Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχουν επιστημονικά περιοδικά στην Ελλάδα;


spiderman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και τις φίλες και Καλές Γιορτές να έχουμε.

Θέλω να ρωτήσω, ενδιαφέρομαι να βρώ επιστημονικό περιοδικό να το αγοράσω με θέματα την ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ(όχι ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ), ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ, ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ, ΚΒΑΝΤΙΚΗ, ΧΗΜΕΙΑ, ΒΙΟΛΟΓΙΑ, υπάρχει

κάποιο που να κυκλοφορεί στην Ελλάδα ανά μήνα ή ανά δύο μήνες; Πχ το SCIENCE ή κάποιο άλλο;

Και μιλάω για κάποιο σοβαρό περιοδικό με τα τελευταία νέα των Θετικών Επιστημών....

Επίσης υπάρχει κάποιο site τέτοιο είδους; Ελληνικό πάντα τα Αγγλικά μου δεν είναι καλά.

Ένας φίλος μου είχε υποδείξει το in.gr αλλά είναι περισσότερο πολιτικό και έχει λίγα επιστημονικά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ: Κανάλια στο youtube έχω βρεί τα ASTRONIO, THE MAD SCIENΤIST και ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΦΥΣΙΚΗ. Α, υπάρχει και το THE SCEPTIC THEORY.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υπήρχε το Περισκόπιο της Επιστήμης, που ασχολείτο με όλα τα θέματα, που αναφέρεις, αλλά έχει κάποιους μήνες να κυκλοφορήσει νέο τεύχος και φοβάμαι ότι έχει αναστείλει (ξανά!) την έκδοσή του :( 

 

Η Εφημερίδα των Συντακτών έχει μια επιστημονική στήλη, την οποία επιμελείται ο Σπύρος Μανουσέλης με επιστημονικά άρθρα, νέα και βιβλιοκριτικές. Δεν έχω υπόψη μου κάτι άλλο στον ελληνικό τύπο πλέον, αλλά ίσως να έχουν κάτι ανάλογο και άλλες εφημερίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα περιοδικά που έχεις στο μυαλό σου (πχ SCIENCE όπως ανέφερες) πιο πολύ ορίζονται ως περιοδικά εκλαικευμένης επιστήμης παρά αμιγώς επιστημονικά περιοδικά με την βαριά έννοια του όρου.
Αυτό όσον αφορά τη σημαντικότητα του τίτλου. 
Επίσης να επισημάνω ότι "σοβαρό" περιοδικό που να έχει μέσα απόλα δεν θα βρεις. Υπάρχουν πολλά ξένα που εκλαικευμένα που διακρίνονται όμως στο θέμα τους.

Πάντως περιοδικά αστρονομίας πρέπει να κάνεις το μεγάλο άλμα και να ασχοληθείς με ξένα έντυπα που υπάρχουν και μπόλικα και βρίσκονται αν εισαι Αθήνα.
Γράφω εδώ μερικούς τίτλους:

Sky & Telescope
Astronomy
Astronomy now
Popular Astronomy

Υπάρχουν links για καθένα από αυτά αν googlαρεις. 

Εγραψα τις παραπάνω προτάσεις επειδή ρώτησες για "περιοδικά στην Ελλάδα". Αυτά έρχονται, αλλά όπως είπα δεν είναι ελληνικά.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σήμερα πήγα σ'ένα κέντρο τύπου και μπαίνω μέσα και άρχισα να ψάχνω, δεν βρήκα κάποιο. :collapse:

 

Πάω στον μαγαζάτορα και του λέω: ''Μήπως υπάρχει κάποιο περιοδικό θετικών επιστημών;'' :thinking:

Μου λέει:''Τι;'' :xm:

Και του λέω:''Θετικών επιστημών δλδ αστροφυσικής, αστρονομίας κτλ'':gnews:

Λέει;''Ααααα, ότι υπάρχει εκεί αν δεν βρήκες δεν έχει, α δεν έχει'' :shit2:

 

Καλά όταν του είπα ''αστροφυσική, αστρονομία'' με κοίταξε λες και ήμουνα εξωγήινος... χαχα :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η πλάκα είναι ότι προχθές στην δουλειά μίλαγα με τον συνεργάτη μου και του λέω ''σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες και να μπώ στο Μαθηματικό Ηρακλείου και θα έχω την δυνατότητα μετά το 3ο εξάμηνο να πάρω Μαθήματα Αστροφυσικής και Αστρονομίας'' μου λέει ''Τι πράγμα;''.

Λέω ''Μ'αρέσουν οι θετικές επιστήμες, θέλω να σπουδάσω, να ασχοληθώ με Κβαντική θεωρία και το τι συμβαίνει στον μικρόκοσμο, να μελετήσω την Γενική Θεωρία της Σχετικότητας και το πώς καμπυλώνεται ο χωροχρόνος και σε ποιο βαθμό κτλ κτλ''.

Με κοίταξε και έχασκε, πιστεύω μέσα του θα έλεγε ''Πάει τρελάθηκε αυτός, τι είναι αυτά που λέει;''.

Εντάξει τον καταλαβαίνω είναι 72 ετών, ανοιχτό μυαλό γενικά, αλλά από σπουδές νομίζω έχει τελειώσει το παλιό τεχνικό λύκειο, αγγλικά δεν ξέρει, της τεχνολογίας δεν είναι και τόσο-'εχει πχ συμβατικό κινητό με κουμπιά, αν και ασχολείται με υπολογιστές σαν διαφημιστής ραδιοφωνικού σταθμού... νομίζω όμως ότι είναι της ''παλιάς σχολής''. Ο εγγονός του μπήκε στο ''Πολιτικών Επιστημών'' και του είπε «μα καλά στο πανεπιστήμιο μπήκες; έλα εδώ να σου βρώ δουλειά να παίρνεις 1000€».

Καλά τα λεφτά δεν λέω, αλλά η γνώση δίνει δύναμη, απλά ο συνεργάτης μου πιστεύει ότι δεν χρειάζεται να σπουδάσεις, λάθος του νομίζω.-Είπαμε είναι της ''παλιάς σχολής''

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@spiderman Και γιατί θέλεις να μπεις στο Μαθηματικό κι όχι στο Φυσικό? Φαντάζομαι από εκεί θα μπορείς να ακολουθήσεις ευκολότερα την κατεύθυνση που επιθυμείς. :)

 

Πολλά μπράβο πάντως που δεν τα παρατάς και θέλεις να δώσει Πανελλήνιες. :clap2:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 λεπτό πριν, Indian είπε:

@spiderman Και γιατί θέλεις να μπεις στο Μαθηματικό κι όχι στο Φυσικό? Φαντάζομαι από εκεί θα μπορείς να ακολουθήσεις ευκολότερα την κατεύθυνση που επιθυμείς. :)

 

Πολλά μπράβο πάντως που δεν τα παρατάς και θέλεις να δώσει Πανελλήνιες. :clap2:

 

 

:beer:

Είμαι πολύ καλύτερος στα Μαθηματικά απ'ότι στην Φυσική. Όταν τέλειωσα πριν 1,5 χρόνο το Εσπερινό(είχα σταματήσει το Λύκειο στα 18 μου και επέστρεψα στα 38 μου), θυμάμαι ότι εκτός του ότι είχα κλίση καθαρά στις θετικές επιστήμες έγραφα στα διαγωνίσματα καλύτερα στα Μαθηματικά.

Πχ Άλγεβρα 20, Γεωμετρία 19,5, Μαθηματικά Κατεύθυνσης 19, Φυσική 16, Φυσική Κατεύθυνσης 14, Χημεία 16 και Βιολογία 16 επίσης(αυτά στην 3η Λυκείου)

στην 4η(έχει 4 τάξεις το εσπερινό) Άλγεβρα πάλι 20, Μαθηματικά Κατεύθυνσης 18, Βιολογία 20.

Μιλάω για τα γραπτά καθαρά. Φυσικοχημεία δεν κάναμε γιατί έγινε τμήμα Τεχνολογικών Σπουδών και κάναμε ΑΕΠΠ και Οικονομικά που δεν μου άρεσαν

τόσο, θυμάμαι στο ΑΕΠΠ πρέπει να έγραψα 15 και στα Οικονομικά 12 και 14 μετά, τα βαριόμουνα πολύ.

Πάντως στην 3η έβγαλα τελικό βαθμό 17,5

και στην 4η απολυτήριο 19.

Αν υποθέσουμε ότι γενικά υπάρχει ένα ''σπρωξιματάκι'' στους μαθητές πχ κάποιοι είναι του 08 και τους περνάνε με 11-12 για να μην μείνουν

είμαι ένας μαθητής του 16,5-17 περίπου με κλίση στις θετικές επιστήμες(Αρχαία και Λατινικά ούτε να τα δώ, μακρυά...).

Παρά τα 41 μου θεωρώ ότι είναι κρίμα να μην πάρω ένα πανεπιστημιακό πτυχίο αφού έχω τις δυνατότητες...

Φέτος πέρασε ένας στο πολιτικών επιστημών Ρεθύμνου νομίζω 80 ετών!!!

Ποτέ δεν είναι αργά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@spiderman Εννοείται ότι ποτέ δεν είναι αργά. Καλό είναι να μην αφήνουμε απωθημένα να μας τρώνε. Εύχομαι ολόψυχα να περάσεις και να αποκτήσεις το πολυπόθητο πτυχίο. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 ώρα πριν, spiderman είπε:

Είμαι πολύ καλύτερος στα Μαθηματικά απ'ότι στην Φυσική. Όταν τέλειωσα πριν 1,5 χρόνο το Εσπερινό(είχα σταματήσει το Λύκειο στα 18 μου και επέστρεψα στα 38 μου), θυμάμαι ότι εκτός του ότι είχα κλίση καθαρά στις θετικές επιστήμες έγραφα στα διαγωνίσματα καλύτερα στα Μαθηματικά.

Πχ Άλγεβρα 20, Γεωμετρία 19,5, Μαθηματικά Κατεύθυνσης 19, Φυσική 16, Φυσική Κατεύθυνσης 14, Χημεία 16 και Βιολογία 16 επίσης(αυτά στην 3η Λυκείου)

στην 4η(έχει 4 τάξεις το εσπερινό) Άλγεβρα πάλι 20, Μαθηματικά Κατεύθυνσης 18, Βιολογία 20.

Μιλάω για τα γραπτά καθαρά. Φυσικοχημεία δεν κάναμε γιατί έγινε τμήμα Τεχνολογικών Σπουδών και κάναμε ΑΕΠΠ και Οικονομικά που δεν μου άρεσαν

τόσο, θυμάμαι στο ΑΕΠΠ πρέπει να έγραψα 15 και στα Οικονομικά 12 και 14 μετά, τα βαριόμουνα πολύ.

Πάντως στην 3η έβγαλα τελικό βαθμό 17,5

και στην 4η απολυτήριο 19.

Αν υποθέσουμε ότι γενικά υπάρχει ένα ''σπρωξιματάκι'' στους μαθητές πχ κάποιοι είναι του 08 και τους περνάνε με 11-12 για να μην μείνουν

είμαι ένας μαθητής του 16,5-17 περίπου με κλίση στις θετικές επιστήμες(Αρχαία και Λατινικά ούτε να τα δώ, μακρυά...).

Παρά τα 41 μου θεωρώ ότι είναι κρίμα να μην πάρω ένα πανεπιστημιακό πτυχίο αφού έχω τις δυνατότητες...

Φέτος πέρασε ένας στο πολιτικών επιστημών Ρεθύμνου νομίζω 80 ετών!!!

Ποτέ δεν είναι αργά...

Πράγματι ποτέ δεν είναι αργά, απλά χρειάζεται θέληση και κόπο. Όσο για επιστημονικά περιοδικά υπάρχουν τα περιοδικά που εκδίδουν οι επιστημονικές ενώσεις όπως  "PHYSICS NEWS"(αυτό δεν γνωρίζω αν εκδίδεται ακόμα από την ένωση Ελλήνων φυσικών)  , "ΧΗΜΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ" (αυτό μπορείς να το βρεις σε ηλεκτρονική μορφή πλέον στο link : https://www.eex.gr/library/ximika-xronika/arxeio-teuxon-apo-to-2016 ) , "ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ" (http://www.hms.gr/?q=publications/home

Επεξεργασία από 1SUPERMAN1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα μαθηματικά του Φυσικού και του Μαθηματικού δεν έχουν σχέση με αυτά του σχολείου.
Είναι κατά πολύ ανώτερα.
Φυσικό στα Γιάννενα έχω τελειώσει. Δεν είναι εύκολη σχολή.
Καλά κάνεις κι έχεις υψηλούς στόχους, απλά στο λέω για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

59 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τα μαθηματικά του Φυσικού και του Μαθηματικού δεν έχουν σχέση με αυτά του σχολείου.
Είναι κατά πολύ ανώτερα.
Φυσικό στα Γιάννενα έχω τελειώσει. Δεν είναι εύκολη σχολή.
Καλά κάνεις κι έχεις υψηλούς στόχους, απλά στο λέω για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως :)

 

 

Δεν είναι απλά ανώτερα, αλλά και κατά πολύ δυσκολότερα. Και η σχολή είναι απ'τις δυσκολότερες μαζί με Ιατρική.

Σε όποιον και να πω αν του άρεσαν στο σχολείο τα Μαθηματικά, βγάζει καντήλες...

Μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να γίνει βατή και να πάρει κάποιος πτυχίο...

Να μην βλέπεις τηλεόραση, να μην κάθεσαι με τις ώρες στον η/υ ή να κολλάς με τα PS4. Να μην γλεντάς στα κλάμπ

και να μην αράζεις ολημερίς στις καφετέριες....

ΑΛΛΑ...

να διαβάζεις 2-3 ώρες την ημέρα με πολύ επιμέλεια.

Κάποτε ρώτησα ένα παιδί γιατί παράτησε την ηλεκτρική κιθάρα στην οποία ήταν πολύ καλός.. μου είπε ότι για να

παραμείνει σε υψηλό επίπεδο έπρεπε να ασχολείται πάνω από 3-4 ώρες ημερησίως.

Το ίδιο θέλουν και οι θετικές επιστήμες, να ασχολείσαι 2, 3, 4 ώρες την ημέρα με αυτές... αν το κάνεις δεν υπάρχει

φόβος να αποτύχεις στο Πανεπιστήμιο.

Θέλω πάντως να πώ ότι δεν στοχεύω να πάω εκεί και να πάρω πτυχίο με το 9 ή 9,5...

Και με το 5,1 να το παρω χαρούμενος θα είμαι... εγώ θα πάω εκεί περισσότερο για την γνώση, διψάω για γνώση ρε παιδιά. :bookclub:

 

ΥΓ: Μέχρι τα 35 μου ειλικρινά δεν άνοιγα βιβλίο... από τότε μέχρι σήμερα έχω διαβάσει τουλάχιστον 50 βιβλία.

Αν βάλω και τα κόμικ, πάνω από 100+ :gnews:

 

Φίλε μου ωραία η Φυσική, όταν έκανα πριν 2,5 χρόνια στο Εσπερινό δεν είχαμε την Σχετικότητα αλλά είχα τέτοια δίψα που είπα του

καθηγητή να μας την κάνει αν και ήταν ύλη του επόμενου έτους και μας αφιέρωσε 3 ώρες ειδικά γι'αυτήν. Απόλαυση ήταν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, spiderman said:

Καλά τα λεφτά δεν λέω, αλλά η γνώση δίνει δύναμη, απλά ο συνεργάτης μου πιστεύει ότι δεν χρειάζεται να σπουδάσεις, λάθος του νομίζω.-Είπαμε είναι της ''παλιάς σχολής''

 

 

Φίλε spid χωρίς φυσικά να ξέρω τι ακριβώς εννοεί ο συνεργάτης σου, πιστεύω ότι (έστω σε ένα βαθμό) έχει δίκιο. Μη νομίζεις ότι ειδικά σήμερα το πανεπιστήμιο είναι "μονόδρομος" της γνώσης· μια λογική που τα παλαιότερα χρόνια ήταν σχεδόν δόγμα. Σήμερα υπάρχουν όχι απλώς αμέτρητα βιβλία αλλά και η πρόσβαση σε αυτά είναι ευκολότερη όσο ποτέ. Περιττό φυσικά να αναφέρω το διαδίκτυο το οποίο περιλαμβάνει σχεδόν τη γνώση της ανθρωπότητας.

Δεν σημαίνει βέβαια ότι υποτιμάω το πανεπιστήμιο. Αλλά αν ίσως τα βάλεις στη "ζυγαριά", πιθανόν να δεις ότι με το αυστηρό και ίσως παρωχημένο πρόγραμμα ενός πανεπιστημίου, να "δώσεις" περισσότερα (δηλαδή χρόνο και κόπο) αλλά αυτά που θα πάρεις σαν ουσιαστικές γνώσεις να είναι σαφώς λιγότερα. Μη νομίζεις ότι αυτά τα λέω μόνο εγώ. Αν δεις πχ στο youtube υπάρχουν πάρα πολλά κανάλια τα οποία σε διδάσκουν πληροφορική (και μιλάμε για φοβερά κανάλια έτσι; Επαγγελματικότατα). Έχω παρατηρήσει κάποιους να αποκαλούν τα πανεπιστήμια ως "waste of time" ( !! ). Όχι βέβαια γιατί "υποτιμούν" τα πανεπιστήμια αλλά περιγράφουν μια κατάσταση στην  οποία ενώ μπαίνεις σε μια διαδικασία μάθησης, ουσιαστικά έχεις βγει χαμένος.

Εσύ βέβαια δεν μιλάς για πληροφορική αλλά για φυσική. Ελάχιστη σχέση έχω με φυσική (και αυτό ό,τι έχει να κάνει στα φοιτητικά μου χρόνια). Ίσως στο πανεπιστήμιο να έχεις την ευκαιρία να έχεις πρόσβαση σε εργαστήρια. Αλλά σίγουρα όποιος το επιθυμεί, μπορεί μόνος του να φτάσει σε αρκετά υψηλό επίπεδο. Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι αν κάποιος διακατέχεται απο φιλομάθεια, μπορεί σήμερα αρκετά "εύκολα" να εξελιχθεί χωρίς να εισαχθεί στο πανεπιστήμιο. Τα βιβλία, οι δάσκαλοι (με φυσική παρουσία ή  μέσω διαδικτύου), το διαδίκτυο με τις τοσες πληροφορίες, εγκυκλοπαίδειες, ebooks/pdf's και δεν συμμαζεύεται, προσφέρουν ευκαιρίες που λίγα χρόνια πριν βλέπαμε μόνο σε βιβλία science fiction. Μπορεί βέβαια να θες να "δείχνεις" ένα πτυχίο γιατί το χεις "απωθημένο". Δεν το λέω καθόλου ειρωνικά και είναι κάτι που πραγματικά σέβομαι. Ο καθένας ό,τι επιθυμεί πράττει.

Όσο αφορά πάντως τον εαυτό μου μπορώ να πω σήμερα με βεβαιότητα πως βγήκα χαμένος που σπούδασα. Σίγουρα αν είχα την γνώση/πληροφορία που έχω σήμερα στα τότε χρόνια (στερνή μου γνώση..), η ζωή μου θα ήταν πέρα ως πέρα διαφορετική (και νομίζω κατα τη λογική καλύτερη).

Ευχόμαστε φυσικά να πετύχεις αυτό που επιθυμείς :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@spiderman το ανώτερα μαθηματικά σημαίνει και δυσκολότερα προφανώς.

Όσον αφορά το πως τελειώνει κανείς τη σχολή είναι σχετικό.
Σίγουρα θέλει πολύ διάβασμα και επιμέλεια. Πχ το να ξεκινάει κάποιος να διαβάζει μια βδομάδα πριν την εξεταστική και να ελπίζει ότι θα περάσει μάθημα... ξέχνα το.

Αυτό συμβαίνει σε άλλες σχολές, όχι στο Φυσικό. Ούτε 2 δεν θα πάρεις με διάβασμα μιας εβδομάδας. Μιλάω τουλάχιστον για τα "βαριά" μαθήματα(Κβαντομηχανική, Ηλεκτροδυναμική, Θερμοδυναμική, Θεωρητική Μηχανική, κτλ).
Επίσης παίζει ρόλο και σε πόσα χρόνια σκοπεύεις να το τελειώσεις.
Και με ποιο βαθμό.
Αν θες να το τελειώσεις σε λίγα σχετικά χρόνια(μέχρι 6 το πολύ ας πούμε) και με αξιοπρεπή βαθμό(όχι 9άρι φυσικά, με 9άρι κανείς δεν το τελειώνει), θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια.
Βασικά θέλει ξέσκισμα να στο πω απλά.
Αλλά ακόμα και με 5,1 να θες να το τελειώσεις και σε 10 χρόνια ας πούμε, πάλι χρειάζεται προσπάθεια.
Το παν είναι να έχεις θέληση και πείσμα.
Αν είσαι τέτοιος χαρακτήρας κάντο.
Αν είσαι όμως του στυλ "ας μπω μωρέ στο Φυσικό, πάμε χαλάρα και βλέπουμε", δεν πρόκειται να το τελειώσεις ποτέ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Laz33 Νομίζω ότι μπορείς να σβήσεις κι εσύ το post σου.

 

Πηγαίνεις στο post που θέλεις να σβήσεις, κλικάρεις κάτω τις "Επιλογές" (ανάμεσα στην "Επεξεργασία" και την "Δωρεά βαθμών") και μετά "Διαγραφή". :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 λεπτά πριν, Indian είπε:

@Laz33 Νομίζω ότι μπορείς να σβήσεις κι εσύ το post σου.

 

Πηγαίνεις στο post που θέλεις να σβήσεις, κλικάρεις κάτω τις "Επιλογές" (ανάμεσα στην "Επεξεργασία" και την "Δωρεά βαθμών") και μετά "Διαγραφή". :)

 

 

:beer:

Είσαι αρχηγός.
Αν σου πω τόσο καιρό στο φόρουμ δεν ήξερα ότι μπορώ να σβήσω σχόλιό μου.
Νόμιζα μόνο οι διαχειριστές μπορούσαν.
Υπήρχε ανέκαθεν αυτή η επιλογή; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Υπήρχε ανέκαθεν αυτή η επιλογή;

 

Από την μεγάλη αναβάθμιση του board, τον Οκτώβριο του 2017. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

20 ώρες πριν, Indian είπε:

@spiderman Και γιατί θέλεις να μπεις στο Μαθηματικό κι όχι στο Φυσικό? Φαντάζομαι από εκεί θα μπορείς να ακολουθήσεις ευκολότερα την κατεύθυνση που επιθυμείς. :)

Aν θέλει αποκλειστικά Αστροφυσική, καλύτερα από το Μαθηματικό. Γλιτώνεις τα υποχρεωτικά και έτσι κι αλλιώς η Αστροφυσική έχει ελάχιστη σχέση με τηλεσκόπια και παραδοσιακές μεθόδους. Μοντέλα είναι.

 

Τώρα όσον αφορά τις τριτοβάθμιες σπουδές, ως εργαζόμενος σε ΑΕΙ να πω ότι προφανώς και αξίζουν ΑΝ θες να λέγεσαι Μαθηματικός, Φυσικός, Φιλόλογος, Γιατρός κλπ. Αν θες απλά να πάρεις γνώσεις ίσως μπλέξεις σε μία κατάσταση αδιέξοδη στην οποία θα καταναλώσεις πάρα πολύ κόπο για πράγματα που ΔΕΝ θες και λιγότερα για αυτά που θες. Γιατί αυτά που θες θα τα διαβάσεις και θα ξεμπερδέψεις ευκολότερα ενώ αυτά που δε θες θα σε ταλαιπωρήσουν πολύ περισσότερο. Και για ποιο λόγο; Για να πάρεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου;

 

Οπότε γράψου εκεί που θες, παρακολούθησε αυτά που θες και αποφασίζεις στην πορεία, αλλά αν δεις ότι δε βγαίνει κάπου μην το κουράσεις άδικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Kurdy Malloy επειδή και γω διδακτορικός στα θεωρητικά μαθηματικά ειμαι στο Καποδιστριακό, πως προτείνεις μαθηματικό πτύχιο σε κάποιον που αποφασίζει αστροφυσική;
Δεν ξέρω αν είσαι εδώ στης Αθήνας, πάντως εδώ το πτυχίο του Μαθηματικού ζητάει κατ επιλογήν υποχρεωτικά ΜΟΝΟ 2 μαθήματα από δέσμη Φυσικής ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι αμιγώς μαθηματικά και ταυτόχρονα ένας φοιτητής θα έμπλεκε με πολλά περισσότερα μαθήματα μαθηματικών που προφανώς δεν θα τον έλκυαν τόσο για να επιλέξει εξ αρχής την Αστροφυσική ή θα παραήταν αφηρημένες έννοιες (βλ. πχ πραγματική , βασική άλγεβρα κλπ )  και όχι συσχετισμένες για τον κλάδο που θέλει.


Επίσης ένα ακόμη επιχείρημα είναι πως πιο στιβαρές βάσεις θα έχει αν ακολουθήσει το βασικό κορμό των μαθηματων του πτυχίου Φυσικής ωστε να φτάσει στην ειδίκευση της Αστροφυσικής παρά να χάσει χρόνο με επιλογής Αλγεβρας Γεωμετρίας πχ που θα είχε στο μαθηματικό και προφανώς όπως είπα παραπάνω, θα έχει πολύ πολύ λιγότερα μαθήματα φυσικής που προφανώς θα του ήταν απαραίτητα για την κατανόησή του.




 

Επεξεργασία από sarkas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλημέρα.

Εδώ είναι το πρόγραμμα σπουδών του Μαθηματικού Ηρακλείου για φέτος όπως έχει αναρτηθεί http://www.math.uoc.gr/ark/odhgos_spoudon_MATH_2019.pdf.

Σε φώτο σας παραθέτω κάποια μαθήματα επιλογής, που μπορώ να κάνω απ'το 4ο ή5ο εξάμηνο και μετά και έχουν σχέση με Φυσική και Αστροφυσική.

 

Εδώ το τμήμα Φυσικής που έχει και Αστροφυσική http://www.physics.uoc.gr/el/content/astrophysics

 

Εγώ αυτό που σκέφτομαι επειδή είμαι καλύτερος στα Μαθηματικά απ'ότι στην Φυσική είναι να πάω στο Μαθηματικό και να πάρω ως επιλογή μαθήματα Φυσικής-Αστροφυσικής

και αν χρειάζεται μετά θα κάνω και εξτρά μαθήματα Αστροφυσικής, δεν ξέρω πως γίνεται ως μεταπτυχιακό; Μπορώ να πάρω εξτρά Αστροφυσική χωρίς να βαθμολογούμαι και

μετά να φαίνεται με κάποιο χαρτί ότι παρακολούθησα τα μαθήματα; Δεν ξέρω δεν το έχω ψάξει.

Βασικά Μαθηματικά θέλω να σπουδάσω και να έχω και μία καλή γνώση Αστροφυσικής... σίγουρα με ενδιαφέρει και η Μετεωρολογία γιατί ασχολούμαι πολύ με τον καιρό κτλ

και την θεωρώ ενδιαφέρουσα επιστήμη-νομίζω όμως ότι και αυτή πρέπει να είναι κατά βάση στο τμήμα φυσικής σωστά;

 

Ευχαριστώ

 

επιλογής 1.png

μαθηματα 1.png

μαθηματα 2.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μεταπτυχιακό

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
 
 

Το μεταπτυχιακό δίπλωμα είναι ένας τίτλος σπουδών που αποδίδεται σε κάτοχο πτυχίου ύστερα από την παρακολούθηση ανάλογου κύκλου μαθημάτων. Η διάρκεια των μεταπτυχιακών σπουδών διαφέρει σε κάθε χώρα ή/και πανεπιστήμιο ανάλογα με το εκπαιδευτικό καθεστώς της χώρας και την πολιτική που ακολουθεί ο εκάστοτε εκπαιδευτικός φορέας. Για παράδειγμα, στις Η.Π.Α., στην Ελλάδα και στην Ιαπωνία για την απόκτηση μεταπτυχιακού διπλώματος πρέπει ο ενδιαφερόμενος να έχει ολοκληρώσει το πρώτο του πτυχίο, που έχει διάρκεια από ένα έως έξι χρόνια, και εν συνεχεία να παρακολουθήσει τα μεταπτυχιακά προγράμματα που διαρκούν, συνήθως, ένα έως δύο χρόνια. Σε άλλες χώρες όπως: ΑγγλίαΣκωτίαΣουηδία και Ιρλανδία ο μεταπτυχιακός τίτλος απονέμεται στους φοιτητές με τη λήξη του τέταρτου έτους των προπτυχιακών τους σπουδών. Σε ορισμένες περιπτώσεις το αντικείμενο του πρώτου πτυχίου σπουδών πρέπει να είναι ίδιο με αυτόν του μεταπτυχιακού διπλώματος, καθώς πρόκειται για περαιτέρω εξειδίκευση στο αντικείμενο των προπτυχιακών σπουδών. Αυτό σημαίνει πως και κάποιος φοιτητής που εξειδικεύεται σε διδακτορικό επίπεδο θεωρείται πως κάνει το μεταπτυχιακό του.

Ελλάδα

Στην Ελλάδα θα πρέπει να κατέχει ήδη ένα πτυχίο όποιος ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να πάρει διδακτορικό θα πρέπει ήδη να κατέχει μεταπτυχιακό, με εξαίρεση κάποιες ειδικότητες όπως η ιατρική όπου το μεταπτυχιακό δεν είναι απαραίτητο. Τα περισσότερα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι αυτοχρηματοδοτούμενα, δηλαδή δεν εμπίπτουν στην δημόσια δωρεάν παιδεία και οι φοιτητές καταβάλλουν δίδακτρα στο ίδρυμα.

 

Από αυτό που διαβάζω, μπορώ να βγαλω το Μαθηματικό σε 4-6 χρόνια και μετά να κάνω 1-2 χρόνια μεταπτυχιακό στην Αστροφυσική το οποίο το πληρώνω εγώ, αν κατάλαβα καλά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@sarkas1 όταν είχε περάσει στο Φυσικό ΑΠΘ ο τυφλός φοιτητής και είχε βουΐξει όλη η Ελλάδα είχε επισήμως προταθεί από το εν λόγω τμήμα να παρακολουθήσει το παιδί το Μαθηματικό χωρίς να υπάρχουν οι αντικειμενικές δυσκολίες που θεωρούσαν ότι υπάρχουν και εν συνεχεία να προχωρήσει στην Αστροφυσική μέσω Μαθηματικού. Λεπτομέρειες να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά αυτή ήταν η τότε προτεινόμενη λύση από το Φυσικό πριν έρθει η τότε ηγεσία του ΥΠΑΙΘ και πει "κόψτε το σβέρκο σας και σπουδάστε τον".

 

2 ώρες πριν, spiderman είπε:

Από αυτό που διαβάζω, μπορώ να βγαλω το Μαθηματικό σε 4-6 χρόνια και μετά να κάνω 1-2 χρόνια μεταπτυχιακό στην Αστροφυσική το οποίο το πληρώνω εγώ, αν κατάλαβα καλά;

Εξαρτάται. Υπάρχουν αρκετά κίνητρα για πολλά μεταπτυχιακά να είναι δωρεάν, με κορυφαίο της εξτρά χρηματοδότησης, άρα μπορεί να βρεις και δωρεάν μεταπτυχιακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Kurdy Malloy δυστυχώς δεν συμφωνώ με την συμβουλή σου. Το επιχείρημά σου είναι δηλαδή τι έκαναν/πρότειναν κάποτε, σε κάποιον φοιτητή με ειδικές ανάγκες, μεμονωμένη περίπτωση δηλαδή, και όχι τα ίδια τα προγράμματα σπουδών ενώ λες ότι εργάζεσαι μέσα σε ΑΕΙ ?

Εκτός από το ότι η λογική λέει οτι για Αστροφυσική πάς από πτυχίο φυσικού (εξού και το μεταπτυχιακό δίνεται από το εν λόγω τμήμα και όχι το μαθηματικό), δεν καταλαβαίνω, ξαναλέω, τον λόγο να ταλαιπωρήσεις κάποιον με μαθήματα που δεν τα χρειάζεται ή ακόμη καλύτερα να μην πάρει πτυχιο φυσικού που στο φινάλε θα του χρειαστούν περισσότερο για την κατεύθυνσή του που στην προκειμένη είναι η αστροφυσική

Εν ολίγοις κάποιος θα πάρει 40 μαθηματα πτυχιου που τα 35 ειναι μαθηματικα , και αντε τα 5 ειναι το πολυ φυσικής ενώ από Φυσικό θα έπαιρνε 35 μαθηματα φυσική που απο αυτά τα 10 θα ηταν ειδικευση στην Αστροφυσική και μονο 5 μαθηματικά (χοντρικά λέω τα νούμερα για να καταλάβεις).  Θα ειχε δηλαδη δει στο 1ο του πτυχιο πολύ περισσότερη αστροφυσική σε σχεση με το μαθηματικό πτυχίο και δεν θα περίμενε να μπει μπεταπτυχιακο για να εντρυφίσει εκεί. Τόσο απλά.

@spidermanΟ μέσος όρος σπουδών στο μαθηματικό είναι τα 7.5 χρόνια. Για τέτοια δυσκολία μιλάμε. Κάπως έτσι υποθέτω θα είναι δίπλα και το Φυσικό χωρίς να γνωρίζω εκ των έσω. Τα μαθηματκά που έχεις δει απέχουν πάραπολυ όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω με τα πανεπιστημιακά επομέμνως δεν παίζει και πολύ ρόλο αν ήσουν κάποτε καλός σε κάτι. Το αν είσαι καλός στα σχολικά είναι απλά ένα μικρό κίνητρο για να προχωρήσεις και τίποτα παραπάνω.
Στα λέω ωμά γιατί όπως είπε πολύ σωστά ο Kurdy αν δεις ότι δεν... μην το κουράζεις. 

Ευτυχώς δημόσια εκπαίδευση υπάρχει ακόμη και οι παραδόσεις είναι ανοιχτές προς όλους,  επομένως δεν χάνεις κάτι να πας σε κάποιο μάθημα 1ου ή 2ου εξαμήνου μέσα στη σχολή να το παρακολουθήσεις σα να ήσουν φοιτητής και να δεις αν αντέχεις να περάσεις όλον αυτό τον γολγοθά γιατί περί αυτού πρόκειται και το γνωρίζω καλά αν δεν είσαι πιτσιρικάς 19 που μόλις μπήκε στη σχολή και έχει όλη την ενέργεια μπροστά του.

Επομένως πριν κάνεις οτιδήποτε, αντί να αγοράσεις εκλαικευμένα περιοδικά και αφού το έχεις πάρει ζεστά, αποφάσισε τι θες να κάνεις, διαλεξε βήμα βήμα τον επόμενο στόχο και ασε τα μεταπτυχιακα και πήγαινε σε ενα βιβλιοπωλείο και ξεφύλησε κάποιο βιβλίο από τα μαθήματα 1ου εξαμήνου που προσφέρει η σχολή που τελικά επέλεξες ενώ ταυτόχρονα πήγαινε σε κάποια διάλεξη μέσα στο πανεπιστήμιο.
Αν δεις οτι το χεις και δεν σε πτοεί τίποτα, προχώρα το.

Επεξεργασία από sarkas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γνωρίζω την δυσκολία του Πανεπιστημίου και γι'αυτό ανάφερε ότι θέλει πολύ διάβασμα, επιμέλεια και θυσίες.

Πάντως γνωρίζω 3 περιπτώσεις από Εσπερινό

 

1) Μαθητής είχε παρατήσει την 'Α Λυκείου, επέστρεψε στα θρανία 15 χρόνια μετά, έβγαλε το εσπερινό, έδωσε πανελλήνιες μπήκε στο τμήμα Ψυχολογίας Ρεθύμνου, ε από το 2016 είναι επαγγελματίας ψυχολόγος.

 

2) Πλακάς(ή πλακατζής) και ιεροψάλτης στο επάγγελμα, είχε τελειώσει το.... δημοτικό!!! Γράφτηκε στο γυμνάσιο 2ης ευκαιρίας το τέλειωσε, μπήκε εσπερινό λύκειο το τέλειωσε και φέτος είναι στο 3ο έτος του τμήματος

Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ρεθύμνου.

 

3)Συμμαθήτρια μου στο εσπερινό, μπήκε στην Φιλοσοφική Ρεθύμνου φέτος είναι στο 2ο έτος, αν και δυσκολεύεται.

 

Και οι τρείς έβγαλαν χειρότερο βαθμό από εμένα. Δεν λέω ότι θα πάω στο Μαθηματικό και θα το βγάλω αέρα πατέρα, σίγουρα θα είναι δύσκολο αλλά θέλω να πάω γιατί το χρωστάω στον εαυτό μου να σπουδάσω

κάτι.

 

Επικοινώνησα τηλεφωνικά πριν από 20 μέρες με το Μαθηματικό Ηρακλείου, όπου μου είπαν ότι μπορώ κανονικά να κάνω μετά το 3ο εξάμηνο αστροφυσική.

 

Επίσης βρήκα αυτό στο ίντερνετ:

http://www.helas.gr/events/crete_grad19.pdf

Το Τµήµα Φυσικής του Πανεπιστηµίου Κρήτης, σε συνεργασία µε το Ίδρυµα Τεχνολογίας και Έρευνας, διοργανώνει από το 2008-2009 ένα νέο εντατικό Μεταπτυχιακό Πρόγραµµα «Προχωρηµένης Φυσικής» («Master’s Program in Advanced Physics»). Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραµµα και αιτήσεις εγγραφής βρίσκονται στην ιστοσελίδα: http://gradstudy.physics.uoc.gr

Στα πλαίσια του προγράµµατος αυτού προσφέρεται η δυνατότητα απόκτησης Μεταπτυχιακού Διπλώµατος Ειδίκευσης (ΜΔΕ, Master’s) σε «Αστροφυσική & Διαστηµική Φυσική» καθώς και Διδακτορικού Διπλώµατος (PhD) σε Θεωρητική και Παρατηρησιακή Αστροφυσική. Μία σύντοµη περιγραφή του προγράµµατος σπουδών σε Αστροφυσική για το ακαδηµαϊκό έτος 2019-2020 παρουσιάζεται στη συνέχεια. Για περισσότερες λεπτοµέρειες µπορείτε να επικοινωνήσετε µε τον καθηγητή κ. Νίκο Κυλάφη (τηλ: 2810-394215, e-mail: kylafis@physics.uoc.gr) MASTER’S ΣΕ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ & ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ Η διάρκεια του προγράµµατος ΜΔΕ (Master’s) σε «Αστροφυσική & Διαστηµική Φυσική» είναι ένα έτος (12 µήνες). Για να αποκτήσει το ΜΔΕ κάθε µεταπτυχιακός/ή φοιτητής/τρια πρέπει να είναι κάτοχος πτυχίου Φυσικής ή άλλης συναφούς σχολής, να παρακολουθήσει επιτυχώς 5 µεταπτυχιακά µαθήµατα (3 Γενικής Φυσικής και 2 Αστροφυσικής) και να ολοκληρώσει µια Μεταπτυχιακή Διπλωµατική Εργασίας σε ένα θέµα Αστροφυσικής. 

 

Νομίζω η φράση ''άλλης συναφούς σχολής'' εμπεριέχει το τμήμα Μαθηματικών αφού το συγκεκριμένο τμήμα έχει και μαθήματα φυσικής(υποχρεωτικά) και αστροφυσικής(επιλογής).

 

Θέλω Μαθηματικό γιατί έχω περισσότερη κλίση εκεί σε σχέση με την Φυσική. Δλδ πάντα στα Μαθηματικά κινούμουν από 17-20 ενώ στην Φυσική 15-17. Η Άλγεβρα είναι το πολύ δυνατό μου σημείο, ενώ ίσως να έχω λίγη δυσκολία στην Γεωμετρία κάποιες φορές.. Είμαι διατεθημένος να αγωνιστώ για να αποκτήσω γνώσεις. Θα θυσιάσω πολλά πράγματα για να σπουδάσω.

 

Σας ευχαριστώ και σας εύχομαι ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!! :dimis::woots::dimis3:

merry christmas spiderman.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.