Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από την εκδοτική "Μικρός Ήρως" (2020)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πέρα από τα προφανή και τα μη προφανή,μου αρέσει που υπάρχουν ψηφιακές μορφές για τα κόμικ.Για να υπάρχουν δεύτερες εφεδρικές εκδοχές για μελλοντικές ανατυπώσεις,πέρα από τυχόν υπάρχοντες αρχειοθετημένες,φυσικές εκδόσεις. 

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33871
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

14 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Εύχομαι και πιστεύω ότι τα ψηφιακά κόμικς δεν θ΄αντικαταστήσουν τα έντυπα.

Πέρα απ΄τους προφανείς λόγους (οι αναγνώστες προτιμάμε ασυζητητί να διαβάζουμε τα κόμικς μας σε έντυπη μορφή) κάτι τέτοιο θα καταντούσε ασύμφορο για την εταιρεία.
Ναι οκ, είναι λιγότερα τα έξοδα να βγάλεις κάτι σε ψηφιακή μορφή. Αλλά θα έχεις και λιγότερα έσοδα.
Πως; Με τον προφανή τρόπο που όλοι καταδικάζουμε (ή έστω παραδεχόμαστε ότι δεν είναι σωστός) αλλά όλοι το κάνουμε.
Την πειρατεία :oops:

Προσωπικά δεν έχω δώσει ούτε 10 λεπτά για ψηφιακό κόμικ και δεν προτίθεμαι να το κάνω.

Και όχι μόνο κόμικ. Ό,τι υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή ξέρεις ότι εύκολα ή δύσκολα μπορείς να το βρεις τζαμπέ.

Και για να μιλήσουμε συγκεκριμένα για τη Μικρός Ήρως, έχω τις ενστασούλες μου όσον αφορά την τιμολόγηση των e-books.
Πχ βλέπω το Εκουατόρια από Κόρτο Μαλτέζε το έχει 9,10€ σε e-book, τη στιγμή που κάνει 10,50€ σε έντυπο.
Σχεδόν ίδια τιμή δηλαδή.
Το e-book θα έπρεπε να είναι πολύ φθηνότερο, σχεδόν στη μισή τιμή.

Δείτε τι γίνεται και στις εκδοτικές του εξωτερικού :)

 

 

Συμφωνώ σε όλα. Παρόλα αυτά η έντυπη έκδοση σε κάποια χρόνια, ελπίζω πολλά, θα καταργηθεί. Είναι νομοτελειακό το θέμα. Οικονομία σε πόρους, οικολογία, αποστροφή των νέων από τα έντυπα μέσα και προσκόλληση στα ψηφιακά. Εδώ τα παιδιά μας σήμερα δυσκολεύονται να πιάσουν ποντίκι από την τόση χρήση των οθονών touch. Είναι θέμα χρόνου νομίζω!

  • Like 1
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 ώρες πριν, Manitou είπε:

Εδώ τα παιδιά μας σήμερα δυσκολεύονται να πιάσουν ποντίκι από την τόση χρήση των οθονών touch. 

 

Αλήθεια τώρα; 

 

 

Επείσης,οι οικολόγοι.Οι αόρατοι εχθροί των κομιξόφιλων.Αν και δεν πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο.Άντε μάζι με τα βιβλία,τα κόμικ να γίνουν πιο "καλτ",που είναι ήδη εδώ αλλά εντάξει.Δεν κάνει να είσαι και πολύ ώρα στο τάμπλετ να διαβάζεις ξέρω.Πέρα από εμένα που έχω διαβάσει λίγα κόμικ στο διαδίκτυο,βλέπω και την αδερφή μου που έχει γίνει κουνουπίδι από το πολύ το διάβασμα στα διαδικτυακά μαθήματα.Έκαναν τώρα εργασίες/διαγωνίσματα σε μορφή παρουσιάσεων (powerpoint) και η αδερφή μου δεν είχε ιδέα πως να το κάνει αυτό,λέει: "Μα κυρία εγώ δεν γνωρίζω από powerpoint"

 

Το είπαν και κάποια άλλα παιδιά αυτό.Απάντηση της κυρίας:

 

"Μεγάλα παιδιά είστε.Ψάξτε,θα το βρείτε και θα το μάθετε"

 

Φυσικά εγώ τη βοήθησα....

Μια εβδομάδα σχεδόν χωρίς ύπνο είναι.Ευτυχώς σταμάτησε αυτό τώρα και θα σταματήσουν το μάθημα σύντομα για τις γιορτές.

 

 

Όλο αυτό (κομμάτι της ανάρτησης σου που παραθέτω,ολογράφως) μου θυμήζει το κινητό της γιαγιάς μου που έχει πλήκτρα και τα sms που έπρεπε να στείλει τώρα για να πάει στο γιατρό.Η γιαγιά μου δεν ξέρει να γράφει sms και η θεία μου που τα έγραψε για εκείνη,δυσκολεύτηκε με τα πλήκτρα.Γιατί η θεία μου είχε να πιάσει κινητό με πλήκτρα χρόνια.Εγώ που το έκανα δύο φορές,μια χαρά τα πήγα.Βέβαια εγώ με κινητό με πλήκτρα μεγάλωσα (δηλωσή πως ξέρω σε θέμα χειρισμού) συν πως θα ξαναγυρίσω σε αυτή τη τεχνολογία στο στρατό.

 

Όλο αυτό πολύ άσχετο με το θέμα είναι.Οπότε σταματάω.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
  • Like 2
  • Λύπη 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπάρχουν αντικείμενα που ήταν κάποτε χρήσιμα και εξαφανίστηκαν, όταν έπαψαν να είναι. Υπάρχουν όμως και άλλα, που διατηρούνται για την αισθητική τους. Για παράδειγμα το τζάκι μου δεν το έχω για να ζεσταίνομαι, αλλά γιατί μου αρέσει να έχω τζάκι! Το ρολόι τοίχου της γιαγιάς μου δεν το έχω για να βλέπω την ώρα, αλλά γιατί μου αρέσει να έχω ρολόι τοίχου. Τις ζωγραφιές των παιδιών μου τις έχω σε χαρτί, δεν τις έχω σκανάρει να τις αποθηκεύσω στον υπολογιστή. 

 

Στον τομέα των εντύπων δεν υπάρχει λόγος να τυπώνονται π.χ. οι κατάλογοι προσφορών των σουπερμάρκετ ή των πολυκαταστημάτων. Επίσης οι τηλεφωνικοί κατάλογοι, ο κρατικός προϋπολογισμός κ.λ.π. 

 

Ειδικά στα κόμικς δεν βλέπουμε πια ευτελείς εκδόσεις με άθλια χρώματα και αστείες μεταφράσεις σε τεράστιο τιράζ. Βλέπουμε λιγότερες εκδόσεις, μικρότερα τιράζ και καλύτερη ποιότητα. Το μέλλον εξαρτάται απόλυτα από τη ζήτηση. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν, θα υπάρχουν και εκδότες που θα παράγουν. (Π.χ. δε βλέπω να υπάρχει ζήτηση για λαϊκά αναγνώσματα.) Εξάλλου οι νέες τεχνολογίες στις εκτυπώσεις έχουν διευκολύνει πολύ τη διαδικασία παραγωγής ενός εντύπου. 

 

Τέλος, ας εξετάσουμε τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις των εκτυπώσεων. Δεν υπάρχει τίποτα που να μην επηρεάζει το περιβάλλον. Αλλά πρέπει να υπάρχουν λογικές προτεραιότητες. Ας αντιμετωπίσουμε πρώτα τα πλαστικά που συσσωρεύονται στις θάλασσες, ας οργανώσουμε καλύτερα την ανακύκλωση, ας μειώσουμε την εξάρτηση από την καύση ορυκτών καυσίμων, ας αναδασώσουμε ερημοποιημένες εκτάσεις και να αφήσουμε τα ταπεινά κόμικς στην ησυχία τους.

  • Like 11
  • Respect 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33871
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Βίκτορ Σακβίλ είπε:

Υπάρχουν αντικείμενα που ήταν κάποτε χρήσιμα και εξαφανίστηκαν, όταν έπαψαν να είναι. Υπάρχουν όμως και άλλα, που διατηρούνται για την αισθητική τους. Για παράδειγμα το τζάκι μου δεν το έχω για να ζεσταίνομαι, αλλά γιατί μου αρέσει να έχω τζάκι! Το ρολόι τοίχου της γιαγιάς μου δεν το έχω για να βλέπω την ώρα, αλλά γιατί μου αρέσει να έχω ρολόι τοίχου. Τις ζωγραφιές των παιδιών μου τις έχω σε χαρτί, δεν τις έχω σκανάρει να τις αποθηκεύσω στον υπολογιστή. 

 

Στον τομέα των εντύπων δεν υπάρχει λόγος να τυπώνονται π.χ. οι κατάλογοι προσφορών των σουπερμάρκετ ή των πολυκαταστημάτων. Επίσης οι τηλεφωνικοί κατάλογοι, ο κρατικός προϋπολογισμός κ.λ.π. 

 

Ειδικά στα κόμικς δεν βλέπουμε πια ευτελείς εκδόσεις με άθλια χρώματα και αστείες μεταφράσεις σε τεράστιο τιράζ. Βλέπουμε λιγότερες εκδόσεις, μικρότερα τιράζ και καλύτερη ποιότητα. Το μέλλον εξαρτάται απόλυτα από τη ζήτηση. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν, θα υπάρχουν και εκδότες που θα παράγουν. (Π.χ. δε βλέπω να υπάρχει ζήτηση για λαϊκά αναγνώσματα.) Εξάλλου οι νέες τεχνολογίες στις εκτυπώσεις έχουν διευκολύνει πολύ τη διαδικασία παραγωγής ενός εντύπου. 

 

Τέλος, ας εξετάσουμε τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις των εκτυπώσεων. Δεν υπάρχει τίποτα που να μην επηρεάζει το περιβάλλον. Αλλά πρέπει να υπάρχουν λογικές προτεραιότητες. Ας αντιμετωπίσουμε πρώτα τα πλαστικά που συσσωρεύονται στις θάλασσες, ας οργανώσουμε καλύτερα την ανακύκλωση, ας μειώσουμε την εξάρτηση από την καύση ορυκτών καυσίμων, ας αναδασώσουμε ερημοποιημένες εκτάσεις και να αφήσουμε τα ταπεινά κόμικς στην ησυχία τους.

 

Μακάρι αυτά που λες να γίνουν πραγματικότητα γιατί και εγώ όπως και οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) εδώ μέσα δεν μπορούμε να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς τα αγαπημένα μας κόμικ!!!:beer5:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

39 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Μακάρι αυτά που λες να γίνουν πραγματικότητα γιατί και εγώ όπως και οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) εδώ μέσα δεν μπορούμε να φανταστούμε ένα κόσμο χωρίς τα αγαπημένα μας κόμικ!!!:beer5:

 

Πες με κακό.Αλλά εγώ ξέρω πως είναι.Διάρκειας 9 χρόνων περίπου.Βέβαια τότε ούτε μου άρεσαν ούτε ασχολιόμουν έστω και λίγο. 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

2 Γενάρη ο Κόρτο Μαλτέζε θα χορέψει Τανγκό με τη γνωστή εφημερίδα. Άντε να ολοκληρωθούν και αυτά.

  • Like 15
  • Ευχαριστώ 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33871
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

19 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

2 Γενάρη ο Κόρτο Μαλτέζε θα χορέψει Τανγκό με τη γνωστή εφημερίδα. Άντε να ολοκληρωθούν και αυτά.

Για εμένα πάντως θα τελειώσουν εδω στο υπέροχο Τάνγκο. Μου και Ελβετικά δεν υπάρχει περίπτωση να τα πάρω έγχρωμα. Και ασπρόμαυρα που τα πήρα δεν μπόρεσα σχεδόν να τα τελειώσω. Πολύ σουρεαλισμός ο Πρατ στα πίσω πίσω...

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ωραία νέα,επιτέλους συνεχίζεται ο Κόρτο!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

4 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

2 Γενάρη ο Κόρτο Μαλτέζε θα χορέψει Τανγκό με τη γνωστή εφημερίδα. Άντε να ολοκληρωθούν και αυτά.

Που την είδες την ανακοίνωση;Πήρες την εφημερίδα;Αν ναι,μπορείς να την σκανάρεις;

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

2 hours ago, olyssesmoore said:

Που την είδες την ανακοίνωση;Πήρες την εφημερίδα;Αν ναι,μπορείς να την σκανάρεις;

 

 

Γιατι ρωτας ?? Με εχεις για ψευτη??  :sad1::(

 

Εδινε ενθετο για το μηχανισμο των Αντικυθηρων και ετσι την πηρα και εννοειται κοιταξα τι θα εχει την αλλη βδομαδα μηπως εχει κανα κομικ και ευτυχως θα εχει!! :)

 

Scan_20201224_205717.thumb.jpg.e23fd8bc905c4b9d35b32e3410c983c9.jpg

 

Scan_20201224_205910.thumb.jpg.9b2999d0886860bc578c594401592260.jpg

 

  • Like 15
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

25 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

 

 

Γιατι ρωτας ?? Με εχεις για ψευτη??  :sad1::(

 

Εδινε ενθετο για το μηχανισμο των Αντικυθηρων και ετσι την πηρα και εννοειται κοιταξα τι θα εχει την αλλη βδομαδα μηπως εχει κανα κομικ και ευτυχως θα εχει!! :)

 

Scan_20201224_205717.thumb.jpg.e23fd8bc905c4b9d35b32e3410c983c9.jpg

 

Scan_20201224_205910.thumb.jpg.9b2999d0886860bc578c594401592260.jpg

 

Όχι όχι δεν σε έχω για ψεύτη!Μόνο που έχουμε πολύ καιρό να δούμε Κόρτο Μαλτέζε με την εφημερίδα κι έχουν "επιχειρήσει"  πολλοί να "προβλέψουν"...Ακόμη ζήτησα να σκανάρεις την εφημερίδα γιατί είμαι ψυχαναγκαστικός και θέλω να βλέπω την διαφήμιση της επόμενης εβδομάδας χωρίς να αγοράσω την εφημερίδα αν δεν έχει κάτι να μου προσφέρει!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Αλλά και ήθελα να δω το εξώφυλλο του ΤΑΝΓΚΟ  χωρίς να περιμένω μια ολόκληρη εβδομάδα!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χαίρομαι που βοήθησα λοιπόν με αυτές τις πληροφορίες! Πάντως και χωρίς την εφημερίδα θα το μαθαίναμε αλλά λίγο αργοτερα. Σε 2-3 μέρες το πολύ θα υπάρχει η διαφήμιση στο σάιτ του μικρού ήρωα όπως και της εφημερίδας. Και μακάρι να τα βάλει με τη σειρά και επόμενα σουκου να κλείσουμε με τον Κόρτο!

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33871
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως όλος ο Κορτο έγχρωμος είναι πραγματικά εξαιρετική έκδοση.  Τώρα με το Τανγκό ουσιαστικά όλος ο βασικός Κορτο είναι φρεσκοδημοσιευμενος και έγχρωμος. Για μένα ήταν η πιο βασική έκδοση του μικρού Ήρωα μαζί με τον Έρικ Καστέλ. Well Done

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ευχάριστα τα νέα για τον Κόρτο, μπαίνει με το δεξί το 2021!!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Όποιος είναι να πάρει το "Τάνγκο" με την εφημερίδα των συντακτών Σαββατοκύριακο,ας το κάνει γρήγορα,γιατί με την εφημερίδα κοστίζει 3.90€,ενώ το κόμικ γράφει στο οπισθόφυλλο ότι κοστίζει 5.90€!!!!Προλάβατε αυτήν την προσφορά!!!:wow::thinking:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πήγα στο περίπτερο κατά τις 11:00 και το πήρα! Μου αρέσουν πολύ τα χρώματά του. Το περίμενα αρκετό καιρό και επιτέλους προστέθηκε στη συλλογή. Και ό,τι άλλο βγει έγχρωμο, θα το τιμήσω χωρίς αμφιβολία! :valt:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.