Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κομικ στο Αγορι ...μηπως θυμαστε πιο ειναι?


ison

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

καλημέρα σας...

Ελπιζω να ειμαι στο σωστο section του φορουμ

ψαχνω για μια ιστορια(κομικ)που ειχε δημοσιευτει στο αγορι. Ειχε να κανει με ενα ειδος εξωγηινων που εμοιαζαν ...σαν μανιταρι να πω. Θυμαμαι οτι μολις ακουμπαγαν ανθρωπους γινοντουσαν σκελετοι και επισης θυμαμαι οτι ο τροπος να τους νικησουνε ηταν νομίζω οταν ειχε καποιος καποιο βηχα/κρυολογημα..Μηπως μπορείτε να με βοηθησετε ποια σειρα ηταν? 

Εψαξα λιγο στο θεμα για το αγορι αλλα δεν βρηκα καποιο τιτλο που να ειναι σχετικός...λογικα μεταξυ 1984-1990 ειχε δημοσιευτει η σειρα (ειμαι του 79 οποτε καπου εκει θα την διαβαζα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παίζει να είναι καμια διασκευή απο τον πόλεμο των κόσμων του Ουελς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

19 ώρες πριν, ison είπε:

καλημέρα σας...

Ελπιζω να ειμαι στο σωστο section του φορουμ

ψαχνω για μια ιστορια(κομικ)που ειχε δημοσιευτει στο αγορι. Ειχε να κανει με ενα ειδος εξωγηινων που εμοιαζαν ...σαν μανιταρι να πω. Θυμαμαι οτι μολις ακουμπαγαν ανθρωπους γινοντουσαν σκελετοι και επισης θυμαμαι οτι ο τροπος να τους νικησουνε ηταν νομίζω οταν ειχε καποιος καποιο βηχα/κρυολογημα..Μηπως μπορείτε να με βοηθησετε ποια σειρα ηταν? 

Εψαξα λιγο στο θεμα για το αγορι αλλα δεν βρηκα καποιο τιτλο που να ειναι σχετικός...λογικα μεταξυ 1984-1990 ειχε δημοσιευτει η σειρα (ειμαι του 79 οποτε καπου εκει θα την διαβαζα)

 

Ήταν ο DAN DEAR ή ελληνικά ο Νταν ο Τολμηρός. Από τις αγαπημένες μου ιστορίες όμως δεν μπορώ να εντοπίσω σε ποια τεύχη του 2000 AD είναι η πρωτότυπη έκδοση. Ήταν η εποχή συνεργασίας του Αγοριού με το 2000 AD με Dan Dear, Judge Dredd, κλπ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 hour ago, MARIELOS said:

 

Ήταν ο DAN DEAR ή ελληνικά ο Νταν ο Τολμηρός. Από τις αγαπημένες μου ιστορίες όμως δεν μπορώ να εντοπίσω σε ποια τεύχη του 2000 AD είναι η πρωτότυπη έκδοση. Ήταν η εποχή συνεργασίας του Αγοριού με το 2000 AD με Dan Dear, Judge Dredd, κλπ 

Σε ευχαριστώ για το κοπο σου δεν ειναι αυτο ομως

 

Οι εξωγηινοι ηταν σαν τα goombas απο το super mario (χωρις τα ποδια) και θυμαμαι οτι καθουντουσαν στα κεφαλια των ανθρωπων και με μια ουσια να πω τους μετετρεπαν σε σκελετους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ρίξε και ένα βλέφαρο στο ΑΓΟΡΙ (Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ) - ΛΙΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΩΝ ΙΣΤΟΡΙΩΝ μπας και δεις κάτι που να σου κάνει κλικ... :) 


με ένα πέρασμα μπας και καταλάβαινα κάτι από τον τίτλο και μόνο (λχ δεν θα ήταν ποδοσφαιρικό ή ΒΠΠ :) )  δεν μου γυάλισε κάτι. Ίσως όμως σου θυμίσει εσένα κάτι κάπως κάπου :) 
 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

27 min ago , germanicus said:

Ρίξε και ένα βλέφαρο στο ΑΓΟΡΙ (Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ) - ΛΙΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΩΝ ΙΣΤΟΡΙΩΝ μπας και δεις κάτι που να σου κάνει κλικ... :) 


με ένα πέρασμα μπας και καταλάβαινα κάτι από τον τίτλο και μόνο (λχ δεν θα ήταν ποδοσφαιρικό ή ΒΠΠ :) )  δεν μου γυάλισε κάτι. Ίσως όμως σου θυμίσει εσένα κάτι κάπως κάπου :) 
 

:cheers5: 

Εχω κοιταξει αλλα επειδη δεν εχει καποια αποσπασμα /περιληψη/κομματι του comic τα κανω Search οσα μου κανουν κλικ στο google ..δεν εχω βρει ακομα ποιο ειναι...θυμαμαι παντως οτι ηταν εποχη dread /εξουσιαστη κοντα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάντως το θυμάσαι να απλώνεται σε τεύχη έτσι? Όχι κάποια ιστοριούλα που να ήταν μόλις σε ένα τεύχος. (είχα δει λχ κάτι που λεγόταν "εισβολή" άμα θυμάμαι καλά, που δεν ήταν ταυτοποιημένο, αλλά ήταν ιστορία μόλις ενός τεύχους άμα κατάλαβα καλά)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

18 min ago , germanicus said:

Πάντως το θυμάσαι να απλώνεται σε τεύχη έτσι? Όχι κάποια ιστοριούλα που να ήταν μόλις σε ένα τεύχος. (είχα δει λχ κάτι που λεγόταν "εισβολή" άμα θυμάμαι καλά, που δεν ήταν ταυτοποιημένο, αλλά ήταν ιστορία μόλις ενός τεύχους άμα κατάλαβα καλά)

 

:cheers5: 

Να σου πω δεν θυμαμαι αλλα λογικα ναι ηταν σε αρκετα τευχοι...και εγω το ειδα αυτο 

 

Ενα αλλο που μου ηρθε ειναι οτι οι εξωγηινοι ηταν αθάνατοι δεν μπορούσαν να σκοτωθουν και απλα θυμαμαι το τελος που με το πολλα ειχαν ευασθησια τους σκοτωνε το κοινο κρυολογημα / γριπη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό τώρα είναι το κλάσσικ μοτίφ του Πόλεμου των Κόσμων όπως σχολίασε ο thor77, αλλά η αλήθεια είναι ότι την ιδέα την έχουν κοπιάρει, ξανακοπιάρει, ματαξανακοπιάρει. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νταν ο τολμηρός λέμε...... 

Δεν μπορώ να βρω κάπου εικόνες αλλά ναι ήταν κάτι εξωγήινοι σαν τα φαντασματάκια του πακμαν ή σαν κρέμα καραμελέ,  που πηδούσαν πάνω στους ανθρώπους και τους ρούφαγαν το δέρμα και γινόταν σκελετοί. Ακόμα και σε ζώα πηδούσαν στην πρώτη ιστορία όταν έφτασαν πρώτη φορά στον πλανήτη μας. Στο τέλος ψόφησαν από γρίπη και θυμάμαι το διαστημόπλοιο με την πόρτα ανοικτή και αυτά ψόφια να τα τρων οι μύγες. Σωστά ; 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

43 min ago , MARIELOS said:

Νταν ο τολμηρός λέμε...... 

Δεν μπορώ να βρω κάπου εικόνες αλλά ναι ήταν κάτι εξωγήινοι σαν τα φαντασματάκια του πακμαν ή σαν κρέμα καραμελέ,  που πηδούσαν πάνω στους ανθρώπους και τους ρούφαγαν το δέρμα και γινόταν σκελετοί. Ακόμα και σε ζώα πηδούσαν στην πρώτη ιστορία όταν έφτασαν πρώτη φορά στον πλανήτη μας. Στο τέλος ψόφησαν από γρίπη και θυμάμαι το διαστημόπλοιο με την πόρτα ανοικτή και αυτά ψόφια να τα τρων οι μύγες. Σωστά ; 

 

Χμμ ναι αυτο πρεπει να ειναι...θυμασαι συγκεκριμενα ποια ιστορια ηταν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν θυμάμαι πως λέγεται η ιστορία αλλά θυμάμαι ότι πήγαινα τότε τετάρτη δημοτικού οπότε ήταν την σχολική χρονιά Σεπτέμβριος 1986 με Ιούνιος 1987 οπότε ψάχνεις Αγόρι εκείνης της περιόδου περίπου.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 hour ago, MARIELOS said:

Δεν θυμάμαι πως λέγεται η ιστορία αλλά θυμάμαι ότι πήγαινα τότε τετάρτη δημοτικού οπότε ήταν την σχολική χρονιά Σεπτέμβριος 1986 με Ιούνιος 1987 οπότε ψάχνεις Αγόρι εκείνης της περιόδου περίπου.  

Υπαρχει καποια database με τα περιοδικα σε pdf? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1. Τα κόμικ, κατά 99%, σκανάρονται σε μια μορφή που λέγεται cbr (ή cbz). Που ουσιαστικά είναι jpg εικόνες που έχουν συμπιεστεί ή σε rar ή σε zip, έχει αλλάξει κάποιος την κατάληξη (σε cbr ή cbz) και υπάρχουν λογισμικά για την ανάγνωσή τους. (λχ το cdisplayex). Πολύ δύσκολα θα βρεις υλικό σε pdf μορφή, και άμα το βρεις, θα είναι σε χειρότερη ποιότητα από τα cbr/cbz.

 

2. Υπάρχουν σκαναρισμένα Αγόρια και από τις 3 περιόδους. Όχι όμως όλα. 638 τεύχη γαρ. Άρα και να βρεις, θα είναι τίγκα στις "τρύπες" :) Το καλύτερο σημείο είναι η Αρχειοθήκη αλλά νομίζω πως είναι κλειστή για εγγραφές.

3. Από τη λίστα του ramirez τεκμαιρω ότι υπήρχαν κάποιες χ ιστορίες στα τεύχη 58 έως 163 και κάποιες από το 487 μέχρι το τέλος. Επειδή μνημονεύει κάπως διαφορετικους δημιουργούς κάθε φορά και επειδή τα πρώτα λέει ότι είναι από 2000AD, ενώ τα άλλα από το Eagle, τεκμαίρω ότι κυριολεκτεί και ότι δεν είναι επανεκτυπώσεις. Τα πρώτα είναι από αυτά που φτιάχτηκαν στην Αγγλία μεταξύ 1977 μέχρι 1979, ενώ τα δεύτερα (που είναι και αυτά που λογικά διάβασες) φτιάχτηκαν από το 1982 και μετά.

 

Και όντως στο Αγόρι 601 (11/1988) έχει σελίδα με τον Dargath σε σχέδιο Carlos Cruz
Agori 601 37.jpg

 

που είναι από το Eagle στις 27/9/1986

Eagle 2nd serie 1986-09-27-015.jpgEagle 2nd serie 1986-09-27-016.jpg

 

Άρα αυτό που ψάχνεις, εάν σε βολεύουν τα αγγλικά, είναι στο British Comcs Compilations όπου ένας μερακλής έχει πάρει τα σκαναρίσματα από τα διάφορα Eagle (και όχι μόνο), έχει ριπάρει τις σελίδες με τον Dan Dare και τις έχει μαζεμένες.

 

Όταν με το καλό βρεις τις ιστορίες που είχες διαβάσει μικρός, ρίξε ένα σύρμα εδώθε για το ποιες ήταν :) Βάλε και καμιά εικόνα :) να γουστάρουμε κι οι υπόλοιποι :D 

 

Εάν φυσικά είναι όντως αυτά που είχες διαβάσει... Που αν οι Mekon εδώθε σου θυμίζουν κάτι, τότε :D

Eagle 2nd serie 1985-11-02-001.jpgEagle 2nd serie 1985-11-02-016.jpgEagle 2nd serie 1985-11-02-017.jpgEagle 2nd serie 1985-11-02-032.jpg

 

:cheers5: 

υγ και μη σε τρομάξει άμα το στυλ είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που θυμάσαι... Ίσως να είχαν πέσει στα χέρια σου παλιότερα Αγόρια που είχαν υλικό από 2000AD. Διαφορετικός σχεδιαστής, παλιότερο α/μ περιοδικό, άλλη τεχνοτροπία :) Ίδιος ήρωας όμως :) 

055 p01 Front.jpg055 p02 Dan Dare.jpg055 p03 Dan Dare.jpg055 p04 Dan Dare.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και πιστευω το βρηκατε με τον Dan , εγω αμα τελειωναν οι επιλογες θα κοιταγα για καμμια αυτοτελη εδω.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.