Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  45
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Τι λέτε για την βιβλιοδεσία του ΜΜ και του Ντόναλντ; Προσωπικά θεωρώ ότι είναι αρκετά κακή σε αντίθεση με το ΚΟΜΙΞ και το Super Μίκυ... Θα το χαρακτήριζα βόμβα που σύντομα κυριολεκτικά θα σκάσει... Πόσα λεφτά χρειάζεται γιά ένα καλύτερο χαρτί και βιβλιοδεσία; Βέβαια δεν λέω ότι είναι κακή έκδοση αλλά πρέπει η καθημερινή να κάνει κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα 'χω πει εγώ... Η βιβλιοδεσία τρίζει ολόκληρη. Αν το ανοίξεις φουλ, θα σπάσει. Και όχι, δεν θα γίνει τίποτα. :sad1:Η καθημερινή δεν σκορπάει τα λεφτά της σε ποιότητα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  45
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Μόλις τώρα, Scrooge Mc Poor είπε:

Τα 'χω πει εγώ... Η βιβλιοδεσία τρίζει ολόκληρη. Αν το ανοίξεις φουλ, θα σπάσει. Και όχι, δεν θα γίνει τίποτα. :sad1:Η καθημερινή δεν σκορπάει τα λεφτά της σε ποιότητα. :)

Δεν είναι μόνο αυτό...Με τον καιρό κάνουν κυματάκια και κάνουν αυτό το σπαστικό τρίκι τρίκι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  45
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Επίσης γίνονται σαν πέτρες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σίγουρα η κόλληση που υπάρχει στο ΚΟΜΙΞ και στο Super Μίκυ είναι καλύτερη και πιο στιβαρή, σε σχέση με το Μίκυ Μάους και το Ντόναλντ. Αυτό, βέβαια, ίσως να οφείλεται και στο μέγεθος των σελίδων, που κάνουν τα μεγάλα περιοδικά να ξεφυλλίζονται πιο ομαλά και να μην ανοίγει τόσο πολύ η ράχη τους.

 

Όσον αφορά το χαρτί του Μίκυ Μάους, σίγουρα επιδέχεται βελτίωση, αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερο σε σχέση με το χαρτί που είχαν τα πρώτα τεύχη της Β' Περιόδου. Όσον αφορά το κατσάρωμα, δεν είναι τόσο σημαντικό για να με ενοχλήσει.

 

Αυτό που ίσως να με πειράζει είναι η κόλληση που έχουν οι δεύτερες και προτελευταίες σελίδες του κάθε τεύχους, που συνήθως ανοίγουν περισσότερο (σε σχέση με την υπόλοιπη δεσμίδα των σελίδων), με αποτέλεσμα να είναι επίφοβη η αποκόλλησή τους από το τεύχος. Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο κι εύχομαι να μην τύχει και σε εσάς. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ στο ΜΜ 305 είχα συναντήσει πρόβλημα με κακή σελιδοποίηση και κακέκτυπο εξώφυλλο, είχα αναρτήσει και φωτογραφίες στο θρεντ του τεύχους, πιθανόν να συνάντησαν κι άλλοι θέμα, ευτυχώς κανείς από το φόρουμ. Είχα θέμα με κολλημένες σελίδες και κάποιες εξ αυτών να έχουν κολληθεί πιο πάνω από εκεί που έπρεπε και έχανα διαλόγους από τα πρώτα καρέ. Τέτοια θέματα βιβλιοδεσίας δεν τα έχουν το ΚΟΜΙΞ και το Super Μίκυ λόγω μεγέθους όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Indian. Γενικότερα νομίζω ότι σε περιοδικό 132 σελίδων με εβδομαδιαία κυκλοφορία και τιμή 1,90 δε μπορώ να έχω υψηλές απαιτήσεις όσον αφορά την ποιότητα του χαρτιού και τη βιβλιοδεσία, σίγουρα θα πλήρωνα 30-40 λεπτά παραπάνω αν ήξερα πως το περιοδικό που θα έχω στα χέρια μου θα κρατήσει στο χρόνο σίγουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

43 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Εγώ στο ΜΜ 305 είχα συναντήσει πρόβλημα με κακή σελιδοποίηση και κακέκτυπο εξώφυλλο

 

Έχω την εντύπωση ότι αυτά συμβαίνουν σε όλα τα περιοδικά τέτοιου είδους. Πάντα κάποιο θα ξεφεύγει από το μάτι στην γραμμή παραγωγής και θα βγαίνει στην αγορά. Είναι θέμα τύχης.

 

Εγώ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, όταν πηγαίνω στο περίπτερο για να πάρω κάποιο από τα περιοδικά αυτά, ελέγχω τα αντίτυπα ένα-ένα (κοιτάζω τις κολλήσεις στα εξώφυλλα, τα ξεφυλλίζω να δω μήπως υπάρχουν σελίδες άκοπες, ελέγχω την αρίθμηση των σελίδων για να δω αν είναι στην σειρά) κι επιλέγω το πιο καλό. Ψυχαναγκασμός? Σπατάλη χρόνου? Ίσως. Αλλά με αυτόν τον τρόπο φροντίζω να έχω μία "καθαρή" συλλογή, χωρίς παραφωνίες. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9666
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

17 hours ago, Indian said:

Όσον αφορά το χαρτί του Μίκυ Μάους, σίγουρα επιδέχεται βελτίωση, αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερο σε σχέση με το χαρτί που είχαν τα πρώτα τεύχη της Β' Περιόδου. Όσον αφορά το κατσάρωμα, δεν είναι τόσο σημαντικό για να με ενοχλήσει.

Αυτό ήθελα να γράψω και εγώ. Τα πρώτα 70 περίπου τεύχη είχαν χειρότερο χαρτί (τσαλάκωνε πολύ περισσότερο). Μετά για μερικά τεύχη (από το 70κάτι και μετά) χρησιμοποίησαν ένα καλύτερο χαρτί που δεν τσαλακωνόταν καθόλου και μετά άλλαξαν πάλι σε ένα άλλο χαρτί που είναι κάπου στην μέση. Νομίζω πως αυτο το χαρτί χρησιμοποιούν ακόμα, αλλά δεν αγοράζω το περιοδικό για να είμαι σίγουρος.

Το ΚΟΜΙΞ και το Super Μίκυ δεν έχουν θέμα μάλλον λόγω διαστάσεων όπως γράψατε, αλλά το χαρτί που έχει τώρα το ΚΟΜΙΞ είναι πολύ λεπτό. Το προηγούμενο χαρτί δεν ήταν ιλουστρασιόν αλλά τουλάχιστον ήταν αρκετά χοντρό. Το καλό με το καινούργιο χαρτί του ΚΟΜΙΞ είναι ότι το περιοδικό μένει ανοιχτό εύκολα πάνω στο τραπέζι (φυσικά όχι τόσο καλά όπως τα τεύχη με συνδετήρες).

 

Πάντως τα κακέκτυπα τεύχη έχουν και την συλλεκτική τους αξία!

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

11 ώρες πριν, Indian είπε:

...όταν πηγαίνω στο περίπτερο για να πάρω κάποιο από τα περιοδικά αυτά, ελέγχω τα αντίτυπα ένα-ένα (κοιτάζω τις κολλήσεις στα εξώφυλλα, τα ξεφυλλίζω να δω μήπως υπάρχουν σελίδες άκοπες, ελέγχω την αρίθμηση των σελίδων για να δω αν είναι στην σειρά) κι επιλέγω το πιο καλό. Ψυχαναγκασμός? Σπατάλη χρόνου? Ίσως. Αλλά με αυτόν τον τρόπο φροντίζω να έχω μία "καθαρή" συλλογή, χωρίς παραφωνίες. :)

 

Φίλε Ινδιάνε, είσαι δικός μου! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η βιβλιοδεσία είναι το τίμημα να αγοράζεις τα μόνα φθηνά κόμικς που υπάρχουν. :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.