Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα συνεχίσετε να παίρνετε ΚΟΜΙΞ;


Scrooge Mc Poor

Θα συνεχίσετε να παίρνετε ΚΟΜΙΞ;   

37 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9820
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

8 hours ago, Manitou said:

Και κάτι άλλο. Πρόσεξα χτες τους νέους τόμους στην έκδοση Fantagraphics: Νέοι τόμοι Disney Masters.

Έχουν βάλει μέσα στους Diney Masters όλους αυτούς του ΚΟΜΙΞ. 

Mau και Bas Heymans - Scandal of the Epoch Express

Disney Masters Vol. 4: Daan Jippes και Freddy Milton - The Great Survival Test

Van Horn (λες να είναι του Noel???)

Σίγουρα θα έχει ιστορίες του William Van Horn αλλά δεν αποκλείεται να έχει και του Noel μαζί (όπως έκαναν με τους αδερφούς Heymans). Δεν διευκρινίστηκε.

 

Ένα μέλος στο φόρουμ Disney Feathery Society έκανε παράπονα που δεν έχουν βγάλει ούτε έναν τόμο για τον William Van Horn ενώ μέσα στους 14 πρώτους τόμους υπάρχουν 3 τόμοι του Romano Scarpa και άλλοι 3 του Paul Murry, και αυτή είναι η απάντηση του David Gerstein:

Quote

As we produced the comprehensive works of Gottfredson, Barks, and Rosa at Fantagraphics, Romano Scarpa and Paul Murry were the two creators we got the most requests to anthologize next. For various reasons, we couldn't publish a complete library of either creator, so it made sense to put some of the most important bodies of their work into a "best-of" series.

Meanwhile, Disney was actively interested in having us do collected books featuring several of the major Italian talents (Bottaro, Carpi, Cavazzano). This coalesced into a series combining all of these goals, into which the Fantagraphics team could slowly slot other popular and important creators as well.

Meanwhile again—at the time the Masters started, I had Van Horn and Casty-focused projects in the works at IDW, so they couldn't be part of the Masters at least at first.

I'm glad to say that NOW we have a Van Horn Masters book in production (presently scheduled as Vol 18), with Casty to follow. We've also proposed our first Rota volume, likely for next year.

As the series has progressed, Scarpa tends to sell best, with Murry the most talked-about and best-reviewed. This shows that readers absolutely respond to what they were already requesting for years—so making Scarpa and Murry "tentpoles" of the line has borne fruit.

I'm not personally, by the way, the biggest Murry fan around. But I do want to supply what our English-speaking audience clearly wants, and I'm glad to be preserving the Murry serials in English for posterity. (It's also great to be preserving Kinney's and Hubbard's team-ups, most of which only ever appeared in their native tongue in Australia.)

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   848
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Τον Μπαρκς δεν τον σταμάτησαν ποτέ. Όταν πρωτοδημοσιεύτηκε ιστορία Ροσα ή Σκάρπα είχε δημοσιευτεί ένα πολύ μικρό ποσοστό ιστοριών του Μπαρκς. Μέχρι το τελευταίο τεύχος είχε ιστορίες Μπαρκς. Απλά δεν τα έκανε θεματικά όπως τώρα η καθημερινή. 

Πάντως από πάνω ακούστηκε μια φωνή κάποιου ανθρώπου που δεν του άρεσε το Μίκυ Μαούς και γουστάρει ιστορίες του 70. Θεμιτό απόλυτα. Και εμένα μου λείπουν. Άσε που με το Ρυθμό που της έκανε επαναδημοσιευση ο Τερζόπουλος είναι πολλές ιστοριαρες που της είδαμε τελευταία φορά το 90! Αυτες θα χοραγαν τέλεια σε κάποιο περιοδικό τύπου παλιά κλασικά. Και ας τελειώσουν κάποιο περιοδικό τους άλλο. 

Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει κοινή γραμμή των Ντίσνεϋαδων. 

Αλλά ακόμα και τότε, πριν ο Τερζοπουλος κλείσει, έβαζαν ανατυπώσεις. Τουλάχιστον τις πολύ σελίδες τις είχαν εξαντλήσει προ πολλού! Τώρα δεν ξέρω, για καμιά ολιγοσελιδη μπορει. Στις κεντρικές, πάντως, έβαζαν άλλους σχεδιαστές, κλασσικούς κυρίως. 

  

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πάντως από πάνω ακούστηκε μια φωνή κάποιου ανθρώπου που δεν του άρεσε το Μίκυ Μαούς και γουστάρει ιστορίες του 70. Θεμιτό απόλυτα. Και εμένα μου λείπουν. Άσε που με το Ρυθμό που της έκανε επαναδημοσιευση ο Τερζόπουλος είναι πολλές ιστοριαρες που της είδαμε τελευταία φορά το 90! Αυτες θα χοραγαν τέλεια σε κάποιο περιοδικό τύπου παλιά κλασικά. Και ας τελειώσουν κάποιο περιοδικό τους άλλο. 

Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει κοινή γραμμή των Ντίσνεϋαδων

Ε, να βάλει τις ιστοριαρες στο κομιξ. Επειδή δεν βλέπω να βάζει κανένα νέο περιοδικό στυλ κλασσικά με Ιταλικές ιστορίες, να σμιξει την Ιταλική με Σκανδιναβική και Αμερικανική σχολή. Αυτό μπορεί να είναι λίγο αχταρμάς στο σχέδιο, αλλά μπορεί να βγει πολύ καλό, πότε δεν ξέρεις. Ειδικά εάν συνοδεύουν τις ιστορίες με άρθρα. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 ώρες πριν, Manitou είπε:

Δεν προκαλεί ρε συ Κώστα. Ένα παιδικό (και όχι μόνο) περιοδικό βγάζει. Το τελευταίο τεύχος είχε μια μικρή 7σέλιδη ιστορία η οποία ήταν όμως η καλύτερη του τεύχους (άρα δικαιωματικά πρώτη) και είχε ένα εξώφυλλο Ρόσα από τα καλύτερα ever. Θα μπορούσε να βάλει δύο μαζί. Και τρεις σου λέω εγώ. Αλλά προφανώς ΠΟΥΛΑΕΙ με τον Ρόσα για τους λόγους που ανέλυσα πιο πάνω και θέλει να το εξαντλήσει. Αν δεν πούλαγε θα το είχε σταματήσει μετά το Βίο και Πολιτεία. Δεν το σταμάτησε όμως. 50 τεύχη έχει βγάλει έτσι. Άρα κάτι ξέρουν που όλοι μας αγνοούμε και φωνάζουμε ως πότε θα συνεχιστεί η κοροϊδία. Δεν κοροϊδεύει κανένα.

Για μένα εφόσον αυτό δεν είναι ακόμα περιοδικότης σειράς και από την στιγμή που στα πρώτα τεύχη έλεγε ότι θα έχει νέες ιστορίες και το γεγονός ότι λέμε ότι η δωδεκασέλιδη που λες γιατί δεν ήταν επτασέλιδη (αυτό το πανυγηράκι θα το δούμε τέλη του μήνα) + ένα όμορφο εξώφυλλο που δεν διαφωνώ ότι δεν είναι ότι δεν προκαλεί. Με τον τρόπο που πουλάει. Στο επόμενο θα είναι "καλύτερη" η επτασέλιδη, που σε ένα περιοδικό 100 σελίδων με όνομα θα είναι καλό; Στο Βίο έβαζε διπλό Ρόσα οπότε αν ήθελε θα μπορούσε να το κάνει ακόμα πιο αργά. Απλά εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη του Βίου από την αγορά. Το γεγονός ότι με μια εφτασέλιδη + εξώφυλλο βγάζουμε ένα περιοδικό 100 σελίδων δεν το θεωρώ καλό.

14 ώρες πριν, Manitou είπε:

Θα μπορούσε να τις είχε βγάλει εγκυκλοπαίδεια και να συνέχιζε με τα κόκκινα κόμιξ που ήταν όντως καταπληκτικά. Θα το ήθελα εγώ προσωπικά?  Ναι είναι η απάντηση γιατί και τα παλιά κόμιξ έχω και τις αλήστου μνήμης εγκυκλοπαίδειες έχω. Ταυτόχρονα βέβαια δεν θα είχα καμία εγκυκλοπαίδεια Σκάρπα (τώρα περίπου θα τελείωναν του Ρόσα) και κάθε μήνα το ΜΜ θα είχε μια καλή ιστορία λιγότερη. 

Θα μπορούσε και μπορεί ακόμα να το κάνει. Θα έβγαζε 6-8 τόμους και θα τελείωνε σε 1 χρόνο. Σκάρπα θα είχες πάλι... Αφού με αυτό γεμίζουν καλοκαίρια ολόκληρα... Το ότι στο ΚΟΜΙΞ μπαίνουν 12 ιστορίες ως κεντρικές το χρόνο ενώ στο ΜΜ πολύ περισσότερες το παραβλέπουμε; Ας είχε λιγότερες καλές το ΜΜ. Το σωστό είναι να αναδειχθεί η ιστορία/δημιουργός όπως του αξίζει και να μάθουν και άλλοι φαν πληροφορίες για αυτόν. Όπως έμαθες εσύ και εγώ τον Ρόσα θεωρώ πρέπει να μάθουν και άλλοι νέους δημιουργούς που αξίζουν μέσα από άρθρα κλπ ώστε να ψαχτούν.

 

14 ώρες πριν, Manitou είπε:

Έχουν βάλει μέσα στους Diney Masters όλους αυτούς του ΚΟΜΙΞ. 

Mau και Bas Heymans - Scandal of the Epoch Express

Disney Masters Vol. 4: Daan Jippes και Freddy Milton - The Great Survival Test

Van Horn (λες να είναι του Noel???)

 

Ίσως αυτή είναι η γραμμή της Disney δεν ξέρω.

Καμία σχέση.... Αυτούς είχουν δει και γνωρίζουν περισσότερο στις ΗΠΑ...

14 ώρες πριν, Manitou είπε:

Η Καθημερινή έχει επιλέξει να έχει συγκεκριμένη σχολή σε κάθε περιοδικό. Καλώς ή κακώς αυτό έχει επιλέξει και είναι στο χέρι σου αν θα τα επιλέξεις. Δεν σε προκαλεί. Αυτό θέλει να κάνει και δεν μας δίνει λογαριασμό. 

Προκαλεί και με κάτι τέτοια:

1649322964_.thumb.png.e4489fee14f0dd18adabaf8bcca7f84d.png

Οπότε αυτή η επιλογή τους δεν στέκει. Δεν μας δίνει λογαριασμό αλλά να κρίνουμε τις χαζομάρες τους μπορούμε :)

10 ώρες πριν, Nino είπε:

Κι εγώ αναπολώ και θα ήθελα να ξαναδώ κάτι αντίστοιχο όπως τα παλιά καλά κόκκινα Κλασικά (κι ας τα έχω σχεδόν όλα), τους Carpi, Cavazzano, Murry, Perego, Gatto, Strobl και αμέτρητους άλλους, όπως και ψιλοξεχασμένους χαρακτήρες σαν τον Εμίλ κόρακα, τον Μόμπυ Ντακ κ.α. 

 

Για να κλείσω, πιστεύω ότι ίσως θα μπορούσε να βρεθεί μια "χρυσή τομή" και ισορροπία, με μια πιο προσεκτική επιλογή και συνδυασμό σχολών, συγγραφέων, σχεδιαστών, ιστοριών κλπ, και διαμοιρασμένα τα πάντα σε όλους τους διαφορετικούς τίτλους περιοδικών που υπάρχουν. Εφόσον φυσικά και αυτό είναι εφικτό, ανάλογα και με τις συμφωνίες που έχουν γίνει από τις εμπλεκόμενες εκδοτικές εταιρείες, πράγμα το οποίο δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. 

Πολύ σωστά. Τον σωστό θα ήταν αυτή η χρυσή τομή που λες :)

7 ώρες πριν, Manitou είπε:

Τον Μπαρκς δεν τον σταμάτησαν ποτέ. Όταν πρωτοδημοσιεύτηκε ιστορία Ροσα ή Σκάρπα είχε δημοσιευτεί ένα πολύ μικρό ποσοστό ιστοριών του Μπαρκς. Μέχρι το τελευταίο τεύχος είχε ιστορίες Μπαρκς. Απλά δεν τα έκανε θεματικά όπως τώρα η καθημερινή. 

Πάντως από πάνω ακούστηκε μια φωνή κάποιου ανθρώπου που δεν του άρεσε το Μίκυ Μαούς και γουστάρει ιστορίες του 70. Θεμιτό απόλυτα. Και εμένα μου λείπουν. Άσε που με το Ρυθμό που της έκανε επαναδημοσιευση ο Τερζόπουλος είναι πολλές ιστοριαρες που της είδαμε τελευταία φορά το 90! Αυτες θα χοραγαν τέλεια σε κάποιο περιοδικό τύπου παλιά κλασικά. Και ας τελειώσουν κάποιο περιοδικό τους άλλο. 

Έβαζε ως κεντρικές ανατυπώσεις του Μπαρκς εδώ και εκεί οπότε ήταν πιο λογικό. Έμπαινε μετά κιόλας ο Μπαρκς αφού είχε πολύ μεγάλο όγκο ιστοριών. Μην το ξεχνάμε αυτό.  Ένα περιοδικό τύπου κλασικά όντως λείπει.

7 ώρες πριν, Manitou είπε:

Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει κοινή γραμμή των Ντίσνεϋαδων. 

Λογικό δεν είναι; Για αυτό δεν υπάρχει μόνο μια έκδοση σε κάθε χώρα αλλά 3-4. :)

 

Ξεφεύγουμε όμως κατά πολύ από το θρεαντ ξαναλέω. Μπήκε ο Ρόσα και τελειώνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Πάει. Το θέμα είναι το ΜΕΤΑ. Ποια κίνηση θα κάνουν άραγε; Αυτό είναι το ενδιαφέρον και πρέπει να σχολιάσουμε.

  • Θα μπορούσαν πάντως να προωθήσουν και άλλο τον Σκάρπα;
  • Συνέχεια με Σκανδιναβικές δεκασέλιδες;
  • Συνδυασμός σχολών; Δηλαδή να μπαίνουν στο περιοδικό οι κορυφαίοι όπως υποστηρίζει;
  • Τι άλλο;

 

 

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όντως θα ήταν πολύ καλό να προωθηθούν νέοι σχεδιαστές οι οποίοι είναι ταλαντούχοι και το αξίζουν. Βέβαια ότι ιστορίες επιλεχθούν στο μέλλον για το ΚΟΜΙΞ θέλω να πιστεύω ότι η ποιότητά τους (σχέδιο, σενάριο) να μην είναι σαν μερικές του μμ οι οποίες κατ'εμε καταντούν σαχλές καθώς το περιοδικό απευθύνεται σε μεγαλύτερης κατά κυρία βάση ηλικίας άτομα,  που έχουν κριτική γνώμη σε αντίθεση με το μμ που απευθύνεται σε μικρότερες ηλικίες. Ακόμη θα ήθελα να πω ότι δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει το δικαίωμα  ή Καθημερινή βάση του συμβολαίου της να επαναδημοσιεύσει παλιές ιστορίες Αμερικανικές και Ιταλικές. Επομένως υπάρχει και το ενδεχόμενο (οποίο κατά 80% ισχύει) να πρέπει να δώσει και άλλα λεφτά για να τις δημοσιεύσει το οποίο μπορεί να μην την συμφέρει οικονομικά οι υπάρχουν και άλλοι λόγοι μαζί που δεν  τους γνωριζουμε. 

 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, jimmy mcduck είπε:

Ακομη θα ήθελα να πω ότι δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει το δικαίωμα  ή Καθημερινή βάση του συμβολαίου της να επαναδημοσιεύσει παλιές ιστορίες Αμερικανικές και Ιταλικές.

Όπως είπα πιο πάνω όπως ξέρουμε από τον Τερζο πληρώνουν το ίδιο :) Μάλλλον τους κάνει ότι είναι παλιό και δεν κάνει για τώρα :P 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 5/13/2020 at 12:26 PM, Scrooge Mc Poor said:

Το κομιξ του Τερζόπουλου όταν έβγαζε μόνο Μπαρκς και μια άλλη κλασική ιστορία στην αρχή του, τα παιδιά το έπαιρναν γιατί δεν είχε ξαναδημοσιευτει στην Ελλάδα. 

 

Κάνεις λάθος. Ένα κάρο ιστορίες είχα ήδη διαβάσει στο μηνιαίο Μίκυ και στο 6μηνιαίο Σουπερ Μίκυ, για να τις ξανασυναντήσω μετά στο Κόμιξ. Απλώς δεν ήξερα τίνος ήταν πριν το 88 γιατί δεν έβαζαν ονόματα δημιουργών.

 

:cheers5: 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ας πω κι εγώ την γνώμη μου. Όπως έχω ξαναπεί έχω υπάρξει μανιώδης αναγνώστης Disney για 10 χρόνια (2007-2017). Από 7 έως 17 ετών δηλαδή. Σε κάποια φάση σταμάτησα γιατί αφενός δε με γέμιζαν το ίδιο οι ιστορίες Disney, αλλά και αφετέρου διότι το ΚΟΜΙΞ άρχισε να βασίζεται μόνο σε επανεκδόσεις Ρόσα, τις οποίες έχω ήδη. Έκτοτε έχω αγοράσει επιλεκτικά κάποια τεύχη του ΜΜ που διάβασα εδώ ότι αξίζουν. Παρόλα αυτά, αν το ΚΟΜΙΞ επέστρεφε στην δομή που είχε στα πρώτα 18 τεύχη της Καθημερινής, μετά χαράς να το αγόραζα σε μηνιαία βάση. Επιλεγμένες ιστορίες εγγυημένα καλής ποιότητας για τον φαν που δεν θέλει απλά να αγοράσει το ίδιο ΜΜ κάθε Παρασκευή φανατικά και τις μισές φορές να διαβάσει κάποια άκυρη κεντρική ιστορία με τον Τζιμ τον Τρομερό, αλλά για έναν που ενδιαφέρεται να κρατήσει μια επαφή με το σύμπαν της Disney που φαινομενικά τουλάχιστον έχει πιο προσεγμένο υλικό σαν έκδοση. Οι επανεκδόσεις εννοείται καλό είναι να υπάρχουν, σίγουρα κάποιο 8χρονο παιδάκι διαβάζει τώρα πρώτη φορά Ρόσα και το χαίρεται, αλλά στα πάντα χρειάζεται μέτρο. Για μένα το ιδανικό θα ήταν να είχαν βγάλει κάποια επανέκδοση της Βιβλιοθήκης Κόμιξ σαν ένθετο με την Καθημερινή και ύστερα σε ευρεία διανομή στα περίπτερα/βιβλιοπωλεία, όπως έκαναν με τον Μπαρκς. Δεν είναι δύσκολο να τα ανακαλύψει ένας νεαρός αναγνώστης, μια διαφήμιση στα υπόλοιπα περιοδικά της εκδοτικής αρκεί για να τραβήξει την προσοχή του. Ας γίνονται κι επανεκδόσεις, αλλά το κάθε μήνα άρμεγμα Ρόσα για 3 χρόνια δεν βοηθά κανέναν, ειδικά για μια έκδοση σαν το ΚΟΜΙΞ που αυτοχαρακτηρίζεται ως "Συλλεκτικό" και ποιοτικό. Ποιοτικές ανέκδοτες ιστορίες για το πιστό κοινό, είτε είναι Κάστυ, είτε είναι κάποια παλιά ιστορία που δεν έχουμε δει και αξίζει + κάποια επανέκδοση σαν κράχτης και ευκαιρία για γνωριμία του νέου κοινού με παλιές καλές ιστορίες. Τόσο δύσκολο είναι να το σκεφτούν; Ας γίνεται κάθε 3 τεύχη και το ανάποδο, δεν θα είχα θέμα. Δηλαδή βασική ιστορία κάποια μεγάλη επανέκδοση αλλά πάντα να έχει και κάτι ποιοτικό μέσα που δεν έχουμε ξαναδει. 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   848
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

 

Κάνεις λάθος. Ένα κάρο ιστορίες είχα ήδη διαβάσει στο μηνιαίο Μίκυ και στο 6μηνιαίο Σουπερ Μίκυ, για να τις ξανασυναντήσω μετά στο Κόμιξ. Απλώς δεν ήξερα τίνος ήταν πριν το 88 γιατί δεν έβαζαν ονόματα δημιουργών.

 

 

Ε, γι αυτό και κάποιο δεν τις θυμοντουσαν. Πόσοι μπορεί να θυμόντούσαν μια ιστορία από τις πολλές προ Τερζόπουλου όπου να μην  αναφέρει και το όνομα του Μπαρκς; Θεωρητικά, αφού δεν ανέφεραν το όνομα του δημιουργού, θα μπορούσαν να θεωρηθούν ανεκδοτες. Οπότε, ουσιαστικά ο Μπαρκς "άρχισε" την καριέρα του στην Ελλάδα από το περιοδικό ΚΟΜΙΞ και μετά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2355
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2132 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Scrooge Mc Poor είπε:

Ε, γι αυτό και κάποιο δεν τις θυμοντουσαν. Πόσοι μπορεί να θυμόντούσαν μια ιστορία από τις πολλές προ Τερζόπουλου όπου να μην  αναφέρει και το όνομα του Μπαρκς; Θεωρητικά, αφού δεν ανέφεραν το όνομα του δημιουργού, θα μπορούσαν να θεωρηθούν ανεκδοτες. Οπότε, ουσιαστικά ο Μπαρκς "άρχισε" την καριέρα του στην Ελλάδα από το περιοδικό ΚΟΜΙΞ και μετά

 

Πρακτικά όμως ο Μπαρκς πρωτοεμφανίστηκε σε ελληνικές εκδόσεις 30+ χρόνια πριν ξεκινήσει το ΚΟΜΙΞ. :)

Επεξεργασία από mko
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φοβάμαι ότι το ΚΟΜΙΞ πλέον προορίζεται μόνο για τους σκληροπυρηνικούς αναγνώστες, οι οποίοι θα το αγοράσουν πρωτίστως για την συλλογή τους και μετά για τις ιστορίες που φιλοξενεί. :( Βέβαια, ο καθένας έχει τα γούστα του. :) 

 

Αν, λοιπόν, έχεις διαβάσει τις ιστορίες του μεγάλου Don Rosa, ή απλά δεν σε ενδιαφέρουν (πράγμα απίθανο :P  ), ίσως θα ήταν καλύτερα να σταματήσεις την αγορά του ή τουλάχιστον να μην το αγοράζεις κάθε μήνα.

 

Ελπίζω, μετά το πέρας των ιστοριών του Rosa, οι υπεύθυνοι να έχουν περισσότερη φαντασία και πρωτοτυπία, να φροντίσουν τον τίτλο και να κατακτήσουν πάλι τους αναγνώστες! :pray:

 

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   848
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

40 λεπτά πριν, Indian είπε:

Φοβάμαι ότι το ΚΟΜΙΞ πλέον προορίζεται μόνο για τους σκληροπυρηνικούς αναγνώστες, οι οποίοι θα το αγοράσουν πρωτίστως για την συλλογή τους και μετά για τις ιστορίες που φιλοξενεί. :( Βέβαια, ο καθένας έχει τα γούστα του. :) 

 

Αν, λοιπόν, έχεις διαβάσει τις ιστορίες του μεγάλου Don Rosa, ή απλά δεν σε ενδιαφέρουν (πράγμα απίθανο :P  ), ίσως θα ήταν καλύτερα να σταματήσεις την αγορά του ή τουλάχιστον να μην το αγοράζεις κάθε μήνα.

 

Ελπίζω, μετά το πέρας των ιστοριών του Rosa, οι υπεύθυνοι να έχουν περισσότερη φαντασία και πρωτοτυπία, να φροντίσουν τον τίτλο και να κατακτήσουν πάλι τους αναγνώστες! :pray:

 

 

:beer:

Εγώ αντιθέτως, τον Ροσα τον έχω είδωλο. Αλλά κουράστηκα πια με αυτό το ξεζούμισμα. Πραγματικά, αρκετά με τον Ροσα. Είναι εξευτελιστικο να βάζουν 7σελιδη κεντρική μόνο και μόνο για το όνομα και οι υπόλοιπες 96 να έχουν άκυρες ιστορίες. Δεν λέω, υπάρχουν και καλύτερες ιστορίες Ροσα που θα έρθουν, αλλά καλό θα ήταν αν τον έβαζαν αραιά. Κι εγώ το άνοιξα το thread μόνο και μόνο για να κάνω μια δημοσκόπηση για 5ο μέλλον και άρχισε μια συζήτηση σχετικά με Ροσα κλπ. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

41 λεπτά πριν, Indian είπε:

Φοβάμαι ότι το ΚΟΜΙΞ πλέον προορίζεται μόνο για τους σκληροπυρηνικούς αναγνώστες, οι οποίοι θα το αγοράσουν πρωτίστως για την συλλογή τους και μετά για τις ιστορίες που φιλοξενεί. :( Βέβαια, ο καθένας έχει τα γούστα του. :) 

Μου δίνεις πάσα να πω κάτι που θέλω να πω εδώ και καιρό... Νομίζω πως αυτή η "συλλεκτικότητα" είναι κάτι που ναι μεν λειτούργησε θετικά αλλά νομίζω πλέον μόνο αρνητικά λειτουργεί. Αν παίρνεις ένα περιοδικό που δεν σου αρέσει μόνο για συλλεκτικούς λόγους δεν βοηθάς να βελτιωθεί η κατάσταση. Είναι να σαν να λες ότι και να μπει και ας είναι παντελώς χάλια θα το πάρω... Ο καθένας κάνει ότι θέλει αλλά ήθελα να το πω αυτό.

 

2 ώρες πριν, Indian είπε:

Αν, λοιπόν, έχεις διαβάσει τις ιστορίες του μεγάλου Don Rosa, ή απλά δεν σε ενδιαφέρουν (πράγμα απίθανο :P  ), ίσως θα ήταν καλύτερα να σταματήσεις την αγορά του ή τουλάχιστον να μην το αγοράζεις κάθε μήνα.

 

Ελπίζω, μετά το πέρας των ιστοριών του Rosa, οι υπεύθυνοι να έχουν περισσότερη φαντασία και πρωτοτυπία, να φροντίσουν τον τίτλο και να κατακτήσουν πάλι τους αναγνώστες!

Νομίζω σωστά σου απάντησε φίλε Γιάννη ο @Scrooge Mc Poor. Στο θρεαντ εστιάζει στο μετά και όχι στον Ρόσα :)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.