Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Hugo Pratt
Σχέδιο:
Hugo Pratt
Hμερ. έκδοσης:
11-04-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
44
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Χρωματισμός:
Patrizia Zanotti
Πρωτότυπος τίτλος:
La Jeneusse
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-618-536-268-3
Ονομαστική τιμή:
4,50 €
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

CORTONEANIKAHRWS_0001.jpg  CORTONEANIKAHRWS_0001z.jpg

 

Ακόμα ένας ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ απο την εκδοτική που εδώ και αρκετό καιρό ανέλαβε να ξαναεκδόσει τα άπαντα  (από ότι προβλέπεται )του τυχοδιώχτη ναυτικού .
 Το ενδιαφέρον στην ιστορία αυτή είναι που για μια ακόμη φορά η φαντασία μπερδεύεται  με την πραγματικότητα ,όπου  κάνει την εμφανισή του ο γνωστός συγγραφέας ΤΖΑΚ ΛΟΝΤΟΝ και για μια ακόμα φορά ο ΡΑΣΠΟΥΤΙΝ. Περισσότερα και καλύτερα απο μένα για την ιστορία μπορείτε να διαβάσετε στην παρουσίαση που είχε κάνει ο ΛΕΟΝΙΔΙΟ τον Απρίλιο του 2012 για την έκδοση της ΜΑΜΟΥΘ εδώ

Το άλμπουμ αποκτα χρώμα  για πρώτη φορά σε Ελληνικη έκδοση ( αν και το προτιμώ ασπρόμαυρο ) έχει εισαγωγικό πρόλογο απο τον ΠΡΑΤΤ και τον ΧΟΥΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΝΤΕ ΠΛΑΣ συν τις πρώτες σελίδες του 2ου κεφαλάιου που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ .Το κόμιξ διατίθεται σαν ένθετο στην ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ που αναλαμβάνει και πάλι τον ρόλο του διανομέα κατόπι θα αυτονομηθεί .
    Υ.Γ. Η ιστορία έχει ως εξής ο μικρός Κόρτο διάβαζε ΠΟΠΑΥ και είπε στον μπαμπά του μια μέρα <<Μπαμπάκο εγω οταν μεγαλώσω θέλω να γίνω σαν τον ΠΟΠΑΥ >> <<Τρώγε το σπανάκι σου και θα γίνεις.>>Πιάτα σπανάκι κατέβαζε ο μικρος Μαλτεζάκος και τα αποτελέσματα τα είδαμε .Ευτυχώς που δεν διάβαζε ΜΙΚΡΗ ΛΟΥΛΟΥ .

ΚΑΛΗ :bookclub: ΑΝΑΓΝΩΣΗ
ΓΙΑ ΤΟ GREEK COMICS
Β.τ Κ.

 

 

 

 

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
  • Like 21
  • Respect 2
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το μέγεθος το ξαναμετρησα έιναι 21-28

Ξέχασα να γράψν ότι το Lettering το έκανε η Τίνα Χελιώτη και το χρωματισμό η  PATRIZIA ZANOTTI

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το εξώφυλλο είναι καλύτερης ποιότητας από το Βενετσιάνικο παραμύθι και την Κρυφή Αυλη,πιο γυαλιστερό.Υποθετω λόγω του ότι είναι λιγότερες σελίδες οπότε το κόστος ήταν σχεδόν ίδιο με εκείνα παρα την καλύτερη ποιότητα.Επισης η ονομαστική τιμή είναι 4,50 και όχι 4,90 όπως τα άλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεύτερη επαφή με τον Κόρτο Μαλτέζε του Ούγκο Πρατ, μετά το υπέροχο "Η μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας" (έχω διαβάσει επίσης τα τρία κόμικς των Κανάλες/Πεγεχέρο), δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, τουλάχιστον όχι από το σενάριο. Το σχέδιο είναι σαφώς εξαιρετικό και χαρακτηριστικό της ποιότητας του Πρατ, όμως η ιστορία μου φάνηκε αρκετά σύντομη και ατελής. Κατά τη γνώμη μου πολλά πραγματάκια στριμώχτηκαν σε λίγες σελίδες -ενώ πιστεύω ότι υπήρχε μπόλικο ψωμί για μια μεγαλύτερης έκτασης ιστορία-, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει βάθος στην πλοκή και τους χαρακτήρες. Σίγουρα πέρασα καλά και μου άνοιξε η όρεξη για περιπέτεια, αλλά μέχρι εκεί.

 

7/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33876
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κοίτα μετά τη μπαλάντα λογικό είναι να σου φανεί έτσι. Είναι από τις αδύναμες ιστορίες. Να ψάξεις να βρεις τα τεύχη που εκτυλίσσονται στον τροπικό του Αιγόκερω. Αυτά είναι τα καλύτερα μαζί με τα κέλτικα και τα αιθιοπικα. Αυτά δηλαδή που βγήκαν έγχρωμα όλα μαζί στην πρώτη φουρνιά των εκδόσεων μικρός ήρωας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα και αυτό.Προκειται για μια ιστορία(όχι περιπέτεια) με φόντο τον πόλεμο.Κλασικά ο Πρατ μεταδίδει υπερβολικά καλά το κλίμα του τόπου και της εποχής,καθώς και την ένταση του πολέμου.Και αυτή την ένταση την "περνάει"στον αναγνώστη εξαιρετικά,μέσα από τους χαρακτήρες και τους διαλόγους και όχι με μπαμ μπουμ. Δεν θυμίζει κλασικό Κόρτο Μαλτέζε,άλλωστε ο χαρακτήρας εμφανίζεται σχετικά λίγο και δεν είναι ο πρωταγωνιστής. Το γνωστό στυλ αφήγησης του Πρατ που το γουστάρω απίστευτα,και πιστεύω αν σε κάποιον δεν αρέσει αυτό το στυλ,δεν θα απολαύσει καθόλου την ιστορία.

Το σχέδιο επίσης πολύ καλό,χωρίς ιδιαίτερη λεπτομέρεια,το κλασικό του Πρατ που επίσης το γουστάρω πολυ.Και τα χρώματα μια χαρά.

Σίγουρα φαίνεται πως η ιστορία είναι ημιτελής(άλλωστε στην έκδοση περιέχονται και οι πρώτες σελίδες του δεύτερου κεφαλαίου που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ)αφού διαβάζεται σχετικά γρήγορα,χωρίς να γίνεται κάτι τρανταχτό.

Πάντως από αυτά που είχα διαβάσει περίμενα το κόμικ πολύ χειρότερο,αντ' αυτού το απόλαυσα αρκετά και δεν με κούρασε καθόλου.

Μεχρι τώρα,κανένα Κόρτο δεν με έχει απογοητεύσει στο ελάχιστο(έχω διαβάσει όλες τις 20σελιδες ιστορίες,την Κρυφή Αυλή,τον Ήλιο του Μεσονυκτίου και τα Νεανικά Χρόνια).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33876
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 6/15/2020 at 1:30 PM, mko said:

Το διάβασα και αυτό.Προκειται για μια ιστορία(όχι περιπέτεια) με φόντο τον πόλεμο.Κλασικά ο Πρατ μεταδίδει υπερβολικά καλά το κλίμα του τόπου και της εποχής,καθώς και την ένταση του πολέμου.Και αυτή την ένταση την "περνάει"στον αναγνώστη εξαιρετικά,μέσα από τους χαρακτήρες και τους διαλόγους και όχι με μπαμ μπουμ. Δεν θυμίζει κλασικό Κόρτο Μαλτέζε,άλλωστε ο χαρακτήρας εμφανίζεται σχετικά λίγο και δεν είναι ο πρωταγωνιστής. Το γνωστό στυλ αφήγησης του Πρατ που το γουστάρω απίστευτα,και πιστεύω αν σε κάποιον δεν αρέσει αυτό το στυλ,δεν θα απολαύσει καθόλου την ιστορία.

Το σχέδιο επίσης πολύ καλό,χωρίς ιδιαίτερη λεπτομέρεια,το κλασικό του Πρατ που επίσης το γουστάρω πολυ.Και τα χρώματα μια χαρά.

Σίγουρα φαίνεται πως η ιστορία είναι ημιτελής(άλλωστε στην έκδοση περιέχονται και οι πρώτες σελίδες του δεύτερου κεφαλαίου που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ)αφού διαβάζεται σχετικά γρήγορα,χωρίς να γίνεται κάτι τρανταχτό.

Πάντως από αυτά που είχα διαβάσει περίμενα το κόμικ πολύ χειρότερο,αντ' αυτού το απόλαυσα αρκετά και δεν με κούρασε καθόλου.

Μεχρι τώρα,κανένα Κόρτο δεν με έχει απογοητεύσει στο ελάχιστο(έχω διαβάσει όλες τις 20σελιδες ιστορίες,την Κρυφή Αυλή,τον Ήλιο του Μεσονυκτίου και τα Νεανικά Χρόνια).

 

Εμένα αυτή η ιστορία για κάποιο λόγο ήταν από τις αγαπημένες μου. Επειδή τα διάβασα όλα με τη σειρά που είχαν βγει, με αυτή την ιστορία έκανα ένα διάλειμμα από τις πιο ποιητικές ιστορίες του Πρατ. Αυτή είναι λίγο πιο πεζή και διαβάζεται πιο εύκολα. 

Το ίδιο συναίσθημα είχα λίγο πολύ και με την Μπαλάντα (να την διαβάσεις οπωσδήποτε γιατί είναι η αρχή των πάντων ). Ίσως μάλιστα αξίζει να πάρεις και το prequel που βγήκε από τους επιγόνους του Πρατ (Η Μέρα Της Ταροβεάν) και να τα διαβάσεις μαζί.

Πάντως για εμένα οι 20σέλιδες ιστορίες του Κόρτο είναι οι αγαπημένες μου!!! Οι μεγάλες κάπου σε κάποια σημεία μου φάνηκαν too much!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ὥραια ιστορια ειναι και εμενα μμου αρεσε αρκετα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ωραία ιστορία, πιο απλή από ότι συνήθως, την ευχαριστήθηκα αρκετά.

Μικρή η εμφάνιση του Κόρτο προς το τέλος, μαθαίνουμε πως γνώρισε τον Ρασπούτιν.

Ο τίτλος "Τα Νεανικά χρόνια" δεν ξέρω πως μπορεί να ταιριάζει με την ιστορία γιατί πουθενά δεν φαίνεται αν εξαιρέσεις τη χρονιά που διαδραματίζεται.

Κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν μια ακόμα περιπέτεια του Μαλτέζε με μεγαλύτερη συμμετοχή του.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η ανάγνωση των Κόρτο συνεχίζεται και αυτή τη φορά είπα να πιάσω τα Νεανικά Χρόνια ή καλύτερα το Τζακ Λόντον: Τα Νεανικά Χρόνια :lol: Δυστυχώς λόγω της μη ολοκλήρωσης του έργου με το δεύτερο κεφάλαιο, έχουμε στα χέρια μας αυτόν τον τόμο που αν και έχει λίγο Κόρτο, μου άρεσε πάρα πολύ και τον βρήκα εξαιρετικά διασκεδαστικό. Η ιστορία μας γυρίζει στον Ρωσοϊαπωνικό Πόλεμο και πιο συγκεκριμένα στο τέλος του όπου ένας εκ των στρατιωτών είναι ο Ρασπούτιν και γνωρίζεται με τον γνωστό συγγραφέα Τζακ Λόντον. Ουσιαστικά αφορά το πως θα απομακρυνθεί ο Ρασπούτιν μετά από εγκλήματα που έχει διαπράξει και ο τρόπος είναι να τον μεταφέρει ο Κόρτο Μαλτέζε.

 

Πολύ διασκεδαστικό άλμπουμ που έχει λίγο από πόλεμο, έχει ωραίο χρωματισμό και κυρίως μια ενδιαφέρουσα ιστορία για το πως οι δύο φίλοι ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή, ενώ ο χαρακτήρας του Τζακ θα έλεγα ότι είναι πολύ καλογραμμένος και εξαιρετικά ενδιαφέρων σε σημείο που δε με πείραξε καθόλου η εκτεταμένη χρήση του, αλλά το αντίθετο. Δεν ξέρω πως θα διαβάσω τώρα τα Ελβετικά και το Μου για τα οποία δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά wish me luck :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.