Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα συνεχίσετε να παίρνετε ΚΟΜΙΞ;


Scrooge Mc Poor

Θα συνεχίσετε να παίρνετε ΚΟΜΙΞ;   

37 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψηφίστε για το αν θα συνεχίσετε να παίρνετε το μηνιαίο περιοδικό.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Θα το παίρνω μόνο αν βάλουν ιταλικές ιστορίες, ιδιαίτερα αυτές του Πάολο Μοττούρα. Να βάλουν πάλι Μπαρκς θα είναι μεγάλη χαζομάρα από την μεριά της Καθημερινής.:down:

  • Like 5
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ειλικρινά δεν νομίζω να μπορέσει να το σώσει η Καθημερινή. Ότι και να βάλουν μετά τον Ρόσα μάλλον δεν θα είναι άξιο των 3,50 ευρώ. Ήδη έχω σταματήσει να παίρνω επειδή μου φαίνεται ακριβό σε σχέση με το περιεχόμενο.

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν θα ειναι όπως τα πρώτα 18 τεύχη θα τα αξίζει μια χαρά τα 3,50€. :)

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Θα το παίρνω για να μην χαλάσω την αρίθμηση μιας και τα έχω όλα αλλά και επειδή σε αυτο μπαίνουν ιστορίες της σκανδιναβικής σχολής που το σχέδιο τους μου θυμίζει τις παλιές καλές αμερικάνικες  ιστορίες. 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Α επίσης γενικά πιστεύω ότι μπορεί το  ΚΟΜΙΞ να έχει ως κεντρική ιστορία μια επανατύπωση κάποιας γνωστής ιστορίας αλλά και οι συμπληρωματικες  του ιστορίες είναι αξιόλογες. Αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που θα το παίρνω και στο μέλλον. :D

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όταν είχα ανοίξει ένα σχετικό θέμα που αφορούσε ποια περιοδικά της Καθημερινής να προτιμήσω για να αρχίσω να διαβάζω Disney, οι περισσότεροι με απέτρεψαν από το ΚΟΜΙΞ και βάσει του γούστου δε νομίζω να είχαν άδικο. Ύστερα από περισσότερο ψάξιμο, πράγματι τα πρώτα 18 τεύχη που αναφέρει ο @mko φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, αν και μπορεί να κάνω λάθος και να μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος, αλλά οι ιστορίες που περιείχαν, ήταν στα πλάνα του υιού Τερζόπουλου. 

 

Προσωπικά για να αρχίσω να αγοράζω το ΚΟΜΙΞ, θα περιμένω να τελειώσει η εποχή Ρόσα και ύστερα θα δω που το πάει η Καθημερινή. Αυτό που καταλαβαίνω προσωπικά είναι ότι χρειάζεται ένα rebuilding όσον αφορά την επιλογή ιστοριών, προφανώς είναι δύσκολο να είναι όλες εξαιρετικές, αλλά να σταθεροποιηθεί με κάποιον τρόπο η ποιότητα του ανεξαρτήτως της σχολής των ιστοριών :) 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, nikolas12 είπε:

Όταν είχα ανοίξει ένα σχετικό θέμα που αφορούσε ποια περιοδικά της Καθημερινής να προτιμήσω για να αρχίσω να διαβάζω Disney, οι περισσότεροι με απέτρεψαν από το ΚΟΜΙΞ και βάσει του γούστου δε νομίζω να είχαν άδικο. Ύστερα από περισσότερο ψάξιμο, πράγματι τα πρώτα 18 τεύχη που αναφέρει ο @mko φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, αν και μπορεί να κάνω λάθος και να μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος, αλλά οι ιστορίες που περιείχαν, ήταν στα πλάνα του υιού Τερζόπουλου. 

 

Προσωπικά για να αρχίσω να αγοράζω το ΚΟΜΙΞ, θα περιμένω να τελειώσει η εποχή Ρόσα και ύστερα θα δω που το πάει η Καθημερινή. Αυτό που καταλαβαίνω προσωπικά είναι ότι χρειάζεται ένα rebuilding όσον αφορά την επιλογή ιστοριών, προφανώς είναι δύσκολο να είναι όλες εξαιρετικές, αλλά να σταθεροποιηθεί με κάποιον τρόπο η ποιότητα του ανεξαρτήτως της σχολής των ιστοριών :) 

Το πιο σωστό σχόλιο για μένα :) Κάποιες ήταν και κάποιες όχι. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος στα πλάνα του Τερζο από όσο ξέρουμε ήταν:

  • Μόμπυ Ντικ
  • Το Μυστικό των Μάουστον
  • Σουρεαλιστικό ταξίδι
  • Ληστεία εν πλω
  • Δόκτωρ Τικ-Τακ

Όπως πολύ σωστά λες χρειάζεται ένα rebuilding και redesign θα έλεγα. Με το που φύγει ο Ρόσα δεν έχει νόημα να υπάρχει και το μαύρο πλαίσιο και άλλες ανούσιες αλλαγές. Πάντα θα συστήνω τα πρώτα 18 τεύχη της Β΄ Περιόδου γιατί έχουν μια φρεσκάδα που είχα να δω πολλά χρόνια. Ακόμα το τεύχος 18 είναι 100% Μπαρκς και θυμίζει τεύχη χρυσών εποχών.

 

Για να απαντήσω στην ερώτηση, θα το πάρω εφόσον δω αλλαγή με την έννοια να μπαίνουν καλές ιστορίες και πολυσέλιδες είτε Ιταλικές είτε Σκανδιναβικές. Το θέμα είναι να σταθεροποιηθεί η ποιότητα. Αν είναι να καταντήσει περιοδικό δεκασέλιδων με 100 σελίδες νομίζω δεν έχει και πολύ νόημα...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ νομίζω ότι πρεπει να βαλου καμία Ιταλική σειρά. Καλό θα ήταν να ξαναρχίσουν τον Φαντομια η καμία κλασική ιστορία με τον Φαντομ, όπως το μυστικό της βιλλας των Ροδων, όπου την έχω διαβάσει από άλλον συλλέκτη και μου άρεσε πολύ. Προσωπικά, εγώ είμαι στην κατηγορία που θα συνεχίσω να το παίρνω για πάντα. Νομίζω... 

Επεξεργασία από Scrooge Mc Poor
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Μακάρι αφού τελειώσει ο Rosa να γίνει μια παρόμοια δουλειά όπως και στα πρώτα 18 τεύχη. Αν γίνει αυτό τότε ειμαι σίγουρος ότι θα το παίρνω αδιάκοπα. 

:pray:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21468
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν έχω καταλάβει κάτι, το ΚΟΜΙΞ δεν αρέσει πλέον στους περισσότερους γιατί βάζει Ρόσα ή γιατί δεν βάζει γενικά καλές ιστορίες;

Γιατί αν είναι το δεύτερο ποιος μας λέει ότι όταν τελειώσει ο Ρόσα θα αρχίσουν οι καλές ιστορίες!

Αυτή την στιγμή δεν έχει κάτι αξιόλογο; Επίσης αν μαζί με τον Ρόσα έβαζαν μια δυο αξιόλογες πολυσέλιδες ιστορίες και ας μην αναφέρονταν σαν κεντρικές,

θα ενοχλούσε;Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι σαν κεντρική αναφέρετε ιστορία του Ρόσα;

Και κάτι ακόμα, ο Ρόσα είναι τόσο ακριβός (στα δικαιώματα εννοώ) που δεν συμφέρει να βάλουν κάτι άλλο καλό και εξίσου ακριβό;(δεν γνωρίζω με ποιο κριτήριο μπαίνουν γενικά οι ιστορίες,οικονομικά και άλλα τέτοια)     

   

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  39
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλημέρα, ως παλιός αναγνώστης του ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου, έχοντας σχεδόν όλα τα τεύχη από το 1-250 (μετά σταμάτησα γιατί το περιοδικό είχε πάρει την κατιούσα κατά την γνώμη μου, αλλά και γιατί είχα άλλες υποχρεώσεις επαγγελματικές, μεταπτυχιακές σπουδές κλπ), θεωρώ ότι οι νεότεροι ηλικιακά αναγνώστες αξίζει να συνεχίσουν να το αγοράζουν, γιατί βρίσκουν κλασικές ιστορίες αλλά και νεότερες αξιόλογες σε καλή τιμή κι εκτύπωση. Για παράδειγμα οι ιστορίες του Ρόσα ήταν μια καλή ευκαιρία για κάποιον νεότερο να τις διαβάσει, από το να αναζητήσει τα παλαιά τεύχη σε υψηλότερες τιμές, ή να ψάξει για την εξαντλημένη σχεδόν Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Η εντύπωση που σου κάνει μια καλή ιστορία σε μια μικρότερη ηλικία, δεν συγκρίνεται με το να διαβάσεις την ίδια ιστορία για πρώτη φορά μετά τα 20 π.χ. Η ιστορία η ίδια θα είναι, αλλά η συγκίνηση διαφορετική. Τέλος, σίγουρα υπήρχαν και θα υπάρχουν διακυμάνσεις ως προς την ποιότητά του.

  • Like 7
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο κάποια πράγματα...

14 ώρες πριν, hudson είπε:

Δεν έχω καταλάβει κάτι, το ΚΟΜΙΞ δεν αρέσει πλέον στους περισσότερους γιατί βάζει Ρόσα ή γιατί δεν βάζει γενικά καλές ιστορίες;

Γιατί αν είναι το δεύτερο ποιος μας λέει ότι όταν τελειώσει ο Ρόσα θα αρχίσουν οι καλές ιστορίες!

Αυτή την στιγμή δεν έχει κάτι αξιόλογο; Επίσης αν μαζί με τον Ρόσα έβαζαν μια δυο αξιόλογες πολυσέλιδες ιστορίες και ας μην αναφέρονταν σαν κεντρικές,

θα ενοχλούσε;Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι σαν κεντρική αναφέρετε ιστορία του Ρόσα;

Και κάτι ακόμα, ο Ρόσα είναι τόσο ακριβός (στα δικαιώματα εννοώ) που δεν συμφέρει να βάλουν κάτι άλλο καλό και εξίσου ακριβό;(δεν γνωρίζω με ποιο κριτήριο μπαίνουν γενικά οι ιστορίες,οικονομικά και άλλα τέτοια)     

   

Και το ένα και το άλλο αλλά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση :D Όχι δεν έχει κάτι αξιόλογο γενικά... Μπορεί βέβαια να μπει εδώ και εκεί κάποια καλή δεκασέλιδη αλλά είναι δεκασέλιδη. Τα έχω πει πολλές στο φόρουμ. Δεν νομίζω κανείς να είχε τόσο θέμα αν έμπαινε ο Ρόσα αλλά είχαμε και άλλες πολυσέλιδες. Τώρα εάν ήταν και τότε ο Ρόσα κεντρικός δεν θα κρύψω ότι θα πείραζε διότι δεν το θεωρώ σωστό :) Το θέμα πλέον είναι αφού τελειώνει ο Ρόσα είναι τι θα μπει μετά...  Αυτό πραγματεύεται το συγκεκριμένο θρεαντ. Γιατί η εποχή του Ρόσα σχεδόν τελείωσε...

Από όσο ξέρουμε από τον Τερζόπουλο, τις ιστορίες που βάζουν τις πληρώνουν ξανά... Δεν είναι θέμα οικονομικό...

4 ώρες πριν, Silver Surfer είπε:

Καλημέρα, ως παλιός αναγνώστης του ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου, έχοντας σχεδόν όλα τα τεύχη από το 1-250 (μετά σταμάτησα γιατί το περιοδικό είχε πάρει την κατιούσα κατά την γνώμη μου, αλλά και γιατί είχα άλλες υποχρεώσεις επαγγελματικές, μεταπτυχιακές σπουδές κλπ), θεωρώ ότι οι νεότεροι ηλικιακά αναγνώστες αξίζει να συνεχίσουν να το αγοράζουν, γιατί βρίσκουν κλασικές ιστορίες αλλά και νεότερες αξιόλογες σε καλή τιμή κι εκτύπωση. Για παράδειγμα οι ιστορίες του Ρόσα ήταν μια καλή ευκαιρία για κάποιον νεότερο να τις διαβάσει, από το να αναζητήσει τα παλαιά τεύχη σε υψηλότερες τιμές, ή να ψάξει για την εξαντλημένη σχεδόν Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Η εντύπωση που σου κάνει μια καλή ιστορία σε μια μικρότερη ηλικία, δεν συγκρίνεται με το να διαβάσεις την ίδια ιστορία για πρώτη φορά μετά τα 20 π.χ. Η ιστορία η ίδια θα είναι, αλλά η συγκίνηση διαφορετική. Τέλος, σίγουρα υπήρχαν και θα υπάρχουν διακυμάνσεις ως προς την ποιότητά του.

Όπως είπα παραπάνω το θρεαντ μιλάει για την μετά Ρόσα/ανατυπώσεις εποχή στο περιοδικό :) Αυτό που θελόυμε όλοι είναι να μην πάει το ίδιο χάλια όπως τώρα ή με στροφή μετά ΚΟΜΙΞ 200 ή 250 στην προκείμενη περίπτωση που το σταμάτησες. Δηλαδή να μην επιστρέψει πάλι σε αυτό το μοντέλο που δεν άρεσε σε πολλούς.

 

Τώρα αν το παίρνει κάποιος νεότερος το καταλαβαίνω αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Εδώ μιλάμε για το τι θα γίνει μετά από όλο το μπάχαλο που υπάρχει τώρα γιατί κοντεύει να τελειώσει σε κάποιους μήνες.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Indian Τι είναι αυτό το ΚΟΜΙΞ; Γνωρίζεις κάτι; Είναι καλό;  :thinking:

  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παιδιά όσον αφαρά το Κόμιξ πιστεύω πως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε υπό ποια οπτική γωνία βλέπουμε τα πράγματα. Οι περισσότεροι που βρισκόμαστε εδώ είμαστε παλιοί αναγνώστες που έχουμε διαβάσει όλες τις ιστορίες του Μπαρκς, του Ρόσα και των άλλων μεγάλων δημιουργών και θέλουμε το περιοδικό να προσαρμοστεί στις δικές μας ανάγκες. Αυτό όμως κατά τη γνώμη μου είναι λάθος. Πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας ότι το επόμενο Κόμιξ μπορεί να είναι και το πρώτο που θα τύχει να διαβάσει ένα παιδί 8 χρονών. Αυτό το παιδί λοιπόν πρέπει να μπορεί να διαβάσει τις κλασσικές ιστορίες που διαβάσαμε κι εμείς στα 8 μας. Θεωρώ αδιανόητο να υπάρξει μία γενιά αναγνωστών που να μην έχει τύχει να διαβάσει μια ιστορία του Μπαρκς, επειδή κάποιος 40άρης την έχει αγοράσει 5 φορές. Θα είναι πραγματικά κρίμα. Θα μου πείτε υπάρχουν οι βιβλιοθήκες. Ναι αλλά οι βιβλιοθήκες πρώτον έχουν ήδη παλιώσει και δεύτερον, πιστέψτε με, κανένα παιδί δε θα μπει στη διαδικασία να τις ψάξει και να τις παραγγείλει μία προς μία. Για αυτούς τους λόγους λοιπόν, εγώ θα ήθελα το Κόμιξ να συνεχίσει να έχει τις κλασσικές ιστορίες του Μπαρκς, του Ρόσα, του Σκάρπα κλπ. Αντικειμενινά είναι οι καλύτερες και πρέπει να είναι προσβάσιμες σε κάθε γενιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω να μη δημοσιεύονται νέες ιστορίες. Θα μπορούσαν να δημοσιεύονται στο Μίκυ Μάους όπως γίνεται ήδη άλλωστε. Απλώς το Κόμιξ το έχω στο μυαλό μου ως πιο "Κλασσικό". Να έχει δηλαδή μόνο διαχρονικές ιστορίες που μεγάλωσαν γενές και γενιές, με την προσθήκη απλά κάποιων συνοδευτικών κειμένων.

 

Επίσης θεωρώ πολύ άσχημο το γεγονός ότι πλέον δε δημοσιεύονται οι παλιές ιστορίες και άλλων δημιουργών. Θα ήθελα ένα περιοδικό όπως τα Κλασικά, με τις ιστορίες του  Giorgio Cavazzano ή του Massimo de Vita της δεκαετίας του 70 και του 80, όλες τις πρώτες ιστορίες του Φάντομ Ντακ του Γκουίντο Μαρτίνα κλπ. Υπάρχουν πάρα πολλές απίστευτα καλές ιστορίες παλιότερων δεκαετιών που στη χώρα μας δημοσιεύτηκαν μία φορά πριν 40 χρόνια ή και καθόλου. Για ποιο λόγο να μη μπαίνουν κι αυτές σε κάποια σημερινή έκδοση; Πιστέψτε με είναι πολύ πολύ καλύτερες από τις σημερινές και θα τραβούσαν πολλούς αναγνώστες κάθε ηλικίας!

 

 

  • Like 9
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/5/2020 στο 4:57 ΜΜ, Bean είπε:

Παιδιά όσον αφαρά το Κόμιξ πιστεύω πως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε υπό ποια οπτική γωνία βλέπουμε τα πράγματα. Οι περισσότεροι που βρισκόμαστε εδώ είμαστε παλιοί αναγνώστες που έχουμε διαβάσει όλες τις ιστορίες του Μπαρκς, του Ρόσα και των άλλων μεγάλων δημιουργών και θέλουμε το περιοδικό να προσαρμοστεί στις δικές μας ανάγκες.

Ναι όμως δεν το διαβάζει και κανένα παιδί. Ποσα 8 χρόνα ξέρεις που διαβάζουν κόμικς η κάποιο άλλο είδος αναγνωσματος με σελιδες(ακόμα και ταξιδιωτικούς χάρτες που λέει ο λόγος); Γι αυτό και θα έπρεπε να βάλουν και καμιά καινούρια σειρά αδημοσίευτη η με λίγες φορές δημοσίευσης στην Ελλάδα . Συμφωνώ μαζί σου ότι κάποιες ειδικές εκδόσεις π.χ βιβλιοθήκη Κομιξ είναι δυσεύρετα, αλλά την μεγάλη βιβλιοθήκη της Disney, ακόμα και του Τερζόπουλου με τα απαντα του Μπαρκς πωλούνται σε όλα τα καταστήματα public στην Ελλάδα και ηλεκτρονικά σε άλλα 4-5 γνωστά sites. Αν το παιδί πάρει μια τέτοια με 5 ευρώ και κολλήσει, θα βρει τον τρόπο να αγοράσει κι αλλες:)

Επεξεργασία από Scrooge Mc Poor
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

27 λεπτά πριν, Bean είπε:

Παιδιά όσον αφαρά το Κόμιξ πιστεύω πως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε υπό ποια οπτική γωνία βλέπουμε τα πράγματα. Οι περισσότεροι που βρισκόμαστε εδώ είμαστε παλιοί αναγνώστες που έχουμε διαβάσει όλες τις ιστορίες του Μπαρκς, του Ρόσα και των άλλων μεγάλων δημιουργών και θέλουμε το περιοδικό να προσαρμοστεί στις δικές μας ανάγκες. Αυτό όμως κατά τη γνώμη μου είναι λάθος. Πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας ότι το επόμενο Κόμιξ μπορεί να είναι και το πρώτο που θα τύχει να διαβάσει ένα παιδί 8 χρονών. Αυτό το παιδί λοιπόν πρέπει να μπορεί να διαβάσει τις κλασσικές ιστορίες που διαβάσαμε κι εμείς στα 8 μας. Θεωρώ αδιανόητο να υπάρξει μία γενιά αναγνωστών που να μην έχει τύχει να διαβάσει μια ιστορία του Μπαρκς, επειδή κάποιος 40άρης την έχει αγοράσει 5 φορές. Θα είναι πραγματικά κρίμα. Θα μου πείτε υπάρχουν οι βιβλιοθήκες. Ναι αλλά οι βιβλιοθήκες πρώτον έχουν ήδη παλιώσει και δεύτερον, πιστέψτε με, κανένα παιδί δε θα μπει στη διαδικασία να τις ψάξει και να τις παραγγείλει μία προς μία. Για αυτούς τους λόγους λοιπόν, εγώ θα ήθελα το Κόμιξ να συνεχίσει να έχει τις κλασσικές ιστορίες του Μπαρκς, του Ρόσα, του Σκάρπα κλπ. Αντικειμενινά είναι οι καλύτερες και πρέπει να είναι προσβάσιμες σε κάθε γενιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω να μη δημοσιεύονται νέες ιστορίες. Θα μπορούσαν να δημοσιεύονται στο Μίκυ Μάους όπως γίνεται ήδη άλλωστε. Απλώς το Κόμιξ το έχω στο μυαλό μου ως πιο "Κλασσικό". Να έχει δηλαδή μόνο διαχρονικές ιστορίες που μεγάλωσαν γενές και γενιές, με την προσθήκη απλά κάποιων συνοδευτικών κειμένων.

 

Επίσης θεωρώ πολύ άσχημο το γεγονός ότι πλέον δε δημοσιεύονται οι παλιές ιστορίες και άλλων δημιουργών. Θα ήθελα ένα περιοδικό όπως τα Κλασικά, με τις ιστορίες του  Giorgio Cavazzano ή του Massimo de Vita της δεκαετίας του 70 και του 80, όλες τις πρώτες ιστορίες του Φάντομ Ντακ του Γκουίντο Μαρτίνα κλπ. Υπάρχουν πάρα πολλές απίστευτα καλές ιστορίες παλιότερων δεκαετιών που στη χώρα μας δημοσιεύτηκαν μία φορά πριν 40 χρόνια ή και καθόλου. Για ποιο λόγο να μη μπαίνουν κι αυτές σε κάποια σημερινή έκδοση; Πιστέψτε με είναι πολύ πολύ καλύτερες από τις σημερινές και θα τραβούσαν πολλούς αναγνώστες κάθε ηλικίας!

Κανείς δεν είπε οι αναδημοσιεύσεις να μην υπάρχουν... Αλλά να έχουν συνοδευτικό ρόλο αν είναι να υπάρξουν. Ακόμα το ΚΟΜΙΞ δεν είναι για μικρά παιδιά. Το target group της Καθημερινής είναι οι έφηβοι στην συγκεκριμένη έκδοση.

 

Ακόμα να πούμε και κάτι άλλο. Για να γίνει κάτι κλασσικό δεν πρέπει να περάσουν χρόνια και να αναδειχθεί; Και οι νέες ιστορίες σε κάποια χρόνια θα θεωρούνται κλασικές αλλά πρέπει όσες το αξίζουν να περάσουν στο περιοδικό να τις μάθει ο κόσμος ώστε και αυτές να αποκτήσουν τη θέση που τους αξίζει και να μείνουν ως κλασικές. Ο Ρόσα όταν πρωτομπήκε στο ΚΟΜΙΞ δεν ήταν καν κλασικός. Οι ιστορίες του ήταν καινούργιες :)

 

Όσο για τις παλιές ιστορίες θα συμφωνήσω... Υπάρχουν κάποιες που είναι καλύτερες από κάποιες σημερινές. Όχι όλες :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

12 λεπτά πριν, Scrooge Mc Poor είπε:

Ναι όμως δεν το διαβάζει και κανένα παιδί. Ποσα 8 χρόνα ξέρεις που διαβάζουν κόμικς η κάποιο άλλο είδος αναγνωσματος με σελιδες(ακόμα και τα ιδιωτικούς χάρτες που λέει ο λόγος); Γι αυτό και θα έπρεπε να βάλουν και καμιά καινούρια σειρά αδημοσίευτη η με λίγες φορές δημοσίευσης στην Ελλάδα . Συμφωνώ μαζί σου ότι κάποιες ειδικές εκδόσεις π.χ βιβλιοθήκη Κομιξ είναι δυσεύρετα, αλλά την μεγάλη βιβλιοθήκη της Disney, ακόμα και του Τερζόπουλου με τα απαντα του Μπαρκς πωλούνται σε όλα τα καταστήματα public στην Ελλάδα και ηλεκτρονικά σε άλλα 4-5 γνωστά sites. Αν το παιδί πάρει μια τέτοια με 5 ευρώ και κολλήσει, θα βρει τον τρόπο να αγοράσει κι αλλες:)

 

Δεν ξέρω αν θα μπει σε αυτή τη διαδικασία. Συνήθως τα παιδιά αν είναι να διαβάσουν κάτι θα είναι αυτό που θα βρουν στο περίπτερο. Πολύ σπάνια θα κάτσει ένα παιδί να παραγγείλει βιβλιοθήκες από κάποιο μαγαζί. Συμφωνώ ότι δε διαβάζουν τα παιδιά (πράγμα το οποίο θεωρώ πολύ άσχημο) και για αυτό ελπίζω πως αν πέσει στα χέρια τους ένα τεύχος με πραγματικά καλές ιστορίες που άντεξαν στο χρόνο, ίσως αυτό αλλάξει.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1 λεπτό πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Κανείς δεν είπε οι αναδημοσιεύσεις να μην υπάρχουν... Αλλά να έχουν συνοδευτικό ρόλο αν είναι να υπάρξουν. Ακόμα το ΚΟΜΙΞ δεν είναι για μικρά παιδιά. Το target group της Καθημερινής είναι οι έφηβοι στην συγκεκριμένη έκδοση.

 

Ακόμα να πούμε και κάτι άλλο. Για να γίνει κάτι κλασσικό δεν πρέπει να περάσουν χρόνια και να αναδειχθεί; Και οι νέες ιστορίες σε κάποια χρόνια θα θεωρούνται κλασικές αλλά πρέπει όσες το αξίζουν να περάσουν στο περιοδικό να τις μάθει ο κόσμος ώστε και αυτές να αποκτήσουν τη θέση που τους αξίζει και να μείνουν ως κλασικές. Ο Ρόσα όταν πρωτομπήκε στο ΚΟΜΙΞ δεν ήταν καν κλασικός. Οι ιστορίες του ήταν καινούργιες :)

 

Και για τους εφήβους το ίδιο ισχύει. Εννοώ ότι κάθε γενιά πρέπει να έχει επαφή με αυτές τις ιστορίες. Όσο για το αν θα μπουν ως κύριες ή όχι, αυτό νομίζω εξαρτάται από το πόσες σελίδες έχει η κάθε μία. Δε νομίζω ας πούμε το Χαμένοι στις Άνδεις ή η Χρυσή Περικεφαλαία να μπουν ως συμπληρωματικές στο τέλος. Αυτές θα πρέπει να είναι οι βασικές του τεύχους αν ξαναδημοσιευτούν.

 

Όσο για το Ρόσα, νομίζω ότι ήταν και η μόνη περίπτωση που κάποιος νέος σχεδιαστής έγινε αμέσως κλασσικός. Και αυτό έγινε από το Βίο και την Πολιτεία και μετά ουσιαστικά.

  • Like 3
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

29 λεπτά πριν, Bean είπε:

 

Και για τους εφήβους το ίδιο ισχύει. Εννοώ ότι κάθε γενιά πρέπει να έχει επαφή με αυτές τις ιστορίες. Όσο για το αν θα μπουν ως κύριες ή όχι, αυτό νομίζω εξαρτάται από το πόσες σελίδες έχει η κάθε μία. Δε νομίζω ας πούμε το Χαμένοι στις Άνδεις ή η Χρυσή Περικεφαλαία να μπουν ως συμπληρωματικές στο τέλος. Αυτές θα πρέπει να είναι οι βασικές του τεύχους αν ξαναδημοσιευτούν.

 

Όσο για το Ρόσα, νομίζω ότι ήταν και η μόνη περίπτωση που κάποιος νέος σχεδιαστής έγινε αμέσως κλασσικός. Και αυτό έγινε από το Βίο και την Πολιτεία και μετά ουσιαστικά.

Αν είναι να είναι βασικές ας μπουν μετά από κάποια χρόνια όταν θα έχει περάσει καιρός από την Βιβλιοθήκη Disney, αλλιώς να είναι συμπληρωματικές. Γιατί; Τι κακό έχει; Κεντρική θα μπει άλλη καινούργια/αδημοσίευτη πολυσέλιδη. Το μυστικό με τις ανατυπώσεις είναι να μην το παρακάνει κάποιος. Ο Τερζό τις έβαζε στο ΚΟΜΙΞ ανά τα χρόνια. Η Καθημερινή το τερμάτισε κάνοντας το περιοδικό Βιβλιοθήκη Ρόσα, βάζοντας τις ανατυπώσεις συνέχεια και ασχολήθηκαν μόνο με αυτές διότι μόνο σε αυτές έβαζαν άρθρα. Όλα θέλουν μέτρο.

 

Η μόνη περίπτωση και ευκαιρία που δόθηκε στον Ρόσα πρέπει λοιπόν να δοθεί και σε άλλους λοιπόν. :) Δεν υπάρχει δικαιολογία για μένα εδώ.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Αν είναι να είναι βασικές ας μπουν μετά από κάποια χρόνια όταν θα έχει περάσει καιρός από την Βιβλιοθήκη Disney, αλλιώς να είναι συμπληρωματικές. Γιατί; Τι κακό έχει; Κεντρική θα μπει άλλη καινούργια/αδημοσίευτη πολυσέλιδη. Το μυστικό με τις ανατυπώσεις είναι να μην το παρακάνει κάποιος. Ο Τερζό τις έβαζε στο ΚΟΜΙΞ ανά τα χρόνια. Η Καθημερινή το τερμάτισε κάνοντας το περιοδικό Βιβλιοθήκη Ρόσα, βάζοντας τις ανατυπώσεις συνέχεια και ασχολήθηκαν μόνο με αυτές διότι μόνο σε αυτές έβαζαν άρθρα. Όλα θέλουν μέτρο.

 

Η μόνη περίπτωση και ευκαιρία που δόθηκε στον Ρόσα πρέπει λοιπόν να δοθεί και σε άλλους λοιπόν. :) Δεν υπάρχει δικαιολογία για μένα εδώ.

Εγώ προσωπικά άρχισα να συλλέγω δυστυχώς μετα το τεύχος 19 και έτσι δεν πρόλαβα την χρυσή εποχή της Καθημερινής. Έχω πάρει περίπου τρία ΚΟΜΙΞ της περιόδου και ομολογώ ότι εντυπωσιαστηκα. Αν έκανε κάτι παρόμοιο και τώρα καλό θα ήταν. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όλο τα ίδια λέμε. Στην κουβέντα, στο τι θα παίξει μετά παντού γενικα. Τον Ροσα η καθημερινή δεν τον έκανε ανατύπωση ρε παιδιά. Τον έβγαλε πρώτη φορά. Άλλη εκδοτική είναι από τον Τερζόπουλο και μπορεί να τον εκδώσει όπως θέλει. Κάποιες ιστορίες του Ροσα που κυκλοφόρησαν στα κόμιξ του Τερζόπουλου είχαν να εκδοθούν πολλά χρόνια. Οι "βιβλιοθήκες κόμιξ" είναι δυσεύρετες. Έχετε δοκιμάσει να τις βρείτε στην επαρχία? Μόνο αν κατέβεις Αθήνα και ψάχνεις τα παλαιοπωλεία. Δεν κυκλοφορούν ούτε σε online βιβλιοπωλεία. Την "επιστροφή στη μονοτονία" την είχα αγοράσει όταν ήμουν πρώτη γυμνασίου. Δηλαδή ένας νέος αναγνώστης, ένα παιδί που τώρα ξεκινάει πως θα βρει αυτές τις ιστορίες? Επειδή θέλαμε να παιρναμε την εγκυκλοπαίδεια του Ροσα με λίγα χρήματα (θεμιτό) δεν σημαίνει ότι δεν μπορούσε η καθημερινή να βγάλει τις ιστορίες του Ροσα στο κόμιξ και μάλιστα όλες μαζεμένες. Εγώ ξέρω άτομα που το περίμεναν και παίρνουν το κόμιξ κάθε μήνα για αυτό το λόγο. Και αφού το ξεκίνησε πολύ καλά έκανε και το τελείωσε. Ο Μπαρκς είναι κάτι άλλο. Εκεί έβγαλαν την εγκυκλοπαίδεια είναι παμφηνα διαθεσιμη και προφανώς θα είναι χαζομάρα να ξεκινήσει πάλι Μπαρκς.

 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

50 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Τον Ροσα η καθημερινή δεν τον έκανε ανατύπωση ρε παιδιά.

Με αυτή τη λογική να ξαναμπει ότι είχε μπει και στην πρώτη περίοδο του ΚΟΜΙΞ και του ΜΜ ρε συ Χρήστο... Και εκεί εγώ δεν έχω ιστορίες που θα ήθελα να διαβάσω :)

50 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Εγώ ξέρω άτομα που το περίμεναν και παίρνουν το κόμιξ κάθε μήνα για αυτό το λόγο. Και αφού το ξεκίνησε πολύ καλά έκανε και το τελείωσε.

Θα το ξαναπω για 1000η φορά :) Ας έκανε ότι έκανε αλλά όχι έτσι. Να μην προκαλεί. Τρόποι υπήρχαν αλλά μυαλό που. Δεν θυμάμαι ο Τερζο να σου πάσαρε μια εφτασέλιδη ιστοριούλα ως κεντρική ή κάθε φορά που είχε δεκασέλιδη/ολιγοσέλιδη Ρόσα να σου την έβαζε στα εξώφυλλα προκαλώντας.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 hours ago, ΚΟΜΙΞ said:

Με αυτή τη λογική να ξαναμπει ότι είχε μπει και στην πρώτη περίοδο του ΚΟΜΙΞ και του ΜΜ ρε συ Χρήστο... Και εκεί εγώ δεν έχω ιστορίες που θα ήθελα να διαβάσω :)

Θα το ξαναπω για 1000η φορά :) Ας έκανε ότι έκανε αλλά όχι έτσι. Να μην προκαλεί. Τρόποι υπήρχαν αλλά μυαλό που. Δεν θυμάμαι ο Τερζο να σου πάσαρε μια εφτασέλιδη ιστοριούλα ως κεντρική ή κάθε φορά που είχε δεκασέλιδη/ολιγοσέλιδη Ρόσα να σου την έβαζε στα εξώφυλλα προκαλώντας.

 

Δεν προκαλεί ρε συ Κώστα. Ένα παιδικό (και όχι μόνο) περιοδικό βγάζει. Το τελευταίο τεύχος είχε μια μικρή 7σέλιδη ιστορία η οποία ήταν όμως η καλύτερη του τεύχους (άρα δικαιωματικά πρώτη) και είχε ένα εξώφυλλο Ρόσα από τα καλύτερα ever. Θα μπορούσε να βάλει δύο μαζί. Και τρεις σου λέω εγώ. Αλλά προφανώς ΠΟΥΛΑΕΙ με τον Ρόσα για τους λόγους που ανέλυσα πιο πάνω και θέλει να το εξαντλήσει. Αν δεν πούλαγε θα το είχε σταματήσει μετά το Βίο και Πολιτεία. Δεν το σταμάτησε όμως. 50 τεύχη έχει βγάλει έτσι. Άρα κάτι ξέρουν που όλοι μας αγνοούμε και φωνάζουμε ως πότε θα συνεχιστεί η κοροϊδία. Δεν κοροϊδεύει κανένα. Έχει επιλέξει στο δεύτερο πιο δημοφιλές περιοδικό της (θεωρώ πρώτο το ΜΜ) να βάλει συγκεντρωμένα τις ιστορίες του καλύτερου σχεδιαστή Ντίσνευ. Θα μπορούσε να τις είχε βγάλει εγκυκλοπαίδεια και να συνέχιζε με τα κόκκινα κόμιξ που ήταν όντως καταπληκτικά. Θα το ήθελα εγώ προσωπικά?  Ναι είναι η απάντηση γιατί και τα παλιά κόμιξ έχω και τις αλήστου μνήμης εγκυκλοπαίδειες έχω. Ταυτόχρονα βέβαια δεν θα είχα καμία εγκυκλοπαίδεια Σκάρπα (τώρα περίπου θα τελείωναν του Ρόσα) και κάθε μήνα το ΜΜ θα είχε μια καλή ιστορία λιγότερη.  Ιδανικά θα ήθελα ένα κόμιξ που μαζί με κάθε Ρόσα θα έβαζε και έναν Φαντομία ή έναν Κάστυ ή κάτι τέτοιο. Όμως νομίζω ότι έχουν επιλέξει ξεκάθαρα να βάζουν όλες τις Ιταλικές ιστορίες στο ΜΜ. Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτό έχουν επιλέξει. Σκανδιναβικές στο Ντόναλντ, κάτι παρόμοιο στο Σούπερ Μίκυ (δεν το παίρνω δεν ξέρω) και τους άλλους στο ΚΟΜΙΞ. 

Η Καθημερινή έχει επιλέξει να έχει συγκεκριμένη σχολή σε κάθε περιοδικό. Καλώς ή κακώς αυτό έχει επιλέξει και είναι στο χέρι σου αν θα τα επιλέξεις. Δεν σε προκαλεί. Αυτό θέλει να κάνει και δεν μας δίνει λογαριασμό. 

 

Και κάτι άλλο. Πρόσεξα χτες τους νέους τόμους στην έκδοση Fantagraphics: Νέοι τόμοι Disney Masters.

Έχουν βάλει μέσα στους Diney Masters όλους αυτούς του ΚΟΜΙΞ. 

Mau και Bas Heymans - Scandal of the Epoch Express

Disney Masters Vol. 4: Daan Jippes και Freddy Milton - The Great Survival Test

Van Horn (λες να είναι του Noel???)

 

Ίσως αυτή είναι η γραμμή της Disney δεν ξέρω.

 

Πάντως εμένα μου λείπουν τα παλιά κλασικά. Αυτό θα ήθελα. Τεύχη με Carpi, Cavazzano, Bottaro , Murry, κ.λ.π. Τον (υπέροχο) Casty και όλους τους καινούριους πολύ καλούς τους διαβάζουμε ωραιότατα στο Μίκυ Μάους.   

  • Like 4
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν από τον @Manitou  και ιδίως με την ανάφορα του, ότι αφού το ΚΟΜΙΞ έχει υψηλές πωλήσεις λογικό θα ήταν να συνέχιζε τον Rosa διαφορετικά θα τον είχε σταματήσει. Άρα υπάρχουν και πολλοί που αγοράζουν το ΚΟΜΙΞ άσχετα εαν έχει επαναδημοσιευμένες ιστορίες του Rosa που όμως δεν έχουν  δημοσιευτέι  από την Καθημερινή αλλά από τον Τερζόπουλο. Βέβαια δεν λέω οτι δεν θα ήταν ωραίο να βλέπαμε παρόμοια τεύχη με τα πρώτα 18  ( πάντως και εγώ προσωπικά αυτό θα ήθελα να γίνει). Τέλος, πρέπει να πω ότι και εμένα μου λείπουν οι ιστορίες παλιών ( Pier Lorenzo De Vita, Paul Murry, Guido Martina κπλ.) αλλά δυστυχώς δεν πιστεύω να τις δούμε να ξαναδημοσιεύονται στην Ελλάδα εκτός, αν και μου φαίνεται απίθανο να βγάλουν τα άπαντά τους όπως έκαναν και με τον Scarpa.

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, jimmy mcduck είπε:

Συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν από τον @Manitou  και ιδίως με την ανάφορα του, ότι αφού το ΚΟΜΙΞ έχει υψηλές πωλήσεις λογικό θα ήταν να συνέχιζε τον Rosa διαφορετικά θα τον είχε σταματήσει. Άρα υπάρχουν και πολλοί που αγοράζουν το ΚΟΜΙΞ άσχετα εαν έχει επαναδημοσιευμένες ιστορίες του Rosa που όμως δεν έχουν  δημοσιευτέι  από την Καθημερινή αλλά από τον Τερζόπουλο. Βέβαια δεν λέω οτι δεν θα ήταν ωραίο να βλέπαμε παρόμοια τεύχη με τα πρώτα 18  ( πάντως και εγώ προσωπικά αυτό θα ήθελα να γίνει). Τέλος, πρέπει να πω ότι και εμένα μου λείπουν οι ιστορίες παλιών ( Pier Lorenzo De Vita, Paul Murry, Guido Martina κπλ.) αλλά δυστυχώς δεν πιστεύω να τις δούμε να ξαναδημοσιεύονται στην Ελλάδα εκτός, αν και μου φαίνεται απίθανο να βγάλουν τα άπαντά τους όπως έκαναν και με τον Scarpa.

 

Τα απαντα των σχεδιαστών που σου λείπουν αποκλείεται να τα βγάλουν εάν δεν έχει δημοσιευτει σε άλλη χωρα(π. χ τις εκδόσεις όπως του Σκαρπα τις βγάζουν στην Ιταλία. Το ίδιο και για τη βιβλιοθήκη disney.) Οπότε, μπορεί εάν έχουν δημοσιευθεί παλαιότερα από άλλες χώρες κάποιες εκδόσεις από τους σχεδιαστές, η Καθημερινη αργά ή γρήγορα θα το κάνει. 

Επεξεργασία από Scrooge Mc Poor
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

3 hours ago, Manitou said:

 

...  Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτό έχουν επιλέξει. Σκανδιναβικές στο Ντόναλντ, κάτι παρόμοιο στο Σούπερ Μίκυ (δεν το παίρνω δεν ξέρω) και τους άλλους στο ΚΟΜΙΞ. 

Η Καθημερινή έχει επιλέξει να έχει συγκεκριμένη σχολή σε κάθε περιοδικό. Καλώς ή κακώς αυτό έχει επιλέξει και είναι στο χέρι σου αν θα τα επιλέξεις. Δεν σε προκαλεί. Αυτό θέλει να κάνει και δεν μας δίνει λογαριασμό... 

 

... Πάντως εμένα μου λείπουν τα παλιά κλασικά. Αυτό θα ήθελα. Τεύχη με Carpi, Cavazzano, Bottaro , Murry, κ.λ.π. Τον (υπέροχο) Casty και όλους τους καινούριους πολύ καλούς τους διαβάζουμε ωραιότατα στο Μίκυ Μάους.   

Επειδή κι εγώ παίρνω (ακόμα) τα πάντα και ΜΜ και ΚΟΜΙΞ και Ντόναλντ αλλά και Σούπερ Μίκυ, έχω να διαπιστώσω τα εξής (προσωπικές καθαρά απόψεις). Η ύλη του Ντόναλντ και  Σούπερ Μίκυ λόγω και των σχολών που σωστά ειπώθηκε ότι έχουν επιλέξει να δημοσιεύουν και μου αρέσουν, έχουν τις περισσότερες φορές, πολύ πιο ωραίες και ενδιαφέρουσες ιστορίες από τις 2 υποτίθεται "ναυαρχίδες" ΜΜ  &  ΚΟΜΙΞ. Το ΜΜ κατ'εμέ πάντα, με την πολλές φορές απαράδεκτη ιταλική-νεωτεριστική σχεδίαση και τις ψιλο-χαζές ιστοριούλες είναι καμμένο από χέρι και πολύ λίγες είναι οι εξαιρέσεις που το σώζουν κάπως. Το δε ΚΟΜΙΞ με όλα όσα έχουν προαναφερθεί, πάει από κοντά και δυστυχώς σε κάποιους παλαιότερους αναγνώστες σαν πολλούς από μας, δεν έχει να προσφέρει πλέον σχεδόν τίποτα, παρά μόνο λύπη. 

 

Κι εγώ αναπολώ και θα ήθελα να ξαναδώ κάτι αντίστοιχο όπως τα παλιά καλά κόκκινα Κλασικά (κι ας τα έχω σχεδόν όλα), τους Carpi, Cavazzano, Murry, Perego, Gatto, Strobl και αμέτρητους άλλους, όπως και ψιλοξεχασμένους χαρακτήρες σαν τον Εμίλ κόρακα, τον Μόμπυ Ντακ κ.α. 

 

Για να κλείσω, πιστεύω ότι ίσως θα μπορούσε να βρεθεί μια "χρυσή τομή" και ισορροπία, με μια πιο προσεκτική επιλογή και συνδυασμό σχολών, συγγραφέων, σχεδιαστών, ιστοριών κλπ, και διαμοιρασμένα τα πάντα σε όλους τους διαφορετικούς τίτλους περιοδικών που υπάρχουν. Εφόσον φυσικά και αυτό είναι εφικτό, ανάλογα και με τις συμφωνίες που έχουν γίνει από τις εμπλεκόμενες εκδοτικές εταιρείες, πράγμα το οποίο δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. 

 

Αυτά τα ολίγα από έναν "δεινοσαυράκο" που μετρά πάνω από 45 χρόνια ανάγνωσης Disney comics και γι'αυτό και ας με συγχωρήσουν κάποιοι αν βρίσκουν λίγο αρτηριοσκληρωτικές κάποιες απόψεις μου. :beer:

  • Like 8
  • Respect 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, jimmy mcduck είπε:

Συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν από τον @Manitou  και ιδίως με την ανάφορα του, ότι αφού το ΚΟΜΙΞ έχει υψηλές πωλήσεις λογικό θα ήταν να συνέχιζε τον Rosa διαφορετικά θα τον είχε σταματήσει. Άρα υπάρχουν και πολλοί που αγοράζουν το ΚΟΜΙΞ άσχετα εαν έχει επαναδημοσιευμένες ιστορίες του Rosa που όμως δεν έχουν  δημοσιευτέι  από την Καθημερινή αλλά από τον Τερζόπουλο. Βέβαια δεν λέω οτι δεν θα ήταν ωραίο να βλέπαμε παρόμοια τεύχη με τα πρώτα 18  ( πάντως και εγώ προσωπικά αυτό θα ήθελα να γίνει). Τέλος, πρέπει να πω ότι και εμένα μου λείπουν οι ιστορίες παλιών ( Pier Lorenzo De Vita, Paul Murry, Guido Martina κπλ.) αλλά δυστυχώς δεν πιστεύω να τις δούμε να ξαναδημοσιεύονται στην Ελλάδα εκτός, αν και μου φαίνεται απίθανο να βγάλουν τα άπαντά τους όπως έκαναν και με τον Scarpa.

 

Και επίσης, ξαναπαραθετω το κείμενο σου για να πω κάτι σχετικά κιόλας με αυταπου είπε ο @Manitou. Το κομιξ του Τερζόπουλου όταν έβγαζε μόνο Μπαρκς και μια άλλη κλασική ιστορία στην αρχή του, τα παιδιά το έπαιρναν γιατί δεν είχε ξαναδημοσιευτει στην Ελλάδα. Όταν σταμάτησαν τον Μπαρκς και άρχισαν Ροσα, Σκαρπα και άλλους πάλι δεν είχαν δημοσιευτεί κάπου αλλού οι ιστορίες τους. Η Καθημερινή έτσι, θα μπορούσε να βάλει μετά τις ανατυπώσεις Ροσα η αντί των ανατυπωσεων κάποια κλασσική αδημοσίευτη ιστορία, η ιστορία συλλεκτική δημοσιευμένη μόνο μια δυο φορές στην χώρα μας. Δεν ξέρω όμως αν 5ην επηρεάζει το οικονομικό γράψτε μου κάτω εάν ναι. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Πριν από 1 ώρα, Scrooge Mc Poor είπε:

Και επίσης, ξαναπαραθετω το κείμενο σου για να πω κάτι σχετικά κιόλας με αυταπου είπε ο @Manitou. Το κομιξ του Τερζόπουλου όταν έβγαζε μόνο Μπαρκς και μια άλλη κλασική ιστορία στην αρχή του, τα παιδιά το έπαιρναν γιατί δεν είχε ξαναδημοσιευτει στην Ελλάδα. Όταν σταμάτησαν τον Μπαρκς και άρχισαν Ροσα, Σκαρπα και άλλους πάλι δεν είχαν δημοσιευτεί κάπου αλλού οι ιστορίες τους. Η Καθημερινή έτσι, θα μπορούσε να βάλει μετά τις ανατυπώσεις Ροσα η αντί των ανατυπωσεων κάποια κλασσική αδημοσίευτη ιστορία, η ιστορία συλλεκτική δημοσιευμένη μόνο μια δυο φορές στην χώρα μας. Δεν ξέρω όμως αν 5ην επηρεάζει το οικονομικό γράψτε μου κάτω εάν ναι. 

Όχι δεν είναι οικονομικό θέμα και οι περισσότερες ιστορίες δεν μου λείπουν μιας και τα περισσότερα παλιά μμ του Τερζόπουλου πριν του 70 όπου πρωτοδημοσιευτηκαν πολλές από αυτές τις ιστορίες τα έχω. Απλά λέω ότι θα ήταν ωραίο να επαναδημοσιευτούν τέτοιες ιστορίες που στην Ελλάδα έχουν δημοσιευτεί μόνο μια ή και καμιά φορά και ιδίως στο ΚΟΜΙΞ ως κλασικές ιστορίες καθώς  όσες από αυτές έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα τα τεύχη στα οποία βρίσκονται γίνονται όλο και περισσότερο δυσεύρετα. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 hours ago, Scrooge Mc Poor said:

Και επίσης, ξαναπαραθετω το κείμενο σου για να πω κάτι σχετικά κιόλας με αυταπου είπε ο @Manitou. Το κομιξ του Τερζόπουλου όταν έβγαζε μόνο Μπαρκς και μια άλλη κλασική ιστορία στην αρχή του, τα παιδιά το έπαιρναν γιατί δεν είχε ξαναδημοσιευτει στην Ελλάδα. Όταν σταμάτησαν τον Μπαρκς και άρχισαν Ροσα, Σκαρπα και άλλους πάλι δεν είχαν δημοσιευτεί κάπου αλλού οι ιστορίες τους. Η Καθημερινή έτσι, θα μπορούσε να βάλει μετά τις ανατυπώσεις Ροσα η αντί των ανατυπωσεων κάποια κλασσική αδημοσίευτη ιστορία, η ιστορία συλλεκτική δημοσιευμένη μόνο μια δυο φορές στην χώρα μας. Δεν ξέρω όμως αν 5ην επηρεάζει το οικονομικό γράψτε μου κάτω εάν ναι. 

 

Τον Μπαρκς δεν τον σταμάτησαν ποτέ. Όταν πρωτοδημοσιεύτηκε ιστορία Ροσα ή Σκάρπα είχε δημοσιευτεί ένα πολύ μικρό ποσοστό ιστοριών του Μπαρκς. Μέχρι το τελευταίο τεύχος είχε ιστορίες Μπαρκς. Απλά δεν τα έκανε θεματικά όπως τώρα η καθημερινή. 

Πάντως από πάνω ακούστηκε μια φωνή κάποιου ανθρώπου που δεν του άρεσε το Μίκυ Μαούς και γουστάρει ιστορίες του 70. Θεμιτό απόλυτα. Και εμένα μου λείπουν. Άσε που με το Ρυθμό που της έκανε επαναδημοσιευση ο Τερζόπουλος είναι πολλές ιστοριαρες που της είδαμε τελευταία φορά το 90! Αυτες θα χοραγαν τέλεια σε κάποιο περιοδικό τύπου παλιά κλασικά. Και ας τελειώσουν κάποιο περιοδικό τους άλλο. 

Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει κοινή γραμμή των Ντίσνεϋαδων. 

  • Like 1
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.