Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η πρωτη σας επαφη με τα κόμικς και τα βιβλια


Gong

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Ποια ηταν η πρωτη ιστορία που διαβασατε;Το πρωτο τεύχος αν ηταν κομικς;Τον τιτλο του πρώτου σας βιβλίου(αν τον θυμάστε);Θα ξεκίνησε εγώ με τα κόμικς.Η πρωτη μου ιστορία ηταν disney, και συγκεκριμένα η παρωδία μητρόπολη.Σενάριο του αρτιμπανι και σχεδιο του μοτουρα.Μετα θυμάμαι οτι δεν την καταλαβα και πήρα να διαβάσω την ιστορία του Καρλ Μπαρκς φάρσα η κέρασμα που μου άρεσε.Για τα βιβλια δόρυ δεν θυμάμαι το πρωτο μου βιβλιο αλλά θυμάμαι τα πρωτα μου.Το μπλοκακι ενος ουφο βασισμένο σε αληθινές ιστοριες που προκειτε για περιπετειες με ενα παιδι, ντετέκτιβ Κλουζ ιστορίες μυστηρίου και Τζερονυμο Στιλ τον.

 

Αυτά λοιπον.Περιμένω κι εσάς.Πείτε τα όλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το πρώτο κομικ που έπεσε στα χέρια και διαβαστηκε απειρρς φορές ήταν το Γκραν Γκινιολ νο3 του Καμπάνα. Πρωτο ολοκληρωμενο βιβλίο που διάβασα (σε αντίθεση με τα αποσπάσματα ανθολογίας που είχαμε στο δημοτικό) ηταν τα ξυλινα σπαθια του Καλιοτσου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στα 48 μου ανάθεμα κι άμα θυμάμαι τι ήταν τα πρώτα πράγματα που διάβασα :) Θυμάμαι ξεκάθαρα ότι διάβαζα Ντίσνεϋ με το κιλό. Ο αδερφός της μητέρας μου διάβαζε κόμικ, οπότε έφταναν στα χεράκια μου όλα τα Ντίσνεϋ, όλα τα κλασσικά πολεμικά (Κράνος, Δράση, Τάνκς, Μάχη, Έφοδος και Πόλεμος) και τα Μπαγκς Μπάννυ. Από εκεί και πέρα, σαν από όνειρο θυμάμαι μια θεία μου να μου φέρνει Τεντεν Τα Πούρα του Φαραώ, θυμάμαι να αγοράζω ένα Τιμο από ένα περίπτερο στην πλατεία Αριστοτέλους στη Θεσ/νικη που είχαμε πάει για δουλειά του πατέρα μου, θυμάμαι κάτι από Μάιτυ Μάους και δεν μπορώ να προσδιορίσω εάν τα Σούπερμαν του Ψαρόπουλου τα πρωτοαπέκτησα πριν από τα προηγούμενα ή μετά (εάν κάτσω να δω ημερομηνίες, ίσως βγάλω μια άκρη, αλλά δεν έχω όρεξη να κάνω ρεαλισμό τις αναμνήσεις και τις αισθήσεις μου αυτή τη στιγμή :) ) Και φυσικά το οι Θεοί από το Διάστημα (καλά. σίγουρα ξεκίνησα με Ντίσνεϋ. Έχω βρει 1-2 τευχάκια στο χωριό που ήταν από όταν ήμουν 5, μπορεί και 4 :) πολύ πριν τα Σούπερμαν, Τιμο κ.ο.κ.)

 

Από βιβλία, ζήτω που σωθήκαμε. Υπάρχει ένα εικονογραφημενο βιβλιο "τα ζώα της Αφρικής" που είναι από όταν ήμουν 5 και το είχα κερδίσει σε διαγωνισμό χορού στο νηπιαγωγείο (γελάμε εδώθε :D @imacmaria καταγράφεις :D ) αλλά το θυμάμαι μόνο ως εξώφυλλο διότι είναι ακόμα στο δωμάτιο στο πατρικό μου. Υπήρχαν κάτι μικρά παραμύθια στα Γερμανικά (Κοκκινοσκουφίτσα το ένα άμα θυμάμαι καλά). Πλάκα στη πλάκα όμως αυτό που θυμάμαι πιο έντονα και μπορώ να σιγουρέψω την εποχή του είναι το βιβλίο που είχα στο φροντιστήριο στα Γαλλικά όταν ήμουν 6. Κάτι με έναν Daniel και μια ακόμα :D Κάπου στο υπόγειο θα είναι αυτό :) Daniel joue avec ? με κάτι τέτοιο ξεκίναγε :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κατά 99% τα πρώτα που διάβασα θα ήταν Ντίσνεϋ. Θυμάμαι σε κάτι καλοκαιρινές διακοπές στη Θάσο που έβοσκαν και στο σπίτι κάτι Τιραμόλες και Σεραφίνο που έπαιρνε η ξαδέρφη. Αλλά σα δικά μου αναγνώσματα θυμάμαι κυρίως 2. Το Από τη Γη στη Σελήνη του Κ.Μητρόπουλου που το έκοβε ο πατέρας μου από τον Ταχυδρόμο και το είχε μαζεμένο (πρέπει να το βρω - είναι κειμήλιο) και πραγματικά δε θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο μου Αστερίξ. Ο Αστερίξ και η χύτρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το πρώτο βιβλίο που διάβασα ήταν θυμάμαι από τη σειρά << Οι Μυστικοί εφτά>> της Enid Bluton, ήμουν γύρο στα έξι όταν μου το κάνανε δώρο στη γιορτή μου

και τότε κατάλαβα ότι μου άρεσαν οι περιπέτειες, τα αστυνομικά, τα μυστήρια και άλλα τέτοια.

Από κόμικ,σε εκείνη την ηλικία πάλι, είχε έρθει ο πατέρας μου με μια τσάντα που είχε μέσα ένα Σούπερμαν (Ψαρόπουλος),ένα X-MEN (Μαμούθ)

ένα Μπλεκ και δυο Μίκυ Μάους.Πιο άνοιξα πρώτο δεν θυμάμαι αλλά από εκείνη την μέρα ξεκίνησε το ταξίδι μου σε αυτόν τον κόσμο...και συνεχίζεται ακόμα και 

σήμερα μετά από 33 χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάνε χρόνια και καιροί , και αδύνατη η μνήμη...

Θυμάμαι να έρχεται ένα Λούκυ Λουκ ουρανοκατέβατο , με ελαφρώς σκισμένο οπισθόφυλλο ,και να κολλάω στην αυλίτσα της γιαγιάς , 

μα θυμάμαι και τον παππού ,όταν μας φιλοξενούσαν στο εξοχικό στην Ραφήνα , να έρχεται με το Μπλεκ , το πρώτο εβδομαδιαίο που ήρθε στα χέρια μου .:D

Από βιβλία που είχα διαβάσει , θυμάμαι "Το ταξίδι στο κέντρο της γης" του Ιουλιου Βέρν ,με  κατακόκκινο εξώφυλλο,που υπήρχε στην βιβλιοθήκη , 

και την "Μαύρη τουλίπα" ,δώρο, που με είχε συνεπάρει ..

Υπάρχει όμως και μια νέα αφετηρία , μετά το σχολείο, στα 22 μου, που ξεκίνησα να εκδηλώνω την αγάπη μου για την ανάγνωση και που αντέχει μέχρι σήμερα ,με πρώτα βιβλία τον Αλχημιστή του Κοέλο , το ημερολόγιο ενός ευαίσθητου killer του Σεπούλβεδα , και το High Fidelity του Χόρνμπυ ! :fish2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το πιο παλιό κόμιξ που θυμάμαι να διαβάζω ήταν μια διασκευή (μάλλον κλασσικά εικονογραφημένα) του Μολυβένιου στρατιώτη. Η πρώτη σειρά που παρακολούθησα με θέρμη όμως ήταν ο Ποπάυ. Βιβλία είχα διάφορες συλλογές παραμυθιών και μυθολογίες, κάποιους τόμους από μια σειρά διασκευών των Αισώπειων μύθων (νομίζω του Καμπανά) όμως το πρώτο λογοτεχνικό βιβλίο που διάβασα, την άνοιξη του 1987 ήταν Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες του Βερν από τις εκδόσεις Άγκυρας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πρώτο βιβλίο, ήταν τα Ψηλά Βουνά του Παπαντωνίου, το έχω ακόμα στη βιβλιοθήκη μου. Τώρα κόμικ, σίγουρα ήταν κάτι από Ντίσνεϊ, αμυδρά θυμάμαι κάποια κόκκινα Κλασσικά, κάπου εκεί στα 5, τα οποία μου δημιούργησαν θέμα στο σχολείο , αφού συνηθισμένος από τα κεφαλαία γράμματα δεν θεωρούσα απαραίτητους τους τόνους και γυρνούσα με μια κόκκινη βροχή στα τετράδια ! :blush2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ως επί το πλείστον, τα κομιξικά μου αναγνώσματα ήταν στην πλειοψηφία τους Disney. Υπήρχαν, όμως, στο σπίτι και μερικά Αστερίξ. Λουκύ Λουκ και δύο Τεν Τεν ("Τα πούρα του Φαραώ" κι ο "Μπλε λωτός") που δεν θυμάμαι καθόλου πώς ήρθαν στην κατοχή μου. Σίγουρα δεν ήταν των γονιών μου. Για τα καλά μπήκα στα κόμικς και στην έννοια της συλλογής με το Κόμιξ της Α' Περιόδου, του Τερζόπουλου. Όλως τυχαίως, είχα πάρει ένα τεύχος για να συμπληρώσω ένα κουπόνι και να λάβω μέρος σε έναν διαγωνισμό κι από τότε κόλλησα για τα καλά το μικρόβιο. :P

 

Από βιβλία ξεκίνησα με τα κλασικά που διαβάζαμε παιδιά ("Τα ψηλά βουνά", "Το καπλάνι της βιτρίνας", "Τα μυστικά του βάλτου", "Ο τρελαντώνης" κ.ά.), αλλά αυτά που θυμάμαι να τα διαβάζω στις καλοκαιρινές μου διακοπές στο χωριό και να μην τα χορταίνω, είναι τα βιβλία της σειράς "Οι τρεις ντετέκτιβ". Μεγάλη αγάπη. :hug2:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το πρώτο κόμικ που διάβασα, αν και όχι 100% κόμικ, ήταν αυτό το X-Men pop-up. Το είχα πάρει χωρίς να μου αρέσουν οι  X-Men γιατί φαινόταν κουλ. Είχα σκεφτεί να το πάω και στον Claremont για υπογραφή. :lol:

image.thumb.png.e1e377fb1d0f4c7508abee20c5b0be43.png

Τώρα πρώτο βιβλίο σώθηκες. Εδώ δεν θυμάμαι τι διάβαζα πριν από έναν μήνα. Πάντως μικρός μου άρεσε πολύ ο Τριγωνοψαρούλης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Τριγωνοψαρουλης...εχμ.Μας τον διάβαζαν στην πρωτη δημοτικού.Πάντως απο τις πρώτες ιστορία που ακουσα.Εμένα δεν μου είχε φανεί κάτι το ιδιαίτερο.

Όσο για κόμικς θυμάμαι ενα Πάσχα στην ηθακη που κρατούσα στα χέρια μου το μίκυ μαουσ β περιόδου 199.Και θα μου πείτε απο το 178 αρχησα τη συλλογή μου κι οτι έχουν περάσει πολλά τεύχη.Όταν είχα πάρει το 178 δεν συνέχισαν τη συλλογή μου.Απο το μίκυ μάους 199αρχισα συλλογή και μπήκα στην μαγεια του κόσμου των κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Όπως έχω αναφέρει και αλλού, το πρώτο κόμικ που διάβασα, πρέπει να ήταν το Μίκυ Μάους #2124. Από βιβλία, δύσκολα ρωτάς. Μάλλον κάποιο από αυτά που παίρνουν τις ταινίες Disney και τις κάνουν βιβλιαράκια για παιδιά, πάντως μικρός διάβαζα κι εγώ πολύ Τριγωνοψαρούλη, όπως και Μικρό Νικόλα αλλά και διάφορα του Τριβιζά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.