Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΒΑΡΔΟΣ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΑΡΔΟΣ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Νίκος Παπαμιχαήλ
Σχέδιο:
Νίκος Παπαμιχαήλ
Σχέδιο εξωφύλλου:
Νίκος Παπαμιχαήλ
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
22-11-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
16.0 x 23.0
Σελίδες:
132
ISBN:
978-618-83025-6-3
Ονομαστική τιμή:
11,90 €

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

VARDOS_0001.jpg  VARDOS_0001z.jpg

 

Ιρλανδία, μέσα του 19ου αιώνα. Η χώρα αναρρώνει από τον Μεγάλο Λιμό. Φτώχεια και πείνα μαστίζουν τον πληθυσμό.

Κάπου κοντά στη μικρή πόλη του Άθερνυ, πλάι στο ποτάμι, ένα παιδί μάταια περιμένει κάθε σούρουπο τη νεράιδα που κάποτε συνάντησε στις όχθες του.

Οι Θεοί θα ακούσουν τη θλίψη του παιδιού και το μονοπάτι του θα διασταυρωθεί με αυτό ενός περιπλανώμενου βάρδου. Ενός ιππέα με πράσινο μανδύα... (από το οπισθόφυλλο)

 

Παραθέτω και μια εσωτερική σελίδα για να δείτε το σχέδιο.

VARDOS_0001in05.jpg

:valt:

Ευχαριστούμε τον @nikos99 για τη διάθεση του τεύχους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι έλεγα τι είχα ξεχάσει να αγοράσω! :shit2:

 

Το είδα στον πάγκο της Webcomics, στο AthensCon και σκέφτηκα να το αγοράσω, αφού κάνω την πρώτη περατζάδα μου κι από τους υπόλοιπους πάγκους. Εννοείται ότι μετά το ξέχασα! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το ειχα μπανισει αυτο απο οταν το ειχα εδω σε αυτο το Thread και πριν 3 μερες το βρηκα μπροστα μου και το τσιμπησα.  Διαβαστηκε με μεγαλη ευχαριστηση ομολογω. Ικανοποιητικο το σχεδιο και καλο το σεναριο εμπνευσμενο και απο θρυλους της Ιρλανδικης μυθολογιας αλλα και απο αληθινα γεγονοτα. Σε γενικες γραμμες ενα αξιοπρεπες κομικ και δεν μετανιωσα καθολου την αγορα μου.  Στο σεναριο θα ελεγα οτι μου θυμισε σαν γενικο θεμα

 

Spoiler

την παναγια χελιδονου, δηλ με πλασματα του παρελθοντος που σιγα σιγα χανονται γιατι ερχονται νεες παραδοσεις και καταστασεις.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Και εγώ το πήρα από το Athenscon, ήξερα ότι το γραφ.νόβελ ετοιμαζόταν αρκετό καιρό πριν, έχει αρκετό ψάξιμο και δουλειά και αυτό το κάνει πιο γεμάτο στα θέματα που συγκροτούν την ιστορία, δηλαδή έχει ένα σχετικά πλούσιο υπόβαθρο. Βέβαια για να το απολαύσει κάποιος νομίζω ότι θα πρέπει να είναι στα γούστα του η fantasy θεματολογία και οι μύθοι.:) Επίσης ωραίος και ο τρόπος που μοιράζεται σε ενότητες. Στην ιστορία ίσως να ήθελα να δω και άλλα πράγματα, δηλαδή περισσότερες ανατροπές, άλλα η αφήγηση έχει ωραία ροή. Το σχεδιαστικό στυλ του Νίκου είναι το γνωστό του και από προηγούμενες δουλειές, πλέον με ακόμη πιο βελτιωμένη κίνηση και σύνθεση και μιας και είναι η μεγαλύτερη σε όγκο δουλειά του δημιουργού νομίζω ότι δεν πρέπει αν λείπει από την συλλογή των οπαδών του!:cheers4: Πολύ πιο ολοκληρωμένη  δουλειά από τις προηγούμενες και ελπίζω να ξαναδούμε ιστορίες σε δικά του σενάρια στο μέλλον γιατί έχει καλές ικανότητες σεναριογράφου.:Ion:

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ημερομηνία κυκλοφορίας σε αυτό εδώ: 22 Νοεμβρίου 2019.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο Νίκος Παπαμιχαήλ μας έχει δώσει πολύ αξιόλογα fanzines τα τελευταία χρόνια, και έτσι είναι ένας από τους καλλιτέχνες που σε κάθε Con αναζητώ τη δουλειά του. Ό,τι καλύτερο λοιπόν που αυτή τη φορά μας δίνει ένα γεμάτο έργο, πολύ μεγαλύτερο από τις προηγούμενες δουλειές του, σε μια πολύ όμορφη έκδοση όπως μας έχει συνηθίσει η Webcomics. Για ακόμα μια φορά τα μελάνια του είναι εξαιρετικά, οπότε σχεδιαστικά δικαιολογεί το γιατί αναζητώ τις δουλειές του και σίγουρα θα αναζητήσω και τις επόμενες. Αυτή τη φορά έχουμε μια ιστορία φαντασίας, και τα πηγαίνει και σε αυτό το είδος περίφημα. Το μόνο ίσως στοιχείο που δεν με κέρδισε είναι οι αναφορές στα τραγούδια. Ελπίζω η επόμενη δουλειά του να είναι εξίσου χορταστική και να επανέλθει στον τρόμο, όπου νομίζω ότι το σχεδιαστικό του στυλ ταιριάζει γάντι.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.