Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί PKNA


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190099
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτές τις μέρες έχει κάτι άκρως διασκεδαστικές ψηφοφορίες ανάμεσα σε "δευτεροκλασάτους" χαρακτήρες των έντυπων Disney στο φβ γκρουπ Εικοσάχρονοι που κλαίνε διαβάζοντας την ιστορία του Σκρουτζ ΜακΝτακ. Να μπείτε, να ψηφίσετε και να αφήσετε και σχόλιο :) 

Από εκεί και πέρα όμως... Υπήρξαν 3 ψηφοφορίες που έφεραν αντιμέτωπους χαρακτήρες του PKNA με χαρακτήρες από το λοιπόν σύμπαν. 8-3 Στρατηγός Μουσούδας vs Λυλα, 5-4 Νούμερο Ένα vs Φρανκυ Μπουκ και 1-2 Ξαντούμ vs Ζιζάνη. Τα αποτελέσματα ήταν καταλυτικά. Αποκλείστηκαν ΚΑΙ οι 3 χαρακτήρες. Ακόμα και άμα θεωρήσουμε ότι ο Φρανκυ Μπουκ είναι μια διαχρονική προσωπικότητα (τουλάχιστον σε όσους είμαστε πολλοί 20χρονοι σε συσκευασία ενός), το να χάσει η "υπεργκόμενα" από τον ανηψιό του Φέθρυ είναι τουλάχιστον καραενδεικτικό :) 

 

Μπορεί να υπήρξε πολύ μπλαμπλα για την ποιότητα των ιστοριών PKNA, αλλά δεν είναι εντέλει καθόλου τυχαίο που έπεσε ο διακόπτης. Ακόμα και άμα λάβουμε υποψιν ότι τα PKNA κυκλοφόρησαν μόλις για 5 χρόνια (2012-2016), ενώ οι άλλοι είναι χαρακτήρες γνωστοί ακόμα και σε όσους έχουν να πιάσουν τεύχος Disney από τη δεκαετία του 80, νομίζω πως είναι μια δυνατή ένδειξη ότι το PKNA δεν έπιασε ρίζες στην Ελλάδα. Διότι την ίδια στιγμή, ο Φαντομίας κέρδισε με άνεση τον Μόμπυ Ντακ στην 7-4. Νταξ. Ίσως να υπήρξαν οι "αρχαίοι" που να θεώρησαν πως ήταν μια μοντέρνα μετάφραση του Φάντομ Ντακ. Εγώ προσωπικά σαφώς και επηρεάστηκα από τη σχέση του με τον Φάντομ και ας ξέρω ότι είναι άλλος χαρακτήρας. (αν και εδώ που τα λέμε, οι ιστορίες του έχουν την ίδια "σπανιότητα" που είχαν οι ιστορίες του Φάντομ όταν ήμουν εγώ πιτσιρικάς. δεν έχουν ευτελιστεί μέσα από ένα Αλμανάκο...) Αλλά και πάλι. Ενώ βλέπω κόσμο να περιμένει εναγωνίως κάποια καινούργια ιστορία του Φαντομία, δεν θυμάμαι να διάβασα ποτέ κάποιον να προτείνει να συνεχιστούν οι ιστορίες του PKNA έστω και ως backup σε κάποια άλλη έκδοση... (που θα μπορούσαν :) )  

 

Φυσικά, ως γνωστόν, εγώ είμαι της σχολής "όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξερει ο κόσμος όλος". Και αντιμετωπίζω τις εκδόσεις με ένα στυλ "για να κάνει αυτό το πράγμα ο εκδότης, κάτι θα ξέρει. και ας γκρινιάζουν όσο θέλουν οι αναγνώστες". Όπου δεν θεωρώ πως όποιος μιλάει είναι απαραίτητα και ενδεικτικό specimen του συνολικού κοινού :) Για τη συντριπτική πλειοψηφία των αναγνωστών (όλων των κόμικ), είναι απλά ένα χόμπι που δεν τους καίει και τόσο να μοιραστούν τις απόψεις τους με τρίτους. Οπότε μπορεί και η παρατήρησή μου να είναι μέρος ενός είδους "self fulfilling prophecy" επηρεασμένη από τα biases μου :) 

 

:cheers5: 

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13169
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 27/4/2020 στο 7:36 ΜΜ, germanicus είπε:

[...] δεν θυμάμαι να διάβασα ποτέ κάποιον να προτείνει να συνεχιστούν οι ιστορίες του PKNA έστω και ως backup σε κάποια άλλη έκδοση... (που θα μπορούσαν :))

[...]

 

 

Είχε αναφερθεί 2-3 φορές στην "Κουβεντούλα", τότε που είχε διακοπεί η κυκλοφορία του σχετικού περιοδικού. Κι εγώ θα ήθελα να συνεχίσουν οι ιστορίες του PKNA στα τεύχη του Μίκυ Μάους, παρόλο που δεν ασχολήθηκα και πολύ με αυτή τη σειρά.

:)

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34600
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η αλήθεια είναι ότι έχοντας διαβάσει τόνους Ντίσνευ αυτή η σειρά δεν με συγκίνησε ποτέ. Σκέφτηκα κάποια στιγμή να την αγοράσω όλη μαζί από κάπου μπας και της δώσω καμία ευκαιρία. Αλλά ξέφυγαν οι τιμές της και δεν έχω την πρόθεση να το κάνω άμεσα. 

Πάντως είναι περίεργο που δεν συνεχίστηκαν οι ιστορίες στο ΜΜ.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το έχω συζητήσει πολλές φορές το θέμα της σειράς αυτής με τον @PhantomDuck. Αυτό που είναι πολύ ιδιαίτερο με την συγκεκριμένη σειρά είναι οι ιστορίες δεν είναι αυτόνομες. Δεν ακολουθεί το κλασσικό μοντέλο τόσο στο σχέδιο αλλά και στον τρόπο που δουλεύει. Άρα αν κάποιος έχει χάσει τεύχη δύσκολα θα μπορέσει να καταλάβει τι συμβαίνει στα επόμενα. Μην ξεχνάμε ότι πολλοί δεν είχαν και τα πρώτα 15 τεύχη που είχε βγάλει ο Τερζο. Οπότε γιατί να αρχίσουν τη σειρά της Καθημερινής αφού δεν είχαν τα προηγούμενα τεύχη; Το Φάντομ δεν είναι Αλμανάκο.

 

Όσοι παίρνουν το ΜΜ δεν σημαίνει ότι έπαιρναν και το Φάντομ. Θέλω να ξανακαταλήξω ότι οι ιστορίες δεν είναι αυτόνομες και θα ήταν εντελώς άκυρο να συνεχίσουν εκεί. Όχι πως δεν θα το ήθελα αλλά θα μπέρδευαν το κοινό. Νόμιζω κιόλας ότι το target group του ήταν διαφορετικό από του ΜΜ.

 

Τέλος να πω ότι επειδή κάποιοι χαρακτήρες είναι γνωστοί μέσα από παλιά τεύχη (και νοσταλγία) οπότε είναι λογικό να ψηφίστηκαν έναντι χαρακτήρων του Φάντομ. Εδώ σε μια ψηφοφορία που έκανα για την Κλασική Βιβλιοθήκη Disney vs Σκάρπα στο φβ, το 30% από 303 άτομα ψήφισε Κλασική Βιβλιοθήκη. Για μένα ήταν αρκετά μεγάλο ποσοστό για την συγκεκριμένη έκδοση :) Θέλω να πω ότι υπάρχουν διάφοροι παράγοντες.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω που χρειαστηκε να γκουγλαρω για να δω τι ειναι το PKNA θεωρουμαι ακομα ντισνεικος ή την εχασα την ιδιοτητα? χεχε!

  • Like 1
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34600
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

31 min ago , ΚΟΜΙΞ said:

Το έχω συζητήσει πολλές φορές το θέμα της σειράς αυτής με τον @PhantomDuck. Αυτό που είναι πολύ ιδιαίτερο με την συγκεκριμένη σειρά είναι οι ιστορίες δεν είναι αυτόνομες. Δεν ακολουθεί το κλασσικό μοντέλο τόσο στο σχέδιο αλλά και στον τρόπο που δουλεύει. Άρα αν κάποιος έχει χάσει τεύχη δύσκολα θα μπορέσει να καταλάβει τι συμβαίνει στα επόμενα. Μην ξεχνάμε ότι πολλοί δεν είχαν και τα πρώτα 15 τεύχη που είχε βγάλει ο Τερζο. Οπότε γιατί να αρχίσουν τη σειρά της Καθημερινής αφού δεν είχαν τα προηγούμενα τεύχη; Το Φάντομ δεν είναι Αλμανάκο.

 

Όσοι παίρνουν το ΜΜ δεν σημαίνει ότι έπαιρναν και το Φάντομ. Θέλω να ξανακαταλήξω ότι ιστορίες δεν είναι αυτόνομες και θα ήταν ενετλώς άκυρο να συνεχίσουν εκεί. Όχι πως δεν θα το ήθελα αλλά θα μπέρδευαν το κοινό. Νόμιζω κιόλας ότι το target group του ήταν διαφορετικό από του ΜΜ.

 

Τέλος να πω ότι επειδή κάποιοι χαρακτήρες είναι γνωστοί μέσα από παλιά τεύχη (και νοσταλγία) οπότε είναι λογικό να ψηφίστηκαν έναντι χαρακτήρων του Φάντομ. Εδώ σε μια ψηφοφορία που έκανα για την Κλασική Βιβλιοθήκη Disney vs Σκάρπα στο φβ, το 30% από 303 άτομα ψήφισε Κλασική Βιβλιοθήκη. Για μένα ήταν αρκετά μεγάλο ποσοστό για την συγκεκριμένη έκδοση :) Θέλω να πω ότι υπάρχουν διάφοροι παράγοντες.

Ναι αν ήταν σε συνέχεια όπως λες προφανώς δεν είχε νόημα να μπουν σε ΜΜ. Η ιστορία δηλαδή έμεινε στη μέση ε? Πωωωω ξενερααααααα.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190099
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 min ago , Manitou said:

Ναι αν ήταν σε συνέχεια όπως λες προφανώς δεν είχε νόημα να μπουν σε ΜΜ. Η ιστορία δηλαδή έμεινε στη μέση ε? Πωωωω ξενερααααααα.


Στην ίδια μέση που ξεμένει ένα συνηθισμένο υπερηρωικό :) ή στην ίδια μέση που ξεμένει μια σαπουνόπερα. Δεν είναι μια ιστορία που είχε προγραμματισμένη αρχή-μέση-τέλος και χάσαμε κάποιο προγραμματισμένο φινάλε. Έχουμε δει αιώνες πιο τραγικά κοψίματα σε εκδόσεις που σε αφήσαν με το παπί στο χέρι :) 

 

 

:cheers5: 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ναι αν ήταν σε συνέχεια όπως λες προφανώς δεν είχε νόημα να μπουν σε ΜΜ. Η ιστορία δηλαδή έμεινε στη μέση ε? Πωωωω ξενερααααααα.

Ναι είναι σε συνέχεια. Η σειρά αποτελεί μια πλήρη ιστορία που εξελίσσεται κάθε φορά με κάθε τεύχος. Οπότε ναι έμεινε στη μέση :) Ή μάλλον προς το τέλος της. Για αυτό ξενέρωσα και εγώ και ο @PhantomDuck με το ξαφνικό κλείσιμο.

 

Ο germ έχει ένα δίκιο σε αυτά που λέει αλλά για τα Ντισνεικα δεδομένα η σειρά ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό και μέσα από αυτή (με τους διάφορους πειραματισμούς), σχεδιαστές όπως οι Τσελόνι, Μοττούρα, Σιαρρόνε άλλαξαν ή μάλλον εξέλιξαν το σχέδιο τους.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190099
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

52 min ago , ΚΟΜΙΞ said:

Τέλος να πω ότι επειδή κάποιοι χαρακτήρες είναι γνωστοί μέσα από παλιά τεύχη (και νοσταλγία) οπότε είναι λογικό να ψηφίστηκαν έναντι χαρακτήρων του Φάντομ.


ρε συ. Δες τα ζευγάρια... :) Ο σκύλος των Μ.Εξ. ενάντια στη Λύλα... Ο Φράνκυ Μπουκ ενάντια στον Νούμερο Ένα. Και άντε... ας πούμε ότι αυτοί έχουν ένα παρελθόν. Ο ανηψιός του Φέθρυ ενάντια στη Ξαντούμ???????? :D:D:D:D:D  Το έκτρωμα των Βραζιλιάνων από το 1982? :) *τι* ιστορία έχει αυτός??? :D:D:D Ο οποίος εν συνεχεία πήγε άκλαυτος από τον Gedeone de' Paperoni... :) Άααααλλη μεγάλη προσωπικότητα :D 

Συμφωνώ απόλυτα ότι έχουν ψηφιστεί χαρακτήρες βάση νοσταλγίας. Αλλά ειδικά αυτό το Ζιζάνης-Ξαντούμ...... Πρέπει να παλέψεις για να βρεις χαρακτήρες που είναι λιγότερο δημοφιλείς από τον Biquinho :D:D:D Και συν τοις άλλοις, του είχαν βάλει και ένα άθλιο σχέδιο στην ψηφοφορία. 
image.png

Και μόνο που το βλέπεις θες να πας να βρεις ποιος το σχεδίασε και να καρφώσεις με ατσαλόπροκες το όνομα στο "Κουβέντα για άχαρους σχεδιαστές της Ντίσνεϋ" :D 

 

:cheers5: 

  • Like 4
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

32 λεπτά πριν, germanicus είπε:


ρε συ. Δες τα ζευγάρια... :) Ο σκύλος των Μ.Εξ. ενάντια στη Λύλα... Ο Φράνκυ Μπουκ ενάντια στον Νούμερο Ένα. Και άντε... ας πούμε ότι αυτοί έχουν ένα παρελθόν. Ο ανηψιός του Φέθρυ ενάντια στη Ξαντούμ???????? :D:D:D:D:D  Το έκτρωμα των Βραζιλιάνων από το 1982? :) *τι* ιστορία έχει αυτός??? :D:D:D Ο οποίος εν συνεχεία πήγε άκλαυτος από τον Gedeone de' Paperoni... :) Άααααλλη μεγάλη προσωπικότητα :D 

Συμφωνώ απόλυτα ότι έχουν ψηφιστεί χαρακτήρες βάση νοσταλγίας. Αλλά ειδικά αυτό το Ζιζάνης-Ξαντούμ...... Πρέπει να παλέψεις για να βρεις χαρακτήρες που είναι λιγότερο δημοφιλείς από τον Biquinho :D:D:D Και συν τοις άλλοις, του είχαν βάλει και ένα άθλιο σχέδιο στην ψηφοφορία. 
image.png

Και μόνο που το βλέπεις θες να πας να βρεις ποιος το σχεδίασε και να καρφώσεις με ατσαλόπροκες το όνομα στο "Κουβέντα για άχαρους σχεδιαστές της Ντίσνεϋ" :D 

 

:cheers5: 

Δεν διαφωνώ αλλά ο Ζιζάνης είναι ένας μικρός Φέθρυ άρα φέρνει σε γνωστό χαρακτήρα :) Το θησαυροφυλάκιο και το 313 έχουν παρόμοια μοίρα. Συνδέονται/αντιπροσωπεύουν τους Σκρουτζ  Ντόναλντ αντίστοιχα. Θα ψήφιζες ένα χαρακτήρα που δεν ξέρεις ενάντια ενός άλλου χαρακτήρα που σου θυμίζει γνωστό χαρακτήρα που μπορεί να είναι αγαπητός; Αυτή τη λογική νομίζω ακολούθησαν οι περισσότεροι. Μπορεί κιόλας να μην του άρεσε και η Ξαντούμ σχεδιαστικά :P Τι να πω... Εγώ περίμενα να δούμε τέτοια κουλά πάντως :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190099
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ω ναι. Συμφωνώ 132% πως πολλά πράγματα παρασύρουν άλλα :) Αλλά ο ανηψιός του Φέθρυ είναι σαν τον Ραν Ταν Πλαν. Πως βάζεις τον Ραν Ταν Πλαν να κυνηγήσει τους Ντάλτον και άμα αυτός θέλει να πάει Νότια, εσύ ξέρεις ότι πρέπει να πας Βόρεια? :D:D:D Ε, κάπως έτσι και με δαύτον. :) Κανονικά αποτρέπει! :lol: 

 

:cheers5: 

  • Like 3
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2801 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

13 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Το έχω συζητήσει πολλές φορές το θέμα της σειράς αυτής με τον @PhantomDuck. Αυτό που είναι πολύ ιδιαίτερο με την συγκεκριμένη σειρά είναι οι ιστορίες δεν είναι αυτόνομες. Δεν ακολουθεί το κλασσικό μοντέλο τόσο στο σχέδιο αλλά και στον τρόπο που δουλεύει. Άρα αν κάποιος έχει χάσει τεύχη δύσκολα θα μπορέσει να καταλάβει τι συμβαίνει στα επόμενα. Μην ξεχνάμε ότι πολλοί δεν είχαν και τα πρώτα 15 τεύχη που είχε βγάλει ο Τερζο. Οπότε γιατί να αρχίσουν τη σειρά της Καθημερινής αφού δεν είχαν τα προηγούμενα τεύχη; Το Φάντομ δεν είναι Αλμανάκο.

 

Όσοι παίρνουν το ΜΜ δεν σημαίνει ότι έπαιρναν και το Φάντομ. Θέλω να ξανακαταλήξω ότι ιστορίες δεν είναι αυτόνομες και θα ήταν ενετλώς άκυρο να συνεχίσουν εκεί. Όχι πως δεν θα το ήθελα αλλά θα μπέρδευαν το κοινό. Νόμιζω κιόλας ότι το target group του ήταν διαφορετικό από του ΜΜ.

 

Τέλος να πω ότι επειδή κάποιοι χαρακτήρες είναι γνωστοί μέσα από παλιά τεύχη (και νοσταλγία) οπότε είναι λογικό να ψηφίστηκαν έναντι χαρακτήρων του Φάντομ. Εδώ σε μια ψηφοφορία που έκανα για την Κλασική Βιβλιοθήκη Disney vs Σκάρπα στο φβ, το 30% από 303 άτομα ψήφισε Κλασική Βιβλιοθήκη. Για μένα ήταν αρκετά μεγάλο ποσοστό για την συγκεκριμένη έκδοση :) Θέλω να πω ότι υπάρχουν διάφοροι παράγοντες.

 

Συμφωνω με την αποψη σου και ηταν ο λογος που δεν ασχοληθηκα με αυτην την σειρα. Ειχα βρει ομως σκανς στα αγγλικα, ειχα διαβασει τα πρωτα τευχη και μου ειχε κανει καλη εντυπωση.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34600
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εγώ έχω βρει αυτά τα scans. Και νομίζω ότι θα του δώσω μια ευκαιρία μετά από όλη αυτή τη κουβέντα!!!!

 

Ζιζάνης? Ρε φίλε είσαι η Μπαρτσελόνα και χάνεις από την Αλαβές 0-5 στην έδρα σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.