Jump to content

germanicus
 Share

Recommended Posts

26 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Όσο καλές κριτικές και να έχει ένα βιβλίο, δεν μπορώ να το διαβάσω.

Θέλω και σχέδιο, όχι μόνο κείμενο.
Αφενός μόνο κείμενο με κουράζει, αφετέρου θέλω να βλέπω οπτικά κάποια πράγματα και όχι να τα φαντάζομαι.

Όσο αναλυτική και να είναι μια περιγραφή, δεν συγκρίνεται με την εικόνα.
Δεν λένε τυχαία "μια εικόνα, χίλιες λέξεις" :)

Να υποθέσω λοιπόν ότι δεν διαβάζεις καθόλου βιβλία? Εσύ θα λατρέψεις τις τελευταίες εκδόσεις στα βιβλία του Τολκιν. Όπως το ''Μπέρεν & Λούθιεν'' και το ολοκαίνουργιο ''Η πτώση της Γκοντολιν'' έχει πολύ Artwork από τον Alan Lee. Τρομερές εκδόσεις... Πάντως δεν συμφωνώ με την άποψη σου. Οπωσδήποτε το σχέδιο βοηθάει και αναμφισβήτητα το αγαπάμε, αλλά το να διαβάζεις ένα βιβλίο σε μεταθέτει αυτόματα σε ένα συγκεκριμένο ''state of mind'' εξάπτοντας και την φαντασία σου που από εκεί ξεκινάνε όλα. Μεταξύ άλλων.... Χώρια το νοητικό και εκπαιδευτικό κομμάτι. Ότι προτιμάει ο καθένας βέβαια, απλώς ένα βιβλίο μόνο καλά έχει να μας δώσει. Ιδιαίτερα όταν το βιβλίο είναι πολύ παλιά έκδοση και αναφέρεται σε κάτι που αγαπάμε λ.χ. Βόρεια μυθολογία - Ιρλανδική μυθολογία κλπ. Πάντως οι εν λόγω εκδόσεις του Έλρικ είναι τουλάχιστον φοβερές οπότε καταλαβαίνω. Αλλά καλό είναι να διαβάσεις κάποια στιγμή και τα βιβλία. θα καταλάβεις περισσότερα ακόμα.

Edited by rythmhawk
  • Like 3
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

Διάβασα και το 2ο μέρος.
Ξεκινάει λίγο αργά αλλά απ΄τα μισά και μετά ανεβάζει ρυθμό και διαβάζεται νεράκι.
Βασικά ούτε καταλαβαίνεις πότε τελειώνει κι αυτό είναι ίσως το μόνο πρόβλημα.
Περίμενα να διαβάσω μια πιο μεγάλη, πιο χορταστική ιστορία.
Ή τουλάχιστον να μάθω λίγο περισσότερα πράγματα για τους πρωταγωνιστές (έστω στα extras).
Πάλι με την όρεξη έμεινα :thinking:
Εδώ είναι να έχεις 3-4 τεύχη να τα διαβάσεις σερί για να πεις ότι το ευχαριστήθηκες.
Με τα 2 πρώτα παίρνεις απλά μια τζούρα.

Συν ότι στο τέλος σε αφήνει με την αγωνία.
Είμαι περίεργος να μάθω τη συνέχεια και τι θα γίνει...

Spoiler

...τώρα που ο Έλρικ βρήκε την Καταιγίδα και αυτοεξορίστηκε.
Τι θα κάνει η Σιμορίλ και πως ο Γιρκούν θα κυβερνήσει το βασίλειο του Μελνιμπονέ.

Ο πρόλογος του Μουρ αρκετά κουραστικός :antekale:

Απ΄τα σχόλιά μου θα νομίζει κανείς ότι τίποτα δεν μ΄άρεσε.
Δεν ισχύει.
Όσο διάβασα ήταν πολύ καλό και εντελώς εντός γούστων μου.
Απλά περίμενα να διαβάσω κάτι μεγαλύτερο, ένα έπος.
Κι έναν καλύτερο πρόλογο να με βάλει στο κλίμα και να μου συστήσει τους χαρακτήρες.

Δεν είχα δηλαδή θέμα με ό,τι διάβασα, είχα με ό,τι δεν διάβασα :thinking:
Ίσως δεν έπρεπε να είχα τόσο υψηλές προσδοκίες κι εκεί να την πάτησα.
Περίμενα κάτι τέλειο και τελικά συνάντησα κάτι πολύ καλό.

Τέλος πάντων.
Σ΄αυτά τα δύο τεύχη θα βάλω ένα 8/10 :)

Εννοείται περιμένω τη συνέχεια, που εύχομαι να μην αργήσει :cheers4:

Edited by Laz33
  • Like 5
  • Thanks 1

Θα πρέπει να κάνεις υπομονή. Δε ξέρω σε τι σημείο έχεις φτάσει, αλλά ο κόσμος ξεδιπλώνεται ολοένα και περισσότερο. Μιας και κουβεντιάουμε τον Έλρικ όμως εδώ, να πω ότι παρήγγειλα επιτέλους και τα 5 απ' τα 6 (το 6ο δεν το είχαν, αλλά μου είπαν ότι θα το φέρουν τον Φεβρουάριο) "Elric: Χαμένη Ισορροπία" που δεν είχα αγοράσει όλα αυτά τα χρόνια (πιθανόν φτάνουν αύριο, οπότε ξεκινώ μ' εκείνα που είναι περισσότερα! :mafia:), ενώ έφερα απ' το άλλο σπίτι και διάβασα επιτέλους το "Elric: Η Δημιουργία Ενός Μάγου" (το είχα στην άκρη για τις δύσκολες ώρες), το οποίο μου άρεσε πολύ! Για πάμε να θυμηθούμε ορισμένοι και ένα fan made βιντεάκι που είχε φτιαχτεί πριν πολλά χρόνια:

• Like 6

• 1 month later...

Ο  τέταρτος τόμος Έλρικ Η Πόλη που Ονειρεύεται θα κυκλοφορήσει στη Γαλλία στις 28/04/2021 ,

ενώ στο amazon είδα να αναγράφεται ως ημερομηνία κυκλοφορίας στα αγγλικά 07/12/2021 !

Edited by guskoin
  • Like 5

Ο τρίτος στα ελληνικά εχει εκδοθεί;

• Like 1

1 ώρα πριν, guskoin είπε:

Ο  τέταρτος τόμος Έλρικ Η Πόλη που Ονειρεύεται θα κυκλοφορήσει στη Γαλλία στις 28/04/2021 ,

ενώ στο amazon είδα να αναγράφεται ως ημερομηνία κυκλοφορίας στα αγγλικά 07/12/2021 !

Τα περιθώριά σου είναι λευκά φίλε μου και δε μπορούμε να τα διαβάσουμε όσοι έχουμε το "Uniform Σκουρόχρωμο" θέμα. Μήπως μπορείς να το φτιάξεις;

9 λεπτά πριν, james768 είπε:

Ο τρίτος στα ελληνικά εχει εκδοθεί;

Όχι ακόμη. Κι εγώ το περιμένω για να ξεκινήσω και τα άλλα δύο άλμπουμ!

Edited by Mandrake
  • Like 2
  • Thanks 1

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Τα περιθώριά σου είναι λευκά φίλε μου και δε μπορούμε να τα διαβάσουμε όσοι έχουμε το "Uniform Σκουρόχρωμο" θέμα. Μήπως μπορείς να το φτιάξεις;

Όχι ακόμη. Κι εγώ το περιμένω για να ξεκινήσω και τα άλλα δύο άλμπουμ!

Φίλε  @Mandrake    μπορείς να με κατατοπίσεις περισσότερο για το τι πρέπει να κάνω; Στην εμφάνιση χρησιμοποιώ το Uniform ανοιχτόχρωμο (προκαθορισμένο)!

• Like 2

4 ώρες πριν, guskoin είπε:

Φίλε  @Mandrake    μπορείς να με κατατοπίσεις περισσότερο για το τι πρέπει να κάνω; Στην εμφάνιση χρησιμοποιώ το Uniform ανοιχτόχρωμο (προκαθορισμένο)!

Άλλαξε μία σε σκουρόχρωμο για να δεις πως διαβάζουμε το κείμενό σου. Σκοπός είναι όταν γράφεται κάτι από ένα μέλος να μπορούμε να το διαβάσουμε όλοι, γι' αυτό λέω προσοχή στις μορφοποιήσεις...

• Thanks 1