Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανεισαγωγή στον κόσμο των Disney - Σχόλια και προτάσεις


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μιας και στο συγκεκριμένο club έχω δει πολλά ενεργά μέλη που ξέρουν από καλά Disney κόμικ και είναι ενεργοί, θα ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό και είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε (ή μάλλον ελπίζω :) ). Έψαξα εξονυχιστικά όλο το club, διάβασα πολλά θέματα, βρήκα κάποιες απαντήσεις σε αυτό που ψάχνω, αλλά θα ήθελα πιο εμπεριστατωμένες γνώμες. Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι ψάχνομαι πολύ να ξαναγυρίσω μετά από κάμποσα χρόνια στη φάση των Disney κόμικ και να διαβάσω ωραίες ιστορίες. Δεν ξέρω όμως πως ακριβώς θα εισαχθώ και ποιοι τίτλοι θα ανταποκριθούν περισσότερο σε αυτό που θέλω. Αφενός δε μπορώ να αρχίσω να αγοράζω κάθε μήνα ό,τι βγαίνει από τεύχη γιατί δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο και φυσικά είναι λίγο κοστοβόρο αφού αγοράζω και αρκετά άλλα κόμικ και αφετέρου είμαι περισσότερο της φάσης ότι θα γυρίσω ένα απόγευμα μια στο τόσο από τη δουλειά να πιάσω ένα περιοδικό να διασκεδάσω και όχι να γίνω και ο πιο σταθερός αναγνώστης.

 

Για να βοηθήσω σε πιθανές προτάσεις, θα πω τα εξής. Μικρός διάβαζα πάρα πολλά Disney κόμικ και ο αγαπημένος μου τίτλος ήταν το Αλμανάκο, το οποίο όμως σταμάτησα να το παρακολουθώ κάπου το 2012 που είχα αρχίσει να ετοιμάζομαι για Πανελλήνιες. Αν έβγαιναν σήμερα ιστορίες Φάντομ Ντακ, θα τις αγόραζα με τα 1000 γιατί είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας σε Disney κόμικ. Και γενικότερα λατρεύω ιστορίες με Ντόναλντ και χαρακτήρες της Λιμνούπολης και όχι τόσο της Μίκυ Σίτυ. Έχω αγοράσει τρία τεύχη Μίκυ Μάους και γενικότερα είδα πως κυριαρχούν οι ιστορίες χαρακτήρων της Λιμνούπολης, άρα δεν είναι κριτήριο επιλογής για να πάω προς το ΚΟΜΙΞ ή το Ντόναλντ.

 

Εσείς λοιπόν τι μου προτείνετε; Να αγοράζω τακτικά Ντόναλντ αφού μου αρέσουν περισσότερο οι ιστορίες του και κάποια τεύχη Μίκυ Μάους ανάλογα τι θα μου φαίνεται ενδιαφέρον από τις κριτικές; Να πάω στο ΚΟΜΙΞ για να διαβάσω ιστορίες Don Rosa; Να πάω μόνο στο Μίκυ Μάους ή το Σούπερ Μίκυ; Ποιοι είναι δηλαδή οι πιο ισορροπημένοι τίτλοι για να αποκτήσω σταθερή επαφή με το αντικείμενο;

 

Να προσθέσω εδώ ότι δεν προτίθεμαι να ψάξω παλιότερα τεύχη και ιστορίες, καθώς επικοινώνησα με Καθημερινή για αποστολή τευχών και αυτό που μου είπαν είναι ότι πρέπει να τα παραγγείλω μέσω περιπτέρου ή πρακτορείου Τύπου και αν αρνηθούν να δώσω στοιχεία επικοινωνίας, θα το προσπαθήσω για τα τεύχη ΚΟΜΙΞ με το Βίο και Πολιτεία, αλλά κατανοώ ότι τα παλιά τεύχη με καλές ιστορίες τα έχω χάσει :( 

Αυτά λοιπόν και ελπίζω να έχω απαντήσεις σας :) 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχουμε και λέμε.

 

Ας πάμε στα παπιά.

 

Οι καλύτερες ιστορίες έχουν γραφτεί από Μπαρκς και Ρόσα.

 

Μπαρκς μπορείς εύκολα να βρεις την εγκυκλοπαίδεια του ολόκληρη στα ελληνικά ψάχνοντας λίγο.

Ρόσα μπορείς να βρεις τα τελευταία κόμιξ ή να αγοράσεις την αγγλική εγκυκλοπαίδεια η οποία είναι κόσμημα (αν ξέρεις αγγλικά σου προτείνω με δυο χέρια και δυο πόδια το δεύτερο)

 

Εδώ τελειώνει το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΝΤΙΣΝΕΥ

 

Πάμε στο Ιταλικό Ντίσνευ

 

Αγόραζε κάθε Παρασκευή το Μίκυ Μάους. Έχει τις καλύτερες ιστορίες.

Επίσης μπορείς να βρεις την εγκυκλοπαίδεια του Σκάρπα που κυκλοφορεί αυτά τα χρόνια ώστε να έχεις την καλύτερη επαφή με το ΠΑΛΙΟ ιταλικό Ντίσνευ.

 

Αυτά για αρχή. Οτι απορίες έχεις γράψε από κάτω.

 

 

 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Να προσθέσω ότι δεδομένου του περιορισμένου χρόνου που διαθέτεις θα πρότεινα τη βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς. Είναι το πιο ολοκληρωμένο έργο αυτή τη στιγμή στη χώρα μας και σίγουρα θα σου προσφέρει υλικό προς ανάγνωση για αρκετό καιρό (αν όχι μήνες σίγουρα εβδομάδες). Ως παλιός αναγνώστης των παπιών που τελικά επανήλθα στο άθλημα μετά από χρόνια παύσης δε βρίσκω την ίδια ευχαρίστηση στις σύγχρονες ιστορίες που εκδίδονται στα ΜΜ και Ντόναλντ...Σε τακτική βάση αγοράζω μόνο το Κόμιξ αλλά πέραν από τις ιστορίες του Ρόσα και κάποιες επανεκδόσεις των ιστοριών Μπαρκς, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζουν οι υπόλοιπες...

Περιμένω το καλοκαίρι να συνεχιστεί η βιβλιοθήκη των ιστοριών του Σκάρπα :mafia:

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Έχουμε και λέμε.

 

Ας πάμε στα παπιά.

 

Οι καλύτερες ιστορίες έχουν γραφτεί από Μπαρκς και Ρόσα.

 

Μπαρκς μπορείς εύκολα να βρεις την εγκυκλοπαίδεια του ολόκληρη στα ελληνικά ψάχνοντας λίγο.

Ρόσα μπορείς να βρεις τα τελευταία κόμιξ ή να αγοράσεις την αγγλική εγκυκλοπαίδεια η οποία είναι κόσμημα (αν ξέρεις αγγλικά σου προτείνω με δυο χέρια και δυο πόδια το δεύτερο)

 

Εδώ τελειώνει το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΝΤΙΣΝΕΥ

 

Πάμε στο Ιταλικό Ντίσνευ

 

Αγόραζε κάθε Παρασκευή το Μίκυ Μάους. Έχει τις καλύτερες ιστορίες.

Επίσης μπορείς να βρεις την εγκυκλοπαίδεια του Σκάρπα που κυκλοφορεί αυτά τα χρόνια ώστε να έχεις την καλύτερη επαφή με το ΠΑΛΙΟ ιταλικό Ντίσνευ.

 

Αυτά για αρχή. Οτι απορίες έχεις γράψε από κάτω.

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ @Metatron89 και @Manitou για τις προτάσεις σας :D Τις ιστορίες του Barks μάλλον θα ξεκινήσω να τις αγοράζω αργά και σταθερά (πρέπει να βρω και χώρο :( ). Η εγκυκλοπαίδεια του Rosa με ενδιαφέρει ακόμα και στα αγγλικά γιατί μιλάω καλά και διαβάζω αρκετά κόμικ στα αγγλικά, αλλά έχω βρει διάφορες συλλογές με το έργο του Rosa. To ακριβές της όνομα ποιο είναι; Τα έργα που περιέχει είναι οι ιστορίες των τωρινών τευχών ΚΟΜΙΞ;

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

7 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Εσείς λοιπόν τι μου προτείνετε;

 

Κοίταξε νέε μου :rabbit: επειδή κανένας δεν σε πληροφορήσει σωστά και όλοι θα προσπαθήσουν να σε προσηλυτίσουν και να σε εντάξουν σε αυτόν τον δαιδαλώδη και αχανέστατο λαβύρινθο που λέγεται Disney,

θα σου πρότεινα να μην μπεις καν στο τρυπάκι και να μείνεις εκτός!!!  :ego:

 

Πίστεψε με, δεν θες να μπλέξεις με τύπους σαν τους: @Indian, @Μενίγ Πουαγώ και λοιπούς παπιόπληκτους, που μόνο σκοπό έχουν να αποπροσανατολίζουν αθώους αναγνώστες, με την υπόσχεση ότι θα διαβάσουν ποιοτικά κόμικς. :antekale:

 

Διάβασε BD, διάβασε υπερηρωικά, διάβασε οτιδήποτε άλλο ελληνικό ή ξένο θέλεις αλλά σε ξορκίζω...

ΜΗΝ πιάσεις/ξεκινήσεις να διαβάζεις Disney, θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο :wall: στο μέλλον.

Μείνε μακριά από κακές συναναστροφές και παρέες, θα βρεις την υγειά σου! :holidays:

 

Πάρε παράδειγμα από έμενα, διάβαζα Αγόρι, Βαβούρα, Μπλεκ, κάνα Ποπάυ που και που, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ

και είχα την ησυχία μου. :sleep3:

Από τότε που ξεκίνησα και έκανα παρέα με τους προαναφερθέντες κύριους, που κατέληξα;....

Να καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που τους γνώρισα και άρχισαν να μου κάνουν πλύση εγκεφάλου,

με παπιά και ποντίκια. :shit:

 

Με έχουν κάνει ψυχαναγκαστικό...:trixes:

 

Είναι επικίνδυνοι λέμε :help:σαν τον κορονόϊο :doctor: μείνε μακριά τους και δεν θα χάσεις!!!! :)

 

Κανονικά, εδώ που τα λέμε, πρέπει να τους επιβληθεί ban δια παντός :out:

ώστε να γλυτώσει η νεολαία από την μάστιγα τους.  :ego:

 

Αυτά είχα να σε συμβουλέψω, φίλτατε Νικόλα.  :)

 

Άκουσε με για το καλό σου. ;)

 

Σταύρος

 

:cheers5:

 

 

  • Like 3
  • Αστείο 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η εγκυκλοπαίδεια που σου λέω είναι αυτή:

https://www.fantagraphics.com/disney/walt-disney-uncle-scrooge-and-donald-duck/

Έχει μέσα τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ που αφορούν το Ρόσα.

Είναι ένα κόσμημα, ένα έργο τέχνης ότι καλύτερο και χορταστικότερο.

Στην Αθήνα την έφερναν κομιξάδικα. Εγώ π.χ. την είχα πάρει από το Star Comics. 

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

 

Κοίταξε νέε μου :rabbit: επειδή κανένας δεν σε πληροφορήσει σωστά και όλοι θα προσπαθήσουν να σε προσηλυτίσουν και να σε εντάξουν σε αυτόν τον δαιδαλώδη και αχανέστατο λαβύρινθο που λέγεται Disney,

θα σου πρότεινα να μην μπεις καν στο τρυπάκι και να μείνεις εκτός!!!  :ego:

 

Πίστεψε με, δεν θες να μπλέξεις με τύπους σαν τους: @Indian, @Μενίγ Πουαγώ και λοιπούς παπιόπληκτους, που μόνο σκοπό έχουν να αποπροσανατολίζουν αθώους αναγνώστες, με την υπόσχεση ότι θα διαβάσουν ποιοτικά κόμικς. :antekale:

 

Διάβασε BD, διάβασε υπερηρωικά, διάβασε οτιδήποτε άλλο ελληνικό ή ξένο θέλεις αλλά σε ξορκίζω...

ΜΗΝ πιάσεις/ξεκινήσεις να διαβάζεις Disney, θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο :wall: στο μέλλον.

Μείνε μακριά από κακές συναναστροφές και παρέες, θα βρεις την υγειά σου! :holidays:

 

Πάρε παράδειγμα από έμενα, διάβαζα Αγόρι, Βαβούρα, Μπλεκ, κάνα Ποπάυ που και που, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ

και είχα την ησυχία μου. :sleep3:

Από τότε που ξεκίνησα και έκανα παρέα με τους προαναφερθέντες κύριους, που κατέληξα;....

Να καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που τους γνώρισα και άρχισαν να μου κάνουν πλύση εγκεφάλου,

με παπιά και ποντίκια. :shit:

 

Με έχουν κάνει ψυχαναγκαστικό...:trixes:

 

Είναι επικίνδυνοι λέμε :help:σαν τον κορονόϊο :doctor: μείνε μακριά τους και δεν θα χάσεις!!!! :)

 

Κανονικά, εδώ που τα λέμε, πρέπει να τους επιβληθεί ban δια παντός :out:

ώστε να γλυτώσει η νεολαία από την μάστιγα τους.  :ego:

 

Αυτά είχα να σε συμβουλέψω, φίλτατε Νικόλα.  :)

 

Άκουσε με για το καλό σου. ;)

 

Σταύρος

 

:cheers5:

 

 

 

Να ξέρεις με κοιτάνε περίεργα οι συνάδελφοι γιατί προσπαθώ με το ζόρι να κρύψω το γέλιο μου και δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά :) Δυστυχώς φίλε Σταύρο η Disney είναι μεγάλη καψούρα, από το 2000 που άρχισα να παίρνω Αλμανάκο, Ντόναλντ και Μίκυ Μάους μέχρι το 2012 που σταμάτησα, το είχα νιώσει στο πετσί μου. Τώρα που ξαναμπαίνω στον κόσμο της, νιώθω σαν απεξαρτημένος τζογαδόρος που δεν κρατιέται να παίξει ένα διπλό της Φλαμουρτάρι και τον άσο της Σλάβια γιατί δίνει καλή απόδοση, αλλά δε βαριέσαι, ευτυχώς υπάρχουν ειδικοί να με καθοδηγήσουν στο τι καλό θα διαβάσω :D 

@Manitou είχα δει αυτήν την έκδοση και στο Amazon, μάλλον θα το βάλω στη λίστα :) 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Βιβλιοθήκη του Ρόσα έχει όλες τις ιστορίες του δημιουργού,οι οποίες είναι πολύ λίγες,περίπου 90.Θεωρουνται όλες τους όμως εξαιρετικές.Για το σκοπο που τις θες βέβαια  μπορεί να είναι πάρα πολλές,έτσι; Εσύ ξερεις. Αυτες είναι που μπαίνουν και στο ΚΟΜΙΞ τώρα,ναι,αλλά σε λίγους μήνες(ίσως λιγότερο από 6)θα τελειώσουν.Δεν αξίζει να πας στο ΚΟΜΙΞ πιστεύω.

Απο ο,τι καταλαβαινω,είσαι των ιταλικών ιστοριών με παπιά,οπότε σου προτείνω να αποφεύγεις το ΚΟΜΙΞ και το Σουπερ Μικυ(οι ιστορίες που μπαίνουν εκεί είναι ευρωπαϊκές και αμφιβόλου ποιότητας) και να παίρνεις κάθε μήνα το Ντόναλντ(πιστεύω δεν θα σε απογοητεύσει,έχει σταθερά τρεις(ή τέσσερις) μεγάλες ιστορίες με ιταλικό στυλ παρόλο που συνήθως οι δημιουργοί είναι Δανοί) και το ΜΜ όποτε σου κεντρίζει το ενδιαφέρον η κεντρική ιστορία ή όταν ακούς πολύ καλές κριτικές εδώ. 

Αυτή είναι η συμβουλή μου,νομίζω δεν είναι πολλά τα έξοδα(1,90€ τον μήνα στάνταρ + 1,90 για τις φορές που θα υπάρχει καλό τεύχος ΜΜ).Και λέω για τα έξοδα γιατί είναι ξενέρωμα να χαλάσεις αρκετά χρήματα και να διαπιστώσεις μετά ότι δεν σου αρέσουν τόσο τα Ντίσνεϋ τελικά,τώρα πια τουλαχιστον(αφού παλιά σου άρεσαν πολύ όπως είπες).Για αυτό και δεν σου προτείνω να πάρεις (ακόμα) Βιβλιοθήκες,εκτός ίσως από του Σκάρπα, που θα σου έλεγα να πάρεις κανένα  δυο τευχάκια που έχουν εξαιρετικές ιστορίες,όπως Οι φακές της Βαβυλώνας στο 8 και ο Αυτοκράτορας της Καλισοτα στο 9.Θα βρεις κριτικές εδώ,και ο,τι δεις πως είναι καλό,το τσιμπάς άφοβα ;)

Επεξεργασία από mko
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

19 λεπτά πριν, mko είπε:

Η Βιβλιοθήκη του Ρόσα έχει όλες τις ιστορίες του δημιουργού,οι οποίες είναι πολύ λίγες,περίπου 90.Θεωρουνται όλες τους όμως εξαιρετικές.Για το σκοπο που τις θες βέβαια  μπορεί να είναι πάρα πολλές,έτσι; Εσύ ξερεις. Αυτες είναι που μπαίνουν και στο ΚΟΜΙΞ τώρα,ναι,αλλά σε λίγους μήνες(ίσως λιγότερο από 6)θα τελειώσουν.Δεν αξίζει να πας στο ΚΟΜΙΞ πιστεύω.

Απο ο,τι καταλαβαινω,είσαι των ιταλικών ιστοριών με παπιά,οπότε σου προτείνω να αποφεύγεις το ΚΟΜΙΞ και το Σουπερ Μικυ(οι ιστορίες που μπαίνουν εκεί είναι ευρωπαϊκές και αμφιβόλου ποιότητας) και να παίρνεις κάθε μήνα το Ντόναλντ(πιστεύω δεν θα σε απογοητεύσει,έχει σταθερά τρεις(ή τέσσερις) μεγάλες ιστορίες με ιταλικό στυλ παρόλο που συνήθως οι δημιουργοί είναι Δανοί) και το ΜΜ όποτε σου κεντρίζει το ενδιαφέρον η κεντρική ιστορία ή όταν ακούς πολύ καλές κριτικές εδώ. 

Αυτή είναι η συμβουλή μου,νομίζω δεν είναι πολλά τα έξοδα(1,90€ τον μήνα στάνταρ + 1,90 για τις φορές που θα υπάρχει καλό τεύχος ΜΜ).Και λέω για τα έξοδα γιατί είναι ξενέρωμα να χαλάσεις αρκετά χρήματα και να διαπιστώσεις μετά ότι δεν σου αρέσουν τόσο τα Ντίσνεϋ τελικά,τώρα πια τουλαχιστον(αφού παλιά σου άρεσαν πολύ όπως είπες).Για αυτό και δεν σου προτείνω να πάρεις (ακόμα) Βιβλιοθήκες,εκτός ίσως από του Σκάρπα, που θα σου έλεγα να πάρεις κανένα  δυο τευχάκια που έχουν εξαιρετικές ιστορίες,όπως Οι φακές της Βαβυλώνας στο 8 και ο Αυτοκράτορας της Καλισοτα στο 9.Θα βρεις κριτικές εδώ,και ο,τι δεις πως είναι καλό,το τσιμπάς άφοβα ;)

 

Κι εγώ έτσι λέω να το κάνω, δηλαδή Ντόναλντ αφού μου αρέσουν πολύ οι περισσότερες ιστορίες του και τεύχη Μίκυ Μάους που με κερδίζουν οι κριτικές (ή έχουν έστω μία ιστορία Φάντομ Ντακ, πάντα παίζει ρόλο ο Φάντομ Ντακ). Όσον αφορά το στυλ, με έπιασες, όντως μου αρέσει η ιταλική σχολή, αλλά σίγουρα Barks-Rosa θα τους τιμήσω, όσες ιστορίες τους είχα διαβάσει είναι λατρεμένες :) 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 hours ago, mko said:

Η Βιβλιοθήκη του Ρόσα έχει όλες τις ιστορίες του δημιουργού,οι οποίες είναι πολύ λίγες,περίπου 90.Θεωρουνται όλες τους όμως εξαιρετικές.Για το σκοπο που τις θες βέβαια  μπορεί να είναι πάρα πολλές,έτσι; Εσύ ξερεις. Αυτες είναι που μπαίνουν και στο ΚΟΜΙΞ τώρα,ναι,αλλά σε λίγους μήνες(ίσως λιγότερο από 6)θα τελειώσουν.Δεν αξίζει να πας στο ΚΟΜΙΞ πιστεύω.

Απο ο,τι καταλαβαινω,είσαι των ιταλικών ιστοριών με παπιά,οπότε σου προτείνω να αποφεύγεις το ΚΟΜΙΞ και το Σουπερ Μικυ(οι ιστορίες που μπαίνουν εκεί είναι ευρωπαϊκές και αμφιβόλου ποιότητας) και να παίρνεις κάθε μήνα το Ντόναλντ(πιστεύω δεν θα σε απογοητεύσει,έχει σταθερά τρεις(ή τέσσερις) μεγάλες ιστορίες με ιταλικό στυλ παρόλο που συνήθως οι δημιουργοί είναι Δανοί) και το ΜΜ όποτε σου κεντρίζει το ενδιαφέρον η κεντρική ιστορία ή όταν ακούς πολύ καλές κριτικές εδώ. 

Αυτή είναι η συμβουλή μου,νομίζω δεν είναι πολλά τα έξοδα(1,90€ τον μήνα στάνταρ + 1,90 για τις φορές που θα υπάρχει καλό τεύχος ΜΜ).Και λέω για τα έξοδα γιατί είναι ξενέρωμα να χαλάσεις αρκετά χρήματα και να διαπιστώσεις μετά ότι δεν σου αρέσουν τόσο τα Ντίσνεϋ τελικά,τώρα πια τουλαχιστον(αφού παλιά σου άρεσαν πολύ όπως είπες).Για αυτό και δεν σου προτείνω να πάρεις (ακόμα) Βιβλιοθήκες,εκτός ίσως από του Σκάρπα, που θα σου έλεγα να πάρεις κανένα  δυο τευχάκια που έχουν εξαιρετικές ιστορίες,όπως Οι φακές της Βαβυλώνας στο 8 και ο Αυτοκράτορας της Καλισοτα στο 9.Θα βρεις κριτικές εδώ,και ο,τι δεις πως είναι καλό,το τσιμπάς άφοβα ;)

 

 

 

 

Ναι το Ντόναλντ ξέχασα να το αναφέρω. Είναι το πιο σταθερό περιοδικό της καθημερινής. Αν πάρεις ένα και σου αρέσει ΟΛΑ μετά θα σου αρέσουν. Έχει ιστορίες με τον....Ντόναλντ κυρίως αλλά και κάποιες πολύ λίγες με τον Σκρουτζ. 

 

Βασικά αν θες να το πας οικονομικά αυτά που λέει ο @mko είναι τα πιο σωστά. Λίγο Ντόναλντ, λίγο Μίκυ Μάους και ψάξε καμιά εγκυκλοπαίδεια Μπαρκς και τίποτα σε Ρόσα. Μετά βλέπεις...

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας παιδιά, είχα σκοπό να ψάξω έργα του Rosa στα αγγλικά ούτως ή άλλως και με πείσατε σίγουρα για τη Βιβλιοθήκη της Disney με Καρλ Μπαρκς. Από εκεί και πέρα ΚΟΜΙΞ και Σούπερ Μίκυ βλέπω ότι δεν πολυπροτείνονται, οπότε θα έχω σιγουράκι ως τίτλο το Ντόναλντ και αναλόγως κριτικών θα παίρνω επιλεκτικά Μίκυ Μάους. Εννοείται καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις :) 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

21 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 Από εκεί και πέρα ΚΟΜΙΞ και Σούπερ Μίκυ βλέπω ότι δεν πολυπροτείνονται, οπότε θα έχω σιγουράκι ως τίτλο το Ντόναλντ και αναλόγως κριτικών θα παίρνω επιλεκτικά Μίκυ Μάους.

Το ΚΟΜΙΞ δεν αξίζει για 3,50. Σούπερ Μίκυ δεν έχω πάρει ποτέ μου αλλά απ' ότι μου έχουν πει είναι καλύτερο για μικρότερες ηλικίες.

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

Πίστεψε με, δεν θες να μπλέξεις με τύπους σαν τους: @Indian, @Μενίγ Πουαγώ και λοιπούς παπιόπληκτους, που μόνο σκοπό έχουν να αποπροσανατολίζουν αθώους αναγνώστες, με την υπόσχεση ότι θα διαβάσουν ποιοτικά κόμικς.

 

Μίλησε αυτός που παίρνει σβάρνα τα περίπτερα, ψάχνοντας εφημερίδες της Καθημερινής, για να οικονομήσει κάποιο τευχάκι. :P

 

Έχω βάλει στοίχημα με τον εαυτό μου. Αν δεν σε κάνω εγώ να γίνεις ο πιο φανατικός αναγνώστης Disney, θα παραδώσω το επαγγελματικό μου δίπλωμα και θα κυκλοφορώ με ποδήλατο! :lol:

 

 

:beer:

  • Like 4
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα συμφωνήσω με όλους τους παραπάνω συμφουρομίτες :) Το ΚΟΜΙΞ δεν προτείνεται και δικαιολογημένα. Η Βιβλιοθήκη της Fantagraphics είναι ότι καλύτερο για τον Ρόσα, Το ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής δεν πιάνει μια μπροστά της. Ιεροσυλία να τα συγκρίνουμε κιόλας. Ακόμα, και το ΚΟΜΙΞ του Τερζο που είναι απείρως καλύτερο όσον αφορά τον Ρόσα είναι κατώτερη έκδοση.

 

Σε αγορά τευχών του Μίκυ Μάους θα έλεγα να κάνεις αυτό που λέει ο @mko. Αυτό κάνω και εγώ. Κατανοώ ότι δεν σου αρέσει ο Μίκυ αλλά έχεις διαβάσει κάποια ιστορία του Κάστυ; Προσωπικά θα σου πρότεινα να διαβάσεις από ιστορίες:

  1. Μόμπυ Ντικ
  2. τη σειρά του Φαντομία
  3. Μητρόπολη (παρωδία με Μίκυ αλλά είναι πολύ ωραία ιστορία)
  4. Σκάρπα
  5. Ρεπόρτερ Γκούφυ
3 ώρες πριν, Bilis είπε:

Το ΚΟΜΙΞ δεν αξίζει για 3,50. Σούπερ Μίκυ δεν έχω πάρει ποτέ μου αλλά απ' ότι μου έχουν πει είναι καλύτερο για μικρότερες ηλικίες.

Όσο πάει και ξεφτυλίζεται χειρότερα και δείχνει πόσο δεν αξίζει τα 3,50 ευρώ :) Σαπίλα... Τώρα που βλέπουμε επί δεύτερο συνεχόμενο τεύχος ότι λείπει η στηλή με τα γράμματα και μάλλον αφαιρέθηκε. :( Α ρε τι έχουν να δουν τα μάτια μας μετά τον Ρόσα....

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

35 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Θα συμφωνήσω με όλους τους παραπάνω συμφουρομίτες :) Το ΚΟΜΙΞ δεν προτείνεται και δικαιολογημένα. Η Βιβλιοθήκη της Fantagraphics είναι ότι καλύτερο για τον Ρόσα, Το ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής δεν πιάνει μια μπροστά της. Ιεροσυλία να τα συγκρίνουμε κιόλας. Ακόμα, και το ΚΟΜΙΞ του Τερζο που είναι απείρως καλύτερο όσον αφορά τον Ρόσα είναι κατώτερη έκδοση.

 

Σε αγορά τευχών του Μίκυ Μάους θα έλεγα να κάνεις αυτό που λέει ο @mko. Αυτό κάνω και εγώ. Κατανοώ ότι δεν σου αρέσει ο Μίκυ αλλά έχεις διαβάσει κάποια ιστορία του Κάστυ; Προσωπικά θα σου πρότεινα να διαβάσεις από ιστορίες:

  1. Μόμπυ Ντικ
  2. τη σειρά του Φαντομία
  3. Μητρόπολη (παρωδία με Μίκυ αλλά είναι πολύ ωραία ιστορία)
  4. Σκάρπα
  5. Ρεπόρτερ Γκούφυ

Όσο πάει και ξεφτυλίζεται χειρότερα και δείχνει πόσο δεν αξίζει τα 3,50 ευρώ :) Σαπίλα... Τώρα που βλέπουμε επί δεύτερο συνεχόμενο τεύχος ότι λείπει η στηλή με τα γράμματα και μάλλον αφαιρέθηκε. :( Α ρε τι έχουν να δουν τα μάτια μας μετά τον Ρόσα....

 

Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη φίλε @ΚΟΜΙΞ, εννοείται έχω διαβάσει αρκετές ιστορίες Μίκυ από παλιά και μάλιστα κάποιες κλασικές, αυτό που ήθελα να πω δεν είναι σε καμία περίπτωση ότι δε μου αρέσει, απλά ανέκαθεν με τραβούσαν οι ιστορίες των παπιών περισσότερο, δεν ξέρω αν είναι θέμα χαρακτήρων ή απλά ιστοριών, αλλά αν είχα επιλογή ανάμεσα σε ιστορίες από μεγάλο εύρος χαρακτήρων και ιστορίες μόνο της Λιμνούπολης, θα πήγαινα προς τις ιστορίες της Λιμνούπολης, γι' αυτό και το Ντόναλντ θα το κάνω σιγουράκι ως τίτλο :) Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις προτάσεις, θα ψάξω και λίγο όποιες δεν έχω διαβάσει.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

18 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μιας και στο συγκεκριμένο club έχω δει πολλά ενεργά μέλη που ξέρουν από καλά Disney κόμικ και είναι ενεργοί, θα ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό και είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε (ή μάλλον ελπίζω :) ). Έψαξα εξονυχιστικά όλο το club, διάβασα πολλά θέματα, βρήκα κάποιες απαντήσεις σε αυτό που ψάχνω, αλλά θα ήθελα πιο εμπεριστατωμένες γνώμες. Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι ψάχνομαι πολύ να ξαναγυρίσω μετά από κάμποσα χρόνια στη φάση των Disney κόμικ και να διαβάσω ωραίες ιστορίες. Δεν ξέρω όμως πως ακριβώς θα εισαχθώ και ποιοι τίτλοι θα ανταποκριθούν περισσότερο σε αυτό που θέλω. Αφενός δε μπορώ να αρχίσω να αγοράζω κάθε μήνα ό,τι βγαίνει από τεύχη γιατί δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο και φυσικά είναι λίγο κοστοβόρο αφού αγοράζω και αρκετά άλλα κόμικ και αφετέρου είμαι περισσότερο της φάσης ότι θα γυρίσω ένα απόγευμα μια στο τόσο από τη δουλειά να πιάσω ένα περιοδικό να διασκεδάσω και όχι να γίνω και ο πιο σταθερός αναγνώστης.

 

Για να βοηθήσω σε πιθανές προτάσεις, θα πω τα εξής. Μικρός διάβαζα πάρα πολλά Disney κόμικ και ο αγαπημένος μου τίτλος ήταν το Αλμανάκο, το οποίο όμως σταμάτησα να το παρακολουθώ κάπου το 2012 που είχα αρχίσει να ετοιμάζομαι για Πανελλήνιες. Αν έβγαιναν σήμερα ιστορίες Φάντομ Ντακ, θα τις αγόραζα με τα 1000 γιατί είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας σε Disney κόμικ. Και γενικότερα λατρεύω ιστορίες με Ντόναλντ και χαρακτήρες της Λιμνούπολης και όχι τόσο της Μίκυ Σίτυ. Έχω αγοράσει τρία τεύχη Μίκυ Μάους και γενικότερα είδα πως κυριαρχούν οι ιστορίες χαρακτήρων της Λιμνούπολης, άρα δεν είναι κριτήριο επιλογής για να πάω προς το ΚΟΜΙΞ ή το Ντόναλντ.

 

Εσείς λοιπόν τι μου προτείνετε; Να αγοράζω τακτικά Ντόναλντ αφού μου αρέσουν περισσότερο οι ιστορίες του και κάποια τεύχη Μίκυ Μάους ανάλογα τι θα μου φαίνεται ενδιαφέρον από τις κριτικές; Να πάω στο ΚΟΜΙΞ για να διαβάσω ιστορίες Don Rosa; Να πάω μόνο στο Μίκυ Μάους ή το Σούπερ Μίκυ; Ποιοι είναι δηλαδή οι πιο ισορροπημένοι τίτλοι για να αποκτήσω σταθερή επαφή με το αντικείμενο;

 

Να προσθέσω εδώ ότι δεν προτίθεμαι να ψάξω παλιότερα τεύχη και ιστορίες, καθώς επικοινώνησα με Καθημερινή για αποστολή τευχών και αυτό που μου είπαν είναι ότι πρέπει να τα παραγγείλω μέσω περιπτέρου ή πρακτορείου Τύπου και αν αρνηθούν να δώσω στοιχεία επικοινωνίας, θα το προσπαθήσω για τα τεύχη ΚΟΜΙΞ με το Βίο και Πολιτεία, αλλά κατανοώ ότι τα παλιά τεύχη με καλές ιστορίες τα έχω χάσει :( 

Αυτά λοιπόν και ελπίζω να έχω απαντήσεις σας :) 

Καλησπέρα!

Καταρχάς, όσον αφορά τα περιοδικά που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή:

Σε γενικές γραμμές ΚΟΜΙΞ- Super Μίκυ - Ντόναλντ βρίσκονται σε πολύ σταθερή γραμμή, ξέρεις τι να περιμένεις από αυτά.

Στο ΚΟΜΙΞ σταθερά μία δεκασέλιδη Ροσα (μέχρι να τελειώσουν κι αυτές), ένας Βαν Χορν (ο μόνος που μου αρέσει σχετικά σταθερά και μου τραβούν το ενδιαφέρον του οι ιστορίες του) κανένας Μαρκο Ροτα/Βικαρ κι από εκεί και πέρα το χάος από διάφορους Ολλανδοδανούς δημιουργούς. Προσωπικά το θεωρώ αδιάφορο και αρκετά ακριβό (3,50 ευρώ) , οπότε δεν το παίρνω πλέον.

Στο Super Μίκυ τώρα που είναι το πιο "παιδικό" περιοδικό της Καθημερινής, υπάρχει σταθερά πλέον μία κεντρική ιστορία με τον Μίκυ δανέζικη, τριών όμως σειρών καρέ (κάτι που χαρακτηρίζει τις ιταλικές εκδόσεις).  Πολλές από αυτές έχουν ενδιαφέρον. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πάρα πολλές "κλασικές" δανέζικες των τεσσάρων σειρών καρέ, οι οποίες όμως είναι συνήθως λίγο περισσότερο παιδικές από του ΚΟΜΙΞ. Ούτε αυτό το παίρνω πλέον, προσωπικά. Κοστίζει 2,90 ευρώ. 

Στο Ντόναλντ, φιλοξενούνται πάλι δανέζικες ιστορίες, οι οποίες όμως είναι τριών σειρών καρέ και θυμίζουν τις ιταλικές. Πρόκειται ουσιαστικά για πολυσέλιδες περιπέτειες με τα παπιά: Ο Ντόναλντ στην αρχαία Αίγυπτο, τη Ρώμη, στο τάδε εξωτικό μέρος, εξωγήινη εισβολή κλπ. Ως τελευταία ιστορία, υπάρχει σταθερά εδώ και πολλά τεύχη μία ιστορία της σειράς TNT, στην οποία ο Ντόναλντ και ο Φέθρυ γίνονται μέλη μίας οργάνωσης τερατοκυνηγών και αντιμετωπίζουν διάφορες υπερφυσικές απειλές. Προσωπικά τις βρίσκω πολύ διασκεδαστικές και ευρηματικά τα τέρατα που εφευρίσκονται κάθε φορά. Στα συν και η καλή τιμή του Ντόναλντ (1,90 ευρώ), προσωπικά το παίρνω σταθερά.

Τώρα το Μίκυ είναι το καλύτερο κατ' εμέ περιοδικό της Καθημερινής αυτή τη στιγμή και επιπροσθέτως έχει και τις μεγαλύτερες ίσως πιθανές διακυμάνσεις. Φιλοξενεί μόνο νέες ιταλικές ιστορίες. Σε κάθε τεύχος βρίσκω ευχάριστες ιστορίες που μου αφήνουν μία όμορφη αίσθηση ή με κάνουν να γελάσω, αλλά υπάρχουν και συγκεκριμένα τεύχη, στα οποία δημοσιεύονται διαμαντάκια δημιουργών όπως ο Casty, ο Mottura, ο Turconi, η Ziche, ο Faccini και άλλοι φυσικά. Νομίζω ότι αυτό μπορείς να το παρακολουθείς και από το φόρουμ, αλλά έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι δε θα πάει χαμένη η αγορά του Μίκυ. Ακριβώς ίδια τιμή και σελίδες με το Ντόναλντ (1,90 ευρώ και 132 σελίδες). 

 

Τώρα όσον αφορά εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει παλιότερα...

Παρ' όλο που λες ότι μάλλον δεν έχεις ιδιαίτερο χρόνο για αναζήτηση παλαιότερων τευχών/εκδόσεων, σου αναφέρω κάποιες ενδεικτικά για να τις έχεις σαν μπούσουλα για όποτε έχεις όρεξη να ψάξεις ή άμα τις πάρει πουθενά το μάτι σου...

Όπως και είπαν οι άλλοι: Βιβλιοθήκη Disney με ιστορίες του Barks μπορείς εύκολα να βρεις σε διάφορα βιβλιοπωλεία τόμους της... Όπως και τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ με ιστορίες του Rosa... Και σε αρκετά καλές τιμές με τις εκπτώσεις. Γιατί να μη δοκιμάσεις και κάποιον τόμο Μεγάλες Ιστορίες Disney (ιστορίες του Romano Scarpa). 

Επίσης, μιας και σου άρεσε το Αλμανακο κι απ' ό,τι καταλαβαίνω σου αρέσουν τα υπερηρωϊκά, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τη σειρά  Οι Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ, η οποία έχει βγάλει 44 τεύχη στην Ελλάδα (σταμάτησε να κυκλοφορεί το 2016) και η οποία ουσιαστικά μπλέκει Disney με πιο καθαρό υπερηρωϊκό στυλ, και γενικά έχει πολύ ενδιαφέρον ως project, εξαιρετικά επιτυχημένο νομίζω. Είχα κάνει και μία σχετική παρουσίαση παλιότερα:

Επίσης, πιστεύω ότι αξίζεις να βρεις και να διαβάσεις τα τεύχη των σειρών Μίκυ Μυστήριο Α Κύκλος (δανέζικες ιστορίες) και Μίκυ Μυστήριο Β Κύκλος (ιταλικές ιστορίες) στα οποία ο Μίκυ εμφανίζεται σε κάποιες νουαρ, πιο ενήλικες ιστορίες. 

Από τα editor's choise τεύχη που έχει βγάλει η καθημερινή, θα σου πρότεινα το τεύχος 0 και το τεύχος 1 που φιλοξενεί μία ξεκαρδιστική και απολύτως σουρεαλιστική ιστορία 185 σελίδων της Sylvia Ziche, "Ο Μεγάλος Σπλας". Είχε κυκλοφορήσει και στα πρώτα τεύχη των Μεγάλων Σήριαλ που βρίσκονται αρκετά δύσκολα σήμερα όμως. Στα Μεγάλα Σήριαλ μπορείς να βρεις και άλλα ενδιαφέροντα πραγματάκια, όπως παρόμοιες ιστορίες της Ziche ("Παπιομυστήριο", "Φθόνος και Απληστία", "Η Ληστεία του Αιώνα", ένα διαστρικό έπος ("Τα Χρονικά των Άστρών") κοντά 400 σελίδων, τις εκπληκτικές ιστορίες μυστηρίου του Σερ Μίκυ κλπ.... Απλά το θέμα είναι ότι τα πρώτα τους τεύχη βρίσκονται αρκετά δύσκολα. 

Επίσης, θα σου πρότεινα να αγοράσεις τα πρώτα 17 τεύχη του ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής, τα οποία έχουν εκπληκτικές ιστορίες Ιταλών δημιουργών... Mottura, Casty, Gervasio... Πραγματικά τευχάρες. 

Επεξεργασία από petross21
  • Like 6
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

53 λεπτά πριν, Indian είπε:

....θα παραδώσω το επαγγελματικό μου δίπλωμα και θα κυκλοφορώ με ποδήλατο!

 

Ψεύδεσαι και ψεύδεσαι οικτρά! :moutra2:

 

Έχω ντοκουμέντα κύριος, κυκλοφορείς ήδη με δίτροχο!  :ego:

 

VyOt29r.thumb.jpg.86eff7cb9da757a10256ad8e771904ef.jpg

 

Και μάλιστα, του έχεις κάνει και update! :ego:

 

9vnqq14mfxpz.thumb.jpg.2ec4bbd887471c39ee12583e97d23889.jpg

  • Αστείο 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

16 λεπτά πριν, petross21 είπε:

Καλησπέρα!

Καταρχάς, όσον αφορά τα περιοδικά που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή:

Σε γενικές γραμμές ΚΟΜΙΞ- Super Μίκυ - Ντόναλντ βρίσκονται σε πολύ σταθερή γραμμή, ξέρεις τι να περιμένεις από αυτά.

Στο ΚΟΜΙΞ σταθερά μία δεκασέλιδη Ροσα (μέχρι να τελειώσουν κι αυτές), ένας Βαν Χορν (ο μόνος που μου αρέσει σχετικά σταθερά και μου τραβούν το ενδιαφέρον του οι ιστορίες του) κανένας Μαρκο Ροτα/Βικαρ κι από εκεί και πέρα το χάος από διάφορους Ολλανδοδανούς δημιουργούς. Προσωπικά το θεωρώ αδιάφορο και αρκετά ακριβό (3,50 ευρώ) , οπότε δεν το παίρνω πλέον.

Στο Super Μίκυ τώρα που είναι το πιο "παιδικό" περιοδικό της Καθημερινής, υπάρχει σταθερά πλέον μία κεντρική ιστορία με τον Μίκυ δανέζικη, τριών όμως σειρών καρέ (κάτι που χαρακτηρίζει τις ιταλικές εκδόσεις).  Πολλές από αυτές έχουν ενδιαφέρον. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πάρα πολλές "κλασικές" δανέζικες των τεσσάρων σειρών καρέ, οι οποίες όμως είναι συνήθως λίγο περισσότερο παιδικές από του ΚΟΜΙΞ. Ούτε αυτό το παίρνω πλέον, προσωπικά. Κοστίζει 2,90 ευρώ. 

Στο Ντόναλντ, φιλοξενούνται πάλι δανέζικες ιστορίες, οι οποίες όμως είναι τριών σειρών καρέ και θυμίζουν τις ιταλικές. Πρόκειται ουσιαστικά για πολυσέλιδες περιπέτειες με τα παπιά: Ο Ντόναλντ στην αρχαία Αίγυπτο, τη Ρώμη, στο τάδε εξωτικό μέρος, εξωγήινη εισβολή κλπ. Ως τελευταία ιστορία, υπάρχει σταθερά εδώ και πολλά τεύχη μία ιστορία της σειράς TNT, στην οποία ο Ντόναλντ και ο Φέθρυ γίνονται μέλη μίας οργάνωσης τερατοκυνηγών και αντιμετωπίζουν διάφορες υπερφυσικές απειλές. Προσωπικά τις βρίσκω πολύ διασκεδαστικές και ευρηματικά τα τέρατα που εφευρίσκονται κάθε φορά. Στα συν και η καλή τιμή του Ντόναλντ (1,90 ευρώ), προσωπικά το παίρνω σταθερά.

Τώρα το Μίκυ είναι το καλύτερο κατ' εμέ περιοδικό της Καθημερινής αυτή τη στιγμή και επιπροσθέτως έχει και τις μεγαλύτερες ίσως πιθανές διακυμάνσεις. Φιλοξενεί μόνο νέες ιταλικές ιστορίες. Σε κάθε τεύχος βρίσκω ευχάριστες ιστορίες που μου αφήνουν μία όμορφη αίσθηση ή με κάνουν να γελάσω, αλλά υπάρχουν και συγκεκριμένα τεύχη, στα οποία δημοσιεύονται διαμαντάκια δημιουργών όπως ο Casty, ο Mottura, ο Turconi, η Ziche, ο Faccini και άλλοι φυσικά. Νομίζω ότι αυτό μπορείς να το παρακολουθείς και από το φόρουμ, αλλά έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι δε θα πάει χαμένη η αγορά του Μίκυ. Ακριβώς ίδια τιμή και σελίδες με το Ντόναλντ (1,90 ευρώ και 132 σελίδες). 

 

Τώρα όσον αφορά εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει παλιότερα...

Παρ' όλο που λες ότι μάλλον δεν έχεις ιδιαίτερο χρόνο για αναζήτηση παλαιότερων τευχών/εκδόσεων, σου αναφέρω κάποιες ενδεικτικά για να τις έχεις σαν μπούσουλα για όποτε έχεις όρεξη να ψάξεις ή άμα τις πάρει πουθενά το μάτι σου...

Όπως και είπαν οι άλλοι: Βιβλιοθήκη Disney με ιστορίες του Barks μπορείς εύκολα να βρεις σε διάφορα βιβλιοπωλεία τόμους της... Όπως και τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ με ιστορίες του Rosa... Και σε αρκετά καλές τιμές με τις εκπτώσεις. Γιατί να μη δοκιμάσεις και κάποιον τόμο Μεγάλες Ιστορίες Disney (ιστορίες του Romano Scarpa). 

Επίσης, μιας και σου άρεσε το Αλμανακο κι απ' ό,τι καταλαβαίνω σου αρέσουν τα υπερηρωϊκά, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τη σειρά  Οι Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ, η οποία έχει βγάλει 44 τεύχη στην Ελλάδα (σταμάτησε να κυκλοφορεί το 2016) και η οποία ουσιαστικά μπλέκει Disney με πιο καθαρό υπερηρωϊκό στυλ, και γενικά έχει πολύ ενδιαφέρον ως project, εξαιρετικά επιτυχημένο νομίζω. Είχα κάνει και μία σχετική παρουσίαση παλιότερα:

Επίσης, πιστεύω ότι αξίζεις να βρεις και να διαβάσεις τα τεύχη των σειρών Μίκυ Μυστήριο Α Κύκλος (δανέζικες ιστορίες) και Μίκυ Μυστήριο Β Κύκλος (ιταλικές ιστορίες) στα οποία ο Μίκυ εμφανίζεται σε κάποιες νουαρ, πιο ενήλικες ιστορίες. 

Από τα editor's choise τεύχη που έχει βγάλει η καθημερινή, θα σου πρότεινα το τεύχος 0 και το τεύχος 1 που φιλοξενεί μία ξεκαρδιστική και απολύτως σουρεαλιστική ιστορία 185 σελίδων της Sylvia Ziche, "Ο Μεγάλος Σπλας". Είχε κυκλοφορήσει και στα πρώτα τεύχη των Μεγάλων Σήριαλ που βρίσκονται αρκετά δύσκολα σήμερα όμως. Στα Μεγάλα Σήριαλ μπορείς να βρεις και άλλα ενδιαφέροντα πραγματάκια, όπως παρόμοιες ιστορίες της Ziche ("Παπιομυστήριο", "Φθόνος και Απληστία", "Η Ληστεία του Αιώνα", ένα διαστρικό έπος ("Τα Χρονικά των Άστρών") κοντά 400 σελίδων, τις εκπληκτικές ιστορίες μυστηρίου του Σερ Μίκυ κλπ.... Απλά το θέμα είναι ότι τα πρώτα τους τεύχη βρίσκονται αρκετά δύσκολα. 

Επίσης, θα σου πρότεινα να αγοράσεις τα πρώτα 17 τεύχη του ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής, τα οποία έχουν εκπληκτικές ιστορίες Ιταλών δημιουργών... Mottura, Casty, Gervasio... Πραγματικά τευχάρες. 

 

Κατατοπιστικότατος φίλε @petross21! Τα μεγάλα σήριαλ τα είχα πάρει όταν πρωτοβγαίνανε στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας, τα περισσότερα τα έχω ήδη διαβάσει και αρκετά τεύχη τα έχω χάσει. Θα ήθελα οπωσδήποτε να ξαναβρώ το Παπιομυστήριο. Όσον αφορά τις Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ, είχα διαβάσει κορυφαία λόγια, το έψαξα κάπου στο 2016 να το διαβάσω αλλά δε με ενθουσίασε τότε. Ίσως πρέπει να το πάρω με τη σειρά και σε τελείως άλλη φάση και να του δώσω μια ευκαιρία ακόμα. Στον Φάντομ Ντακ λάτρευα πραγματικά τις ιστορίες στο Αλμανάκο που συχνά πυκνά ανακάτευαν τον Σκρουτζ και κυρίως για το γεγονός ότι σχεδόν πάντα ο Φάντομ Ντακ δικαιωνόταν σε αντίθεσή με τον Ντόναλντ στην κανονική του ζωή.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εμένα αυτές οι ιστορίες μου αρέσουν από Φάντομ,που μπλέκεται μέσα και ο ανταγωνισμός Σκρουτζ -Ρομπαξ και ο Ντόναλντ δρα στο προσκήνιο με την μυστική του ταυτότητα.Ή όταν λύνει θέματα δικά του,(πχ με την Νταίζη) με τη βοήθεια "του φίλου του" του Φάντομ.Αυτες οι ιστορίες έχουν δραση,μυστήριο, χιούμορ,ο,τι χρειάζεται μια ιστορία Ντίσνεϋ. :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι ιστορίες του Φάντομ που είχαν τα Αλμανάκο 78-100 ή το τομάκι "Φαντομ Ντακ - Η αρχή του μύθου" από τα Μεγάλα Σήριαλ είναι με διαφορά οι καλύτερες ιστορίες του Φάντομ. Ενός κακού Φάντομ που χρησιμοποιεί την ταυτότητα του για να καθαρίσει τις διαφορές του με τον Σκρουτζ ή τον Γκαστόνε. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Aπό τις εκδόσεις της Καθημερινής, θεωρώ πιο καλή το ΜΜ.:)Έχει αρκετά διασκεδαστικές ιστορίες, ενώ δεν μένει στάσιμο.Από τότε που πρωτοδιάβασα, κάθε παρασκευή είναι στάνταρ αγορά.Επειδή σε έχω δει ότι τα τεύχη που έχεις σου άρεσαν αρκετά, θα σε συμβούλευα πάρεις λίγα ακόμα και μετά βλέπεις.

Ιταλοί δημιουργοί για να έχεις στο νου

  • Silvia Ziche (σχεδιάστρια και σεναριογράφος.Η δημιουργός του Παπιομυστήριο)
  • Paolo Mottura (σχεδιαστής.Σχεδίασε την ιστορία τα πανάκριβα μόρια που είδαμε στο πρόσφατο ΜΜ 301)
  • Giorgio Gavazzano (σχεδιαστής.Τελευταία του ιστορία είδαμε στο ΜΜ 295https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3155-2)

Μια πολύ καλή έκδοση που λογικά θα κυκλοφορήσει το καλοκαίρι είναι τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα και κατά τη γνώμη μου αξίζει να παρακολουθήσεις.

Kαι κάτι άσχετο...

Για να  να βλέπεις τι εκδόσεις παίζονται στην Ελλάδα ή και στις άλλες χώρες μπορείς να παρακολουθείς το inducks. 

 

 

 

  

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 ώρες πριν, Ilias12 είπε:

Aπό τις εκδόσεις της Καθημερινής, θεωρώ πιο καλή το ΜΜ.:)Έχει αρκετά διασκεδαστικές ιστορίες, ενώ δεν μένει στάσιμο.Από τότε που πρωτοδιάβασα, κάθε παρασκευή είναι στάνταρ αγορά.Επειδή σε έχω δει ότι τα τεύχη που έχεις σου άρεσαν αρκετά, θα σε συμβούλευα πάρεις λίγα ακόμα και μετά βλέπεις.

Ιταλοί δημιουργοί για να έχεις στο νου

  • Silvia Ziche (σχεδιάστρια και σεναριογράφος.Η δημιουργός του Παπιομυστήριο)
  • Paolo Mottura (σχεδιαστής.Σχεδίασε την ιστορία τα πανάκριβα μόρια που είδαμε στο πρόσφατο ΜΜ 301)
  • Giorgio Gavazzano (σχεδιαστής.Τελευταία του ιστορία είδαμε στο ΜΜ 295https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3155-2)

Μια πολύ καλή έκδοση που λογικά θα κυκλοφορήσει το καλοκαίρι είναι τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα και κατά τη γνώμη μου αξίζει να παρακολουθήσεις.

Kαι κάτι άσχετο...

Για να  να βλέπεις τι εκδόσεις παίζονται στην Ελλάδα ή και στις άλλες χώρες μπορείς να παρακολουθείς το inducks. 

 

Ευχαριστώ πολύ Ηλία για τις προτάσεις :)  Στην παρούσα φάση σίγουρα θα αγοράζω τεύχη Ντόναλντ και Μίκυ Μάους, απλά είπα να μπαίνω εδώ και να διαβάζω τις κριτικές για κάθε τεύχος και την περίληψη των ιστοριών του και ανάλογα να αποφασίζω αν θα προβώ ή όχι σε αγορά. Το 303 δεν το αγόρασα, το 304 λόγω Ρεπόρτερ Γκούφυ θα το αγοράσω. Για το ΚΟΜΙΞ διαβάζω παντού κακά σχόλια από ανθρώπους που φαίνεται ότι το πονάνε, θέλω να δω τι ξημερώνει μετά τις ιστορίες του Rosa για να δω αν θα το αγοράσω. 

 

Η Ziche και ο Mottura μου αρέσουν πολύ, τον Gavazzano δεν τον γνωρίζω αν και γενικότερα στα Disney δεν πολυπαρακαλουθώ συγγραφείς-σχεδιαστές όπως σε άλλα κόμικ. Το άπαντα Σκάρπα θα το σκεφτώ ως αγορά, κλίνω προς το να το αγοράσω, σίγουρα θα πάω για τη Συλλογή του Μπαρκς. Τέλος για το inducks, το γνωρίζω σαν σάιτ, αλλά δεν είχα βρει τον απαραίτητο χρόνο να το ψάξω πολύ, οπότε βλέπω πιο πολύ από εδώ τι παίζει, σίγουρα πάντως πρέπει να κάτσω να το παρακολουθήσω :) 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

29 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ Ηλία για τις προτάσεις :)  Στην παρούσα φάση σίγουρα θα αγοράζω τεύχη Ντόναλντ και Μίκυ Μάους, απλά είπα να μπαίνω εδώ και να διαβάζω τις κριτικές για κάθε τεύχος και την περίληψη των ιστοριών του και ανάλογα να αποφασίζω αν θα προβώ ή όχι σε αγορά. Το 303 δεν το αγόρασα, το 304 λόγω Ρεπόρτερ Γκούφυ θα το αγοράσω. Για το ΚΟΜΙΞ διαβάζω παντού κακά σχόλια από ανθρώπους που φαίνεται ότι το πονάνε, θέλω να δω τι ξημερώνει μετά τις ιστορίες του Rosa για να δω αν θα το αγοράσω. 

 

Η Ziche και ο Mottura μου αρέσουν πολύ, τον Gavazzano δεν τον γνωρίζω αν και γενικότερα στα Disney δεν πολυπαρακαλουθώ συγγραφείς-σχεδιαστές όπως σε άλλα κόμικ. Το άπαντα Σκάρπα θα το σκεφτώ ως αγορά, κλίνω προς το να το αγοράσω, σίγουρα θα πάω για τη Συλλογή του Μπαρκς. Τέλος για το inducks, το γνωρίζω σαν σάιτ, αλλά δεν είχα βρει τον απαραίτητο χρόνο να το ψάξω πολύ, οπότε βλέπω πιο πολύ από εδώ τι παίζει, σίγουρα πάντως πρέπει να κάτσω να το παρακολουθήσω :) 

Μπορείς και εδώ και στην wiki να δεις πράγματα για τον Καβατσάνο ή όποιον άλλο δημιουργό δεν γνωρίζεις. :) Να ξέρεις ότι ο Καβατσάνο είναι ο σχεδιαστής που αποτέλεσε πρότυπο για την Τζίκε και τον Μοττούρα. Το bold για το ΚΟΜΙΞ ισχύει τόσο πολύ! Δυστυχώς λέμε αυτά που λέμε γιατί το αγαπάμε αυτό το περιοδικό.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Μπορείς και εδώ και στην wiki να δεις πράγματα για τον Καβατσάνο ή όποιον άλλο δημιουργό δεν γνωρίζεις. :) Να ξέρεις ότι ο Καβατσάνο είναι ο σχεδιαστής που αποτέλεσε πρότυπο για την Τζίκε και τον Μοττούρα. Το bold για το ΚΟΜΙΞ ισχύει τόσο πολύ! Δυστυχώς λέμε αυτά που λέμε γιατί το αγαπάμε αυτό το περιοδικό.

 

Ω ναι, μου αρέσει πάρα πολύ το ΚΟΜΙΞ wiki, όπως έχω ξαναπεί με βοηθάει αρκετά σε αυτήν την προσπάθεια να ξαναέρθω σε επαφή με εκδόσεις Disney, από την άλλη είναι τόσο πολύ το υλικό που κάνω αργά βήματα. Αυτές τις μέρες διαβάζω και στο περιοδικό του ΚΟΜΙΞ wiki στο isuu, όταν το τελειώσω θα γράψω τις όποιες παρατηρήσεις στο σχετικό θέμα :) 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

25 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Ω ναι, μου αρέσει πάρα πολύ το ΚΟΜΙΞ wiki, όπως έχω ξαναπεί με βοηθάει αρκετά σε αυτήν την προσπάθεια να ξαναέρθω σε επαφή με εκδόσεις Disney, από την άλλη είναι τόσο πολύ το υλικό που κάνω αργά βήματα. Αυτές τις μέρες διαβάζω και στο περιοδικό του ΚΟΜΙΞ wiki στο isuu, όταν το τελειώσω θα γράψω τις όποιες παρατηρήσεις στο σχετικό θέμα :) 

Σε ευχαριστούμε πολύ. Χαίρομαι που σε βοηθάει η σελίδα :)  Σωστός. Θέλει σιγά γιατί όντως είναι πολύ το υλικό. Αναμένω και τις εντυπώσεις σου για το περιοδικό μας ;) 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αν δεν θες να μπλεξεις με παραγγελιες παλιων τευχων τοτε ο πιο απλος τροπος να ξαναμπεις στο πνευμα ειναι να παιρνεις το ΜΜ καθε Παρασκευη. Θα χασεις πολλες παλιες κλασσικες ιστοριες ομως.

 

Αν θες να ψαξεις κατι παλιοτερο μπορεις να ασχοληθεις με τις βιβλιοθηκες Μπαρκς, Ροσα και Σκαρπα. Δεν γνωριζω ομως ποσο ευκολα διαθεσιμες ειναι και σε τι τιμες. Τελος, αν ψαξεις λιγο στο ιντερνετ μπορεις να βρεις σε ηλεκτρονικη μορφη παλια τευχη απο ΜΜ, Μικυ Μυστηριο, ΚΟΜΙΞ και αλλους τιτλους.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.