Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την Anubis (2020)


Evi

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33690
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  32
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

μια ερώτηση. απο κόναν έχω τον πρωτο ασπρομαυρο υπερτόμο που βγήκε περσυ. αξίζει να πάρω τα 2 boxes για να είμαι καλυμμένος ή να περιμενω να βγει ο 2ος μεγάλος τόμος?

ή να τα πάρω όλα??

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

54 λεπτά πριν, spiritcrusher83 είπε:

μια ερώτηση. απο κόναν έχω τον πρωτο ασπρομαυρο υπερτόμο που βγήκε περσυ. αξίζει να πάρω τα 2 boxes για να είμαι καλυμμένος ή να περιμενω να βγει ο 2ος μεγάλος τόμος?

ή να τα πάρω όλα??

 

 

Ψηφίζω τα κουτιά, γιατί έχουν όλα τα τεύχη της dark horse και τα εξαντλημένα graphic novels. 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδες τι περιέχουν τα boxes; Εάν πάρεις τον 2ο τόμο και μείνεις σ' αυτόν, δε θα 'χεις όπως είπε ο Γιάννης τα "Dark Horse", δε θα 'χεις την εγκυκλοπαίδεια για τον Κόναν, όπως και το trade paperback "Conan: Κιμμερία"! Επίσης χάνεις το "Conan: Η Βίβλος του Θοθ"! Σε κάθε περίπτωση, άμα σ' ενδιαφέρει ο κόσμος και σε παίρνει οικονομικά, στη θέση σου θα επένδυα στα boxes δίχως άλλο!! Οι τόμοι ξεστοκαρίσματος της "Anubis" για τη σειρά "Conan", δε θα είναι για πάντα εκεί...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

 

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Επομένως

Δεν είναι όλα, δυστυχώς... Ο 1ος τόμος "Μια Μάγισσα θα Γεννηθεί" δεν υπάρχει... Φαντάζομαι ότι θα έχει εξαντληθεί. Στο 2ο πακέτο έχουν λάθος το εξώφυλλο του τελευταίου τόμου "Τα Στοιχειά του Πορφυρού Κάστρου". Εν τω μεταξύ είδα πως έχουν το "Conan: Η Βίβλος του Θοθ" αλλά αυτό υποτίθεται πως είναι εξαντλημένο. Ευκαιρία για όποιον δεν έχει τίποτα, να τσιμπήσει και αυτό! Εμένα δυστυχώς μου λείπει μονάχα αυτό και ο μεγάλος τόμος που έβγαλαν πέρυσι...

Από αναζήτηση στο skroutz  βγάζει δυο καταστήματα που δείχνει να έχουν διαθέσιμο το Conan: Η Βίβλος του Θοθ.

https://allaboutoffice.gr/product/conan-η-βίβλος-του-θοθ/?skr_prm=WyIzOWM1NTQxMS1kZjQ0LTQwOWItYjE4Yi00OGQxMGZjMmMzZjkiLDE1OTA3NjQwNjYyNzIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0    

και https://www.booksite.gr/books/kales-texnes/sxedio-diakosmitiki/komiks/conan-i-vivlos-tou-thoth.html.

Δεν σημαίνει ότι τα έχουν και σίγουρα, μπορεί απλά να μην έχουν ενημερώσει την σελίδα τους, άλλα αν τα ψάχνεις δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

22 ώρες πριν, Γιαννης Σ είπε:

Αυτά τα 2 που βγήκαν τώρα, πόσο καλά είναι για κάποιον που δεν έχει ξαναδιαβάσει Κόναν και δεν του άρεσε η ταινία με τον Σβαρτσενεγκερ; 

  • Αστείο 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

47 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Αυτά τα 2 που βγήκαν τώρα, πόσο καλά είναι για κάποιον που δεν έχει ξαναδιαβάσει Κόναν και δεν του άρεσε η ταινία με τον Σβαρτσενεγκερ; 

 

Ιεροσυλία για τον Arnold ? 

Οτι πρέπει είναι για εισαγωγή. Καλύτερα να ξεκινήσει κάποιος απ αυτά πιστεύω, και μετά να πάει στα ασπρόμαυρα.  

  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η ιστορία Η Κόρη του Γίγαντα των Πάγων που επανεκδόθηκε υπάρχει φαντάζομαι στα κουτιά της anubis.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

2 ώρες πριν, budd είπε:

Η ιστορία Η Κόρη του Γίγαντα των Πάγων που επανεκδόθηκε υπάρχει φαντάζομαι στα κουτιά της anubis.

Ναι, μ αυτή ξεκινάνε τα τομακια. 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 22/4/2020 στο 6:47 ΜΜ, Evi είπε:

Λοιπόν είδα στις καταχωρήσεις της Εθνικής βιβλιοθήκης ότι ο anubis ξαναβγαζει το πρωτο civil war, είναι καταχωρημένο ως νέα έκδοση.

 Εάν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι αυτήν θα είναι η δεύτερη επανέκδοση μιας και το είχαν ξαναβγάλει το 2016 με αφορμή την ταινία.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι το civil war πούλησε αρκετά καλά για τον anubis.

 

Τι απέγινε με το civil war τελικά; Πότε αναμένεται να είναι διαθέσιμο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κάνεις δεν ξέρει spiderman υποθέτω πάντως και βάση σχολίου που κάνανε στο Facebook ότι έχουν πολλές εκδόσεις marvel- dc τους επόμενους μήνες, ότι το civil war θα το ξαναβγαλουν μετά την black widow, οπότε μέχρι αρχές Ιούλη? Θα δείξει..

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ πάντως για το Civil War δε θα απέκλεια να το βγάλουν με το που ξεκινήσει κάποιο φεστιβάλ για κόμικ, όπως στην προηγούμενη επανέκδοση που βγήκε μαζί με το The Dark Knight Returns βγήκαν σε κυκλοφορία στο Comicdom του 2016. Τέτοια φεστιβάλ αποτελούν πολύ καλή ευκαιρία να γίνει μεγάλο μπαμ των πωλήσεων στην αρχή της έκδοσης. Κάπου διάβασα ότι το Comicdom ενδέχεται να διεξαχθεί το Σεπτέμβρη, αν όντως γίνει και δεν αναβληθεί, το θεωρώ πιθανή ημερομηνία.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να κάνω δύο ερωτήσεις αλλά παρακαλώ μη με πάρετε με τις πέτρες!

1) Γιατί η ιστορία βγαίνει σε δύο τευχάκια (μόλις 88 σελίδων έκαστο) και δεν βγαίνει σε ένα τομάκι;

 

1β) Στο δεύτερο τεύχος ολοκληρώνεται η ιστορία ή συνεχίζει και σε τρίτο τεύχος;

 

2) Παιδιά δεν είναι λίγο ακριβά ένα δεκάρικο για 88 σελίδες; (απλά ερώτηση κάνω! )

 

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 ώρες πριν, lovcom είπε:

Να κάνω δύο ερωτήσεις αλλά παρακαλώ μη με πάρετε με τις πέτρες!

1) Γιατί η ιστορία βγαίνει σε δύο τευχάκια (μόλις 88 σελίδων έκαστο) και δεν βγαίνει σε ένα τομάκι;

 

1β) Στο δεύτερο τεύχος ολοκληρώνεται η ιστορία ή συνεχίζει και σε τρίτο τεύχος;

 

2) Παιδιά δεν είναι λίγο ακριβά ένα δεκάρικο για 88 σελίδες; (απλά ερώτηση κάνω! )

 

 

 

Γιατί να σε πάρουμε με τις πέτρες; Δίκιο έχεις, τα λέω και εγώ πιο πάνω. 10 ευρώ για graphic novel ούτε 90 σελίδες δεν αξίζει. Αν έβγαινε σε τρία τευχάκια με 3-3,5 ευρώ το ένα πάλι θα ήταν ακριβό. Μόνη λύση ένα τομάκι στα 5,90 και θα το έπαιρνα μετά χαράς. Είναι κρίμα από τη στιγμή που Οξύ και Anubis βγάζουν λίγα graphic novels κάθε χρόνο, οι επιλογές που γίνονται να είναι μέτριες και να μην υπάρχει καλή αναλογία μεγέθους έκδοσης-τιμής.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου τη δίνει συν τοις άλλοις το "σπάσιμο" της ιστορίας σε επιμέρους τεύχη. Θέλω όλη την ιστορία να την έχω μαζεμένη σε ένα τεύχος.

 

Σκέφτηκα να κάνω καμιά αγορά απο το amazon αλλά δυστυχώς και το αγγλικό είναι πάνω κάτω στην ίδια τιμή :(

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δε νομίζω να βγει 2ο μέρος, άρα θα έχουμε τα 3/5 του vol. 1 .  

Όπως είπε και ο Νικόλας έπρεπε να βγει σε τομακι περιπτέρου, όπως είχαν βγάλει και το Last Crusade. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κυκλοφόρησε και το Black Widow, 72 σελίδες ? 

 

 

  • Like 6
  • Λύπη 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

152 σελίδες στο εξωτερικό, 72 εδώ. Νέα επίπεδα ξεφτίλας. Θα το κάνει σύστημα φαίνεται να βγάζει εκδόσεις μισές. Πραγματικά ένα λόγο κάποιος κόμικ φαν να αγοράσει την συγκεκριμένη έκδοση. Εφόσον μεταφράζει κάτι ας γίνεται ολοκληρωμένα, αν είναι δυνατόν. Αν θέλω δηλαδή να διαβάσω το υπόλοιπο θα πρέπει να ψάχνω την ίδια ξένη έκδοση απλά για τα 2-3 τεύχη που δεν συμπεριέλαβε; Την ίδια βλακεία έκαναν στο Iron Man. Από μένα είναι όχι και μακάρι να μην τα αγοράσει κανείς μπας και καταλάβουν την βλακεία τους και αρχίσουν λίγο να αντιμετωπίζουν σωστά το θέμα.

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όσο αφορά την περίπτωση της black widow σε αντιθεση με τον iron man το itsy bitsy spider ήταν δύο μινι σειρες που εκδοθηκαν ως μια συλλογή και προφανώς εκάναν επιλογή, μάλλον θεωρησαν η ιστορία της αλλαγης προσώπου της δεύτερης σειράς είναι πολυπλοκη για το ελληνικό κοινό, και η ιστορία της πρώτης πιο κοντά θεματικα στην ταινία.. Τέλος πάντως δεν ξέρω για τους άλλους σε αυτήν περίπτωση θα κάνω μια εξαιρεση και θα αγοράσω ( δεν πρόκειται να πάρω iron man) αλλά αν αυτό το ξανακανουν με ηρωα η ομάδα που με ενδιαφέρει, δεν πρόκειται να αγοράσω.

Επεξεργασία από Evi
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως τα λένε τα παιδιά. Θα το αγοράσω αλλά δεν είναι στις προτεραιότητές μου... Προτιμώ να κλείσω με ότι άλλο μου λείπει πρώτα, μη σου πω να παραγγείλω παλαιότερα τεύχη από άλλες εκδοτικές που μου λείπουν. Επειδή μ' ενδιαφέρει να διαβάσω κι άλλες ιστορίες, κάποια στιγμή θ' αγοραστεί κι αυτό εδώ. Αλλά μαζί με το Iron Man θα πάνε στον πάτο των προτιμήσεων, μαζί με τα "Deadpool" των δύο εκδοτικών που δε μ' ενδιαφέρουν ιδιαίτερα (το σκληρόδετο και τα τεύχη, εντάξει..τα πήρα, αφενός για να μη "σπάσω" τη συλλογή και αφετέρου επειδή τα έβρισκα μπροστά μου).

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

5 λεπτά πριν, Evi είπε:

Όσο αφορά την περίπτωση της black widow σε αντιθεση με τον iron man το itsy bitsy spider ήταν δύο μινι σειρες που εκδοθηκαν ως μια συλλογή και προφανώς εκάναν επιλογή, μάλλον θεωρησαν η ιστορία της αλλαγης προσώπου της δεύτερης σειράς είναι πολυπλοκη για το ελληνικό κοινό. Τέλος πάντως δεν ξέρω για τους άλλους αλλά αν αυτό το ξανακανουν με ηρωα η ομάδα που με ενδιαφέρει, δεν πρόκειται να αγοράσω.

Το παρατήρησα αυτό, αλλά προσωπικά πραγματικά δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω μια λειψή έκδοση. Αν δώσω λεφτά για να την αγοράσω, προτιμώ να είναι μια ολοκληρωμένη ελληνική έκδοση της αντίστοιχης ξένης. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να το κάνω. Αναπόφευκτα αν θέλω το υπόλοιπο πρέπει να καταφύγω σε διπλή αγορά, οπότε δεν μου κάνει. Δική μου άποψη βέβαια, μπορεί κάποιου να του αρκεί στα ελληνικά το πρώτο mini-series και να μην τον ενδιαφέρει καθόλου να είναι ακριβής η αντιστοιχία στην έκδοση. Απλά μετά την παρόμοια τακτική στο Iron Man, νευρίασα λίγο παραπάνω και ίσως ήμουν πιο απότομος απ'ό,τι έπρεπε στο πώς αντιμετώπισα αυτή την έκδοση. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτές οι ανταλλαγές απόψεων επί παντός θέματος μου θυμίζουν τις παλιές καλές εποχές που αγοράζαμε το εβδομαδιαίο σπάιντερμαν και στη στήλη της αλληλογραφίας του γράφαμε και ρωτάγαμε και προτείναμε ένα σωρό πράγματα για να μας απαντήσει ο κύριος Παχνέλης!

 

:)

 

Επεξεργασία από constantinople
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κατανοω το τι λες tsaklas αλλά για μένα προσωπικά εφοσον δεν κοβεται η ιστορία στην μέση σαν τον iron man, μπορώ να κανω την παραβλεψη και να  αγοράσω εφοσον φυσικά με ενδιαφέρει ο ήρωας/ ηρωίδα/ομάδα. Α και κάτι που ελεγα από πριν αν το ξανακανουν κάποιος να τους στείλει e-mail να τους ρωτήσεις γιατί?

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Στο δικό μου μυαλό έχει δημιουργηθεί η θεωρία , πως αυτές οι εκδόσεις έχουν ως στόχο, λιγότερο "ψαγμένους" και πιο νέους αναγνώστες που έχουν μπει στο χορό και λόγω της συλλογής της Hachette και δεν ασχολούνται τόσο με story arcs και ξενόγλωσσες εκδόσεις.Με κύριο όπλο την παρόμοια τιμή, αλλά και την επιλογή κεντρικών ηρώων του MCU. Ειδικά στη Black Widow , ώθηση θα έδινε και η ταινία , αλλά ατύχησαν.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σήμερα πήγα από τα Public και στο τραπέζι με τα Anubis κόμικ είδα και το Iron Man και προς έκπληξη μου και το Black Widow και τα ξεφύλλισα. Δε θυμάμαι πιο μικρά graphic novels από Anubis-Οξύ τα τελευταία χρόνια. Ειδικά η Black Widow των 72 σελίδων που για να το αγοράσεις στο κατάστημα έχει τιμή 10,90 είναι κοροϊδία. Με το 10% πάει στα 9,81 αλλά και πάλι είναι ιστορία με μόλις τρία τευχάκια σε graphic novel για 10 ευρώ.

 

Γενικότερα η εμφάνιση της Hachette θέτει ένα σοβαρό θέμα στην Anubis και την Οξύ όσον αφορά τις επιλογές τους. Όταν ένας παίκτης της αγοράς προσφέρει εξαιρετικές ιστορίες σε ποιοτική έκδοση για 10 ευρώ και σε ένα τόσο ευρύ κανάλι διανομής όπως τα περίπτερα και εσύ οικονομικά είτε λόγω δικαιωμάτων, είτε λόγω τιράζ είτε λόγω κόστους δε μπορείς να τον χτυπήσεις στην τιμή και ήδη βγάζεις τίτλους με το σταγονόμετρο, τότε πρέπει να χτυπήσεις με καλές επιλογές ιστοριών. Οι παραπάνω ιστορίες έπρεπε να βγουν σε τομάκι όπως είχαν βγάλει κάποια Spider-Man του Slott με μια τιμή κοντά στα 5 ευρώ και να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.

 

Από εκεί και μετά φυσικά θα αγοράσω το Spider-Verse της Anubis για 17 ευρώ. Να θέλω 30 ευρώ για να πάρω σπαστό το Civil War II ή το Wolverine του Millar; Ας το κάνω κι αυτό. Φυσικά θα υποστηρίξω το Justice της Οξύ που είναι τεράστιο σε έκταση και δίδεται λίγο κάτω από 30 ευρώ. Αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να γίνονται εξυπνότερες επιλογές, κόμικ που θέλει να δει περισσότερο ο κόσμος και που πάρα την τσιμπημένη τιμή θα τον ωθήσουν να τα αγοράσει όπως αυτά που προανέφερα.


Προσωπικά ήθελα πολύ το Iron Man του Slott και να το κάνω παρουσίαση, αλλά στην παρούσα φάση θα το αφήσω πιο πίσω στη λίστα με τις προτεραιότητες των αγορών μου όπως ακριβώς κάνει και ο @Mandrake.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

 

Προσφορές  σε graphic  novels  SUPERMAN......

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ντροπή στην εκδοτική αν ξεκινήσει να κόβει σελίδες και μας τα μοσχοπουλάει. Αυτά είναι βλαχιές και κουτοπονηριές. Ας μαθαίνουν από τον ανταγωνισμό και να σοβαρευτούνε λέω εγώ.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

https://www.public.gr/product/black-window/prod10780127pp/

 

Σύμφωνα με το Public ο τίτλος της Black Widow είναι...Black Window. Να ρωτήσουμε το μεταφραστή αν απέδωσαν το όνομα της ηρωίδας ως Μαύρη Χήρα ή Μαύρο Παράθυρο; :lol:

  • Like 1
  • Αστείο 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αντι-μάρκετνιγκ για σεμινάρια τον τελευταίο καιρό η Anubis:confuse::lol:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

72 σελίδες η Μαύρη Χήρα, επιεικώς απαράδεκτο, δεν ξέρω αν θα το πάρω, αν και με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει και το ΑιρονΜαν Τονι Σταρκ αλλά έχει επίσης λίγες σελίδες και προβληματίζομαι. Σήμερα πάντως στα Public Ρεθύμνου δεν υπήρχε κανένα απ'τα δύο. Ξεφύλλισα το ''Οικογενειακή Υπόθεση'' Σπαιντερμαν, το σχέδιο δεν μου άρεσε φαίνεται είχε πέσει πολύ υπολογιστής και δεν το πήρα, αγόρασα όμως του Αρκά το ''Για μια εμφάνιση ζούμε''.

Πάντως αναμένω πως και πώς το CIVIL WAR αλλά νομίζω θα έπρεπε να εκδοθεί και το THE AMAZING SPIDERMAN CIVIL WAR.

 

Επιτρέψτε μου να κάνω ένα σχόλιο για Anubis την οποία σέβομαι ως εταιρία. Έχω γράψει ποιητική συλλογή προ 2ετίας που τους την έστειλα για αξιολόγηση, την βρήκαν ενδιαφέρουσα και μου είπαν ότι θα μου στείλουν προσφορά αν με ενδιαφέρει για να κάνουμε έκδοση της. Παρά το ότι επικοινώνησα και τηλεφωνικά κ με ε-μαιλ, και με διαβεβαίωσαν ότι θα μου την στείλουν, πέρασε 1,5 χρόνος συνολικά(τελευταία επικοινωνία τον Φεβρουάριο)  καμία προσφορά δεν μου έστειλαν. Βέβαια οι άνθρωποι δεν ασχολούνται με ποίηση, αλλά έχω προβληματιστεί, με τον επαγγελματισμό τους. Σε άλλους εκδοτικούς οίκους που απευθύνθηκα μετά πήρα καμιά 10αρια προσφορές, σχετικά σύντομα,  το σκέφτομαι κ μάλλον το επόμενο 2μηνο-3μηνο θα προβώ στην έκδοση και ήδη έχω έτοιμη και 2η ποιητική συλλογη που δεν έχω κατοχυρώσει ακόμα. Η 2η ποιητική συλλογή έχει και υπερ-ηρωικά ποιήματα με θεματολογία από AVENGERS και X-MEN! Ελπίζω όταν με το καλό εκδοθούν κάτι να πουλήσουν, αν και γενικά η ποίηση δεν είναι μυθιστόρημα της Λένας Μαντά ή του Αύγουστου Κορτώ.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Περιμένω την ανακοίνωση της έκδοσης. Καλοτάξιδη να είναι!  Υπερηρωική ποίηση φίλε! :respect:

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.