Μετάβαση στο περιεχόμενο

EPIFANY COMICS


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Τελικά εγώ σήμερα το βρήκα! Καλορίζικο το νέο τεύχος , μια σύντομη κριτική... Καταρχήν να πω ότι η γενική γραφιστική οπτική, η επιμέλεια,τα κοψίματα στις σελίδες στα καρέ και όλα αυτά μ αρέσουν πολύ. Γενικά σαν ποιότητα έκδοσης όλα πολύ ωραία.

 Σχετικά με τις ιστορίες

Οι ψίθυροι του Άδη= Αξιοπρεπέστατο κόμικ, ο Ζήκος αε καλή φόρμα όφο αφορά το πάνελινγκ , η ιστορία στα καλσικά μοτίβα ιστοριών τρόμου με πιο μοντέρνο αρτ και ιμπρεσιονιστικά χρώματα.

Στρατιώτης Κέιν= Η περιπετειώδης σειρά του Κώστα Παντούλα, νομίζω με πιο εντυπωσιακό πάνελινγκ από άλλες φορές, προχωράει την ιστορία...

ΧΙ ΠΑΝΚ = Οι παράξενες ιστορίες σου Βασίλη Λώλου , για ιδιαίτερα γούστα άλλα οκ έχουν τη φάση τους, στο χρώμα με εντυπωσιακή παλέτα κορεσμένων αποχρώσεων ,κάτι που έχει φορεθεί σαν αισθητική σε μεγάλο μέρος του περιοδικού.

ΤΑLΟS = Ωραίο κόμικ, αν και σεναριακά ακόμη δεν έχω μπει σε ένα κλίμα, ίσως το πιο άρτιο  mainstream σχέδιο και χρώμα.

GRORROWL= Αλλη μια ιστορία τρόμου, άλλα με πιο καρτουνίστικο σχέδιο του Κάπταιν εν σχέση με του Ζήκου.

ΟLDMAN TIME= Ιστορία του Δαλκίδη , με επιρροές μάνγκα.

ΒLOOD CRACKER= Εξαιρετικό αρτ του Γέρκου ως συνήθως σε μία φουτουριστική ιστορία.

STRIP CORNER= Κωνσταντίνου, Σκλαβενίτης ,Κοτσιφάκης,Παπαδόπουλος , Μακρυγιάννης, Κατσής , Σπύρος Ανδριανός και Elodie Ανδριανού σε ένα δισέλιδο με με στριπάκια που κάνουν πιο ανάλαφρο το σύνολο. Μου άρεσε αυτή η προσθήκη.

Στήλη THE TRUE MASTERS= Άρθρο τουανδριανού για τον HERZE με πολύ ενδιαφέρουσες αναφορές στις επιρροές και στην κληρονομιά του, πολλές πληροφορίες δεν τις ήξερα!

AFTER FRAMES= Αρθρο του Λαζαρίδη, ιδανικό  για τους φανς των βιντεοπαιχνιδιών .

THE COMIC'S CHEST= πολύ επιμορφωτική στήλη του Διονύση Τζαβάρα που κάθε φορά γράφει για μια σειρά κόμικ που είναι πιο ψαγμένη και ΄διευρεύνει τους ορίζοντες μας.

ΧΟΥΜΟΥΣ= Ενδιαφέρουσα ιστορία σε κείμανα του Τάσου Σαμπάρ.

119066931_3159948254102782_5179065462675046553_o.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τσιμπησα αμεσως την περασμενη Πεμπτη!Διαβαστηκε αμεσως και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο, ωραιο εξωφυλλακι και οι ιστοριες η μια καλυτερη απο την αλλη.Πολυ καλη δουλεια τα παιδια και ενα μπραβο στον Βασιλη, αντε περιμενουμε το επομενο.POWER!!!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω χθες Σαββατο το βρηκα στο ψιλικατζιδικο μου και το τσιμπησα.  Ακομα δεν διαβαστηκε, ελπιζω να γινει και αυτο μεχρι το βραδυ.  Προς το παρον παρτε εξωφυλλα.

 

EPIFANYCOMICS_0002.jpg  EPIFANYCOMICS_0002z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν ήξερα ότι κυκλοφόρησε Αντε να το βρούμε εμείς εδώ πέρα.... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

To είδα σε ένα ψιλικατζίδικο και πήρα το 2,το εξώφυλλο με τράβηξε.Συν πως ήταν χοντρό,γυαλιστερό χαρτόνι το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο και όχι χάρτινο.Μία από τις αγαπημένες μου φόρμες για κόμικ αν όχι η αγαπημένη μου.Λίγο που το ξεφύλλισα ωραία σχέδια έχει και γενικά περιεχόμενο.

Κάποια στιγμή σύντομα λέω να αγοράσω το τεύχος ένα και τα τεύχη 1-4 των Λήσταρχων που δεν έχω.

 

Αν και λέω να πάρω και να μείνω για τώρα με αυτά που ανέφερα,ξέρετε μήπως η Phase Productions έχει άλλες πρόσφατες ή γενικές σειρές που είναι εκδοτικά ίδιες με αυτήν εδώ της Epifany;

Εννοώ δηλαδή Γυαλιστερό χοντρό χαρτόνι για εξώφυλλο/οπισθόφυλλο.  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αφου ξεθαψα και το 1ο τευχος ωστε να διαβασω τα δυο μερη των ιστοριων παρεα (λογικο αφου μεσολαβησαν 8-9 μηνες) ας πω την γνωμη μου.

 

Στρατιωτης Κειν συνεχιζει πολυ δυνατα. Με ικανοποιησε και ανυπομονω για την συνεχεια

Το Ταλως μου αρεσε αρκετα και το θεωρω το 2ο πιο καλο κομικ μετα τον Κειν.

Blood Cracker , ενω στο 1ο τευχος μου αρεσε μετριως η 2η ιστορια μου αρεσε πολυ. Απο οτι καταλαβα θα ειναι ανεξαρτητη καθε φορα και δεν με χαλαει.

Growll και oldman μεχρι στιγμης ψιλοαδιαφορα αλλα περιμενω και την συνεχεια να δω που το πανε.

 

Ψιθυροι του Αδη δεν μου αρεσει καθολου αλλα γενικα το Horror δεν ειναι του γουστου μου.

He-Punk and the bastards of the universe, επισης δεν μου αρεσει καθολου ειτε σαν σεναριο ειτε σαν σχεδιο. Δεν ξερω ισως θα επρεπε να ειμαι μουσικος για να το καταλαβω καλυτερα.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δυστυχώς στη Ρόδο δεν έχει έρθει ακόμα!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

7 hours ago, Comichunter said:

Δυστυχώς στη Ρόδο δεν έχει έρθει ακόμα!!! 

Λίγη υπομονή, στην υπόλοιπη Ελλάδα, εκτός Αττικής, θα πάει κατά τις 25 Οκτώβρη..!

Επεξεργασία από MORIBUS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, MORIBUS είπε:

Λίγη υπομονή, στην υπόλοιπη Ελλάδα, εκτός Αττικής, θα πάει κατά τις 25 Οκτώβρη..!

Αυτή αγαπητέ δυστυχώς χρειάζεται πολλή υπομονή... Ευτυχώς αδιάβαστα κόμικς υπάρχουν ακόμη αρκετά, οπότε κάποιοι έχουμε περίσσεμα από δαύτη. :) Το περιμένουμε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

21 ώρες πριν, MORIBUS είπε:

Λίγη υπομονή, στην υπόλοιπη Ελλάδα, εκτός Αττικής, θα πάει κατά τις 25 Οκτώβρη..!

Ωραία Νόμιζα ότι θα ερχόταν ταυτόχρονα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 9/21/2020 at 12:19 PM, MORIBUS said:

Λίγη υπομονή, στην υπόλοιπη Ελλάδα, εκτός Αττικής, θα πάει κατά τις 25 Οκτώβρη..!

Μια μόνο διόρθωση στη συγκεκριμένη δήλωση. Εξ΄ αιτίας παρεξηγήσεων και covid επιπλοκών, το δεύτερο τεύχος θα κυκλοφορήσει στην υπόλοιπη Ελλάδα, οριστικά, στις 7 Νοέμβρη! Ελπίζω στην κατανόηση όλων!

Επεξεργασία από MORIBUS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ακόμα δεν ήρθε στη Ρόδο πάντως 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ το βρήκα σήμερα Λάρισα :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ήρθε και σε εμάς 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  17517
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την πρώτη μου επαφή με το Epifany την είχα από την εκπομπή που είχε γίνει στο school of rock με τον Θανάση. Εκεί κέρδισα κιόλας το πρώτο τεύχος στον διαγωνισμό και όπως και άλλα ακόμη που έχω σκοπεύω να το στηρίξω αγοράζοντας το όταν βγαίνει. Είμαι πάντα υπέρ τέτοιων πρωτοβουλιών και θέλω να τις στηρίζω.

Ο λόγος που δεν είχα γράψει ανασκόπηση όταν είχα πρωτοπάρει το πρώτο τεύχος ήταν επειδή ήθελα να έχω στα χέρια μου αλλά 2-3 για να έχω μία πιο σφαιρική άποψη. Δυστυχώς έπεσε ο κορονοϊός και εκεί που περιμέναμε να είμαστε τώρα στο 4ο τεύχος, βρισκόμαστε μόλις στο δεύτερο.

Για να πω την αλήθεια, όταν είδα το εξώφυλλο, οι προσδοκίες μου ήταν πολύ ψηλές και όταν έλαβα το πρώτο τεύχος και το ξεφύλλισα, είδα πόσο γαμάτα είναι σχεδιαστικά τα κόμικ των δημιουργών. Όλα κυμαίνονται από πολύ καλά έως εξαιρετικά. Τεχνικά αξίζει συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.

Πέρα όμως από το τεχνικό κομμάτι της εικονογράφησης που υλοποιείται με πραγματικά εξαιρετικό τρόπο, δεν μπορώ να πω ότι οι ιστορίες με αποζημίωσαν. Στόχος μου στο συγκεκριμένο review είναι να παρουσιάσω και να αναλύσω κάποια πράγματα τα οποία πιστεύω ότι πήγαν άσχημα, μιας και πραγματικά θέλω η συγκεκριμένη σειρά να πετύχει και να μην έχει την ίδια τύχη με τον μπλε κομήτη.

Το πρώτο θέμα που είχα είναι ότι όλα τα κόμικ που μας παρουσιάζουν οι δημιουργοί είναι διαφορετικά. Με λίγα λόγια πάσχουν από αυτό που πάσχουν και οι περισσότερες ανθολογίες σε βιβλία, δηλαδή δεν είναι θεματικές και αυτό από μόνο του είναι προβληματικό. Με λίγα λόγια έχεις εφτά ιστορίες, εντελώς διαφορετικές, τις μισές η και λιγότερες από αυτές μπορεί να τις διάβαζες και να τις αγόραζες αν ήταν ξεχωριστά αλλά τις άλλες μισές όχι. Με λίγα λόγια το περιοδικό θα έπρεπε να έχει χαρακτήρα και να πιάνει θεματικές κάθε φορά ή να ξέρω ότι ειναι κομικ επιστημονικής φαντασίας. Αντί για αυτό, υπάρχουν ιστορίες με πολύ καφρίλα, ιστορίες τύπου light novel, ιστορίες τρόμου, ιστορίες επιστημονικής φαντασίας κ.ο.κ. Με λίγα λόγια δεν μπορώ να περιγράψω με μια λέξη ή φράση τι είναι το epifany.

Ακολουθώντας το παραπάνω σχόλιο, η δεύτερη παθογένεια που εντόπισα είναι ότι οι ιστορίες δεν είναι αυτοτελείς. Ακόμη κι αν πάρουμε ως δεδομένο το γεγονός ότι κάθε τρεις μήνες θα έχουμε από ένα νέο περιοδικό, και σύμφωνα με μία συνέντευξη που είχα δει κάπου ότι η καθεμία από αυτές θα τελειώνει ανά 5 τεύχη, θα πρέπει να περιμένουμε γύρω στον ενάμιση χρόνο ( βάλε δυομιση λογω κορονοιου) για να τις δούμε ολοκληρωμένες. Για τριμηνιαίο περιοδικό ή για περιοδικό που δεν έχει συγκεκριμένο εκδοτικό πρόγραμμα, οι ιστορίες θα έπρεπε να είναι αυτοτελής. Ακόμη κι αν πρόκειται για ιστορία με τους ίδιους χαρακτήρες, θα ήταν καλό να υπάρχει μία αυτοτέλειά στο κάθε επεισόδιο, να κλείνουν κατά κάποιο τρόπο, ώστε ακόμη και αν κάποιος αγοράσει το δεύτερο ή τρίτο περιοδικό, να μπορεί να ακολουθήσει.

Το τρίτο πράγμα που θέλω να σχολιάσω είναι το editorial κομμάτι και η αρθρογραφία, η οποία με αφήνει αδιάφορο. Θα προτιμούσα να πω την αλήθεια πριν από την κάθε ιστορία ή κάποια από τα άρθρ να περιλαμβάνουν μία περιγραφή της ιστορίας και του κόμικ που διαβάζω. Π.χ. Κάποιο σχόλιο για την ιστορία από τον editor ή δημιουργό. Θα με έκανε να δεθώ περισσότερο με το κόμικ. Το είδα στην ανθολογία πολεμικές ιαχές ( δεν είναι κόμικ) αλλά μου άρεσε ως σκεπτικό και πιστεύω πως και εδώ θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και μεγαλύτερο το όφελος. Εδώ να τονίσω ότι δεν είναι άσχημη η κειμενογραφία, αλλά πάσχει στο γεγονός ότι δεν έχει ταυτότητα. Πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι στο epifany 2 που υπάρχει άρθρο σχετικά με το final fantasy 7. Το άρθρο αντικειμενικά είναι πολύ καλό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό με το οποίο μπήκε μέσα στο κόμικ. Ακόμη όμως και κειμενογραφία που θεωρητικά έχει να κάνει με τον χώρο των κόμικ, είναι γενική και όχι συγκεκριμένη και σχετική με το κάθε τεύχος.

Τελευταίο πράγμα που παρατήρησα είναι ότι περισσότερες ιστορίες παρότι παρουσιάζουν κάποιο ενδιαφέρον, σεναριογραφικά είναι στο σύνολό τους μέτριες. Ενδεχομένως στο τρίτο ή τέταρτο τεύχος να αναθεωρήσω, αλλά ο συνδυασμός όλων των παραπάνω και ιδιαίτερα η αργή έκδοση (3 μήνες +), μειώνει την αναγνωστική εμπειρία. Για serialized comic με serialized ιστορίες είναι μεγάλη πρόκληση να πετύχεις καλό αποτέλεσμα.

Κλείνοντας, θέλω να πω ότι συντελεστές φαίνεται ότι έχουν το τεχνικό know-how, παρόλα αυτά κάπου χάθηκε η ταυτότητα και είναι κρίμα. Ίσως μία προσέγγιση όπως το κομικ τρόμου ΡΙΓΗ να καταφέρει να το απογειώσει.

Από κει και πέρα εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και θα συνεχίσω να στηρίζω αγοράζοντας και τα επόμενα τεύχη αμέσως μόλις βγαίνουν.

Αν βγουν περισσότερα τεύχη και έχω μία πιο σφαιρική άποψη, θα ανανεώσω τη συγκεκριμένη ανασκόπηση και θα την βαθμολογίσω.

 

Τη συγκεκριμένη κριτική την έχω και στο goodreads - https://www.goodreads.com/book/show/49022452-epifany-comics-1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν θα αναφερθω αν μου αρεσε κατι η δεν μου αρεσε στο περιοδικο, αλλα δεν συμφωνω με τον φιλο μου παραπανω αν επρεπε να ειναι αυτοτελεις η ιστοριες, λογω της αραιης περιοδικοτητας που εχει το τευχος. Και εδω θα κανω μια συγκριση με τον Μπλε Κομητη, στο EPIFANY οι ιστοριες κατα την δικη μου αποψη παντα ηταν ποιο ενδιαφερουσες και πιστευω οτι χρειαζοταν μια συνεχεια, δηλ. στο τριτο τευχος θα τις ξαναψαξω να δω την συνεχεια, ο Μπλε Κομητης δεν μου το εβγαζε αυτο. Αλλα μιλαω υποκειμενικα, αυτη ειναι η δικη μου αποψη.:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17517
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

8 hours ago, deadneighbours said:

Δεν θα αναφερθω αν μου αρεσε κατι η δεν μου αρεσε στο περιοδικο, αλλα δεν συμφωνω με τον φιλο μου παραπανω αν επρεπε να ειναι αυτοτελεις η ιστοριες, λογω της αραιης περιοδικοτητας που εχει το τευχος. Και εδω θα κανω μια συγκριση με τον Μπλε Κομητη, στο EPIFANY οι ιστοριες κατα την δικη μου αποψη παντα ηταν ποιο ενδιαφερουσες και πιστευω οτι χρειαζοταν μια συνεχεια, δηλ. στο τριτο τευχος θα τις ξαναψαξω να δω την συνεχεια, ο Μπλε Κομητης δεν μου το εβγαζε αυτο. Αλλα μιλαω υποκειμενικα, αυτη ειναι η δικη μου αποψη.:cool:

Σεβαστό, ούτως ή άλλως οι απόψεις πάντα υποκειμενικές είναι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 11/27/2020 at 12:09 AM, alexandros said:

Την πρώτη μου επαφή με το Epifany την είχα από την εκπομπή που είχε γίνει στο school of rock με τον Θανάση. Εκεί κέρδισα κιόλας το πρώτο τεύχος στον διαγωνισμό και όπως και άλλα ακόμη που έχω σκοπεύω να το στηρίξω αγοράζοντας το όταν βγαίνει. Είμαι πάντα υπέρ τέτοιων πρωτοβουλιών και θέλω να τις στηρίζω.

Ο λόγος που δεν είχα γράψει ανασκόπηση όταν είχα πρωτοπάρει το πρώτο τεύχος ήταν επειδή ήθελα να έχω στα χέρια μου αλλά 2-3 για να έχω μία πιο σφαιρική άποψη. Δυστυχώς έπεσε ο κορονοϊός και εκεί που περιμέναμε να είμαστε τώρα στο 4ο τεύχος, βρισκόμαστε μόλις στο δεύτερο.

Για να πω την αλήθεια, όταν είδα το εξώφυλλο, οι προσδοκίες μου ήταν πολύ ψηλές και όταν έλαβα το πρώτο τεύχος και το ξεφύλλισα, είδα πόσο γαμάτα είναι σχεδιαστικά τα κόμικ των δημιουργών. Όλα κυμαίνονται από πολύ καλά έως εξαιρετικά. Τεχνικά αξίζει συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.

Πέρα όμως από το τεχνικό κομμάτι της εικονογράφησης που υλοποιείται με πραγματικά εξαιρετικό τρόπο, δεν μπορώ να πω ότι οι ιστορίες με αποζημίωσαν. Στόχος μου στο συγκεκριμένο review είναι να παρουσιάσω και να αναλύσω κάποια πράγματα τα οποία πιστεύω ότι πήγαν άσχημα, μιας και πραγματικά θέλω η συγκεκριμένη σειρά να πετύχει και να μην έχει την ίδια τύχη με τον μπλε κομήτη.

Το πρώτο θέμα που είχα είναι ότι όλα τα κόμικ που μας παρουσιάζουν οι δημιουργοί είναι διαφορετικά. Με λίγα λόγια πάσχουν από αυτό που πάσχουν και οι περισσότερες ανθολογίες σε βιβλία, δηλαδή δεν είναι θεματικές και αυτό από μόνο του είναι προβληματικό. Με λίγα λόγια έχεις εφτά ιστορίες, εντελώς διαφορετικές, τις μισές η και λιγότερες από αυτές μπορεί να τις διάβαζες και να τις αγόραζες αν ήταν ξεχωριστά αλλά τις άλλες μισές όχι. Με λίγα λόγια το περιοδικό θα έπρεπε να έχει χαρακτήρα και να πιάνει θεματικές κάθε φορά ή να ξέρω ότι ειναι κομικ επιστημονικής φαντασίας. Αντί για αυτό, υπάρχουν ιστορίες με πολύ καφρίλα, ιστορίες τύπου light novel, ιστορίες τρόμου, ιστορίες επιστημονικής φαντασίας κ.ο.κ. Με λίγα λόγια δεν μπορώ να περιγράψω με μια λέξη ή φράση τι είναι το epifany.

Ακολουθώντας το παραπάνω σχόλιο, η δεύτερη παθογένεια που εντόπισα είναι ότι οι ιστορίες δεν είναι αυτοτελείς. Ακόμη κι αν πάρουμε ως δεδομένο το γεγονός ότι κάθε τρεις μήνες θα έχουμε από ένα νέο περιοδικό, και σύμφωνα με μία συνέντευξη που είχα δει κάπου ότι η καθεμία από αυτές θα τελειώνει ανά 5 τεύχη, θα πρέπει να περιμένουμε γύρω στον ενάμιση χρόνο ( βάλε δυομιση λογω κορονοιου) για να τις δούμε ολοκληρωμένες. Για τριμηνιαίο περιοδικό ή για περιοδικό που δεν έχει συγκεκριμένο εκδοτικό πρόγραμμα, οι ιστορίες θα έπρεπε να είναι αυτοτελής. Ακόμη κι αν πρόκειται για ιστορία με τους ίδιους χαρακτήρες, θα ήταν καλό να υπάρχει μία αυτοτέλειά στο κάθε επεισόδιο, να κλείνουν κατά κάποιο τρόπο, ώστε ακόμη και αν κάποιος αγοράσει το δεύτερο ή τρίτο περιοδικό, να μπορεί να ακολουθήσει.

Το τρίτο πράγμα που θέλω να σχολιάσω είναι το editorial κομμάτι και η αρθρογραφία, η οποία με αφήνει αδιάφορο. Θα προτιμούσα να πω την αλήθεια πριν από την κάθε ιστορία ή κάποια από τα άρθρ να περιλαμβάνουν μία περιγραφή της ιστορίας και του κόμικ που διαβάζω. Π.χ. Κάποιο σχόλιο για την ιστορία από τον editor ή δημιουργό. Θα με έκανε να δεθώ περισσότερο με το κόμικ. Το είδα στην ανθολογία πολεμικές ιαχές ( δεν είναι κόμικ) αλλά μου άρεσε ως σκεπτικό και πιστεύω πως και εδώ θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και μεγαλύτερο το όφελος. Εδώ να τονίσω ότι δεν είναι άσχημη η κειμενογραφία, αλλά πάσχει στο γεγονός ότι δεν έχει ταυτότητα. Πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι στο epifany 2 που υπάρχει άρθρο σχετικά με το final fantasy 7. Το άρθρο αντικειμενικά είναι πολύ καλό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό με το οποίο μπήκε μέσα στο κόμικ. Ακόμη όμως και κειμενογραφία που θεωρητικά έχει να κάνει με τον χώρο των κόμικ, είναι γενική και όχι συγκεκριμένη και σχετική με το κάθε τεύχος.

Τελευταίο πράγμα που παρατήρησα είναι ότι περισσότερες ιστορίες παρότι παρουσιάζουν κάποιο ενδιαφέρον, σεναριογραφικά είναι στο σύνολό τους μέτριες. Ενδεχομένως στο τρίτο ή τέταρτο τεύχος να αναθεωρήσω, αλλά ο συνδυασμός όλων των παραπάνω και ιδιαίτερα η αργή έκδοση (3 μήνες +), μειώνει την αναγνωστική εμπειρία. Για serialized comic με serialized ιστορίες είναι μεγάλη πρόκληση να πετύχεις καλό αποτέλεσμα.

Κλείνοντας, θέλω να πω ότι συντελεστές φαίνεται ότι έχουν το τεχνικό know-how, παρόλα αυτά κάπου χάθηκε η ταυτότητα και είναι κρίμα. Ίσως μία προσέγγιση όπως το κομικ τρόμου ΡΙΓΗ να καταφέρει να το απογειώσει.

Από κει και πέρα εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και θα συνεχίσω να στηρίζω αγοράζοντας και τα επόμενα τεύχη αμέσως μόλις βγαίνουν.

Αν βγουν περισσότερα τεύχη και έχω μία πιο σφαιρική άποψη, θα ανανεώσω τη συγκεκριμένη ανασκόπηση και θα την βαθμολογίσω.

 

Τη συγκεκριμένη κριτική την έχω και στο goodreads - https://www.goodreads.com/book/show/49022452-epifany-comics-1

Μόνο δύο επισημάνσεις σε αυτήν την λεπτομερή και εμπεριστατωμένη κριτική: 1) Οι μισές ιστορίες του Epifany είναι αυτοτελείς μέσα στο ευρύτερο πλάισιό τους. Μόνο o Κέιν, ο Talos και το Grrrowl είναι ουσιαστικά συνεχόμενες και εν μέρει και το Old man time. 2) To να βγάλεις σε ευρεία διάθεση αυτό που λες "θεματική ανθολογία" ισοδυναμεί με το να ανοίξεις στην εμπόλεμη Συρία κινέζικο εστιατόριο που να έχει μόνο ένα πιάτο: κοκκινιστό φίδι. Μ΄ άλλα λόγια να τυπώσεις σε χιλιάδες αντίτυπα κάτι που θα ενδιαφερθούν να αγοράσουν μια ντουζίνα άνθρωποι! Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17517
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

@MORIBUS να σου πω την αλήθεια κανένα δεν μου έβγαλε την αυτοτέλεια αναγνωστικά (με εξαίρεση την ιστορία του σαμπαρ). Αρκετές με μπέρδεψαν για το τι ακριβώς γίνεται.

 

Όσον αφορά με τη θεματική ανθολογία πραγματικά δεν γνωρίζω τον εκδοτικό κλάδο των κομικ στην Ελλάδα, απλά λέω από την πλευρά μου τι θα ήθελα / περίμενα, αγνοώντας τις εκδοτικές δυσκολίες του εγχειρήματος ως αναγνώστης.

 

Όπως και να έχει, συγχαρητήρια για το εγχείρημα σας και περιμένω πως και πως και το επόμενο τεύχος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35177
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

128447984_236762424450201_3904897447793005242_o.jpg

 

Δια χειρός Γιώργου Κωνσταντόπουλου, ένα ακόμα πολύ όμορφο εξώφυλλο για το Epifany στο τρίτο τεύχος του. Επίσης διακρίνω ότι έχουμε και επισκέψεις στη ΛΕΦΙΚ, κάτι που φαίνεται άκρως ενδιαφέρον! Περισσότερα στη σελίδα του περιοδικού στο Facebook.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 Ξέρω ότι θα πω χαζομάρα αλλά ο Χάρος είναι νέα ιστορία;

 

Επείσης βλέπω τη φάτσα του He-Punk αλλά δεν βλέπω το όνομα της ιστορίας του γραμμένο.Να ανησυχήσω;  Είναι ένας από τους αστέρες του Epifany. 

 

Θετικό το νέο,ελπίζω να μάθουμε και για το τεύχος 3 του Αιώνιου σύντομα.Να δώσει σήμα ζωής μετά το κορονοϊό όπως το Epifany με το Epifany τεύχος 2,για να γνωρίζουμε που βαδίζουμε.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σύμφωνα με βίντεο-ανάρτηση στο facebook από τον επίσημο λογαριασμό του Epifany,το τεύχος 3 προβλέπεται να κυκλοφορήσει στα περίπτερα της Αθήνας στις αρχές του Ιανουαρίου του 2021 και στην υπόλοιπη Ελλάδα στα μέσα του Φεβρουαρίου του 2021.

 

Φωτογραφία:

Screenshot_20201227-210228_Chrome.thumb.jpg.7aa6f6ef0ef856d4ea962823a1885b20.jpg

 

Link του βίντεο στο facebook:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=254336702692773&id=114712486655196&anchor_composer=false

 

Επείσης,από ότι φαίνεται,ο Χάρος της νέας σειράς είναι από ένα κόμικ στριπ που ήταν στο τεύχος 2 αν θυμάμαι καλά.Πιθανόν πήρε προαγωγή.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το τεύχος 3 του Epifany θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα της Αττικής το Σάββατο 16/1/2021 και μετά από ενάμιση μήνα στην υπόλοιπη Ελλάδα.

 

20210114_175919.thumb.jpg.7e46f77b4fa96608907aed3b5c73f231.jpg

20210114_175936.thumb.jpg.9e6e8973d7d778e35206b8ef635d7581.jpg

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εξωφυλλα τευχος τριω! Κριτκη τευχους οταν διαβαστει! Στη σελιδα 20 εχει και μια ωραια συνεντευξη απο ενα ωραιο μερος καπου στην ιερα οδο. Κατι σχετικα με κομιξ σαν λεσχη ενα πραγμα, εχει και ενα φορουμ λενε αλλα δεν πολυκαταλαβα. Οταν το διαβασω και αυτο θα δωσω πληροφοριες!

 

EPIFANYCOMICS_0003.jpg  EPIFANYCOMICS_0003z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δηλώνω πως πήρα ενα αντίτυπο του τεύχους 3. Αυτό.

 

Και αν γράψω ποτέ ιστορία με δυστοπική Ελλάδα με ίσως αρνητικές απόψεις για αυτήν,ο hellustrations είναι ο άνθρωπος που θα καλέσω να την σχεδιάσει.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  17517
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τρίκαλα παιδιά σε ποιο κατάστημα μπορούμε να το βρούμε; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26435
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

1 hour ago, alexandros said:

Τρίκαλα παιδιά σε ποιο κατάστημα μπορούμε να το βρούμε; 

 

Στα περίπτερα της επαρχίας θα βγει αργότερα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 2/21/2021 at 4:33 PM, Lord Makro said:

 

Στα περίπτερα της επαρχίας θα βγει αργότερα...

 

Στις 20 Μάρτη, το Epifany #3 θα βρίσκεται σε σημεία πώλησης στην υπόλοιπη Ελλάδα..!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35177
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

166693215_311586676967775_4710752329956455720_n.jpg

 

Αποκαλύφθηκε το εξώφυλλο του τέταρτου τεύχους του Epifany από τους Γιώργο Κωνσταντόπουλο, Νατάσσα Ιωαννίδη και Γιάννη Δαλκίδη. Περισσότερα στο ποστ του περιοδικού στο Facebook.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21904
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κυκλοφορεί και το τέταρτο τεύχος

https://solaris.gr/product/epifany-comics-τευχοσ-4/

 

image.thumb.jpeg.6ee3ec7583d0cb4c246aacd4f69a7819.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.