Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  589
  • Reputation:   4229
  • Achievement Points:  632
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Στο πιο πάνω ποστ υπάρχουν και οι δύο εκδόσεις.

Με ποιο εξώφυλλο από τα δύο σου ήρθε εσένα;;;

Γι'αυτό ακριβώς απορώ, με βάση το εξώφυλλο έχω τη δεύτερη έκδοση αλλά είναι μικρότερο από κλασικό BD (τουλάχιστον όπως έχω στο μυαλό μου τα BD)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2223
  • Reputation:   22083
  • Achievement Points:  2262
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η Β' έκδοση είναι στο μέγεθος του Αστερίξ και του Λούκυ Λουκ, που αναφέρεις πιο πάνω, άρα θεωρείται BD.

Βάλε τα δίπλα και δες αν έχουν διαφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34722
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η δεύτερη έκδοση είναι πιο μεγάλη σε μέγεθος (σαν Αστερίξ ) πιο χοντρή σε πάχος με λιγότερο καλό χαρτί. Η πρώτη έκδοση είναι σαν το μέγεθος της Anubis με πολύ καλύτερο χαρτί, πιο μικρό μέγεθος, πιο ωραία χρώματα και λεπτομέρειες στο περίγραμμα. Προσωπικά έχω και τις δύο αλλά αν αποχωριζουμουν μια θα ήταν παραδόξως η μεγαλύτερη έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2223
  • Reputation:   22083
  • Achievement Points:  2262
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ έχω την Α' έκδοση και δεν πήρα την δεύτερη για τον λόγο ότι είναι κατώτερης ποιότητας, παρόλο που είναι μεγαλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  589
  • Reputation:   4229
  • Achievement Points:  632
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εντάξει λάθος μου, την πρώτη έκδοση μου έστειλαν. Ωστόσο, υπάρχουν 2 φάουλ που όμως δε θα με κόψουν από το να απολαύσω την ιστορία 

1. Στο skroutz που παρήγγειλα, το εξώφυλλο είναι ξεκάθαρα της β' έκδοσης ενώ μου έστειλαν την α' έκδοση.

2. Οι πρώτες σελίδες δυστυχώς στο κάτω μέρος έχουν ζαρωσει από υγρασία. Όχι κάτι το φοβερό, αλλά αισθητό στην αφή.

Αυτά τα ολίγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  589
  • Reputation:   4229
  • Achievement Points:  632
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε η πρώτη ιστορία και ήταν όπως την περίμενα. 

 

Ιστορία νουάρ, βγαλμένη από τις ταινίες του 30 και του 40. Η πρώτη ιστορία είναι καλογραμμένη αν και θα περίμενα ίσως μεγαλύτερη δυσκολία στο να εντοπιστεί ο ένοχος αλλά και να βρεθεί ενώπιον της τιμωρίας του. Ωστόσο, το κείμενο στις λεζάντες είναι πάρα πολύ ωραίο ενώ και οι ίδιοι οι διάλογοι έχουν ένταση και συναίσθημα. Η όλη ατμόσφαιρα του κόμικ αποπνέει την κατάσταση που ζει ο ήρωας και σε βυθίζει βαθιά μέσα στον ψυχισμό του ήδη από την πρώτη σελίδα. Οι διάλογοι δείχνουν προσπάθεια για εμβάθυνση στα κίνητρα και στο χαρακτήρα κάθε ήρωα, που ο καθένας έχει μια ιστορία να πει. Η ιδέα για ζώα που όμως δρουν σαν άνθρωποι αλλά εντελώς διαφορετικά από αυτά της Disney υπηρετείται απόλυτα και είναι πανέξυπνη γιατί υποσυνείδητα σε βάζει να αποδίδεις χαρακτηριστικά προσωπικότητας στον εκάστοτε ήρωα ανάλογα με το ζώο που βλέπεις να αντιπροσωπεύει. 

 

Και το σχέδιο; Ααααχ, το σχέδιο. Όντως αυτό που αναφέρετε πολλοί ότι ορισμένα καρέ είναι για πίνακα ισχύει. Όμως εκεί που δίνει ρέστα είναι στις εκφράσεις των ηρώων στο πρόσωπο. Φουλ συναίσθημα, σε γραπώνει κατευθείαν. Βέβαια νομίζω το βρήκα σε κάποια καρέ λίγο υπερβολικό αλλά είναι το είδος ούτως η άλλως υπερβολικό σε αυτά. Να σε πιάσει, να σε βουτήξει στη νουαρίλα και να σε βγάλει μετά με αυτό το αίσθημα ότι διάβασα κάτι πολύ καλό. Δε ξέρω για σας, εγώ ένιωσα λίγο μόλις τελείωσα την πρώτη ιστορία ότι μόλις έχω βγει από θερινό σινεμά έχοντας δει ταινία ασπρόμαυρη, του 40. Κοινώς το σκοπό του τον πετυχαίνει και με το παραπάνω.

 

Αυτά και θα επανέλθω με τη δεύτερη ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  589
  • Reputation:   4229
  • Achievement Points:  632
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε και η δεύτερη ιστορία. 

 

Το πράγμα σοβάρεψε, ένα παιδί έχει εξαφανιστεί σε μια περιοχή που λυμαίνεται από την άνοδο των ζώων με άσπρη γούνα που θέλουν να εξαλείψουν τα ζώα με μαύρη (κυρίως) γούνα. Η αλληγορία με την άνοδο του φασισμού στη διάρκεια του μεσοπολέμου είναι εμφανής, το μπλέξιμό του με τους μεγάλους επιχειρηματίες της εποχής επίσης. Η πλοκή είναι καταιγιστική, ο ένας θάνατος διαδέχεται τον άλλο και, εγώ τουλάχιστον, δε βρήκα τον ένοχο με τη μία (και σίγουρα δεν φαντάστηκα την ιστορία του). Ταυτίστηκα και δέθηκα πολύ περισσότερο με χαρακτήρες απ'ότι η προηγούμενη ιστορία, δε ξέρω αν έχετε μικρά παιδιά αλλά όταν είδα τον τύπο στη χορωδία μου έφυγε ένα 'άσε κάτω το παιδί αρ#%$:@δι, γ%@#$#@ενε', πράγμα που δείχνει πόσο κατάφεραν να με βάλουν μέσα στο στόρι. 

 

Spoiler

Κι ας μην ίσχυαν τελικά αυτές οι κατηγορίες για τον Καπούρ

 

Το πώς ένας άνθρωπος αλλάζει όταν μπαίνει μέσα του η επιθυμία για άνοδο (και ειδικά κάτω από αυτές τις απόψεις) φαίνεται και αποδίδεται πιστεύω πολύ γλαφυρά. Επίσης, μπαίνουν και άλλα κομμάτια στο παζλ όπως αναπαράσταση της Κου Κλουξ Κλαν, η διαφθορά των αρχών και το πώς για να στηθεί μια τέτοια οργάνωση θέλει και άκρες στο κρατικό μηχανισμό (και απαραιτήτως στα σώματα ασφαλείας) κτλ κτλ. 

 

Κατά τα άλλα έχω δει κριτικές που εστιάζουν στο ότι ο Blacksad είναι απλά κομπάρσος στο στόρι και θα μπορούσε να λείπει. Δεν είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ, ειδικά σε ότι αφορά την εύρεση του παιδιού. Ίσως στην εξέλιξη της ιστορίας με τους φόνους. Αλλά και πάλι, μιλάμε για μια ιστορία που με άγγιξε βαθιά. ΚΑΙ ΤΙ ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΕ BILLIE HOLLIDAY! 

 

Το σχέδιο πιο όμορφο από την πρώτη ιστορία πιστεύω, δε θα γράφω επαίνους κάθε φορά, ό,τι είπα παραπάνω ισχύει. Επανέρχομαι με την τρίτη ιστορία.

 

ΥΓ. Πείτε μου ότι ο χαζοβιολάκος ο δημοσιογράφος επανέρχεται σε επόμενη ιστορία, τον θέλω να παίζει ξανά και ξανά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34722
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ rolandofshire  εμένα η αγαπημένη μου ήταν η τέταρτη!! Εκπληκτικές ιστορίες. Enjoy my friend 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ rolandofshire  είναι κομιξαρα και χαίρομαι που σου αρέσει. Περιμένω να δω την κριτική σου και για τις επόμενες ιστορίες. Ο δημοσιογράφος θα ξαναεμφανιστεί αλλά θα το δεις και μόνος σου που και πότε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

49 min ago , Manitou said:

@ rolandofshire  εμένα η αγαπημένη μου ήταν η τέταρτη!! Εκπληκτικές ιστορίες. Enjoy my friend 

Προσωπικά η δεύτερη ιστορία είναι η αγαπημένη μου.

Θυμάμαι ακόμα το πόσο πολύ με είχε απορροφήσει η ανάγνωση και πόσο ατμοσφαιρικό και ανατρεπτικό ήταν, την πρώτη φορά που το διάβασα!

Η τέταρτη είναι ίσως η δεύτερη αγαπημένη μου.

Πραγματικά φανταστικό κομικ και η έκδοση απο τον μικρό ήρωα, ήταν και ο λόγος που επέστρεψα τότε με το κόβιντ πίσω στην αγορά ελληνικών εκδόσεων.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32942
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ πάλι τολμώ να πω η τελευταία (διπλή) ιστορία είναι η αγαπημένη μου (άλμπουμ #6 και #7) και αυτή που μ΄έκανε να αναθεωρήσω (ελαφρώς) την άποψή μου για τη σειρά.
Τι εννοώ.
Σαφώς και τη θεωρούσα ποιοτική σειρά, αλλά μου φαίνονταν υπερβολικές οι αποθεώσεις που διάβαζα αριστερά και δεξιά.

Ναι, το σχέδιο τα σπάει, αλλά τα περισσότερα σενάρια δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο (είτε απλά, είτε αδιάφορα, είτε με σεναριακές ευκολίες).
Στην τελευταία όμως ιστορία το σενάριο μού άρεσε πολύ.

Μαζί με αυτό του 2ου άλμπουμ είναι τα μόνα που ξεχωρίζω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  589
  • Reputation:   4229
  • Achievement Points:  632
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Μαζί με αυτό του 2ου άλμπουμ είναι τα μόνα που ξεχωρίζω :)

2ο άλμπουμ εννοείς το Αρκτικό Έθνος; Ρωτάω γιατί επειδή εσύ δίνεις μεγάλη σημασία σε αυτά, το θεωρείς σωστό αυτό που λένε ότι αν έλειπε ο Blacksad δε θα είχε αντίκτυπο στην ιστορία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν και θέλω να ξαναδιαβάσω όλο το Blacksad, αυτό που θυμάμαι ήταν ότι το Αρκτικό Έθνος μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση με το σενάριο του και τις αλληγορίες του ως ιστορία σε σχέση με τις σύγχρονες κοινωνίες.

 

Από την άλλη πλευρά, η τελευταία ιστορία "Τα Πάντα Καταρρέουν" είναι τόσο δυνατή σεναριακά, τόσο άψογα δομημένη και εκτελεσμένη, τόσο αριστουργηματική που καταλαμβάνει εύκολα πλέον την πρώτη θέση στις ιστορίες του ήρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32942
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

14 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

2ο άλμπουμ εννοείς το Αρκτικό Έθνος; Ρωτάω γιατί επειδή εσύ δίνεις μεγάλη σημασία σε αυτά, το θεωρείς σωστό αυτό που λένε ότι αν έλειπε ο Blacksad δε θα είχε αντίκτυπο στην ιστορία;

 

Ναι, στο Αρκτικό Έθνος αναφέρομαι.
Δεν θεωρώ ότι ήταν κομπάρσος ο Μπλάκσαντ.
Συμφωνώ όμως με κάποιους που αναφέρουν ότι υπήρχε μια σεναριακή "παραφωνία" στο σημείο που
 

Spoiler

ο Χουκ, παρότι ήταν εραστής της Τζες, δεν εντόπισε το μαύρο στίγμα στο στήθος της που σήμαινε ότι ήταν "μιγάς".

 

Και είναι ένα στοιχείο που παίζει μεγάλο ρόλο στην υπόθεση, δεν μπορείς απλά να το αγνοήσεις.
Σε "ρεαλιστικά" κόμικς δίνω μεγάλη σημασία στη σωστή δόμηση του σεναρίου.
Στα χιουμοριστικά πχ δεν με νοιάζει τόσο.
Εκεί δικαιολογούνται κάπως οι σεναριακές ευκολίες :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  589
  • Reputation:   4229
  • Achievement Points:  632
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Συμφωνώ όμως με κάποιους που αναφέρουν ότι υπήρχε μια σεναριακή "παραφωνία" στο σημείο που
 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Οχιιιιιιι, έχεις δίκιο. Damn it! Και πάλι δε μου το χαλάει όμως, τη γενικότερη εμπειρία της ιστορίας εννοώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.