Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE AVENGERS


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AVENGERS (THE)
Σενάριο/Kείμενα:
Brian Michael Bendis
Σχέδιο:
John Romita jr
Hμερ. έκδοσης:
12-01-2020
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
17.0 x 23.0
Σελίδες:
80
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Dean White
Επιμέλεια:
Μάγδα Τσολάκου
Πρωτότυπος τίτλος:
The Avengers (vol.4) #7-12 (Marvel, 2010)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-684-2
Ονομαστική τιμή:
4,25€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

AVENGERS2020_0001.jpg              AVENGERS2020_0001z.jpg


 Toν χορό των νέων Ελληνικών εκδόσεων - τουλάχιστον στα ΚΟ.ΠΕΡ*.-της καινούργιας δεκαετίας ανοίγει Η ΟΞΥ με συνεργάτη το ΕΘΝΟΣ της ΚΥΡΙΑΚΗΣ , μια συνεργασία που απέδωσε και προβλέπω που έχει παλλά να μας προσφέρει ακόμα.
 Την σειρα στο πάνθεον των χάρτινων ηρώων έχουν οι Εκδικητές με την παρουσία 
αρκετών άλλων υπερηρώων .Μια περιπέτεια με δημιουργους καταξιωμένους καλλιτέχνες όπωςBENDIS & ROMITA JR .

Η Ιστορία έχει ως εξής: Ο ΧΟΥΝΤ αποδράει απο την φυλακή και ξεκινάει μια αναζήτηση για να βρει τα Πετράδια της Αιωνιότητας. Οι Ιλουμινάτοι ,Οι Εκδικητές,Ο καθηγητής Ξαβιέ ,Ο Κ.Φανταστικός ,ο Ναμόρ ο Μπλάκ Μπολντ ο Δρ. Στρέιντζ

και μία πλειάδα άλλων χαρακτήρων θα προσπαθήσουν να σώσουν την κατάσταση και να σταματήσουν τον Χουντ που έχει κοσμική δύναμη  , θα τα καταφέρουν ;
 Και ο Νάσος που είναι ; Ο Θανάσης ντε ,Τον ΘΆΝΟ εννοώ  , μήπως είναι κάπού στην γωνιά κρυμένος ;


ΚΑΛΗ :bookclub: ΑΝΑΓΝΩΣΗ και ΚΑΛΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ

 

 *ΚΟ.ΠΕΡ .Κόμικς περιπτερου

 Υ.Γ.  Είμαι ιδιαίτερα χαρουμενος που ανοίγω πρώτος τις παρουσιάσεις της νέας δεκαετίας 2020

  • Like 21
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 3
  • Ευχαριστώ 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλή χρονιά και καλή αρχή μεγαλειότατε !

:beersanta:

Στα του κόμικ, χορταστικό τεύχος, πολύ καλύτερα το  3 σε 1 από τα τελευταία που είχε βγάλει η οξύ. Καλό σχέδιο, σύγχρονο , αν και με κουράζουν λίγο τα διαδοχικά μπαλονάκια στους διαλόγους.

 Στα της ιστορίας τώρα, πολύς κόσμος περνάει, προμηνύοντας μεγάλο χαμό αργότερα και το χτίσιμο γίνεται αρκετά στρωτά. Ο κακός της υπόθεσης δεν με πείθει απόλυτα... αλλά θα του δώσω το δικαίωμα της αμφιβολίας.

 Συνολικά μου άρεσε αρκετά και περιμένω την κατάληξη την επόμενη εβδομάδα,  για να καταλήξω στην τελική μου κρίση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Βασιλεύς των κόμικς 

 

Να πούμε ότι αυτή η "σειρά" των τευχών θα ολοκληρωθεί σε δύο μέρη, αντί για τρία που συνηθίζει να βγάζει τα κόμικς η ΟΞΥ στην εφημερίδα.

 

Ευχαριστούμε για την πρώτη παρουσίαση του έτους και της νέας δεκαετίας Βασιλιά μας. :thanks:

 

Εύχομαι να συνεχίσεις το ίδιο δυναμικά τις παρουσιάσεις σου κι αυτή την δεκαετία. :)

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε υπέρευχαριστούμε για την παρουσίαση, και καλή αρχή για το 2020!  :blob7:
Μια ερώτηση, έχει κάποιο θέμα η καταχώρηση της βάσης γιατι δεν μου εμφανίζει ωραία την στοίχηση και τις κατηγορίες.

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, sarkas είπε:

Μια ερώτηση, έχει κάποιο θέμα η καταχώρυση της βάσης γιατι δεν μου εμφανίζει ωραία την στοίχηση και τις κατηγορίες.

 

Είναι επειδή δεν έχει ακόμα καταχωρηθεί στην βάση, δεν έχουν περαστεί τα εξώφυλλα και δεν έχει γίνει ακόμα πινακάκι.

 

Όταν το επιμεληθούν οι αρμόδιοι θα φτιάξει. ;)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ω κατανοητό, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

λολ. Το πινακάκι είναι έτοιμο :) Αλλά θέλει σουλούπωμα η ενότητα! :D Δεν έχει ρυθμιστεί ακόμα να εμφανίζει πινακάκια! :D 

@sarkas Όπως έχεις προσέξει, πάνω από τα τόπικ σε κάποιες ενότητες, εμφανίζονται κάποια πινακάκια. (Η έμορφη στοίχιση που λες). Όπου είναι εκδόσεις, έχει αυτό το κλασσικό που βλέπεις. Στους δημιουργούς έχει ένα άλλο. Στα κόμικς μέσα σε εκδόσεις ένα άλλο :) Για ευνόητους λόγους, πρόσβαση στη δημιουργία αυτών των πινάκων, έχουν μόνο τα μέλη της Δ.Ο. Ως εκ τούτου, όταν κάποιος κάνει την παρουσίαση μιας έκδοσης, ακολουθεί τις οδηγίες που λέει αυτό εδώ το tutorial. Ουσιαστικά μας δίνει μασημένη την τροφή (αντί να γράφει μέσα στην παρουσίαση, το έγραψε αυτός, το σχεδίασε εκείνος, είχε αυτές τις διαστάσεις κ.ο.κ.), αλλά ταυτόχρονα βλέπει και ποια είναι τα πράγματα που χρειάζονται στη βάση (λχ πολλές φορές ξέχναγε ο κόσμος να γράψει διαστάσεις. Που έχει μια αξία να ξέρεις εάν είναι μικρό, μεγάλο, τεράστιο :D ) Από εκεί και πέρα όμως, όποιος θέλει μπορεί να προσθέτει πληροφορίες στη βάση (λχ το τάδε τεύχος Αγόρι από τη σελίδα τάδε μέχρι τη σελίδα δείνα, είχε αυτό το κόμικ, του τάδε δημιουργού κ.ο.κ.). Αντίστοιχο tutorial εδώθε.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Να ρωτησω για οποιον ξερει. Αυτο ειναι συγκεντρωτικη εκδοση των τευχων 7 εως 9. Τα τευχη 1-6 τα εχουμε δει καπου στην Ελλαδα ; ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

11 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Τα τευχη 1-6 τα εχουμε δει καπου στην Ελλαδα ; ;

 

Το 2012 είχε κυκλοφορήσει από την Anubis ΑΥΤΗ η σειρά.

Είναι οι ίδιοι δημιουργοί, αλλά σαν άσχετος με το αντικείμενο, δεν γνωρίζω αν είναι τα προηγούμενα τεύχη. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είναι τα προηγούμενα :)


Οπότε

The Avengers (vol.4) #1-6 (Marvel, 2010) -> AVENGERS (THE) (2012) - ANUBIS

The Avengers (vol.4) #7-12 (Marvel, 2010) -> Αυτά εδώ :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ευχαριστω παιδια! Παιρνω παιρνω απο εφημεριδες να δω ποτε θα διαβασω και κανα υπερηρωικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το πρώτο τεύχος. Μου άρεσε πολύ η ιστορία και το σχέδιο. Η ιστορία έχει ενδιαφέρον και δεν κουράζει και σε αφήνει με την περιέργεια να δεις τι θα γίνει στις επόμενες σελίδες. Πολύ καλή επιλογή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

εξωφυλλο-οπισθοφυλλο 2

AVENGERS2020_0002.jpg AVENGERS2020_0002z.jpg

μεταφερθηκαν στη βαση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά εντάξει μια πολύ ωραία ιστορία με ένα καλό σενάριο και με μια φανταστική υπόθεση καθώς θα μπορούσε να οδηγήσει πάλι σε ένα μεγάλο event όπως έναν ακόμα εμφύλιο πόλεμο,ήταν αρκετά υποσχόμενο μπορώ να πω μια τίμια ιστορία αν και περίμενα να δω λίγα παραπάνω πραγματάκια,εντάξει ειδικά στο τέλος αυτό που γίνεται με το γάντι (δεν μπορώ να πω γιατί είναι spoiler) ήταν μια ωραία έκπληξη. Αυτό που δεν μου άρεσε όμως ήταν το σχέδιο το βρήκα τελείως απαράδεκτο υπήρχαν κάποια καλά στοιχεία αλλά ήταν πολύ λίγα,οι σκηνές μάχης ήταν τελείως χάλια δεν καταλάβαινα τι γίνεται έβλεπα απλά άμορφες μάζες με φωτεινές γραμμές ότι κινούνται και καλά να δίνουν μάχες το έβλεπα και δεν μπορούσα να νιώσω πόνο τον μόνο πόνο που ένιωσα ήταν στα μάτια που ήταν αναγκασμένα να βλέπουν αυτό το πράγμα, έδειξα κάποια καρέ και στον πατέρα που δεν έχει ιδέα από σύγχρονα υπερηρωικά και η μόνη του ερώτηση ήταν γιατί το αγόρασα με το τόσο χάλια σκίτσο που έχει. Οι χαρακτήρες κάποιοι ήταν καλά σχεδιασμένοι και κάποιοι άλλοι όπως SPOILERRRRRR  (Θάνος και παρατηρητής )ήταν ήταν τι να πω τους μίσησα δεν θέλω να τους ξαναδώ τόσο πολύ. Δεν ξέρω ο Romita jr με απογοήτευσε πάρα πολύ από την ιστορία κρατάω μόνο την καλή και πολλά υποσχόμενη υπόθεση το τίμιο σενάριο του Bendis και τα λίγα καλά καρέ που είχε η ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα και εγώ το 2ο μέρος. Μου άρεσε πολύ -όπως και το πρώτο. Θα μπορούσαν όντως να έχουν πιο πολλές μάχες αλλά δεν πειράζει. Καλή επιλογή από την Οξύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  87
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  87
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το πρωτο μερος μου αρεσε περισσοτερο,το τελος μου φανηκε καπως βιαστικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έχοντας διαβάσει πρόσφατα τα προηγούμενα τεύχη έχω να πω ότι το σχέδιο δε βελτιώθηκε σημαντικά.

Οι σκηνές μάχης ήταν λίγο καλύτερα σχεδιασμένες ή ίσως να συνήθισα το κακό σχέδιο του JRJR :thinking: 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι ο ίδιος άνθρωπος που σχεδίασε το Amazing Spiderman - Home Coming (το #1 από Hachette)

 

Σαν ιστορία τώρα την βρήκα συμπαθητική, ο κακός δεν έπεισε πολύ αλλά είχε ένα ενδιαφέρον cliffahanger, η σειρά έκανε μια κοιλιά στη μέση (αλλά και πάλι τα τευχάκια κυλούσαν γρήγορα). Υπήρχαν και καναδυό καλούτσικα plot twist 

Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει παρέλαση χαρακτήρων λίγο-πολύ γνωστών. Σε κάποιες στιγμές βέβαια βρήκα άχρηστο το τι διάβαζα αφού δεν εμπλεκόταν πουθενά στην πλοκή (κοπέλα Νοβαρ, Αντμαν κ ironFist)

 

Τώρα αν με ρωτάτε αν είναι απαραίτητη η ανάγνωση των πρώτων original τευχών (1-6), θα απαντήσω πως όχι.

Διαβάζετε μια χαρά ως αυτοτελές, δεν συνεχίζει από εκεί που σταμάτησαν τα προηγούμενα (σαν ιστορία) αν και ίσως να υπάρχει ένα μπέρδεμα στην αρχή με το γίνεται και με τις λογομαχίες. 

Συνολικά λοιπόν, μέτρια πράγματα θα λεγα χωρίς να κλέψει εντυπώσεις. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να διαβάζω αυτή την ιστορία κάπως μουδιασμένα κι ο λόγος είναι ότι δεν πέρασα καλά με τα πρώτα τεύχη. Ευτυχώς, μετά την ανάγνωση συνειδητοποίησα ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα προς το καλύτερο. :)

 

Ο σεναριογράφος, πατάει σε γνωστά κι επιτυχημένα συμβάντα της Marvel και, με το να επαναφέρει στο προσκήνιο τα πετράδια της αιωνιότητας, δημιουργεί μία ιστορία παρεμφερή, που όμως έχει τον δικό της τύπο και χαρακτήρα. Δεν αντιγράφει τα παλιά, δανείζεται πολλά στοιχεία, αλλά δημιουργεί κάτι μοναδικό. Το cast των ηρώων που πρωταγωνιστούν είναι εξαιρετικό, ενώ ο κεντρικός villain, σε αντίθεση με το Gauntlet, είναι ένας θνητός, που όμως δεν τους βάζει εύκολα. Η πλοκή είναι κλιμακούμενη και σωστά δομημένη. Οι μάχες είναι σφοδρές, αλλά δεν μονοπωλούν το ενδιαφέρον, καθώς υπάρχει μπόλικη υπόθεση. Η σκηνοθεσία, επίσης, είναι άρτια και δημιουργεί την κατάλληλη ένταση κι αγωνία για την συνέχεια. Έξυπνη εισαγωγή, κατά την γνώμη μου, η διαμάχη ανάμεσα στα δύο στρατόπεδα των Avengers (του Captain America και του Ironman), ξυπνώντας μνήμες Civil War. Βέβαια, αυτή η εισαγωγή δεν πήρε μεγάλες διαστάσεις. Και φυσικά, όλα τα λεφτά ήταν η είσοδος του Thanos και το plot twist στο σημείο αυτό, που με άφησε με ανοιχτό το στόμα! :wow: Όσον αφορά το φινάλε, το ήθελα περισσότερο λεπτομερές κι όχι τόσο βιαστικό. Παραδέχομαι ότι προλαβαίνει να κλείσει σωστά την ιστορία, αλλά αν είχε ένα-δύο τεύχη ακόμα στην διάθεσή της, η ιστορία θα ανέπνεε καλύτερα. Εν κατακλείδι, σε σχέση με τα προηγούμενα τεύχη, εδώ είναι η νύχτα με την ημέρα. Πιστεύω ότι θα πρέπει να διαβαστεί από όλους τους λάτρεις των κόμικς της Marvel και των Avengers. :)

 

Στον εικαστικό τομέα φαίνεται να έχει γίνει πολύ προσεγμένη δουλειά. Το σχέδιο είναι αρκετά ζωντανό κι, αν και πραγματεύεται υπερφυσικά γεγονότα, τα εμφανίζει με αρκετά ρεαλιστικό τρόπο. Η γκάμα των χρωμάτων είναι μεγάλη κι ενισχύει την ζωντάνια που υπάρχει στα καρέ. Η μοναδική μου ένσταση είναι στην απόδοση των πρωταγωνιστών, που εμφανίζονται αρκετά χοντροκομμένοι, αλλοιώνοντας με αυτόν τον τρόπο το τελικό αποτέλεσμα, ευτυχώς στο ελάχιστο. :)

 

Η έκδοση, με εξαίρεση το λεπτό εξώφυλλο, είναι προσεγμένη κι αρκετά στιβαρή. Αν και το δέσιμο έχει γίνει με καρφίτσα, παρόλα αυτά φαίνεται ανθεκτική στις πολλές αναγνώσεις. Έξτρα υλικό δεν θα βρούμε μέσα. Ούτε καν τις κλασικές, πλέον, διαφημίσεις των graphic novels της εκδοτικής. :)

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το διάβασα κι εγώ χωρίς να έχω υψηλές προσδοκίες αλλά αποδείχτηκε πως ήταν μια ευχάριστη ιστορία που θα ήθελα να την δω να επεκτείνεται κι άλλο. Ο κακός μου άρεσε αρκετά και είχε πολύ κουλ design. Η πλοκή ήταν αρκετά απλή αλλά εξυπηρετούσε τον σκοπό της. Μου άρεσε ο τρόπος που εμπλέκονταν οι Ιλουμινάτι και πως συνέβαλλαν στην πλοκή. Η διαφωνία του Άιρον Μαν με τον Καπ μου φάνηκε λίγο άκυρη, σαν να την χρησιμοποιούσαν ως clickbait για τους fan του Civil War. Τουλάχιστον οδήγησε κάπου οπότε δεν παραπονιέμαι. Επική ήταν η σκηνή στην Περιοχή 51 καθώς και το cameo του Θάνος. Πολύ έξυπνος τρόπος για να τον χρησιμοποιήσουν. Γενικά εκτός από κάνα δυο ψιλοπράγματα (όπως π.χ. ότι υπήρχαν υπερβολικά πολλοί ήρωες ή ότι η Μαντάμ Μασκ εμφανίστηκε χωρίς λόγο) είναι μια διασκεδαστική ιστορία που αξίζει να διαβαστεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η ποιότητα των κυκλοφοριών του Οξύ μαζί με το Έθνος δεν ήταν τρομερή, αλλά θεωρούσα ότι θα κλείσουν με μια καλή ιστορία όπως και έγινε. Κατ' αρχάς να πω πως μου άρεσε η επιλογή να γίνει η έκδοση σε 2 τεύχη και όχι 3. Όταν έχεις 3 τευχάκια, τα ξεπετάς γρήγορα, σαν cheeseburger στα Mac, ενώ τα 2 τεύχη χαλαρώνεις και τα χορταίνεις περισσότερο. Επίσης η ποιότητα της έκδοσης είναι η γνωστή, αλλά το χαρτί στο πρώτο και ειδικά στο δεύτερο τεύχος είχαν μία πολύ άσχημη μυρωδιά, θέμα που έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν.

 

Τώρα για την ιστορία, δεν είχα διαβάσει τα πρώτα τεύχη που είχαν κυκλοφορήσει με την Anubis, οπότε ξεκίνησα με το σκεπτικό ότι διαβάζεται ως αυτοτελές που όντως διαβάζεται. Το σενάριο ήταν καλό, ένιωσα ότι χρησιμοποιούνται πολύ παραπάνω ήρωες από όσους ίσως χρειάζονταν, καθώς και ότι ο ρυθμός ήταν λίγο κακός. Το πρώτο τεύχος κυλάει στρωτά, σετάρει πολύ σωστά τη μάχη που πρόκειται να έρθει. Το δεύτερο από την άλλη ήταν λίγο πιο γρήγορο και βιαστικό σε σχέση με το πρώτο, μπορούσε να γίνει καλύτερος χειρισμός.

 

Το σχέδιο του John Romita Jr, αν και όπως έχω ξαναπεί μου αρέσουν οι δουλειές του και ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με Spider-Man είναι απολαυστικός, δε με ενθουσίασε, είχε κάποιες σκηνές όπου η έντονη γραφή υποστηριζόταν άψογα, οι μάχες ήταν όμορφες, αλλά όταν οι χαρακτήρες συζητούσαν, κάποιοι στο μακρινό φόντο ήταν ελλειπώς σχεδιασμένοι και στο κοντινό πλάνο μέτρια πράγματα. Γενικά με τα πρόσωπα άλλοτε του βγαίνει και άλλοτε δεν του βγαίνει του JRJ και όπως έχω ξαναπεί, σε μεγάλα events ή ιστορίες που χρησιμοποιείται μεγάλο εύρος ηρώων, πρέπει ο penciller να μπορεί να τους σχεδιάζει όλους εξίσου καλά, αλλιώς το σχέδιο βγαίνει άνισο όπως σε αυτήν την περίπτωση. Σε γενικές γραμμές, είναι καλή ιστορία για Avengers και θα την πρότεινα γιατί έχει και τα Gems που πάντα παρουσιάζουν ενδιαφέρον, ειδικά στις μάχες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ξαναδιαβάζοντας την ιστορία τώρα μέσα στην καραντίνα γύρισα για να ξαναγράψω την κριτική που έχω παραπάνω και να αναθεωρήσω κάποια πράγματα.

Ένα από τα μεγαλύτερα μυστικά στην ιστορία της Marvel αποκαλύπτεται και μπορεί να αναζωπυρώσει τον Εμφύλιο πόλεμο μεταξύ του Τόνι Σταρκ και του Στιβ Ρότζερς.

Οι Ιλουμινάτι πίστευαν ότι οι μέρες τους ως προστάτες του κόσμους τέλειωσαν,μέχρι που ο Χουντ απέδρασε από τη φυλακή και  ξεκίνησε μια αναζήτηση για να συγκεντρώσει τα πανίσχυρα Πετράδια της Αιωνιότητας,των οποίων τη φύλαξη είχε αναλάβει το απόκρυφο τραστ των διανοιών.Τώρα, ο Άιρον Μαν,ο καθηγητής Χ,π Κύριος Φανταστικός,ο Ναμορ ο Υποβρύχιος,ο Δρ Στρειντζ και ο Μπλακ Μπολτ θα αντιμετωπίσουν ένα ξεκαθάρισμα λογαριασμών χωρίς προηγούμενο. Ο Στιβ Ρότζερς -ο πρώην Κάπτεν Αμέρικα και τωρινός διοικητής των εκδικητών μαθαίνει γι' αυτό  το τέχνασμα που κρατάει χρόνια.Θα είναι αρκετή η συνδυαστική ισχύς των Εκδικητών,των Νέων Εκδικητών,των Μυστικών Εκδικητών και των Ιλουμινάτι για να νικήσουν έναν Χουντ που κατέχει κοσμική δύναμη;

Και μήπως κάποιος είπε <<Θάνος>>;

Η παρά κάτω κριτική έχει μερικά spoiler οπότε όποιος δεν την έχει διαβάσει ακόμα καλύτερα να μην διαβάσει την κριτική.

Αυτή η ιστορία θα μπορούσε να αποτελέσει μια από τις κορυφαίες ιστορίες των τελευταίων χρόνων και μια ιστορία που θα μπορούσε να φέρει έναν νέο εμφύλιο με σοβαρή αιτία.Πραγματικά η ιδέα της ιστορίας είναι πολλά υποσχόμενη δίνοντάς μας πολλά πράγματα.Οι ιστορία εντάσσει πολλούς χαρακτήρες και ενώ αυτό για πολλούς σε πρώτη φάση είναι καλό αν εμβαθύνουμε όμως θα δούμε πως αυτό δεν βοηθάει καθόλου στην ιστορία πραγματικά οι χαρακτήρες είναι πάρα πολλοί και αυτήν τη φορά ο Bendis  δεν μπορεί να τους διαχειριστεί με αποτέλεσμα να χτίζει πράγματα και καταστάσεις αλλά τα αφήνει μισά.Μιας και έπιασα τον Bendis να μιλήσω λίγο και για το σενάριο,στα πρώτα τεύχη της ιστορίας ο Bendis είχε ένα ρηχό σενάριο που βοηθούσε στην πλοκή κι δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο ,στα μέσα της ιστορίας όμως ο Bendis έκανε ότι συνηθίζει το τελευταία χρόνια ατελείωτη διάλογοι και φιλοσοφίες ολόκληρη η σελίδα γέμιζε πλαίσια αφήγησης κάτι που με κούρασε πολύ και τραβούσε και πολύ τόσο που προς το φινάλε της ιστορίας δεν θυμόμουν ποίος είναι ο στόχος της ιστορίας.Γενικά η ιστορία το είχε πολύ αυτό ασχολούταν με πολλά ταυτόχρονα ξέφευγε από τον αρχικό της στόχο και με τα τόσα λόγια δεν μπορούσες να συγκεντρωθείς.Από το σενάριο θα πάω στους χαρακτήρες και πρώτων θα αναλύσω των κακό χωρίς αιτία,κυριολεκτικά ο κακός υπάρχει για να λέμε υπάρχει και ένας κακός στην ιστορία,δεν μας ανέλυσαν καθόλου τα κίνητρα του γιατί το κάνει όλο αυτό (ναι ναι απύθμενη δύναμη και εξουσία αλλά γιατί)δες μας ανέλυσαν καθόλου τον χαρακτήρα,επίσης η απόκτηση των πετραδιών ήταν πανεύκολη ναι μπορεί να υπήρχαν κρυφά σύμπαντα που οφελούσαν στην προστασία των πετραδιών και χαμένες πόλεις αλλά δεν δυσκόλεψαν καθόλου τον κακό να αποκτήσει τα πετράδια θα μπορούσε να το είχε κάνει πιο δύσκολο,και τώρα που ανέφερα τα πετράδια ας πιάσουμε λίγο και αυτά,είναι πέτρες που έχουν κοσμική δύναμη της απέκτησε όλες και δεν μπόρεσε ποτέ να κερδίσει,μπορεί στην αρχή να έριξε κάτω μερικούς πανίσχυρους ήρωες αλλά μετά και στην τελική μάχη δεν έκανε τίποτα άλλη μια απόδειξη ότι ο κακός δεν ήταν χρήσιμος στην ιστορία.Τώρα στους υπόλοιπους χαρακτήρες αν εξαιρέσουμε τους Ιλουμινάτι των Στιβ Ρόντζερς και ελάχιστα τον Red hulk οι υπόλοιπει βρίσκονταν εκεί να το πω λίγο μπακαλίστικα για το μπούγιο,ο Bendis ήθελε να υπάρχουν αρκετοί ήρωες για να σου δίνει την αίσθηση μεγάλου event και για να μιλάνε μερικές φορές μερικοί ήρωες μεταξύ τους για να δείξουν ότι έχουν χημεία αν και πιστεύω πως υπήρχε κι' άλλος ένας λόγος να υπάρχουν πολλοί ήρωες ώστε ο αναγνώστης με όσα συνέβαιναν να φοβάται μην ξεσπάσει νέος εμφύλιος και δει μάχες μεταξύ δύο στρατοπέδων.Τελευταίο άφησα το σχέδιο και νομίζω πως δεν έπρεπε να αναφερθώ καν,στην συγκεκριμένη ιστορία όπως είπα και στην άλλη κριτική μου ο john romita jr δεν δίνει ούτε το 10% του εαυτού του,το σχέδιο σε πολλά σημεία ήταν απαράδεκτα κακό με άσχημα σχεδιασμένα και ανέκφραστα πρόσωπα και μάχες που δεν ξεχώριζες τίποτα μιας και έδειχνε μόνο κακά σχεδιασμένα χέρια πολλές φωτεινές γραμμές και γενικά φωτεινά πλάνα πλάνα με άμορφες μάζες να χτυπιούνται.

Αν έπρεπε να κάνω έναν απολογισμό η ιστορία έχει μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία καθώς ο συγγραφέας πόνταρε στο ότι ο αναγνώστης θα φοβάται και θα ανησυχεί για μια νέα εμφύλια σύγκρουση,είχε μερικά ωραία στοιχεία αιφνιδιασμού και ξαφνιασμού αλλά μέχρι εκεί, η ιστορία κούρασε με τη μεγάλη και χωρίς λόγο αφήγηση του watcher και το πολύ άσχημο σχέδιο είχε τις δομές να γίνει μεγάλη επιτυχία αλλά ο Bendis το έχασε  στον δρόμο.

Κλείνοντας θέλω να πω πως Bendis και Romita jr είναι δίκοπα μαχαίρια καθώς και οι δύο είναι εξαιρετική καλλιτέχνες αλλά είναι πολλές και οι φορές που έχουν κάνει πολλές και λάθος επιλογές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μετά από πολύ καιρό διαβάστηκε και αυτή η ιστορία. Στο σύνολό της δεν με ξετρέλανε, αλλά σε γενικές γραμμές μου άφησε καλή εντύπωση. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το σχέδιο που το βρήκα λίγο κάτω του μετρίου. Ωστόσο η ιστορία στο τελευταίο τεύχος μου γέννησε μία απορία την οποία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας σε περίπτωση που κάποιο παιδί γνωρίζει και έχει όρεξη να απαντήσει.

 

Spoiler

Στο σημείο της τελικής μάχης του τελευταίου τεύχους λοιπόν, ο Χουντ με το Πετράδι της Πραγματικότητας εξαφανίζει τον Άιρον Μαν. Πώς αυτός μετά εμφανίστηκε στο τέλος με το Γάντι της Αιωνιότητας; Είναι ικανά τα υπόλοιπα Πετράδια (συγκεντρωτικά) να τον επαναφέρουν πίσω;

 

(Εδώ να κάνω μία διευκρίνηση και να αναφέρω ότι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα σχετικά με τις ιδιότητες των Πετραδιών της Αιωνιότητας όταν αυτά είναι μόνα τους, ή όλα μαζί στο Γάντι της Αιωνιότητας.)

 

Όπως και να 'χει με ενόχλησε (πολύ) που αυτό το κομμάτι πέρασε στα γρήγορα και δεν αιτιολογήθηκε από τον Μπέντις.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.