Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPERMAN


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τόμος  #6.

 

SuperManAnubisTomoi_0006.jpg

 

Άλλη μια σειρά που ολοκληρώνεται. . .

:):):beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to SUPERMAN
  • 10 months later...

  • Member ID:  31998
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  29
  • Reputation:   169
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2595 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  155

Για το Superman: Brainiac (Action Comics 866-870).

Ήταν μια πολύ δυνατή ιστορία που είχε πολλά θετικά.Όλοι οι χαρακτήρες ήταν άψογα δοσμένοι από τον Johns και όμορφα σχεδιασμένοι από τον Frank.Η σχέση του Superman με την ξαδέλφη του και τον πατέρα του ήταν από τα καλύτερα κομμάτια του arc.Ο νέος και αναβαθμισμένος Brainiac ήταν ιδανικός αντίπαλος, απειλητικός και εκφοβιστικός.Υπήρξαν και ενδιαφέρουσες αποκαλύψεις για τον παρελθόν των ηρώων όπως αυτές για το Kandor πχ.Σε καμία στιγμή δεν έγινε βαρετό, αντίθετα πάντα υπήρχε αγωνία.Βασικά η ιστορία είχε συναίσθημα και ήταν προσωπική για αυτό νομίζω πως ξεχωρίζει.Φυσικά συμβαίνει και ένα πολύ σημαντικό γεγονός  που αλλάζει τα πάντα για τον Superman.Σίγουρα από τις σημαντικότερες στιγμές του ήρωα που αξίζει 9αρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πήρα τους 10 πρώτους τόμους μέσω των boxes της Anubis.
Περιείχαν τα 23 πρώτα τεύχη της σειράς, τα οποία με τη σειρά τους περιελάμβαναν διάφορες ιστορίες. Πάμε δυο λόγια για την καθεμία:

 

Τεύχη #1-6: For Tomorrow
Σενάριο: Brian Azzarello

Σχέδιο: Jim Lee

 

Ξεκίνησε όμορφα αλλά από ένα σημείο και μετά έχασα τη μπάλα.
Μπερδεμένοι διάλογοι, κακή ροή... κυριολεκτικά δεν καταλάβαινα Χριστό. Ευτυχώς υπήρχε περίληψη σε κάθε τεύχος και έβγαζα κάποιο νόημα.
Η υπόθεση δεν ήταν αδιάφορη αλλά θεωρώ πως η ιστορία ήταν κακογραμμένη.
Από ένα σημείο και μετά απλά απολάμβανα το εξαιρετικό σχέδιο του Jim Lee :cool:

 

 

Τεύχη #7-10: Up, Up and Away
Σενάριο: Geoff Johns & Kurt Busiek
Σχέδιο: Pete Woods

 

Τώρα μάλιστα. Διάβασα κάτι με αρχή, μέση και τέλος.
Τι κι αν εμφανίστηκαν χαρακτήρες που δεν ήξερα(Green Lantern, Hawkgirl, Metallo, Toyman κτλ), τι κι αν δεν ήξερα για ποιο λόγο ο Superman έχασε τις δυνάμεις του. Το σενάριο ήταν καλογραμμένο και υπήρχαν όσες επεξηγήσεις χρειάζονταν ώστε κι ένας άσχετος με το σύμπαν της DC να καταλαβαίνει τι διαβάζει.
Το σχέδιο όχι τόσο καλό όσο στο προηγούμενο story arc αλλά δεν με πείραξε κιόλας.

 

 

Τεύχη #11-12: Back in Action
Σενάριο: Kurt Busiek & Fabian Nicieiza
Σχέδιο: Pete Woods

 

Για την ακρίβεια το μισό του #12. Στο 2ο μισό ξεκινάει η επόμενη ιστορία (ένα τεύχος της Anubis περιέχει δύο αμερικάνικα μέχρι το τεύχος #17, απ΄το #18 περιέχει ένα).
Kι εδώ κάτι αντίστοιχο με το "For Tomorrow".
Ακαταλαβίστικο story, με τύπους που έρχονται απ΄το πουθενά, μιλάνε μια περίεργη γλώσσα και δεν καταλαβαίνεις τι παίζει παρά μόνο αν διαβάσεις την περίληψη.
Δεν ξέρω αν απευθύνεται μόνο σε καλούς γνώστες του Superman, αλλά με δυσκόλεψε και κούρασε αρκετά στην ανάγνωση :thinking: Ευτυχώς δεν ήταν μεγάλο.

 

 

Τεύχη #12-17: Camelot Falls
Σενάριο: Kurt Busiek
Σχέδιο: Carlos Pacheco

 

Ξεκινάει στο 2ο μισό του τεύχους 12 και ολοκληρώνεται στο 17ο.
Χωρίζεται σε 2 μέρη. Ενδιάμεσα (1ο μισό του τεύχους #15) παρεμβάλεται η αυτοτελής ιστορία Angel (σενάριο: Kurt Busiek & Fabian Nicieiza - σχέδιο: Peter Vale, Carlos Pacheco) που προέρχεται απ΄το αμερικάνικο Superman #659. Για το μέγεθός της είναι κάτι παραπάνω από καλή. Βασικά είναι πολύ ανθρώπινη και περνάει το μήνυμα ότι η ανθρωπότητα μπορεί να εμπνευστεί απ΄τον Superman και να παλέψει με τις δικές της δυνάμεις ενάντια στη βία και την εγκληματικότητα.

Πάμε τώρα στo main story "Camelot Falls".
Το 1o μέρος μ΄άρεσε αρκετά, το 2ο όχι τόσο. Περίμενα διαφορετική εξέλιξη και νομίζω ότι δεν μου λύθηκαν όλες οι απορίες, σαν να αφέθηκαν ανοιχτά μέτωπα.
Πέρα απ΄αυτό είχαμε πολύ ξύλο, πολλούς άγνωστους υπερήρωες που εμφανίστηκαν χωρίς ουσιαστικό λόγο, αντίστοιχα πολλούς villains, μεταφορές στο χρόνο και γενικά ένα χάος που συναντώ σε ουκ ολίγα υπερηρωικά κόμικς. Αυτός μάλιστα ήταν και ο κύριος λόγος που τ΄απέφευγα τόσα χρόνια.
Ευτυχώς υπάρχουν κι εξαιρέσεις :)

 

 

Τεύχη #18-22: Brainiac
Σενάριο: Geoff Johns
Σχέδιο: Gary Frank

 

Μια αρκετά εύπεπτη κι ευχάριστη ιστορία με έναν απ΄τους μεγαλύτερους εχθρούς του Superman, τον Βrainiac. Η αλήθεια είναι δεν ήξερα πολλά γι΄αυτόν, αλλά λίγο το κατατοπιστικό αφιέρωμα στην αρχή του 18ου τεύχους, λίγο κάποιες πληροφορίες που διάβασα στη wikipedia... και δεν είχα πρόβλημα ν΄ακολουθήσω την ιστορία.
Την περίμενα ίσως λίγο πιο "πολύπλοκη/ψαγμένη" και γενικά είχα αρκετές απαιτήσεις, μιας και ουκ ολίγες φορές την πέτυχα σε λίστες με τα "top10 Superman comics".
Eλαφρώς κατώτερη των προσδοκιών αλλά συνολικά ήταν μια πολύ εντάξει προσπάθεια.
Μ΄αρέσει το στυλ γραφής του Johns(σκέφτομαι να διαβάσω κι άλλες δουλειές του), ενώ βρήκα υπέροχο το σχέδιο του Frank, μ΄έναν Superman που έμοιαζε εμφανώς στον Christopher Reeve :cool:

 

 

Στα επόμενα τεύχη #23-28 έχουμε την "what if" (ή "elseworlds" όπως είναι ο όρος που χρησιμοποιεί η DC) ιστορία Red Son, της οποίας όμως διάβασα μόνο το 1ο μέρος οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως ξεκινάει εξαιρετικά, θα τη συνεχίσω μόλις καταφέρω να βρω τα επόμενα τεύχη.
 
Η έκδοση της Anubis πολύ καλή, το χαρτί ποιοτικό και ανθεκτικό σε πολλές αναγνώσεις.
Επίσης μ΄άρεσε που υπάρχει στήλη αλληλογραφίας με τους αναγνώστες. Μου θύμησε παλιότερες εποχές, τότε που δεν είχαμε διαδίκτυο και ο μόνος τρόπος έγγραφης επικοινωνίας ήταν τα γράμματα(δεν είμαι και τόσο νέος τελικά :lol:).

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To καλύτερο μας το φύλαξε για το τέλος η σειρά.
Η ιστορία Red Son τα σπάει :cool:
Η βασική υπόθεση είναι αρκετά τολμηρή και εύκολα θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια παρωδία(με την κακή έννοια) του σύμπαντος του Σούπερμαν.

Ευτυχώς συνέβη το ακριβώς αντίθετο. Οι πολλές ελευθερίες στο σενάριο, που δεν χρειαζόταν να βασιστεί στο continuity της DC, δημιούργησαν μια ιστορία άκρως ενδιαφέρουσα και με πολύ φαντασία.
Σχεδόν όσα ξέρουμε απ΄το "κλασικό σύμπαν" ανατρέπονται.
Δεν ξέρεις ποιος είναι ο καλός και ποιος ο κακός. Κι εκεί που νομίζεις ότι κατάλαβες, έρχεται το τέλος και στ΄ανατρέπει όλα.

Συστήνεται σε όλους ανεξαιρέτως και όχι μόνο στους φανς του ήρωα.

Κάλλιστα θα μπορούσε να βγει σε graphic novel :)

 

Ας κάνω και μια σειρά κατάταξης τις ιστορίες της σειράς απ΄την καλύτερη στη χειρότερη:
Red Son

Up, Up and Away
Brainiac
Angel
Camelot Falls
For Tomorrow
Back in Action

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το Red Son πάντα ήταν εκτός σειράς και αυτόνομο και είναι του γνωστού προβοκάτορα Millar.

 

Βλέπω πάντως φίλε Λαζ πως τα καταπίνεις τα υπερηρωικά. Σε λίγο θα έχεις διαβάσει πιο πολλά και από εμένα που διαβάζω 35 χρόνια ...

 

Και εμένα στην αρχή Superman και Spiderman ήταν οι αγαπημένοι μου ήρωες. Θυμάμαι 1992,1993 έφευγα από Σαλαμίνα ένα Σάββατο το μήνα να πάω Solaris να ξοδεψω όλο το χαρτζηλικι μου σε κομικσακια.

 

Τα Superman μετά το Man of Steel του Wolfman, του Stern και του Μichelinie αλλά και των Ordway, Louise Simonson και Jurgens ήταν τότε τα αγαπημένα μου.

 

H Μαρβελ τότε περνούσε κρίση μετα την φυγη του Shooter και εκτός από Iron Man (Byrne-Romita), Wolverine (Larry Hama), Fantastic Four (Simonson), Hulk (David) και Daredevil (Nocenti) δεν είχε πολλές επιλογές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παρέλαβα σήμερα τους τόμους 11 και 12 που περιέχουν και ολοκληρώνουν το Red Son.

Τους παρήγγειλα από την Anubis στην "κανονική" τιμή των 6,50 + 4,50€ με επιπλέον 2 ευρώ για τα μεταφορικά (παρέα βέβαια με άλλα τομάκια που έψαχνα καιρό και δεν τα έβρισκα)

Χάρηκα γιατί έκλεισα και αυτή τη σειρά σχετικά γρήγορα παρόλο που δεν την ακολουθούσα τότε :). Λίγο το myboxes, και περισσότερο οι προσφορές των μελών βοήθησαν αρκετά :up:

Θα διαβαστεί εν καιρώ και εδώ είμαστε να σχολιάσουμε :beer:

 

 

Update 3/11/2019

Διαβάστηκε το πρώτο storyarc: For Tomorrow.

Το σχέδιο απίθανο. Ο Jim Lee μάλλον είναι από τους αγαπημένους μου. 

Σαν ιστορία δεν μου έκανε κάποιο κλικ. Οκ, ένα κάποιο ενδιαφέρον υπήρχε αλλά μέχρι εκεί. Επίσης υπήρχαν αρκετά σημεία που μπερδεύεσαι καθώς τα διαβάζεις.

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάστηκε και το δεύτερο story-arc Up, Up and away!

 

Το σχέδιο ούτε με εντυπωσίασε αλλά ούτε με άφησε και αδιάφορο. Είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά μέχρι εκεί.

Από πλευράς ιστορίας τώρα, ενώ ξεκινάει καλά με κάποιο ενδιαφέρον αφού ο Σούπερμαν δεν έχει δυνάμεις, μου τα χαλάει η συνέχεια. 

Μου φάνηκε ένα συνονθύλευμα από κακούς β κατηγορίας (άγνωστους προς εμένα)  και τον υπερ-κακό με το σούπερ/ντούπερ όπλο του να θέλει να καταστρέψει τα πάντα. 

Τα flashback με το τι έγινε και γιατί ο Sups έχασε τις δυνάμεις του μου φάνηκαν πιο ενδιαφέροντα από όλο την ιστορία..

Πάμε για το επόμενο! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διάβασα τα τεύχη 11-17 και γενικά το σχέδιο με άφησε ικανοποιημένο, σε αντίθεση με το σενάριο που δεν ήταν πολύ δυνατό.


Τεύχη 11-12  Επιστροφή στη δράση
όπως λέει και ο τίτλος έχει αρκετή δράση, πολλούς γνωστούς/άγνωστους υπερήρωες αλλά μάπα ανταγωνιστή (ο Δημοπράτης) ειδικά ο λόγος που φεύγει δε με έπεισε καθόλου
το δεύτερο μισό του #12 κλείνει πολύ ρομαντικά και το βρήκα αρκετά συμπαθητικό!

 

Τεύχη 13-14     Μικρή παρηγοριά / Η πτώση του Κάμελοτ
Το #13 με μπέρδεψε ως προς τον τόπο που γίνονται οι μάχες. 
Ενώ το πρώτο μισό τελειώνει στο Καζακστάν, το δεύτερο μισό ξεκινάει την ίδια μάχη στη Σερβία. Και μετά ξαναπάμε στο Καζακστάν. :NoNo:
Αν και κλείνει κάπως άδοξα η μάχη με το Δείγμα-17, η εμφάνιση του μυστηριώδη Αρίον έχει ενδιαφέρον.Στο #14 βλέπουμε ένα δυστοπικό περιβάλλον χωρίς Superman.
Με το σχέδιο του κόμικ να είναι στα θετικά στοιχεία.

 

Τεύχος 15    Άγγελοι / Το βάρος του κόσμου
Μια θείτσα νομίζει ότι μπορεί να καλεί τον Σούπερμαν όποτε θέλει. Κατα παραγγελία άγγελος δηλαδή. Μέτριο σεναριακά.
Επανεμφάνιση του Δείγμα-17 και εμφάνιση πολλών νέων χαρακτήρων. Η μόνη που ήξερα ήταν η Ζατάνα από το Smallville.

 

Τεύχος 16   Η συνολική εικόνα/Αντίμετρα
Συνεχίζεται στο ίδιο μοτίβο χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό. Λίγη δράση στο β' μέρος.

 

Τεύχος 17   Παλιρροϊκό κύμα / Η πτώση
Έκλεισε η ιστορία με περισσότερη δράση. Γενικά ήταν ευχάριστη η ανάγνωση της ιστορίας.

 

Στα  αρνητικά έχω να πω πως δεν υπάρχουν τα εξώφυλλα της αμερικάνικης έκδοσης.
Επίσης όσον αφορά τον τόμο 8 (15-17) τον οποίο πήρα από το Superman Box 2, ήρθε με κολλημένες τις σελίδες και καθώς προσπαθούσα να τις ξεκολλήσω πάθανε αρκετές ζημιά.:(

 

20200616_1023252.thumb.jpg.281e481af80060c680cd5b8c5711f861.jpg20200616_1023172.thumb.jpg.1befae20e2cb9e3e9fd62bc0879c58be.jpg

  

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κατά τύχη αυτές τις μέρες διαβάζω τα ίδια τεύχη που τα αγόρασα από τον Χρήστο που τα έδινε εδώ. Και εμένα αυτά τα τεύχη μου έδωσαν την ίδια WTF αίσθηση, ενώ μέχρι εκεί είχα εντυπωσιαστεί πως μεγαλώνοντας άρχισα να αισθάνομαι πιο κοντά στον Σούπερμαν και τον ιδεαλισμό/ρομαντισμό/αφέλειά του παρά στην αιώνια μαυρίλα του Μπάτμαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μιας που ολοκλήρωσα τη σειρά να πω πως όλοι οι επόμενοι τόμοι που ήρθαν έφτασαν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και μόνο ο 8ος ήταν η εξαίρεση. 

 

Τεύχη 18-22 Brainiac

Πάρα πολύ όμορφο σχέδιο με έντονα χρώματα ενώ η ιστορία κάνει το χρόνο να κυλάει ευχάριστα. Το τέλος της είναι πολύ δυνατό.

 

Τεύχη 23-28 Red Son

Η ιδέα πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρουσα και αυτό βγαίνει και στην ιστορία. Βλέπουμε έναν Σούπερμαν διαφορετικό.

Η μόνη ατέλεια που βρήκα είναι στο πόσο δυνατό έκαναν τον  Λεξ Λούθορ. Οκ, οι ΗΠΑ θέλουν έναν δυνατό αντιπρόσωπο (λόγω το ότι οι απέναντι έχουν τον Sups) αλλά σχεδόν θεοποίησαν τον ΛΛ.

Μου φάνηκε περίεργο επίσης το γεγονός πως ο κρυπτονίτης δεν έπαιξε σχεδόν κανένα ρόλο στην ιστορία πράγμα που δεν περίμενα.

Το τέλος ήταν πολύ ιδιαίτερο και σε αφήνει με ωραία αίσθηση. Ήταν και το τελευταίο τεύχος οπότε έδεσε το γλυκό. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλα των τευχών 1 και 5 σε μεγαλύτερη ανάλυση και τα οπισθόφυλλα τους

Τεύχος 1                                                                                         Τεύχος 5

SupermanAnubis_0001.jpg SupermanAnubis_0001z.jpg  SupermanAnubis_0005.jpg SupermanAnubis_0005z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.