Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντουλα για ιστορίες που μας άφησαν ωραίες εντυπωσεις


Gong

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Εδώ μέσα θα μιλάμε για ιστορίες που μας άφησαν ωραιες εντυπώσεις. 

 

Ξεκιναω εγώ.

 

Το μικρο κάστρο στο λιβάδι

Πριν απο λίγο καιρο είχα παει στο Μοναστηράκι, μπας και ξετρυπωσω κάνα κομικ.Σε μια στιγμη είδα τα μίκυ μάους β περιόδου 127 και 128 που έλειπαν απο τη συλλογή μου.Αποφάσισα να τα πάρω για να απολαυσω ενα ομορφο Σαββατοκύριακο με Τζικε.Με ενδιαφέρον άρχισα να διαβάζω το μικρο κάστρο κάστρο στο λιβάδι, μια ιστορία απο τα χερακια της Σίλβια Τζικε με 160 σελίδες, οποτε είχε αρκετό ψωμί για ενα άδειο Σαββατοκύριακο.

Μου άφησε ωραίες εντυπωσεις, αλλά είχε τόση, μα τόση δολοπλοκία που μου έκανε κι αυτή λίγο εντύπωση.Με 160 σελίδες θα έλεγε κανεις οτι θα έχει τόση δραση που θα ξεχναω τι συμβαινει, όμως απο οτι έχουμε δει στις ιστορίες της Τζικε, όμως εδώ η ιστορία δεν κουράζει.Αν εξαιρέσουμε δυο τρεις φορες που ξαναγυρισα πίσω τις σελίδες.

Τις αλλες ιστορίες αυτών των τευχών δεν τις έχω διαβάσει.

 

Όταν διαβάσω και καμια αλλη που μου άφησε καλη εντύπωση θα την ααφερω.

Επεξεργασία από Ilias12
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ έχω μια, την αγαπημενη μου προσωπικά από τον Σκαρπα, το νύχι της Καλι. Την πρώτη φορά που το πήρα από την σειρά Μεγάλες Ιστορίες Disney το διάβασα με μεγάλη προσηλωση, παρά το γεγονός ότι ήταν ιστορία Μίκυ. Η ιστορία αυτή συνδυάζει μυστήριο, γέλιο σε κάποια σημεία, δράση και δεν σε κάνει να αφήσεις ούτε την παραμικρή λεπτομέρεια που να μην έχεις δει. Νομίζω ο Σκαρπα εχει γράψει ιστορίες για ιστορίες αλλά μυστηρίου με Μίκυ είναι οι καλύτερες :div:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Μια ιστορία που μου άφησε ωραίες εντυπώσεις ήταν η ιστορία   του Don Rosa "το γράμμα από το σπίτι". Πέρα από το καταπληκτικό σχέδιο της και την πλοκή της στο τέλος της ο Don Rosa εμφανίζοντας μια άλλη πλευρά του σκρουτζ σου αφήνει μηκτά συναισθήματα. 

 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Scrooge Mc Poor "Το νύχι της Κάλι" είναι μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες του μεγάλου Romano Scarpa! :)

 

Θυμάμαι ακριβώς την ημέρα που την διάβασα όταν κυκλοφόρησε στο ΚΟΜΙΞ #55 και φυσικά τον ενθουσιασμό μου, ο οποίος είναι ίδιος ακόμα και τώρα που...γέρασα! :lol:

 

 

:beer:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Άντε επιτέλους ένα ωραίο Thread στα Ντίσνευ να αποκομιξοποιηθούμε. 

 

Η πρώτη μου ιστορία που τα ξεκίνησε όλα για μένα ήταν το "Ο Χρυσός Σκαραβαίος" του Μαρτίνα με τον Φάντομ Ντακ στο μακρινό 1986 στο Μίκυ Μάους 978 (ή κάπου εκεί κοντά)

Η πιο αστεία ιστορία Ντίσνευ που έχω διαβάσει είναι σίγουρα το ζευγάρι "Ζήτημα Βαρύτητας" και "Ξέχνα το" του Ντον Ρόσα.

Η πιο ολοκληρωμένη ιστορία είναι ίσως το "Γράμμα από το Σπίτι" πάλι του Ρόσα. Είναι ουσιαστικά και το κύκνειο άσμα του

Η καλύτερη με Μίκυ είναι φυσικά το "Σπαθί των πάγων"

Και η καλύτερη όλων...ταν τααααν το μοναδικό και ανεπανάληπτο "Χαμένοι στις Άνδεις". Η στιγμή που έπιασα στα χέρια μου το πρώτο ΚΟΜΙΞ το 1988 και διάβασα αυτή την ιστορία μου είναι αλησμόνητη!!!! 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Είναι πολλές οι ιστορίες που μου αρέσουν γι' αυτό θα αναφέρω μόνο δύο οι οποίες είναι από τις λίγες ιταλικές που ξεχωρίζω.

Η πρώτη είναι η ιστορία "Το πιο τυχερό παπί του κόσμο" με τον Gladstone, που στην Ελλάδα δημοσιεύτηκε στο Μίκυ Μάους #19 της Καθημερινής.

Και η δεύτερη είναι "Το έλατο της Χόλυ" με τον Μίκυ και τον Γκούφυ, που δημοσιεύτηκε στο Μίκυ Μάους #183 της Καθημερινής.

  • Like 5
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Μιά ακόμα καλή ιστορία που απόλαυσα είναι η  "Φάρσα ή κέρασμα" του Μπάρκς με τον Ντόναλντ και την μάγισσα Φούρκα.Πραγματικά η υπόθεση προσφέρει άφθονο γέλιο.:lol:

Να πιάσω λίγο και τις νέες ιταλικές ιστορίες αναφέροντας το "Παρελθόν χωρίς μέλλον", μια εκπληκτική ιστορία του Gervasio, καθώς και την "Μεγάλη αμοθάλασσα" από το ζεύγος Teresa Radice και Stefano Turkoni.:D

 

:beer2:

Επεξεργασία από Ilias12
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, Ilias12 είπε:

Μιά ακόμα καλή ιστορία που απόλαυσα είναι η  "Φάρσα ή κέρασμα" του Μπάρκς

Την ξέρω την συγκεκριμένη την διάβασα στη βιβλιοθήκη disney. Έχω άπειρες ιστορίες από τον Μπαρκς, αλλά θα πω την επιστροφή στο Κλονταικ, όπου μαθαίνουμε για τη Γκολντυ και τον Σκρουτζ  και όλα τα συναισθήματα των δύο. Άραγε θα μπορούσαν να είναι μαζί αυτοί οι δύο; Εγώ δεν νομίζω... 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

5 ώρες πριν, Scrooge Mc Poor είπε:

Την ξέρω την συγκεκριμένη την διάβασα στη βιβλιοθήκη disney. Έχω άπειρες ιστορίες από τον Μπαρκς, αλλά θα πω την επιστροφή στο Κλονταικ, όπου μαθαίνουμε για τη Γκολντυ και τον Σκρουτζ  και όλα τα συναισθήματα των δύο. Άραγε θα μπορούσαν να είναι μαζί αυτοί οι δύο; Εγώ δεν νομίζω... 

Όντως ο Σκρουτζ και η Γκολντυ  έχουν μια αρκετά περίπλοκη σχέση. Ίσως θα μπορούσαμε  να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα για να πουν και άλλοι τις ιδέες τους πάνω στον προβληματισμό :thinking: μας. 

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.