Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την Anubis (2020)


Evi

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21474
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χωρίς να γνωρίζω κάτι, μια υπόθεση κάνω, αλλά τα τελευταία χρόνια μετάφραση και επιμέλεια στα DC της ANUBIS, έχω την εντύπωση ότι την έκανε ο Τσέλιος.

Μάλλον δεν προλαβαίνει λόγω HACHETTE!!

Θα μου πεις δεν υπάρχουν άλλοι στην εταιρία; Τι να πω, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο δεν βγάζουν DC.Τους είναι ποιο εύκολο να ασχολούνται όλοι με MARVEL.

Παίρνουν μάλλον τα MARVEL σε τιμή χονδρικής και τους συμφέρει. :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

25 λεπτά πριν, hudson είπε:

Χωρίς να γνωρίζω κάτι, μια υπόθεση κάνω, αλλά τα τελευταία χρόνια μετάφραση και επιμέλεια στα DC της ANUBIS, έχω την εντύπωση ότι την έκανε ο Τσέλιος.

Μάλλον δεν προλαβαίνει λόγω HACHETTE!!

Θα μου πεις δεν υπάρχουν άλλοι στην εταιρία; Τι να πω, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο δεν βγάζουν DC.Τους είναι ποιο εύκολο να ασχολούνται όλοι με MARVEL.

Παίρνουν μάλλον τα MARVEL σε τιμή χονδρικής και τους συμφέρει. :)

 

Δε νομίζω, γιατί στα πρόσφατα Marvel που έβγαλε η Anubis η επιμέλεια είναι του Τσέλιου συν ότι στο μεταφραστικό της συλλογής υπάρχουν κι άλλοι όπως ο Τσιάρας. Εκτός αυτού όπως το βλέπω, η εκδοτική έχει καλύτερο περιθώριο κέρδους και πιο άμεσα έσοδα αν πουλήσει δικούς της τίτλους, παρά το μερίδιο που λαμβάνει για την επιμέλεια άλλου εκδότη, αν και εξαρτάται από την ποσότητα που πωλείται. Δε θεωρώ πάντως ότι είναι αυτός ο λόγος.

Επεξεργασία από nikolas12
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Επανέκδοση είναι το Conan :(  

Εδώ υπάρχουν αυτά τα τεύχη :

 Για τα DC, μήπως έχουν χάσει τελείως τα διακαιώματα ? Έχουν πάνω από 1 χρόνο να βγάλουν τίτλο. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όταν το τελευταίο dc comic που έχουν βγάλει είναι το dark prince charming τον Φεβρουάριο του 2019, η μόνη λογική εξήγηση που μπορείς να δώσεις είναι δεν έχουν πλέον τα δικαιώματα στην dc και για αυτό δεν βγάζουν. Εκτός και αν συμβαίνει κάτι άλλο. Επίσης ευτυχώς υπάρχει η οξύ και βγάζει dc.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21474
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για να χάσουν τα δικαιώματα, δεν θα σήμαινε ότι κάποια άλλη εταιρία τα έχει πάρει αποκλειστικά; (στη περίπτωσή μας η ΟΞΥ),που αυτό δεν νομίζω να συμβαίνει.

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό,μια εταιρία στις μέρες μας να πληρώνει τόσα πολλά δικαιώματα για αποκλειστικότητα και να βγάζει το χρόνο 5-6 τίτλους μόνο.  

Από την άλλη επειδή δεν ξέρω ακριβώς πως πάει το θέμα με τα δικαιώματα μπορεί να είμαι λάθος.

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Γιαννης Σ είπε:

Επανέκδοση είναι το Conan :(  

Εδώ υπάρχουν αυτά τα τεύχη :

 Για τα DC, μήπως έχουν χάσει τελείως τα διακαιώματα ? Έχουν πάνω από 1 χρόνο να βγάλουν τίτλο. 

 

Μάλλον θα κάνουν επανεκδόσεις ιστοριών της συγκεκριμένης σειράς σε σπαστά τευχάκια περιπτέρου. Ενδιαφέρον εγχείρημα, να δούμε και τον επόμενο καιρό τι θα καταχωρήσουν για να δούμε αν είναι μεμονωμένη περίπτωση ή όχι.

 

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Για να χάσουν τα δικαιώματα, δεν θα σήμαινε ότι κάποια άλλη εταιρία τα έχει πάρει αποκλειστικά; (στη περίπτωσή μας η ΟΞΥ),που αυτό δεν νομίζω να συμβαίνει.

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό,μια εταιρία στις μέρες μας να πληρώνει τόσα πολλά δικαιώματα για αποκλειστικότητα και να βγάζει το χρόνο 5-6 τίτλους μόνο.  

Από την άλλη επειδή δεν ξέρω ακριβώς πως πάει το θέμα με τα δικαιώματα μπορεί να είμαι λάθος.

 

 

Αυτό που είχα μάθει ήταν ότι η Οξύ λόγω δικαιωμάτων δε μπορούσε να εκδώσει DC πριν το 2019, γι' αυτό και έφτιαξε πρώτα το brand της με Marvel τίτλους και από το 2018 είχαν αρχίσει να δουλεύουν για να βγάλουν DC (εγώ νομίζω Αύγουστο του 2018 έμαθα ότι το 2019 θα έβγαινε τίτλος DC) και το Νοέμβρη μας είπαν στη Λέσχη τα πλάνα τους και κάποιους ενδεικτικούς τίτλους που ήταν κανονισμένοι ή σκεφτόντουσαν. Τώρα, οι ημερομηνίες που σταμάτησε η Anubis και της πρώτης έκδοσης της Οξύ συμπίπτουν σχεδόν, είναι και οι δύο το Φεβρουάριο του 2019. Μπορεί η DC στα δικαιώματά της να έχει ως όρο την αποκλειστικότητα σε νέους τίτλους, γιατί η Anubis δίνει συνεχώς παλιούς τίτλους σε boxes. Μπορεί για την Anubis να μην είναι επικερδές να βγάλει νέα DC κόμικ. Πιθανόν κάποιος με περισσότερα inside info να μπορούσε να μας διαφωτίσει.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όσον αφορά τον Conan, δεν είχα ασχοληθεί με την εν λόγω σειρά, όταν κυκλοφόρησε. Οπότε θα ασχοληθώ τώρα. :)

 

Ελπίζω οι ιστορίες της σειράς αυτής να είναι αντάξιες με το εξαιρετικό πεντάτομο που είχε κυκλοφορήσει από την ίδια εταιρία! :pray:

 

 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν δεν κάνω λάθος η Anubis έχει εκδόσει 3 διαφορετικές εκδοχές της συγκεκριμένης ιστορίας. Πρόκειται για γνήσια ιστορία του Howard και όπως όλες οι ιστορίες του Howard έχει βγει τόσο στον Κόναν της Dark Horse, όσο και στα Conan the Barbarian & Savage Sword της Μάρβελ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ένα ακόμα περίεργο που ξέχασα να αναφέρω με τα δικαιώματα των comic στην Ελλάδα, είναι ότι και οι δύο βγάζουν marvel χωρίς πρόβλημα, αλλά υπάρχει θέμα με την dc?  Μάλλον δεν θα σημάινει κάτι άλλα στο Facebook της anubis διαφήμισαν ww84 και τα comic που έχει βγάλει ο anubis με την ww. Υπό άλλες συνθήκες θα έλεγα κάτι θα έβγαζαν για την ταινία τώρα μάλλον τίποτα.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21474
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 ώρα πριν, nikolas12 είπε:

Αυτό που είχα μάθει ήταν ότι η Οξύ λόγω δικαιωμάτων δε μπορούσε να εκδώσει DC πριν το 2019, γι' αυτό και έφτιαξε πρώτα το brand της με Marvel τίτλους και από το 2018 είχαν αρχίσει να δουλεύουν για να βγάλουν DC (εγώ νομίζω Αύγουστο του 2018 έμαθα ότι το 2019 θα έβγαινε τίτλος DC) και το Νοέμβρη μας είπαν στη Λέσχη τα πλάνα τους και κάποιους ενδεικτικούς τίτλους που ήταν κανονισμένοι ή σκεφτόντουσαν. Τώρα, οι ημερομηνίες που σταμάτησε η Anubis και της πρώτης έκδοσης της Οξύ συμπίπτουν σχεδόν, είναι και οι δύο το Φεβρουάριο του 2019. Μπορεί η DC στα δικαιώματά της να έχει ως όρο την αποκλειστικότητα σε νέους τίτλους, γιατί η Anubis δίνει συνεχώς παλιούς τίτλους σε boxes. Μπορεί για την Anubis να μην είναι επικερδές να βγάλει νέα DC κόμικ. Πιθανόν κάποιος με περισσότερα inside info να μπορούσε να μας διαφωτίσει.

 

Τώρα που το λες θυμάμαι όταν έγινε μια σχετική ερώτηση στη Λέσχη  ''πως και η ΟΞΥ αποφάσισε να ασχοληθεί με τα DC που τα είχε ως τότε η ANUBIS ''

απάντησαν κάτι σαν ''από το να τα πάρει κάποιος άλλος καλύτερα εμείς''.Άρα μάλλον η ANUBIS έπαψε από τότε να έχει τα δικαιώματα και τα πήρε η ΟΞΥ.

Επεξεργασία από hudson
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα δικαιώματα παιδιά πρέπει να παίρνονται με συγκεκριμένους τίτλους που έχουν να κάνουν και με την εκάστοτε θυγατρική ή όποια τέλος πάντων έχει αναλάβει σε κάποια άλλη χώρα εντός ή εκτός των Η.Π.Α.. Άλλος παίρνει απευθείας απ' την "Marvel Comics", άλλος απ' την "Panini Comics" η οποία με τη σειρά της έχει μερίδα του λέοντος ως συνέχεια της "Marvel Italia", υπάρχει η "Marvel UK" κτλ. Επομένως υπάρχουν τέτοιου είδους "παραθυράκια" και δεν υπάρχουν αποκλειστικότητες, καθώς οι τίτλοι και οι θυγατρικές ειναι πάρα πολλές και κανείς δε μπορεί να τα "καβατζώνει" όλα. Νομίζω πως κάπως έτσι λειτουργούν με τα δικαιώματα...

  • Like 3
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21474
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Τα δικαιώματα παιδιά πρέπει να παίρνονται με συγκεκριμένους τίτλους που έχουν να κάνουν και με την εκάστοτε θυγατρική ή όποια τέλος πάντων έχει αναλάβει σε κάποια άλλη χώρα εντός ή εκτός των Η.Π.Α.. Άλλος παίρνει απευθείας απ' την "Marvel Comics", άλλος απ' την "Panini Comics" η οποία με τη σειρά της έχει μερίδα του λέοντος ως συνέχεια της "Marvel Italia", υπάρχει η "Marvel UK" κτλ. Επομένως υπάρχουν τέτοιου είδους "παραθυράκια" και δεν υπάρχουν αποκλειστικότητες, καθώς οι τίτλοι και οι θυγατρικές ειναι πάρα πολλές και κανείς δε μπορεί να τα "καβατζώνει" όλα. Νομίζω πως κάπως έτσι λειτουργούν με τα δικαιώματα...

 

Από ότι φαίνεται η MARVEL κάπως έτσι δουλεύει,έχει μοιράσει τα δικαιώματα σε διάφορες εταιρίες θυγατρικές και από εκεί και πέρα η κάθε χώρα ή εκδοτική αγοράζει

κάποιους τίτλους και τους εκδίδει, χωρίς μάλλον να υπάρχει αποκλειστικότητα.

Το ίδιο όμως συμβαίνει και με την DC; Υπάρχουν παρόμοιες εταιρίες στην Ευρώπη που μοιράζουν τους τίτλους της; Δεν το γνωρίζω αυτό. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Λοιπόν αυτό ήταν ιδέα του αδερφού μου αλλά θα το προτείνω. Κάποιοι από εσάς δεν στέλνατε e- mail  στον Τσέλιο να μάθετε τα επόμενα της marvel-hachette? Λοιπόν κάποιος θα μπορούσε να στείλει email να τον ρωτήσει αν ο Anubis συνεχίσει με dc

 

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα γνώμη μου είναι ότι τον έχετε ζαλίσει τον άνθρωπο με την ανυπομονησία σας... Μπορεί να είναι πολιτική της εταιρίας να απαντάει, αλλά μήπως υπάρχει ένα όριο σε αυτό και κάποια στιγμή απλώς πάψουν να το κάνουν γενικότερα; Ίσως όταν διαπιστώσουν την πραγματικότητα. Ότι δηλαδή οι πωλήσεις δεν είναι ανάλογες με τις διαρκείς απαιτήσεις των αναγνωστών και την προσπάθεια προώθησης των προϊόντων τους μέσω της πολιτικής αυτής. Μήπως δεν τα προλαβαίνετε και βιάζεστε για τα επόμενα, επειδή μου γίνεστε επιλεκτικοί; :)Δεν εξηγείται διαφορετικά... Προσωπικά, ομολογώ ότι ζορίζομαι να παρακολουθώ τις εκδόσεις που κυκλοφορούν στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή (και να συμπληρώσω παράλληλα ότι παλαιότερο δεν έχω πάρει, φυσικά!). Μακάρι να συνεχίσει να βγαίνει υλικό, αλλά σκοπός είναι να είμαστε σε θέση (οι περισσότεροι τουλάχιστον) να το αγοράζουμε, χωρίς να γινόμαστε απαιτητικοί! Ο Α, ο Β μπορεί να μη θέλει κάτι γιατί δεν τον ενδιαφέρει, αλλά ο εκδότης βγάζει κάτι με την προοπτική να το πουλήσει και όχι να του μείνει στο ράφι. Γι' αυτό χρειάζονται αργά αλλά σταθερά βήματα. Και δε νομίζω ότι μιλάω μόνο για μένα... Πόσοι δεν περιμένουν εκπτώσεις εξαμήνου για να τα πάρουν όλα την ίδια μέρα και στα πόσα υπερηρωικά graphic novels το μήνα θα ήταν το, αλήθεια, το όριό τους; Αναφέρομαι ακόμη και για εκείνους τους αναγνώστες που δε διαβάζουν ΤΙΠΟΤΕ άλλο!!

 

Πόσα υπερηρωικά graphic novels αντέχει η τσέπη σας το μήνα κατά μέσο όρο; Ήδη έχουν ανακοινωθεί 5 νέα απ' την "Anubis" και τουλάχιστον 2 απ' τις "Οξύ" αλλά δε φαίνεται να σας φτάνουν και θέλετε πληροφόρηση για επιπλέον! Γι' αυτό αναρωτιέμαι τι τελικά αγοράζει ο καθένας από εδώ και τι "αφήνει για αργότερα". Στα "Disney" τα παιδιά που τα προτιμούν έχουν και αυτά τη δική τους "τρέλα", αλλά αφενός τα έντυπα που παίρνουν είναι φθηνότερα, αφετέρου όταν βγουν πολυτελείς εκδόσεις παρατηρώ πως "κλωτσάνε" λίγο και δε ξέρουν αν θα τα καταφέρουν εάν αυτές κρατήσουν καιρό... Μπορεί να τα πάρουν αλλά το σκέφτονται όμως! Πιο φραγκάτο είναι το κοινό των υπερηρωικών; Δε νομίζω... Το κακό με τα υπερωικά είναι ότι δεν έχουν πλέον στάνταρ περιοδικότητα όπως μας είχε συνηθίσει μέχρι πρότινος η "Anubis", αλλά εάν αυτό αντισταθμίζεται με τις γραφικές νουβέλες σε αριθμό τευχών και υπάρχουν που και που τα έκτακτα, νομίζω πως με τα Ντισνεϊκά είναι μία η άλλη. Όχι σε αριθμό ιστοριών, αλλά σε αριθμό σελίδων (επομένως σε χρόνο ανάγνωσης). Ευχαριστημένοι μπορεί να μην είμαστε ποτέ (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου), αλλά το budget δεν αφήνει περιθώρια για πολλά ανοίγματα. Εκτός πια αν μιλάμε για μέλη τα οποία διαβάζουν αποκλειστικά και μόνο υπερηρωικά, αγοράζουν μόνο τέτοια και δε σπαταλάνε χρήματα πουθενά αλλού, σε κανένα άλλο χόμπι, καμία ασχολία, τίποτα (εγώ π.χ. παρήγγειλα σήμερα 100€ σε κάποια βιβλία που ήθελα χρόνια να πάρω και δεν το 'παιρνα απόφαση, μιας και έχω αδιάβαστα κόμικς ακόμα!), οπότε εκεί πάω πάσο...

  • Like 12
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αχ! εσείς οι νέοι με την ανυπομονησία σας ,που εμείς που περιμάναμε το τι θα γίνει την άλλη εβδομάδα και τι θα διαβάσουμε π.χ. στο ΣΠΑΙΝΤΕΡ ΜΑΝ ,καλά τα λέει ο Μάγος -φοβάμαι μη τα πάρει κάποια μέρα και σας κάνει βατραχους -Αλλα αυτή είναι η εποχή μας ...βιαστόκωλη , έχετε μάθει να βλέπετε τις σειρές πλάτη με πλάτη που εμείς που περιμέναμε με αγωνία τι θα συμβει στο επόμενο ΓΚΑΛΑΚΤΙΚΑ κ.λ.π. η αγωνία σε κάνει να αποκτας πιο ενδιαφέρον .

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21474
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σε λίγες μέρες στα βιβλιοπωλεία

 

2115994817_.thumb.png.ab2d8ad5f7ac97b337aa2b0c7dd026d0.png

από το facebook της ANUBIS

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21474
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και κάτι ακόμα. Πριν από λίγο είδα μια απάντηση σε ένα email που τους έστειλα σχετικά με τις μελλοντικές τους εκδόσεις.

Η ερώτηση ήταν και για τις τρεις εταιρείες (MARVEL, DC, DARK HORSE)

Η απάντηση:

''Όσον αφορά τα δικά μας σχέδια, έχουμε ετοιμάσει εκδόσεις και από τις τρεις εταιρείες για τον επόμενο μήνα, για τα οποία θα μπορείτε να βρείτε περισσότερα στη σελίδα μας στο facebook, όταν πλησιάζει η ώρα της κυκλοφορίας τους.''

 

Άρα θα έχουμε μάλλον έκδοση και από DC:mafia: Είμαι DC άκιας τι να κάνουμε!!

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ωραία νέα, από Dark Horse τι να περιμένουμε άραγε κάποιο Κόναν ή τίποτα άλλο;

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Από Dark Horse λογικά είναι το Conan. Θα με εξέπληττε αν έβαζαν κανένα Hellboy ειδικά τώρα που η ταινία έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Πολύ ενθουσιασμένος περί DC. Εν τέλει μάθαμε αν είχε γίνει λάθος περί σελιδών στο Iron Man; Όταν ανέβει Public, θα μπορούμε να το δούμε σίγουρα.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21474
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 22/4/2020 στο 6:47 ΜΜ, Evi είπε:

Λοιπόν είδα στις καταχωρήσεις της Εθνικής βιβλιοθήκης ότι ο anubis ξαναβγαζει το πρωτο civil war, είναι καταχωρημένο ως νέα έκδοση.

 Εάν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι αυτήν θα είναι η δεύτερη επανέκδοση μιας και το είχαν ξαναβγάλει το 2016 με αφορμή την ταινία.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι το civil war πούλησε αρκετά καλά για τον anubis.

 

Να και η καταχώρηση

 

Τίτλος : Εμφύλιος Πόλεμος (Νέα Έκδοση)
Παράλ. Τίτλος/Τίτλος Πρωτοτ. : Civil War
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Mark Millar, Συγγραφέας ; Σάββας Αργυρού, Μεταφραστής
Εκδότης: Κορωπί [GR] : Εκδόσεις Anubis / Compupress S.A.
Έτος Έκδοσης: 2020
Σελιδοποίηση: 208
Μέγεθος: 16 χ 27
ISBN: 978-960-623-197-1
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)
Ημ/νία Παραχώρησης : 15/04/2020
WWW: http://www.anubis.gr
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χαζεύοντας τα κόμικς στην ιστοσελίδα του Public, παρατήρησα ότι έχει αναρτήσει όλα τα εξαντλημένα της Anubis με ένδειξη διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας. Λέτε να βρέθηκε κανένας χαμένος θησαυρός;

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αυτό το γράφουν γενικά τα public, τις περισσότερες φορές αν προχωρήσεις σε παραγγελία για κάποιον εξαντλημένο τόμο θα σου στείλουν email

όπου θα σε ενημερώνουν ότι δεν μπορούν να βρουν το προιόν. Εγώ έτσι χάρηκα με το The Amazing Spider-Man: Civil War.

  • Like 2
  • Μπέρδεμα 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 4/23/2020 at 10:10 AM, Mandrake said:

  Τις ίδιες σαχλαμάρες ακούω από τότε που έγινε μόδα το anime, όταν μου λέγανε να μην τα παρακολουθώ μεταφρασμένα στα Ελληνικά, διότι "χάνουν", ενώ στην Αγγλική γλώσσα "κερδίζουν"! Διότι, βλέπεις, είναι σωστότερο & ευκολότερο να αποδόσεις καλύτερα διαλόγους σε ένα φτωχό λεξιλόγιο των 450.000 λέξεων (τόσες έχει πάνω κάτω το λεξικό της Οξφόρδης) παρά των 3.000.000+ ..

 

Συγχωρέστε με για το off topic. Φίλε Mandrake αυτό με τα εκατομμύρια των ελληνικών λέξεων είναι ένας μύθος. Αν θες διάβασε το λινκ που σου έστειλα.

 

Διάβαζα επίσης αυτά που λέτε για τη γλώσσα και τις μεταφράσεις. Γνώμη μου είναι να μεταφράζονται μεν στα ελληνικά (αν ο άλλος θέλει να διαβάζει στην μητρική του γλώσσα γιατί όχι; ) αλλά πιστεύω μιας και η αγγλική γλώσσα είναι "καθεστώς" στα κόμικς, θα ήταν μια καλή παρότρυνση οι κομιξόφιλοι να ασχοληθούμε με αυτή τη γλώσσα όπου -κακά τα ψέμματα- μόνο οφέλη μπορεί να προσφέρει. Η αγγλική γλώσσα είναι η κυρίαρχη γλώσσα και μας αρέσει δεν μας αρέσει, είναι κάτι απαραίτητο. Επίσης προσωπικά μου αρέσει να διαβάζω κόμιξ στα αγγλικά και για τον εξής λόγο: τα κόμιξ περιέχουν γλώσσα κοινή/καθημερινή/slang και πραγματικά πιστεύω σε βοηθά και σε εξασκεί στον καθημερινό λόγο εν αντιθέσει με τη λογοτεχνία όπου συναντάς σχήματα λόγου όπου έξω δεν απαντώνται στην καθημερινότητα.

Δεν αποτρέπω λοιπόν να διαβάζετε (και να αναμένετε) στα ελληνικά ένα κόμικ, αλλά βρίσκω μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να εξασκήσουμε τα αγγλικά μας :)

Σχετικά με το θέμα, εγώ περιμένω πως και πως έναν δεύτερο τόμο απο Κόναν. Ο πρώτος απλά με ξετρέλανε.

Επεξεργασία από lovcom
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βγάλε και τίποτα καινούργιο ρε Anubis.. 

 

 

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αυτά είναι τα ίδια με του 2005 σωστά ;

Επεξεργασία από james768
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

1 ώρα πριν, james768 είπε:

Αυτά είναι τσ ίδια με του 2005 σωστά ;

Ναι το vol. 1 είναι και το σπάσανε σε 2 μέρη. 

 

https://www.goodreads.com/book/show/33486.Conan_Vol_1

 

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Υπάρχουν τόσες και τόσες ιστορίες του Κόναν αδημοσίευτες κι αυτοί πάλι ξαναζεσταμένο φαγητό μας σερβίρουν. :moutra2:

Και είναι η δεύτερη φορά που το κάνουν, να ξαναβγάλουν την πρώτη τους έκδοση σε άλλη μορφή. :Ungry:

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34950
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  18
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ανακοίνωσε Black Widow πριν από λίγο στη σελίδα στο FB...

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

12 λεπτά πριν, Marlam84 είπε:

Ανακοίνωσε Black Widow πριν από λίγο στη σελίδα στο FB...

Black widow:μια μικρή  αράχνη 

  • Like 11
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

https://www.protoporia.gr/slott-dan-iron-man-tony-stark-nea-arxh-9789606231919.html

 

80 σελίδες το δείχνει και η πρωτοπορία.. 

 

Update : και στο fb απάντησαν ότι το Black Widow, περιέχει τα 3 πρώτα τεύχη ?  

Επεξεργασία από Γιαννης Σ
  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.