε είναι Κόρτο, είτε όχι. (θα είσαι τρομερά κ*λόφαρδος άμα πετύχεις στα μεταχειρισμένα το Ινδιάνικο Καλοκαίρι σε δικό του σενάριο και σχέδιο Μανάρα. Απόλυτα solid για εισαγωγή :) )  

===

 

Υπάρχει ζωή και μετά από όλα αυτά :D Προφανώς :lol: Βρίσκω όμως κάργα γελοίο το να μιλήσουμε για άλλα πράγματα όσο έχεις τρύπες σε αυτά. Επιπρόσθετα τα περισσότερα πραγματικά καλά, θα τα βρεις ή σε σκαν ή σε μεταχειρισμένα. 

 

Εάν μπορούσα και ήθελα να σου κάνω δώρο κάποια BD - Ευρωπαϊκά που έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά, θα σου πάσαρα (πέραν του Blacksad)

Enki Bilal (Παρτίδα Κυνηγιού, Φάλαγγες της Μαύρης Τάξης και τη Γιορτή των Αθανάτων)

Αρμάδα (τα πρώτα έστω. Μετά κάπου τα βαρέθηκα :)

Αχιλλέας Ταλόν

Ο,τι δουλειές του Edika έβρισκα

Το Ινκαλ

Μεγάλη Απάτη

Ουγγρική Ραψωδία

Torpedo (ο,τι βρεις μπροστά σου)

 

===

Από εκεί και πέρα, διαβάζεις τον Οδηγό για τα BD των Θρηνωδός και GeoTrou, κοιτάζεις τα αφιερώματα στη σχετική ενότητα και τσεκάρεις όσα scanlations έχουν γίνει. Για να μπήκε κάποιος στο μεγάλο ζόρι του scanlation και στο σχετικά μικρότερο του να γράψει 2 λόγια για κάτι, τότε μάλλον του άρεσε και θέλησε να μοιραστεί πράγματα. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Tsaklas σου απάντησαν ήδη τα παιδιά μέχρι να δω το ποστ σου.
Περιληπτικά θα σου πω τις απόψεις μου.


Από χιουμοριστικά τα καλά είναι τα Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Ιζνογκούντ, άντε και οι Μπλε που έβγαλαν οι Modern Times. Ο Αχιλλέας Ταλόν προσωπικά δεν με ενθουσίασε, ενώ αν σ΄αρέσουν τα μονοσέλιδα στριπ καλός είναι ο Γκαστόν και κάποια του Cauvin (πχ Noσοκόμες, Πιερ το Κοράκι).
Εννοείται κι ο Λανφέστ του Τρόϋ, απλά να έχεις υπόψιν ότι δεν θα διαβάσεις κάτι ολοκληρωμένο μιας κι έχουμε δει μόνο το 1ο μέρος προς στιγμήν.

 

Από περιπέτειες έχουμε ΤενΤεν (έχει και χιουμοριστικά στοιχεία αλλά δεν το λες αμιγώς χιουμοριστικό), Μπλέικ και Μόρτιμερ (περιπέτειες αστυνομικές/κατασκοπευτικές, πολεμικές, επιστημονικής φαντασίας - ανάλογα την ιστορία) και φυσικά ό,τι έχει γράψει ο Van Hamme σ΄αυτό το είδος όπως τα Λάργκο Γουίντς που τα βρίσκεις στο Μπλεκ. Α και τα Κόρτο Μαλτέζε του Pratt εννοείται (που προσωπικά δεν τρελαίνομαι).

 

Σε western τα Μπλούμπερυ είναι μονόδρομος για αρχή. Αν σ΄αρέσουν μπορώ να σου προτείνω κι άλλα μετά.

 

Από φαντασίας εννοείται να διαβάσεις Θόργκαλ.

 

Επιστημονική φαντασία έχω ακούσει καλά λόγια για Βαλεριάν και Ίνκαλ αλλά δεν τα έχω διαβάσει να σου πω την άποψή μου.
Ένα καλό επιστημονικής φαντασίας που διάβασα είναι το Aldebaran (και οι επόμενοι κύκλοι) αλλά μόνο στ΄αγγλικά θα το βρεις.
Κι εντάξει, αν πάμε και σε αγγλικά ανοίγουν πολλές ακόμα επιλογές.

 

 

Όσον αφορά το που θα τα βρείς ψάξε πρώτα στο comicstrip.
Αν δε βρεις κάτι εκεί πολύ δύσκολα να το βρεις αλλού :)

 

Εdit: Aν θες συμβουλές για συγκεκριμένες σειρές ρώτα, αλλιώς πήγαινε στα κατάλληλα threads.

Πάντως επειδή βλέπω με θεωρείτε ειδήμονα στα BD, νομίζω υπερβάλετε.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδήμονα επειδή διαβάζω πολλά BD ή επειδή ξέρω 'γω έχω διαβάσει 3 φορές τα Θόργκαλ, 4 τα Μπλέικ και Μόρτιμερ κτλ.
Βαριά ν΄αποδεχτώ τον όρο στα Λούκυ Λουκ που είναι η αγαπημένη μου σειρά και τα ΄χω διαβάσει άπειρες φορές.
Που και πάλι, στάνταρ υπάρχουν άτομα που ξέρουν περισσότερα από μένα :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ευχαριστώ όλους σας για τις εκτενείς απαντήσεις! Απ όσο βλέπω σίγουρα υπάρχουν κοινοί παρονομαστες στα ποστ σας που θα επικεντρωθώ ξεκινώντας την εξερεύνηση μου. 

 

Βέβαια το σκέλος της ερώτησης μου, για το πώς θα τα βρω όλα αυτά τα εξαντλημένα, έμεινε αναπαντητο. Φαντάζομαι κοιτάω Comicstrip που είπε ο Laz και όσα δεν τα βρω, έχω το νου μου σε αγγελίες φβ ή παλαιοπωλεια κλπ. Απλά ήθελα να έχω μια εικόνα πόσα από αυτά τελικά είναι δυσεύρετα και ποια όχι. Φαντάζομαι Λουκυ όλα βρίσκονται από δω κι από εκεί, σε πιο ψαγμένα θα έχω θέμα. 

 

Αυτό που θέλω να μάθω επίσης είναι πόσα από αυτά πρέπει να ξεκινήσω από το πρώτο τεύχος και πόσα μπορώ απλά να πιάσω ένα διαθέσιμο τεύχος που θα πετύχω και να το απολαύσω το ίδιο; Σε κάτι τύπου Ινκαλ φαντάζομαι είναι μονόδρομος η 2η διαδικασία, απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτοτελή ή όχι. 

Edit: Τώρα που τα ξαναδιαβάζω καλύτερα βλέπω ότι το τελευταίο το ανέλυσε λίγο-πολύ ο @thor77

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για καινούρια κοιτάς comicstrip.
Για μεταχειρισμένα υπάρχουν αρκετές επιλογές.

Μεγάλη ποικιλία έχει το comicsmania, ο λεγόμενος "δάσκαλος". Πρόσεξε βέβαια γιατί σε κάποια έχει τσιμπημένες τιμές.
 

Όσον αφορά τη σειρά ανάγνωσης, απ΄τα ελληνικά που σου πρότεινα μόνο τα Μπλούμπερυ και τα Θόργκαλ πρέπει να διαβαστούν με τη σειρά.
Στα υπόλοιπα δεν έχεις θέμα. Σε κάποια (πχ ΤενΤεν, Μπλέικ & Μόρτιμερ) υπάρχει μια σχετική συσχέτιση με τα προηγούμενα, αλλά όχι σε σημείο να σου δημιουργήσει θέμα κατανόησης. Πρακτικά μπορείς να τα διαβάσεις με όποια σειρά θες :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δες κι εδώ https://www.mycomics.gr/sales/sales.htm  , ο φίλος Κωστής έχει αναρτήσει προς πώληση  αρκετά  από αυτά που σου πρότειναν οι φίλοι του forum  και πάντα στις καλύτερες τιμές της αγοράς γιατί είναι πρώτα από όλα ομοιοπαθής κι όχι έμπορος  .  :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Λοιπόν έκανα μια γερή παραγγελία BD από Comicstrip, Πρωτοπορία και Μικρό Ήρωα.

 

Περιμένω τα εξής:

- Κόρτο Μαλτέζε:

Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας

- Λούκυ Λουκ:

4. Η Θεραπεία των Ντάλτον

6. Καλάμιτυ Τζέην

8. Το Καραβάνι

16. Τηγανίτες για τους Ντάλτον

33. Η Εξαγορά των Ντάλτον

Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ

- Ιζνογκούντ:

3. Οι Διακοπές του Χαλίφη

6. Ο Μαγικός Υπολογιστής

8. Η Μέρα των Τρελλών

10. Ο Μαινόμενος

- Θόργκαλ:

1. Η Προδομένη Μάγισσα

2. Το Νησί των Παγωμένων Θαλασσών

- Τεντέν

4. Οι 7 Κρυστάλλινες Μπάλες

- Βαλέριαν 

1 + 2 (ολη την ιστορια δηλαδή)

 

Για να δούμε :mafia: (Δεν ξέρω αν το έκανα ξεκάθαρο, αλλά Αστερίξ τα έχω όλα, γι'αυτό και δεν είδατε κάτι)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παράγγειλε και το Τεντεν ο Ναός του ήλιου (Είναι η συνέχεια των 7 κρυστάλλινων σφαίρων)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Παράγγειλε και το Τεντεν ο Ναός του ήλιου (Είναι η συνέχεια των 7 κρυστάλλινων σφαίρων)

Αυτό δεν το είχα υπόψη μου :thinking: Δεν το βρήκα κιόλας διαθέσιμο ούτε στη Πρωτοπορία, ούτε στο Comicstrip. Απ'ότι βλέπω μόνο ο Δάσκαλος το 'χει, στα 5 ευρώ. Θα δω μελλοντικά μήπως συγκεντρώσω κάποια ακόμα που θα ήθελα από το σάιτ του και στείλω ένα μέιλ, τώρα έδωσα ήδη πολλά και φαντάζομαι το να παραγγείλω μόνο για 1 τεύχος θα ναι ασύμφορο από άποψη μεταφορικών. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γενικά τα Τεντεν είναι αυτόνομα εκτός:

1. Τα πούρα του Φαραώ-Ο Μπλε Λωτός

2. Το μυστικό του Μονόκερω- Ο θησαυρός του κόκκινου Ράκαμ

3. Οι 7 κρυστάλλινες μπάλλες-Ο ναός του Ήλιου

4. Αποστολή στη Σελήνη-Βήματα στη Σελήνη

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Λοιπόν έκανα μια γερή παραγγελία BD από Comicstrip, Πρωτοπορία και Μικρό Ήρωα.

 

Περιμένω τα εξής:

- Κόρτο Μαλτέζε:

Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας

- Λούκυ Λουκ:

4. Η Θεραπεία των Ντάλτον

6. Καλάμιτυ Τζέην

8. Το Καραβάνι

16. Τηγανίτες για τους Ντάλτον

33. Η Εξαγορά των Ντάλτον

Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ

- Ιζνογκούντ:

3. Οι Διακοπές του Χαλίφη

6. Ο Μαγικός Υπολογιστής

8. Η Μέρα των Τρελλών

10. Ο Μαινόμενος

- Θόργκαλ:

1. Η Προδομένη Μάγισσα

2. Το Νησί των Παγωμένων Θαλασσών

- Τεντέν

4. Οι 7 Κρυστάλλινες Μπάλες

- Βαλέριαν 

1 + 2 (ολη την ιστορια δηλαδή)

 

Για να δούμε :mafia: (Δεν ξέρω αν το έκανα ξεκάθαρο, αλλά Αστερίξ τα έχω όλα, γι'αυτό και δεν είδατε κάτι)

 

Kαλές επιλογές.
Απ΄ό,τι φαίνεται το ΄ψαξες το θέμα, δεν πήγες στην τύχη.

Στα Ιζνογκούντ ειδικά διάλεξες τ΄αγαπημένα μου (μάλλον διάβασες το σχόλιο με τις προτάσεις μου) :)

Από ΛΛ όσα επέλεξες (πλην του τελευταίου) είναι άλμπουμ του Γκοσινύ, άρα εγγύηση. Αν δεν έχεις διαβάσει θα σου πρότεινα επίσης τη Μαμά Ντάλτον, τον Μπίλυ τον Τρομερό, το Δικαστή και τους Μαύρους Λόφους.
Το Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ είναι εκτός σειράς και διαφορετικού στυλ απ΄τ΄άλλα. Βασικά είναι καθαρόαιμο western, δεν είναι χιουμοριστικό.
Αξίζει πάντως κι αυτό :)

Στα Θόργκαλ καλά έκανες εννοείται και ξεκίνησες με τα 2 πρώτα, δεν γίνεται αλλιώς, αλλά τα καλά να ξέρεις ξεκινάνε απ΄το 3 και μετά (Οι 3 Γέροντες του Άραν.
Όχι ότι δεν αξίζουν και αυτά που πήρες, αλλά υπάρχει περίπτωση να σου φανούν μέτρια και να μη θελήσεις να δώσεις άλλη ευκαιρία στη σειρά.

Για το ΤενΤεν στο είπε κι ο thor. Οι 7 Κρυστάλλινες Μπάλες είναι το 1ο μέρος της ιστορίας. Πρέπει να πάρεις και το Ναό του Ήλιου, που προς ώρας μόνο μεταχειρισμένος υπάρχει.

Όταν με το καλό σου έρθουν και τα διαβάσεις πες μας εντυπώσεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Kαλές επιλογές.
Απ΄ό,τι φαίνεται το ΄ψαξες το θέμα, δεν πήγες στην τύχη.

Στα Ιζνογκούντ ειδικά διάλεξες τ΄αγαπημένα μου (μάλλον διάβασες το σχόλιο με τις προτάσεις μου) :)

Από ΛΛ όσα επέλεξες (πλην του τελευταίου) είναι άλμπουμ του Γκοσινύ, άρα εγγύηση. Αν δεν έχεις διαβάσει θα σου πρότεινα επίσης τη Μαμά Ντάλτον, τον Μπίλυ τον Τρομερό, το Δικαστή και τους Μαύρους Λόφους.
Το Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ είναι εκτός σειράς και διαφορετικού στυλ απ΄τ΄άλλα. Βασικά είναι καθαρόαιμο western, δεν είναι χιουμοριστικό.
Αξίζει πάντως κι αυτό :)

Στα Θόργκαλ καλά έκανες εννοείται και ξεκίνησες με τα 2 πρώτα, δεν γίνεται αλλιώς, αλλά τα καλά να ξέρεις ξεκινάνε απ΄το 3 και μετά (Οι 3 Γέροντες του Άραν.
Όχι ότι δεν αξίζουν και αυτά που πήρες, αλλά υπάρχει περίπτωση να σου φανούν μέτρια και να μη θελήσεις να δώσεις άλλη ευκαιρία στη σειρά.

Για το ΤενΤεν στο είπε κι ο thor. Οι 7 Κρυστάλλινες Μπάλες είναι το 1ο μέρος της ιστορίας. Πρέπει να πάρεις και το Ναό του Ήλιου, που προς ώρας μόνο μεταχειρισμένος υπάρχει.

Όταν με το καλό σου έρθουν και τα διαβάσεις πες μας εντυπώσεις :)

Τη Μαμά Ντάλτον και τον Μπιλλυ τον Τρομερό τα έχω ήδη, αλλά έχω παρά πολύ καιρό να τα διαβάσω, δεν θυμάμαι καθόλου εντυπώσεις. Ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να τα κάνω επανάληψη μέχρι να μου έρθουν τα καινούργια. Σήμερα πάντως ξαναδιάβασα τα Σύρματα στα Λιβάδια που είχα επίσης και μ άρεσε μπορώ να πω, είχε ενδιαφέρον σαν ιστορία και αρκετά καλό χιουμορ σε πολλά σημεία. Αν και η όλη φάση του Λουκυ Λουκ δεν με τρελαίνει πολύ όπως είπα, δεν είμαι τόσο φαν της Άγριας Δύσης, ούτε στις ταινίες. Για το Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ το χα διαβάσει ότι πρόκειται για εκτός σειρας με πιο σκοτεινό κλίμα και μου κίνησε την περιέργεια. Από Ιζνογκουντ κοίταξα τις δικές σου προτάσεις όντως, σε συνδυασμό με αυτά που πρότειναν πρόσφατα στο Comic Street για Ιζνογκουντ, πολλά συνεπιπταν οπότε τα πήρα χωρίς δεύτερη σγεψη, δυστυχώς δεν βρήκα διαθέσιμο το Κεφάλι του Τούρκου που λένε ότι είναι κορυφαίο. 

 

Ενημερωτικά αυτά έχω ήδη από Λουκυ:

 

15911338211835686263241221198151.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το πρόβλημα του Ποιος σκότωσε το Λούκυ Λουκ είναι ότι αφενός παρά είναι σοβαρό για να το δεις σαν Λούκυ Λουκ (κωμικό γουέστερν) αλλά αφετέρου παρά είναι λάιτ για να το δεις σαν σοβαρό γουέστερν. Γενικά αν και μου άρεσε, δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που δεν έχει διαβάσει ένα 50-60% των κανονικών άλμπουμ

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν θες μία μικρή προσωπική άποψη με σεβασμό φυσικά στα άλλα μαγαζιά. Αν θες BD να προτιμάς το comicstrip για διαφορές μικρές (κάτω του ευρώ). Είναι ένα μαγαζί, ίσως το μόνο, που στηρίζει και στηρίζεται στα BD.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 2/6/2020 στο 1:57 ΠΜ, Tsaklas είπε:

Μπλακσαντ .... Λουκυ και Ιζνογκουντ....Τεν Τεν.... Κορτο Μαλτεζε, του οποίου πήρα τυχαία την Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου

 

Ρε συ @Indian τι λέει ετούτος; :oops: Τι είναι αυτά; :wow:  Δεν είναι καθόλου ποιοτικά!  :antekale:

Πες του να διαβάσει κάνα Μικυμάο μπας και βρει το φως του!  :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 4/6/2020 στο 2:37 ΜΜ, Retroplaymo είπε:

 

Ρε συ @Indian τι λέει ετούτος; :oops: Τι είναι αυτά; :wow:  Δεν είναι καθόλου ποιοτικά!  :antekale:

Πες του να διαβάσει κάνα Μικυμάο μπας και βρει το φως του!  :D

 

:cheers5:

 

:lol:  :lol:  :lol:

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Επειδή είμαι και εγώ ομοιοπαθής με τον φίλο Tsaklas και το θέμα αυτό είναι ταμάμ, έχω την εξής ερώτηση:

Ενδιαφέρομαι για Κόρτο Μαλτέζε (χωρίς να έχω καμία επαφή με Πραττ) και μπαίνοντας στην ιστοσελίδα Μικρός Ήρως βλέπω ότι υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα 13 αριθμημένα τεύχη (ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΖΕ #1 έως ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΖΕ #13). Είναι προτιμότερο να ξεκινήσω από αυτά με την αύξουσα σειρά ή να ξεκινήσω πρώτα με τα τεύχη-ιστορίες π.χ. Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας?

Δεν ψάχνω να ξεκινήσω πρώτα με τα καλύτερα τεύχη (έχει απαντηθεί στο παρελθόν), με ενδιαφέρει εάν θεωρείται πιο ομαλή η είσοδος στον κόσμο του Κόρτο μέσω των αριθμημένων ή μέσω των αυτόνομων ιστοριών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άν μένεις Αθήνα κάνε μια βολτίτσα από την Λέσχη,έχει πολλά να ρίξεις μία ματιά, ο καλύτερος τρόπος είναι το ψάξιμο!!!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπική άποψη: Οι σύντομες ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στην σειρά των 13 τευχών της Μικρός Ήρως (στα τεύχη 3-13) δημιουργήθηκαν αμέσως μετά την Μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας και πριν από όλες τις άλλες μεγάλες ιστορίες. Η εσωτερική χρονολόγηση των ιστοριών του Πρατ ακολουθεί την σειρά δημιουργίας τους (με εξαίρεση τα ημιτελή Νεανικά χρόνια) οπότε δεν νομίζω ότι είναι κακή επιλογή για κάποιον να έρθει σε επαφή με τον Κόρτο, παίρνοντας φυσικά υπόψη ότι οι μεγαλύτερες ιστορίες είναι πιο πλήρεις (αλλά και πιο απαιτητικές από τον αναγνώστη). Δες μερικά από αυτά τα τεύχη κι αν σε τραβάνε, μετά δες την Μπαλάντα. Μην διαβάσεις τα δυο πρώτα τεύχη αυτής της σειράς ακόμα, καθώς είναι έργο επιγόνων, άρα όχι 100% αντιπροσωπευτικό της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προτείνω αυτό που πρότεινε και ο @thor77  (ξεκίνημα από τα τεύχη με τις μικρές ιστορίες και συνέχεια με τις μεγάλες) στο οποίο έχω να προσθέσω την εξής συμβουλή: Μην ξεκινήσεις ούτε  με τα τεύχη 3 και 4. Πιστεύω ότι δεν θα σε ενθουσιάσουν εκτός αν αποδειχθεί ότι ο Κόρτο είναι εντελώς του γούστου σου και της αισθητικής σου. Θα σε τραβήξουν περισσότερο τα επόμενα τεύχη και κυρίως τα 7,9,10. Προσωπική άποψη πάντα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.