Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΛΑΝΦΕΣΤ ΤΟΥ ΤΡΟΫ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Valtasar Φιλε Γιωργο και εγω σημερα εχω γεμισει αναμνησεις και συναισθηματα με αφορμη τον Λανφεστ.

 

Την αρχη του GC, τις παρουσιασεις των BDs, τα scanlations, την διοικητικη ομαδα :)

 

Ευχομαι με το καλο να ολοκληρωθει αυτη η προσπαθεια για τον Λανφεστ... To εγχειρημα ειναι μεγαλο, μετά συζηταμε ο,τι τιτλο θελετε :D

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34876
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διαβάστηκε ο Λανφέστ και είμαι πολύ χαρούμενος που θα κάνω και εγώ τη δική μου κριτική πάνω σε αυτό το κόμικ. Όπως έχω ξαναπεί, δεν έχω μεγάλη πείρα στο ευρωπαϊκό και το γαλλοβελγικό κόμικ, οπότε η αγορά του Λανφέστ πέραν της στήριξης μιας τόσο εξαιρετικής εκδοτικής προσπάθειας εκ μέρους της Λέσχης σημαδεύτηκε και από τη γενικότερη ανάγκη που έχω να εντρυφήσω σε αυτή τη σχολή.

 

Μου άρεσε πολύ η βασική πλοκή του Λανφέστ. Θα έλεγα ότι μου θύμισε αρκετά ένα σύμπαν όπου συναντώνται το Westeros από το A Song of Ice and Fire του George R.R Martin και η Contintent από το The Witcher του Sapkowski και το χαρακτηριστικό που μου άρεσε πιο πολύ ήταν οι ξεχωριστές δυνάμεις που είχε κάθε χαρακτήρας. Επίσης αυτό που με κέρδισε πολύ ήταν το εξαιρετικό σενάριο, το οποίο βρίθει χιουμοριστικών στιγμών, αλλά ποτέ δεν επισκιάζει τη βασική υπόθεση και το ταξίδι των ηρώων μας. Η δράση προσφέρεται σε εξαιρετική δόση και υπάρχει 100% ισορροπία μεταξύ διαλόγων και δράσης και αν μπορώ να πω κάτι σίγουρα είναι ότι ανυπομονείς να διαβάσεις συνεχώς τη συνέχεια. 

 

Εννοείται ότι μου άρεσε ιδιαίτερα και το σχέδιο, κλασικό σχέδιο γαλλοβελγικού κόμικ, το οποίο όμως δημιουργεί και κάποιες πιο προκλητικές εικόνες, ιδιαίτερα με τη Σίξι, με πολλά πανελάκια και καρέ σε κάθε σελίδα. Βοήθησε πολύ το μέγεθος στης έκδοσης στην πιο καθαρή απόδοσή τους και στη διάκριση μικρών λεπτομερειών στο σχέδιο. Όσον αφορά την έκδοση, στο εξωτερικό κομμάτι τα έχω πει αρκετές φορές, όσον αφορά το εσωτερικό, μου άρεσε πολύ η ποιότητα του χαρτιού, αλλά όπως επεσήμαναν κάποιοι όντως τα χρώματα δεν αποτυπώνονται τόσο ζωηρά όσο στο εξώφυλλο. Νομίζω ότι στα φωτεινά χρώματα δεν υπήρχε τόσο αυτό το πρόβλημα, περισσότερο μου φάνηκε σε σκηνές ζωγραφισμένες από χρώματα πιο σκοτεινά.

 

Συνολικά, βρήκα αυτό το πρώτο επεισόδιο φανταστικό, ενθουσιάστηκα πολύ διαβάζοντας το και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στη Λέσχη για την επιλογή και την επιμέλεια της έκδοσης. Το μόνο που εύχομαι είναι να πάει καλά σε πωλήσεις και σύντομα να κρατάμε το δεύτερο επεισόδιο στα χέρια μας, όπως και να 'χει η έκδοση είναι κόσμημα για βιβλιοθήκη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32404
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξεφυλλίζοντας το αγγλικό scanlation διαπίστωσα ότι έχουν αλλάξει τα χρώματα.
Στην ελληνική έκδοση έχουν μπει τα καινούρια που είναι λίγο πιο σκοτεινά αλλά έχουν ωραίες σκιάσεις.

Και οι 2 χρωματισμοί μ΄αρέσουν εξίσου. Οι παλιοί είναι λίγο πιο "ζωηροί" και ταιριάζουν με το χιουμοριστικό ύφος του κόμικ, οι καινούριοι λίγο πιο "επιβλητικοί" και ταιριάζουν με την dark θεματολογία.
Παραθέτω τις 2 πρώτες σελίδες. Αριστερά η παλιά(αγγλική), δεξιά η καινούρια(ελληνική) έκδοση.

Προσέξτε στην ελληνική έκδοση στο τελευταίο καρέ της 2ης σελίδας τις ακτίνες του ήλιου που μπαίνουν απ΄το παράθυρο, κάτι που δεν φαίνεται με τον αρχικό χρωματισμό :)


01.thumb.PNG.6d0afea1adbbfb8e816b8003c13873df.PNG lef1.thumb.PNG.dffb56ae0d869b2c20b8b09bfcfa09ac.PNG

 

03.thumb.PNG.cc639cca1bb9fba2ca4e7fc46611a94a.PNG lef2.thumb.PNG.8fffad0b544e5b241ab76e7dacef4882.PNG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Laz33 Σε αυτο ανεφερομουν και εγω συγκρινοντας τον χρωματισμο γαλλικης και ελληνικης εκδοσης...

 

Υπαρχουν αλλαγες και στους φωτισμους-σκιες, στις λεπτομερειες του ντεκορ, στα τοπια, ακομα και στους ηρωες... 

 

Στην γαλλικη φαινεται οτι ολα ειναι ζωγραφισμενα... Στην ελληνικη μπηκε η ψηφιακη τεχνολογια...

 

Και τα 2 εχουν το ενδιαφερον τους, εχουν διαφορετικη ατμοσφαιρα... :)

 

και στα credits, στην γαλλικη εκδοση γραφει LENCOT, στην ελληνικη ΜΑΤΤΕΟ LIVI

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

5 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ξεφυλλίζοντας το αγγλικό scanlation διαπίστωσα ότι έχουν αλλάξει τα χρώματα.

Κι όμως δεν είναι scanlation. O Lanfeust έχει εκδοθεί στα αγγλικά από έναν μικρό εκδότη στη Νότια Αφρική μόνο για την τοπική αγορά και αυτο που κυκλοφορεί στα αναγνωστήρια είναι από εκείνη την έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βρήκα επιτελούς λίγο χρόνο και το διάβασα.  :)

 

Να σημειώσω, ότι είναι το πρώτο κόμικ που διάβασα εδώ και αρκετό καιρό, μιας και μου έχουν τύχει

το τελευταίο διάστημα ουκ ολίγα, όχι και τόσο ευχάριστα. :(

 

Πραγματικά, πολύ όμορφη εκδοσή και φαίνεται ότι έχει γίνει αρκετά προσεγμένη δουλειά.  Θυμάμαι από παλιότερες συζητήσεις με τον Γιώργο, ότι το είχε καημό να κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά ένα "φρέσκο"  BD, το αποτέλεσμα έρχεται να τον δικαιώσει στο 100%, μιας και η ιστορία είναι αρκετά συναρπαστική και φεύγει νεράκι στο διάβασμα. 

 

Πολλά συγχαρητήρια τόσο στον Γιώργο, όσο και σε όσους όλους κοπίασαν για να βγει αυτό το άρτιο αποτέλεσμα.

Εύχομαι από καρδιάς, να μην μείνει ούτε το περιτύλιγμα της συσκευασίας στην αποθήκη της λέσχης και να δούμε σε σύντομο χρονικό διάστημα και το επόμενο τεύχος. :D

 

:cheers5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβαστηκε σημερα το μεσημερι, δεν θα πω πολλα, πολυ ωραια εκδοση, ωραιο χαρτι και προσεγμενα χρωματα, μην ξεχναμε παιδια οτι εχουν  περασει και εικοσιεξι χρονια, αλλωστε τα ειπαν και τα παιδια παραπανω.Η ιστορια σε βαζει ηρεμα στο ψητο, δεν βιαζεται και επισης τα μεγαλα καρε μου θυμισαν και λιγο Αστεριξ, ηταν καλοφτιαγμενα. Ειχε λιγο ιντρικα εκει που εμφανιζεται το τρολ και γενικα με κρατησε σε μια αγωνια το τι θα παιχτει. Επισειμενο εκτος απο Λουκι Λουκ και Αστεριξ δεν εχω διαβασει καποιο αλλο Γαλλικο κομιξ, πολλα μπραβο στον Γιωργο για την προσπαθεια, εχω και μια ενσταση, για τι δεν μπηκε το κανονικο λογοτυπο της Λεσχης, αλλα ενταξει καταλαβαινω, παντος θα φανταζε ποιο καλο.Θ α μιλησω και λιγο σαν τον Βαλβερδε, παμε για το επομενο, Γιωργο εχεις χρεος, περιμενουμε το επομενο, κοιταμε μπροστα.Αυτα!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χθες έφτασε στα χέρια μου και το διάβασα. Πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια σε όσους δούλεψαν για να πραγματοποιηθεί αυτή η έκδοση. Αν αναλογιστούμε ότι είναι ουσιαστικά μια ερασιτεχνική δουλειά, στέκεται πολύ καλύτερα από πολλές επαγγελματικές. Η λέξη φίλντισι του τίτλου μου φαίνεται πολύ καλή λόγω του εξωτισμού που αποπνέει, έχω δύο ενστάσεις σε λέξεις που χρησιμοποιήθηκαν εντός του κειμένου αλλά αυτά συγκρινόμενα με κάποιες επαγγελματικές εκδόσεις που φαίνεται σαν να μεταφράζει ο ξάδερφος του εκδότη από το χωριό που έχει λόουερ είναι πταίσματα. Γενικά είναι μια έκδοση που αξίζει τα λεφτά της.

 

Στα του τεύχους τώρα. Έχουμε μια εισαγωγική περιπέτεια, μπαίνουμε με φούρια στον κόσμο του Τρόι και γνωρίζουμε τους πρωταγωνιστές. Σαν πρώτη επαφή με το Τρόι η αφήγηση προσπαθεί να μας κινήσει το ενδιαφέρον για το Τρόι, τον κόσμο, τους κατοίκους και τα όντα που τον κατοικούν, αλλά και να θέσει σε κίνηση τον μύθο. Ο εξοικειωμένος με την ηρωική φαντασία αναγνώστης δεν θα εντυπωσιαστεί από την πρωτοτυπία της ιστορίας, θα περάσει ευχάριστα όμως. Άλλωστε μιλάμε για το πρώτο τεύχος που μοιραία πρέπει να δώσει πληροφορίες αναγκαστικά περιληπτικές για τον κόσμο που διαδραματίζεται η ιστορία. Οι χαρακτήρες είναι τυπικοί χαρακτήρες ηρωικής φαντασίας (ο ήρωας που έχει μεγαλύτερες δυνάμεις από αυτές που νομίζει ο περίγυρος του, οι δυο κοπέλες η μια σεμνή και γλυκιά, η άλλη σέξι και δυναμική, ο καυχησιάρης ήρωας ή "ήρωας" ο σοφός που αναζητά την αλήθεια και ο χειροδύναμος βοηθός). Το σκίτσο είναι όμορφο και βοηθά τον χιουμοριστικό τόνο που επιχειρείται (συγκρατημένα προς το παρόν) να δοθεί στην αφήγηση.

 

Τα τελευταία χρόνια, οι εκδόσεις bd μας έρχονται με το σταγονόμετρο. Εδώ μας δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσουμε μια καλή, βραβευμένη και δημοφιλή στην χώρα της σειρά, μέσα από μια καλαίσθητη έκδοση από ανθρώπους με μεράκι για αυτό που κάνουν. Νομίζω ότι αξίζει να υποστηριχθεί και ελπίζω στην όσο το δυνατόν γρηγορότερη έκδοση του επόμενου τόμου.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  39
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλησπέρα στην παρέα, παρήγγειλα κι εγώ τον τόμο και μου ήρθε μόλις, μαζί με 2-3 άλλα πραγματάκια από την λέσχη (ευχαριστώ και για το δωράκι), αλλά ενώ ήταν μέσα σε ζελατίνα, η οποία ήταν μέσα σε σακούλα, η οποία με τη σειρά της σε φάκελο με φυσαλίδες μου ήρθε σε κακή κατάσταση, λες και η courier πέταγε τους φακέλους στο φορτηγό από τον τρίτο όροφο. Δηλαδή όσοι μένουμε επαρχία πληρώνουμε μια υπηρεσία μεταφοράς, η οποία ουσιαστικά ακυρώνεται από μόνη της. Για την έκδοση δεν θα πω πολλά, μπράβο για την αξιόλογη δουλειά, όσο το ξεφύλλισα φαινόταν εξαιρετικό, αλλά με στεναχώρησε η μεταφορική. Ενδεικτικά παραθέτω και φωτογραφίες:

IMG_7775.thumb.JPG.6205a6de209a9d5221f7636fc91dd797.JPGIMG_7776.thumb.JPG.e00baabfe79b7782d1f76bb58160e08d.JPG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σιδερένιο κουτί πρέπει να βάζουμε ; έλεος....

Γράψε μου σε μήνυμα το όνομά σου (επειδή δεν ξέρω σε ποια παραγγελία αναφέρεσαι), θα σου στείλω ένα αντίτυπο εγώ με χρέωση αποκλειστικά δική μου.... και αν έρθει και αυτό κατεστραμμένο, θα σου φέρω εγώ το τεύχος στη πόρτα σου.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32386
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ καλή πρωτοβουλία. Η σειρά είναι πολύ καλή. Μπράβο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  39
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παρελήφθη μόλις ο τόμος σε άριστη αυτή τη φορά κατάσταση μετά από συνεννόηση με τον Valtasar και το προηγούμενο αντίτυπο δωρίστηκε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Απ οσο φαινεται , απ τα σχολια, παρχει ευτυχως ανταποκριση. Θα ητνα καλο να το προτεινουμε και εμεις σε φιλους και γνωστους ωστε, να πιασει τις πωλησεις που χρειαζεται, για να προχωρησει η εκδοση του δευτερου τομου!! Το εχ διαβασει 3 φορες και καθε φορα το βρισκω συναρπαστικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εδώ να πούμε ότι αν σας άρεσε η πρώτη ιστορία, είναι εντελώς εισαγωγική. Δεν έχετε γνωρίσει τον villain ή έστω rival. Δεν έχετε απολαύσει τον Hebus που είναι σαφώς ο πιο διασκεδαστικός χαρακτήρας κλπ. 

 

Η σειρά πηγαίνει όλο και καλύτερα παρακάτω, ελπίζω να τα δούμε όλα και σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Να λοιπόν και η σειρά που γέννησε το καταπληκτικό Lanfeust Magazine (μας άφησε και αυτό χρόνους) στα ελληνικά!

Και σε τι έκδοση! Μπράβο, Λέσχη, εντυπωσιακό αποτέλεσμα..!

Για όσους δεν διάβασαν τους προλαλήσαντες, πρόκειται για μια Sword and Sorcery Comedy, με έντονα ψευδο-ερωτικά στοιχεία και προσεγμένα, λεπτομερικά πάνελς στα πλαίσια της σχολής που πρεσβεύει. Η σειρά έκανε μεγάλα νούμερα στις γαλλόφωνες χώρες και, εκτός των άλλων, προβάλλει σαν ένα ενδιαφέρον πείραμα του τι αντίκτυπο μπορεί να έχει το 2020 μια σειρά που εκφράζει δραματικά την εποχή της με ό,τι πιο προκλητικό για τα politically correct αντανακλαστικά μας! (Ακόμη και το εξώφυλλο θα το απέρριπταν αξιοσέβαστοι οίκοι του σήμερα..!)

Όσο για το καθεαυτού περιεχόμενο, το πρώτο τεύχος είναι χορταστικό σε σενάριο και είκόνα και αποπνεέι τις πρώτες απόπειρες μίξης των σχολών, καθώς κάποια στοιχεία αμερικανικής σχολής είναι ορατά στα πάνελς. Αντίστροφη διαδικασία είχε ξεκινήσει την ίδια εποχή καί στις ΗΠΑ με ενσωμάτωση ευρωπαικών και μάνγκα αφηγηματικών στοιχείων σε παραδοσιακούς τίτλους.

Καλή τύχη λοιπόν στο Λανφέστ! Σίγουρα την αξίζει και πιστεύω θα την έχει..!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94399
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε, λοιπόν, η στιγμή που έπιασα στα χέρια μου την συγκεκριμένη έκδοση της ΛΕΦΙΚ και νιώθω κάπως περίεργα. Θυμάμαι την πρώτη φορά, πριν μερικούς μήνες, που ο καλός φίλος @Valtasar μού είχε εκμυστηρευτεί το “μυστικό”, ένα κρύο βράδυ (για την ακρίβεια πρωί μιας και η ώρα είχε πάει 03:00 :P ) με μπύρες στην Λέσχη κι όλοι όσοι ήμασταν εκεί, ευχηθήκαμε να ευοδώσει και να είναι καλοτάξιδη. Και τώρα που το εγχείρημα πήρε το δρόμο από το τυπογραφείο για τις βιβλιοθήκες μας, δεν μπορώ παρά να δηλώσω την μεγάλη μου χαρά και να κάνω την ίδια ευχή που έκανα εκείνο το βράδυ. :)

 

Το πρώτο πράγμα που εντοπίζει ο επίδοξος αναγνώστης, όταν πιάνει στα χέρια του τον πρώτο τόμο του Λανφέστ είναι το απίστευτα όμορφο εξώφυλλο, το οποίο μας καλεί, τουλάχιστον να τον ξεφυλλίσουμε. Κι όταν γίνεται αυτό, η ιστορία ξεκινάει με την παρουσίαση των βασικών χαρακτήρων που συμμετέχουν, των ειδικών χαρακτηριστικών τους, καθώς και της εποχής που διαδραματίζονται τα γεγονότα. Ας πω, λοιπόν, δύο λόγια για την νέα μου γνωριμία με τον Λανφέστ του Τρόυ. :)

 

Το σενάριο θα το κατατάσσαμε άνετα στα “Sword & Sorcery”, καθώς διαθέτει πολλά χαρακτηριστικά στοιχεία, όπως ιππότες, φανταστικές περιοχές, μάγους, δράκους, τρολ κ.ά.. Η πλοκή ξεκινάει ομαλά, δεν βιάζεται, αλλά ταυτόχρονα δεν μας κουράζει με φλυαρίες. Θα γνωρίσουμε τους πρωταγωνιστές, θα δούμε την “μεταμόρφωση” στις δυνάμεις του Λανφέστ και θα ξεκινήσει ένα μακρύ κι επικίνδυνο ταξίδι, προς αναζήτηση ενός κομματιού από φίλντισι. Στο μεγαλύτερο μέρος της πλοκής θα ταξιδέψουμε μαζί με τους (νέους) φίλους μας και θα γίνουμε μάρτυρες όλων των επικίνδυνων καταστάσεων που εκείνοι θα περάσουν, οι οποίες εντείνουν την αγωνία και την έξαψή μας και μου έφεραν στο μυαλό πίστες από αντίστοιχα βιντεοπαιχνίδια. :P Ο βασικός πρωταγωνιστής φαίνεται να διαθέτει δυναμισμό και νομίζω ότι μπορεί να κρατήσει την ιστορία. Όχι, βέβαια, ότι υστερούν οι υπόλοιποι. Κι όπως πολύ σωστά έγραψε κι ο φίλος @Manitou, στην ιστορία υπάρχει και το πικάντικο στοιχείο, το οποίο αποτυπώνεται στο πρόσωπο της όμορφης ξεμυαλίστρας και τσαχπίνας Σιξι. :love4: Η σκηνοθεσία είναι πολύ καλή, δεδομένου ότι η εναλλαγή των καρέ και η αλλαγή των σκηνών πραγματοποιείται ομαλά και χωρίς να αφήνει απορίες στον αναγνώστη. Υπάρχουν, επίσης κι αρκετές “αιματηρές” σκηνές, οι οποίες αποδεικνύουν ότι η ιστορία δεν είναι αμιγώς παιδική, αλλά απευθύνεται σε κάπως πιο ώριμο, ηλικιακά, κοινό. Φυσικά δεν υστερεί κι ο τομέας του χιούμορ, τον οποίο έχουν αναλάβει ο ιππότης με το πατρογονικό σπαθί του κι ο Χέμπους, το τρολ. :P Μην περιμένετε, όμως, να είναι εφάμιλλο του Αστερίξ ή του Λούκυ Λουκ. ;) Το φινάλε σίγουρα αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια (άλλωστε πρόκειται για σειρά) μιας και οι φίλοι μας φτάνουν στον προορισμό τους κι όλα τώρα ξεκινάνε, αλλά το επεισόδιο μπορεί κάλλιστα να διαβαστεί κι αυτόνομα.

 

Κι αν το σενάριο μού άρεσε μία φορά, τι μπορώ να πω για το σχέδιο? Ο καλλιτέχνης έχει καταθέσει μεγάλα ποσά φαντασίας κι έχει δημιουργήσει ολοζώντανα κι άκρως ρεαλιστικά καρέ, σε μερικά από τα οποία στάθηκα περισσότερο, κοιτάζοντάς τα με δέος (ιδίως σε αυτά που ο Λανφέστ αποκτά την τεράστια δύναμή του, καθώς επίσης και της σκηνής με τα αδηφάγα που κατασπαράζουν τον κλάνταυρο). :wow: Στο συνολικό αποτέλεσμα, φυσικά, θα πρέπει να δώσουμε εύσημα και στον χρωματισμό. Η παλέτα των χρωμάτων είναι γλυκιά και δεν κουράζει το μάτι, χωρίς να καλύπτει λεπτομέρειες. Το αρνητικό, ίσως, να είναι η χρωματική μονοτονία σχεδόν σε όλες τις σελίδες. Μικρό το κακό. :antekale:  

 

Και ήρθε η ώρα να περάσουμε στην έκδοση. Ο αγαπητός Valt, σκεπτόμενος πρώτα σαν αναγνώστης, έφτιαξε ένα άλμπουμ στα πρότυπα των αντίστοιχων του εξωτερικού και μάλιστα με καλύτερη τιμή από αυτά. Πώς, λοιπόν, να μην νιώθει υπερήφανος? :respect: Το πρώτο πράγμα που με ευχαρίστησε είναι η σκληρόδετη μορφή, που δημιουργεί μία ασφάλεια τόσο στην πολλαπλή ανάγνωση, όσο και στην αποθήκευση, εξασφαλίζοντας ότι τα άλμπουμ μας θα αντέξουν στον χρόνο. Το δέσιμο είναι στιβαρό και χωρίς προβλήματα, ενώ το χαρτί στο εσωτερικό είναι αρκετά παχύ και δείχνει να μην τσακίζει εύκολα. Επίσης, βλέπουμε μία γραμματοσειρά καθαρή κι ευχάριστη στο διάβασμα. Άντε, να πω και μερικά αρνητικά για να μην φανεί ότι με έχει βάλει ο Γιώργος να κάνω διαφήμιση! :lol: Μιας και το χαρτί δεν είναι γυαλιστερό, τα χρώματα αποδίδονται κάπως ξεθωριασμένα και χωρίς ένταση. Το δεύτερο έχει να κάνει με την τρέλα που έχω στα εξτραδάκια. Εδώ δεν υπάρχει κανένα (παρά μόνο στο οπισθόφυλλο). Δεν ξέρω, βέβαια, αν είναι έτσι και η Γαλλική έκδοση (που μάλλον έτσι θα είναι), αλλά θα προτιμούσα τουλάχιστον ένα μικρό editorial. Για το τέλος άφησα κάτι το οποίο δεν είναι 100% αρνητικό. Μιλάω για το μέγεθος, το οποίο παραδέχομαι ότι είναι το κατάλληλο για ένα τέτοιου είδους BD (με το σενάριο και το σχέδιο να αναπνέουν καλύτερα), αλλά (από πρακτικής άποψης) ένα τέτοιο άλμπουμ δύσκολα βρίσκει μία βολική θέση στην βιβλιοθήκη μας. Τουλάχιστον στην παραφορτωμένη δική μου! :)

 

Κάνοντας την σούμα, το πρόσημο βγαίνει κατά πολύ στα θετικά και ειλικρινά ευχαριστώ την ΛΕΦΙΚ, που με έφερε σε επαφή με ένα νέο σύμπαν, το οποίο δεν νομίζω να το γνώριζα αλλιώς. Εύχομαι ολόψυχα να καταφέρουν να κυκλοφορήσουν όλα τα άλμπουμ και μετά να πάρει σειρά άλλη! :P

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν λίγη ώρα το παρέλαβα,το άνοιξα (μέσα σε ζελατίνα, μέσα σε σακούλα,μέσα σε φάκελο με φυσαλίδες και σελιδοδείκτη της ΛΕΦΙΚ) άψογο,ούτε μία γρατσουνιά,ούτε ένα χτυπηματάκι.

Το ξεφύλλισα και το άφησα πάνω στο γραφείο για να το διαβάσω αργότερα.Τελικά δεν άντεξα και το διάβασα αμέσως.

Υπέροχο!!

Όμορφο σχέδιο.Σενάριο απλό, κατανοητό,γρήγορο, χωρίς να κάνει κοιλιά, σε βάζει κατευθείαν στο θέμα και με κάποιες δώσεις χιούμορ τόσο όσο.

Η έκδοση εξαιρετική, σκληρόδετο, με χοντρό χαρτί εσωτερικά όχι γυαλιστερό (για μένα, καλύτερα).

Στα αρνητικά τώρα, ότι ήταν μονό τεύχος και όχι ίσως διπλό! Θα ήταν ποιο χορταστικό. Να φανταστώ δεν θα μπορούσαν οι τόμοι να ήταν διπλοί! Δεν πειράζει.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να δούμε και τις συνέχειες.

Καλή επιτυχία!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32404
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κλείσαμε μήνα απ΄την κυκλοφορία του και ήθελα να ρωτήσω τον @Valtasar πως πάει από άποψη πωλήσεων.
Eυχαριστημένος μέχρι στιγμής; Πιάσαμε 3ψήφιο αριθμό αντιτύπων που πουλήθηκαν;

Σύντομα θα πάρω ένα ακόμα για ένα φίλο μου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@Laz33 Πλησιάζουμε :) Κάθε αντίτυπο που φεύγει είναι ένα βήμα κοντύτερα στο στόχο μας...

Δεν μπορώ να σου πω αν πάει καλά ή όχι, δεν το έχω ξανακάνει (το Περτουίλαμπι ήταν πολύ ειδική περίπτωση). αυτό που μου αρέσει και με κρατάει αισιόδοξο είναι ότι, όποιος το παίρνει κάνει καλά σχόλια. Επίσης ότι έχουν πάει αντίτυπα σε χέρια ανθρώπων που δεν διαβάζουν κόμικς και ενθουσιάστηκαν :) 

Θα είμαι ικανοποιημένος όταν έρθει η στιγμή σύντομα, να ανακοινώσω τη συνέχεια....

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32404
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάω να παραγγείλω απ΄το eshop της ΛΕΦΙΚ αλλά δεν βρίσκω τρόπο πληρωμής με κάρτα.
Μόνο με κατάθεση σε λογαριασμό μπορεί να γίνει αγορά; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok. Το διάβασα. Φανταζόμουν ότι τα σχόλια εδώ ήταν "πουλημένα". :) Εντέλει είναι όντως πολύ διασκεδαστικό και στα γούστα μου :) Me gusta! "μπλοκμπαστεριά" και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με αυτό :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

On 6/24/2020 at 11:24 PM, Laz33 said:

Πάω να παραγγείλω απ΄το eshop της ΛΕΦΙΚ αλλά δεν βρίσκω τρόπο πληρωμής με κάρτα.
Μόνο με κατάθεση σε λογαριασμό μπορεί να γίνει αγορά; :thinking:

Από χθες, το e-shop δέχεται και πληρωμές με οποιαδήποτε πιστωτική κάρτα

 

:cheers3: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  39
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το διάβασα κι εγώ τις προάλλες, σεναριακά αρκετά καλή εισαγωγική ιστορία που σε μυεί σε έναν φανταστικό κόσμο, σωστά δομημένο, που λειτουργεί οργανικά, παρουσιάζοντας την ανθρωπογεωγραφία, την ιδιαίτερη πανίδα και χλωρίδα του με καλλιτεχνικά όμορφο τρόπο. Περιμένω περισσότερα καθώς θα ξετυλίγεται η ιστορία. Πολύ σημαντικό ότι το τέλος μου δημιούργησε μια αδημονία για την συνέχεια. Η ποιότητα της έκδοσης σε αρκετά υψηλό επίπεδο. Το μόνο που θα συνιστούσα στους αναγνώστες είναι, αφενός να αγνοήσουν την μικρή παρουσίαση των χαρακτήρων στην αρχή του τεύχους και να την διαβάσουν αφού θα έχουν τελειώσει την ανάγνωση, καθώς περιέχονται spoilers και αφετέρου να αναζητήσουν τις μικρές λεπτομέρειες, μιας και στα περισσότερα καρέ υπάρχει μεγάλη λεπτομέρεια και ενδιαφέροντα στοιχεία, αλλά και gags που διαδραματίζονται σε δεύτερο πλάνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το τελευταίο είναι το δυνατό σημείο όλων των κόμικ των Άρλεστον/Ταρκέν. Έχει πάρα πολλές λεπτομέρειες και λίγα πράγματα είναι στην τύχη. Βέβαια όσο περισσότερο απομακρύνεσαι από τη γαλλική ή την ποπ κουλτούρα τόσο περισσότερα θα χάνεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32404
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, Valtasar είπε:

Από χθες, το e-shop δέχεται και πληρωμές με οποιαδήποτε πιστωτική κάρτα

 

:cheers3: 

Και prepaid δέχεται; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

1 min ago , Laz33 said:

Και prepaid δέχεται; :thinking:

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά δέχεται... αν το δοκιμάσεις πες μου να ξέρω σίγουρα

 

:cheers3: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32404
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν θα κάνω αγορά σύντομα.
Έκανα πριν λίγες μέρες με κατάθεση σε τράπεζα (btw το αντίτυπο έφτασε σε άψογη κατάσταση :thanks:).

Ήταν επιβεβλημένο να μπει και ο τρόπος αγοράς με κάρτα.
Θα έχετε περισσότερες πωλήσεις έτσι. Με τον προηγούμενο τρόπο όσοι δεν είχαμε λογαριασμό σε alpha bank έπρεπε να χρεωθούμε επιπλέον 2.50€ ως έμβασμα.

Μαζί με τα ταχυδρομικά μου βγήκε 17.70€ το κόμικ :confuse:
Υπό άλλες συνθήκες δεν θα τα ΄δινα, το ΄κανα για να στηρίξω την προσπάθειά σας.
Αλλά τώρα με κάρτα δεν υπάρχει θέμα. Τα 12€ ή 15€ με τα ταχυδρομικά, είναι πολύ καλή τιμή.

Όσοι έχετε ενδοιασμούς μην το σκέφτεστε. Πάρτε το και δεν θα μετανιώσετε.
Και όχι, δεν είμαι "πληρωμένος". Απλά είχα καιρό να δω στην ελληνική αγορά ένα καλό BD που δεν έχει ξανακυκλοφορήσει στην Ελλάδα (εξαιρώ επομένως κάτι Blacksad, Corto Maltese που έβγαλε η Μικρός Ήρως) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34876
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

28 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Και όχι, δεν είμαι "πληρωμένος". Απλά είχα καιρό να δω στην ελληνική αγορά ένα καλό BD που δεν έχει ξανακυκλοφορήσει στην Ελλάδα (εξαιρώ επομένως κάτι Blacksad, Corto Maltese που έβγαλε η Μικρός Ήρως) :)

 

Είναι σημαντικό αυτό να το λένε γνώστες των BD, γιατί έχουν μέτρο σύγκρισης και απ' ότι βλέπω οι γνώμες των περισσότερων κλίνουν προς τη θετική πλευρά. Το μόνο που ελπίζω για τον Λανφέστ είναι να δούμε σύντομα τον επόμενο τόμο, γιατί μέχρι στιγμής ο @Valtasar και από το φόρουμ και από κοντά δεν μας έχει πει κάτι καινούριο, αλλά όσο ξαφνικά έσκασε το πρώτο κόμικ, τόσο ξαφνικά μπορεί να μας έρθει και το δεύτερο, ο πρόεδρος είναι όλο εκπλήξεις τον τελευταίο χρόνο :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δυνατοτητα για καρτα και pre-paid υπαρχει απο την "αρχη" μεσω brainfood.gr. Eτυχε να ηταν ο τροπος που το αγορασα εγω.

 

κατά δευτερον, μιλαμε για εναν απο τους πιο δημοφιλεις τιτλους στη Γαλλια, που η επιτυχια του γεννησε άλλους 8-9 τιτλους (εχω χασει το μετρημα) και καμια 70-75 τευχη-τομους συνολικα μεσα στο Troy universe... Δεν τιθεται θεμα "αν αξιζει".

 

Αγοραζουμε, διαβαζουμε και απολαμβανουμε... Τοσο απλα :lol::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το διάβασα κι εγώ επιτέλους!

 

Πραγματικά πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα επιλογή. Είναι μακριά από όσα έχω συνηθίσει να ασχολούμαι, οπότε εκτίμησα ότι πρόκειται για κάτι διαφορετικό. Γενικά με το fantasy δεν το 'χω καθόλου, ούτε με τρέλαινε ποτέ. Πέρα από το LoTR και τίποτα Άρχοντες των Μάγων/Δράκων της Disney, άντε και καμιά ταινία τύπου How to Train Your Dragon, δεν είχα κιόλας ιδιαίτερη επαφή με το είδος ως τώρα. Το συγκεκριμένο κόμικ πάντως μου άρεσε, σε βάζει απευθείας στο κλίμα ενός τέτοιου κόσμου, τον οποίο στήνει υπέροχα για να τον εξερευνήσει περαιτέρω όσο προχωράει η υπόθεση. Το καλό world building είναι κάτι που εκτιμώ απεριόριστα στις ιστορίες.

 

Από εκεί και πέρα, ωραίο κι ενδιαφέρον κόνσεπτ, η ξεχωριστή δύναμη κάθε ατόμου ίσως προσελκύει λίγο παραπάνω κι εμάς τους φαν των υπερηρωικών και οι χαρακτήρες είναι ξεχωριστοί, ένας κι ένας που λέμε, με τον καθένα να έχει από την αρχή σαφή προσωπικότητα που προσφέρει κάτι στην ιστορία. Αυτό που μ'άρεσε είναι ότι ενώ γενικά εντάσσεται θα λέγαμε στο είδος της fantasy περιπέτειας, είχε και το χιουμοράκι του. Ειδικά με το τρολλ χαμογέλασα πολλές φορές, ίσως ο πιο αστείος χαρακτήρας.

 

Τέλος, δεν μπορώ να μην αναφερθώ στο πανέμορφο σχέδιο, το οποίο αναδεικνύει υπέροχα το μεγάλο μέγεθος. Η έκδοση συνολικά είναι φοβερή, μέγεθος πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα και σκληρό εξώφυλλο που είναι γερό και κρατάει, μαζί με πολύ καλή ποιότητα χαρτιού. Η μετάφραση επίσης μου φάνηκε καλοδουλεμένη. Το μόνο μου παράπονο που το λέω περισσότερο για προοπτική διόρθωσης σε επόμενα τομάκια, είναι αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω, για έλλειψη γραφιστικής επιμέλειας σε κάποια επιφωνήματα, ειδικά σε αυτά που περιέχουν κανονικούς διαλόγους και η μετάφραση ήταν με αστεράκι από κάτω. Όχι ότι είναι κάτι τραγικό, απλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και αν είναι εύκολο να διορθωθεί σε επόμενους τόμους, θα προσέθετε ακόμα παραπάω στην προσεγμένη αυτή έκδοση. Μπράβο στην ΛΕΦΙΚ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.