Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόμικ "ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗΣ"


Nikos Nikolaidis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1631
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Στο φύλλο της 1ης Φεβρουαρίου του 1986 της εφημερίδας "Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" δημοσιεύτηκε το στριπ John Bowen - Ο Πειρατής του Ινδικού των Patrick Lize & Michel Faure.

 

Κατόπιν σύντομης έρευνας στο διαδίκτυο ανακάλυψα τις "ρίζες" του, ΕΔΩ.

 

Δεν γνωρίζω αν έχει δημοσιευθεί άλλη φορά στην Ελλάδα.

Τζων Μπόουεν (ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ, 1-2-1986).png

Les pirates de i'Ocean Indien - John Bowen.jpg

Επεξεργασία από Nikos Nikolaidis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία πράγματα βρίσκεις φίλε Νίκο! :beer:Και οι εφημερίδες κρύβουν υλικό που δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί! Απορρώ μάλιστα γιατί δεν παρουσιάζονται στην κοινότητα αν και αυτό κατά πάσα πιθανότητα συμβαίνει επειδή είναι δύσκολο να σαρωθούν και να παρουσιαστούν σωστά... Κρίμα πάντως διότι πάει στα σκουπίδια πολύ υλικό που θα έπρεπε, με κάποιον τρόπο, να αποδελτιωθεί... :(

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104478
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

4 hours ago, Mandrake said:

 Κρίμα πάντως διότι πάει στα σκουπίδια πολύ υλικό που θα έπρεπε, με κάποιον τρόπο, να αποδελτιωθεί... :(

@Mandrake Φίλε Κώστα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Όμως να μην ξεχνάμε ότι ο τρόπος αποδελτίωσης υπάρχει στο φόρουμ, Στήθηκε με πολύ αγώνα και πολύ κόπο. Δυστυχώς όμως κανείς δεν τον χρησιμοποιεί. Ούτε καν η ίδια η Δ.Ο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1631
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

9 hours ago, Mandrake said:

Ωραία πράγματα βρίσκεις φίλε Νίκο! :beer:Και οι εφημερίδες κρύβουν υλικό που δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί! Απορρώ μάλιστα γιατί δεν παρουσιάζονται στην κοινότητα αν και αυτό κατά πάσα πιθανότητα συμβαίνει επειδή είναι δύσκολο να σαρωθούν και να παρουσιαστούν σωστά... Κρίμα πάντως διότι πάει στα σκουπίδια πολύ υλικό που θα έπρεπε, με κάποιον τρόπο, να αποδελτιωθεί... :(

 

Ευχαριστώ πολύ, φίλτατε. ότι βρίσκω και έχει ενδιαφέρον, θα το αναρτώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Dr Paingiver είπε:

@Mandrake Φίλε Κώστα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Όμως να μην ξεχνάμε ότι ο τρόπος αποδελτίωσης υπάρχει στο φόρουμ, Στήθηκε με πολύ αγώνα και πολύ κόπο. Δυστυχώς όμως κανείς δεν τον χρησιμοποιεί. Ούτε καν η ίδια η Δ.Ο. 

Εσείς έχετε βγάλει κάποια δουλειά, έστω λίγη (σε σχέση με τον όγκο πληροφοριών που υπάρχουν)! Αλίμονο για μας, τα υπόλοιπα μέλη... Εδώ που τα λέμε το κλείδωμα που γίνεται όταν κάποιος περάσει κάποια δεδομένα (ο μόνος τρόπος για να σώσει την εργασία του!) και το ότι χρειάζεται αίτημα κάθε φορά για να ξεκλειδωθεί ξανά απ' τον επόμενο (είτε σε περίπτωση λάθους!), θέλει μια Α' διαδικασία... Δεν είναι χρηστικό. Δεν είναι δικαιολογία αυτή, βέβαια, η πραγματικότητα είναι πως δε δουλεύουμε... Υπάρχουν αμέτρητα ξεκλείδωτα για ν' ασχοληθεί κανείς όπως πρέπει. Ας φτιαχτεί ο οδηγός και προσωπικά, απ' το μικρό μου αρχείο (και τον χρόνο που θα καταφέρω να εξοικονομήσω), θα κάνω ότι μπορώ. Τουλάχιστον όσον αφορά τα δεδομένα. Το πρόβλημά μου είναι ότι "τρέχω" πολλά παράλληλα και δεν έχω ολοκληρώσει σχεδόν κανένα μέχρι στιγμής, ούτε καν την καταχώρηση του προσωπικού μου αρχείου, πόσο μάλλον στις διάφορες βάσεις δεδομένων ("IMDB", "TheTVDB", "TV Maze", "Discogs", "Goodreads", "Greekcomics"), μιας και παράλληλα καταπιάνομαι με τροφοδοσία και δεν έχω παρά ελάχιστα απ' το υλικό μπροστά μου (η συντριπτική πλειοψηφία της συλλογής μου βρίσκεται σε άλλο χώρο)... Στον οδηγό που θα κάνετε, χρειαζόμαστε απαραιτήτως παραδείγματα ολοκληρωμένων αποδελτιώσεων με υπερσυνδέσμους, για κάθε κατηγορία εντύπου! Παραδείγματα υπερσυνδέσμων και αποσαφήνιση του ποιο είναι τι (στα είδη των εντύπων που δεν περιέχουν κόμικς ή περιέχουν απειροελάχιστα, αναφέρομαι κυρίως!)! Το κύριο πρόβλημα σε όσους δεν εργάζονται σε διαδικτυακές βάσεις δεδομένων, είναι ότι δεν αντιλαμβάνονται τα οφέλη που έχει μία τέτοια, συμπληρωμένη. Και καλά θα ήταν να συμπληρώνονταν όλα σε ένα βράδυ με ένα μαγικό ραβδάκι, αλλά η αλήθεια είναι πως αν δε δουλέψεις, δε θα έχεις και την άνεσή σου να βρίσκεις πληροφορίες για κάτι που αναζητάς ανά πάσα ώρα και στιγμή και επιμένεις να ανατρέχεις, πρόχειρα, σε μπακαλοτέφτερα. Προπαντός οι σοβαροί συλλέκτες θα έπρεπε να έχουν δραστηριοποιηθεί προ πολλού, όπως γίνεται τόσα χρόνια σε βάσεις δεδομένων, διεθνώς. Οι έχοντες και κατέχοντες παίζουν μεγάλο ρόλο. Έτσι γινόταν πάντα, έτσι χτίζεται το "Discogs", έτσι χτίζεται το "Goodreads", έτσι χτίζονται όλα, για να έχουμε σωστές και ακριβείς πληροφορίες σε κάθε τι που αναζητάμε! Μόνο οφέλη έχει μια διαρκώς αναπτυσόμενη βάση δεδομένων! Εντάξει, βάζουν και οι έμποροι το χεράκι τους προκειμένου να πουλήσουν (στο "Discogs" γίνεται κατά κόρον και μπορεί εύκολα κανείς να το διαπιστώσει), αλλά όχι μόνο εκείνοι. Η τέλεια βάση, ωστόσο, δεν υπάρχει πουθενά. Το "Goodreads" για παράδειγμα, είναι πιο πολύπλοκη μεν, αλλά έχει σοβαρά προβλήματα, όπως στη μηχανή αναζήτησης όπου δε μπορείς να ψάξεις ούτε με εκδότη, ούτε με χώρα προέλευσης, για να μην πω για τα ονόματα συντελεστών που είναι ένας αχταρμάς με τα ελληνικά και τα greeklish, όπου μπορεί τον ίδιο άνθρωπο να τον πετύχεις και 4 φορές! Καλά, στο "Discogs" είναι τρις χειρότερα τα πράγματα, μιας και, αναλογικά, έχει περαστεί πολύ περισσότερο υλικό με υπερπολλαπλάσιους συντελεστές, που όμως λίγοι τροφοδότες δείχνουν ότι τους μελετούν και προσπαθούν να ταυτοποιήσουν & να διορθώσουν! Εκεί βρίσκεις και 20 φορές το ίδιο πρόσωπο, χωρίς απαραίτητα τα ονόματα αυτά να αντιστοιχούν στο ίδιο άτομο..!

 

Αλίμονο φίλε Παύλο, συμπάσχω... Απ' το 2016 στην "RetroDB" είμαστε ουσιαστικά δύο άτομα στην τροφοδοσία, άτομα μπήκαν υπερενθουσιώδεις και βγαίνοντας, δε μας άφησαν απλά στα κρύα του λουτρού, παρά κακό μας έκαναν με ανοίγματα που δε μπορούμε να διαχειριστούμε (έπιασε η να-μην-την-χαρακτηρίσω και εισήγαγε κατηγορία "Θέατρο" (εκτός μαγνητοσκοπημένων που ήδη είχαμε και είχαμε φτάσει σε έναν πολύ καλό παρονομαστή!) και κάποιος διαχειριστής της έκανε "στη ζούλα" το χατήρι (δεν είχαν ανακοινώσει πουθενά τίποτα) φτιάχνοντας το συγκεκριμένο template χωρίς να γνωρίζει, πραγματικά, τη δουλειά μας και τι ζητάμε (ο διαχειριστής, όχι η άλλη της τροφοδοσίας που μπήκε! Εκείνη μια χαρά ήξερε, ρώτησε και απαντήσαμε στο φόρουμ! Απλώς προτίμησε να κάνει κάτι "φρέσκο"...), προσπάθησα να το σταματήσω τότε (την "έβλεπα τη δουλειά", αλλά δεν εισακούσθηκα) και τώρα το παράτησε και χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο με τις τόσες ελλείψεις που ήδη είχαμε (ντοκιμαντέρ, ταινίες μικρού μήκους, βιογραφικά συντελεστών, λίστες επεισοδίων...). Να βάζουμε τέτοιο βραχνά πάνω απ' το κεφάλι μας, λες και ήταν ποτέ δυνατόν να καταγράψουμε οποιαδήποτε θεατρική παράσταση ανέβηκε ποτέ στην Ελλάδα απ' τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι σήμερα...). Τους τελευταίους μήνες, μάλιστα, δεν υπάρχει υποστήριξη ούτε απ' τον τεχνικό πλέον (δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση στις "κλήσεις" μου), έχοντάς φτάσει να σβηστεί ολόκληρη κατηγορία μέσα στο 2019 (ερωτικές ταινίες, αλλά παραδόξως μόνο του Σειρηνάκη είναι οι σβησμένες (!?), παρά τις επισημάνσεις μου) μετά από τόσους μήνες δουλειά που ρίξαμε, για να βρούμε ποιος είναι ποιος (δε φαντάζεσαι τι χάλι επικρατούσε στις διάφορες βάσεις δεδομένων, ακόμη και στη σχετική βιβλιογραφία αλλά και στους ίδιους τους τίτλους των ταινιών αυτών που άλλους γράφουν και άλλοι εμφανίζονται...), επειδή η "Google", όπως λέει, την πήγαινε στα τάρταρα στις αναζητήσεις και άκρη δεν έχει βγει... Εγώ βλακωδώς επιμένω και παραμένω. Πιο πολύ λυπάμαι, βέβαια, τον κόπο που μέχρι τώρα έκανα.

 

Δεν έχω σταματήσει να επιμελούμαι και να διορθώνω τσαπατσουλιές και προχειρότητες μέχρι σήμερα, ενώ θα μπορούσα κάλλιστα από την αρχή να το έχω με τη σειρά μου σαν μπακαλοτέφτερο (αν βλέπατε μονάχα πως ήταν τότε η βάση, οι μεταβλητές, τα templates, δε φαντάζεστε τι εικόνα είχαν τα λήμματα και πόσα μα πόσα λάθη σε άκυρες κατηγορίες (οι συνθέτες μαζί με όσους κάνουν τη μουσική επιμέλεια χωρίς να υπάρχει 2ο template και χωρίς να ιδρώνει τ' αυτάκι κανενός, οι παραγωγοί με τις εταιρίες παραγωγής ένα και το αυτό (χωρίς 2ο template και τα "πετούσαν" σε ένα και τα δύο), τρεις άλλες σημαντικές κατηγορίες συντελεστών να μην υπάρχουν καθόλου (κινηματογραφιστής, σκηνογράφος & χορογράφος (να 'ναι καλά ο Μανώλης (lolisman) όπου βρίσκεται, που αιτήθηκε τη δημιουργία του και "πήρε απάνω του" τη συγκεκριμένη κατηγορία συντελεστή, στο μεγαλύτερο μέρος!)) και όταν το λέω ξανά και ξανά μου λέγανε "δε χρειάζεται...". Ένα μπάχαλο τεράστιο που για να συνεννοηθώ μονάχα με τους υπόλοιπους να βάλουν ένα φρένο για να δημιουργηθεί template και να πιάσω χιλιάδες λήμματα να κάνω διορθώσεις, έχασα χρόνια απ' τη ζωή μου... Θα έπρεπε λοιπόν να ακολουθήσω με τη σειρά μου κατά τον ίδιο τρόπο, απλώς αντιγράφοντας & εισάγοντας νέα δεδομένα, όπως έκαναν οι περισσότεροι, χωρίς καμία οργάνωση, με κάθε λήμμα να έχει ότι "σκελετό" κά*^#@ε του εκάστοτε τροφοδότη και να δείχνει όλο αυτό την προχειρότητά του προς τα έξω (από τις πρώτες πληροφορίες του πίνακα μέχρι τον τρόπο παρουσίασης των λιστών κυκλοφορίας επεισοδίων). Δεν έπρεπε να κάνω καμία έρευνα, κανένα ψάξιμο με ώρες ατέλειωτες & αμέτρητα ξενύχτια, προκειμένου να διασταυρώσω κάποια ονόματα και να ταυτοποιήσω διάφορους συντελεστές, καμία αγορά βιβλιογραφίας, τίποτα! Θυμάμαι ακόμη τον Παναγιώτη (rotamegiatipino) να μας δίνει μια σελίδα απ' τα "Επίκαιρα" με σωστούς, υποτίθεται, τίτλους και ημερομηνίες κυκλοφορίας για το "Θέατρο της Δευτέρας", που ήταν τότε ένας μπούσουλας για να εισάγουμε κι άλλες πληροφορίες στα λιγοστά που ήδη υπήρχαν, τότε, αλλά μετά από τεράστια έρευνα 2.5 ετών σε ψηφιακό αρχείο εφημερίδων (για δοκίμασε να "βγάλεις τα μάτια σου" με τις άθλιες σαρώσεις που έχουν στο αρχείο τους οι εφημερίδες, για να καταφέρεις να διαβάσεις το παραμικρό όνομα! Άχρηστο όλο αυτό το αρχείο με τις αναλύσεις που σάρωναν όλες αυτές οι εφημερίδες... Αναρωτιέμαι ποιος ανέλαβε το κομμάτι αυτό σε κάθε τέτοια εφημερίδα, διότι είναι προφανές ότι έκανε "ξεπέτα"), αρχείο παλαιών τηλεπεριοδικών από διάφορα μέλη (και του δικού μου έως το 1996-1997 που έφτανε από τηλεπεριοδικά. Πιο πίσω είχαν πεταχτεί.) κτλ., καταφέραμε και τις φτιάξαμε σωστά, διορθώνοντας και εκείνη τη λίστα στα "Επίκαιρα" και ανακαλύπτοντας ότι υπάρχουν πολύ περισσότερες τηλεοπτικές σειρές θεατρικών παραστάσεων απ' τις 3-4 που μέχρι τότε γνωρίζαμε. Τέλος πάντων, μη σας κουράζω με τα δικά μου... Δεν έχω μάθει να λειτουργώ πρόχειρα με ότι καταπιάνομαι, αλλά γίνεται βουνό όταν έχω βάλει πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη. Συγγνώμη για το παραλήρημα αυτό αλλά η συζήτηση για έλλειψη εργατικού δυναμικού στάθηκε αφορμή να τα "βγάλω" από μέσα μου. Ας τα μεταφέρει παρακαλώ κάποιος στη Γενική Συζήτηση (ή ας το διαγράψει, ότι νομίζετε).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24637
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@Mandrake Στο retrodb γιατί δεν υπάρχει αναφορά για τα εισιτήρια της ταινίας "Φωνάζει ο κλέφτης" του Δαλιανίδη? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, Γάντζος είπε:

@Mandrake Στο retrodb γιατί δεν υπάρχει αναφορά για τα εισιτήρια της ταινίας "Φωνάζει ο κλέφτης" του Δαλιανίδη? :)

Τα απέκρυψαν και αυτά για λόγους "εφοριακούς". :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και για σύγκριση της σελίδας τής Καθημερινής με το πρωτότυπο:

p13.thumb.jpg.eb7ba386eb44f04f320e6363eac6eb65.jpg

Διαβλέπω μια απόπειρα λογοκρισίας στα καρέ με τους ιθαγενείς στην ελληνική έκδοση; ?

Δεν μπορώ να φανταστώ με ποια μορφή δημοσιεύτηκε η ιστορία στην Καθημερινή, καθώς δεν πρόκειται ακριβώς για στριπ, αλλά για ολόκληρη σελίδα, κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε εφημερίδα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  39948
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  440 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ήταν ωραία ιδέα το αρχείο εφημερίδων (παλιότερων φύλλων ειδικότερα που είχαν θησαυρούς από κόμικς δημοσιευμένους) να διατίθενται στο κοινό σε κάποια σελίδα , εφημερίδες πχ όπως Βραδυνή, Απογευματινή, Έθνος κ.α. ειδικά μικρός θυμάμαι πιο πολύ την Απογευματινή που απ' το 1983 (ίσως και νωρίτερα) δημοσίευε κόμικς σε συνέχειες και από κάτω είχε κάποια comic strips. Κόμικς όπως Μισθοφόρος, Storm (μια ιστορία απ'όπου έγινε η μετάβαση από ασπρόμαυρο σε έγχρωμο), βιογραφίες των Τσώρτσιλ,Ντε Γκόλ, Ρόμμελ, ένα μυστηρίου με τίτλο "Νύχτα Τρόμου", πιο παλιά μια ιστορία της Μπάρμπαρα και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2309
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

apogeymatinifacebook.thumb.jpg.6b33efcb96303491d5cc5ddffba9c7ed.jpg

 

Απο Facebook 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.