Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΑΞ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΡΑΓΕΒΟ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΑΞ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΡΑΓΕΒΟ
Σενάριο/Kείμενα:
JOE KUBERT
Σχέδιο:
JOE KUBERT
Σχέδιο εξωφύλλου:
JOE KUBERT
Hμερ. έκδοσης:
02-06-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Πολιτικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
212
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Πρωτότυπος τίτλος:
Fax from Sarajevo
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-618-5362-74-4
Ονομαστική τιμή:
19,5 €

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

FAXSERAGEVO_0001.jpg  FAXSERAGEVO_0001z.jpg

 

Το 1945, είπαμε στον κόσμο «Ποτέ ξανά». Το 1992, η υπόσχεση απέκτησε αιματηρές αποσχίσεις. Αυτή ήταν η χρονιά που ξέσπασε ο πόλεμος στο Σαράγεβο της Βοσνίας, το έτος που η γενοκτονία σαν όρος επανεμφανίστηκε στον πλανήτη. Ήταν η χρονιά που ο Ervin Rustemagic, ένας διεθνής επιχειρηματίας με ευρεία γκάμα πελατών, ανάμεσα στους οποίους και ο συγγραφέας  Joe Kubert, και η οικογένειά του, παγιδεύτηκαν σε μια πόλη υπό πολιορκία.  Το μόνο μέσο επικοινωνίας του Ervin με τον έξω κόσμο (και τον Joe Kubert) ήταν μέσω της συσκευής φαξ του. Καθώς ο Joe άρχισε να λαμβάνει αυτά τα μηνύματα από τον Ervin, έκανε ό,τι έπραττε εδώ και χρόνια. Αποτύπωσε την ιστορία στο χαρτί. Ο διάσημος δημιουργός κόμικς Joe Kubert γράφει και απεικονίζει κόμικς, από τη δεκαετία του 1940. Κάποιες από τις δουλειές του ήταν τα Batman, Superman, Tarzan, Enemy Ace και Sgt. Rock. Το Φαξ Από Το Σαράγεβο είναι μακράν ένα από τα υψηλότερα επιτεύγματα ενός από τους μεγαλύτερους δημιουργούς κόμικς. Οι Huntsville Times αναφέρουν: «Ο Kubert δημιουργεί ίσως το πιο εντυπωσιακό δημοσιογραφικό  βιβλίο κόμικς που κυκλοφόρησε ποτέ». Η hardcover έκδοση  του Φαξ Από Το Σαράγεβο  έχει κερδίσει αμέτρητα βραβεία, συμπεριλαμβανομένου ενός «Harvey Award» για το καλύτερο Graphic Novel πρωτότυπου σεναρίου, ένα «Eisner Award» για το καλύτερο Graphic Novel Άλμπουμ, ένα «The Don Thompson Award» για το καλύτερο βιβλίο μη επιστημονικής φαντασίας, ένα βραβείο «Prix Alph-Art 98» για το καλύτερο ξενόγλωσσο βιβλίο που δημοσιεύτηκε στη Γαλλία. Kαθώς επίσης και ένα βραβείο «Le Prix» για το καλύτερο βιβλίο μη-φαντασίας, που δημοσιεύθηκε στη Γαλλία και ένα «Parent’s Choice Award».
 
 
      Τo Φαξ Από Το Σαράγεβο εντυπωσιάζει με το ρεαλισμό του. Για τον τρόπο με τον οποίο ο δημιουργός του μπορεί και αποτυπώνει μια εμπόλεμη κατάσταση, με το σκίτσο και τον λόγο του. Έχοντας χρησιμοποιήσει σε μερικά αποσπάσματα, όπως ομολογεί κι ο ίδιος ο δημιουργός, ελεύθερους διαλόγους και με στοιχεία κορύφωσης της δραματουργίας, ο Kubert καταφέρνει, μέσα από την αφήγηση του, να μας κάνει να περιπλανηθούμε στην εμπόλεμη ζώνη. Στις τελευταίες σελίδες αυτής της έκδοσης, μπορείτε να βρείτε και τις φωτογραφίες του Karim Zaimovic, ενός από τους χιλιάδες ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους σε αυτόν τον πόλεμο. Οι φωτογραφίες δεν αποτυπώνουν κομμάτια της ιστορίας του Kubert, ωστόσο βοηθούν τον αναγνώστη να καταλάβει την περιρρέουσα ατμόσφαιρα στην πόλη του Σαράγεβο και τη φρίκη του πολέμου.
Από το site του εκδότη
:valt: 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πολύ μου αρέσει αυτή η επέκταση των εκδόσεων Μικρός Ήρως μετά τους Μπονελικούς ήρωες σε αυτόνομα graphic novels υψηλής ποιότητας όπως αυτό ή το Blacksad. Βλέπω και Joe Kubert δημιουργό, λογικά θα το τιμήσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είπα εγω ότι ο ΛΕΟΚΡΑΤΗΣ θα έπρεπενα ψηφιστεί   εκδοτής της 10ετίας .Δεν  εκδίδει μόνο πιασάρικους τιτλους ,ΜΙΚΥ ,ΝΤΟΝΑΛΝΤ ,ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ ΜΠΑΤΜΑΝ αλλά τολμά να γνωρίσει στους νέους και άλλου είδους αναγνώσματα με θέματα που δεν ξέρουν (μη κοιτας εμας που τα ξέρουμε )ακόμα και Ο ΚΟΡΤΟ  ,ΜΠΛΑΚΣΑΝΤ είναι πρωτογνωρα για τους νέους  , ειδικά το ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΝΥΧΤΑΣ και τώρα αυτό .Οπωσδήποτε θα αγοραστεί -  αν και εχω αποφασίσει να σταματήσω να αγοράζω βιβλιοπωλείου κόμικς και να παίρνω του 1970 να καλύψω τα κενά -Πρέπει να δώσουμε υποστήριξη για να έχουμε και άλλους τέτοιου τύπου εκπληξεις . Το παιδί αυτό ξέρει τι κάνει έχει γερές βάσεις ,τον ΣΤΕΛΙΟ τον ΓΙΩΡΓΟ .

 ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΟΚΡΑΤΗ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

τολμά να γνωρίσει στους νέους και άλλου είδους αναγνώσματα με θέματα που δεν ξέρουν (μη κοιτας εμας που τα ξέρουμε )ακόμα και Ο ΚΟΡΤΟ  ,ΜΠΛΑΚΣΑΝΤ είναι πρωτογνωρα για τους νέους

Nαι, ο Κόρτο ειδικά πολύ πρωτόγνωρος :lol:

Spoiler

Έχει βγάλει όλα τα άλμπουμ η Μαμούθ και τα περισσότερα είναι ακόμα διαθέσιμα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχω διαβάσει παραπάνω από το μισό.

 

Είναι ξεκάθαρα μια καταγραφή του πολέμου στο Σαράγεβο από τη μεριά των Βόσνιων. 

Οι Σέρβοι είναι/εμφανίζονται σαν τρομοκράτες/βιαστές/δολοφόνοι παιδιών και μεγάλων και οι Βόσνιοι ως τα θύματα του πολέμου.

Προφανώς πρόκειται για πολιτικό/ιστορικό διήγημα σε μορφή κόμικ φτιαγμένο για γερά στομάχια. 

Η εν ψυχρώ δολοφονία παιδιών από ελεύθερους σκοπευτές ώστε να βγουν οι γονείς τους και να τους σκοτώσουν και αυτούς δεν είναι κάτι που διαβάζεται εύκολα.

Σχέδιο, αφήγηση κ.λ.π. είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Αν και δεν έχει πολύ σημασία, καθώς σκέφτεσαι την πραγματικότητα που συνέβει εκεί και ιδίως για τους 40+ που θυμόμαστε τις ειδήσεις της εποχής είναι κάτι πολύ ζωντανό στη φαντασία και τη μνήμη.

Επίσης, άσχετα το τι πιστεύουμε, και εμείς οι Έλληνες είμαστε και Σερβόφιλοι, σε ένα πόλεμο γίνονται θηριωδίες. Θηριωδίες έγιναν και εκεί και αυτό μου είναι (προσωπικά) προφανές. 

Βόσνιοι, Κροάτες, Σέρβοι αιματοκυλίστηκαν σε έναν παράλογο εμφύλιο πόλεμο.

Ελπίζω να μην ζήσουμε ΠΟΤΕ τέτοιες στιγμές και ελπίζω ΠΟΤΕ ξανά κανένας πατέρας και καμία μάνα να μην τραβήξουν αυτά που περιγράφονται σε αυτό το graphic novel.

 

Αντί επιλόγου το Miss Sarajevo από τους U2

 

 

και όπως λέγανε και οι Magic de Spell "Ο Θάνατος διακοπές στο Σαράγεβο πάει"

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Nαι, ο Κόρτο ειδικά πολύ πρωτόγνωρος :lol:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχει βγάλει όλα τα άλμπουμ η Μαμούθ και τα περισσότερα είναι ακόμα διαθέσιμα...

 

 

Άμα διαβάσεις το ποστ θα δεις ότι λέει "πρωτόγνωρα για τους νέους". :)

Αλλά και να ήξεραν οι νέοι για τον Κόρτο (που δεν ξέρουν) πάλι είναι καλό που τα βγάζει γιατί είναι γ@μάτα.

 

Για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος,θα πω ότι ακόμα αμφιταλαντεύομαι για το αν θα το πάρω ή όχι.Πάντως με έχει τραβήξει το σχέδιο,αν και είναι παλιακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

57 min ago , mko said:

 

Άμα διαβάσεις το ποστ θα δεις ότι λέει "πρωτόγνωρα για τους νέους". :)

Αλλά και να ήξεραν οι νέοι για τον Κόρτο (που δεν ξέρουν) πάλι είναι καλό που τα βγάζει γιατί είναι γ@μάτα.

 

Για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος,θα πω ότι ακόμα αμφιταλαντεύομαι για το αν θα το πάρω ή όχι.Πάντως με έχει τραβήξει το σχέδιο,αν και είναι παλιακό.

 

Ναι είναι παλιακο αλλά ωραίο. Τι σε προβληματίζει? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επίσης σχετικά με τα Κόρτο καλά κάνει και τα βγάζει γιατί εκτός των άλλων τα έβγαλε έγχρωμα (που δεν τα είχαμε) και γιατί ξαναβγαλε τη Μπαλάντα (αν και θα έπρεπε να την ξαναβγάλει σαν ένα τόμο ενωμένο με όλα τα έξτρα στο τέλος). Γενικα και εγώ πιστεύω ότι κάνει φοβερή δουλειά η εκδοτική μικρός ήρωας. Πάντα εχθρός του καλού είναι το καλύτερο αλλά και έτσι για τα δικά μου γούστα είμαστε πολύ καλά. Λίγο πιο μεγάλο μέγεθος το blacksad θα ήθελα μόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Manitou είπε:

 

Ναι είναι παλιακο αλλά ωραίο. Τι σε προβληματίζει? 

 

Ε,δεν είμαι σίγουρος για το αν θα μου αρέσει αρκετά ώστε να πιάσουν τόπο τα λεφτά. Εκτός από αυτό,είναι και κάτι άλλες αγορές που έχω στο πρόγραμμα και δεν τις έχω κάνει(Μπλακσαντ,κάτι υπερηρωικά...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 hours ago, mko said:

 

Ε,δεν είμαι σίγουρος για το αν θα μου αρέσει αρκετά ώστε να πιάσουν τόπο τα λεφτά. Εκτός από αυτό,είναι και κάτι άλλες αγορές που έχω στο πρόγραμμα και δεν τις έχω κάνει(Μπλακσαντ,κάτι υπερηρωικά...)

Το blacksad  απείρως καλύτερο. Τούτο εδώ μου βγάζει ένα (μάλλον λογικό αν ισχύουν ακόμα και τα μισά από αυτά που λεει) μίσος από το συγγραφέα. Το "γουρούνι βιαστής δολοφόνος ληστης Σέρβος" παίζει πολύ συχνά στο βιβλίο.

Βέβαια έτσι δίνει μια ρεαλιστική νότα στο βιβλίο που το ανεβάζει. Πάντως είναι φουλ δυσφήμιση για την Σερβία και περιγράφει μια ξεκάθαρη εθνοκάθαρση.

 

Edit: Το τελείωσα. Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του. Σίγουρα είναι γροθιά στο στομάχι. Είναι προφανώς μονόπλευρο πραγμα λογικό. Πάντως μου φωτισε μια πτυχή της ιστορίας που την είχα λίγο θολή. Και κατάλαβα καλά γιατί τελικά η Δανία πήρε το Euro 1992. Συγκινητικό μέχρι πένας σαφώς. Αξίζει να το πάρει κανείς. 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άλλο πράμα το "καλά κάνει και βγάζει τα Κόρτο επειδή είναι γαμάτα" και άλλο το "καλά κάνει και τα βγάζει επειδή είναι πρωτόγνωρα".
Πως είναι πρωτόγνωρα απ΄τη στιγμή που κυκλοφορούν τόσα χρόνια και υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα στην έκδοση της Μαμούθ;

Να μου πεις για το Μπλάκσαντ να σου πω ok, οι εκδόσεις της Ελευθεροτυπίας είναι πλέον εξαιρετικά σπάνιες.

 

Όσον αφορά το "Φαξ από το Σαράγεβο" στην αρχή ήμουν πολύ θετικός στο να το πάρω, τώρα έχω κάποιες αμφιβολίες.
Λίγο η σχετικά τσιμπημένη τιμή, λίγο τα σχόλια περί μονόπλευρης/προπαγανδιστικής σκοπιάς... δεν ξέρω.

Είμαι μεταξύ αυτού και του "Όταν Σκοτώνουν τα Κοτσύφια" της Οξύ.
Τι προτείνετε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν θα το έλεγα τόσο προπαγανδιστική όσο μονόπλευρη. Αφηγείται την ιστορία μιας οικογένειας από το Σαράγεβο που προσπαθούσε να δραπετεύσει από τον πόλεμο μέσα από τα φαξ του μπαμπά ο οποίος ήταν φίλος του Kubert. Για αυτόν οι Σέρβοι που βομβάρδιζαν και σκότωναν εκείνο το φεγγάρι (γενικά το θέμα του πολέμου στη Βοσνία είναι πολύ πυκνό με πολλές προεκτάσεις) ήταν δολοφόνοι. Προφανώς όλο το βιβλίο βγάζει αυτό προς τα έξω. Το ίδιο θα είχε συμβεί από οποιαδήποτε σκοπιά και αν είχε γραφεί κάτι παρόμοιο.

Προσοχή δεν είναι μυθοπλασία. Είναι αφήγηση μιας αληθινής ιστορίας. Όλα τα βασικά πρόσωπα είναι αληθινά ενώ και τα φαξ είναι αληθινά. Απλά αντί να το κάνει βιβλίο ο Kubert το έκανε graphic novel. Δεν είναι κάτι να διαβάσεις στην παραλία ξέρω γω ή τρώγοντας πακοτινια και γύρους. Δεν το περίμενα έτσι. Σοκαρίστηκα λίγο. Με έκανε όμως και έψαξα όλη αυτή την ιστορική περίοδο και διάβασα αρκετά. Δεν είναι ακριβό επίσης. Η ποιότητα της έκδοσης είναι εξαιρετική. Δεν ξέρω αυτό με τα κοτσύφια τι είναι για να σου προτείνω. Πάντως το φαξ το ανέλυσα όσο δεν πάει.

 

Σχετικά με το Κόρτο φίλε @Laz33 τα έγχρωμα Κόρτο δεν είχαν ξαναβγεί. Επίσης έβγαλαν τέσσερα νέα Κόρτο ενώ η Μπαλάντα που είναι ένα κόσμημα για την ένατη τέχνη απλά ήταν παντελώς δυσεύρετη σε μια άχνη ασπρόμαυρη έκδοση. Άρα η έκδοση αυτή ήταν κάτι νεο. 

Τώρα για τα υπόλοιπα BD όσο τιμώνται αυτά που βγαίνουν τόσο θα βγάζουν κ αλλά. Ελπίζω να δούμε πολλά ακόμα. Χάρη σε αυτές τις εκδόσεις πάντως (και στην εγκυκλοπαίδεια της Marvel) φέτος έχω διαβάσει πάρα πολλά πράγματα που μου άρεσαν και που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν εκεί έξω.

Επεξεργασία από Manitou
Δεν ήταν σοκαριστικά λίγο αλλά "σοκαρίστηκα λίγο"
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Άλλο πράμα το "καλά κάνει και βγάζει τα Κόρτο επειδή είναι γαμάτα" και άλλο το "καλά κάνει και τα βγάζει επειδή είναι πρωτόγνωρα".
Πως είναι πρωτόγνωρα απ΄τη στιγμή που κυκλοφορούν τόσα χρόνια και υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα στην έκδοση της Μαμούθ;

 

Το είπα πριν,για τους νέους αναγνώστες είναι καινούρια τα Κόρτο.Καποιος που είναι τώρα 18-20 χρόνων ήταν αγέννητος όταν βγήκαν οι περισσότερες εκδόσεις της Μαμούθ σε Κόρτο. :)

Αν προσμετρήσεις και το ότι ήταν ασπρόμαυρα και πως έβγαιναν σε πολυτελείς εκδόσεις,άρα και ακριβές, και όχι όπως βγαίνουν τώρα με εφημερίδα και τιμή κλέψιμο,θα δεις ότι όντως είναι κάτι καινουριο για τους νέους (και όχι μόνο) αναγνώστες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άρα και τον Ντύλαν Ντογκ η Μικρός Ήρως μας τον σύστησε, μιας και τον έβγαλε έγχρωμο σε αντίθεση με Μαμούθ και Jemma που τον έβγαζαν ασπρόμαυρο..

Δεν ξέρω, μάλλον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την έννοια "πρωτόγνωρος" η οποία σημαίνει "αυτός που κάποιος τον γνωρίζει για πρώτη φορά" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Άρα και τον Ντύλαν Ντογκ η Μικρός Ήρως μας τον σύστησε, μιας και τον έβγαλε έγχρωμο σε αντίθεση με Μαμούθ και Jemma που τον έβγαζαν ασπρόμαυρο..

Δεν ξέρω, μάλλον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την έννοια "πρωτόγνωρος" η οποία σημαίνει "αυτός που κάποιος τον γνωρίζει για πρώτη φορά" :)

 

Άφησες στην απ'εξω όλα τα υπόλοιπα πράγματα που ανέφερα(τιμή,χρονολογία έκδοσης,διάθεση με εφημερίδα) και κράτησες μόνο το αν είναι έγχρωμο ή ασπρόμαυρο το κομικ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και τ' άλλα να βάλεις δεν αλλάζει κάτι.
Ναι είναι διαφορετική έκδοση (έγχρωμη, ελαφρώς πιο φθηνή*, πιο σύγχρονη**).

Αυτό δεν σημαίνει ότι τον Κόρτο τον μάθαμε απ΄τις εκδόσεις Μικρός Ήρως.


Τέλος πάντων, νομίζω πολύ το κουράσαμε.
Χρησιμοποίησε μια λάθος (κατά την άποψή μου τουλάχιστον) έκφραση ο @Βασιλεύς των κόμικς και το κάναμε σήριαλ.

Εντάξει. Αν πιστεύει ότι τα Κόρτο και τα Μπλάκσαντ είναι πρωτόγνωρα κόμικς που μας πρόσφερε ο Ανεμοδουράς, ας το πιστεύει.

Δημοκρατία έχουμε :)

 

* Άρα το "Κυνήγι του Κρέιβεν" που θα βγάλει η Hachette είναι πρωτόγνωρο κόμικ, μιας και θα κοστίζει 7€ φθηνότερα απ΄την έκδοση της Οξύ.

** Η έκδοση της Μαμούθ μπορεί να πρωτοβγήκε δεκαετία ΄90 αλλά έχουν γίνει επανεκδόσεις από τότε (κάποιες αρκετά πρόσφατα).

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Laz33 Πάλι αφήνεις στη απ'εξω αυτό το "για τους νέους" και έτσι χάνεται η επικοινωνία.Δεν πειράζει,έχουμε βγει και εκτός θέματος,άλλη φορά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αφού κυκλοφορούν ακόμα οι εκδόσεις της Μαμούθ, πως είναι πρωτόγνωρες; Ακόμα και για τους νέους.
Εκτός κι αν οι νέοι είναι τόσο στραβάδια που θα διαβάσουν μόνο ό,τι βρουν μπροστά τους κι έχει βγει τους τελευταίους μήνες.

Άστο, δεν σώνεται απ΄όπου κι αν το πιάσεις :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Αφού κυκλοφορούν ακόμα οι εκδόσεις της Μαμούθ, πως είναι πρωτόγνωρες; Ακόμα και για τους νέους.
Εκτός κι αν οι νέοι είναι τόσο στραβάδια που θα διαβάσουν μόνο ό,τι βρουν μπροστά τους κι έχει βγει τους τελευταίους μήνες.

 

Ω ναι,αυτό κάνει το ευρύ κοινό (ειδικά των νέων) :)

Επίσης υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "είναι ακόμα διαθέσιμα" και στο "κυκλοφορούν" ή στο  "εκδόθηκαν εξαιρετικά πρόσφατα και βρίσκονται εύκολα στα βιβλιοπωλεία χωρίς 'κατόπιν παραγγελίας' και 'περιορισμένη διαθεσιμότητα''.

Εκτός αυτού, νομίζω ότι είναι γνωστό πως ένας νέος σήμερα στην Ελλάδα (18-24 ετών πχ) δεν γνωρίζει τι σημαίνει Μπλακσαντ ή Κόρτο Μαλτέζε(δυστυχώς).

Δεν είναι Αστερίξ ή Ντίσνεϋ ή Λούκυ Λουκ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θα προσθέσω και εγώ ότι όταν εσύ laz ξεκίνησες να διαβάζεις BD μας ρωταγες ποια να διαβάσεις εδώ μέσα. Ακόμα το θυμάμαι. Μέσα σε χρόνο ρεκόρ τα βρήκες ολα τα διάβασες και έγινες και σούπερ ειδικός στα BD. Το ίδιο κάνεις τώρα και στα σουπερηρωικα. Αυτο δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Είσαι μια ειδική περίπτωση. Και το λέω για καλο μη με παρεξηγήσεις.

Οι νέοι αναγνώστες δεν είναι ετσι. Δεν θα αρχίσουν να ψάχνουν τα κομιξαδικα για να βρουν κάτι ξεχωριστό. Επίσης η μισή χώρα που ζει εκτός Αθηνών ομοίως δεν έχει ιδιαίτερη πρόσβαση στα μεγάλα κομιξαδικα που τα βλέπεις όλα σε απαρτία. Αυτό υπάρχει μόνο τα τελευταία χρόνια με το public. Εγώ διαβάζω 35 χρόνια κόμικ και αυτά που έχω διαβάσει τα τελευταία δύο χρόνια λόγω της κυκλοφορίας τέτοιων εκδόσεων περιπτέρου δεν έχουν προηγούμενο. Μου έχουν ανοίξει τα μάτια. Τον Κόρτο τον γνώρισα από τον @germanicus και όχι από την ίδια την μαμούθ. Ενώ αντίθετα τον Στορμ π.χ. ή τον Λαργκο τους γνώρισα από το Μπλεκ. Έτσι και τον Κόρτο πολύς πολύς κόσμος τον γνώρισε από την τελευταία έκδοση που πήγε μαζικά περίπτερο. Στην Ελλάδα η φυσική θέση του κόμικ είναι στο περίπτερο/εφημεριδαδικο. Δεν ζουμε στο big bang theory. Καλώς ή κακώς (αν ζούσαμε να σας ενημερώσω οτι έχω phd σε εφαρμοσμένη φυσικη οπότε καπαρωνω τον Leonard και θα τα είχα με την Πέννυ. :lol:)

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 31/5/2020 στο 12:24 ΠΜ, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Οπωσδήποτε θα αγοραστεί -  αν και εχω αποφασίσει να σταματήσω να αγοράζω βιβλιοπωλείου κόμικς και να παίρνω του 1970 να καλύψω τα κενά -Πρέπει να δώσουμε υποστήριξη για να έχουμε και άλλους τέτοιου τύπου εκπληξεις.

Το βρήκα πριν καμιά ώρα που γύρισα απ' το περίπτερο (σφραγισμένο με ζελατίνα), αλλά τσιγκουνεύτηκα να δώσω τόσα χρήματα να πω την αλήθεια ("έσκασα" ήδη κοντά στο 50ευρω γιατί είχαν μαζευτεί κάποια πραματάκια...) και σκέφτηκα το -10% των βιβλιοπωλείων/κομικσάδικων. Θα το επιχειρήσω όμως την επόμενη φορά και δε πάει στα κομμάτια... Να φανεί και πουλημένη καμιά νουβέλα απ' τα περίπτερα, μπας και έχουμε συχνότερα τέτοιες περιπτώσεις! Το "Blacksad", τον "Τετρακοσάρη" και το 1ο (για την ώρα...) βιβλίο "Ήρωες", αναγκάστηκα να τα παραγγείλω. Αυτό θα το τσιμπήσω απ' το περίπτερο, ο κόσμος να χαλάσει! :spidey_yeah_that:  Ενημερωτικά βασιλέα μου, για να ξέρεις ότι κυκλοφορεί!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μόλις το αγόρασα, απο το περίπτερο!!! Ωραιο εξώφυλλο και μάλιστα προστάτευμενο σε ζελατινα. Μολις το διαβασω θα επανελθω!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.