Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
Hμερ. έκδοσης:
29-02-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
56
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Πρωτότυπος τίτλος:
Favola di Venezia (Sirat Al Bunduqiyyah)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-618-5362-64-5
Ονομαστική τιμή:
4,90 €
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

    CORTOVEN_0001.jpg   CORTOVEN_0001z.jpg 

 

...... Δώσε κλώτσο να γυρίσει παραμύθι να αρχινήσει .Μιά φορα και ένα καιρό ένας πολυταξιδεμένος  ναυτικός που λεγόταν  Κόρτο Μαλτέζε επιστρέφει στην πόλη του την Βενετία για να αναζητήσει έναν αμύθητο θησαυρό,  την «Κλείδα Του Σολομώντος»! Όμως, οι μεγάλες αξίες της ζωής και οι πανάρχαιοι μύθοι των ανθρώπων θα αποδειχθούν για άλλη μια φορά ανώτεροι από την αξία του θησαυρού!
 Αυτή είναι η ιστορία που μας διηγήται ο ΠΡΑΤ στο ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ .Την είχαμε πρωτογνωρίσει το 1988 απο τις εκδόσεις ΜΑΜΟΥΘ ,ύστερα απο 32 χρόνια οι εκδόσεις ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ με συνεργασία την ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ των ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ (σαν διανομέα ) ξαναεκδίδει το κόμικ σε μια καλαισθητη και ΕΓΧΡΩΜΗ αυτη την φορά .Το άλμπουμ περιέχει εισαγωγικο κείμενο Χ.ΠΡΑΤ σ μετάφραση του Γ .ΤΟΜΠΑΛΙΔΗ .
 Σε 10 μέρες απο σήμερα θα διατετεθει στα περίπτερα και στο καταστημα online στην τιμή των 4,90 ,ενω με την εφημερίδα το αγοράζεις 1 ευρώ


Υ.Γ. πριν  ακριβως 12 χρόνια το 2008 στις 29/2 ο Bonadrug  είχε κάνει την παρουσιαση του Αλμπουμ της ΜΑΜΟΥΘ ,μα κάτι συμπτώσεις  

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παρα πολύ ωραία ιστορία. Πήρα φυσικά και το έγχρωμο σήμερα. Νομίζω πάντως ότι είναι η πρώτη ιστορία που ίσως και να προτιμώ την ασπρόμαυρη έκδοση.

 

Εξαιρετική ιστορία. Η Σαμαρακανδη τα νεανικά και το Τανγκό μένουν! (Ελβετικά και Μου μου είναι αδιάφορο αν θα εκδοθούν έγχρωμα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τα ασπρόμαυρα ήταν της μαμούθ;; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η ιστορία μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, όπως και τα περισσότερα Κόρτο Μαλτέζε που έχω διαβάσει. Δεν είμαι λάτρης του συγκεκριμένου ήρωα, αλλά το Βενετσιάνικο Παραμύθι είναι από τις πιο γνωστές περιπέτειες του ήρωα, και ήθελα κάποια στιγμή να το διαβάσω. Τουλάχιστον με κέρδισαν η ατμόσφαιρα και το ωραίο (έγχρωμο αυτή  τη φορά) σχέδιο. Μπορώ πάντως να πω ότι συγκριτικά με άλλες περιπέτειες του Κόρτο, ήταν από τις καλές ιστορίες.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μια ερώτηση. Το αντίτυπό σας έχει κανονικά ιλλουστρασιόν εξώφυλλο όπως και οι υπόλοιπες εκδόσεις της σειράς; Γιατί το δικό μου είναι σαν να του λείπει αυτό το φινίρισμα και δεν ξέρω αν είναι από λάθος ή όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι,έτσι είναι όλα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάστηκε. :) Μπορώ να πω ότι από τα Κόρτο που έχω διαβάσει ήταν αυτό που μου άρεσε λιγότερο. Το σχέδιο(για να φεύγει από τη μέση) το κλασικό πολύ ωραίο του Πρατ.

Το σενάριο(σαν ιδέα και όχι σαν πλοκή)ήταν μια χαρά και ταιριαστό εννοείται στο ύφος του Κόρτο(αναζήτηση κρυμμένου θησαυρού με ο,τι αυτό συνεπάγεται).

Όμως η πλοκή νομιζω πως εξελισσόταν αργά και δεν "γίνονταν πράγματα". Οι πολλές αναφορές σε μύθους,θρύλους,ιστορίες,γρίφους και αναμνήσεις με κούρασαν. Μιλάμε μέσα αναφέρονται πρόσωπα (πραγματικά και μη)από Αγίους Αποστόλους και Σαρακηνούς πειρατές μέχρι Βίκινγκς και Βυζαντινούς αυτοκράτορες. :P

Αυτά με κούρασαν αρκετά, όπως και ορισμένοι μεγάλοι διάλογοι μεταξύ χαρακτήρων.

Επίσης υπήρχαν ελάχιστες στιγμές δράσης,αλλά αυτές οι λίγες που υπήρχαν ήταν πολύ καλές σκηνές που σου αναζωπύρωναν το ενδιαφέρον.

Το έσωσαν κάπως και μια-δυο μικρές ανατροπές προς το τέλος του κόμικ.

Τέλος,το φινάλε ήταν κάπως περίεργο και άτονο σε σχέση με άλλες ιστορίες Κόρτο.

Πάντως δεν το  θεωρώ κακό,σίγουρα όμως η ανάγνωσή του με  κούρασε,σε ορισμένα(λίγα) σημεία ήταν βαρετό και γενικά περίμενα κάτι καλύτερο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τρίτη ιστορία Κόρτο που διαβάζω, το Βενετσιάνικο Παραμύθι μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε αρκετά. Αυτή τη φορά ο Κόρτο βρίσκεται στην Ευρώπη και όχι σε μικρά απομονωμένα νησιά ή στην ευρύτερη περιοχή της Κίνας και της Ιαπωνίας και το σχέδιο του Pratt αποδίδει υπέροχα την Βενετία της εποχής εκείνης. Η υπόθεση επίσης είναι αρκετά διαφορετική, έχει περισσότερες δόσεις μυστηρίου και αρκετό μυστικισμό, γενικότερα βλέπουμε μια άλλη πτυχή του ήρωα, η οποία προσωπικά μου άρεσε. Επίσης ο Pratt έχει γράψει πολύ όμορφα τους χαρακτήρες και έχει δομήσει το σενάριό του έτσι ώστε να προσφέρει 1-2 όμορφες ανατροπές στο τέλος. Συνολικά λοιπόν μια ακόμα περιπέτεια Κόρτο που διάβασα ευχάριστα και σιγά σιγά ψάχνω την επόμενη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τρίτη ιστορία Κόρτο που διαβάζω, το Βενετσιάνικο Παραμύθι μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε αρκετά. Αυτή τη φορά ο Κόρτο βρίσκεται στην Ευρώπη και όχι σε μικρά απομονωμένα νησιά ή στην ευρύτερη περιοχή της Κίνας και της Ιαπωνίας και το σχέδιο του Pratt αποδίδει υπέροχα την Βενετία της εποχής εκείνης. Η υπόθεση επίσης είναι αρκετά διαφορετική, έχει περισσότερες δόσεις μυστηρίου και αρκετό μυστικισμό, γενικότερα βλέπουμε μια άλλη πτυχή του ήρωα, η οποία προσωπικά μου άρεσε. Επίσης ο Pratt έχει γράψει πολύ όμορφα τους χαρακτήρες και έχει δομήσει το σενάριό του έτσι ώστε να προσφέρει 1-2 όμορφες ανατροπές στο τέλος. Συνολικά λοιπόν μια ακόμα περιπέτεια Κόρτο που διάβασα ευχάριστα και σιγά σιγά ψάχνω την επόμενη.

Πρέπει να διαβάσεις τις πρώτες ιστορίες που είναι στον τροπικό του Αιγόκερω και τα Κέλτικα για να έχεις πλήρη εικόνα!!! Για μένα εκεί είναι οι κορυφαίες στιγμές του Κόρτο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το ειχα παρει περυσι, αλλά δεν το διάβασα. Προχτές το έπιασα. Δεν ήξερα την υπόθεση καθόλου, όπως μου αρέσει..

 

Ξεκινάω την ανάγνωση και στις 8 σελίδες έχω αρχίσει να βαριέμαι. Το παρατάω. Το ξαναπιάνω χτες, πάλι τα ίδια. Μπαινω bedetheque βλεπω 4,3/5 άρα είμαστε καλά. Μπαίνω εδώ στο forum και διαβάζω κυρίως αρνητικές κριτικές. Τι γίνεται;

 

Το ξαναπιάνω απόψε και αρχίζω να προσέχω πολλά χαζά στην ελληνική μετάφραση. Πολλές δευτερεύουσες προτάσεις που καθυστερούν την ανάγνωση, πολλά κόμματα που δεν εχουν νόημα και χαλάνε τη ροή. Οι φράσεις των πρωταγωνιστών δεν έχουν εύκολη ροή, κάπως λογοτεχνίζει σε κάποιες στιγμές, οι προτάσεις είναι περίπλοκες χωρίς λόγο. Καταλαβαίνω ότι εκεί ειναι το πρόβλημα. Κακή μετάφραση/απόδοση.

 

Βρίσκω ένα αγγλικό scanlation (το σκανάρισμα είναι από την γαλλική έκδοση της Casterman) και εκεί έρχεται κ η δεύτερη έκπληξη. Τα κάδρα στην ελληνική έκδοση έχει υποστεί σμίκρυνση. Μια σελίδα από την ελληνική έκδοση, στην γαλλική είναι 1,5 ή 2 σελίδες. Εκεί βλέπεις ότι το μάτι μπορεί να "ανασάνει" στην ανάγνωση. Όλα τα σχέδια είναι πιο απολαυστικά, πιο μεγάλα. Τα μπαλονάκια έχουν περισσότερο χώρο. Η αγγλική μετάφραση είναι πιο ρεαλιστική στους διαλόγους.

 

Σαν να διάβαζα ένα τελείως διαφορετικό κόμικ. Οπότε περίπου το 1/3 στα ελληνικά και τα 2/3 στα αγγλικά.

 

Το σενάριο ηταν εξαιρετικό. Φαίνεται ότι έχει γίνει έρευνα πάνω στα θέματα που πραγματεύεται. Είτε μασονία, είτε βιβλικές αναφορές, είτε χριστιάνικά/βυζαντινά κλπ. Κόμικ για ενήλικες με τα όλα του. Μου θύμισε σε κάποιες περιπτώσεις τον Scorpion, που σε κάποιες από τις ιστορίες που κυνηγάει θησαυρούς μέσα από γρίφους με βιβλικές αναφορές, με Ναϊτες ιππότες κλπ. Το τέλος σηκώνει πολλές ερμηνείες, που επίσης είναι μια χαρά. Το έχουμε δει και σε πολλές ταινίες, ο καθένας αντιλαμβάνεται το τέλος με διαφορετικό τρόπο.

 

Το σχέδιο πολύ ενδιαφέρον. Η συγκεκριμένη έκδοση πιο ενδιαφέρουσα από την ασπρόμαυρη για μένα.

 

Συνολικά ήταν εξαιρετικό.

 

:beer:

Επεξεργασία από dimis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ dimis  Πολύ ωραία κριτική!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.