Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΛΑΝΦΕΣΤ ΤΟΥ ΤΡΟΫ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 25/5/2020 στο 1:39 ΜΜ, Γιαννης Σ είπε:

Τα άλμπουμ του XIII, δεν βρίσκονται για αγορά με τίποτα φαντάζομαι :( 

Επίσης εκτός από τους 2 οδηγούς για BD που υπάρχουν, υπάρχει κάποιο θέμα με τα μεταφρασμένα BD που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ? 

Μπα, ότι θυμάται, όποιος το θυμάται, αφού έχει διαβάσει κάθε παρουσίαση του φόρουμ και τις έχει όλες σε παρακολούθηση για οποιοδήποτε νέο σχόλιο. Θα χρειαστείς τον "Πρώτο Κατάλογο Ελληνικών Εκδόσεων Κόμικς", τον κατάλογο κόμικς του φόρουμ και όταν πετυχαίνεις μια κυκλοφορία που να σ' ενδιαφέρει, να τσεκάρεις την εκδοτική πηγαίνοντας στη "Λίστα εκδόσεων" που έχουν τα επί μέρους πινακάκια. Φτιάχνεις want list σιγά σιγά και ότι δεν ανακάλυψες θα προκύψει στην πορεία ή ρωτάς με ξένο του τίτλο και μπορεί να γνωρίζουμε κάτι οι υπόλοιποι. :) Μπορείς βέβαια να κάνεις μία ψακτική και να έχεις γενικότερα υπόψιν τις συγκεκριμένες εκδοτικές:

 

1. "Μαμούθ Comix": https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=tags&id=4

2. "Παρά Πέντε": https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=publishers&id=62

3. "Anglo-Hellenic Agency"/"Ψαρόπουλος και Σία Α.Β.Ε.Ε.": https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=publishers&id=362

4. "Ελευθεροτυπία 9": https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=publishers&id=171

5. "Βαβέλ": https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=publishers&id=81

6. "Σπανός": https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=publishers&id=9

7. "Κέδρος": https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=publishers&id=209

 

Δεν είναι φυσικά μόνο αυτές... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβάστηκε χθες βράδυ !!!:)

 

Όσον αφορά στην ιστορία, παιδιά περίμενα ότι θα είναι καλό, αλλά είναι πραγματικά καλό!! Με ιδέες που, αν και παίζουν σε γνωστά κόνσεπτ, είναι φρέσκες και ευφάνταστες. Κυρίως όμως πρόκειται για ένα πράγματι αστείο κόμικ. Πολύ επιτυχημένο κόμικ. Έπιασα τον εαυτό μου να γελάει με τη ψυχή του σε 5-6 διαφορετικές σκηνές, πράγμα σπάνιο σε κόμικ, στα οποία συνήθως ξέρεις τί να περιμένεις πάνω κάτω από τα gag.

Οπότε story-σενάριο 10/10 από εμένα. Το καταευχαριστήθηκα .:beer:

Στα της εκδοσης τώρα. Οι διαστάσεις της έκδοσης είναι ιδανικές και η ποιότητα του hardcover υψηλού επιπέδου.

Έχω κάποιες ενστάσεις για τη μετάφραση και την κυρίως την επιμέλεια αυτης. Ενώ γενικά είναι σε καλό επίπεδο, έχει κάποια θέματα συνοχής. Αφ' ενός σε κάποια καρέ στην αρχική περιγραφή του κόσμου (όχι στην πρώτη εισαγωγική σελίδα, αλλά παρακάτω) εναλλάσσεται Ενεστώτας με Αόριστο, ενώ το ένα είναι συνέχεια του άλλου, κάτι που με ξένισε στο μάτι. Αφ' ετέρου δεν κατάλαβα γιατί λίγα κάποια από τα ηχητικά εφέ και τα λόγια που είναι ζωγραφισμένα πάνω στα σχέδια μεταφράστηκαν, ενώ τα περισσότερα έμειναν στα γαλλικά...:thinking:

Αυτό συμβαίνει κυρίως προς το τέλος, όπου στην ίδια σελίδα μπορεί κάποια από τις ζωγραφισμένες φράσεις να μεταφράζεται, ενώ ακριβώς από κάτω να παραμένει στο πρωτότυπο.

Τέλος, φαντάζομαι το χαρτί δε μπορούσε να είναι illustration λόγω κόστους??

 

Προσπερνώντας αυτές τις "τεχνικές" λεπτομέρειες, πρόκειται για μία πολύ καλή έκδοση και μία απολαυστική ιστορία!! Μπράβο στη Λέσχη!!!

 

υγ. Το αντιτυπο μου εν τέλει ήταν μόνο χτυπημένο στη γωνία και για αυτό είχε γείρει και λίγο. Θεωρώ όμως αδιανόητη την πολιτική ΟΞΥ. Κάνεις μία δουλειά...Εκδίδεις κόμικ και εν προκειμένω διανέμεις. Είναι δυνατόν να τα στέλνεις σε τόσο άθλια συσκευασία. Φανταζομαι τα paperback τι θα παθαίνουν κατα καιρούς. Δε σέβεσαι το προϊον σου. Γιατί με μεταφορικά στα 3 και 4 ευρώ που έχουν και αυτοί πλέον μπορείς να κάνεις ένα σούπερ ασφαλές δέμα. Απλά φαίνεται πως δεν ενδιαφέρονται....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χθες μεσα στη βροχη (μαλλον στην επιστροφη με επιασε) πηρα το αμαξι και τσουπ κατεφτασα στη λεσχη για συγκεκριμενο λογο! Μαζι με τον λογο αυτο (δηλ το προφανες, την αγορα του Λανφεστ) ηπια και μια πορτοκαλαδα (απο πορτοκαλια) και εκανα και κουσκουσι!! Αμα ξανοιξει ο καιρος θα ξαναπαω σιγουρα για να κατσω και μπαλκονατος!

 

Στα του κομικ τωρα! Υπαρχει το αντικειμενικο κομματι δηλ της ποιοτητας της εκδοσης και το υποκειμενικο δηλ αν μας αρεσε το κομικ καθαυτο.

 

Αντικειμενικα μιλωντας ειναι εκδοσαρα με τα ολα της. Το μεγεθος μονο να δειτε και το χοντρο εξωφυλλο και θα ενθουσιαστειτε. Οι εικονες δεν λενε τιποτα. Μονο αν το πιασει καποιος στα χερια του θα καταλαβει τι εννοω. Και αν το πιασει μετα δεν θα το αφηνει! Μπραβο στη λεσχη που ηθελε και πετυχε τελικα μια ποιοτητα πολυ καλη.

 

Τωρα υποκειμενικα (δηλ με το γουστο μου) ειναι ενα πολυ καλο κομικ και σε σχεδιο και σε σεναριο. Περιπετεια φαντασιας με ιιπποτες, μαγους, παραξενα πλασματα αλλα και πολυ χιουμορ. Γενικα ενα πολυ ευχαριστο κομικ που οπως καταλαβαινετε διαβαστηκε ταχιστα απο εμενα μολις γυρισα σπιτι χθες!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32935
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κι εγώ παρέλαβα εχθές από Brainfood εκδοτική...Δεν έχω εικόνα για τη συγκεκριμένη σειρά αλλά μόλις είδα νέα εκδοτική προσπάθεια από την ΛΕΦΙΚ (δεδομένου ότι δεν είχα πάρει χαμπάρι για τα Στορμ) το παρήγγειλα αμέσως.

Η έκδοση είναι εξαιρετική. Μεγάλο μέγεθος, σκληρόδετη, όπως πρέπει για ένα συλλεκτικό BD. Από το λίγο που το ξεφυλλισα φαίνεται και καλή ιστορία με όμορφο σχέδιο. Εξαιρετική προσπάθεια και μακάρι να πάει καλά και να συνεχίσει! 

Όσο για το πακετάρισμα των εκδόσεων Οξύ, ισχύει ότι είναι απλός φάκελος με αποτέλεσμα κι εμένα να μου έρθει λίγο χτυπημένο στη γωνία.

15905860977504939892722662598079.jpg

IMG_20200527_162203_1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Επίσης, μια ακόμη σημείωση που μου ήρθε αργότερα....Γιατί ενώ στο μεγαλύτερο μέρος και στον τίτλο λέγεται φιλντισί, από τη μέση και μετά το γυρίζει η μετάφραση στο ελεφαντόδοντο που είναι και η τουρκική σημασία της λέξης;

 

Νομίζω το μόνο που έλειπε για να χαρακτηριστεί 10/10 απ΄' όλες τις πλευρές ήταν μια καλή διόρθωση της μετάφρασης για αυτές τις λεπτομέρειες....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διάβασα. Καμία δυσάρεστη έκπληξη.
Ήταν όσο καλό το θυμόμουν :)
Μια ευχάριστη περιπέτεια με απαλές δόσεις χιούμορ, σ΄ένα κόσμο φαντασίας με μαγεία, ιππότες, δράκους, τρολς κτλ.

Κυλάει νεράκι, δεν κάνει κοιλιά κι έχει ωραίο σταθερό ρυθμό (ούτε γρήγορο, ούτε αργό).

Στα της έκδοσης κανένα παράπονο :cool:
Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στη μετάφραση και την επιμέλεια.

Τα καρέ που τα λόγια είναι ζωγραφισμένα δεν με πείραξε που έμειναν αναλλοίωτα και γράφτηκε από κάτω η μετάφραση.
Κατανοώ πως θέλει πολύ περισσότερη δουλειά αλλά και γραφιστικές γνώσεις για να τ΄αλλάξεις.

 

Πάρα πολύ τίμια έκδοση (αν δεν το ξέρεις άνετα την περνάς για επαγγελματική), όπως και η τιμή της.

Νομίζω γι΄αυτά που προσφέρει τα 12€ είναι τίμιο αντίτιμο (τα 15€ θα τα θεωρούσα τσιμπημένη τιμή, εκτός κι αν είχε ιλουστρασιόν σελίδες).

 

Μάγκες όσοι δεν το πήρατε μην το σκέφτεστε.
Δεν βγαίνουν κάθε μέρα τέτοια κόμικς στην Ελλάδα.

Ανυπομονώ για τη συνέχεια και μακάρι να βγει όσο πιο σύντομα γίνεται :)

Το έχω ξαναβαθμολογήσει, δεν αλλάζει κάτι.
Είναι ένα απ΄τα πιο γεμάτα 8/10 που έχω δώσει :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

35 λεπτά πριν, gotham-city είπε:

Επίσης, μια ακόμη σημείωση που μου ήρθε αργότερα....Γιατί ενώ στο μεγαλύτερο μέρος και στον τίτλο λέγεται φιλντισί, από τη μέση και μετά το γυρίζει η μετάφραση στο ελεφαντόδοντο που είναι και η τουρκική σημασία της λέξης;

 

Νομίζω το μόνο που έλειπε για να χαρακτηριστεί 10/10 απ΄' όλες τις πλευρές ήταν μια καλή διόρθωση της μετάφρασης για αυτές τις λεπτομέρειες....

 

:beer:

Ivoir είναι ο τίτλος. Στην ευχέρεια του μεταφραστή είναι η επιλογή της λέξης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ναι το ξέρω....Η ερώτηση είναι γιατί το ivoir μεταφραζεται ως φιλντισι στα 3/4 και ως ελεφαντόδοντο στο τεταρτο/4...

 

Φυσικά γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, απλά τονίζω μερικές ανομοιογένειες της μετάφρασης...

Αντίστοιχα αυτό που έγραψα παραπάνω και ίσως δεν έγινε κατανοητό από όλους είναι πως στην αρχή τα καρέ με ζωγραφισμένα λόγια αφήνονται αυτούσια και υπάρχει μεταφραστικό σημείωμα στο κάτω μέρος του εν λόγω καρέ, στη συνέχεια σε ελάχιστα πάνελ μεταφράζονται κανονικά, και έπειτα μένουν αυτούσια μερικά με μεταφραστικό σημείωμα και μερικά χωρίς...Υπάρχει μια ανομοιογένεια, όπως και στο ivoir-φιλντισι (τούρκικο)- ελληνικό. Γιατί πχ δεν πήγε ως ελεφαντόδοντο απ'την αρχή? Ή ως φιλντισί με μια υποσημείωση ότι σημαίνει ελεφαντόδοντο στην αρχή....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις το παρέλαβα και εγώ από τον φίλτατο πρόεδρο. Εξαιρετική έκδοση. Υπέροχο χοντρό μπαμπάτσικο εξώφυλλο, μεγάλο μέγεθος, ωραία χρώματα, ωραία μυρωδιά, άψογο.

Ανυπομονώ να το διαβάσω και να γράψω κριτική. Πολύ καλή αγορά σε πολύ καλή τιμή. 

Στηρίξτε όσοι μπορείτε και δεν θα χάσετε!!!!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

ωραία μυρωδιά

 

Αυτό είναι που έχει σημασία. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

4 ώρες πριν, gotham-city είπε:

Ναι το ξέρω....Η ερώτηση είναι γιατί το ivoir μεταφραζεται ως φιλντισι στα 3/4 και ως ελεφαντόδοντο στο τεταρτο/4...

 

Φυσικά γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, απλά τονίζω μερικές ανομοιογένειες της μετάφρασης...

Αντίστοιχα αυτό που έγραψα παραπάνω και ίσως δεν έγινε κατανοητό από όλους είναι πως στην αρχή τα καρέ με ζωγραφισμένα λόγια αφήνονται αυτούσια και υπάρχει μεταφραστικό σημείωμα στο κάτω μέρος του εν λόγω καρέ, στη συνέχεια σε ελάχιστα πάνελ μεταφράζονται κανονικά, και έπειτα μένουν αυτούσια μερικά με μεταφραστικό σημείωμα και μερικά χωρίς...Υπάρχει μια ανομοιογένεια, όπως και στο ivoir-φιλντισι (τούρκικο)- ελληνικό. Γιατί πχ δεν πήγε ως ελεφαντόδοντο απ'την αρχή? Ή ως φιλντισί με μια υποσημείωση ότι σημαίνει ελεφαντόδοντο στην αρχή....

Δεν έχω διαβάσει την ελληνική μετάφραση ακόμα. Υποθέτω θα μου έρθει μέσω Brainfood μία των ημερών (ευκαιρία να πάρω και κάτι τευχάκια που μου λείπουν από το Έθνος).

 

Το Μαγκοαμόθ όμως αν θυμάμαι καλά είναι ζώο. Θα ήταν άβολο να ονομάζουμε το δόντι του Μαγκοαμόθ, δόντι του ελέφαντα γιατί το Μαγκοαμόθ δεν είναι ελέφαντας. Κι εγώ θα πήγαινα για εναλλακτική λέξη. Γιατί άλλαξε στην πορεία η λέξη; Τι να τον κάνω τον Βαλτάσαρ; Προσφέρθηκα να του κάνω ένα σκούπισμα τη μετάφραση να γλιτώσουμε κάτι τέτοια και το ξέχασε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Θα μπορούσε να λέγεται το ελεφαντόδοντο του Μαγοχαμόθ πχ. 

 

Πάντως σε επόμενο τόμο, αν δεν έχουμε κάτι να μας πιέζει τότε εργασιακά κτλ, καλό θα ήταν να το διαβάσουν ως επιμελητές και 1-2 άτομα πέραν του μεταφραστή και να δώσουν κάποιες συστάσεις που από κει και πέρα αν θέλουν ακολουθούν οι όχι οι υπεύθυνοι της έκδοσης.

Ευχαρίστως κι εγώ να το κοίταζα και αν μπορούσα να βοηθήσω σε τέτοιες λεπτομέρειες...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

απο οτι ειδα προστεθηκε και στο σαιτ του μικρου ηρωα προς πωληση,καλη κινηση,αληθεια ξερει κανεις πως πανε οι πωλησεις μεχρι τωρα? φανταζομαι καλα(αρκετη κινητικοτητα στο topic) αν ο στοχος επιτευχθει νωρις καλο θα ηταν να συντομευσει και το σταδιο για το επομενο(προσωπικη επιθυμια)οπως και να εχει φανταζομαι το εγχειρημα βγαινει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το διάβασα.

Μου άρεσε πολύ.

Έξυπνο, όμορφο, αστείο, πικάντικο (γκουχ γκουχ), με υπέροχο σχέδιο και πολύ ωραία ιστορία.

Απλός αλλά όμορφα δομημένος κόσμος με ξεκάθαρους χαρακτήρες. Αν δεν ήταν τόσο πικάντικο θα έλεγα ότι είναι ταμάμ και για κάποιον πιο μικρό. 

Ανυπομονώ για τη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

6 hours ago, sivasp said:

απο οτι ειδα προστεθηκε και στο σαιτ του μικρου ηρωα προς πωληση,καλη κινηση

https://www.mikrosiros.gr/o-lanfest-tou-troy-to-filntisi-tou-magoxamoth

Και μάλιστα φθηνότερα (10,80€) και με δωρεάν μεταφορικά μέχρι το τέλος του μήνα.

 

Εγώ το παρέλαβα χθες από Οξύ (πρόλαβα τα δωρεάν μεταφορικά) και παρόλο που η συσκευασία όντως δεν ήταν καθόλου καλή, ευτυχώς το δικό μου ήταν απλά ελάχιστα χτυπημένο στις γωνιές.

 

Η ποιότητα της έκδοσης είναι παρά πολύ καλή, μεγάλο μέγεθος, σκληρόδετο, όπως πρέπει να είναι τα BD. Θα συμφωνήσω ότι με ιλουστρασιόν χαρτί τα χρώματα θα ήταν πιο ζωντανά, αλλά και αυτό το χαρτί μου αρέσει πολύ (νομίζω είναι παρόμοιο με τις εκδόσεις της Fantagraphics).

 

Το σχέδιο και ο χρωματισμός μου άρεσαν πάρα πολύ, αλλά και η ιστορία ήταν πολύ ωραία, με περιπέτεια και πλάκα. Ουσιαστικά το πρώτο άλμπουμ είναι κάπως εισαγωγικό για να γνωρίσουμε τους χαρακτήρες και τον κόσμο στον οποίο ζούνε. Ανυπομονώ να διαβάσω την συνέχεια!

 

Σκέφτομαι να πάρω όσα βγούνε 2 ή 3 φορές αφού θα βγαίνουν 1-2 κάθε χρόνο.

Εύχομαι οι πωλήσεις να πάνε καλά και να τα δούμε και τα 8 στα ελληνικά.

 

ΥΓ: Εγώ πάντως δεν ήξερα ότι το φίλντισι είναι το ελεφαντόδοντο. :lol:

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

18 min ago , jimakoszs97 said:

https://www.mikrosiros.gr/o-lanfest-tou-troy-to-filntisi-tou-magoxamoth

Και μάλιστα φθηνότερα (10,80€) και με δωρεάν μεταφορικά μέχρι το τέλος του μήνα.

 

Δεν ισχύει αυτό, εκ παραδρομής καταχωρήθηκε ... από τη στιγμή που δεν δίνεται χονδρική, δεν πρόκειται να το βρείτε από άλλο site.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  348
  • Reputation:   4552
  • Achievement Points:  355
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το παρέλαβα και εγώ χθες από την Λέσχη και το διάβασα κατευθείαν.

Αρχικά ας αναφερθώ στην συσκευασία, όχι ότι η Λέσχη χρειάζεται διαφήμιση από μένα αλλά η συσκευασία ήταν τούμπανο. Ήταν μέσα σε σακούλα κλειστή που ήταν μέσα σε φάκελο σφραγισμένο που ο φάκελος ήταν μέσα σε άλλο φάκελο με φουσκάλες, δέκα λεπτά προσπαθούσα να το ανοίξω με ψαλίδι :lol:

Όπως καταλαβαίνετε έφτασε άθικτο στα χέρια μου, σας ευχαριστώ παιδιά.

 

Στα της έκδοσης τώρα, ήταν αυτό ακριβώς που περίμενα όταν διάβασα ότι το εκδίδεται εσείς, δηλαδή άτομα με μεράκι που είναι αναγνώστες και θέλουν να έχουν στα χέρια τους ένα πολύ αξιόλογο κόμικ στην καλύτερη μορφή που γίνεται. Πράγματι φαίνεται ότι έχει πέσει πολύ δουλειά. Σωστές διαστάσεις που πρέπει να έχει, hardcover και γενικά μια πολυτελή έκδοση που αξίζει σε ένα σωστό BD και στη συλλογή μας. Συγχαρητήρια παιδιά :clap2::clap2: 

 

Όσο αφορά την ιστορία, να πω την αλήθεια δεν το γνώριζα το συγκεκριμένο κόμικ πιο πριν. Πίστευα ότι θα μου άρεσε από αυτά που είχα διαβάσει εδώ αλλά με εξέπληξε ευχάριστα, η ροή κυλάει πολύ ωραία χωρίς να κουράζει, έχει φαντασία, πλοκή και μια ωραία ιστορία που αρχίζει και αναπτύσσεται. Ο πρώτος τόμος βέβαια όπως είναι φυσικό είναι αρκετά εισαγωγικός στον κόσμο του Τροϋ ώστε να σε μυήσει. Οπότε αναμένουμε με το καλό και την συνέχεια.

 

Must αγορά για μένα σε αυτή την τιμή και με αυτή την έκδοση..πολλά μπράβο σε όλα τα παιδιά που δούλεψαν για αυτή την έκδοση  :div:

Ελπίζω να επιτευχθεί ο στόχος πιο γρήγορα από αυτό που έχετε προγραμματίσει και να συνεχιστεί και να ολοκληρωθεί αυτό το τόσο ωραίο κόμικ :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Παρέλαβα και εγώ σήμερα από τον @Valtasar, το κόμικ μου ήρθε σε πάρα πολύ καλή συσκευασία και σε άριστη κατάσταση. Στα της έκδοσης, πραγματικά πρόκειται για περιποιημένη και πολυτελής έκδοση

χαίρεσαι να την κρατάς στα χέρια σου, πολύ καλή προσθήκη για την βιβλιοθήκη κάθε κομιξόφιλου. Ωραίο και το σχέδιο από μια γρήγορη ματιά που έριξα, εύχομαι να πάει καλά και να δούμε και τις συνέχειες.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

10 ώρες πριν, Manitou είπε:

Αν δεν ήταν τόσο πικάντικο θα έλεγα ότι είναι ταμάμ και για κάποιον πιο μικρό.

Όντως. Είχα ξεχάσει τη Σίξι με τα σεξουαλικά της υπονοούμενα :lol:

Για τον 12χρονο ανηψιό μου είναι οριακό για το αν πρέπει να το διαβάσει.
Κλίνω προς το όχι.
Άρα το αντίτυπο που έχω θα το δώσω σ΄ένα φιλαράκι μου που ίσως το εκτιμήσει, αλλιώς θα το κρατήσω να το δώσω σε 1-2 χρόνια στον ανηψιό μου που αναπόφευκτα θα βγει απ΄τα χρόνια της αθωότητας.
Αν και κανονικά θα έπρεπε να το επιστρέψω στην Οξύ και να τους ζητήσω άλλο.
Αλλά δεν το κάνω για να πάρω ένα 2ο και να στηρίξω έτσι την πολύ ωραία προσπάθεια που έκανε η ΛΕΦΙΚ :)

 

Όσον αφορά τις μεταφραστικές ανομοιογένειες με το φίλντισι και το ελεφαντόδοντο, θεωρώ είναι πταίσματα.
Έχουμε δει πολύ πιο χοντρά μεταφραστικά λάθη από επαγγελματίες εκδότες (Οξύ, Μικρός Ήρως, Μαμούθ κτλ... για μην πάω πιο παλιά σε Ψαρόπουλους και δε συμμαζεύεται) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ηρθε και το δικό μου, μέσα σε απλό πλαστικό φάκελο, ευτυχώς αψογο. Με μια πρώτη ματιά σκληρό και καλό εξώφυλλο, ωραία χρώματα σε ματ χαρτί και τελειο σχέδιο. Μακαρι να παει καλα στις πωλήσεις να ερθουν και τα επόμενα στα χέρια μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η ιστορία είναι μοναδική, συνδυασμός περιπέτειας και χιούμορ πάνω σε  με απίστευτο σενάριο και σχέδιο. Μην το χάσετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το προμηθεύτηκα κι εγώ και είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ! Και σαν ιστορία και σαν ΜΕΓΕΘΟΣ και σαν ποιότητα χαρτιού και σαν μετάφραση!

 

Μέχρι και η μυρωδιά του χαρτιού μέσα στο τεύχος είναι η ιδανική! :) 

Φαντάζομαι τον Valt να μυρίζει ένα ένα τους πάκους με το χαρτί για να επιλέξει αυτόν με το βέλτιστο άρωμα! :heat:

Άντε με το καλό να ξεπουλήσει αυτό να πάρουμε στα χέρια μας και το επόμενο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν με αφορμή το παραπάνω post του @jimakoszs97σχετικά με το φιλντισι και το ελεφαντόδοντο θα κάνω μια σοβαρότατη (γελάει ο κόσμος ) επισήμανση.

 

Τα αγόρια όταν αρχίζουν και μεγαλώνουν ξέρουν το ελεφαντόδοντο. Αυτό διαβάζουν στις εγκυκλοπαίδειες στα σχολικά βιβλία στο ίντερνετ. Εκεί κανονικά έπρεπε να τελειώναμε και να ξεμπερδευαμε.

 

Μετά όμως

α) αν βλέπουν μπάλα μαθαίνουν ότι τα αρχικά CIV αντίστοιχουν στην ομάδα του Ντρογκμπά την Ακτή Ελεφαντοστού ( το γνωστό ελεφαντόδοντο που λέγαμε) διότι το γράμμα Ι αντιστοιχεί στο Ivory που σημαίνει ελεφαντόδοντο. Τσουπ να η αντιστοιχία

β) Αν δεν βλέπουν μπάλα κάποια στιγμή μάλλον θα παντρευτούν (το ένα δεν αναιρεί το άλλο) και θα μάθουν με τον σκληρό (για την τσέπη τους) τρόπο ότι το "Ιβουαρ" που είναι αρκετά διαδεδομένο χρώμα για νυφικό αντιστοιχεί στο χρώμα του ...μαντεψτε.. ελεφαντόδοντου (προφανώς καλοπλυμενου). Τσουπ να πάλι η αντιστοιχία.

 

Τώρα αν ανήκουν στην κατηγορία β (εγγαμων) ή προσπαθούν να πάνε σε αυτην θα μάθουν κάποια στιγμή ότι το φιλντισι αντιστοιχεί σε κάτι ακριβό (συνήθως σε κρεμαστό) από ελεφαντόδοντο που για κάποιον περίεργο λόγο αρέσει στις γυναίκες ( για τα καημένα τα ελεφαντάκια καμία συμπόνια)

 

Οι γυναίκες πάλι τα ξέρουν όλα αυτά από πέντε χρόνων.

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

15 min ago , Manitou said:

α) αν βλέπουν μπάλα μαθαίνουν ότι τα αρχικά CIV αντίστοιχουν στην ομάδα του Ντρογκμπά την Ακτή Ελεφαντοστού ( το γνωστό ελεφαντόδοντο που λέγαμε) διότι το γράμμα Ι αντιστοιχεί στο Ivory που σημαίνει ελεφαντόδοντο. Τσουπ να η αντιστοιχία

Και του Γιαγια Τουρέ! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Chad ΚΟΜΙΞ #1 VS Virgin ανατύπωση ΚΟΜΙΞ #181
Komix001_P09.thumb.jpg.0f1249ccdd84c28d4f93e611447c5ee6.jpg684730889_.thumb.jpg.e5bac503831db61f8f992fc340426b1e.jpg

  • Like 13
  • Respect 2
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και το ivory που λέγαμε (πιο πολύ το βαζω για να κάνω μόστρα το ότι έχω το original) :lol:

 

 

 

Καταγραφή.PNG

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το πήρα κι εγώ το Σάββατο από την Λέσχη και το βρήκα εξαιρετικό σαν έκδοση, με μία ελάχιστη ένσταση στην ποιότητα του χαρτιού (με έμφαση στην απόδοση των χρωμάτων), που προσωπικά δεν με πείραξε ιδιαίτερα. Όπως και να έχει, πολλά :respect: στην Λέσχη που κατάφερε να κάνει αυτή την έκδοση, πραγματικότητα. Μόλις το διαβάσω, εννοείται ότι θα πω την γνώμη μου! ;)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ζω μεγαλες στιγμες... Απο αυτες, που οι επιθυμιες σου γινονται πραγματικοτητα...

 

Απο αυτες που λες "αποκλειεται..."

 

Απο καθαρη τυχη την Κυριακη ειδα στη σελιδα της Λεσχης στο FB τον Λανφεστ!

 

Και σημερα το εχω στα χερια μου και το ξαναδιαβασα.

 

Απο το 2006 που το πρωτοδιαβασα και εγραψα το review εδω μεσα μεχρι σημερα. Ποσα εχουν αλλαξει :) 

 

Μεγαλες διαφορες στον χρωματισμο μεταξυ γαλλικης κ ελληνικης εκδοσης. Αλλαζει τελειως η ατμοσφαιρα. 

Το γαλλικο θαρρεις κ βγηκε απο την αναλογικη εποχη και το ελληνικο απο την ψηφιακη. Μεγαλες διαφορες στις σκιες, στα εφέ της μαγειας, παντου. Ενδιαφερουσα αλλαγη.

 

Ημουν τυχερος κ το πακετο ηρθε αθικτο απο την Brainfood.

 

Αψογη η εκδοση, τα συγχαρητηρια μου σε οσους εργαστηκαν για αυτο το αποτελεσμα.

 

PS. τι απεγιναν τα nicknames? Μ'αρεσε το dimis που ειχα 

IMG_20200602_133921.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, damiandkj said:

PS. τι απεγιναν τα nicknames? Μ'αρεσε το dimis που ειχα 

 

σε κάποιο upgrade του board καταργήθηκε από την εταιρεία η δυνατότητα του να έχει κάποιος διαφορετικό display name από login name. Ως εκ τούτου όλοι εμφανιζόμαστε πλέον με το login name :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@damiandkj  Καλώς τον φίλο από τα παλιά :)  Ποιός θα το έλεγε...μπήκες στο GC μετά από 11 χρόνια βλέποντας το Λανφέστ σε ελληνική έκδοση :lol: Στα έλεγα εγώ...ποτέ μη λες ποτέ :) Πάλι καλά που είχες τον κωδικό...

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με ευχαρίστησε που έγραψες πάλι εδώ μέσα... πόσες αναμνήσεις μου έφερες.... δεν θα ξεχάσω τα 650 χιλιόμετρα που κάναμε 4 παλικάρια για να έρθουμε να σε γνωρίσουμε :) 

 

Αλήθεια... έχεις να μας κάνεις καμία παρουσίαση για τίτλο που θα ήθελες στα ελληνικά; ποτέ δεν ξέρεις :) 

 

Αν θέλεις το παλιό nickname, να στο βάλω αλλά θα συνδέεσαι με αυτό πλέον

 

:cheers3: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.