Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE AVENGERS - EARTH'S MIGHTIEST HEROES: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΡΑΤΙΑ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AVENGERS (THE) - EARTH'S MIGHTIEST HEROES: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΡΑΤΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Jason Aaron
Σχέδιο:
Ed McGuinness, Paco Medina, Sara Pichelli
Hμερ. έκδοσης:
16-05-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
160
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
David Curiel, Justin Ponsor
Πρωτότυπος τίτλος:
Avengers Vol. 1: The Final Host
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
9789604367115
Ονομαστική τιμή:
17,99€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

AVENGERSLAST_0001.jpg  AVENGERSLAST_0001z.jpg

 

Σύνοψη του τόμου:

 

THE AVENGERS – Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΡΑΤΙΑ. ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ!

Ο ΣΤΙΒ ΡΟΤΖΕΡΣ. Ο ΤΟΝΙ ΣΤΑΡΚ. Ο ΘΟΡ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΟΝΤΙΝ. Οι μεγάλοι τρεις ενώνονται επιτέλους ξανά και πάνω στην ώρα για να σώσουν τον κόσμο από τους διαστημικούς θεούς γνωστούς ως Σελέστιαλ, ύψους 600 μέτρων! Ιδού ο ερχομός της Τελευταίας Στρατιάς! Ποιος θ’ απαντήσει στο κάλεσμα, ενώ μια νέα ομάδα Εκδικητών συγκεντρώνεται; Ο Μαύρος Πάνθηρας και ο Δόκτωρ Στρέιντζ μάχονται για τη ζωή τους βαθιά μέσα στη γη και η Κάπτεν Μάρβελ αντιμετωπίζει τον θάνατο και την καταστροφή που βρέχουν οι ουρανοί. Και τι γίνεται με την Άγρια Σι-Χαλκ και τον ολοκαίνουριο Γκοστ Ράιντερ; Επιπλέον, καμία συγκέντρωση των Εκδικητών δεν θα ήταν ολοκληρωμένη χωρίς έναν συγκεκριμένο Πρίγκιπα του Ψεύδους! Αλλά ποια κοσμοϊστορική σύνδεση υπάρχει μεταξύ των Σκοτεινών Σελέστιαλ και της αρχαίας ομάδας Προϊστορικών Εκδικητών του Όντιν;

 

Στοιχεία έκδοσης:

 

Πρόκειται για τα πρώτα έξι τεύχη της σειράς The Avengers του 2018 με συγγραφέα τον Jason Aaron. Στα αγγλικά ο τόμος κυκλοφόρησε ως το Vol. 1 της σειράς με τίτλο Avengers by Jason Aaron Vol. 1: The Final Host. Η δημιουργική ομάδα εκτός του Aaron αποτελείται από τους Ed McGuinness, Paco Medina, Sara Pichelli, Mark Morales, Juan Vlasco, Jay Leisten, Karl Story, Elizabetta D' Amico, David Curiel και Justin Ponsor. Επειδή ως ψυχαναγκαστικός ήθελα να δω και ποιος συνέβαλλε σε τι, κατάφερα και βρήκα μια γερμανική έκδοση του τόμου και επειδή ξέρω γερμανικά, μεταφέρω επακριβώς τη συμβολή καθενός της δημιουργικής ομάδας. Όπου FCBD είναι υλικό από το Free Comic Book Day:

 

Συγγραφέας: Jason Aaron (1-6)

Σχεδιαστές: Ed McGuinness (1-6), Paco Medina (3-6), Sara Pichelli (FCBD)

Μελάνια: Mark Morales (1-6), Jay Leisten (2-3), Sara Pichelli (FCBD), Elizabetta D' Amico (FCBD), Karl Story (5), Juan Vlasco (3-6)

Χρώματα: David Curiel (1-6), Justin Ponsor (FCBD)

 

Μετά από καιρό έχουμε την επανένωση των Big 3 των Avengers, δηλαδή Stever Rogers, Thor και Iron Man, ενώ άκρως ενδιαφέρουσα είναι η παρουσία των Celestials, γνωστών για τις υπερφυσικές δυνάμεις τους. Με το συγκεκριμένο run ξεκινάει το Vol. 8 των Avengers ως comic book μετά από ένα ακόμα relaunch τίτλων της Marvel τα τελευταία χρόνια (ο Aaron είχε αναλάβει ταυτόχρονα και το relaunch του τίτλου του Thor), ενώ αποτελεί την πρώτη φορά που παίρνει πάνω του τον τίτλο των Avengers, καθώς στο παρελθόν είχε γράψει κάποια τεύχη του Avengers vs X-Men. Η τιμή καταλόγου είναι το 17,99 ευρώ και η ποιότητα της έκδοσης είναι στα συνήθη στάνταρ των εκδόσεων Οξύ.

 

Πρόβλημα με την εκτύπωση:

 

Κατά τις πρώτες ημέρες παρατηρήθηκε πρόβλημα με την εκτύπωση και το δέσιμο των τευχών στην ελληνική έκδοση. Την 1η Ιουνίου, οι εκδόσεις Οξύ αναγνώρισαν το λάθος και προχώρησαν σε απόσυρση της πρώτης έκδοσης και ανατύπωσή της.

 

Την 1η Ιουλίου ανακοινώθηκε ότι η ανατύπωση της έκδοσης είχε γίνει και δόθηκαν αναλυτικές οδηγίες για την αντικατάστασή τους ανάλογα με τον τρόπο που είχε γίνει η παραγγελία.

 

Μερικές σελίδες από το πρώτο τεύχος για λίγο οφθαλμόλουτρο:

 

Page_00017.jpg  Page_00018.jpg  Page_00019.jpg

 

Page_00020.jpg  Page_00021.jpg  Page_00024.jpg

 

Page_00022-3.jpg  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to THE AVENGERS: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΡΑΤΙΑ

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις το διάβασα. Εξαιρετική ιστορία που σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος. Το σχέδιο όμορφο αρκετά. Να το διαβάσετε! Μόνη μου απορία, πότε η Χαλκ έγινε άγρια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 λεπτά πριν, tsironick είπε:

Μόλις το διάβασα. Εξαιρετική ιστορία που σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος. Το σχέδιο όμορφο αρκετά. Να το διαβάσετε! Μόνη μου απορία, πότε η Χαλκ έγινε άγρια;

 

Με τόσα relaunches τίτλων, αλλαγές σε χαρακτήρες και ιστορίες που έχει κάνει η Marvel τα τελευταία χρόνια, πάλι καλά να λέμε και που τη λένε ακόμα She-Hulk :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

On 28/5/2020 στο 10:15 ΠΜ, tsironick είπε:

Μόλις το διάβασα. Εξαιρετική ιστορία που σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος. Το σχέδιο όμορφο αρκετά. Να το διαβάσετε! Μόνη μου απορία, πότε η Χαλκ έγινε άγρια;

Έχω διαβάσει την ιστορία στα αγγλικά όταν πρωτοβγήκε. Προσωπικά ενώ έχει κάποιες καλές στιγμές δεν θα την έλεγα εξαιρετική. Απλά καλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παρατήρησε  κανείς μπερδεμένες σελιδες στο κομικ;Στο δικό  μου στο τέλος  του κεφαλαίου  2 έχει  καπάκι  εξώφυλλο  με κεφαλαίο  4 με μόλις  8 σελίδες  μπερδεμένες και μετά  καπάκι  κεφάλαιο  3 με μπερδεμένες  σελίδες  πάλι........έκανα  ένα online τσεκ στην αγγλική  έκδοση  και είδα  ότι  είναι  λάθος  δεμένες  στην ελληνική  έκδοση......

Επεξεργασία από Elias
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 λεπτά πριν, Elias είπε:

Παρατήρησε  κανείς μπερδεμένες σελιδες στο κομικ;Στο δικό  μου στο τέλος  του κεφαλαίου  2 έχει  καπάκι  εξώφυλλο  με κεφαλαίο  4 με μόλις  8 σελίδες  μπερδεμένες και μετά  καπάκι  κεφάλαιο  3 με μπερδεμένες  σελίδες  πάλι........έκανα  ένα online τσεκ στην αγγλική  έκδοση  και είδα  ότι  είναι  λάθος  δεμένες  στην ελληνική  έκδοση......

Ωχ κι εμένα! Νόμιζα ότι βάλανε το 4 για να έχει καλύτερη λογική στη ροή. Και με παραξένεψε που ήταν λίγες σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

26 λεπτά πριν, tsironick είπε:

Ωχ κι εμένα! Νόμιζα ότι βάλανε το 4 για να έχει καλύτερη λογική στη ροή. Και με παραξένεψε που ήταν λίγες σελίδες.

Τσέκαρα  και την αγγλική  έκδοση και είδα  έχει  άλλη  ροή......Και βασικά  δε βγάζει  νόημα  σαν στορυ  στην ελληνική  έκδοση πχ εκεί  που είναι  όλοι  μαζεμένοι  ξαφνικά  στην επόμενη  σελίδα  οThor και η She-Hulk να βρίσκονται  με τον Όντιν......άρα  δεν είναι  το μόνο  αντίτυπο;Έστειλα  ένα μήνυμα  στην οξύ και μου λέει  να το πάω  στο κατάστημα  για αλλαγή(Public Λαμίας)  αλλά  αν είναι  έτσι  όλα;Αλλά  και πάλι  17 ευρώ  είναι  αυτά  και σκαρτο  πράγμα;

Επεξεργασία από Elias
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, Elias είπε:

Τσέκαρα  και την αγγλική  έκδοση και είδα  έχει  άλλη  ροή......Και βασικά  δε βγάζει  νόημα  σαν στορυ  στην ελληνική  έκδοση πχ εκεί  που είναι  όλοι  μαζεμένοι  ξαφνικά  στην επόμενη  σελίδα  οThor και η She-Hulk να βρίσκονται  με τον Όντι......άρα  δεν είναι  το μόνο  αντίτυπο;Έστειλα  ένα μήνυμα  στην οξύ και μου λέει  να το πάω  στο κατάστημα  για αλλαγή(Public Λαμίας)  αλλά  αν είναι  έτσι  όλα;Αλλά  και πάλι  17 ευρώ  είναι  αυτά  και σκαρτο  πράγμα;

Αααα και εγώ από Λαμία είμαι! Αλλά το αγόρασα από Αθήνα. χμμ απογοήτευση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 λεπτά πριν, tsironick είπε:

Αααα και εγώ από Λαμία είμαι! Αλλά το αγόρασα από Αθήνα. χμμ απογοήτευση

Καλησπέρα σας, 

Εάν υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα με την εκτύπωση του αντιτύπου σας, τότε εννοείται το πάτε στο κατάστημα που το πήρατε με την απόδειξή σας, και τους λέτε να σας το αλλάξουν και να πάρετε ένα αντίτυπο που δεν θα έχει σφάλμα στην εκτύπωση. 

Δεν έχει περιέλθει στην αντίληψή μας άλλο ελαττωματικό αντίτυπο οπότε το πιθανότερο είναι ότι ήσασταν άτυχος. 

Πιστεύουμε ότι δεν θα έχετε πρόβλημα να επιλύσετε το θέμα, πάντως...

 

 

 

Μου απάντησαν  αυτό.....πάντως  θα κάνω  τον κόπο  με την απόδειξη  να δω αν γίνεται  αλλαγή(αν και το έκανα  παραγγελία)και αν τα άλλα  που έχει  στο ράφι  έχουν  το ίδιο  πρόβλημα......λες να κάνω  τόσο  λάθος?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μάλλον είστε μπόλικοι :) 

 

"Επειδή παρατηρήσαμε λάθος στην εκτύπωση ορισμένων αντιτύπων του Avengers: Η Τελευταία Στρατιά, προχωράμε στην απόσυρση της παρούσας έκδοσης.

Η νέα, διορθωμένη έκδοση θα είναι μαζί σας σε λίγες μέρες και εννοείται θα το μάθετε πρώτοι απο εδώ.

Όσοι αναγνώστες μας έχουν αγοράσει ήδη τον τόμο, να τον κρατήσουν και με την καινούργια έκδοση μπορούν να τον ανταλλάξουν με τον νέο τόμο στο κατάστημα απο όπου τον προμηθεύτηκαν.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και ζητούμε συγνώμη για την ταλαιπωρία!"

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τσακ μπαμ  πάντως  πήραν  την απόφαση.....τους το ανέφερα  10 περίπου  το βράδυ  και μετά  από  2 ώρες έλυσαν το  πρόβλημα......μπράβο  τους  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

7 hours ago, Elias said:

Τσακ μπαμ  πάντως  πήραν  την απόφαση.....τους το ανέφερα  10 περίπου  το βράδυ  και μετά  από  2 ώρες έλυσαν το  πρόβλημα......μπράβο  τους  

Τους είχα ενημερώσει και εγώ με mail νωρίτερα, με λινκ σε αυτό το θέμα.

Μπράβο τους για τη γρήγορη ανταπόκριση.

:cheers3: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στην ανακοίνωση λένε για παραλαβή από κατάστημα, ρώτησα από κάτω πως θα το αλλάξω εγώ που παρέλαβα από το e-shop τους, μου είπαν ότι περισσότερα πάνω σε αυτό θα έχουμε με την ανακοίνωση της επανέκδοσης. Μπράβο στις εκδόσεις Οξύ για την έγκαιρη πρόληψη και την άμεση επανέκδοση του τίτλου.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Στο USA America  θα έτρεχαν σαν τρελοί να αγοράσουν αυτο με το σφάλμα πριν τα αποσύρουν . Θα ήταν απόλυτα συλλεκτικό 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις με κάλεσαν από το Public. Προφανώς είδαν τα στοιχεία μου επειδή είχα δώσει κάρτα για πόντους. Με ενημέρωσαν ότι υπήρχε πρόβλημα με την έκδοση και για αυτό το λόγο μου ζήτησε τη διεύθυνση ώστε να μου στείλουν μέχρι την άλλη εβδομάδα ένα σωστό αντίτυπο δωρεάν και χωρίς χρέωση! Και αυτό που αγόρασα μπορώ να το κάνω ό,τι θέλω, δεν το δίνω πίσω. Εντάξει έχω μείνει άφωνος. Πάντοτε είχα καλή εντύπωση για την Οξύ σαν εταιρία, αλλά ανέβηκε πολύ το level τώρα για μένα! Μπράβο της!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εντάξει, τα λάθη είναι ανθρώπινα. Η άμεση διόρθωσή τους, όμως, είναι αυτή που χαρακτηρίζει τους σωστούς επαγγελματίες! :clap2:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το κείμενο της παρουσίασης είναι μία μαυρίλα χαρακτήρων σε μαύρο φόντο του Chameleon και δε διαβάζεται... :(  Ας το αλλάξει κάποιος παρακαλώ γιατί τέτοιου είδους επεξεργασίες αχρηστεύουν τελείως το theme του "Chameleon", για όσους από μας το έχουμε επιλέξει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το διάβασα παρά τις μπερδεμένες σελίδες, έβγαλα άκρη τελικά.. Πολύ καλή ιστορία με όμορφο σκιτσο.. :up: Δύο αρνητικά έχω όσο αφορά το βιβλίο, το εξώφυλλο τσαλακώνεται εύκολα και έχει πάρει κλίση προς τα έξω, με μόλις μια φορά που το διάβασα και το μέγεθος όπως και το Batman the man who laughs που πήρα είναι και τα δύο σχεδόν ίδια με τα τεύχη που δόθηκαν με την εφημερίδα.. θα ήθελα να είναι στο κανονικό μέγεθος.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για πάμε στο δια ταύτα λίγο. Η εκτύπωση πως είναι; Τα καρέ φαίνονται ή χάνονται μέσα στην κόλα με αποτέλεσμα να μη μπορείς να τα δεις, όπως έγινε στο "The Infinity Gauntlet", το "The Infinity War" και το "The Original Sin"; Διότι όλο θετικά διαβάζω αλλά θέλω να δω αν έχει διορθωθεί αυτό με τις νεότερες εκδόσεις τους και πρέπει να υπάρχει σωστή ενημέρωση στα μέλη για να ξέρουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχει εκτυπωθεί η καινούρια έκδοση; Εμένα με πήραν τηλέφωνο από τη Brainfood, αλλά ήμουν στο γραφείο και δεν απάντησα και όταν τους πήρα πίσω, δε μου απάντησαν. Έκτοτε δε με έχουν ξανακαλέσει, αλλά λογικά με θέλανε για την αντικατάσταση του αντίτυπου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, nikolas12 είπε:

Έχει εκτυπωθεί η καινούρια έκδοση; Εμένα με πήραν τηλέφωνο από τη Brainfood, αλλά ήμουν στο γραφείο και δεν απάντησα και όταν τους πήρα πίσω, δε μου απάντησαν. Έκτοτε δε με έχουν ξανακαλέσει, αλλά λογικά με θέλανε για την αντικατάσταση του αντίτυπου.

Εγώ που είχα μιλήσει στο τηλέφωνο μου είχαν πει θα μου το στείλουν με κούριερ όταν τυπωθεί, αλλά ακόμα δεν έχει έρθει κάτι. Οπότε αναμένουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όσο αφορά τα μπαλονάκια υπάρχουν λίγα τα οποία είναι οριακά αλλά διαβάζονται δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα.. τα καρέ επίσης μια χαρά, το ξεφύλλισα τώρα πάλι επίτηδες, καποια είναι προς την κόλλα δεν χάνεις κάτι ομως, γενικά δεν με προβλημάτισε σε κάποιο σημείο για να πω ότι δεν βλέπω η δεν μπορώ να διαβάσω κάτι.. θεωρώ πάντως ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο μικρότερο μέγεθος που έχουν τα τομακια.. Στο Batman the man who laughs που έχει αρκετά μπαλονάκια στις άκρες κάποια με δυσκόλεψαν να τα διαβασω, σε αυτό εδώ δεν είχα τέτοιο θέμα.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε φταίει μόνο το μέγεθος αλλά και τα περιθώρια που έχουν τα καρέ. Αλλά τι τα θες... Κόμικ που δε μπορώ να το διαβάσω ή να δω το σκίτσο σε κάθε σελίδα του, τι να το κάνω; Ούτε το "διαβάζονται οριακά" μου ακούγεται καλό στ' αυτιά, διότι αυτό σημαίνει πως μέρος του σκίτσου πιο πέρα απ' τα μπαλονάκια είναι εξαφανισμένο. Δεν είναι κατάσταση αυτή... Ωραία, το "Ο Άντρας Που Γελά", λοιπόν, δεν το αγοράζω. Διαγράφεται απ' τη want list μου. Το αίσχος, προπαντός του "The Infinity Gauntlet", δε θέλω να το ξαναζήσω. Και το "The Infinity War" λίγο που το ξεφύλλισα στο "Public", μου φάνηκε μια απ' τα ίδια. Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@Mandrake infinity gauntlet, infinity war  και original sin δεν τα έχω πάρει γιατί άκουσα και γω ότι υπήρχε πρόβλημα.. αυτό εδώ έχει αρκετά καρέ μονοσελιδα η μισή σελίδα στα οποία δεν χάνεις κάτι επειδή είναι προς την κολλα.. από την αλλη πολλά καρέ είναι μισό δάχτυλο μακριά από την ραχη.. Αν πας σε κατάστημα ξεφύλλισε το να το δεις καλύτερα.. Επίσης τα μπαλονάκια που λέω ότι είναι οριακά είναι έξω από την κόλλα, δεν χρειάζεται να βάλεις το κεφάλι μέσα στο βιβλίο να τα διαβάσεις όπως στο Batman.. Είμαι και εγω επιφυλακτικός λόγω οσων άκουσα για τις προηγούμενες εκδόσεις οπότε τα τσεκαρω πριν αγοράσω.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν εξαιρέσεις τις εκδόσεις "Νέος Μπλεκ" που όντως ήταν και εκεί εκνευριστικό πάλι αυτό με τις σελίδες (αν και καταστρέφοντας λίγο το έντυπο κατάφερνες να τα διαβάσεις στο τέλος! :lol:crying.gif), αυτό το πράγμα δεν το συναντάς σε καμία άλλη έκδοση μέχρι στιγμής! Όσο καλή και να είναι η κόλλα, δε μένω σ' αυτό και λαμβάνω σοβαρά την άποψη μελών εδώ προτού αγοράσω κάτι, επειδή στις εκδόσεις βιβλιοπωλείου είμαι λίγο "τεμπέλης" και συνήθως τις παραγγέλνω. Στην περίπτωση της "Οξύ", λοιπόν, η κόλλα μπορεί να είναι καλύτερη από εκείνη της "Anubis" σε αντίστοιχες εκδόσεις, αλλά με ποιο κόστος; Επειδή σε κόμικς θέλω να πιστεύω πως είμαι αρκετά ανοιχτοχέρης ("σπάταλος" το λένε στο χωριό μου), δε σημαίνει ότι είμαι και μ@&%#ας και θα πληρώνω οτιδήποτε βγάλει ο καθένας, ειδικά όταν αφορά ακριβότερες εκδόσεις. Προϋπόθεση είναι το κόμικ να διαβάζεται και να μπορεί κανείς να δει λεπτομέρειες στα καρέ. Το μικρό μέγεθος που αναφέρουν συχνά κάποια φίλοι στα BD είναι ένα θέμα, αλλά τουλάχιστον εκεί έχεις κάτι. Εδώ φτάνει σε σημείο να κρύβεται το μισό καρέ και ειδικά αν πετύχεις φίλε μου σελίδες ΔΙΠΛΕΣ με σκίτσο μεγάλο που συνεχίζεται από τη μία στην άλλη σελίδα (μία μεγάλη σκηνή!), το να μην ανοίγουν οι σελίδες και να μη μπορείς να το απολαύσεις, είναι άθλιο... Λεφτά λοιπόν για τέτοιες εκδόσεις δεν περισσεύουν. Δόξα τον Υπερνού, υπάρχουν αμέτρητα παλιά κόμικς εκεί έξω που με περιμένουν να τ' ανακαλύψω (ακόμη και αν είχα τα πάντα που θέλω των τελευταίων 20 ετών, που ΔΕΝ τα έχω!), οπότε από ανάγνωση κόμικς δε θα ξεμείνω ποτέ. Ας προσέχουν οι εκδότες για να έχουν. Εκτός πια κι αν υπάρχουν τόσα κορόιδα που εξακολουθούν να στηρίζουν μια αγορά πληρώνοντας τέτοιου είδους εκδόσεις. Τότε έχουμε ένα φαινόμενο που δυστυχώς θα συνεχιστεί για καιρό. Δεν πειράζει... Ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του και αξιολογεί τι θέλει να έχει στη συλλογή του. Όπως και στις σειρές & ταινίες κάποιοι βολεύονται με σκουπίδια, έτσι συμβαίνει και στ' αυθεντικά DVD/Blu-Rays, στα βιβλία, στα περιοδικά, παντού. Για μένα πρόβλημα δεν είναι ούτε να ψειρίζω τις μεταφράσεις, ούτε η διχρωμία/τετραχρωμία. Αυτά τα "φιλτράρω" στο μυαλό μου ως εκδόσεις τις εποχής τους (μια εποχή που έζησα ωστόσο!), παρακάμπτω τις αδυναμίες αυτές και απολαμβάνω το κόμικ σε αυτό τουλάχιστον που "περνάει" σ' εμένα. Το να μη μπορώ να διαβάσω/παρακολουθήσω όμως ένα ΣΗΜΕΡΙΝΟ κόμικ επειδή ο Χ εκδότης γουστάρει να είναι πρόχειρος και η έκδοσή του να θυμίζει τσοντοκόμικ της δεκαετίας του '70 με πολυτελές χαρτί και ζωντανά χρώματα, ευχαριστώ, δε θα πάρω.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Συμφωνώ φίλε μου οι εκδόσεις της ανουμπις έχουν το κανονικό μέγεθος όπως και τα αμερικάνικα και δεν υπάρχει το παραμικρό προβλημα.. εμένα προσωπικά είναι το δεύτερο τομακι από οξύ που παίρνω για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.. Δεν ξέρεις τι θα παίζει με τα μπαλονάκια, αν θα διαβάζεται κτλ. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί επιμένουν σε αυτό το μέγεθος ενώ έχουν δει και οι ίδιοι ότι υπάρχει προβλημα σε πολλές εκδόσεις.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32935
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ερώτηση: έχει λάβει κανείς ενημέρωση σχετικά με την διόρθωση των ελαττωματικών τόμων απο την Brainfood εκδοτικη? Έχουμε γενικότερα κάποιο νεο για την αντικαταστασή τους ειδικά για εμάς που τα παραγγείλαμε απευθείας απο το site της εταιρείας?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

23 λεπτά πριν, Athan Ex είπε:

Ερώτηση: έχει λάβει κανείς ενημέρωση σχετικά με την διόρθωση των ελαττωματικών τόμων απο την Brainfood εκδοτικη? Έχουμε γενικότερα κάποιο νεο για την αντικαταστασή τους ειδικά για εμάς που τα παραγγείλαμε απευθείας απο το site της εταιρείας?

 

 

Εγώ ακόμα δεν έχω λάβει άλλο τηλέφωνο δυστυχώς :( Μπορεί να τους καλέσω εγώ μέσα στην εβδομάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Athan Ex είπε:

Ερώτηση: έχει λάβει κανείς ενημέρωση σχετικά με την διόρθωση των ελαττωματικών τόμων απο την Brainfood εκδοτικη? Έχουμε γενικότερα κάποιο νεο για την αντικαταστασή τους ειδικά για εμάς που τα παραγγείλαμε απευθείας απο το site της εταιρείας?

 

Ούτε εγώ έχω κάτι νεότερο. Αλλά το Σάββατο που πέρασα από το Public στο Σύνταγμα, είδα ότι είχαν νέο στοκ. Οπότε τα έχουν τυπώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32935
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

@nikolas12 Το θέμα ειναι ότι όπως λέει και @tsironick έχει τυπωθεί η διορθωμένη εκδοση μιας κι εγω εδω στο χαλανδρι τσέκαρα καμια δεκαρια αντιτυπα και ήταν ολα σωστα...οπότε γιατι να μην έχουμε καποια ενημερωση έστω μέσω φουμπου? Περίεργο μου φαίνεται! Και μιλάμε για μεγάλη εκδοτική αλλωστε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.