Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΥΡΑΦΕΛΚΥΘΡΑ: ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΦΕΝΤΙΚΟ!


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΥΡΑΦΕΛΚΥΘΡΑ: ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΦΕΝΤΙΚΟ!
Σενάριο/Kείμενα:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Σχέδιο:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Hμερ. έκδοσης:
30-11-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
16.5 x 24.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Επιμέλεια:
Ελευθερία Σκλάβου
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5116-76-7
Ονομαστική τιμή:
7,50€

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

KOYRAFELKYURAKALHIDEAFENTIKO_0001.jpg    KOYRAFELKYURAKALHIDEAFENTIKO_0001z.jpg

 

 

ComicDom και AthensCon χωρίς νέο τεύχος Κουραφέλκυθρων γίνεται? Φυσικά και δεν γίνεται. :)

 

Έτσι, λοιπόν, στο 5ο AthensCon, ο ταλαντούχος δημιουργός Αντώνης Βαβαγιάννης (που πρόσφατα έγινε ο πρώτος καλλιτέχνης που τιμήθηκε από την ΛΕΦΙΚ, στα πλαίσια των μηνιαίων αφιερωμάτων της) παρουσίασε στο κοινό του (το οποίο φαίνεται ότι αυξάνεται εκθετικά :P ) την νέα έντυπη μορφή των Κουραφέλκυθρων, με τίτλο “Κουραφέλκυθρα - Καλή ιδέα αφεντικό!”. Όσοι έχουμε διαβάσει παλιότερα Κουραφέλκυθρα θα μπούμε αμέσως στο νόημα και την χιουμοριστική φιλοσοφία που επιχειρεί να περάσει ο καλλιτέχνης. Όσοι δεν τα έχετε ακόμα διαβάσει, ντροπή σας. Να πάτε αμέσως να το κάνετε!!! :out:

 

Τα ολοσέλιδα στριπάκια που υπάρχουν και στο παρόν τεύχος είναι παρμένα (εκτός από εκείνο της σελίδας 64) από την διαδικτυακή πλατφόρμα socomic.gr. Πολύ λίγα ήταν εκείνα που προσπέρασα. Τα περισσότερα ήταν άκρως κωμικά, ενώ υπήρχαν και μερικά με τα οποία δεν σταμάτησα να γελάω. :lol: Αυτό που με στενοχώρησε είναι ο παραγκωνισμός τους θείου Αιμίλιου, τον οποίο τον βλέπουμε μόνο σε ένα στριπάκι. Νομίζω ότι είναι πολύ νέος ακόμα για να βγει στην σύνταξη. Τι θα πει και το Μαριώ! :lol:

 

Ο εικαστικός τομέας δεν έκρυβε εκπλήξεις. Ο αναγνώστης θα βρει ένα επιμελώς ατημέλητο σχέδιο, που παράγει μεν χιούμορ, αλλά σίγουρα όχι όσο το σενάριο. Γι’ακόμα μία φορά ο καλλιτέχνης θα δώσει περισσότερη βάση στα λόγια, παρά στις εικόνες. Ο χρωματισμός, όμως, σχεδόν σε όλα τα καρέ ήταν ταιριαστός κι ευχάριστος στο μάτι. :)

 

Η έκδοση κυμαίνεται στα πλαίσια των επιπέδων της Jemma. Υπάρχει γερή κόλληση στην ράχη, γεγονός που, σε συνδυασμό με το παχύ ματ χαρτί του εσωτερικού, κάνει το κόμικ ανθεκτικό στις συχνές αναγνώσεις. Το έξτρα υλικό απουσιάζει. Το μόνο που υπάρχει είναι μία χιουμοριστική εισαγωγή στο οπισθόφυλλο.

 

Ας παραθέσουμε και μερικές σελίδες από το εσωτερικό, αλιευμένες από το socomic.gr.

asteia2.thumb.jpg.05a86b75d83c958788ad1c22bd765f94.jpg   brideoffrankenstein.thumb.jpg.ad60d5442bae13cba0e566f1c7f320c6.jpg   csi11.thumb.jpg.86da16a7943a5ab5c228f9ba92362ddd.jpg   feidis.thumb.jpg.ecae1a5161016b66ef64403b833f8d49.jpg

 

professions.thumb.jpg.33e86a42e759d8e66d8649ca7b1b9bba.jpg   restaurant20-1.thumb.jpg.8e09c1d912396f26f80b54c1320a35c6.jpg   xarakas.thumb.jpg.28647403f8b355e9b9f1f91a6405fb13.jpg

 

Παρουσίαση Αντώνη Βαβαγιάννη στο GC

 

Κατάλογος προηγούμενων Κουραφέλκυθρων

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Aν μου επιτρέπεις ''ταλαντούχος'' όχι ταλαντούχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  35454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  45
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 23/12/2019 στο 9:36 ΜΜ, Indian είπε:

 

KOYRAFELKYURAKALHIDEAFENTIKO_0001.jpg    KOYRAFELKYURAKALHIDEAFENTIKO_0001z.jpg

 

 

ComicDom και AthensCon χωρίς νέο τεύχος Κουραφέλκυθρων γίνεται? Φυσικά και δεν γίνεται. :)

 

Έτσι, λοιπόν, στο 5ο AthensCon, ο ταλαντούχος δημιουργός Αντώνης Βαβαγιάννης (που πρόσφατα έγινε ο πρώτος καλλιτέχνης που τιμήθηκε από την ΛΕΦΙΚ, στα πλαίσια των μηνιαίων αφιερωμάτων της) παρουσίασε στο κοινό του (το οποίο φαίνεται ότι αυξάνεται εκθετικά :P ) την νέα έντυπη μορφή των Κουραφέλκυθρων, με τίτλο “Κουραφέλκυθρα - Καλή ιδέα αφεντικό!”. Όσοι έχουμε διαβάσει παλιότερα Κουραφέλκυθρα θα μπούμε αμέσως στο νόημα και την χιουμοριστική φιλοσοφία που επιχειρεί να περάσει ο καλλιτέχνης. Όσοι δεν τα έχετε ακόμα διαβάσει, ντροπή σας. Να πάτε αμέσως να το κάνετε!!! :out:

 

Τα ολοσέλιδα στριπάκια που υπάρχουν και στο παρόν τεύχος είναι παρμένα (εκτός από εκείνο της σελίδας 64) από την διαδικτυακή πλατφόρμα socomic.gr. Πολύ λίγα ήταν εκείνα που προσπέρασα. Τα περισσότερα ήταν άκρως κωμικά, ενώ υπήρχαν και μερικά με τα οποία δεν σταμάτησα να γελάω. :lol: Αυτό που με στενοχώρησε είναι ο παραγκωνισμός τους θείου Αιμίλιου, τον οποίο τον βλέπουμε μόνο σε ένα στριπάκι. Νομίζω ότι είναι πολύ νέος ακόμα για να βγει στην σύνταξη. Τι θα πει και το Μαριώ! :lol:

 

Ο εικαστικός τομέας δεν έκρυβε εκπλήξεις. Ο αναγνώστης θα βρει ένα επιμελώς ατημέλητο σχέδιο, που παράγει μεν χιούμορ, αλλά σίγουρα όχι όσο το σενάριο. Γι’ακόμα μία φορά ο καλλιτέχνης θα δώσει περισσότερη βάση στα λόγια, παρά στις εικόνες. Ο χρωματισμός, όμως, σχεδόν σε όλα τα καρέ ήταν ταιριαστός κι ευχάριστος στο μάτι. :)

 

Η έκδοση κυμαίνεται στα πλαίσια των επιπέδων της Jemma. Υπάρχει γερή κόλληση στην ράχη, γεγονός που, σε συνδυασμό με το παχύ ματ χαρτί του εσωτερικού, κάνει το κόμικ ανθεκτικό στις συχνές αναγνώσεις. Το έξτρα υλικό απουσιάζει. Το μόνο που υπάρχει είναι μία χιουμοριστική εισαγωγή στο οπισθόφυλλο.

 

Ας παραθέσουμε και μερικές σελίδες από το εσωτερικό, αλιευμένες από το socomic.gr.

asteia2.thumb.jpg.05a86b75d83c958788ad1c22bd765f94.jpg   brideoffrankenstein.thumb.jpg.ad60d5442bae13cba0e566f1c7f320c6.jpg   csi11.thumb.jpg.86da16a7943a5ab5c228f9ba92362ddd.jpg   feidis.thumb.jpg.ecae1a5161016b66ef64403b833f8d49.jpg

 

professions.thumb.jpg.33e86a42e759d8e66d8649ca7b1b9bba.jpg   restaurant20-1.thumb.jpg.8e09c1d912396f26f80b54c1320a35c6.jpg   xarakas.thumb.jpg.28647403f8b355e9b9f1f91a6405fb13.jpg

 

Παρουσίαση Αντώνη Βαβαγιάννη στο GC

 

Κατάλογος προηγούμενων Κουραφέλκυθρων

 

 

:beer:

ΕΝΤΩ ΜΕΤΑΞΥ Ο Κ ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 λεπτά πριν, GRECOMISTAS .GR είπε:

ΕΝΤΩ ΜΕΤΑΞΥ Ο Κ ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ

 

Σοβαρά? Για πες μας εντυπώσεις! Πώς είναι στην τάξη?  :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Koιτάξτε, το σχόλιο που έκανα δεν ήταν για να τον προσβάλλω, είναι μία καθαρά προσωπική μου άποψη σύμφωνα με τις ιστορίες του, που είχα διαβάσει στο παρελθόν στην σελίδα του στο facebook.

Δεν μου άρεσε καθόλου το σενάριο και το σχέδιο ήταν για τα γούστα μου τουλάχιστον άθλιο. Μπορεί για αρκετούς από εσάς, να θεωρείται καλός και ταλαντούχος, για μένα όμως όχι.

Είναι μία προσωπική άποψη κρίνοντας αυτό που βλέπω και διαβάζω, δεν έχω προσωπικά με τον κ.Βαβαγιάννη, δεν τον γνωρίζω καν.

Το λέω προς διευκρίνηση, επειδή θέλω να πιστεύω έχουμε δικαίωμα έκφρασης της προσωπικής μας άποψης σε ένα δημοκρατικό φόρουμ όπως το greek comics.

Στον κ.Βαβαγιάννη εύχομαι ότι καλύτερο.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@spiderman Οταν τα είχα πρωτοδεί ήμουν και εγώ με ένα wtf?!?!?!. Για τους λόγους που λες. Το σκίτσο ..... οκ... και τα σενάρια ήταν αλλού για αλλού :) Είδα όμως κάποιους ανθρώπους που εκτιμώ να τον μνημονεύουν δεξιά-αριστερά. Άρχισα λοιπόν να τον παρακολουθώ :) Θα σου το θέσω ως εξής. Όταν μπήκα πέρυσι στο νοσοκομείο για 4πλο by-pass το μόνο έντυπο που είχα μαζί μου ήταν το πρώτο Omnibus :) Μου πήρε καμπόσες σελίδες για να μπω στο πνεύμα, αλλά άπαξ και μπήκα, κόλλησα :D Όσον αφορά τώρα το σκίτσο? Well. Αμφιβάλλω αφάνταστα εάν κάποιο άλλο σκίτσο θα εξυπηρετούσε ***αυτά*** τα σενάρια :) 

Από εκεί και πέρα, στο φβ, από τους μη-κομικιστικούς φίλους μου, τα 2 πράγματα που εμφανίζονται συχνότερα στο wall μου είναι κατ'αρχάς Αρκάς και κατά δεύτερο λόγο Κουραφέλκυθρα :) Και μετά ακολουθούν κάποιοι γελοιογράφοι αλλά αυτοί κυρίως για το πολιτικό μήνυμα που περνάει ο κάθε ένας τους :) Συγκεκριμένοι φίλοι με γεμίζουν Χατζόπουλο και συγκεκριμένοι με Ζαχάρη ή Τολιάδη λχ :) Αλλά με την συχνότητα με την οποία βλέπω Αρκά ή Κουραφέλκυθρα, κανείς :) (αυτό βέβαια είναι παράμετρος του "επιτυχημένος" :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

30 λεπτά πριν, spiderman είπε:

Koιτάξτε, το σχόλιο που έκανα δεν ήταν για να τον προσβάλλω, είναι μία καθαρά προσωπική μου άποψη σύμφωνα με τις ιστορίες του, που είχα διαβάσει στο παρελθόν στην σελίδα του στο facebook.

Δεν μου άρεσε καθόλου το σενάριο και το σχέδιο ήταν για τα γούστα μου τουλάχιστον άθλιο. Μπορεί για αρκετούς από εσάς, να θεωρείται καλός και ταλαντούχος, για μένα όμως όχι.

Είναι μία προσωπική άποψη κρίνοντας αυτό που βλέπω και διαβάζω, δεν έχω προσωπικά με τον κ.Βαβαγιάννη, δεν τον γνωρίζω καν.

Το λέω προς διευκρίνηση, επειδή θέλω να πιστεύω έχουμε δικαίωμα έκφρασης της προσωπικής μας άποψης σε ένα δημοκρατικό φόρουμ όπως το greek comics.

Στον κ.Βαβαγιάννη εύχομαι ότι καλύτερο.:)

Μου αρέσει αυτό που είπες ότι δεν σου αρέσει καθόλου το σενάριο και το σχέδιο ηταν άθλιο, δημοκρατικό μεν αλλα πολύ αντιφατικό δεν και στο τέλος λές εύχομαι ότι καλύτερο, εντάξει στην υγεία βέβαια αλλα μετά από τέτοιο θάψιμο....:thinking::cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  45
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 26/1/2020 στο 3:16 ΜΜ, Indian είπε:

 

Σοβαρά? Για πες μας εντυπώσεις! Πώς είναι στην τάξη?  :)

 

 

:beer:

XΑΧΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Π.Χ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ! ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΒΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΚΟ! ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΧΙΛΛ ΕΙΝΑΙ!???

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μου ήρθε σήμερα από Jemma μαζί με κάτι επετειακά τευχάκια DC και το διάβασα μονορούφι. Αν και τα είχα ξαναδιαβάσει σχεδόν όλα στο FB και στο socomic.gr, σε βαθμό που τα 'χα μάθει πλέον απέξω, χαμογέλασα πολλές φορές αλλά και γέλασα δυνατά με τα 2-3 καινούργια που εντόπισα. Περιμένω και το 1ο Omnibus από Πρωτοπορία να το διαβάσω κι'αυτό επιτέλους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to ΚΟΥΡΑΦΕΛΚΥΘΡΑ: ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΦΕΝΤΙΚΟ!
  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τα περισσότερα Κουραφέλκυθρα τα έχω διαβάσει στο Facebook ή το socomic και το Luben, ωστόσο ελλείψει τρίτου Omnibus είπα να αγοράσω το Καλή Ιδέα Αφεντικό μαζί με το πιο πρόσφατο Συγγνώμη που Γεννήθηκα και να τα διαβάσω σχετικά κοντά μεταξύ τους, έτσι για να είμαι πιο up to date με τις πιο πρόσφατες έντυπες εκδόσεις των Κουραφέλκυθρων. Ο Βαβαγιάννης εδώ συνεχίζει την εξέλιξη του μετά το δεύτερο Omnibus. Προφανώς έχει τις κλασικές σειρές με τον Λούθερ, τη Ζοζεφίνα και την οικογένεια Δαπόντε, αλλά ο Βαβαγιάννης ψάχνεται με νέα είδη αστείων, νέα μοτίβα και φόρμες του πως να πει αστεία, βάζει φαντασία, κάνει συνδυαστικά αστεία σε ένα σκίτσο, βάζει 3-4 puns στην ίδια ιστορία ή επεκτείνει το μέγεθος της σε μιαμιση σελίδα. Πάντα με πολλή πλάκα, πάντα με φοβερό χιούμορ, τα Κουραφέλκυθρα είναι σταθερά για ποιοτικό χιούμορ και ελπίζω σύντομα να κρατάμε στα χέρια μας το τρίτο Omnibus :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.