Μετάβαση στο περιεχόμενο

ComicStreet, Νέα Ελληνική Κοινότητα Comic!


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Νομίζω οτι εδώ ταιριάζει η έκφραση κοιτάμε το Δένδρο και χάνουμε το δάσος 

 

πρώτον  υπήρχαν διάφορες μεταξύ των μελών  και κάποιοι αποφάσισαν να διαχωρίσουν την θέση τους να πάρουν το καπελάκι τους και να φύγουν τιποτα το περίεργο . 

 

δευτερο ολοι αυτοί που έφυγαν ήταν εξαίρετα μέλη της λέσχης πολυ καλα παιδια οι περισσότεροι γνωστοι μου και είχαν βοηθήσει τα μέγιστα  για να ζούμε ολοι αυτο που σήμερα  λέγεται λέσχη φίλων κόμιξ 

 

τριτο με την βοήθεια τους και με πολυ κόπο και πόνο και απειρες ωρες υπαρχει αυτή την στιγμή φοβερό υλικό για κόμιξ στη λέσχη 

 

τεταρτο άσχετου λόγου η λέσχη μείωσε την δυναμική της σε όλα τα επίπεδα αλλα και το ειδικό της βάρος 

 

πεμπτο και αρκετά ανησυχητικό ειναι οτι πολλα μέλη πλέον δεν πηγαίνουν στην λέσχη με αποτέλεσμα η λέσχη να μην ειναι ποτε η ίδια 

 

τελος πριν κάποιος κατηγορήσει , αναθεματίζει η απαξιώσει αλλα παιδια που δουλεύουν την τρέλα  τους απο αλλο μετεριζι καλό θα ειναι να το σκεφτεί 2 φορές . 

Εχοντας το θάρρος αλλα κυριως το θράσος της γνώμης μου και την μακρά μου πορεία στα κόμιξ καλό θα ήταν να δούμε πως μπορούμε να γεφυρώσουμε την απόσταση και εαν οχι να μάθουμε να ζούμε ολοι μαζί  στο και διαφορετική . 

 

Το αν το site ειναι copy η εαν έχει πωλήσεις η αλλη φιλοσοφία νομίζω οτι δεν ειναι υλικό για συζήτηση . 

 

σε όποιον αρέσει μπαίνει και συμμετέχει σε όποιον δεν αρέσει το αγνοεί 

 

Ξερω οτι ειναι δύσκολη συζήτηση  και ακόμα πιο δύσκολο να έχεις φίλους και στα 2 sites αλλα ετσι ειναι η ζωή και θα πρεπει να κρατούνται οι κατάλληλες ισορροπίες ώστε να μην υπάρχουν θέματα στην βάση οτι ολοι αγαπούν τα κόμιξ . 

 

Υγ  δεν ειναι ωρα να χωριστουμε σε βόρειους και νότιους στην ίδια χώρα των κόμιξ ζούμε ολοι 

Επεξεργασία από nikos99
  • Like 8
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, mko είπε:

Τώρα ρε παιδιά λέμε ποιο μας αρέσει και προτιμάμε ή αν υπάρχουν διαφορες;Μου λες ότι χρειάζεσαι ποικιλία ή ότι θες πράγματα που δεν υπάρχουν σε εκείνο το φόρουμ.Και;

Σου είπα εγώ ότι είναι καλύτερο;Είπα πως υπάρχουν διαφορές και μέχρι τώρα κανείς δεν μου το έχει αντικρούσει αυτό.Μου λέτε ποιο προτιμά ο περισσότερος κόσμος και αν χρειάζεται να έχουν εξώφυλλα οι παρουσιάσεις και μου αιτιολογειτε γιατί δεν είναι αυστηρό το σύστημα εδώ.Δεν σας τα ζήτησα αυτά.

 

"Αυτό για τον πίνακα και τις παρουσιάσεις είναι όντως αυστηρό". Αυτό αναφέρω στο πρώτο ποστ μου, άρα που ακριβώς αιτιολογώ ότι δεν είναι αυστηρό. Δεύτερον στο κομμάτι των διαφορών και εγώ και ο @Laz33 και ο @sarkas αναφέρουμε ομοιότητες στο κομμάτι των ενοτήτων όσο και τεχνικές στην αρχική σελίδα και στα προφίλ, εμείς δεν είπαμε πουθενά ότι δεν υπάρχουν διαφορές, απλά αυτές είναι πολύ μικρές σε σημείο που μπορεί να χάνονται στο μάτι του απλού αναγνώστη. Άρα πολύ απλά σου αναφέρουμε ομοιότητες και μας λες ότι υπάρχουν διαφορές σε κομμάτι θεματολογίας που πράγματι υπάρχουν και για αυτό κάποιοι άνθρωποι αποφάσισαν να στήσουν τη δική τους παρεούλα να τα λένε κάπου αλλού. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει επιθετικότητα, όταν υπάρχουν ξεκάθαρα επιχειρήματα σε όσα αναφέρω εγώ και τα παιδιά. Το να υπάρχουν μικρές διαφορές που αναφέρεις δεν αναιρεί τις τεράστιες ομοιότητες που αναφέρουν οι υπόλοιποι. Το κομμάτι σχετικά με το τι προτιμώ είναι η δεύτερη παράγραφος και είναι η γνώμη μου, η οποία δεν απευθυνόταν ως επιχείρημα, καθώς αυτά τα ανέφερα στην πρώτη παράγραφο. Τέλος πάντων, εγώ θα ήθελα να βάλω εδώ μια τελεία από μεριάς μου, προτιμώ να συνεχίσω συζήτηση πάνω σε κάποιο κόμικ και όχι στο να εξηγώ μια προσωπική άποψη :) 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2079 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

38 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Εμένα μου ζητήθηκε, ναι. Από χρήστες που (μόλις) μπήκα στο comicstreet και τους είδα με κόκκινα. Οπότε το βρίσκω ελαφρώς (και λίγα λέω) αστείο ως πρόσχημα. Κάτι έγινε. Εμείς οι χωριάτηδες από τις 4 γωνιές της χώρας δεν ξέρουμε. Και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να μας ενημερώσει. Το ότι είμαι mod με γαλάζια δε σημαίνει κάτι, δεν έχω a priori καμία προτίμηση στον Valtasar. Αν έπρεπε να φύγω, θα έφευγα όπως όλοι οι άλλοι (εφόσον γινόταν κάτι που θα μου προκαλούσε την ανάγκη αυτή). Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να μας ενημερώσει εμάς τους χωριάτηδες που είμαστε μακριά από την έδρα της Λέσχης (ούτε κάν στα ενδότερα για όσους απορούν). Αυτό.

 

Disclaimer: Ξαναλέω ότι δεν έχω απολύτως τίποτα με τα παιδιά εκεί και ενδεχομένως τώρα που ο χρόνος μας θα αυξηθεί λόγω καραντίνας να πάω κι από εκεί μία βόλτα. Αναφέρω όμως σαφέστατα μερικά πραματάκια που μου κάνουν άσχημη εντύπωση από την αρχή.

συμφωνώ ότι ,  ίσως θα έπρεπε,  κάποιος που γνωρίζει πως έγινε η διάσπαση να μας ενημερώσει για να μην λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

Αν και νομίζω ότι δεν έχει σημασία πια , γιατί αν ραγίσει το γυαλί δύσκολα ξανακολλάει . 

Αυτό που συνέβει είναι λυπηρό  για μένα,  που,  προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα, πόσο μάλλον για όλους αυτούς που γνωρίζονταν καιρό και είχαν περάσει όμορφες στιγμές μαζί.   

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

38 λεπτά πριν, nikos99 είπε:

Ξερω οτι ειναι δύσκολη συζήτηση  και ακόμα πιο δύσκολο να έχεις φίλους και στα 2 sites αλλα ετσι ειναι η ζωή και θα πρεπει να κρατούνται οι κατάλληλες ισορροπίες ώστε να μην υπάρχουν θέματα στην βάση οτι ολοι αγαπούν τα κόμιξ .

Συμφωνώ και επαυξάνω

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@nikolas12 εγώ πάντως δεν αναλύω την προσωπική μου αποψη,γεγονότα αναφέρω.Υπαρχουν διαφορές ανάμεσα στα δύο φορα,το αν είναι αρκετές για τη διάσπαση και αν είναι καλύτερο το ένα φόρουμ η το άλλο επαφίεται στην κρίση και την άποψη του καθενός.Αλλα διαφορές νοοτροπίας υπάρχουν και επίσης το φορμάτ σίγουρα  δεν είναι  χυδαία αντιγραφή του παρόντος φόρουμ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Παιδιά, δε χρειάζεται να το παιδεύετε. Διαφορές στο περιεχόμενο και τη διαχείριση υπάρχουν και είναι φυσιολογικό να υπάρχουν. Σχετικά με την εμφάνιση, η Invision (η πλατφόρμα που χρησιμοποιούμε και τα δύο φορά) είναι η καλύτερη διεθνώς και είναι πολύ φυσιολογικό να έχει ομοιότητες στις λειτουργίες και την εμφάνιση. Το ότι χρησιμοποιούν τα ίδια εργαλεία (που είναι τα καλύτερα) δεν τους κάνει αντιγραφείς.

 

Επίσης, όλοι οι διαχειριστές, ήταν για πολλά χρόνια μέλη της ΔΟ του GC και φυσικά, η εμπειρία τους θα τους βοηθήσει στην επιβίωση του εγχειρήματος που έκαναν.

Ήμουν πάντα (και θα είμαι) υπέρ της ενότητας, της ομοψυχίας και της συλλογικής προσπάθειας. Αυτό όμως δεν προϋποθέτει ότι κάποιοι δε θα στραβώσουν μαζί μου ή με τον τρόπο που διοικώ. Ο λόγος της απομάκρυνσης μελών δεν είναι ποτέ ένας. Ο καθένας τα βλέπει με το δικό του τρόπο και έχει τα δικά του πιστεύω.

Καλώς ή κακώς εδώ, εγώ και ο germ είμαστε αυτοί που χαράζουν γραμμή και παίρνουν τις τελικές αποφάσεις. Υπάρχουν πάντα αυτοί που δε συμφωνούν και κινούνται ανάλογα. Αυτό δε σημαίνει ότι κάνουν λάθος ή ότι εμείς είμαστε οι σωστοί. Το αποτέλεσμα και ο χρόνος θα δείξει. Ας κάνουμε υπομονή ώστε το νέο φορά να πατήσει στα πόδια του (είναι πολύ νέο ακόμα), να βρει το δρόμο του και να αφήσει το στίγμα του. Είναι άδικο αυτή τη στιγμή να συγκρίνετε, ένα φορά 13 χρόνων, με προσφορά χιλιάδων μελών και δεκάδες πρωτιές, με ένα φορά μερικών μηνών.

 

Εσείς είσαστε αυτοί που θα κρίνετε το αποτέλεσμα. Είναι σωστό να υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις για να μπορεί ο καθένας να συγκρίνει και να παίρνει αυτό που θέλει και τον καλύπτει.

 

Κάποιοι με ρωτούν αν πειράζει που θα γραφτούν εκεί. Το είπα και το ξαναλέω : δεν είμαστε ανταγωνιστικοί με ΚΑΝΕΝΑΝ που ασχολείται με το αγαπημένο μας χόμπυ.  Όλοι όσοι αγαπάμε τα κόμικς, ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ, άσχετα πόσα φορά, blogs, εταιρείες, λέσχες, ΑΜΚΕ υπάρχουν.

ΔΕΝ είμαστε οπαδοί κανενός, είμαστε φίλαθλοι. Να γραφτείτε και εκεί (μακάρι να με δεχόντουσαν και εμένα), να προσφέρετε να συζητάτε. Και τα ίδια να πείτε εδώ και εκεί, κανένα πρόβλημα, άλλα άτομα εκεί, άλλα εδώ. Σημασία έχει να συμμετέχετε και να μην είστε αδρανείς. Όσο περισσότερο επικοινωνούμε τόσο καλύτερα για την 9η τέχνη. Όσο περισσότεροι ασχολούμαστε, τόσο περισσότερα κόμικς θα διαβάζουμε :)

 

:cheers3:

  • Like 20
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.