Μετάβαση στο περιεχόμενο

ComicStreet, Νέα Ελληνική Κοινότητα Comic!


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

ComicStreet.jpg

 

www.comicstreet.gr

 

Το να γεννιέται μια νέα Κοινότητα με θέμα τα Κόμικς, δεν είναι συνηθισμένο γεγονός :)

Από τις αρχές του έτους, δημιουργήθηκε η κοινότητα ComicStreet, ένα πολύ όμορφο φόρουμ με θέμα τα κόμικς.

Απ' ότι είδα, έχει αξιόλογους συντελεστές, παιδιά που αγαπάνε την 9η τέχνη και είναι έμπειρα στα φόρουμ, οπότε οι επιτυχίες είναι σίγουρες!

 

Η ΔΟ του GC του εύχεται ολόψυχα να είναι καλοτάξιδο, να μακροημερεύσει και να δυναμώσει τα κόμικ στη χώρα μας!

 

:cheers3:

 

  • Like 25
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32430
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βλέπω κάποια γνωστά άτομα.
Έφυγαν από εδώ παιδιά που ήταν μέλη (κάποια μάλιστα admins) και δημιούργησαν δικό τους φόρουμ;
Τι φάση;

Κάτι παίχτηκε που δεν μας λέτε  :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ναι, όλοι έχουν περάσει από τη ΔΟ του GC αλλά αυτό δε μας κάνει αντίπαλους (από τη μεριά του GC φυσικά). :)

Ακόμα μία Κοινότητα για κόμικς είναι καλό γεγονός για το χώρο.

 

Τα μονοπώλια δεν κάνουν κανένα καλό και το GC είναι μονοπώλιο για 13 χρόνια :)

Πάντα υπάρχουν απόψεις και ιδέες που δε συμβαδίζουν με κάποια ομάδα ή κάποια άτομα. Τι πιο φυσιολογικό να υπάρχει ένας χώρος για αυτούς που δε γουστάρουν πλέον το GC.

 

:cheers3:

  • Like 15
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32430
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άρα όντως κάτι παίχτηκε και τα τσουγκρίσατε με κάποια άτομα :D

Μάιστα.
Σίγουρα δεν είναι κακό να υπάρχει κι άλλο αντίστοιχο φόρουμ.

Τους εύχομαι κι εγώ καλή επιτυχία :)

  • Like 8
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

 

  • Like 2
  • Respect 1
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θα παω λιγο κοντρα στο ρευμα και θα πω οτι μακαρι να μην ειχε γινει ποτέ κανένα Σχισμα και να μη χρειαζοταν απο δω και περα εμεις οι απλοι θνητοι κομικσακηδες να μπαινουμε σε δυο διαφορετικους ιστοτοπους. Αφου ομως πλεον ειναι κατι τετοιο αδυνατον, ευχομαι και το νεο site να μακροημερευσει παραλληλα με τη συνέχεια του GC .

  • Like 15
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

θεωρω οτι ασχετα με το τι εγινε το γεγονος οτι  καποιοι εφυγαν και βρηκαν στεγη αλλου  ειναι καλο  γιατι θα υπαρχει πολυφωνια και ακομα πιο πολλα ενδιαφεροντα

σιγουρα η ισχυς εν τη ενωση αλλα αμα δεν τα βρισκεις ακολουθεις αλλο μονοπατι

το βρισκω  θετικο αλλα και τιμητικο για την λεσχη που το αναφερει και ισως στο μελλον να κανουν και κοινα events , γιατι οχι την ιδια τρελλα κουβαλαμε

 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το'χω ξαναδεί το έργο, με την ρετρό κοινότητα...

 

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2079 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

κι έμενα αυτό με στεναχωρεί γιατί ενωμένοι είχαν πετύχει πολλά πολλά πράγματα σε αυτά τα 13+ χρόνια.

Κρίμα....:(.  

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τουλαχιστον ας εκαναν κατι προτοτυπο , δεν το θεωρο σωστο να αντιγραψουν μια ιστοσελιδα γιατι δεν γουσταρουν αυτον που εκτισε το greekcomics, ας εμεναν απλοι επισκεπτες σε αυτη την σελιδα χωρις αξιοματα μια παρεα ολοι 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κι εγώ το έχω ξαναδεί το έργο καθώς έχω ασχοληθεί με αθλητικούς και πολιτιστικούς συλλόγους. Κάποιοι θα φύγουν τελείως και δε θα ξανασχοληθούν, άλλοι θα φτιάξουν νέα ομάδα, σύλλογο ή θα ενταχθούν σε μια υπάρχουσα (τώρα που το σκέφτομαι παραδείγματα ανάλογα υπάρχουν άπειρα στην ανθρώπινη ιστορία, είναι φαίνεται έμφυτη η τάση στον άνθρωπο να διαφοροποιείται).

 Για αυτούς που παίρνουν αυτές τις δύσκολες αποφάσεις πάντα είναι επώδυνο βέβαια, αλλά όσον αφορά εμάς τους υπόλοιπους, που δεν ασχολούμαστε με τα οργανωτικά, η πολυφωνία νομίζω πως είναι υπέρ μας λόγω του αναμενόμενου συναγωνισμού-ανταγωνισμού.

 Τους εύχομαι καλή συνέχεια!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32430
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλό είναι να υπάρχει πολυφωνία.
Το κακό είναι ότι το forum τους είναι εντελώς αντιγραφή του δικού μας.
Το όλο στήσιμο, μέχρι και οι τίτλοι στις ενότητες είναι photocopy.

Aπ΄τη στιγμή που αυτά τα άτομα καλώς ή κακώς επέλεξαν να διαφοροποιηθούν, ας έφτιαχναν τουλάχιστον κάτι πρωτότυπο και όχι ένα greekcomics #2 :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

 Κακό για μένα δεν είναι η αντιγραφή ή επανάληψη του ίδιου έργου, καθώς αυτό θέλουν, αυτό κάνουν και θα βρεθεί και κοινό να ακολουθήσει.

Ενώ το καλό είναι η πολυφωνία, το αναπόφευκτο κακό είναι πως μειώνεται η δυναμική του όλου εγχειρήματος περί κόμικς στην Ελλάδα της οποίας το αναγνωστικό κοινό είναι έτσι κι αλλιώς -δυστυχώς- ολιγάριθμο. 

Για παράδειγμα, αν παρομοιάσουμε τους φίλους των κόμικς με μια ομάδα κάποιας πόλης, πιο πολλές δυνατότητες αγωνιστικής διάκρισης θα είχε αν όλοι υποστήριζαν μία ομάδα αντί για δύο. Μοιράζονται οι χορηγίες και τα χρήματα (βασικότατο), οι παίκτες, το ενδιαφέρον, δημιουργείται σχεδόν πάντα κόντρα και χαμηλώνει γενικά το αθλητικό ταβάνι της περιοχής.

 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, stepgios είπε:

 Κακό για μένα δεν είναι η αντιγραφή ή επανάληψη του ίδιου έργου, καθώς αυτό θέλουν, αυτό κάνουν και θα βρεθεί και κοινό να ακολουθήσει.

Ενώ το καλό είναι η πολυφωνία, το αναπόφευκτο κακό είναι πως μειώνεται η δυναμική του όλου εγχειρήματος περί κόμικς στην Ελλάδα της οποίας το αναγνωστικό κοινό είναι έτσι κι αλλιώς -δυστυχώς- ολιγάριθμο. 

Για παράδειγμα, αν παρομοιάσουμε τους φίλους των κόμικς με μια ομάδα κάποιας πόλης, πιο πολλές δυνατότητες αγωνιστικής διάκρισης θα είχε αν όλοι υποστήριζαν μία ομάδα αντί για δύο. Μοιράζονται οι χορηγίες και τα χρήματα (βασικότατο), οι παίκτες, το ενδιαφέρον, δημιουργείται σχεδόν πάντα κόντρα και χαμηλώνει γενικά το αθλητικό ταβάνι της περιοχής.

 

 

Η πρόταση σε bold είναι ολόσωστη, δηλαδή καλό να υπάρχει πολυφωνία, αλλά σε κοινότητες όπως το κόμικ που το κοινό δεν είναι υπεράριθμο, ισχύει περισσότερο το "η ισχύς εν τη ενώσει" και καλό είναι σχίσματα όπως αυτό που συνέβη στο greekcomics να μη συμβαίνουν.

 

Αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω και συμφωνώ απόλυτα είναι η αντιγραφή στο layout του σάιτ, καλώς ή κακώς αν διατείνεσαι ότι προσφέρεις κάτι καινούριο, καλό θα ήταν να θυμίζει κάτι διαφορετικό τόσο από άποψη θεματολογίας όσο και από άποψη εμφάνισης. Συμμετέχω σε άλλο ένα φόρουμ ενεργά εδώ και 13 χρόνια και έχω ζήσει σχίσμα και το "νέο φόρουμ" που έφτιαξαν τα άλλα μέλη ήταν κι αυτό αντιγραφή του πρωτότυπου, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Καλώς ή κακώς τέτοια σχίσματα οδηγούν σε νέες, μικρότερες παρέες και κάνουν δυσκολότερη την επιβίωση της κάθε μίας. Ούτως ή άλλως, αυτό που τέθηκε εξαιρετικά και στο πρώτο ποστ, είναι ότι από τη μεριά του greekcomics δεν υπάρχει ανταγωνισμός και ούτε πρόκειται, τα traffic ranks για όποιον ξέρει αποτελούν αποδεικτικό και μπορεί να δει εύκολα και γρήγορα το traffic και τα νούμερα σε κάθε σάιτ και να βγάλει συμπεράσματα.

 

Εγώ αυτό που κρατάω από συζητήσεις με άλλα μέλη της Λέσχης είναι ότι το κόμικ υπάρχει για να ενώνει τους ανθρώπους και όχι να τους χωρίζει και το νόημα είναι να περνάμε καλά όπου κι αν βρισκόμαστε.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ας πω και γω την άποψη μου. Καλά κάνει ότι και να κάνει όποιος θέλει. Και αν είναι carbon copy ας είναι. Και στην αντίστοιχη διάσπαση του φόρουμ των 4Τ που έζησα λίγο πολύ ήταν ίδιο το φορμάτ, γιατί πόση ποικιλία να υπάρχει σε ένα φορμάτ φόρουμ;

 

Προσωπικά δεν ασχολήθηκα με την διάσπαση για δύο λόγους. Ο ένας ήταν ότι δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ. Ο δεύτερος είναι ότι προφανώς κάτι έγινε. Δεν ξέρω και πλέον δε με νοιάζει. Δεν ήρθε ένας ούτε ένας να μου/μας πει: Φεύγουμε γιατί ο Βαλτάσαρ κλέβει κόμικς από παιδάκια και τα πουλάει στη μαύρη αγορά. Φεύγουμε γιατί ο Γερμάνικους είναι καθήκι. Φεύγουμε για αυτό και αυτό το λόγο. 

 

Αλλά το όλο concept: Φύγε από εκεί που έχεις γράψει άρθρα, blog post, αφιερώματα, συζητήσεις γιατί το δίπλα παρεάκι είναι πιο τρελό από αυτό εδώ, συγνώμη αλλά δε με καλύπτει. Όσο και αν οι περισσότεροι συντελεστές του δίπλα, μου είναι συμπαθέστατοι, όσο και αν απολάμβανα τους συζητήσεις μας, όσο και αν τους γνώρισα σε μεγάλο βαθμό και προσωπικά.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και μένα μου κανε τρομερή εντύπωση που άνοιξε ένα σάιτ όχι παρόμοιο, αλλά όλοιδιο χωρίς ίχνος καινοτομίας (έστω και οπτικής) και παρόλα αυτά να αυτοχαρακτηρίζεται ως κάτι το διαφορετικό.

   Έκανα λοιπόν και γω την προσπάθεια να μάθω τι διαφορετικό θα μας προσφέρει όταν πρωτοάνοιξε και έτσι έγραψα στα παιδιά στο Φωναχτόκουτο και όχί σε κάποιο τόπικ για να μην κάνω ποδαρικό με ερωτήσεις και γκρίνιες και δε ξέρω γω τι άλλο και μείνει μέσα στο σάιτ το ποστ μου.

Για να μιλήσω ειλικρινά αν εξαιρέσω την kabuki Και τον makis που ευγενέστατα τα παιδιά μου πρότειναν να αναμένω τον επόμενο καιρό να δω τις διαφοροποιήσεις και πως εκεί θα δω να μιλάνε αμιγώς για κόμικς και πως αυτη θα ειναι η κυρια διαφοροποίηση + οτι πλεον οι περισσοτεροι που έγραφαν reviews τωρα ειναι εκεί (προφανως ομως δεν το λες καινοτομια αυτο, μετακίνηση απο το ενα σαιτ στο αλλο το λες).
Τα άλλα παιδιά τώρα και για να μην μιλάω για μέλη αλλά για co-admins (?) ( δεν γνωριζω σιγουρα) μου είπαν εμμέσως πλην σαφώς ο ένας (Dredd)  ότι τους θίγω πρωτες μέρες με τις ερωτήσεις που κανω και τον τρόπο που τις κάνω (λες και μπηκα σε μπαρ και ειπα οτι θα σφάξω κόσμο, θα δειτε παρακατω το ποστ μου) και το άλλο παλικάρι (Dr Paingiver) ότι δεν καταλαβαίνει για ποιό λογο να δώσει σε ένα υποψήφιο νέο μέλος του φόρουμ του εξηγήσεις για το που διαφοροποιείται κλπ (και θα προσθέσω ξανά εγω : ενα σαιτ που ξεπηδηξε απο το πουθενα με ιδια θεματική, ιδια άτομα που υπαρχουν εδω και η μονη διαφορα ειναι στο ονομα )

Επειδή λοιπόν ο καιρός πέρασε και επειδή όντως δεν βλέπω κάτι διαφορετικό είπα και εγω να μοιραστώ την ιστορία μου.  Φυσικά υπάρχουν όλα τα logs με τις συζητήσεις για να μην με πουν στο τέλος και κατάσκοπο των Γερμανών. Εδώ να φανταστείτε προχτές παρόλο χρόνια θεατής σιωπηλος αποφάσισα να μοιραστώ συλλογές και να ξεκινήσω να επικοινωνώ λόγω πιο ελεύθερου ωραρίου εργασίας. Το λέω γιατι υποθέτω τα παιδιά όταν τους ρώτησα μπορεί να νόμιζαν ότι είμαι και βαλτός ξέρω γω και εξού και η καχυποψία των 2 τελευταίων που ανέφερα στην ιστορία μου. Δυστυχως δε γνωρίζω κανέναν και απλά ειμαι ενας κομιξοφιλος που λυπηθηκε που χωριστηκαν ετσι 2 σαιτ και που κυριως δεν φαινεται το 2ο να διαφοροποιειται πουθενα ωστε στο τελος ο μονος κερδισμενος να ειναι τελικα οι αναγνώστες που θέλουν οι μεν και οι δε να έχουν.

Απο μένα ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που ήταν ευγενέστατα εξ αρχής μαζί μου και ασχολίαστο για τις απαντήσεις που πήρα από τους άλλους. Σε κάθε περίπτωση όπως ευχήθηκα και εκεί , ξαναευχομαι και εδώ καλή προσπάθεια προπάντων, αφού έγινε πλεον που έγινε ο διαχωρισμός, ευχομαι και καινοτομία, να χουμε εμείς οι καημένοι bystanders υλικό διαφορετικό να διαβάζουμε...

1.thumb.jpg.8f9d9fa644698074a35ec8583723015a.jpg

 Το άκρως επιθετικό μου ποστ.


 

Επεξεργασία από sarkas
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θα πω και εγώ τη γνώμη μου γιατί είμαι μέλος εδώ πάνω από μια δεκαετία και η αλήθεια είναι ότι άργησα να το πάρω χαμπάρι. Γενικά αυτή η φάση με στεναχώρησε πάρα πολύ. Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να υπάρχουν δύο φόρουμ που να λέγονται τα ίδια πράγματα από κάποιους ανθρώπους που αποτελούσαν ένα χώρο. Πόσοι είμαστε πιααα για να έχουμε και δύο φόρουμ. Τελοσπάντων. Ας είναι!!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ πάντως βλέπω κάτι διαφορετικό στο νέο forum...

 

Βλέπω να ασχολείται περισσότερο με πρόσφατες εκδόσεις, ξενόγλωσσα και omnibus, πράγματα τα οποία δε με συναρπάζουν, όπως τα παλιά Ελληνικά κόμικς και γι'αυτό δε συμμετέχω εκεί...

Κατά τα άλλα, μου λείπουν τα αξιόλογα μέλη που έφυγαν από εδώ, με τα οποία είχα μια καλή επικοινωνία...

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 17/3/2020 στο 2:41 ΜΜ, Laz33 είπε:


Το κακό είναι ότι το forum τους είναι εντελώς αντιγραφή του δικού μας.
Το όλο στήσιμο, μέχρι και οι τίτλοι στις ενότητες είναι photocopy.

 

 

Γενικά συμφωνώ με τα περισσότερα που ειπωθηκαν,όμως το "εντελώς αντιγραφή" που λες είναι λάθος.Αυτο το φορμάτ είναι κλασικό φορμάτ φόρουμ και χρησιμοποιείται από πάρα πολλά φόρα.Δεν είναι το θέμα το στήσιμο αλλά το αν υπάρχει διαφοροποίηση στην νοοτροπία.Εγω βλέπω διαφορές στην νοοτροπία σε σχέση με το παρόν φόρουμ.Δεν ξέρω αν είναι αρκετές για να στηρίζουν την ύπαρξη δύο φόρα,αλλά υπάρχουν.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32430
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για πες μου κάποιες διαφορές στη νοοτροπία :)
 

Πχ πάνω ειπώθηκε ότι μια διαφοροποίηση που υπάρχει (όπως ισχυρίζονται οι admins τουλάχιστον) είναι πως ασχολούνται μόνο με κόμικς.
Εγώ πάντως βλέπω υπάρχει και ενότητα για ταινίες όπως και για θέματα καθημερινότητας, άσχετα με κόμικς.
Επίσης όπως σωστά έγραψε ο archon δεν βλέπω αφιερώματα σε κλασικές σειρές. Κυρίως με σύγχρονες ασχολούνται.
Και γενικότερα επικεντρώνονται κυρίως - σχεδόν αποκλειστικά θα έλεγα - σε αμερικάνικα κόμικς.
 

Βασικά είναι αυτό που είπε ο Kurdy.
Κάποια άτομα απλά δεν γούσταραν να βρίσκονται εδώ και αποφάσισαν να πάνε αλλού να τα λένε μεταξύ τους.
Και δεν αποκλείεται σε κάποιο καιρό να τα τσουγκρίσουν και μεταξύ τους και να φτιάξουν και 3ο φόρουμ και πάει λέγοντας :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαφορές στη νοοτροπία;

Αρχικά δεν υπάρχει ενότητα αναζητήσεων και προσφορών,όπως εδώ.Εκει απαγορεύονται οι αγοραπωλησίες :)

Έπειτα,δεν χρειάζεται για να κάνεις μια παρουσίαση να βάλεις πινακάκια, διαστάσεις,σκαναρισμα εξωφύλλου οπισθοφύλλου κλπ κλπ.Μπορεις να κάνεις thread για μια έκδοση χωρίς ουτε καν μια φωτογραφία.

Επίσης,δεν υπάρχει τυπικότητα σε διάφορα πράγματα και αυτό μπορεις να το καταλάβεις με λίγη περιήγηση στο σάιτ.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Εγώ πάντως βλέπω υπάρχει και ενότητα για ταινίες όπως και για θέματα καθημερινότητας, άσχετα με κόμικς.
Επίσης όπως σωστά έγραψε ο archon δεν βλέπω αφιερώματα σε κλασικές σειρές. 

 

Δεν ισχυρίζονται ότι το φόρουμ ασχολείται μόνο με κόμικς.Απλως λένε πως  έχουν μια πιο κομικ-ο-κεντρική στάση,δίνοντας βάση περισσότερο στις ιστορίες αυτές καθαυτές και όχι στην έκδοση πχ.

 

Επίσης,λες πως δεν έχουν αφιερώματα σε κλασικές σειρές.

Μόνος σου είπες μια (μικρή είναι η αλήθεια) διαφοροποίηση. :)

Τους υποχρεώνει κανείς να έχουν τέτοιες παρουσιάσεις;Αυτοί δημιούργησαν το φορουμ, αυτοί επιλέγουν τι θα βάλουν μέσα σε αυτό.Δεν κατάλαβα γιατι το αναφέρεις αυτό.Και ότι επικεντρωνονται σε αμερικανικά κόμικς,ως τι το λες;Μόνος σου αναφέρεις διαφορές ανάμεσα στα δύο φόρα. :)

Επεξεργασία από mko
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε  @mko αν μερικές ενότητες είναι αυτές που ενοχλούν τόσο ώστε να πας να φτιάξεις νέο site τότε θα πω απλά ότι μπορείς να τις προσπερνάς. Δεν είναι τώρα επιχείρημα αυτό.

Όσον αφορά τις παρουσιάσεις πράγματι μπορούν να γίνουν με λιγότερο κόπο και πράγματι εδώ υπάρχει μια αυστηρότητα από κάποια μέλη (πχ ναι σε κάποια φώτο ξέφυγε ένα πίξελ είναι υπερβολικό και για μένα) όμως με διάλογο για το πως κινείται ένα σαιτ νομίζω αυτά λύνονται. Άσε που δεν γίνεται για κακό. Για μια πλήρη καθαρή database πρόκειται. Εξού και η αυστηρότητα νομίζω.

Και ακόμη και να μη λύνονται αυτά με συζήτηση και να θέλουν εδώ οι αντμίνς αυτή την αυστηρότητα στην παρουσίαση, τότε δεν παίζει να μαζεύεις τα μπογαλάκια σου και πας να φτιάξεις μια σελίδα που αγαπάς και έχεις μεράκι να κανεις μεν παρουσιάσεις αλλά να μη σε νοιάζει ναβάλεις μία φώτο και ένα φορμά παρουσίασης.
Ενδεχομένως να το έκανες εδω χωρίς καμμία αυστηρότητα και να άφηνες μετά όλη την "τεχνική" επεξεργασία-φορμά κλπ των ποστ-παρουσιάσεων στους μοντς - αντμινς για να το περάσουν στη βάση.
Τι σημαίνει κομικσοκεντρική στάση; Γιατι εδω ο κόσμος τι μπαίνει και διαβάζει τόσα χρόνια;

Λύσεις υπάρχουν, το ότι αυτοί είναι λόγοι για να ανοίξεις ένα νέο σάιτ εμένα δεν μου φαίνεται λύση (αν ξαναλέω οι λόγοι ειναι τα επιχειρήματα σου οτι υπαρχουν ενοτητες οπως αγοραπωλησίες ή το ανεβασμα των φωτογραφιων ειναι τοσα πίξελς ή εγώ λεώ οτι ασχολούμαι με κομικς εσυ όχι κλπ.)

Επεξεργασία από sarkas
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 λεπτά πριν, sarkas είπε:

Φίλε  @mko αν μερικές ενότητες είναι αυτές που ενοχλούν τόσο ώστε να πας να φτιάξεις νέο site τότε θα πω απλά ότι μπορείς να τις προσπερνάς. Δεν είναι τώρα επιχείρημα αυτό.

Φίλε γιατί τα λες σε μένα αυτά;Πες τα στους διαχειριστές του comicstreet.

Εμένα μου ζήτησε ο laz να πω διαφορές και του τις έδωσα.Του είπα μάλιστα 3-4.Δεν είναι η άποψη μου.Ειναι γεγονότα.Οντως υπάρχουν αυτές οι διαφορες.Εκει απαγορεύονται οι αγοραπωλησίες και το γεγονός  ότι εδώ επιτρέπονται δεν ξέρεις κατά πόσο επηρεάζει τον καθένα.Ναι,μπορεί κάποιος να ενοχλουταν τόσο ώστε αυτά που δεν του άρεσαν στο greekcomics,να ήταν αρκετά για να φύγει και να φτιάξει δικό του σάιτ.

Επίσης,στο πρώτο μου σχολιο, γράφω:

Εγω βλέπω διαφορές στην νοοτροπία σε σχέση με το παρόν φόρουμ.Δεν ξέρω αν είναι αρκετές για να στηρίζουν την ύπαρξη δύο φόρα,αλλά υπάρχουν.

 

 

Αρα όπως βλέπεις,λέω ότι υπάρχουν διαφορές αλλά δεν ξέρω κατά πόσο επιτάσσουν την διάσπαση του φόρουμ.

 

Επεξεργασία από mko
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα και γω δεν απευθύνομαι σε σένα για να δώσεις απαντήσεις για το τι κάνουν. Απλά στη συζήτηση που γίνεται εσύ ανέφερες διαφορές και απλά λέω την άποψή μου ότι αυτές οι διαφορές δεν είναι αρκετές ούτε για μένα ώστε να υπάρχει διάσπαση. Δεν λέω κάτι σε σένα εννοείται.

Πχ δεν στην λέω στο:

Παράθεση

"Φίλε  @mko αν μερικές ενότητες είναι αυτές που ενοχλούν τόσο ώστε να πας να φτιάξεις νέο site τότε θα πω απλά ότι μπορείς να τις προσπερνάς. Δεν είναι τώρα επιχείρημα αυτό."

Εξηγώ και εγώ πως το ότι δεν υπάρχουν αυτές οι ενότητες (πράγματι διαφορά οπως λες) δεν είναι επιχείρημα να ανοιξεις νεο φορουμ, (λύση: απλά προσπέρνα το). 



 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32430
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όσες παρουσιάσεις έχω κάνει εδώ μέσα, σε καμία δεν χρησιμοποίησα πινακάκι.

Άρα δεν ισχύει αυτό :)

Επίσης το ότι ασχολούνται κυρίως με σύγχρονες και δη αμερικάνικες εκδόσεις, το θεωρείς εποικοδομητική διαφοροποίηση;

Ή το ότι δεν έχουν ενότητα με αγοραπωλησίες.

 

Κάτι καινούριο δεν βλέπω στο φόρουμ τους.
Απλά έχουν αφαιρέσει στοιχεία που δεν τους άρεσαν εδώ.
Δεν το λες αυτό έφτιαξα κάτι δικό μου, το λες κράτησα απ΄το greekcomics τα στοιχεία που μ΄ενδιαφέρουν και έφτιαξα κάτι κατά τ΄άλλα ίδιο :)

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάντως ο @Laz33 που μίλησε για αντιγραφή φαντάζομαι δεν εννοούσε μόνο τις ενότητες, αλλά και τα τεχνικά θέματα και αυτό εννοούσα κι εγώ στο πρώτο ποστ μου πιο πάνω. Υπάρχει ακριβώς το ίδιο section κάτω από κάθε μέλος και φυσικά η σελίδα προφίλ κάθε μέλους είναι καρμπόν, χώρια τις ενότητες με πρόσφατες καταχωρήσεις και θέματα. Έχω συμμετέχει σε πολλά φόρα όπως οι περισσότεροι, αλλά δεν έχω δει σε τεχνικό κομμάτι δύο φόρα να μοιάζουν τόσο πολύ. Αυτό για τον πίνακα και τις παρουσιάσεις είναι όντως αυστηρό, αλλά είναι ο τρόπος λειτουργίας μίας βάσης δεδομένων με τόσα πολλά σκαναρισμένα εξώφυλλα και περιεχόμενα, συνεπώς λογικό να υπάρχει μία αυστηρότητα για καλύτερη ομαδοποίηση, συγκέντρωση και έλεγχο των δεδομένων.

 

Από εκεί και πέρα όντως υπάρχει διαφοροποίηση στο ενδιαφέρον για κόμικ και στις παρουσιάσεις, αλλά ακόμα κι εγώ που διαβάζω αμερικάνικα, προτιμώ μία λιτή παρουσίαση με συζήτηση, εξώφυλλα, χαρακτηριστικά και αρκετές γνώμες και όχι έκθεση ιδεών, καθώς και μεγαλύτερο εύρος παρουσιάσεων σε διαφορετικά είδη κόμικ, γιατί τώρα που θέλω να διαβάσω παλιότερες εκδόσεις και BD, οι παρουσιάσεις, τα κουίζ και τα εξώφυλλα εδώ με βοηθούν πάρα πολύ στις αγορές μου και στο τι θέλω να διαβάσω μελλοντικά. Αυτή η προσωπική προτίμηση και αναζήτηση του καθενός και φυσικά ο διαθέσιμος χρόνος είναι που οδηγούν τον καθένα σε κάποια κοινότητα και όπως ξαναείπα τα traffic ranks, το traffic της σελίδας και οι επισκέπτες (δεδομένα στα οποία μπορεί κανείς να βρει εύκολα πρόσβαση) δείχνουν την προτίμηση του κόσμου :) 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Όσες παρουσιάσεις έχω κάνει εδώ μέσα, σε καμία δεν χρησιμοποίησα πινακάκι.

Άρα δεν ισχύει αυτό :)

 

 

Ναι αλλά σκαναρες εξώφυλλα,η τουλάχιστον σου ζητηθηκε,και μάλιστα σε συγκεκριμένες διαστάσεις και ανάλυση.

 

9 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Πάντως ο @Laz33 που μίλησε για αντιγραφή φαντάζομαι δεν εννοούσε μόνο τις ενότητες, αλλά και τα τεχνικά θέματα και αυτό εννοούσα κι εγώ στο πρώτο ποστ μου πιο πάνω. Υπάρχει ακριβώς το ίδιο section κάτω από κάθε μέλος και φυσικά η σελίδα προφίλ κάθε μέλους είναι καρμπόν, χώρια τις ενότητες με πρόσφατες καταχωρήσεις και θέματα. Έχω συμμετέχει σε πολλά φόρα όπως οι περισσότεροι, αλλά δεν έχω δει σε τεχνικό κομμάτι δύο φόρα να μοιάζουν τόσο πολύ. Αυτό για τον πίνακα και τις παρουσιάσεις είναι όντως αυστηρό, αλλά είναι ο τρόπος λειτουργίας μίας βάσης δεδομένων με τόσα πολλά σκαναρισμένα εξώφυλλα και περιεχόμενα, συνεπώς λογικό να υπάρχει μία αυστηρότητα για καλύτερη ομαδοποίηση, συγκέντρωση και έλεγχο των δεδομένων.

 

Από εκεί και πέρα όντως υπάρχει διαφοροποίηση στο ενδιαφέρον για κόμικ και στις παρουσιάσεις, αλλά ακόμα κι εγώ που διαβάζω αμερικάνικα, προτιμώ μία λιτή παρουσίαση με συζήτηση, εξώφυλλα, χαρακτηριστικά και αρκετές γνώμες και όχι έκθεση ιδεών, καθώς και μεγαλύτερο εύρος παρουσιάσεων σε διαφορετικά είδη κόμικ, γιατί τώρα που θέλω να διαβάσω παλιότερες εκδόσεις και BD, οι παρουσιάσεις, τα κουίζ και τα εξώφυλλα εδώ με βοηθούν πάρα πολύ στις αγορές μου και στο τι θέλω να διαβάσω μελλοντικά. Αυτή η προσωπική προτίμηση και αναζήτηση του καθενός και φυσικά ο διαθέσιμος χρόνος είναι που οδηγούν τον καθένα σε κάποια κοινότητα και όπως ξαναείπα τα traffic ranks, το traffic της σελίδας και οι επισκέπτες (δεδομένα στα οποία μπορεί κανείς να βρει εύκολα πρόσβαση) δείχνουν την προτίμηση του κόσμου :) 

 

Τώρα ρε παιδιά λέμε ποιο μας αρέσει και προτιμάμε ή αν υπάρχουν διαφορες;Μου λες ότι χρειάζεσαι ποικιλία ή ότι θες πράγματα που δεν υπάρχουν σε εκείνο το φόρουμ.Και;

Σου είπα εγώ ότι είναι καλύτερο;Είπα πως υπάρχουν διαφορές και μέχρι τώρα κανείς δεν μου το έχει αντικρούσει αυτό.Μου λέτε ποιο προτιμά ο περισσότερος κόσμος και αν χρειάζεται να έχουν εξώφυλλα οι παρουσιάσεις και μου αιτιολογειτε γιατί δεν είναι αυστηρό το σύστημα εδώ.Δεν σας τα ζήτησα αυτά.

 

 

Επεξεργασία από mko
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Επίσης το ότι ασχολούνται κυρίως με σύγχρονες και δη αμερικάνικες εκδόσεις, το θεωρείς εποικοδομητική διαφοροποίηση;

 

 

Πάλι μου λες αν είναι καλες η όχι οι διαφορές.Δεν μου απαντάς στο ότι υπάρχουν διαφορές.Ναι, υπάρχουν.

Το αν σου αρέσουν ή όχι δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

40 λεπτά πριν, mko είπε:

Ναι αλλά σκαναρες εξώφυλλα,η τουλάχιστον σου ζητηθηκε,και μάλιστα σε συγκεκριμένες διαστάσεις και ανάλυση.

Εμένα μου ζητήθηκε, ναι. Από χρήστες που (μόλις) μπήκα στο comicstreet και τους είδα με κόκκινα. Οπότε το βρίσκω ελαφρώς (και λίγα λέω) αστείο ως πρόσχημα. Κάτι έγινε. Εμείς οι χωριάτηδες από τις 4 γωνιές της χώρας δεν ξέρουμε. Και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να μας ενημερώσει. Το ότι είμαι mod με γαλάζια δε σημαίνει κάτι, δεν έχω a priori καμία προτίμηση στον Valtasar. Αν έπρεπε να φύγω, θα έφευγα όπως όλοι οι άλλοι (εφόσον γινόταν κάτι που θα μου προκαλούσε την ανάγκη αυτή). Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να μας ενημερώσει εμάς τους χωριάτηδες που είμαστε μακριά από την έδρα της Λέσχης (ούτε κάν στα ενδότερα για όσους απορούν). Αυτό.

 

Disclaimer: Ξαναλέω ότι δεν έχω απολύτως τίποτα με τα παιδιά εκεί και ενδεχομένως τώρα που ο χρόνος μας θα αυξηθεί λόγω καραντίνας να πάω κι από εκεί μία βόλτα. Αναφέρω όμως σαφέστατα μερικά πραματάκια που μου κάνουν άσχημη εντύπωση από την αρχή.

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.