Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΠΛΕΚ: Ο ΜΠΛΕΚ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΠΛΕΚ: Ο ΜΠΛΕΚ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ
Σενάριο/Kείμενα:
Marcel Navarro
Σχέδιο:
Jean-Yves Mitton
Σχέδιο εξωφύλλου:
Jean-Yves Mitton
Hμερ. έκδοσης:
09-11-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Πολεμικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
120
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5362-47-8
Ονομαστική τιμή:
9,50€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

MPLEKSTOLONDINO_0001.jpgMPLEKSTOLONDINO_0001z.jpg

 

 


Έχουν περάσει πέντε ολόκληρες δεκαετίες από την χρονιά που ο Ξανθός Γίγας και η θρυλική παρέα του πέρασαν τα ελληνικά σύνορα και ήρθαν στα περίπτερα της χώρας μας. Δεν θα μπορούσε, λοιπόν, ένα τέτοιο γεγονός να μην τιμηθεί όπως του αρμόζει. Έτσι, οι εκδόσεις “Μικρός Ήρως”, κυκλοφόρησαν στα τέλη του Νοέμβρη ένα επετειακό τεύχος, που περιέχει μία αυτοτελή ιστορία του χαρακτήρα. Η πρώτη επαφή του τεύχους με το κοινό έγινε στις 30/11/19, στα πλαίσια του 5ου AthensCon.

 

Η κεντρική ιστορία φέρει τον τίτλο “Ο Μπλεκ στο Λονδίνο” και είναι “γέννημα” του Marcel Navarro (το σενάριο) και του Jean-Yves Mitton (το σχέδιο). Κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στο Γαλλικό περιοδικό “Kiwi”, στα τεύχη #253-254, το μακρινό 1976.

 

 

Η υπόθεση παρουσιάζει μεγάλη πρωτοτυπία, καθώς βλέπουμε τον πρωταγωνιστή και τους συντρόφους του να αφήνουν (μετά από σατανικές συμπτώσεις) την κατακτημένη Αμερική και να φτάνουν μέχρι και το παλάτι του Μπάκιγχαμ. :NoNo: Το σενάριο μπλέκει αριστοτεχνικά αρκετά ιστορικά μέρη, μάχες, αλλά και σημαντικά πρόσωπα της εποχής, με τον μύθο του Μπλεκ και το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό. Ο αναγνώστης θα βρει όμορφες σκηνές δράσης κι ανατροπών, αλλά κι έναν Μπλεκ να σηκώνει βαγόνια, να γκρεμίζει ορυχεία και γενικά να προβαίνει σε ενέργειες που θα έκαναν ακόμα και τον Superman να αισθανθεί μειονεκτικά. :P Με χάλασε λίγο αυτό. Η πλοκή εκτός από το βασικό της μέρος, μας δίνει μερικές μικρές περιπέτειες των φίλων μας σε διάφορα σημεία της Αγγλίας. Το φινάλε νομίζω ότι πλατειάζει, σαν να μην ήθελαν οι δημιουργοί να ολοκληρώσουν την ιστορία. Προσωπικά θα ήθελα η πλοκή να σταματήσει μέχρι και πριν την επίσκεψη στην λίμνη Λοχ Νες. Εν κατακλείδι, δηλώνω γοητευμένος από την εν λόγω ιστορία. Ο Λεωκράτης διατείνεται ότι είναι η καλύτερη ιστορία του Μπλεκ, που έχουμε διαβάσει. Δεν είμαι επαΐων του σύμπαντος του Ξανθού Γίγαντα κι έτσι δεν δικαιούμαι να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω. Σίγουρα, όμως, είναι από τις πιο ωραίες ιστορίες που έχω διαβάσει. :)

 

Εικαστικά δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε πολλά. Το σχέδιο είναι λεπτομερές, καθαρό κι αρκετά ειρωνικό, όσον αφορά την απόδοση των “κακών” χαρακτήρων. :P Στον χρωματισμό, υπάρχει μεγάλη ποικιλία, με το αποτέλεσμα να βγαίνει εξαιρετικό.

 

Η έκδοση είναι πολύ προσεγμένη. Η ράχη της έχει γερή κόλληση και παχύ εξώφυλλο, ενώ και το πολυτελές χαρτί στο εσωτερικό είναι ανθεκτικό και με καλή εκτύπωση των χρωμάτων. Ο έφιππος Μπλεκ που εμφανίζεται στο εξώφυλλο, καθώς και το λογότυπο του περιοδικού, είναι ανάγλυφα. Αυτό, βέβαια, που είναι εντυπωσιακό στην έκδοση είναι το έξτρα υλικό που περιέχεται. Στην αρχή φιγουράρουν τα βιογραφικά των δύο δημιουργών της ιστορίας, για να ακολουθήσει το editorial, επιμελημένο από τον Λεωκράτη Ανεμοδουρά και τον κ. Νίκο Νικολαΐδη. Στην συνέχεια ο αναγνώστης θα βρει μία δισέλιδη ιστορία, που αναφέρει την εκκίνηση και την πορεία των περιοδικών του Μπλεκ στην Ελλάδα. Το σχέδιο είναι του Γαβριήλ Τομπαλίδη, ενώ τον χρωματισμό τον έχει επιμεληθεί η Τίνα Χελιώτη. Αυτό που με εξέπληξε είναι ότι το σενάριο το έχει γράψει ο ίδιος ο Λεωκράτης Ανεμοδουράς, γεγονός που δηλώνει ότι δεν είναι μόνο ένας απλός επαγγελματίας εκδότης, αλλά κι ένας γνήσιος φίλος των κόμικς. :respect: Τα εξτραδάκια, όμως, δεν τελειώνουν εδώ. Μετά την ιστορία αυτή και πριν την κεντρική, υπάρχει ένα δισέλιδο αφιέρωμα του Γαβριήλ Τομπαλίδη, που αναφέρεται στις υπαρκτές ιστορικές προσωπικότητες που συμμετέχουν στην ιστορία. :clap2:

 

Δεν μένει, λοιπόν, να πούμε κάτι άλλο εκτός από το να ευχηθούμε στον αγαπημένο μας ήρωα να τα εκατοστίσει και στην εκδοτική “Μικρός Ήρως” να συνεχίσει για πολλά χρόνια να μας ταξιδεύει στον μαγικό κόσμο του Μπλεκ. :hug2:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

ΝΤο διάβασα και εγώ αν και δεν καταλαβαίνω γιατι ειναι η πιο καλη ιστορία του μπλεκ .Το στορυ στη συνάντηση με τον βασιλιά ήταν για πολλα γέλια ειδικά εκει που ο βασιλιάς αμφισβήτησε τις πράξεις του χαχα χαχα  . Σίγουρα γεμάτη ιστορία με πολλα ιστορικά πρόσωπα της εποχής απο αμερικα μέχρι Σκωτία και πίσω αλλα  το στορυ ήταν μάλλον τραβηγμένο για ένα τευχος .   Ας κανει κάποιος φίλος του μπλεκ κάποιο σχόλιο γιατι εγώ δεν ειμαι ειδήμων ούτε και φαν του ήρωα . 

Επεξεργασία από nikos99
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

On 12/24/2019 at 6:26 PM, Indian said:

Η κεντρική ιστορία φέρει τον τίτλο “Ο Μπλεκ στο Λονδίνο” και είναι “γέννημα” του Marcel Navarro (το σενάριο) και του Jean-Yves Mitton (το σχέδιο). Κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στο Γαλλικό περιοδικό “Kiwi”, στα τεύχη #253-254, το μακρινό 1976.

Εδώ γράφει ότι ήταν και στο τεύχος #255.

 

Kiwi
Blek en Angleterre

Lot indivisible de 3 numéros 

N° 253 (1976) / N°254 (1976) / N°255 (1976)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 4/4/2020 στο 1:41 ΠΜ, jimakoszs97 είπε:

Εδώ γράφει ότι ήταν και στο τεύχος #255.

 

Kiwi
Blek en Angleterre

Lot indivisible de 3 numéros 

N° 253 (1976) / N°254 (1976) / N°255 (1976)

 

Έχω την εντύπωση ότι το άλμπουμ δεν ανέφερε το τεύχος #255. Δυστυχώς δεν το έχω μπροστά μου για να το επιβεβαιώσω.

 

Σ' ευχαριστώ πάντως! :thanks:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν και δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα πολλές ιστορίες του Μπλεκ, έχω βρει αρκετά διασκεδαστικές όσες έχουν πέσει στα χέρια μου, οπότε η έκδοση μιας ιστορίας όπως αυτή προστέθηκε στη λίστα μου και διαβάστηκε σήμερα. Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα είναι το σχέδιο, μακράν το καλύτερο από όσες ιστορίες Μπλεκ έχω διαβάσει, μου άρεσε πολύ η λεπτομέρεια στα πρόσωπα και ο τρόπος που ζωγράφισαν τα τοπία της Αγγλίας.

 

Όσον αφορά την ιστορία είχε αρκετή δράση, ωραίες μάχες, αλλά δεν ξετρελάθηκα με το σενάριο και κυρίως με το pacing του κόμικ. Η ιστορία δεν χωριζόταν σε διακριτά τεύχη ή κεφάλαια, συνεπώς διαβαζόταν ως ενιαίο αφήγημα. Ο ρυθμός δεν ήταν καθόλου ικανοποιητικός, όταν το διαβάζεις σερί, γιατί είχαμε πολλές αλλαγές προσώπων να συμβαίνουν πολύ γρήγορα, αλλά κυρίως είχαμε ένταση, κορύφωση, μάχες, όλα μαζί κάπου στη μέση και μετά για πάρα πολλές σελίδες έπεφτε τελείως ο ρυθμός και περίμενες πότε θα ξαναπάρει μπρος. Γενικά το arc στη μέση του τόμου το βρήκα μακράν το πιο ενδιαφέρον, ενώ το τελευταίο με τους Σκωτσέζους με άφησε αδιάφορο.

 

Σίγουρα πάντως είναι ένα ανάγνωσμα που έχει τις ευχάριστες στιγμές του και έχει πολύ ωραίο σχέδιο. Είναι η καλύτερη ιστορία Μπλεκ; Νομίζω ότι υπάρχουν και κάποιες από το περιοδικό ΜΠΛΕΚ που βρήκα πιο σταθερές. Βέβαια αυτή είναι ιστορία 100+ σελίδων, απλώς λέω ότι έχουν υπάρξει κι άλλες που τις έχω διασκεδάσει περισσότερο :) Να προσθέσω πως μου άρεσε ιδιαίτερα η έκδοση με τα αφιερώματα τόσο στον Μπλεκ και την πορεία του περιοδικού όσο και στα πρόσωπα που θα συναντούσαμε στην ιστορία, έχει γίνει εξαιρετική δουλειά από την ομάδα της εκδοτικής :) 

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αγοράστε το τεύχος, αξίζει. Αλλά αυτός ο Μπλεκ στο Λονδίνο δε θα έπρεπε να φορά κάτι διαφορετικό από την συνηθισμένη αμφίεση του κυνηγού;

Και γιατί κάνει κρύο στο Λονδίνο και για να μη δίνει στόχο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to ΜΠΛΕΚ: Ο ΜΠΛΕΚ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.