Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ 70 [Το χρήμα πάει στα βουνά - Don Rosa]


jimakoszs97

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

8 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

cx70-960x600-thumb-large.thumb.jpg.2ff34075c7d2f93575317b84413916ea.jpg

 

9 συναρπαστικές ιστορίες διάσημων σχεδιαστών:

ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ His Fortune on the Rocks
Μια ιστορία σε σενάριο και σχέδιο του Ντον Ρόσα
Η ΜΑΣΚΩΤ The Mascot
Ο Βίκαρ εικονογραφεί ένα σενάριο του Σούνε Τρόελστρουπ
ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ Rainbow Raiders
Μια ιστορία σε σενάριο του Λαρς Γιένσεν και σχέδιο του Σεζάρ Φεριόλι
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ Exchanged Students
Ο Κάρλος Μότα εικονογραφεί ένα σενάριο του Μπάιρον Έρικσον
ΙΛΙΓΓΙΩΔΗ ΥΨΗ Amazing Heights
Μια ιστορία σε σενάριο και σχέδιο του Κάρι Κορχόνεν
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΟ Quick as a Flash
Ο Μάρκο Ρότα εικονογραφεί μια ιστορία που έγραψε ο Πωλ Χάλας
Ο ΓΙΓΑΝΤΙΟΣ ΜΩΒ ΠΙΤΣΙΛΩΤΟΣ ΜΠΟΥΦΟΣ The Purple Spotted Giant Day-Οwl
Ένα σενάριο του Σούνε Τρόελστρουπ, σε σχέδιο του Αντρέα Φερράρις
ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑ Something Wonky This Way Comes
Ένα σενάριο του Μπάιρον Έρικσον, σε σχέδιο του Άριλντ Μίντουν
ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ One of a Kind
Μια ιστορία που έγραψε και εικονογράφησε ο Ντάαν Γίππες

Το αγαπημένο περιοδικό μικρών και μεγάλων από αυτή την Πέμπτη 30/04 στα περίπτερα.

 

 

Arild Midthun και Daan Jippes :dance:

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@jimakoszs97 Άλλαξε την ημερομηνία κυκλοφορίας σε 30/4... :)

:hop::hop::hop:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό το Κόμιξ θα έχει το αγαπημένο μου εξώφυλλο Ρόσα. Είναι πραγματικά έργο τέχνης!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  12720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

7σέλιδη η κύρια ιστορία στο επόμενο! :lol:  Όταν λέμε ξεζούμισμα Ρόσα το εννοούμε.. Άντε και στις μονοσέλιδες..

  • Like 3
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

10 min ago , spifilaktos said:

7σέλιδη η κύρια ιστορία στο επόμενο! :lol:  Όταν λέμε ξεζούμισμα Ρόσα το εννοούμε.. Άντε και στις μονοσέλιδες..

Λογικά όλες θα μπουν για να είναι ολοκληρωμένη η βιβλιοθήκη/συλλογή.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Λογικά όλες θα μπουν για να είναι ολοκληρωμένη η βιβλιοθήκη/συλλογή.

Πολύ σωστό μάλλον αυτό θα συμβεί, ας ελπίσουμε να μην βάλουν και μονοσέλιδη κεντρική εκεί θα τα χουμε δει όλα:crying:. Πάντως ένας Μαγικός Αυλητής λογικά θα μπει κι αυτός κεντρική

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, jimakoszs97 είπε:

Λογικά όλες θα μπουν για να είναι ολοκληρωμένη η βιβλιοθήκη/συλλογή.

Ρε συ το ξέρουμε ότι θα μπουν όλες. That's not the point..... Το θέμα είναι αυτό που λέει ο @alexoni97 Ότι αν είναι να μπουν και οι μονοσέλιδες ως κεντρικές εκεί θα τραβάμε τα μαλλιά μας :trixes:

 

ΥΓ

Αν αυτό είναι "Βιβλιοθήκη" παίζει να είναι η πιο ακριβή και πιο ξερή που έχει βγει....

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το θέμα είναι βλέποντας την επόμενη 7σέλιδη ότι μάλλον έρχονται τα χειρότερα μόλις τελειώσει ο Ρόσα. Δεν γίνεται να θέλουν να ανέβει το περιοδικό μετά με μεγάλες κεντρικές κτλ και 3-4 τεύχη πριν τελειώσει ο Ρόσα τέτοιο ξεζούμισμα. Και εδώ και καιρό μάλιστα αν υπήρχε σοβαρό σχέδιο ανανέωσης του περιοδικού, θα έμπαιναν οι πολυσέλιδες Ρόσα με 10σέλιδη στο ίδιο τεύχος και θα τελειώναμε μια ώρα αρχύτερα. Έρχεται οικογένεια Βαν Χορν με ωραιότατες κεντρικές 5σέλιδες :down: Κρίμα...   

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το χειρότερο από όλα είναι ότι με την δημοσίευση του Ρόσα στο Κόμιξ στερηθήκαμε και θα στερηθούμε τουλάχιστον για κάνα χρόνο από την ολοκλήρωση του ακόμα, την βιβλιοθήκη του σε στυλ Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney. Πολύ κρίμα.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κυκλοφόρησε το 70 τεύχος του ΚΟΜΙΞ δευτέρας περιόδου. Βέβαια έτσι όπως το πάει το περιοδικό θα γίνει και δευτέρας διαλογής. Ακόμα κάπως ο Ρόσα σώνει την κατάσταση με τις ιστορίες του και τα υπέροχα εξωφύλλά του. Το εν λόγω σκανάρισμα προσφορά του σκουριασμένου Ινδιάνου @Indian...

  tn_KOMIXB_0070.jpg

Στα του περιεχομένου τώρα. Εννέα (9) ιστορίες στο Μαγιάτικο (όχι το ψάρι) τεύχος.

"Το χρήμα πάει στα βουνά."

Θείος Σκρούτζ και ανίψια πάνε να εξερευνήσουν ένα όρος αγορά του πρώτου για πιθανότητες κέρδους.

Εντυπώσεις.

Διασκεδαστικότατα καρέ με υπέροχο σενάριο που άνετα θα μπορούσε να γυριστεί και ως ταινία μικρού μήκους.

"Η μασκώτ."

Ο Ντόναλντ μπλέκει σε περιπέτειες εξ' αιτίας της επιμονής του να γίνει η μασκώτ της ομάδας στίβου της Λιμνούπολης.

Εντυπώσεις.

Ιστορία που άρχισε ολίγον τι αδιάφορα αλλά εξελίχθηκε πολύ ωραία.

"Οι κυνηγοί του ουράνιου τόξου."

Η Τζένυ έχει μία συσκευή που συλλέγει το χρυσάφι από την άκρη του ουράνιου τόξου. Ο Σκρούτζ αποφασίζει να την εκμεταλευτεί.

Εντυπώσεις.

Και την Τζένη και την συσκευή. Στεγνά και στυγνά. Η μεταστροφή του στο τέλος σώζει ,κάπως, τα προσχήματα.

"Επιστροφή στα θρανία."

Οι "ανιψιές" της Μάτζικα επιστρέφουν στο σχολείο τους. Μαζί με την "θεία" τους.

Εντυπώσεις.

Συμπαθητική ιστορία. Ειδικά στο κομμάτι με τον Γρύπα.

"Ιλιγγιώδη ύψη."

Ο Ντόναλντ εργάζεται ως υαλοκαθαριστής κτηρίων και η τύχη του χαμογελά.

Εντυπώσεις.

Ιστορία ανέλπιστων καταστάσεων και παρομοιώδους τύχης. Ή μήπως ατυχίας;

"Το καλύτερο τσοπανόσκυλο."

Η Ελβίρα αναθέτει στον Πασχάλη να πάρει μέρος στον διαγωνισμό σκύλων στο τοπικό πανηγύρι.

Εντυπώσεις.

Αλλά όλοι ξέρουμε τι προτιμάει ο Πασχάλης. Το λυπήθηκα το ζωντανό στο τέλος... Σαν ιστορία ψιλοαδιάφορη.

"Ο γιγάντιος μώβ πιτσιλωτός μπούφος."

Ο Ντόναλντ κάνει πλάκα στα ανίψια του. Έχει ο τροχός γυρίσματα όμως.

Εντυπώσεις.

Quiz: Ποιό καλό παιζάκι θα μας πει ποιά ιστορία του Ρόσα μας θυμίζει το εν λόγω ,για μία ανάγνωση, ανάγνωσμα;

"Κάτι τρέχει με τους δίπλα."

Ο Χίουη έχει αυπνίες και μαθαίνει το μυστικό των νέων γειτόνων.

Εντυπώσεις.

Με τους δίπλα κάτι τρέχει αλλά με την ιστορία όχι και πολλά.

"'Ενας και μοναδικός."

Ο Γλόμπος μέσα από ένα κυνηγητό περιγράφει την σχέση του με το αφεντικό του.

Εντυπώσεις.

Καλούτσικη ιστορία με συναισθηματικό υπόβαθρο.

Κλείνοντας...

Τευχάκι γενικώς μέτριο αλλά με κάποιες καλές αναλαμπές εκτός Ρόσα. Που είναι μία κατηγορία μόνος του... 6.8/10!!!

:hop::hop::hop:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Βέβαια έτσι όπως το πάει το περιοδικό θα γίνει και δευτέρας διαλογής.

Αυτό έχει ήδη γίνει και το επόμενο τεύχος θα το κάνει να φανεί ακόμα πιο πολύ :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δική μου γνώμη για το ΚΟΜΙΞ. Μετριότατο. Παρακμιακό. Δεν θα το συστήνω. Ειδικά η επομενη επτασελιδη:lol: θα γράψει ιστορία... 

Όλες οι ιστορίες και μια μίνι κριτική για την καθεμια:

Το Χρημα πάει στα βουνα: Μέτριο προς καλό. Νομίζω ότι δεν με έκανε να γελάσω όπως τιε προηγούμενες Ροσα. Ωραίο σχέδιο. :cool:. Ένα 6/10 από μένα. 

Η μασκωτ: Μέτρια και αυτή, προς καλή. Διασκεδαστικη. Σχέδιο μέτριο. 5/10.

Οι κυνηγοί του ουράνιου τοξου: Μέτριο προς κακό. Δεν μου άρεσε ούτε σχέδιο, το σενάριο μου του και δήθεν περιπετειωδες. 4/10

Επιστροφη στα θρανια: Αρκετά καλό σχέδιο, σεναριο:sick2:. Ούτε πλοκή, ούτε τίποτα. 2/10.

Ιλιγγιωδη υψη: Διασκεδαστικη ιστοριουλα. Σενάριο μέτριο, σχέδιο επίσης. Ένα 4/10.

Το καλύτερο τσοπανοσκυλο: Χωρίς πλοκή. Σχέδιο μέτριο. 3/10.

Ο γιγάντιος μωβ πιτσιλωτό μπουφος: Κι αυτό χωρίς σενάριο:down:, με καλούτσικο σχέδιο. 2/10.

Κάτι τρέχει με τους διπλα: Ούτε που μπήκα στον κόπο να το διαβάσω ολοκληρο. 1/10.

Ενας και μοναδικος: Συναισθηματικουρα, χωρίς ιδιαίτερη πλοκή. Μετριότατο. 3/10.

Μ.Ο:3,3

μόνο ο Ροσα το σώζει και οι δύο άλλες. ΠΡΟΣΟΧΗ. προειδοποιώ τους νέους. Δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσετε να διαβάζετε κομιξ. Κι εμείς που διαβάζουμε, τι μαθαμε:moutra:; Εύχομαι :pray: μέσα από την καρδιά μου το 2021 να μας επιφυλάσσει κάτι ωραιό. Αυτή η κριτική μου. Για περαιτέρω εξελίξεις σχετικά με το μέλλον του περιοδικού, ενημερώστε με. 

 

 

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34859
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Από τότε που τελείωσε ο Βίος και η Πολιτεία, τρέχω κάθε φορά στην τελευταία σελίδα για να δω να διαφημίζουν το "Γράμμα από το Σπίτι" με τη Ματίλντα :crying: Πουθενά το καημένο... Καλώς να δεχτούμε την 7σέλιδη τον Ιούνιο.

 

Τέλος πάντων, αυτές είναι οι εντυπώσεις μου πάνω στο ΚΟΜΙΞ #70:

 

 

1. Το χρήμα δεν πάει στα Βουνά (9.5/10)

Μια αρκετά διασκεδαστική ιστορία με ωραία αστεία. Από το "παγωτό μπόμπα" του Ντόναλντ μέχρι τα "σήματα καπνού" του λεφτά του Σκρουτζ. Μπορεί να μην είχε και καμία τρομερά ενδιαφέρουσα υπόθεση αλλά δεν μπορώ να πω πως βαρέθηκα.

 

2. Η Μασκώτ (6.5/10)

Εδώ νομίζω θα το πω. Το σχέδιο ήταν αρκετά μέτριο και η πλοκή κάπως παράξενη και ελαφρώς αδιάφορη. Έτυχε το βανάκι μεταφορών να σταματήσει μέσα στις απόμερες φυλλωσιές που είχε μείνει αναίσθητος ο Ντόναλντ; Λίγο μετά τη μέση ήμουν σίγουρος για το πως θα μοιάζει το τέλος και έπεσα μέσα. 

 

3. Οι κυνηγοί του Ουράνιου Τόξου (6.5/10)

Πάλι φτωχό σχέδιο και δεν είχε καθόλου αστεία (αν υπήρχε κανένα εγώ δεν το κατάλαβα πάντως). Η υπόθεση ήταν εντάξει, είχε μια αρχή, μέση και τέλος. Όχι ότι την διάβασα και με ενδιαφέρον... Μέτρια ιστορία.

 

4. Επιστροφή στα θρανία (8.5/10)

Εγώ δεν είχα ξανασυναντήσει ποτέ σε ιστορία τις ανιψιές, μαθητευόμενες.. τι είναι τέλος πάντων.. της Ματζίκας. Η υπόθεση ήταν διασκεδαστική, ήθελα να δω τι θα γίνει. Το σχέδιο πολύ καλό, με λεπτομέρεια. Αρκετά ικανοποιητική ιστορία κατά τη γνώμη μου.

 

5. Ιλιγγιώδη Ύψη (9.5/10)

Κι ας μην ήταν το σχέδιο καταπληκτικό, η υπόθεση μου φάνηκε πολύ ωραία και αστεία. Γέλασα με τις φτερούγες κοτόπουλου, τον τρελό με τα περιστέρια, τον ροκά με την κλασική μουσική.. γενικά ήταν ένα πετυχημένο σενάριο. Εδώ που έχουμε φτάσει τέτοιου είδους ιστορίες θα ήταν καλές για κεντρικές μετά τον Ρόσα.

 

6. Το καλύτερο Τσοπανόσκυλο (7/10)

Εντάξει, μια μικρή ιστορία για το δεύτερο μισό του τεύχους. Γενικά δεν είμαι μεγάλος φαν του Πασχάλη, συνήθως βαριέμαι τις ιστορίες του, αλλά αυτή είχε πλάκα. Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά και τίποτα αρνητικό. Μου άρεσε περισσότερο από την μασκώτ και τα ουράνια τόξα.

 

7. Ο γιγάντιος Μωβ Πιτσιλωτός Μπούφος (9/10)

Και αυτή η ιστορία μου άρεσε, άλλη μια προσπάθεια του Ντόναλντ να σαμποτάρει σε κάτι τα ανίψια του και όπως πάντα στο τέλος την πληρώσει αυτός. Καλό το σχέδιο, αστεία η πλοκή. Δεν βρήκα κάτι άσχημο απλά προτιμώ σαν υπόθεση το βουνό και τα ύψη.

 

8. Κάτι τρέχει με τους δίπλα (6.5/10)

Ξεκίνησε υποσχόμενο αλλά στην πορεία χάλασε. Το σχέδιο ήταν πολύ ωραίο αλλά το τέλος απότομο, μόνο στην αρχή σου τράβαγε κάπως το ενδιαφέρον, η εξέλιξη μετά όχι. 

 

9. Ένας και μοναδικός (5/10)

Βαρετή ιστορία χωρίς λόγο ύπαρξης. Χαριστικό το 5. Την διάβαζα γρήγορα για να τελειώσει, ειδικά στο σημείο με το ποντίκι. Τελικά όντως ήθελε με τους γλόμπους να φτιάξει κι άλλους βοηθούς; Αν ναι, τώρα θα το κάνει; Το σχέδιο ήταν το μόνο καλό σε αυτό το "φινάλε" του τεύχους.

 

 

 

Γενικά δεν ήταν άσχημο τεύχος, οι περισσότερες ιστορίες μου άρεσαν. Στο σύνολο θα του βάλω ένα 8. Το γεγονός ότι όλα τα τεύχη μου αρέσουν ίσως οφείλεται στο ότι δεν πρόλαβα αρκετό ΚΟΜΙΞ α' περιόδου και δεν είχα δει πως ήταν οι "χρυσές εποχές". Δεν ξέρω :lol:

 

 

 

Τώρα ενός λεπτού σιγή για τη στήλη με τα γράμματα.. ένα από τα ελάχιστα άρθρα που είχαν απομείνει :(



 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κατά την συνήθη τακτική μου, φαντάστηκα ότι δεν κρατάω στα χέρια μου το ΚΟΜΙΞ, αλλά ένα άλλο περιοδικό (πχ σαν το Super Μίκυ), και ξεκίνησα την ανάγνωση των ιστοριών. Σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος και πέρασα, σχετικά, ευχάριστα την ώρα μου. Διέκρινα μία απειροελάχιστη βελτίωση, όσον αφορά την επιλογή των, κατά τα άλλα, υποδεέστερων ιστοριών. Κατά πάσα πιθανότητα, όμως, δεν θα αργήσουν να σβηστούν από την μνήμη μου. Ας ρίξουμε μία γρήγορη ματιά σε κάθε μία ιστορία ξεχωριστά. :)

 

“Το χρήμα πάει στα βουνά”
Ο θείος Σκρουτζ αγόρασε μία περιοχή από τους Ινδιάνους, καθώς και τα δικαιώματα άντλησης πετρελαίου εκεί και είναι πολύ χαρούμενο γι’ αυτό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι στην συμφωνία που έκλεισε, πήρε (με το ζόρι) κι ένα μικρό βουνό, το οποίο δεν έχει να του προσφέρει κάτι. Πηγαίνει, λοιπόν, μαζί με τον Ντόναλντ και τα τρία ανιψάκια μέχρι εκεί, με σκοπό να το ερευνήσει εξονυχιστικά, μήπως και καταφέρει να το εκμεταλλευτεί με κάποιον τρόπο. Οι φίλοι μας, θα ξεκινήσουν την επίπονη αναρρίχηση και οι σπαρταριστές καταστάσεις δεν θα αργήσουν να κάνουν την εμφάνισή τους. Κάθε μήνα που γράφω για τις ιστορίες του Don Rosa, νιώθω ότι επαναλαμβάνομαι, αλλά πιστεύω ότι είμαι κάπως δικαιολογημένος, μιας κι αδυνατώ να βρω κάποιο σοβαρό ψεγάδι. Η συγκεκριμένη ιστορία, δεν διεκδικεί τα πρωτεία στο συνολικό έργο του μεγάλου δημιουργού, αλλά εμφανίζει στοιχεία που μας κάνουν να υποκλιθούμε στην έμπνευσή του. Το σενάριο είναι από τα πιο απλά που υπάρχουν, δημιουργώντας μία πλοκή που στην συντριπτική πλειοψηφία της εκτυλίσσεται επάνω σε ένα άχαρο βουνό. Παρόλα αυτά, το θαυματουργό πενάκι του Don, καταφέρνει να γεννήσει ξεκαρδιστικά γκαγκ, όμορφες ατάκες, ριψοκίνδυνες σκηνές, ενώ μόνο το φινάλε θα το ήθελα πιο δίκαιο για τον φουκαρά τον Ντόναλντ. :P Το σχέδιο, γι’ ακόμα μία φορά, κόβει την ανάσα με την τελειότητά του! :clap2:

 

“Η μασκώτ”
Ο Ντόναλντ βρίσκεται στο στάδιο της Λιμνούπολης με την ιδιότητα του καθαριστή και βλέπει, γεμάτος δέος, όλους τους αθλητές που προπονούνται για να εκπροσωπήσουν την πόλη στους αγώνες που θα γίνουν στην Οσάκα της Ιαπωνίας. Εκτός από τους αθλητές, όμως, ο φίλος μας θα γοητευτεί και από την μασκώτ της ομάδας, η οποία χαίρει μεγάλης εκτίμησης από όλους και θα επιθυμούσε διακαώς να βρίσκεται στην θέση της. Μάταια, όμως, προσπαθεί να πείσει τον υπεύθυνο της ομάδας να του δώσει μία ευκαιρία να ξετυλίξει το ταλέντο του. Όταν, εντελώς, τυχαία, θα βρει την στολή της μασκώτ και την προβάρει, η απύθμενη ατυχία του θα τον φέρει αντιμέτωπο με πολλές δύσκολες καταστάσεις και κινδύνους. Σαν ιδέα, μπορώ να πω ότι μου άρεσε το εν λόγω σενάριο. Δυστυχώς δεν μπορώ να το πω και για την πλοκή. Η εναλλαγή των σκηνών γίνεται ερασιτεχνικά κι εντελώς χοντροκομμένα, προσπαθώντας απλά να εκμαιεύσει το γέλιο του αναγνώστη. Παραδέχομαι, πάντως, ότι με κράτησε το μυστήριο που πλανήθηκε με τις απόπειρες εξόντωσης της μασκώτ, ενώ το φινάλε (έτσι όπως εξελίχθηκε) με κάλυψε κι έσωσε κάπως τα προσχήματα. :) Κι από την στιγμή που δηλώνω φαν του Vicar, δεν περίμενα να μην μου αρέσει το σχέδιο. :P

 

“Οι κυνηγοί του ουράνιου τόξου”
Ο θείος Σκρουτζ μόλις έχει κλείσει μία επικερδή συμφωνία και βολτάρει στους δρόμους της Λιμνούπολης, όταν βλέπει την Τζένυ να χρησιμοποιεί μία συσκευή, που φαίνεται να αιχμαλωτίζει το ουράνιο τόξο. Μετά από μία σύντομη συνομιλία που έχει μαζί της, του εκμυστηρεύεται ότι η συσκευή αυτή έχει την ικανότητα να συλλέγει το χρυσάφι που συνήθως υπάρχει στην άκρη του, κατά τα άλλα, φυσικού αυτού φαινομένου. Στο άκουσμα του χρυσού, ο Σκρουτζ γέμισε ενθουσιασμό και της πρότεινε να συνεταιρισθούν. Εκείνη θα βάλει την συσκευή κι εκείνος θα την πάει σε μία περιοχή που είναι φημισμένη για τα πολλά ουράνια τόξα της. Μιλάμε για ένα σενάριο που βγάζει μεγάλη παιδικότητα και μοιάζει σαν ένα ρομαντικό παραμύθι. Η πλοκή, στην αρχή της, με έκανε να αισθανθώ ότι θα χάσω τον καιρό μου, αλλά καθώς κυλούσε με κράτησε, χωρίς όμως να με καθηλώσει. Η Τζένυ εμφανίζεται με τον κλασικό υπερπροστατευτικό της χαρακτήρα απέναντι στον αγαπημένο της, ενώ ο Σκρουτζ μπορεί να είναι αγροίκος κι εκμεταλλευτής, αλλάζει όμως, όσο πηγαίνουμε προς το τέλος. Αυτό που μου άρεσε είναι ότι η πλοκή δεν κρατάει το “γλυκανάλατο” αίσθημα, αλλά έχει και σκηνές δράσης, που ανάβουν κάπως τα αίματα. :P Το φινάλε έβγαζε λογική, παρόλο που δεν ήταν τόσο ευτυχές για το εισόδημα του πρωταγωνιστή. Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό.

 

“Επιστροφή στα θρανία”
Οι δύο “ανιψιές” της Μάτζικα την έχουν επισκεφτεί στο σπίτι της στον Βεζούβιο, επειδή έκλεισε το σχολείο τους λόγω ανωτέρας βίας. Έρχεται επιτέλους ο καιρός να επιστρέψουν και την ώρα που ανοίγει η εκτοπλασματική πύλη για να φύγουν, εκείνες την σπρώχνουν μέσα σε αυτή κι έτσι και οι τρεις τους φτάνουν μέχρι την Σχολή μαγείας. Ο πρώτος εκνευρισμός της Μάτζικα, μετατρέπεται σε πονηρία, όταν οι ανιψιές της της εξηγούν ένα σχέδιο, το οποίο θα βοηθήσει όλες τις πλευρές να πετύχουν τους στόχους τους. Ακόμα ένα σενάριο, που είναι περισσότερο παιδικό από τα γούστα μου. Η πλοκή έχει γρήγορο ρυθμό και μία συμπαθητική σκηνοθεσία, την ίδια ώρα που αναδίδει “αρώματα” μαγείας, σαν να διαβάζουμε μία light εκδοχή του Harry Potter! :P Το φινάλε αναδεικνύει το κωμικό στοιχείο, με τα παθήματα της πρωταγωνίστριας. Σχεδιαστικά μού άρεσε αρκετά, ιδιαίτερα σε μερικά μεγάλα καρέ που ήταν χάρμα οφθαλμών! :wow: Το ίδιο όμορφος ήταν κι ο χρωματισμός.

 

“Ιλιγγιώδη ύψη”
Η Λιμνούπολη έχει φορέσει τα καλά της κι ετοιμάζεται να γιορτάσει την ημέρα του Κορνήλιου Κουτ. Την ίδια ώρα, ο Ντόναλντ έχει προσληφθεί σαν εκπαιδευόμενος υαλοκαθαριστής ουρανοξυστών και σημειώνει θετική πρόοδο, με αποτέλεσμα να πάρει με άριστα το “πτυχίο” του και να προσληφθεί σε ένα πολυώροφο ξενοδοχείο. Ο βασικός κανόνας των υαλοκαθαριστών είναι να μην ενοχλούν τους ενοίκους των ξενοδοχείων κι ο φίλος μας προτίθεται να τηρήσει αυτόν τον κανόνα. Η μοίρα, όμως, φροντίζει να πέφτει σε διάφορες παρεξηγήσεις που θα τον γεμίσουν χρήματα, αλλά θα τον βάλουν και σε μεγάλους μπελάδες. Ξεκινώντας την ανάγνωση της ιστορίας αυτής, ασυναίσθητα μου ήρθε στο μυαλό η κλασική ιστορία του Rosa “Επεισόδιο στον πύργο Μακ Ντακ”, η οποία εμφανίζει αρκετές ομοιότητες. Εννοείται εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με αριστούργημα, αλλά δεν είναι και του πεταματού. Η πλοκή εμφανίζει μεγάλες ποσότητες δράσης, ενώ φροντίζει να κρατάει αμείωτο τον ρυθμό, ο οποίος κορυφώνεται στο φινάλε. Το σχέδιο το βρήκα μέτριο.

 

“Το καλύτερο τσοπανόσκυλο”
Η Γιαγιά Ντακ υπερηφανεύεται για τα αναρίθμητα τρόπαια που έχει κατακτήσει, με την μοναδική απώλεια το βραβείο του καλύτερο τσοπανόσκυλου. Εφέτος ήρθε η ώρα να τον πετύχει κι αυτόν τον στόχο, με την μόνη διαφορά ότι το αγρόκτημα θα το εκπροσωπήσει ο Πασχάλης κι εκείνη θα παραβρεθεί στο πανηγύρι σαν επισκέπτρια (για να το απολαύσει καλύτερα). Η μεγάλη δημοφιλία της, όμως, δεν την αφήνει να απολαύσει τόσο το πανηγύρι, μιας και οι υπεύθυνοι την “διορίζουν” στην θέση του κριτή. Την ίδια ώρα, ο Πασχάλης και το διαγωνιζόμενο τσοπανόσκυλο έχουν γίνει άφαντοι, λες κι άνοιξε η γη και τους κατάπιε. Τι να έγιναν άραγε? :thinking: Έχουμε να κάνουμε με ένα ήπιο σενάριο, χωρίς εξάρσεις και δυνατές σκηνές, που δίνει μία πλοκή άνευρη και προβλέψιμη. Το φινάλε, τουλάχιστον, πρωτοτυπεί, μιας και δεν είναι τόσο ευτυχές, από ότι συνήθως, αλλά παραδέχομαι ότι μου άφησε ένα μικρό χαμόγελο στα χείλη. Το σχέδιο του Marco Rota, μού άρεσε.

 

“Ο γιγάντιος μωβ πιτσιλωτός μπούφος”
Μία βροχερή ημέρα στην Λιμνούπολη, ο Ντόναλντ επιστρέφει στο σπίτι του κατηφής κι ο λόγος είναι ότι το εργοστάσιο μαργαρίνης που δουλεύει εξαγοράστηκε και προβλέπεται να μεταφερθεί στην Χηνούπολη, με αποτέλεσμα αυτός να μείνει άνεργος. Μπαίνοντας, λοιπόν, στο σπίτι του, βλέπει τα τρία του ανιψάκια να κάνουν πρόβα στην λήψη βίντεο. Όταν τα ρωτάει τον λόγο, εκείνα του απαντούν ότι ο Ορνιθολογικός σύλλογος διενεργεί έναν διαγωνισμό, σύμφωνα με τον οποίο όποιος καταφέρει να βιντεοσκοπήσει κάποιο σπάνιο πτηνό, θα κερδίσει το πρώτο βραβείο. Αυτό, όμως, που εξοργίζει τον θείο τους είναι η μεγάλη έπαρσή τους και η σιγουριά ότι είναι οι καλύτεροι. Έτσι, ο Ντόναλντ αποφασίζει να τους κάνει πλάκα για να τους αποδείξει το αντίθετο. Θα δώσει, τελικά, στα παιδιά το μάθημα που θέλει, ή θα του γυρίσει μπούμερανγκ όλη αυτή η κατάσταση? :thinking: Πρόκειται για ένα σενάριο, που παρόμοιό του, έχουμε διαβάσει κατά καιρούς. Παραδέχομαι, πάντως, ότι το τέλος του διαφοροποιείται σθεναρά από τα συνηθισμένα και μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Η πλοκή ξεκινά δραματικά, για να αλλάξει κλίμα κάπως απότομα. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο ο Ντόναλντ θέλει να τιμωρήσει τα ανίψια του. Σιγά την έπαρση, στην τελική! :antekale: Από εκεί και πέρα, ο πρωταγωνιστής έζησε πολλά αγχωτικά γκαγκ, που άλλοτε έβγαζαν γέλιο, κι άλλοτε τα πέρασα στο ντούκου. Το φινάλε δένει έξυπνα την αρχή με το τέλος της ιστορίας. Σχεδιαστικά, με κάλυψε.

 

“Κάτι τρέχει με τους δίπλα”
Η νύχτα έχει πέσει στην Λιμνούπολη κι ενώ όλοι βρίσκονται στην αγκαλιά του Μορφέα, ο Χιούη έχει τρομερές αϋπνίες. Την ώρα που ρεμβάζει έξω από το παράθυρο του δωματίου του, βλέπει κάτι που τον παραξενεύει. Στον ουρανό ανοίγει μία αστρική πύλη κι από μέσα της ξεπροβάλλει μία οικογένεια (μαμά, μπαμπάς, παιδί), καθώς και τα μπαγκάζια τους κι εγκαθίσταται στο διπλανό σπίτι που είναι ξενοίκιαστο. Αμέσως θα ξυπνήσει τα δύο αδέλφια του, αλλά εκείνα δεν πρόλαβαν να δουν αυτό το περίεργο φαινόμενο, με αποτέλεσμα να αρχίσουν τον αδελφό τους στο δούλεμα. Με το ξημέρωμα της επόμενης ημέρας, ο Χιούη πείθει τους άλλους δύο να ερευνήσουν το θέμα επισταμένα κι έτσι θα γνωριστούν με τον γιο της νεοφερμένης οικογένειας. Τελικά θα βρουν έναν νέο φίλο στο πρόσωπο του μικρού μάγου, ή μήπως εκείνος κρύβει κάποιο σκοτεινό μυστικό? :thinking: Ένα σενάριο που μου κίνησε το ενδιαφέρον, καθώς περιέχει μυστήριο, δράση, αλλά και το μεταφυσικό στοιχείο. Η πλοκή είναι καλογραμμένη και κλιμακούμενη μέχρι το φινάλε, το οποίο βγάζει μεγάλη ένταση. Γενικά μου άρεσε η όλη προσπάθεια. Το ίδιο καλός ήταν κι ο σχεδιασμός. Εντυπωσιάστηκα με τον Κορνήλιο Κουτ να πετάει τα καλαμπόκια του και να βολτάρει στο πάρκο! :wow:

 

“Ένας και μοναδικός”
Όλοι γνωρίζουμε ότι ο Γλόμπος δεν είναι μόνο μία εφεύρεση που ήρθε από τα χέρια τού Κύρου, αλλά κι ένας πιστός φίλος του συμπαθούς εφευρέτη. Βέβαια, κάθε ημέρα δεν είναι η ίδια στο εργαστήριο, καθώς υπάρχουν στιγμές που ο Κύρος εκνευρίζεται με τις απαράδεκτες απαιτήσεις που έχουν μερικοί πελάτες του, καθώς έχει σαν αρχή να φτιάχνει μοναδικές εφευρέσεις και να μην επαναλαμβάνεται. Πώς θα αισθανθεί, όμως, ο φίλος μας όταν δει ότι ο “πατέρας” του έχει αγοράσει 50 λάμπες, οι οποίες (όπως νομίζει εκείνος), προορίζονται για 50 νέους Γλόμπους? :wow: Λέτε, τελικά, ο φίλος μας να οδεύει προς αντικατάσταση? :( Μία σύντομη ιστορία, που προσωπικά, δεν βρήκα να έχει μεγάλη συνοχή. Καταπιάνεται με μία πολύ έξυπνη και ιδιαίτερη ιδέα, αλλά την “ντύνει” με μία απογοητευτική πλοκή. Η πλοκή, είναι εντελώς άνοστη κι επίπεδη, ενώ παρουσιάζει έναν Κύρο, πολύ αρνητικό σαν χαρακτήρα. Βέβαια, εκτίμησα την ιδέα να “μιλάει” ο Γλόμπος, μέσα από τις επεξηγηματικές λεζάντες. :clap2: Το φινάλε είναι αναμενόμενο και χωρίς εκπλήξεις. Το σχέδιο το βρήκα μέτριο. Γενικά ποτέ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα οι δουλειές του Daan Jippes.

 


:beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.