Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 311 [Φαντομίας - Ντόλυ Πάπρικα]


ΚΟΜΙΞ

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

17 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

37 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Να κάνω μια ερώτηση.Διαβάζοντας χθες την υπέροχη ιστορία του φαντομία σε ένα καρέ που δείχνει εφημερίδες που μιλάνε για εκείνον το μάτι και σίγουρα πολλών ακόμα έπεσε πάνω σε μια είδηση που έλεγε ότι η Ορτανσία μακ ντακ γέννησε δίδυμα,ποία είναι αυτή η Ορτανσία??? Η αδελφή του σκρούτζ που γέννησε δίδυμα λέγεται Βολκάνα λέτε να ήταν κάποιο λάθος στην μετάφραση και αν δεν ήταν ποία να είναι αυτή η Ορτανσία Μακ Ντακ????

Το Hortense που είναι το αγγλικό όνομα της Βολκάνας κανονικά μεταφράζεται Ορτανσία αλλά σε μας είναι αλλιώς. Άρα ναι έχουν κάνει λάθος :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Από όλες τις ιστορίες του Φαντομία, που αυτή τη στιγμή μαζί με τον Κάστυ και τον διπλό πράκτορα ΝΝ (αν και οι τελευταίες ιστορίες του ήταν λίγο πιο πεσμένες) είναι ότι καλύτερο στο χώρο του Ντίσνευ γενικότερα,  αυτή ήταν η καλύτερη.

Υπέροχο Μίκυ Μάους. 10 με τόνο

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Από όλες τις ιστορίες του Φαντομία, που αυτή τη στιγμή μαζί με τον Κάστυ και τον διπλό πράκτορα ΝΝ (αν και οι τελευταίες ιστορίες του ήταν λίγο πιο πεσμένες) είναι ότι καλύτερο στο χώρο του Ντίσνευ γενικότερα,  αυτή ήταν η καλύτερη.

Υπέροχο Μίκυ Μάους. 10 με τόνο

Κατ'εμε δεν θα την έλεγα την καλύτερη ιστορία του Φαντομία αλλά μια από τις καλύτερες του. Παρ' όλα αυτά το τεύχος όντως είναι τέλειο και αξίζει το 9 με 10 στα 10

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 hours ago, Νίκος Τσιλοπάνος said:

ποία είναι αυτή η Ορτανσία??? Η αδελφή του σκρούτζ που γέννησε δίδυμα λέγεται Βολκάνα λέτε να ήταν κάποιο λάθος στην μετάφραση

 

Το πρωτότυπο όνομα της Βολκάνας στα Αγγλικά είναι Hortense, ελληνιστί Ορτανσία, οπότε ναι, πρόκειται για λάθος στη μετάφραση.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω και εγώ την γνώμη μου για το τευχάκι :)

Μίκύ Μάους #311

tn_MIKYMAOUSE_0311.jpg

 

Εξώφυλλο

Πολύ όμορφο εξώφυλλο με ωραία χρώματα. Σίγουρα σε τραβάει μου που το δεις στο περίπτερο :) 9/10

 

Θα περάσω τώρα στις ιστορίες.

 

Ντόλυ Πάπρικα: Όνομα και πράγμα η συγκεκριμένη ιστορία. Πρόκειται για το όριτζιν του ομώνυμου χαρακτήρα. Ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ και ίσως πιο πολύ από το όριτζιν του ίδιους του Φαντομία σε κάποια σημεία. Το σχέδιο και ο χρωματισμός είναι ατμοσφαιρικά και σε  μεταφέρουν σε μια άλλη εποχή. Αυτή ιστορία είναι από τις δυνατές του Τζερβάζιο με τον Φαντομία διότι χτίζει πάνω σε πιο παλιές ιστορίες του σχεδιαστή. Πραγματικά, αυτή η ιστορία μου θύμισε αυτές του Ρόσα καθώς ναι μεν είναι όριτζιν, αλλά έχει ένα πέπλο μυστηρίου και "ιστορικό" υπόβαθρο και όσον αφορά την Ντόλυ αλλά και για άλλους χαρακτήρες που έχουμε συναντήσει σε άλλες ιστορίες του. Πολύ μου άρεσε αυτό. Επεκτείνει το σύμπαν του Φαντομία αρμονικά. Μου άρεσε που είδαμε και την μητέρα της Ντόλυ Ντακ και την αδερφή της. Μην ξεχνάμε πως και από την συνέντευξη που πήραμε από τον δημιουργό στο Discord μας είπε ότι όσον αφορά τη σύνδεση της Νταίζυ Ντακ με την Ντόλυ, ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο στον κόσμο του Φαντομία. Άρα με κάποιο τρόπο υπάρχει κάποια σύνδεση μεταξύ τους.

 

Τώρα μια άλλη σημαντική παρατήρηση. Με το που είδα την προεπισκόπηση της ιστορίας στο readpoint, μου ήρθε στο μυαλό μια άλλη σημαντική ιστορία που προηγήθηκε της βασικής σειράς. Σε ποια αναφέρομαι θα αναρωτιέστε; Μα στην ιστορία Παρελθόν Δίχως Μέλλον! Σε αυτήν την ιστορία ο Φάντομ καταλάθος πηγαίνει στο 1920 και συναντάει την Ντόλυ προτού αυτή μιλήσει με τον Φαντομία. Η δεξίωση στην οποία συναντήθηκαν στην ιστορία του τεύχους που διαβάσαμε γίνεται στην Έπαυλη της Κόμισσας Ντε Σνομπ όπως και στην ιστορία του ΜΜ #98. Γενικά έκανε κάποιες αλλαγές (όπως τα ρούχα της Ντόλυ) όμως εν τέλη το αποτέλεσμα ήταν να συναντηθούν η Ντόλυ και ο Φαντομίας. Παρακάτω βλέπουμε τα 4 καρέ που έχουν την συνάντηση του Φαντομία με την Ντόλυ. Προσέξτε ότι μπορεί τα λόγια να είναι κάπως διαφορετικά αλλά στην νέα ιστορία σε 2 σελίδες ο Τζερβάζιο καταφέρνει να έχει το ίδιο αποτέλεσμα με καλύτερο τρόπο.

 

2065757214_98.thumb.jpg.5fa28656396e71f964387c169e85701c.jpg

 

Τέλος θα κλείσω λέγοντας ότι η ιστορία ήταν πολύ καλά ισορροπημένη. Είχε 2 μέρη όπου το πρώτο θα μπορούσε να είχε τον τίτλο Η συνάντηση της Ντόλυ Ντακ με τον Φαντομία και το δεύτερο θα ήταν Η Γέννηση της Ντόλυ Πάπρικα. Θα βάλω 9,5/10.


Σπαθί στο Παγάκι: Έχουμε μια παρωδία του Σπαθιού των Πάγων του Μάσσιμο Ντε Βίτα, σχεδιασμένη από την Σύλβια Τζικε. Πραγματικά, δεν θα μπορούσαν να βρουν καλύτερο άτομο. Το σχέδιο της δημιουργού ταιριάζει γάντι και γενικά επικρατεί ένας σουρεαλισμός που όλοι έχουμε συνηθίσει στις ιστορίες της. Ωραία γκαγκ, ειδικά οι αντιδράσεις του Μίκυ. Καλές και οι αναφορές στην κανονική σειρά/ιστορία. Δυστυχώς η Καθημερινή δεν είχε κάποιο συνοδευτικό άρθρο το οποίο θα φαινόταν τόσο σε εμάς που έχουμε διαβάσει την ιστορία αλλά και σε όσους δεν είχαν την τύχη να την διαβάσουν. Κρίμα. Βρήκα έξυπνο πάντως τον τρόπο που ο σεναριογράφος επέκτεινε τον αριθμό των διαστάσεων και τη μυθοπλασία του Σπαθιού των Πάγων οπότε μπορεί και αργότερα να δούμε και άλλες ιστορίες. Πολύ ωραία ιστορία για δευτερεύουσα :)8,25/10

 

Οικιακή Οικολογική Οικονομία: Καλή ιστοριούλα για να γεμίσει το τεύχος. 6/10

 

Σωστή Ερευνα με Λάθος Ύποπτο: Δεν το περίμενα αλλά τελικά η συγκεκριμένη ιστορία μου άρεσε αρκετά και ας είχε τον Χειροπαίδαρο και τον Γκούφυ ως πρωταγωνιστές. Καλό και το σχέδιο του Lucio Leoni 7/10

 

Η Σελήνη: Μικρή διδακτική ιστοριούλα από την Σύλβια Τζίκε. Την βρήκα αρκετά συμπαθητική. 7/10


Η Κιβωτός του Νόε: Δεν ήταν άσχημη τόσο σε σχέδιο όσο σε σενάριο αλλά μπήκε για να γεμίσει το τεύχος. Καιρό νομίζω είχαμε να δούμε τον Ζιζάνη σε ιστορία. 6/10
 

Πολύ ωραίο τευχάκι όντως. Το διάβασα μονορούφι. :D

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι ιστορίες του Φαντομία είναι πραγματικά αντάξιες των ιστοριών του Ρόσα. Έχουν λεπτομέρειες, ατμόσφαιρα, σενάρια απίθανα. Μπράβο τους. Πραγματικά αν ένα πράγμα ζητήσω από την Καθημερινή θα είναι να τις βγάλει επίτομα. Ξέρετε αν υπάρχει καμία έκδοση τέτοια στα Αγγλικά?

  • Like 5
  • Ουδέτερο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Οι ιστορίες του Φαντομία είναι πραγματικά αντάξιες των ιστοριών του Ρόσα. Έχουν λεπτομέρειες, ατμόσφαιρα, σενάρια απίθανα. Μπράβο τους. Πραγματικά αν ένα πράγμα ζητήσω από την Καθημερινή θα είναι να τις βγάλει επίτομα. Ξέρετε αν υπάρχει καμία έκδοση τέτοια στα Αγγλικά?

Στα αγγλικά όχι διότι δεν έχουν βγει οι ιστορίες του Φαντομία στην Αμερική. Σε άλλες γλώσσες όπως Ιταλικά φυσικά υπάρχουν τόμοι για τις ιστορίες του.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απ'οτι βλεπω το συγκεκριμενο τευχος εγινε αναρπαστο. Το αγορασαμε ολοι.tongue.gif Δεν το εχω διαβασει ακομα γιατι θελω να το κανω με την ησυχια μου.

(Νοσταλγικο mood ) angels.gif

Σκεφτομαι οτι η πρωτη-πρωτη γνωριμια μου τε τον Φαντομια και την μνηστη του εγινε το μακρινο  1986  ,οταν στα καλοκαιρινα τευχη Μικυ Μαους διαφημιζε τα Κλασικα Νο 83 τα οποια ΔΕΝ πηρα damn.gif  ( ενω απο το επομενο τευχος αγοραζα κανονικα Κλασικα. )

Εκει λοιπον , ειδα για πρωτη φορα αυτους τους ηρωες, τον Φαντομια και την Τερεζα Δαρμα Βακοστα οπως την ειχαν ονομασει. (Στην ιστορια βεβαια  δεν ηταν αυτοι, ηταν μεταμφιεσμενοι 

 

Ο Γκαστονε και η Νταιζυ

.Δεν το γνωριζα τοτε,και η  εικονα με τους δυο υους,ηταν αρκετη για να εξιταρει την φαντασια μου,και να αναρωτιέμαι "Ποιοι ειναι αυτοι;;"

Ποσα χρονια περιμενα να δω μια ιστορια με αυτους τους ηρωες!

Καλλιο αργα παρα ποτε. Τελικα και  τα Κλασικα 83 απεκτησα, και ιστοριες με αυτους διαβασα.Και τι ιστοριες! "Διαμαντακια" .

Αυτα! tongue.gif

 

Επεξεργασία από paola
  • Like 11
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

41 min ago , paola said:

Απ'οτι βλεπω το συγκεκριμενο τευχος εγινε αναρπαστο. Το αγορασαμε ολοι.tongue.gif Δεν το εχω διαβασει ακομα γιατι θελω να το κανω με την ησυχια μου.

(Νοσταλγικο mood ) angels.gif

Σκεφτομαι οτι η πρωτη-πρωτη γνωριμια μου τε τον Φαντομια και την μνηστη του εγινε το μακρινο  1986  ,οταν στα καλοκαιρινα τευχη Μικυ Μαους διαφημιζε τα Κλασικα Νο 83 τα οποια ΔΕΝ πηρα damn.gif  ( ενω απο το επομενο τευχος αγοραζα κανονικα Κλασικα. )

Εκει λοιπον , ειδα για πρωτη φορα αυτους τους ηρωες, τον Φαντομια και την Τερεζα Δαρμα Βακοστα οπως την ειχαν ονομασει. (Στην ιστορια βεβαια  δεν ηταν αυτοι, ηταν μεταμφιεσμενοι 

  Reveal hidden contents

Ο Γκαστονε και η Νταιζυ

.Δεν το γνωριζα τοτε,και η  εικονα με τους δυο υους,ηταν αρκετη για να εξιταρει την φαντασια μου,και να αναρωτιέμαι "Ποιοι ειναι αυτοι;;"

Ποσα χρονια περιμενα να δω μια ιστορια με αυτους τους ηρωες!

Καλλιο αργα παρα ποτε. Τελικα και  τα Κλασικα 83 απεκτησα, και ιστοριες με αυτους διαβασα.Και τι ιστοριες! "Διαμαντακια" .

Αυτα! tongue.gif

 

 

Γιατί όλα σου τα post βγάζουν τόσο όμορφα τα Μίκυ μαους που μας μεγάλωσαν? Εμένα το πρώτο μου κλασικό ήταν το 1986. Όμως η πρώτη μου εβερ ιστορία ήταν ο χρυσός σκαραβαίος. Οπότε ο Φάντομ και εκείνες οι υπέροχες ιστορίες έχουν ξεχωριστή θέση στο μυαλό μου.

Πάρε και το καρέ στο οποίο αναφέρεσαι. Το έβγαλα φωτογραφία αφού διάβασα την ιστορία με τον απογευματινό καφέ. Και όπως λέει και η νεολαία "πως τους πετσοκοψες ρε Φάντομ..."

 

20200601_195159.jpg

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν τα βγαζουν ομορφα.Ηταν ομορφα για μενα!

Μα εννοειται οτι αγαπω πολυ ολες  τις παλιες ιστοριες του Φαντομ Ντακ!

Η πρωτη ιστορια που διαβασα με αυτον,ηταν στο Μικυ 954

Ευχαριστω για το καρε.Πριν λιγο το κοιτουσα στα Κλασικα. :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άντε, με τουμπάρατε. Θα σας πω την γνώμη μου για το τεύχος! :lol:

 

Ο αγαπημένος μας λωποδύτης, Φαντομίας, επανέρχεται δριμύτερος στις σελίδες του περιοδικού. Αυτή την φορά, ο ταλαντούχος Marco Gervasio, θα μας μιλήσει για την αιθέρια ύπαρξη που συντροφεύει τον πρωταγωνιστή στις περιπέτειές του και δεν είναι άλλη από την “Ντόλυ Πάπρικα”. Η φίλη μας ζει μία άνετη ζωή, όσον αφορά τον οικονομικό τομέα, καθώς κατάγεται από αριστοκρατική οικογένεια της εποχής. Δυστυχώς, όμως, η ζωή της είναι κι αρκετά βαρετή, γεμάτη πλήξη. Σαν να βρίσκεται φυλακισμένη σε ένα χρυσό κλουβί. Ένα βράδυ σε μία δεξίωση, στην προσπάθειά της να αποφύγει το αποπνικτικό πλήθος των αριστοκρατών που θα τις κάνουν κοινότοπες φιλοφρονήσεις, ένας χαρακτήρας θα προσελκύσει το ενδιαφέρον της. Δεν είναι άλλος από τον Λόρδο Κουάκετ. Η Ντόλυ θα γοητευτεί πολύ, αλλά οι δρόμοι τους θα χωρίσουν για επτά χρόνια, όταν και θα ξανασυναντηθούν κι αυτή την φορά θα αποκαλυφθούν πολλά, ενώ παράλληλα η περιπέτεια θα αρχίσει. Προσωπικά, δηλώνω φαν του συγκεκριμένου ήρωα και των ιστοριών του, αλλά εδώ μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα! :wow: Το σενάριο χωρίζεται σε δύο άτυπα μέρη. Στο πρώτο μαθαίνουμε το origin της ηρωίδας και της πρώτης γνωριμίας της με τον Φαντομία, ενώ στο δεύτερο έχουμε την εδραίωση της σχέσης τους, μέσα από μία όμορφη περιπέτεια. Η πλοκή είναι εξαιρετική. Εκτός από την όμορφη σκηνοθεσία, η οποία είναι κινηματογραφικού ρυθμού, ο αναγνώστης θα απολαύσει κι έναν πλουραλισμό από στοιχεία, όπως είναι ο ρομαντισμός, η δράση, το μυστήριο και οι εύστοχοι διάλογοι. Το φινάλε, αποκαθιστά μία αδικία, ενώ παράλληλα ξεκινάει μία ισχυρή σχέση. Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία δουλειά που θα πρέπει να διαβαστεί από όλους και σίγουρα θα την αγαπήσετε. :) Και στον εικαστικό τομέα έχει γίνει μία εξαιρετική δουλειά. Ο δημιουργός έχει στήσει πανέμορφα πλάνα, πάντα με σεβασμό στην εποχή που διαδραματίζεται η ιστορία, την ίδια ώρα που κι ο χρωματισμός ενισχύει το θετικό αποτέλεσμα. :respect:

 

Στην συνέχεια θα ακολουθήσει η παρωδία μιας σειράς που έχει πολλούς φανατικούς αναγνώστες. Ο λόγος για το “Το Σπαθί των πάγων”. Εδώ, λοιπόν, θα μιλήσουμε για το “Σπαθί στο παγάκι”. :P Ο Μίκυ κι ο Γκούφυ βρίσκουν στην σοφίτα του σπιτιού του δεύτερου έναν τεράστιο δίσκο (σαν την ασπίδα της Αρβέρνης :P ), ο οποίος είναι ο αγαπημένος της Μίννι. Την ώρα που τον επεξεργάζονται κι αναπολούν τις περιπέτειές τους, ανεβαίνουν επάνω του κι αρχίζουν να μεταφέρονται σε έναν απομακρυσμένο πλανήτη, όπου όλα είναι φτιαγμένα από παγωτά! Μετά την πρώτη έκπληξη, θα υπάρξει η γνωριμία με τους κατοίκους του μυστηριώδους πλανήτη, οι οποίοι θα ζητήσουν βοήθεια από τους δύο φίλους μας, να αντιμετωπίσουν έναν αδίστακτο τύραννο που τους βασανίζει. Ο Μίκυ κι ο Γκούφυ, πιστοί στην δίψα τους για την απόδοση της δικαιοσύνης, θα δεχτούν την πρόκληση και θα ξεκινήσουν το ταξίδι τους για να βρουν τον villain και να τον εξουδετερώσουν. Θα τα καταφέρουν? :thinking: Κάποια στιγμή, στο φόρουμ, είχε γίνει κουβέντα για την εν λόγω ιστορία και θυμάμαι ότι είχα εκφράσει τις αντιρρήσεις μου για την διακωμώδηση μίας θρυλικής σειράς. Μετά την ανάγνωσή της, όμως, ανακαλώ τα λεγόμενά μου. Πρόκειται για μία εξαιρετική παρωδία, με όλη την σημασία της λέξης. Υπάρχουν πολλές αναφορές, μέσω παραλληλισμών, με την κύρια ιστορία, ενώ αυτό που επικρατεί κατά κράτος είναι το χιούμορ. Χιουμοριστικό σενάριο, χιουμοριστική σκηνοθεσία, χιουμοριστικοί διάλογοι, χιουμοριστικά γκαγκ και φυσικά χιουμοριστικό σχέδιο. Πολλές ιστορίες κατάφεραν να μου προκαλέσουν χαμόγελο, άντε κι ένα ελαφρύ γέλιο. Εδώ, μπορώ να πω ότι γέλασα δυνατά και για αρκετή ώρα. :lol: Τόσο το σενάριο, όσο και το σχέδιο, μου έφεραν στο μυαλό κάτι από το στυλ του Κοκομπίλ και μάλιστα σε καλύτερη ποιότητα. Και φυσικά, το κωμικό στοιχείο δεν σταματάει αν δεν έρθει μέχρι και το τελευταίο καρέ. Για το σχέδιο τα είπαμε. Η Ziche ήταν η καλύτερη επιλογή για τον σχεδιασμό της συγκεκριμένης ιστορίας. Τα καρέ της απογείωσαν το χιουμοριστικό σενάριο. Ειδικά η μάσκα του villain με έκανε και λύθηκα στα γέλια! :lol: Αν θέλετε, λοιπόν, την γνώμη μου, μην τυχόν και χάσετε την ιστορία αυτή. :D

 

Οικολογικού περιεχομένου, η επόμενη ιστορία του τεύχους, η οποία προέρχεται από την σειρά “Πράσινα οικολογικά παπιά” κι έχει τίτλο “Οικιακή οικολογική οικονομία”. Ο Ντόναλντ σταματάει, γεμάτος τσαντίλα, έξω από το σπίτι της Νταίζυ, καθώς εκείνη ήθελε να τον αγγαρέψει. Έχει καλέσει, λοιπόν, μία σνομπ κυρία που είναι πρόεδρος μίας λέσχης, στην οποία θέλει να γίνει μέλος και για να την εντυπωσιάσει, θέλει να μετατρέψει το σπίτι της σε μέρος ενεργειακής οικονομίας. Κι επειδή έχει άλλες δουλειές, διέταξε τον φίλο μας να κάνει τις απαραίτητες μετατροπές. Εκείνος, όμως, θέλει διακαώς να δει τον τελικό κυπέλλου, όπου παίζει ο Λιμνοπολιακός, κι έτσι αρχίζει να ψάχνει τρόπους να την σκαπουλάρει. Τον τρόπο τον βρίσκει στο πρόσωπο του Φέθρυ, που είναι λάτρης της οικολογίας και τον οποίο και πείθει εύκολα να κάνει εκείνος τις απαραίτητες εργασίες στο σπίτι της Νταίζυ. Είναι, όμως, αυτή μία καλή κίνηση? :thinking: Πρόκειται για ένα σενάριο, που σίγουρα δεν έχει την θέρμη των δύο προηγούμενων του τεύχους, αλλά σίγουρα στέκεται αξιοπρεπώς. Υπάρχουν μηνύματα οικολογικής φύσης, που δίνονται στον αναγνώστη, αλλά σίγουρα αυτό που επικρατεί είναι ο χαβαλές και τα πλακατζίδικα γκαγκ. Αυτό που εντοπίζουμε πρώτο στην πλοκή είναι η επιθετικότητα κι ο εγωισμός της πρωταγωνίστριας. Αυτό, όμως, που χαρακτηρίζει την συνέχεια είναι (εκτός από την πονηριά του Ντόναλντ) και ο ρόλος του Φέθρυ, ο οποίος είναι ο αναμενόμενος, αν και παραλίγο να μας κάνει να τον αμφισβητήσουμε! :P Το φινάλε κλείνει όμορφα την ιστορία, αν και κάπως μουδιασμένα. Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό.

 

Στην ιστορία που ακολουθεί, ο Αστυνόμος Χειροπαίδαρος, θα κάνει μία “Σωστή έρευνα με λάθος ύποπτο”. Ο Γκούφυ βρίσκεται στον κήπο του σπιτιού του και παιδεύεται με την κηπουρική, όταν κάνει την εμφάνισή του ο Χειροπαίδαρος για να δηλώσει την ανησυχία του. Ο Επιθεωρητής Ο’ Χάρα έχει πάει σε μία αποστολή με τον Μίκυ και δεν τον πήραν μαζί του. Την τελευταία φορά που τους αναζήτησε εκείνοι δεν έδωσαν σημεία ζωής. Έτσι, αποφασίζουν, οι δύο τους, να ακολουθήσουν τα βήματά των φίλων τους, προκειμένου να τους βρουν, φοβούμενοι μήπως βρίσκονται σε κίνδυνο. Τελικά άδικα ανησυχούν ή μήπως οι φίλοι μας, όντως, κινδυνεύουν? Από μόνος του ο χαρακτήρας του Γκούφυ βγάζει μία αφέλεια και μία ήπια ηλιθιότητα. Το ίδιο κι ο Χειροπαίδαρος. Φανταστείτε, λοιπόν, έναν συνδυασμό αυτών των δύο σε μία ιστορία. :P  Η αλήθεια είναι ότι σπάνια τους βλέπουμε να πρωταγωνιστούν μαζί κι αυτή την κίνηση την βρήκα πανέξυπνη σαν ιδέα. Φάνηκε ότι υπάρχει χημεία μεταξύ τους κι εννοείται ότι προσφέρουν γέλιο με τις θρυλικές γκάφες τους. Η πλοκή δεν εστιάζεται μόνο στο κωμικό μέρος, αλλά βγάζει έντονα αρώματα αστυνομικού μυστηρίου. Τα γκαγκ, οι παρεξηγήσεις και οι συμπτώσεις που αποτυπώνονται στο χαρτί είναι προσεγμένα, ενώ η υπόθεση εκτυλίσσεται με ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το φινάλε, που εξάρει τον ηρωισμό των φίλων μας, αλλά και την τύχη που θα ζήλευε κι ένα γνωστό μας παπί από την Λιμνούπολη. :P Το σχέδιο ήταν πολύ ρεαλιστικό και ταυτόχρονα καρτουνίστικο. Μου άρεσε πολύ.

 

Και ήρθε η ώρα να πάρουμε ένα από “Τα Χάπια της Γνώσης”. :P Αυτή την εβδομάδα θα μάθουμε πολλά για έναν πλανήτη, που απασχόλησε πολύ την ανθρωπότητα στην πορεία των αιώνων και δεν είναι άλλος από την “Σελήνη”. Οικοδεσπότης και δάσκαλος, όπως είναι αναμενόμενος, είναι ο καλοκάγαθος παντογνώστης Λούντβιχ Φον Ντρέηκ, ο οποίος θα αναφερθεί λεπτομερώς στον φυσικό δορυφόρο της Γης. Εκτός από την επιστημονική ορολογία, θα δούμε πολλές επιδράσεις της Σελήνης στην ψυχολογία των ανθρώπων παπιών. Από την απίστευτη οργή, μέχρι την έκφραση του έρωτα. :hug2: Ακόμα μία ιστορία που στέκεται επάξια και δικαιολογεί την φήμη της σειράς. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η πλοκή δεν ξεκινάει κατευθείαν με την αναγωγή στα παλιά χρόνια, αλλά μπλέκει όμορφα το παρόν με το παρελθόν, ενώ δίνει πολλές πληροφορίες για την “χρήση” της Σελήνης σε πολλούς τομείς. Εννοείται, βέβαια, ότι όλες αυτές οι αναφορές γίνονται με βάση το χιούμορ. Το σχέδιο, αυτή την φορά, ανήκει στην επιστασία της Silvia Ziche, οπότε νομίζω ότι τα λόγια περιττεύουν. :)

 

Η τελευταία ιστορία του τεύχους, που φέρει τον τίτλο “Η κιβωτός του Νώε”, θα μας μεταφέρει σε μακρινούς πλανήτες, όπου θα συναντήσουμε τον “Διαστημικό Σερίφη Πασχάλη”, ο οποίος απολαμβάνει το ραχάτι του, την ώρα που φυλάει μερικά σπάνια ζώα της περιοχής. Βοηθός του σε αυτή την δύσκολη δουλειά είναι ο (ανιψιός του Φέθρυ) Ζιζάνης, Την ηρεμία θα χαλάσει ο πιλότος ενός διαστημοπλοίου, ο οποίος θα πει στον Πασχάλη ότι ένας τεράστιος μετεωρίτης πλησιάζει απειλητικά τον πλανήτη τους και θα πρέπει να τον εγκαταλείψουν. Αποφασίζουν, λοιπόν, να βάλουν όλα τα ζώα σε μία σύγχρονη κιβωτό για να τα σώσουν από την καταστροφή. Θα τα καταφέρουν ή τα πράγματα θα πάρουν απρόβλεπτη πλοκή? :thinking: Με μία πρώτη ματιά και με την έξαψη που είχα μετά την ανάγνωση των δύο πρώτων ιστοριών, φοβήθηκα ότι δεν θα μου αρέσει η συγκεκριμένη ιστορία. Παρόλα αυτά, είναι ένα ικανοποιητικό και χαριτωμένο σενάριο. Η πλοκή ξεκινά με ένα απλό ενδιαφέρον, το οποίο στην συνέχεια ενισχύεται, για να φτάσουμε στο φινάλε, το οποίο με εξέπληξε με την ανατροπή του. Ειλικρινά δεν περίμενα μία τέτοια κατάληξη. Την βρήκα ευφυέστατη. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να κάνουμε και στον Ζιζάνη, τον οποίο έχουμε καιρό να δούμε στα μέρη μας κι ο οποίος κλέβει την παράσταση με την οξυδέρκειά του. :respect: Το ίδιο ικανοποιητικό ήταν και το σχέδιο.

 

Σαν ένα γενικό σχόλιο να πω ότι το εν λόγω τεύχος το βρήκα σαν ένα από τα καλύτερα του τίτλου. :clap2: Αν κάποιος έχει δισταγμούς όσον αφορά την αγορά του, η συμβουλή μου είναι να επενδύσει άφοβα. :)

 


:beer:

  • Like 11
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

1 ώρα πριν, Indian είπε:

Σαν ένα γενικό σχόλιο να πω ότι το εν λόγω τεύχος το βρήκα σαν ένα από τα καλύτερα του τίτλου. :clap2: Αν κάποιος έχει δισταγμούς όσον αφορά την αγορά του, η συμβουλή μου είναι να επενδύσει άφοβα. :)

 


:beer:

Όντως ισχύει ότι αυτό το τεύχος είναι μακράν ένα από τα καλύτερα τεύχη του τίτλου (κατ'εμε) εδώ και πολύ καιρό. Μακάρι να βλέπαμε πιο συχνά τόσο ωραία τεύχη από την Καθημερινή :pray:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

2 hours ago, paola said:

Δεν τα βγαζουν ομορφα.Ηταν ομορφα για μενα!

Μα εννοειται οτι αγαπω πολυ ολες  τις παλιες ιστοριες του Φαντομ Ντακ! ...

 

Όχι μόνο για σένα αλλά για τους περισσότερους αγαπητή paola!!

Και όχι μόνο για μας τους παλαιότερους αναγνώστες, που άντε μπορείς να πεις ότι τα βλέπουμε κάπως πιο νοσταλγικά, αναπολώντας τα νεανικά μας χρόνια. Και οι νεότεροι στην παρέα, έχω διαπιστώσει να εκτιμούν ιδιαίτερα κυρίως τις παλιές ιστορίες και να κάνουν σαν τρελοί για τον Φάντομ Ντακ. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εξαιρετικό τεύχος το ΜΜ 311! Πραγματικά ισορροπημένο και γεμάτο πάρα πολύ καλές ιστορίες.

 

Ο Φαντομίας ήταν απλά καταπληκτικός. Είναι προσωπικά πρώτη μου επαφή με τον ήρωα, αλλά ξετρελάθηκα, καθώς απεικονίζει το origin story του Φαντομία και της Ντόλυ Πάπρικα μέσα από καταπληκτικό σχέδιο, αρκετή δράση και φυσικά με το μυστήριο να περικλείει την ατμόσφαιρα. Είναι σαν να βλέπω Sherlock Holmes, Φάντομ Ντακ και αισθητική παλιάς σειράς με φαντάσματα να συνδυάζονται σε 40 σελίδες κόμικ. Πως να αντισταθείς σε κάτι τόσο όμορφο.

 

Πάρα πολύ καλή και η δεύτερη ιστορία, το "Σπαθί στο Παγάκι" με το σχέδιο της Ziche να με κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Το χιούμορ απορρέει πολύ φυσικά από τις περίεργες περιπέτειες που καλούνται να περάσουν και όλα τα λεφτά είναι οι αντιδράσεις του Μίκυ όσο βλέπει τον Γκούφυ να γίνεται ήρωας μέσα από τραγελαφικές καταστάσεις. Ο Γκούφυ πρωταγωνιστεί και στην ιστορία με τον Χειροπαίδαρο, η οποία έχει και αυτή έναν αέρα μυστηρίου, καθώς αφορά την εύρεση των ενόχων μιας ληστείας και παρά τους Ο' Χάρα και Μίκυ, το δίδυμο Γκούφυ-Χειροπαίδαρος εγγυάται την κωμική στροφή. Καιρό τώρα δε μπορώ να θυμηθώ δύο ιστορίες με Μίκυ-Γκούφυ στο ίδιο τεύχος Μίκυ Μάους, παρ' ότι παπιολάτρης χαίρομαι να διαβάζω και ιστορίες από τη Μίκυ Σίτυ.

 

Το Χάπι της Γνώσης, κι αυτό με σχέδιο της Ziche είναι από τα αρκετά διδακτικά και σίγουρα το αγαπημένο μου στα τελευταία τεύχη. Η ιστορία περί Οικιακής Οικολογικής Οικονομίας μπορεί να φαίνεται ότι θα εξελιχθεί ως μία ακόμη ιστορία γκαφατζή Ντόναλντ, αλλά με εξέπληξε ευχάριστα. Πρώτη φορά βλέπεις Φέθρυ να μη διαλύει τα πάντα, αλλά να κάνει καλή δουλειά, βλέπεις το πάθος του Ντόναλντ για Λιμνουπολιακό, ενώ το κωμικό twist με το θείο Σκρουτζ και την υιοθέτηση της Οικιακής Οικονομίας από τον ίδιο ήταν διασκεδαστικότατο.

 

Τελευταία ιστοριούλα αυτή του Διαστημικού Σερίφη Πασχάλη, σίγουρα δε στέκεται τόσο επάξια όσο οι υπόλοιπες, αλλά ήταν μικρή σε έκταση και μπορώ να πω ότι ήταν ψυχαγωγική.

 

Είναι μικρό το διάστημα που ξεκίνησα να αγοράζω ξανά Μίκυ Μάους, αλλά με σιγουριά θεωρώ το τεύχος 311 το καλύτερο απ' όσα έχω πάρει. Είναι προνόμιο με μόλις 1,90 να αγοράζεις τέτοια ποιότητα και ποσότητα Disney ιστοριών. Ακόμη κι αν κάποιος δεν είναι σταθερός αγοραστής του περιοδικού, αλλά του αρέσουν τα Disney κόμικ, του προτείνω να το αγοράσει, δε θα απογοητευτεί καθόλου :) 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

8 ώρες πριν, Nino είπε:

Όχι μόνο για σένα αλλά για τους περισσότερους αγαπητή paola!!

Και όχι μόνο για μας τους παλαιότερους αναγνώστες, που άντε μπορείς να πεις ότι τα βλέπουμε κάπως πιο νοσταλγικά, αναπολώντας τα νεανικά μας χρόνια. Και οι νεότεροι στην παρέα, έχω διαπιστώσει να εκτιμούν ιδιαίτερα κυρίως τις παλιές ιστορίες και να κάνουν σαν τρελοί για τον Φάντομ Ντακ. 

Aν και νέος αναγνώστης θα συμφωνήσω πως διαβάζοντας τις αρχικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ εντυπωσιάστηκα.Πραγματικά υπέροχες.:)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 min ago , Ilias12 said:

Aν και νέος αναγνώστης θα συμφωνήσω πως διαβάζοντας τις αρχικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ εντυπωσιάστηκα.Πραγματικά υπέροχες.:)

Ψάξε να βρεις το τομάκι:

Φάντομ Ντακ η αρχή του μύθου από τη σειρά Μεγάλα σήριαλ

 

https://komix.fandom.com/el/wiki/Τα_Μεγάλα_Σήριαλ_40_-_Φάντομ_Ντακ:_Η_Αρχή_του_Μύθου

 

@ΚΟΜΙΞ είδες αντί για Inducks βάζουμε δικά σου link πια. :beer5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

@ManitouΤο έχω το τομάκι.Από 'κει διάβασα αυτές τις εκπληκτικές ιστορίες.:D

 

:kabuki:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

15 ώρες πριν, paola είπε:

Απ'οτι βλεπω το συγκεκριμενο τευχος εγινε αναρπαστο. Το αγορασαμε ολοι.tongue.gif Δεν το εχω διαβασει ακομα γιατι θελω να το κανω με την ησυχια μου.

(Νοσταλγικο mood ) angels.gif

Σκεφτομαι οτι η πρωτη-πρωτη γνωριμια μου τε τον Φαντομια και την μνηστη του εγινε το μακρινο  1986  ,οταν στα καλοκαιρινα τευχη Μικυ Μαους διαφημιζε τα Κλασικα Νο 83 τα οποια ΔΕΝ πηρα damn.gif  ( ενω απο το επομενο τευχος αγοραζα κανονικα Κλασικα. )

Εκει λοιπον , ειδα για πρωτη φορα αυτους τους ηρωες, τον Φαντομια και την Τερεζα Δαρμα Βακοστα οπως την ειχαν ονομασει. (Στην ιστορια βεβαια  δεν ηταν αυτοι, ηταν μεταμφιεσμενοι 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Ο Γκαστονε και η Νταιζυ

.Δεν το γνωριζα τοτε,και η  εικονα με τους δυο υους,ηταν αρκετη για να εξιταρει την φαντασια μου,και να αναρωτιέμαι "Ποιοι ειναι αυτοι;;"

Ποσα χρονια περιμενα να δω μια ιστορια με αυτους τους ηρωες!

Καλλιο αργα παρα ποτε. Τελικα και  τα Κλασικα 83 απεκτησα, και ιστοριες με αυτους διαβασα.Και τι ιστοριες! "Διαμαντακια" .

Αυτα! tongue.gif

 

 

14 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Γιατί όλα σου τα post βγάζουν τόσο όμορφα τα Μίκυ μαους που μας μεγάλωσαν? Εμένα το πρώτο μου κλασικό ήταν το 1986. Όμως η πρώτη μου εβερ ιστορία ήταν ο χρυσός σκαραβαίος. Οπότε ο Φάντομ και εκείνες οι υπέροχες ιστορίες έχουν ξεχωριστή θέση στο μυαλό μου.

Πάρε και το καρέ στο οποίο αναφέρεσαι. Το έβγαλα φωτογραφία αφού διάβασα την ιστορία με τον απογευματινό καφέ. Και όπως λέει και η νεολαία "πως τους πετσοκοψες ρε Φάντομ..."

 

20200601_195159.jpg

 

Πριν λίγα χρόνια είχαμε σχολιάσει εδώ το παλιό όνομα της Ντόλυς Πάπρικας (το Τερέζα Δάρμα Βακόστα δηλαδή), καθώς και την προέλευση του  :)

 

Παραθέσαμε και το συγκεκριμένο καρέ, που, όπως θα δείτε, είναι μαυρόασπρο, σε αντίθεση με αυτό που φωτογράφησε ο φίλος ΚριςΛ με τον καφέ του (ωραίες στιγμές)  :)

 

Ακόμα όμως ψάχνουμε τις ελληνικές μεταφράσεις του ονόματος στις δύο πρώτες εκδόσεις της ιστορίας :)

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

6 ώρες πριν, Ilias12 είπε:

Aν και νέος αναγνώστης θα συμφωνήσω πως διαβάζοντας τις αρχικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ εντυπωσιάστηκα.Πραγματικά υπέροχες.:)

 

Είναι πραγματικά κρίμα που υπάρχουν κλασσικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ που είτε δε δημοσιεύτηκαν ποτέ στην Ελλάδα, είτε δημοσιεύτηκαν για τελευταία φορά πριν από δεκαετίες. Γενικά ο χαρακτήρας του έχει αλλοιωθεί και έχει χάσει τη μαγεία που είχε στην αρχή. Ο αυθεντικός Φάντομ Ντακ δεν ήταν υπερήρωας που κυνηγούσε εξωγήινους και ρομπότ αλλά ένας εκδικητής που προσπαθούσε να πάρει το αίμα του Ντόναλντ πίσω από όσους τον εκμεταλλεύονταν ή να αντιμετωπίσει τους γνωστούς κακούς της Λιμνούπολης! Προσωπικά θεωρώ πως η χρυσή εποχή του χαρακτήρα ήταν οι ιστορίες του τόμου "Η αρχή του μύθου" και όσες προέρχονταν από το δίδυμο Guido Martina - Massimo De Vita. Όποιος μπορεί να τις βρει είτε από παλιά τεύχη είτε από εκδόσεις του εξωτερικού αξίζει να τις διαβάσει!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φάντομ Ντακ=Guido Martina πράγματι :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

52 λεπτά πριν, Bean είπε:

 

Είναι πραγματικά κρίμα που υπάρχουν κλασσικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ που είτε δε δημοσιεύτηκαν ποτέ στην Ελλάδα, είτε δημοσιεύτηκαν για τελευταία φορά πριν από δεκαετίες. Γενικά ο χαρακτήρας του έχει αλλοιωθεί και έχει χάσει τη μαγεία που είχε στην αρχή. Ο αυθεντικός Φάντομ Ντακ δεν ήταν υπερήρωας που κυνηγούσε εξωγήινους και ρομπότ αλλά ένας εκδικητής που προσπαθούσε να πάρει το αίμα του Ντόναλντ πίσω από όσους τον εκμεταλλεύονταν ή να αντιμετωπίσει τους γνωστούς κακούς της Λιμνούπολης! Προσωπικά θεωρώ πως η χρυσή εποχή του χαρακτήρα ήταν οι ιστορίες του τόμου "Η αρχή του μύθου" και όσες προέρχονταν από το δίδυμο Guido Martina - Massimo De Vita. Όποιος μπορεί να τις βρει είτε από παλιά τεύχη είτε από εκδόσεις του εξωτερικού αξίζει να τις διαβάσει!

Έχω διαβάσει μια φορά από ένα κόμικς που είχα δανειστεί, την πρώτη ιστορία του Φαντομ. Σε σύγκριση με μια μοντέρνα ιστορία του Φαντομ, η μοντέρνα δεν πιάνει μία. Αναρωτιέμαι ποιος βανδαλοι αλλοιωσε τόσο τον Φαντομ... 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Φίλε @Scrooge Mc Poor  νομίζω πως υπερβάλλεις λίγο όταν λες αλλοίωσε κατά την γνώμη μου.Τέσπα, επειδή νομίζω πως η συζήτηση ξέφυγε λίγο λέω να επιστρέψουμε στις κριτικές του τεύχους:cheers2:

Επεξεργασία από Ilias12
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Όντως ο παλιός αυθεντικός Φαντομ Ντακ του Guido Martina και του Massimo De Vita ήταν ο ήρωας ο οποίος παρείχε βοήθεια  κυρίως σε περίπτωση που ο Σκρουτζ αντιμετώπιζε κάποια απειλή (πχ λύκοι) ή ο Ντόναλντ είχε κάποιο πρόβλημα στην προσωπική του ζωή με λίγες εξαιρέσεις. Δυστυχώς αυτός ο Φαντομ Ντακ έχει αλλοιωθεί και δεν νομίζω να τον ξαναδούμε ποτέ όπως ήταν παλιά. :(

 

 

 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1 λεπτό πριν, jimmy mcduck είπε:

Όντως ο παλιός αυθεντικός Φαντομ Ντακ του Guido Martina και του Massimo De Vita ήταν ο ήρωας ο οποίος παρείχε βοήθεια  κυρίως σε περίπτωση που ο Σκρουτζ αντιμετώπιζε κάποια απειλή (πχ λύκοι) ή ο Ντόναλντ είχε κάποιο πρόβλημα στην προσωπική του ζωή με λίγες εξαιρέσεις. Δυστυχώς αυτός ο Φαντομ Ντακ έχει αλλοιωθεί και δεν νομίζω να τον ξαναδούμε ποτέ όπως ήταν παλιά. :(

 

Μακάρι να υπήρχε ένας νέος δημιουργός που να πατούσε πάνω σε εκείνη τη συνταγή!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πρόβλημα είναι ότι εκείνες οι ιστορίες είναι απίθανα δυσεύρετες. Είναι σε ΜΜ πριν το 1995 που πρέπει να τα ψάξεις ένα ένα.

Δεν είναι πολλές βέβαια. Ακόμα και στο Αλμανακο 77-100 τις βρίσκει κανείς.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Ilias12 όπως το πάρει κανείς. Κάποιοι μπορεί να θεωρούν τον καινούριο Φαντομ καλύτερο. 

Και οντωε ξεφύγαμε από το θέμα. Το θέμα μας ήταν το Μίκυ, και καταλήξαμε να λέμε για τον Φαντομ :lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Προσωπικά μεγάλωσα με Αλμανάκο γύρω στο 190+ οπότε στα παιδικά μου μάτια οι ιστορίες του Φάντομ να μάχεται με όλο και πιο εξωπραγματικούς εχθρούς ήταν λατρεμένες και τις θυμάμαι με νοσταλγία. 

 

Στο θέμα μας τώρα. Πήρα κι εγώ χθες το νέο ΜΜ και το διάβασα ολόκληρο. Πραγματικά πολύ ευχάριστο τεύχος. Η κεντρική ιστορία με την Ντόλυ Πάπρικα (είναι η ίδια που θυμάμαι ως Φαντομίνικ από το Αλμανάκο;) αρκετά όμορφη, ρομαντική και περιπετειώδης, δεν ξετρελάθηκα αλλά ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα. Η 2η ιστορία με το Σπαθί στο Παγάκι (κακή μετάφραση, ο τίτλος "Το Σπαθί των Παγωτών" που προτάθηκε εδώ, πολύ καλύτερος) απίστευτα χιουμοριστική, σε σημείο με έπιασα για πρώτη φορά εδώ και πολύ καιρό να γελάω δυνατά με κόμικ. Η πραγματική έκπληξη όμως ήταν η ιστορία με τον Γκούφυ και τον Χειροπαίδαρο. Πραγματικά απολαυστικότατη. Οι υπόλοιπες ήταν κλασικές ιστορίες Disney χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Ειδικά στον Διαστημικό Σερίφη Πασχάλη βαρέθηκα. Συνολικά όμως ένα τεύχος που όντως άξιζε την προσοχή μου! Τι θα γίνει με το επόμενο; Δεν έχουμε κανένα στοιχείο; Νόμιζα θα ξέραμε το επόμενο τέυχος από κανένα ημερολόγιο της Καθημερινής όμως μάλλον είναι νωρίς ακόμα.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Ο Φαντομίας ήταν απλά καταπληκτικός. Είναι προσωπικά πρώτη μου επαφή με τον ήρωα, αλλά ξετρελάθηκα, καθώς απεικονίζει το origin story του Φαντομία και της Ντόλυ Πάπρικα μέσα από καταπληκτικό σχέδιο, αρκετή δράση και φυσικά με το μυστήριο να περικλείει την ατμόσφαιρα. Είναι σαν να βλέπω Sherlock Holmes, Φάντομ Ντακ και αισθητική παλιάς σειράς με φαντάσματα να συνδυάζονται σε 40 σελίδες κόμικ. Πως να αντισταθείς σε κάτι τόσο όμορφο.

Πρέπει να διαβάσεις όλη τη σειρά :) Κάποιες ιστορίες είναι πολύ καλές, κάποιες λιγότερο αλλά δεν έχει σημασία. Είναι ένα πρότζεκτ που ο δημιουργός έχει φτιάξει με πολύ αγάπη και έρευνα.

12 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ψάξε να βρεις το τομάκι:

Φάντομ Ντακ η αρχή του μύθου από τη σειρά Μεγάλα σήριαλ

 

https://komix.fandom.com/el/wiki/Τα_Μεγάλα_Σήριαλ_40_-_Φάντομ_Ντακ:_Η_Αρχή_του_Μύθου

 

@ΚΟΜΙΞ είδες αντί για Inducks βάζουμε δικά σου link πια. :beer5:

Χαίρομαι πολύ για αυτό φίλε Χρήστο και μας τιμά. Προσπαθούμε πολύ με τα παιδιά για να τα κάνουμε ακόμα καλύτερα. Έχουμε δουλίτσα ακόμα... Πάντως όποιος θέλει παιδιά μπορεί να μας βοηθήσει είτε λέγοντας  κάνουμε τυχών διορθώσεις σε σελίδες ή κάνοντας ο ίδιος κάποια σελίδα. Στόχος πάντως είναι να πιάσουμε τις σελίδες για τα Μεγάλα Σήριαλ να φτιάξουμε και άλλες αλλά και να γεμίσουμε και με άλλες πληροφορίες όσον αφορά τη σειρά. Γενικά υπάρχουν πραγματάκια... Αυτές τις μέρες προσωπικά έχω κάποιες βελτιώσεις που θέλω να κάνω και θα τις δείτε σύντομα.

5 ώρες πριν, Bean είπε:

 

Είναι πραγματικά κρίμα που υπάρχουν κλασσικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ που είτε δε δημοσιεύτηκαν ποτέ στην Ελλάδα, είτε δημοσιεύτηκαν για τελευταία φορά πριν από δεκαετίες. Γενικά ο χαρακτήρας του έχει αλλοιωθεί και έχει χάσει τη μαγεία που είχε στην αρχή. Ο αυθεντικός Φάντομ Ντακ δεν ήταν υπερήρωας που κυνηγούσε εξωγήινους και ρομπότ αλλά ένας εκδικητής που προσπαθούσε να πάρει το αίμα του Ντόναλντ πίσω από όσους τον εκμεταλλεύονταν ή να αντιμετωπίσει τους γνωστούς κακούς της Λιμνούπολης! Προσωπικά θεωρώ πως η χρυσή εποχή του χαρακτήρα ήταν οι ιστορίες του τόμου "Η αρχή του μύθου" και όσες προέρχονταν από το δίδυμο Guido Martina - Massimo De Vita. Όποιος μπορεί να τις βρει είτε από παλιά τεύχη είτε από εκδόσεις του εξωτερικού αξίζει να τις διαβάσει!

Γενικά, ο Φάντομ άλλαξε με τον χρόνο διότι άλλαξαν και οι Ντισνεικοί περιορισμοί που έγιναν ακόμα περισσότεροι :)

4 ώρες πριν, jimmy mcduck είπε:

Όντως ο παλιός αυθεντικός Φαντομ Ντακ του Guido Martina και του Massimo De Vita ήταν ο ήρωας ο οποίος παρείχε βοήθεια  κυρίως σε περίπτωση που ο Σκρουτζ αντιμετώπιζε κάποια απειλή (πχ λύκοι) ή ο Ντόναλντ είχε κάποιο πρόβλημα στην προσωπική του ζωή με λίγες εξαιρέσεις. Δυστυχώς αυτός ο Φαντομ Ντακ έχει αλλοιωθεί και δεν νομίζω να τον ξαναδούμε ποτέ όπως ήταν παλιά. :(

Νομίζω ότι πλέον δεν το δείχνουν έτσι εξαιτίας των περιορισμών που είπα παραπάνω αλλά ο Φαντομίας δεν εφίσταται αυτούς τους περιορισμούς. Μπορεί πιο εύκολα να κάνει πράγματα που θυμίζουν μασκοφόρο ληστή/εκδικητή.

53 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Προσωπικά μεγάλωσα με Αλμανάκο γύρω στο 190+ οπότε στα παιδικά μου μάτια οι ιστορίες του Φάντομ να μάχεται με όλο και πιο εξωπραγματικούς εχθρούς ήταν λατρεμένες και τις θυμάμαι με νοσταλγία. 

 

Στο θέμα μας τώρα. Πήρα κι εγώ χθες το νέο ΜΜ και το διάβασα ολόκληρο. Πραγματικά πολύ ευχάριστο τεύχος. Η κεντρική ιστορία με την Ντόλυ Πάπρικα (είναι η ίδια που θυμάμαι ως Φαντομίνικ από το Αλμανάκο;) αρκετά όμορφη, ρομαντική και περιπετειώδης, δεν ξετρελάθηκα αλλά ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα. Η 2η ιστορία με το Σπαθί στο Παγάκι (κακή μετάφραση, ο τίτλος "Το Σπαθί των Παγωτών" που προτάθηκε εδώ, πολύ καλύτερος) απίστευτα χιουμοριστική, σε σημείο με έπιασα για πρώτη φορά εδώ και πολύ καιρό να γελάω δυνατά με κόμικ. Η πραγματική έκπληξη όμως ήταν η ιστορία με τον Γκούφυ και τον Χειροπαίδαρο. Πραγματικά απολαυστικότατη. Οι υπόλοιπες ήταν κλασικές ιστορίες Disney χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Ειδικά στον Διαστημικό Σερίφη Πασχάλη βαρέθηκα. Συνολικά όμως ένα τεύχος που όντως άξιζε την προσοχή μου! Τι θα γίνει με το επόμενο; Δεν έχουμε κανένα στοιχείο; Νόμιζα θα ξέραμε το επόμενο τέυχος από κανένα ημερολόγιο της Καθημερινής όμως μάλλον είναι νωρίς ακόμα.

Ναι η ίδια είναι αλλά το σωστό όνομα της είναι Ντόλυ Πάπρικα πλέον :) Ακόμα, πιστεύω ότι πρέπει να διαβάσεις όλη τη σειρά του Φαντομία και θα εκτιμήσεις την ιστορία παραπάνω, διότι όπως είπα παραπάνω ο δημιουργός έχει ρίξει μεράκι και έρευνα.

 

 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Ναι η ίδια είναι αλλά το σωστό όνομα της είναι Ντόλυ Πάπρικα πλέον :) Ακόμα, πιστεύω ότι πρέπει να διαβάσεις όλη τη σειρά του Φαντομία και θα εκτιμήσεις την ιστορία παραπάνω, διότι όπως είπα παραπάνω ο δημιουργός έχει ρίξει μεράκι και έρευνα.

Καλά κατάλαβα λοιπόν :) Όσον αφορά τον Φαντομία, σίγουρα το σχέδιο και η όλη ατμόσφαιρα που έχει στήσει ο Τζερβάζιο είναι από τα ατού της σειράς. Δεν τα 'χω διαβάσει όλα όντως, παρά μόνο κάποια λίγα από τα πιο πρόσφατα Αλμανάκο της Νέας Ακτίνας (όπως ο Θησαυρός της Φαντομίνικ που ανέφερα) και όσα δημοσίευσε το ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής. Θα έχω στο νου μου για παραπάνω ιστορίες. Έχω και αρκετές ιστορίες του στα ΜΜ της Καθημερινής τα οποία ομολογώ τα περισσότερα είναι αδιάβαστα :blush2:Ήταν σε μια φάση λίγο πριν σταματήσω τα Disney κόμικς, που τα έπαιρνα απλά για συλλογή, είχα και πανελλήνιες τότε και δεν πολυπρολάβαινα. Ευκαιρία να τα τσεκάρω τώρα.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Tsaklas είπε:

Καλά κατάλαβα λοιπόν :) Όσον αφορά τον Φαντομία, σίγουρα το σχέδιο και η όλη ατμόσφαιρα που έχει στήσει ο Τζερβάζιο είναι από τα ατού της σειράς. Δεν τα 'χω διαβάσει όλα όντως, παρά μόνο κάποια λίγα από τα πιο πρόσφατα Αλμανάκο της Νέας Ακτίνας (όπως ο Θησαυρός της Φαντομίνικ που ανέφερα) και όσα δημοσίευσε το ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής. Θα έχω στο νου μου για παραπάνω ιστορίες. Έχω και αρκετές ιστορίες του στα ΜΜ της Καθημερινής τα οποία ομολογώ τα περισσότερα είναι αδιάβαστα :blush2:Ήταν σε μια φάση λίγο πριν σταματήσω τα Disney κόμικς, που τα έπαιρνα απλά για συλλογή, είχα και πανελλήνιες τότε και δεν πολυπρολάβαινα. Ευκαιρία να τα τσεκάρω τώρα.

Λογικό λοιπόν. Έχουμε και σελίδα στη wiki που μπορεί να σε βοηθήσει. Την έβαλαν και τα παιδιά παραπάνω σε κάποιο ποστ. Πάντως περιμένουμε και καλύτερες ιστορίες με τον Φαντομία όπως το κρόσοβερ με τον Φάντομ Ντακ :D

  • Like 5
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.