Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Γενικά το 40% στην πρωτοπορία ισχύει για όλα τα κόμικ από ένα διάστημα και μετά αφότου κυκλοφορησουν.

 

Έτσι ακριβώς. Έχω δει κόμικς με έκπτωση -40%, που φιγουράρουν στα ράφια για πολύ καιρό. Βέβαια, αν θυμάμαι καλά, υπάρχουν και μερικά που είναι σε εβδομαδιαίες προσφορές (όπως είχα πάρει το "Κλικ - Εκτός Ελέγχου"). Βέβαια αυτά, απ' ότι θυμάμαι, δεν έχουν τόσο μεγάλη έκπτωση.

 

54 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Ελπίζω να μην φανώ τρελός αν το παραγγείλω και τους πω χωρίς αυτοκόλλητο στο εξώφυλλο.  :lol: 

 

Συνήθως όταν έχουν τέτοιες προσφορές, κολλάνε σε όλα τα αντίτυπα αυτοκόλλητα. Ζήτησέ τους να σου ξεκολλήσουν ένα! :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

46 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Συνήθως όταν έχουν τέτοιες προσφορές, κολλάνε σε όλα τα αντίτυπα αυτοκόλλητα. Ζήτησέ τους να σου ξεκολλήσουν ένα! :P

 

 

:beer:

 

Με το υγρό που χάλασε το Che που θα αγόραζε ο Mandrake (σε μια περίσταση αν θυμάμαι καλά αυτό που είδα); Άσε,να μου λείπει καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 4/8/2020 στο 1:14 ΠΜ, TheMetalBat είπε:

 

Με το υγρό που χάλασε το Che που θα αγόραζε ο Mandrake (σε μια περίσταση αν θυμάμαι καλά αυτό που είδα); Άσε,να μου λείπει καλύτερα.

Πολύ καλά θυμάσαι και έριξε τόσο που ξεχείλιζε πάνω στο άλμπουμ και έτρεχε παντού! Μόλις με είδα που άσπρισα, της είπε η άλλη κοπέλα να μου το ξαναβρούν εάν υπάρχει στο ράφι χωρίς αυτοκόλλητο και το άφησε προσωρινά στην άκρη. Δεν έμεινα να μάθω τι απέγινε... :NoNo:  Με βενζίνη πάντως μπορείς να κάνεις δουλειά! Ανάβεις κι ένα σπίρτο, το πετάς επάνω και το αυτοκόλλητο θα φύγει! Εγγυημένα πράματα! yes.gif

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν έχει να κάνει με την Ελληνική έκδοση αλλά στη Γαλλική θα βγεί σύντομα ο τέταρτος τόμος Έλρικ Η Πόλη που Ονειρεύεται.Συν πως θα είναι το τέλος του πρώτου κύκλου:

20201118_182644.thumb.jpg.dfbb0052fdfe26107d6dd011712a765b.jpg

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωχ, τι έγινε εδώ;

Γαλλοβελγικό ηρωικής φαντασίας με εξαιρετικές κριτικές σε bedetheque και goodreads και δεν το πήρα πρέφα;
Πως γκένεν αυτό;

Δεν έμπαινα καν στο τόπικ γιατί είχα την εντύπωση ότι είναι αμερικάνικο κόμικ :thinking:
Tι φάση; Υπάρχουν αμερικάνικα και γαλλοβελγικά Έλρικ όπως τα Κόναν, ή καμία σχέση;

 

Ψήθηκα πάντως γι΄αυτό εδώ. Και πάνω που έλεγα να περιορίσω τις αγορές μου γιατί το παράκανα τελευταία.

Ο κάθε τόμος είναι αυτοτελής ή πρέπει να περιμένω τον 3ο για να ολοκληρωθεί η ιστορία;

Αν ναι ξέρουμε πότε βγαίνει ο 3ος; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η ατμόσφαιρα που αποπνέει αυτό το κόμικ είναι φανταστική!Νομίζεις ότι βλέπεις κινηματογραφική ταινία και σίγουρα δεν υπάρχει πιο εντυπωσιακή μεταφορά του Έρλικ σε κόμικ!

Στα αγγλικά έχει κυκλοφορήσει από την Titan comics και το επόμενο άλμπουμ The white wolf επίσης υπάρχει και deluxe έκδοση.

Για αγορά δεν το συζητάμε καν , άλλωστε η ελληνική έκδοση έχει μεγαλύτερο μέγεθος από την αγγλική και δείχνει καλύτερη!

Για μένα το μοναδικό μειονέκτημα αυτής της μεταφοράς είναι ότι η ιστορία προχωράει σχετικά αργά ,αλλά δεν γνωρίζω σε πόσα άλμπουμ έχουν σκοπό  να ολοκληρώσουν τα βιβλία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aν δηλαδή διαβάσω μόνο τους 2 τόμους που βγήκαν στα ελληνικά θα μείνω ξεκρέμαστος ή στέκονται και μόνοι τους; :thinking:

Για τον 3ο έχουμε καμιά πληροφορία πότε και αν θα βγει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Aν δηλαδή διαβάσω μόνο τους 2 τόμους που βγήκαν στα ελληνικά θα μείνω ξεκρέμαστος ή στέκονται και μόνοι τους; :thinking:

Για τον 3ο έχουμε καμιά πληροφορία πότε και αν θα βγει;

 

Με εκπλήσσει που μαθαίνεις εσύ αυτή τη σειρά τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι ξεκρέμαστος βρε Laz; Τα βιβλία του Michael Moorcock ταυτόχρονα είχαν κυκλοφορήσει τότε; Αφού σου λένε πως είναι μεταφορά της τριλογίας, ένα άλμπουμ για κάθε βιβλίο! Εγώ τα αγόρασα (δεν ΥΠΗΡΧΕ περίπτωση να μην τ' αγόραζα!) αλλά δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω ακόμη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

25 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Με εκπλήσσει που μαθαίνεις εσύ αυτή τη σειρά τώρα.

Nαι, σου είπα πως την πάτησα.
Νόμιζα τα Έλρικ είναι αμερικάνικα κόμικς όπως ο Κόναν.

Και με ξέρεις, είμαι αρκετά δύσπιστος με κόμικς που δεν είναι γαλλοβελγικά.

Τυχαία μπήκα χθες σ΄αυτό το τόπικ και με το που βλέπω στο πινακάκι παρουσίασης να γράφει "προέλευση: γαλλική" κατευθείαν μου πετάχτηκαν τα μάτια :lol:

Θα πάρω σίγουρα τον 1ο τόμο. Κι αν μ΄αρέσει, που υποθέτω θα το κάνει, θα χτυπήσω και τον 2ο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωπ, γράψε λάθος και μη σε πάρω στο λαιμό μου... Ξαναδιάβασα στην παρουσίαση και σε σχόλια όχι σχετίζονται με τα βιβλία και ότι δεν είναι ακριβείς μεταφορές. Τι στο καλό, εδώ είχα την εντύπωση πως είχε γράψει σε σχόλιο ο Παύλος για τις ακριβέστερες μεταφορές σε κόμικ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

25 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Nαι, σου είπα πως την πάτησα.
Νόμιζα τα Έλρικ είναι αμερικάνικα κόμικς όπως ο Κόναν.

Και με ξέρεις, είμαι αρκετά δύσπιστος με κόμικς που δεν είναι γαλλοβελγικά.

Τυχαία μπήκα χθες σ΄αυτό το τόπικ και με το που βλέπω στο πινακάκι παρουσίασης να γράφει "προέλευση: γαλλική" κατευθείαν μου πετάχτηκαν τα μάτια :lol:

Θα πάρω σίγουρα τον 1ο τόμο. Κι αν μ΄αρέσει, που υποθέτω θα το κάνει, θα χτυπήσω και τον 2ο :)

 

Το είπα γιατί ξέρω πως είσαι φανατικός με τα Γαλλοβελγικά.

Το κατάλαβα όταν πήρες Blacksad αντί για ΣGNΜ Τεύχος 16 Doctor Strange.Είδα την κριτική σου για το Blacksad  στο αντίστιχο νήμα,δεν θες να μάθεις τις απορίες που είχα όταν την είδα.Αλλά τα γούστα διαφέρουν και το Blacksad φαίνεται αξιόλογο δεν μπορώ να πω.

 

Στα του Ελρικ τώρα:

Αυτή εδώ η έκδοση είναι μια Γαλλοβελγική προσέγγιση της ιστορίας και των βιβλίων του Έλρικ.Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Ελρικ πάει σε κόμικ όχι αλλά είναι η πρώτη μη απολογητική,δηλαδή βία και μαυρίλα όπως είναι το σύμπαν του Έλρικ στα βιβλία.Άρεσε και στον δημιουργό του Έλρικ,τον Μαϊκλ Μουρκοκ,αυτή η έκδοση.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι δύο τόμοι δεν ολοκληρώνουν την ιστορία, είναι όμως εξαιρετικοί και σαν έκδοση κ σαν σκίτσο σενάριο (αν σου αρέσει η ηρωική φαντασία)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

27 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Οι δύο τόμοι δεν ολοκληρώνουν την ιστορία, είναι όμως εξαιρετικοί και σαν έκδοση κ σαν σκίτσο σενάριο (αν σου αρέσει η ηρωική φαντασία)

Ωραία, αυτό ήθελα να μάθω :)
Απ΄τα σχόλια δεν είχα βγάλει άκρη για το αν κάθε τόμος είναι αυτόνομος και σε πόσους ολοκληρώνεται η ιστορία.
Με μπέρδεψε και το σχόλιο του Φρατζάτου που μιλάει για 4ο τόμο που ολοκληρώνει τον κύκλο.
Άρα 4 τόμους έχουμε; Όχι 3;
Επίσης κάτι ακόμα. Απ΄ό,τι βλέπω οι γαλλικοί τόμοι έχουν 46 σελίδες. Οι δικοί μας γιατί έχουν 62; :thinking:

Μια ακόμα απορία.
Γιατί απ΄τη στιγμή που δεν έχει κλείσει χρόνος απ΄την κυκλοφορία η Πρωτοπορία έχει 40% έκπτωση;
Όχι ότι με χαλάει βέβαια αλλά νόμιζα υπάρχει νόμος να μην επιτρέπεται πάνω από 10% έκπτωση σε βιβλίο ή κόμικ που έχει λιγότερο από ένα χρόνο κυκλοφορίας :thinking:

Εννοείται μ΄αρέσει η ηρωική φαντασία. Kαι σε χιουμοριστική εκδοχή, τύπου "Λανφέστ του Τρόυ", αλλά και σε σοβαρή.
Έψαχνα πολύ καιρό να διαβάσω κάτι που να είναι φάση "Άρχοντας των Δαχτυλιδιών".
Το πιο κοντινό που βρήκα και άξιζε ήταν η σειρά Elfes και η παράλληλη Nains :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

49 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Με μπέρδεψε και το σχόλιο του Φρατζάτου που μιλάει για 4ο τόμο που ολοκληρώνει τον κύκλο.
Άρα 4 τόμους έχουμε; Όχι 3;
Επίσης κάτι ακόμα. Απ΄ό,τι βλέπω οι γαλλικοί τόμοι έχουν 46 σελίδες. Οι δικοί μας γιατί έχουν 62; :thinking:

 

 

Μπερδεύτηκες χωρίς λόγο:

16 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Δεν έχει να κάνει με την Ελληνική έκδοση αλλά στη Γαλλική θα βγεί σύντομα ο τέταρτος τόμος Έλρικ Η Πόλη που Ονειρεύεται.Συν πως θα είναι το τέλος του πρώτου κύκλου:

20201118_182644.thumb.jpg.dfbb0052fdfe26107d6dd011712a765b.jpg

 

 

Αναφέρω την Γαλλική έκδοση στην οποία θα βγεί σύντομα ο τόμος 4.

 

Στην Ελληνική θα βγει (και μάλλον λόγο πανδημίας έχει καθυστερήσει) ο τόμος 3.Δηλαδή περιμένουμε σε γενικές γραμμές τους τόμους 3 και 4.

 

Και μετά μπορεί να βγει δεύτερος κύκλος με άλλους 4 τόμους που θα ασχολείται ίσως με άλλες ιστορίες,χαρακτήρες,περιοχές κ.ά.

20201119_145435.thumb.jpg.771ebbd5b8ba6c46235fee6eacccb4d3.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπόν, ο Έλρικ είναι λογοτεχνικός ήρωας. Τον δημιούργησε στα μέσα τις δεκαετίας του 1960ο Μάικλ Μούρκοκ (1939-) που ξεκίνησε να δημοσιεύει διηγήματα με τις περιπέτειες του Έλρικ σε λογοτεχνικά παλπ περιοδικά. Λόγω της δημοφιλίας του ήρωα στα τέλη της δεκαετίας του 1960 ο Μούρκοκ τα συγκέντρωσε σε τόμους, συνέγραψε και πρόσθετο υλικό για να καλύψει τα κενά από διήγημα σε διήγημα και εξέδωσε την σάγκα του Έλρικ σε 6 τόμους (σε μεταγενέστερες εκδόσεις οι τόμοι 2 και 3 εκδίδονται σε 1 βιβλίο όπως και οι τόμοι 4 κ 5, οπότε έχουμε πια μια σειρά 4 βιβλίων). Την δεκαετία του 1980 εκδίδει άλλους 3 τόμους με νέο υλικό, οι οποίοι προστίθενται εμβόλιμοι στους ήδη υπάρχοντες 4. Στα τέλη της δεκαετίας του 1990 οι εκδόσεις Αίολος δημοσιεύουν στα ελληνικά τους 4 αρχικούς τόμους της σάγκας και τον πρώτο από τους 3 εμβόλιμους (Το κάστρο του Μαργαριταριού που διαδραματίζεται ανάμεσα στους δυο πρώτους τόμους και φέρει το Νο 2 στην σειρά του Αιόλου). Μετά από περίπου 10 χρόνια εκδίδει και τον δεύτερο από τους εμβόλιμους με τίτλο Η εκδίκηση του Ρόδου χωρίς αρίθμηση.

 

Η κεντρική ιδέα πίσω από τον μύθο του Έλρικ με λίγα λόγια είναι ότι υπάρχουν άπειρα σύμπαντα κυβερνόμενα από τους θεούς της Εντροπίας. Σε κάθε μεμονωμένο σύμπαν (ή σύστημα συμπάντων) μάχονται για κυριαρχία οι θεοί του Χάους και οι θεοί του Νόμου. Όταν η διαμάχη αυτή φτάσει σε οριακό σημείο στο σύμπαν αυτό ενσαρκώνεται ο Αιώνιος Πρόμαχος ο οποίος χωρίς να το ξέρει (συνήθως) έχει σαν πεπρωμένο να φέρει το τέλος του σύμπαντος αυτού, είτε σαν σύμμαχος του Χάους είτε σαν σύμμαχος του Νόμου. Στο σύμπαν του Έλρικ, Αιώνιος Πρόμαχος είναι ο Έλρικ ο ασθενικός Αυτοκράτορας του Μελνιμπονέ, σύμμαχος του Χάους. (Αργότερα ο Μούρκοκ εμφάνισε κι άλλες ενσαρκώσεις του Αιώνιου Πρόμαχου. Από τον Αίολο έχουν εκδοθεί οι περιπέτειες του Κόρουμ σε 6 τόμους, του Χόκμουν σε 5 και του Ερεγκόζι σε 3).

 

Ο Έλρικ έχει μεταφερθεί αρκετές φορές σε κόμιξ, είτε με πρωτότυπο υλικό, είτε σαν διασκευή των βιβλίων του. Έχουμε δει μερικές εκδόσεις του και στα ελληνικά από διάφορες εκδόσεις.

 

Οι δυο πρώτοι τόμοι της συγκεκριμένης διασκευής. ασχολούνται με το πρώτο βιβλίο της σειράς του Μούρκοκ το Ο Έλρικ του Μελνιμπονε. Είναι ουσιαστικά εισαγωγή στο σύμπαν του Έλρικ (το βιβλίο το διάβασα το 1998, οπότε δεν μπορώ να πω στα σίγουρα αν είναι καλή διασκευή, μου άφησε καλή αίσθηση όμως). Μας παρουσιάζεται ο Έλρικ, ο ασθενικός αυτοκράτορας μιας παρακμάζουσας αυτοκρατορίας, του Μελνιμπονέ που για αιώνες κυριάρχησε στον κόσμο, όμως τώρα η κυριαρχία του απειλείται. Οι κάτοικοί του είναι εκλεπτυσμένοι αλλά υπέρμετρα σκληροί. Ο Έλρικ θα πρέπει να αντιμετωπίσει τα θέματα με την υγεία του αλλά και τους συνωμότες αυλικούς που θεωρούν την υγεία του εμπόδιο στην ανάκαμψη της αυτοκρατορίας. Επιπλέον πρέπει να επαναδιαπραγματευτεί την παραδοσιακή υποτέλεια των αυτοκρατόρων του Μελνιμπονέ στις θεότητες του Χάους και κυρίως τον Άριοχ τον Δούκα της Κόλασης. Στο τέλος του 2ου άλμπουμ (που φτάνει ως το τέλος του πρώτου βιβλίου της σάγκας) ο Έλρικ έχει διευθετήσει τα εσωτερικά ζητήματα στην χώρα του και ξεκινά για νέες περιπέτειες έξω από αυτήν. Αν κάποιος διαβάσει μόνο το πρώτο άλμπουμ  (χωρίς άλλη γνώση του σύμπαντος του Έλρικ) θα μείνει μετέωρος. Με το δεύτερο ολοκληρώνεται ένας κύκλος, αλλά όχι απόλυτα καθώς ανοίγει ο επόμενος.

 

Η έκδοση, μεγάλου σχήματος με σκληρό εξώφυλλο και χοντρό γυαλιστερό χαρτί νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά της. Επιπλέον στο τέλος κάθε άλμπουμ υπάρχουν γύρω στις 10 σελίδες έξτρας, πράγμα που την κάνουν την καλύτερη έκδοση BD στα ελληνικά που έχω υπόψιν.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα το 1ο τεύχος.
Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος, όχι όμως απόλυτα.

Κυρίως επειδή είχα πολύ υψηλές προσδοκίες.
Βασικά περίμενα να γίνουν πιο πολλά πράγματα.
Μου φάνηκε αρκετά εισαγωγικό ώστε να σε βάλει στο κλίμα και να μάθεις τους πρωταγωνιστές.
Η ιστορία δεν προχώρησε πολύ.
Θα ήθελα να είχε περισσότερες σελίδες ή να ήταν πιο πυκνογραμμένη.
Απ΄τη στιγμή που το σενάριο προέρχεται από βιβλίο, χρειάζεσαι πολλά μπαλονάκια ώστε να χωρέσεις όσο το δυνατόν περισσότερο κείμενο.

Η υπόθεση πάντως έχει πολύ ενδιαφέρον και γενικότερα ο κόσμος του Μελνιμπονέ.

Είναι εντός γούστων μου τέτοια κόμικς :cool:

Εννοείται θα διαβάσω τη συνέχεια να δω πως κλείνει ο 1ος κύκλος.

Το σχέδιο πολύ ταιριαστό με το ύφος της ιστορίας.
Η έκδοση πολύ περιποιημένη. Μεγάλες διαστάσεις, καλό χαρτί και κάποια έξτρα στο τέλος.

 

Το 3ο τεύχος ξέρουμε πότε θα βγει; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, εγώ μπερδεύτηκα ΤΕΛΕΙΩΣ τώρα! Γιατί αναίρεσα παραπάνω; Ποιος ανέφερε πως δεν έχουν σχέση με τα βιβλία τα κόμικς αυτά και γιατί παραπληροφορεί έτσι τα μέλη, εφόσον δεν έχει διαβάσει τα βιβλία; Εγώ προσωπικά δυστυχώς δεν τα 'χω διαβάσει, απλώς γνωρίζω αρκετές πληροφορίες μέσα από άλλες εκδόσεις κόμικς, πιο πριν τη μουσική ή τον περιοδικό τύπο με σχετικά αφιερώματα, το διαδίκτυο και φυσικά κάποιους φίλους που έχουν διαβάσει μέρος τους ή στο σύνολό τους (είναι και πολλά τα άτιμα!). Ο Michael Moorcock έχει ένα απίστευτο fan club και ακόμη κι αν δεν χαρακτηρίζεται ως ο πατέρας του σύγχρονου Fantasy (τον τίτλο τον έχει δικαιωματικά ο J. R. R. Tolkien!), έχει φτιάξει ένα πολυσύμπαν απίστευτο με τον Αιώνιο Πρόμαχο που τοποθετεί την Ηρωική Φαντασία σε άλλο επίπεδο! Εάν αυτή εδώ θεωρείται μεταφορά και μάλιστα καλή, η ιστορία είναι βέβαιο ότι θα είναι συναρπαστική! Εάν το καλλιτεχνικό κομμάτι είναι εξίσου καλό, τότε κάθε θιασώτης της Ηρωικής Φαντασίας ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να επενδύσει! Και η "παρανομία" (υποθέτω) της "Πρωτοπορίας" το κάνει ακόμη πιο εύκολο!

 

Έχω αγοράσει τους 2 τόμους αλλά δεν τους έχω διαβάσει ακόμη... Παρήγγειλα αρκετά κόμικς τους τελευταίους 2.5-3 μήνες έχοντας δώσει μέχρι στιγμής γύρω στα 400€ (πάει ο νέος εξωτερικός σκληρός δίσκος που στόχευα ν' αγοράσω και φέτος... :sad1: ) (ενώ περιμένω μια νέα γύρω στα 135€ που έχει καθυστερήσει λόγω της κατάστασης που επικρατεί...), είχα ήδη αρκετά στα αδιάβαστα, επομένως με τρώνε τα χέρια μου αλλά μπορώ να κάνω ακόμη υπομονή μπας και βγει και νέος, να πιάσω όσο περισσότερους μπορώ σερί! Προς το παρόν έπιασα τα "Κόναν" της "Anubis" & της "Οξύ" που αγόρασα μαζεμένα και ξαναδιαβάζω κάποιες απ' τις ιστορίες που είχα ήδη, έχω και κάποια άλλα Fantasy στην άκρη ακόμη που εκκρεμούσαν (+ κάποια ιστορικά & επικά), οπότε θα τα πιάσω με το νέο έτος αυτά. Δεν πάω ούτε να τα ξεφυλλίσω, διότι είμαι βέβαιος ότι θα ξεμυαλιστώ και θα μπω στον πειρασμό να τα ξεκινήσω. Τα αφήνω "κάβα" λοιπόν να τα απολαύσω με την ησυχία μου εν ευθέτω χρόνω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στις 21:00 ρώτησα την Αίολος πότε θα βγει ο 3ος τόμος και στις 22:20 μου απάντησαν.
Δεν το περίμενα τόσο άμεσα και μάλιστα βραδιάτικα.
Λοιπόν, ο 3ος τόμος θα βγει τους πρώτους μήνες του ΄21 (δεν μου είπαν σε ποιον ακριβώς) και λίγο μετά θα βγει και ο 4ος (o οποίος είναι να βγει στη Γαλλία τον Απρίλιο) :)

Οπότε @Mandrake αν έχεις πολλά αδιάβαστα κόμικς, πιάσε πρώτα εκείνα και άσε τον Έλρικ για λίγο αργότερα ώστε να βγουν και οι επόμενοι τόμοι να τους διαβάσεις σερί.
Ο 1ος απλά σου ανοίγει την όρεξη.

Δεν έχει πολύ ιστορία. Πάνω που αρχίζεις να γουστάρεις... τσουπ... τελειώνει.
Κακώς δεν πήρα και τη συνέχεια. Είπα να δω πρώτα αν μ΄αρέσει ο 1ος τόμος και αναλόγως θα αποφάσιζα τι να κάνω με τον 2ο.

Δεν πειράζει. Είναι έτσι κι αλλιώς να κάνω μια παραγγελία (έχω κι ένα Μπλούμπερυ να με περιμένει), οπότε θα βάλω και το Έλρικ μέσα :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 19/11/2020 στο 12:27 ΜΜ, Mandrake είπε:

Τι ξεκρέμαστος βρε Laz; Τα βιβλία του Michael Moorcock ταυτόχρονα είχαν κυκλοφορήσει τότε; Αφού σου λένε πως είναι μεταφορά της τριλογίας, ένα άλμπουμ για κάθε βιβλίο! Εγώ τα αγόρασα (δεν ΥΠΗΡΧΕ περίπτωση να μην τ' αγόραζα!) αλλά δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω ακόμη...

Αναφέρεσαι στα βιβλία? Ή σε κάποιες άλλες εκδόσεις διότι τα βιβλία του Elric είναι 7 στον αριθμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, rythmhawk είπε:

Αναφέρεσαι στα βιβλία? Ή σε κάποιες άλλες εκδόσεις διότι τα βιβλία του Elric είναι 7 στον αριθμό.

 

Ναι, το ανέφερε αναλυτικά ο thor77 παρακάτω πόσα είναι (και πριν και μετά). Εγώ έκανα λάθος στην αρχή. Τα βιβλία βέβαια δεν είναι 7 αλλά 6! Λείπει κάποιο από την παρουσίαση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Mandrake είπε:

 

Ναι, το ανέφερε αναλυτικά ο thor77 παρακάτω πόσα είναι (και πριν και μετά). Εγώ έκανα λάθος στην αρχή. Τα βιβλία βέβαια δεν είναι 7 αλλά 6! Λείπει κάποιο από την παρουσίαση;

Είναι εφτά. Αρχικά κυκλοφόρησε η γνωστή βασική πεντάδα. Το 2004 κυκλοφόρησε από την Αίολος πάλι το ''Η Κόρη της Ονειροκλέφτρας'' και το 2007 κυκλοφόρησε το ''Η εκδίκηση του Ρόδου'' του οποίου τα γεγονότα χρονικά συμβαίνουν στο ''Ταξιδευτής στις θάλασσες της μοίρας'' (Τι βιβλιάρα μα τους θεούς), και τα δύο είναι κάτι σαν spin off ας πούμε στην βασική ιστορία του Λευκού Πρίγκιπα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, rythmhawk είπε:

Είναι εφτά. Αρχικά κυκλοφόρησε η γνωστή βασική πεντάδα. Το 2004 κυκλοφόρησε από την Αίολος πάλι το ''Η Κόρη της Ονειροκλέφτρας'' και το 2007 κυκλοφόρησε το ''Η εκδίκηση του Ρόδου'' του οποίου τα γεγονότα χρονικά συμβαίνουν στο ''Ταξιδευτής στις θάλασσες της μοίρας'' (Τι βιβλιάρα μα τους θεούς), και τα δύο είναι κάτι σαν spin off ας πούμε στην βασική ιστορία του Λευκού Πρίγκιπα..

 

Ε ναι αλλά η "Κόρη της Ονειροκλέφτρας" είναι χωρίς αρίθμηση, εκτός σειράς. Η σειρά κόμικς εδώ μεταφέρεται από τη βασική σειρά των 6 βιβλίων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Ε ναι αλλά η "Κόρη της Ονειροκλέφτρας" είναι χωρίς αρίθμηση, εκτός σειράς. Η σειρά κόμικς εδώ μεταφέρεται από τη βασική σειρά των 6 βιβλίων.

Εντάξει, εγώ το έγραψα για να το ξέρουμε γενικώς διότι οι ιστορίες δεν είναι άσχετες μεταξύ τους. Αυτά κυκλοφόρησαν πολύ μετά έτσι και αλλιώς. Π.χ. στις αγγλικές εκδόσεις δεν υπάρχει αρίθμηση, είχαν κυκλοφορήσει ανάκατα από όσο θυμάμαι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε ναι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι κάποιο spin-off απ' ότι καταλαβαίνω. Εγώ παραπάνω την "τριλογία" την ανέφερα εκ παραδρομής, θέλοντας ουσιαστικά να δείξω στον Laz ότι πρόκειται για σειρά και μεταφορά βιβλίων που έχουν εκδοθεί πολλά χρόνια πίσω, διότι φαίνεται πως δεν το είχε καταλάβει και ρωτούσε εάν θα υπάρξει συνέχεια ή θα μείνει ξεκρέμαστος από την ιστορία. Προφανώς και στο αρχείο μου έχω σημειωμένους τους τίτλους στη λίστα αναζήτησης πολλά χρόνια πίσω (εντάξει, θα λείπουν και κάποιες "νεότερες" εκδόσεις που ενδεχομένως βαρέθηκα να τις περάσω όταν προέκυψαν), όπως και οτιδήποτε αφορά τον Αιώνιο Πρόμαχο. Αλλά να δω πότε θα πάρω απόφαση να τα ξεκινήσω επιτέλους. Σίγουρα όχι σύντομα... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Ε ναι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι κάποιο spin-off απ' ότι καταλαβαίνω. Εγώ παραπάνω την "τριλογία" την ανέφερα εκ παραδρομής, θέλοντας ουσιαστικά να δείξω στον Laz ότι πρόκειται για σειρά και μεταφορά βιβλίων που έχουν εκδοθεί πολλά χρόνια πίσω, διότι φαίνεται πως δεν το είχε καταλάβει και ρωτούσε εάν θα υπάρξει συνέχεια ή θα μείνει ξεκρέμαστος από την ιστορία. Προφανώς και στο αρχείο μου έχω σημειωμένους τους τίτλους στη λίστα αναζήτησης πολλά χρόνια πίσω (εντάξει, θα λείπουν και κάποιες "νεότερες" εκδόσεις που ενδεχομένως βαρέθηκα να τις περάσω όταν προέκυψαν), όπως και οτιδήποτε αφορά τον Αιώνιο Πρόμαχο. Αλλά να δω πότε θα πάρω απόφαση να τα ξεκινήσω επιτέλους. Σίγουρα όχι σύντομα... :(

Έχοντας διαβάσεις τα βιβλία πάνω από μια φορά μπορώ μόνο να πω, και αυτό πολύ επιγραμματικά, ότι με πιάνει ρίγος όποτε μπαίνω στον κόσμο του Αιώνιου Προμάχου και ιδιαίτερα της μορφής του ως Ελρικ... Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στον χώρο της λογοτεχνικής ηρωικής φαντασίας. Όχι έτσι. Υπάρχει ένα ιδιαίτερο υπόβαθρο που χτυπάει το πνεύμα του αναγνώστη ως ύπαρξη. Δεν είναι απλά άλλος ένας ηρωικός κόσμος με σπαθιά και μάχες... Διαβάστε τα όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμη. Μόνο κέρδος θα έχετε. Στο πρώτο βιβλίο θα χρειαστεί να περάσετε μερικές σελίδες έως ότου ξεδιπλωθεί για τα καλά η ιστορία μπροστά σας. Από ένα σημείο και μετά όμως...Το Χάος... Και όχι μόνο. Ότι αφορά τις εκδόσεις των Κομιξ ξεφύλλισα προχτές σε ένα τοπικό βιβλιοπωλείο και... Κόλλησα... Φαίνοντα ΣΟΥΠΕΡ... Φυσικά μπήκαν στην λίστα μου ώστε να επιβαρυνθεί παραπάνω το πορτοφόλι μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Στην έκδοση του Αιόλου των βιβλίων του Μούρκοκ αρχικά εκδόθηκαν οι πέντε τόμοι που αναφέρω με αρίθμηση (1. Έλρικ του Μελνιμπονέ - 2. Το κάστρο του μαργαριταριού - 3. Ταξιδιώτης στις θάλασσες της μοίρας - 4. Η κατάρα του μαύρου σπαθιού - 5. Καταιγίδα).

 

Από αυτά το 1 και τα 3-5 αποτελούσαν την αρχική 6λογία της δεκαετίας του 1970 (που είχε συμπτυχθεί σε 4λογίατην δεκαετία του 1980). Με την σειρά τους αυτοί οι 4 τόμοι αποτελούνταν ο 1ος από ένα μυθιστόρημα ουσιαστικά πρίκουελ και εκδόθηκε από τον Μούρκοκ πρώτη φορά κατά την δεκαετία του 1970 (1972). Οι τόμοι 3 κ 4 διηγήματα και νουβέλες που πρωτοεκδόθηκαν σε περιοδικά κατά την δεκαετία το 1961-1962 και εδώ συλλέγονται σε τόμους ενώ ο 5ος τόμος είναι ένα μυθιστόρημα που αποτελεί συρραφή και ξαναδούλεμα 4 ιστοριών  που είχαν εκδοθεί το 1963-1964.

 

Το 1984 ο Μούρκοκ εκδίδει την συλλογή Ο Έλρικ στο τέλος του Χρόνου που διαδραματίζεται μετά το τέλος της 6λογίας και περιλαμβάνει 2 νουβέλες (ανέκδοτο στα ελληνικά), το 1989 το μυθιστόρημα Το κάστρο του μαργαριταριού (εκδόθηκε από τον Αίολο στο Νο 2 της αρχικής σειράς) και το 1991 το μυθιστόρημα Η εκδίκηση του ρόδου που διαδραματίζεται ανάμεσα στα γεγονότα που περιγράφονται στον 4ο τόμο (Η κατάρα του μαύρου σπαθιού). Εκδόθηκε από τον Αίολο αρκετά χρόνια μετά την έκδοση των πρώτων 6 τόμων και δεν φέρει αρίθμηση (αν θυμάμαι καλά). 

 

Η κόρη της ονειροκλέφτρας που προαναφέρθηκε από τον @rythmhawk ουσιαστικά είναι ένα μυθιστόρημα (γραμμένο το 2001) με ήρωα τον Ούλριχ φον Μπεκ, μια άλλη ενσάρκωση του αιώνιου πρόμαχου (που ενσάρκωσή του αποτελεί κι ο Έλρικ) στο οποίο εμφανίζεται κι ο Έλρικ (συμπράξεις διαφορετικών ενσαρκώσεων του Αιώνιου Πρόμαχου προερχομένων από διαφορετικά παράλληλα σύμπαντα είναι συνηθισμένες στο έργο του Μούρκοκ). Για λόγους μάρκετινγκ ο Αίολος το προώθησε-βάφτισε μυθιστόρημα Έλρικ. Η κόρη... εκδόθηκε στα ελληνικά πριν την Εκδίκηση... αλλά κι αυτή δεν φέρει αρίθμηση. Στα αγγλικά η Κόρη... αποτελούσε το πρώτο μυθιστόρημα μιας νέας τριλογίας-σύμπραξης του Έλρικ με την οικογένεια φον Μπεκ, αλλά τα άλλα 2 μυθιστορήματα δεν τα έχουμε δει στα ελληνικά.

 

Βέβαια ο Μούρκοκ ήδη από την δεκαετία του 1960 συνεχώς αναθεωρεί και αναδιατάσσει το έργο του, οπότε οι μορφές των βιβλίων του που μεταφράστηκαν και εκδόθηκαν πριν από 15-25 χρόνια, ίσως να διαφέρουν από τις τρέχουσες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, rythmhawk είπε:

Έχοντας διαβάσεις τα βιβλία πάνω από μια φορά μπορώ μόνο να πω, και αυτό πολύ επιγραμματικά, ότι με πιάνει ρίγος όποτε μπαίνω στον κόσμο του Αιώνιου Προμάχου και ιδιαίτερα της μορφής του ως Ελρικ... Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στον χώρο της λογοτεχνικής ηρωικής φαντασίας. Όχι έτσι. Υπάρχει ένα ιδιαίτερο υπόβαθρο που χτυπάει το πνεύμα του αναγνώστη ως ύπαρξη. Δεν είναι απλά άλλος ένας ηρωικός κόσμος με σπαθιά και μάχες... Διαβάστε τα όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμη. Μόνο κέρδος θα έχετε. Στο πρώτο βιβλίο θα χρειαστεί να περάσετε μερικές σελίδες έως ότου ξεδιπλωθεί για τα καλά η ιστορία μπροστά σας. Από ένα σημείο και μετά όμως...Το Χάος... Και όχι μόνο. Ότι αφορά τις εκδόσεις των Κομιξ ξεφύλλισα προχτές σε ένα τοπικό βιβλιοπωλείο και... Κόλλησα... Φαίνοντα ΣΟΥΠΕΡ... Φυσικά μπήκαν στην λίστα μου ώστε να επιβαρυνθεί παραπάνω το πορτοφόλι μου...


Όσο καλές κριτικές και να έχει ένα βιβλίο, δεν μπορώ να το διαβάσω.

Θέλω και σχέδιο, όχι μόνο κείμενο.
Αφενός μόνο κείμενο με κουράζει, αφετέρου θέλω να βλέπω οπτικά κάποια πράγματα και όχι να τα φαντάζομαι.

Όσο αναλυτική και να είναι μια περιγραφή, δεν συγκρίνεται με την εικόνα.
Δεν λένε τυχαία "μια εικόνα, χίλιες λέξεις" :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Στην έκδοση του Αιόλου των βιβλίων του Μούρκοκ αρχικά εκδόθηκαν οι πέντε τόμοι που αναφέρω με αρίθμηση (1. Έλρικ του Μελνιμπονέ - 2. Το κάστρο του μαργαριταριού - 3. Ταξιδιώτης στις θάλασσες της μοίρας - 4. Η κατάρα του μαύρου σπαθιού - 5. Καταιγίδα).

 

Από αυτά το 1 και τα 3-5 αποτελούσαν την αρχική 6λογία της δεκαετίας του 1970 (που είχε συμπτυχθεί σε 4λογίατην δεκαετία του 1980). Με την σειρά τους αυτοί οι 4 τόμοι αποτελούνταν ο 1ος από ένα μυθιστόρημα ουσιαστικά πρίκουελ και εκδόθηκε από τον Μούρκοκ πρώτη φορά κατά την δεκαετία του 1970 (1972). Οι τόμοι 3 κ 4 διηγήματα και νουβέλες που πρωτοεκδόθηκαν σε περιοδικά κατά την δεκαετία το 1961-1962 και εδώ συλλέγονται σε τόμους ενώ ο 5ος τόμος είναι ένα μυθιστόρημα που αποτελεί συρραφή και ξαναδούλεμα 4 ιστοριών  που είχαν εκδοθεί το 1963-1964.

 

Το 1984 ο Μούρκοκ εκδίδει την συλλογή Ο Έλρικ στο τέλος του Χρόνου που διαδραματίζεται μετά το τέλος της 6λογίας και περιλαμβάνει 2 νουβέλες (ανέκδοτο στα ελληνικά), το 1989 το μυθιστόρημα Το κάστρο του μαργαριταριού (εκδόθηκε από τον Αίολο στο Νο 2 της αρχικής σειράς) και το 1991 το μυθιστόρημα Η εκδίκηση του ρόδου που διαδραματίζεται ανάμεσα στα γεγονότα που περιγράφονται στον 4ο τόμο (Η κατάρα του μαύρου σπαθιού). Εκδόθηκε από τον Αίολο αρκετά χρόνια μετά την έκδοση των πρώτων 6 τόμων και δεν φέρει αρίθμηση (αν θυμάμαι καλά). 

 

Η κόρη της ονειροκλέφτρας που προαναφέρθηκε από τον @rythmhawk ουσιαστικά είναι ένα μυθιστόρημα (γραμμένο το 2001) με ήρωα τον Ούλριχ φον Μπεκ, μια άλλη ενσάρκωση του αιώνιου πρόμαχου (που ενσάρκωσή του αποτελεί κι ο Έλρικ) στο οποίο εμφανίζεται κι ο Έλρικ (συμπράξεις διαφορετικών ενσαρκώσεων του Αιώνιου Πρόμαχου προερχομένων από διαφορετικά παράλληλα σύμπαντα είναι συνηθισμένες στο έργο του Μούρκοκ). Για λόγους μάρκετινγκ ο Αίολος το προώθησε-βάφτισε μυθιστόρημα Έλρικ. Η κόρη... εκδόθηκε στα ελληνικά πριν την Εκδίκηση... αλλά κι αυτή δεν φέρει αρίθμηση. Στα αγγλικά η Κόρη... αποτελούσε το πρώτο μυθιστόρημα μιας νέας τριλογίας-σύμπραξης του Έλρικ με την οικογένεια φον Μπεκ, αλλά τα άλλα 2 μυθιστορήματα δεν τα έχουμε δει στα ελληνικά.

 

Βέβαια ο Μούρκοκ ήδη από την δεκαετία του 1960 συνεχώς αναθεωρεί και αναδιατάσσει το έργο του, οπότε οι μορφές των βιβλίων του που μεταφράστηκαν και εκδόθηκαν πριν από 15-25 χρόνια, ίσως να διαφέρουν από τις τρέχουσες

Ουσιαστικά λοιπόν το ''Η Κόρη της ονειροκλέφτρας'' δεν είναι Έλρικ. Απλώς εμφανίζεται όπως εμφανίζεται και σε άλλες ιστορίες λόγου χάρη όπως στον κόσμο του Κόρουμ κ.α.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έχει περισσότερο σημαντικό ρόλο, απ' ότι έχει ας πούμε στον Κόρουμ, αλλά ουσιαστικά, αν και κροσόβερ, ο Έλρικ είναι βοηθητικός χαρακτήρας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.