Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35033
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  41
  • Reputation:   232
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι από την Anubis γνωρίζουν ήδη τα 60 τεύχη της συλλογής είτε έχει ολοκληρωθεί η επιμέλεια σε όλα είτε όχι. Σκεφτείτε το απλά. Θα απάνταγε ο υπεύθυνος επιμέλειας (Τσέλιος) με απόλυτη σιγουριά ότι δεν υπολογίζονται συγκεκριμένοι ήρωες στη συλλογή αν δεν ήταν γνώστης όλων των τόμων που απαρτίζουν την 60άδα; Από την άλλη μας έχει, είτε άμεσα είτε έμμεσα, επιβεβαιώσει ή διαψεύσει ένα σωρό τίτλους που αν τα βάλουμε κάτω όπως έχει κάνει ο συνάδελφος @Tsaklas πρακτικά ήδη γνωρίζουμε ένα μεγάλο κομμάτι της συλλογής (άνευ σειράς αλλά δεν έχει σημασία). Εγώ εικάζω ότι έχουν αρκετά μεγάλο heads up στην επιμέλεια των ακόλουθων τόμων (εφόσον βρίσκεται και η hachette από πίσω) και από τον επόμενο χρόνο θα έχουν κατασταλλάξει για την συνέχεια ή όχι της συλλογής έχοντας πλέον αρκετά στοιχεία πωλήσεων σε Ελλάδα και Κύπρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

@Nostalgia Hit Me καλά τα λες αλλά μην ξεχνάμε ότι πάντα απαντάει διπλωματικά και με επιφύλαξη, του τύπου "απ όσο γνωρίζουμε, ο τάδε δεν συμπεριλαμβάνεται στη συλλογή". Εμπεριέχει δηλαδή ένα ποσοστό άγνοιας, το οποίο εκλαμβάνω ως "με τα τωρινά δεδομένα και τους τίτλους που ξέρουμε σε αυτό το σημείο, δεν είναι μέσα αυτός ο ήρωας". Απλά προφανως αν είναι 20 τόμους μπροστά στη μετάφραση, πολύ πιθανόν να είναι άλλο τόσο μπροστά στην επιλογή και οργάνωση γενικότερα οπότε έχουν περίπου μια συνολική εικόνα της συλλογής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πολύ καλή η πληροφορία αυτή. Ξέρουμε αναλυτικά μέχρι τον τόμο 24 συνεπώς είναι λογικό να γνωρίζουν όλη την εξηντάδα. Οι απαντήσεις του Τσέλιου είναι ξεκάθαρα διπλωματικές και προσπαθούν να μην προδώσουν πολλούς μελλοντικούς τίτλους. Επιπλέον καταλάβαμε ότι στην αρχή που μας απορρίπτανε τόμους μάλλον είχαν ένα γενικότερο πλάνο, αλλά τώρα είναι σχεδόν κλειδωμένο το ποιοι θα βγουν, συνεπώς έχουμε και εμείς περισσότερες πληροφορίες στα χέρια μας. Το ίδιο ισχύει και από την αντίθετη πλευρά, δηλαδή ότι με 24 επιβεβαιωμένους τόμους, ξέρουμε κάμποσους ακόμα που ήταν στα πλάνα από Οκτώβρη μήνα και δεν τους έχουμε δει ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ακολούθησα τα βήματα του φίλου @Tsaklas και συνέκρινα το καρέ του Dark Phoenix στην αφίσα με την εκδοσή της Οξύ. Η μετάφραση ήταν διαφορετική που σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα θα το δούμε στην συλλογή. (Τυχεράκια @TheMetalBat)

 

Αυτό σημαίνει ότι 2/3 τόμους που έχω από Οξύ θα βγουν στην συλλογή. Άντε να βγάλουν και το Infinity Gauntlet να ολοκληρωθεί η τριάδα. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Νομίζω προτρεχουμε, αν είναι δυνατόν να έκλεβαν και την μετάφραση της ΟΞΥ. Μπορεί για το συγκεκριμένο να μετέφρασαν μόνο το καρέ αυτό, πολλά μπορεί. Ακόμα δεν έχω πειστεί ότι θα το δούμε. Πάντως όλη αυτή η φάση με κάνει να αμφιβάλλω, ήθελα να πάρω World War Hulk και Weapon X από ΟΞΎ αλλά φοβάμαι μην πληρώσω τόσα λεφτά και ξαφνικά βγει πάλι στην Hachette. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανοίξτε όσα θέματα θέλετε απλά προσωπικά χάνω πληροφορίες δεξιά αριστερά που μπορεί να βοηθούσα ή να με βοηθουσαν... Μάλλον ξεσυνήθισα τα forum.

 

Για παράδειγμα δεν ξέρω που είναι το θέμα με τις ερωτήσεις ούτε το θέμα με τις πληροφορίες που αναφέρθηκε ?

 

Τουλάχιστον βάλτε τα link στο πρώτο post από τα θέματα για να μπορούμε να πηγαίνουμε από το ένα στο άλλο.?

 

Συγγνώμη για την αναστάτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aπ΄τη στιγμή που είδαμε το Kraven είναι 90% σίγουρο ότι θα δούμε και το Dark Phoenix.
Εννοείται ότι δεν κάνω τη βλακεία να το πάρω από Οξύ. Θα περιμένω την Hachette.
Άλλωστε δεν καίγομαι κιόλας να το διαβάσω, αλλιώς θα το είχα πάρει ήδη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

9 λεπτά πριν, Constantine85 είπε:

Ανοίξτε όσα θέματα θέλετε απλά προσωπικά χάνω πληροφορίες δεξιά αριστερά που μπορεί να βοηθούσα ή να με βοηθουσαν... Μάλλον ξεσυνήθισα τα forum.

 

Για παράδειγμα δεν ξέρω που είναι το θέμα με τις ερωτήσεις ούτε το θέμα με τις πληροφορίες που αναφέρθηκε ?

 

Τουλάχιστον βάλτε τα link στο πρώτο post από τα θέματα για να μπορούμε να πηγαίνουμε από το ένα στο άλλο.?

 

Συγγνώμη για την αναστάτωση.

Το θέμα που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή είναι για πιο χαλαρή κουβεντούλα σχετική με την συλλογή. Συνήθως μιλάμε για τους τόμους που θα δούμε στο μέλλον.

Το θέμα στο παραπάνω link είναι μια λίστα που περιλαμβάνει όσα ξέρουμε για τους τόμους που θα βγουν στην συλλογή μέχρι στιγμής.

Αυτό εδώ το θέμα είναι πιο γενικό και περιλαμβάνει πληροφορίες σχετικά με τα μεγάλα events στα κόμικς της Marvel που μπορεί να βοηθήσουν κάποιον να καταλάβει καλύτερα μερικές ιστορίες της συλλογής.

Τέλος, η βασική σελίδα της συλλογής η οποία είναι για να γράφουμε κριτικές. Ελπίζω να βοήθησα.

 

28 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Νομίζω προτρεχουμε, αν είναι δυνατόν να έκλεβαν και την μετάφραση της ΟΞΥ. Μπορεί για το συγκεκριμένο να μετέφρασαν μόνο το καρέ αυτό, πολλά μπορεί. Ακόμα δεν έχω πειστεί ότι θα το δούμε. Πάντως όλη αυτή η φάση με κάνει να αμφιβάλλω, ήθελα να πάρω World War Hulk και Weapon X από ΟΞΎ αλλά φοβάμαι μην πληρώσω τόσα λεφτά και ξαφνικά βγει πάλι στην Hachette. 

Φυσικά και δεν θα έκλεβαν την μετάφραση της Οξύ αλλά αμφιβάλω αν θα έκαναν τόσο προσεγμένη μετάφραση μόνο για ένα καρέ σε μία αφίσα. Πιστεύω πως θα έκαναν το ίδιο με το Forever, το Dark Phoenix θα ήταν μία από τις πρώτες ιστορίες που μετέφρασαν αλλά θα το δούμε αργότερα στην συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

22 λεπτά πριν, Constantine85 είπε:

Ανοίξτε όσα θέματα θέλετε απλά προσωπικά χάνω πληροφορίες δεξιά αριστερά που μπορεί να βοηθούσα ή να με βοηθουσαν... Μάλλον ξεσυνήθισα τα forum.

 

Για παράδειγμα δεν ξέρω που είναι το θέμα με τις ερωτήσεις ούτε το θέμα με τις πληροφορίες που αναφέρθηκε ?

 

Τουλάχιστον βάλτε τα link στο πρώτο post από τα θέματα για να μπορούμε να πηγαίνουμε από το ένα στο άλλο.?

 

Συγγνώμη για την αναστάτωση.

Κανονικά θα έπρεπε τα λινκ όλων των άλλων τόπικ να βρίσκονται στο κύριο θέμα, όχι το αντίστροφο :thinking:

 

21 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Φυσικά και δεν θα έκλεβαν την μετάφραση της Οξύ αλλά αμφιβάλω αν θα έκαναν τόσο προσεγμένη μετάφραση μόνο για ένα καρέ σε μία αφίσα. Πιστεύω πως θα έκαναν το ίδιο με το Forever, το Dark Phoenix θα ήταν μία από τις πρώτες ιστορίες που μετέφρασαν αλλά θα το δούμε αργότερα στην συλλογή.

Θα περίμενα πάντως το Dark Phoenix να έχει μπει καιρό τώρα αν ήταν έτσι, μιας και είναι στην αρχή της συλλογής στις περισσότερες χώρες. Αλλά θα δούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ @Bilis για τα links. H λίστα του @Tsaklas φοβερή δεν είχα ιδέα!

1 hour ago, Tsaklas said:

Κανονικά θα έπρεπε τα λινκ όλων των άλλων τόπικ να βρίσκονται στο κύριο θέμα, όχι το αντίστροφο :thinking:

Έστω στο βασικό είχα ζητήσει από τον @germanicus και είχε προσθέσει το link του παρόντος στο βασικό, αν έχει την καλοσύνη να βάλει και τα υπόλοιπα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21480
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν έχω μια θεωρία σχετικά με τα δικαιώματα (δεν ξέρω αν είναι σωστή, μια υπόθεση κάνω).

'Αν η ΟΞΥ έχει αγοράσει τα δικαιώματα των MARVEL που βγάζει, κατευθείαν από την Αμερική, και η HACHETTE από την PANINI (MARVEL Ευρώπης)

Τότε δεν υπάρχει θέμα αποκλειστικότητας δικαιωμάτων και εφόσον η μία έκδοση διαφέρει από την άλλη πχ στα χρώματα ή και σε άλλες λεπτομέρειες,

μάλλον δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άρα μπορεί κάλλιστα να βγούνε από τη HACHETTE και το Dark Phoenix και ότι άλλο έχει εκδώσει η ΟΞΥ. 

 

Ξανά λέω δεν γνωρίζω από δικαιώματα , μια υπόθεση κάνω...Αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο ας μας το πει.  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αν μπορεί να εκδοσει τα πάντα η Hachette από ΟΞΎ τότε γιατί τα έχει αποφύγει με τόση μαεστρία τόσο καιρό, πλην του Κρειβεν που θεωρείται η κορυφαία ιστορία Spiderman; Ήρεμα ρωτάω :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

29 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Αν μπορεί να εκδοσει τα πάντα η Hachette από ΟΞΎ τότε γιατί τα έχει αποφύγει με τόση μαεστρία τόσο καιρό, πλην του Κρειβεν που θεωρείται η κορυφαία ιστορία Spiderman; Ήρεμα ρωτάω :thinking:

 

Για να σου φέρει υποψίες πως δεν γίνεται στην αρχή και μετά σιγά σιγά το κάνει για να σε εντυπωσιάσει και να σου ρίξει το στόμα στα πατώματα.

 

Πλάκα θα είχε αν ήταν όντως έτσι.

 

"Η Hatchette δεν μπορεί να εκδώσει ιστορίες Οξύ"

 

Στα μισά της συλλογής/σειράς:

 

Hatchette: I'm gonna do what's called a pro gamer move.   :lol:   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αφού κανείς από εμάς δεν έχει ιδέα πως λειτουργούν τα δικαιώματα, όλα είναι πιθανά. Θυμάστε στην αρχή που έβγαζαν μόνο τόμους που είχαν εκδοθεί μετά το 2000? Τότε αρκετοί πίστευαν ότι η συλλογή θα περιλαμβάνει μόνο τέτοιους τόμους. Έλα όμως που έβγαλαν το Scilent Screams στο 8, κάτι που πιστεύω έκαναν περισσότερο για λόγους marketing παρά για τεχνικούς. Έτσι λέγαμε και για ιστορίες 60s μέχρι που βγήκε το Dr. Strange και για ιστορίες της Οξύ μέχρι που βγήκε το Last Hunt. Όπως είπα και πριν τίποτα δεν είναι σίγουρο αλλά δεν πιστεύω να δούμε μόνο μία ιστορία από Οξύ.

 

Επίσης το ότι δεν έχουμε δει το Dark Phoenix στην συλλογή ενώ είναι από τους πρώτους τόμους στο εξωτερικό δεν σημαίνει τίποτα. Εδώ είδαμε στην πρώτη δεκάδα το Deadpool και το Guardians που είναι το 121 στο original run της συλλογής.

 

Αυτό που πιστεύω, χωρίς να λέω τίποτα με βεβαιότητα, είναι ότι ίσως μετά από 2-3 χρόνια η Οξύ να χάνει τα δικαιώματα έκδοσης ενός τόμου. Έχουν περισσέψει αρκετά αντίτυπα από τους περισσότερους τόμους οπότε έχουν υλικό για να πουλήσουν όμως δεν έχουν το δικαίωμα να βγάλουν καινούριες εκδόσεις από τους τόμους τους. Έτσι μπορεί η Hatchette να αγοράσει τα δικαιώματα έκδοσης μόλις τα χάσει η Οξύ. Το Dark Phoenix βγήκε από την Οξύ το 2018 οπότε αν το δούμε στην συλλογή το 2021 θα έχουν περάσει τρία χρόνια. Μπορεί βέβαια να ισχύει και αυτό με τα χρώματα που είπαν κάποιοι, δηλαδή η Hatchette να εκδίδει διαφορετικές εκδοχές τον ιστοριών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21480
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Αν μπορεί να εκδοσει τα πάντα η Hachette από ΟΞΎ τότε γιατί τα έχει αποφύγει με τόση μαεστρία τόσο καιρό, πλην του Κρειβεν που θεωρείται η κορυφαία ιστορία Spiderman; Ήρεμα ρωτάω :thinking:

 

Γιατί είναι πρόσφατες εκδόσεις και ίσως οι περισσότεροι να τις έχουν πάρει.Περιμένουν να περάσουν 2-3 χρονάκια (το Last Hunt ήταν από τα πρώτα της ΟΞΥ)

Επίσης το Κρέιβεν μπορεί να είναι ένα είδος τεστ για να κόψουν αντιδράσεις (βαθμό γκρίνιας,πωλήσεις κα) και βλέποντας και κάνοντας θα συνεχίσουνε με άλλους.

Και στο κάτω κάτω δυο τρεις είναι πολύ καλές ιστορίες που έχει βγάλει η ΟΞΥ από τη συλλογή αυτή,μην περιμένουμε να μπουν και όλες από την αρχή.

   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω τι ισχύει με τα κομιξ όσον αφορά τα δικαιώματα αλλά έχω τύχει να δω σε βιβλία του ίδιου συγγραφέα και του ίδιου τίτλου μην σας πω να βγαίνει από διαφορετικές εκδοτικές το μόνο που άλλαζε ήταν το εξώφυλλο και φυσικά η τιμή που ήταν πιο χαμηλή όποτε αν μπορούν διαφορετικές εκδοτικές να βγάζουν βιβλία του ίδιου συγγραφέα γιατί να μην γίνεται και στα κομιξ κάτι αντίστοιχο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, hudson είπε:

 

Γιατί είναι πρόσφατες εκδόσεις και ίσως οι περισσότεροι να τις έχουν πάρει.Περιμένουν να περάσουν 2-3 χρονάκια (το Last Hunt ήταν από τα πρώτα της ΟΞΥ)

Επίσης το Κρέιβεν μπορεί να είναι ένα είδος τεστ για να κόψουν αντιδράσεις (βαθμό γκρίνιας,πωλήσεις κα) και βλέποντας και κάνοντας θα συνεχίσουνε με άλλους.

Και στο κάτω κάτω δυο τρεις είναι πολύ καλές ιστορίες που έχει βγάλει η ΟΞΥ από τη συλλογή αυτή,μην περιμένουμε να μπουν και όλες από την αρχή.

   

30 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Δεν ξέρω τι ισχύει με τα κομιξ όσον αφορά τα δικαιώματα αλλά έχω τύχει να δω σε βιβλία του ίδιου συγγραφέα και του ίδιου τίτλου μην σας πω να βγαίνει από διαφορετικές εκδοτικές το μόνο που άλλαζε ήταν το εξώφυλλο και φυσικά η τιμή που ήταν πιο χαμηλή όποτε αν μπορούν διαφορετικές εκδοτικές να βγάζουν βιβλία του ίδιου συγγραφέα γιατί να μην γίνεται και στα κομιξ κάτι αντίστοιχο 

 

Δεν διαφωνώ, αλλά σίγουρα κανείς δεν ξέρει. Θα δούμε. Πάντως το να χρονομετράνε τα έτη με ακρίβεια τύπου "έλα μπήκε 2021, αυτό η ΟΞΥ το έβγαλε 2018, φύγαμε, 3 χρονάκια πέρασαν θα περάσει στο ντούκου η επανέκδοση ενώ αν έβγαινε στα 2 χρόνια κι 9 μήνες θα είχαμε παράπονα" μου φαίνεται απίθανο. Μιλάμε τώρα για πολύ πρόσφατες εκδόσεις όπως και να 'χει. Τι 1 τι 2 τι 3 χρόνια στην τελική. Όλα διαθέσιμα είναι. Και ξαναλέω αν μπορούσαν πάντοτε να βγάλουν ΟΞΥ αλλά περίμεναν να περάσει λίγος καιρός,  για μένα το ιδανικό 1ο θα ήταν κάτι πιο "χαμηλών τόνων" όπως το "Δόκτωρ Στρέιντζ: Ο Όρκος" που έχει σχεδόν 4 χρόνια κυκλοφορίας και πιθανότατα το αγόρασαν λιγότεροι από ότι μια πασίγνωστη ιστορία όπως το Κρέιβεν, αλλά προτίμησαν για πρώτη ιστορία Στρέιντζ την ριψοκίνδυνη επιλογή ενός τόμου 60s (που απ'όσο είδαμε στις κριτικές στο άλλο θέμα οι περισσότεροι βρήκαν κουραστικό στην ανάγνωση). Το να κάνουν test drive με Κρέιβεν δεν αποκλείεται. Πάντως για την όλη ευχέρεια του να εκδόσουν κάτι που έβγαλε η Οξύ, η πιο λογική εξήγηση μου φαίνεται αυτό που είπατε, ότι κάποιος τα εκδίδει με δικαιώματα από Marvel ΗΠΑ και ο άλλος από Panini Comics UK, οπότε δεν τίθεται θέμα. Απλά όντως σαν τακτική είναι λίγο βλακεία. Θα μου πεις, ξέρουμε τελικά ποιος επιλέγει; Δεν ξέρουμε. Αν η Hachette έδωσε εντολή να βγουν οι τάδε τόμοι και δεν είχε άμεση χασούρα η Anubis τύπου "το Civil War το έχουμε έτοιμο για Γ' Επανέκδοση" ώστε να αποφασίσει την απόρριψή του (στα πλαίσια της όποιας επιλογής φαίνεται να μπορεί να κάνει, αφού επανειλημμένα γίνονται κινήσεις που την εξυπηρετούν), μπορεί να μην έδωσε σημασία στα της ΟΞΥ και αν κυκλοφορεί κάτι. Σου λέει, νέα μετάφραση είναι, εμείς θα πληρωθούμε κανονικά, θα πάρουμε ενδεχομένως και πελάτες από τον ανταγωνιστή, κι όλα μια χαρά. Θα δούμε αν θα πρόκειται για μεμονωμένη περίπτωση ο Κρέιβεν ή θα συνεχιστεί. Κι εγώ θεωρώ αμέσως επόμενο πιθανότερο είναι το Dark Phoenix. Πάντως έχω στείλει μέιλ για να μάθω έμμεσα ή και άμεσα αν θα δούμε στην συλλογή τα World War Hulk, Wolverine: Weapon X και Μighty Thor: In Search of the Gods που έχει βγάλει η ΟΞΥ. (Κυρίως γιατί θέλω να τα αγοράσω μαζί με το Λάνφεστ :lol:

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το να έχει άλλα δικαιώματα μια έκδοση του ίδιου κόμικ μόνο και μόνο επειδή αλλάζουν τα χρώματα, μου φαίνεται κουφό.
Δεν νομίζω να ισχύει.
Ούτε είναι σίγουρο αν χάνεις τα δικαιώματα αν παρέλθουν 3 χρόνια.
Αλλά ούτε είναι αδύνατο 2 εταιρείες να έχουν ταυτόχρονα δικαιώματα για μια σειρά.
Να θυμήσω ένα πρόσφατο παράδειγμα με τα Λούκυ Λουκ.
Ενώ τόσα χρόνια έχει τα δικαιώματα η Μαμούθ, πήγαν το '16 οι εκδόσεις Γράμματα κι έβγαλαν το "Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ".
Και μη βιαστείτε να πείτε είναι εκτός σειράς. Δεν παίζει ρόλο. Η ίδια εταιρεία (Lucky Comics) το εκδίδει.
Γενικά δεν ξέρω τι παίζει με τα δικαιώματα και μόνο ένας εκδότης μπορεί να μας πει με σιγουριά :thinking:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Το να έχει άλλα δικαιώματα μια έκδοση του ίδιου κόμικ μόνο και μόνο επειδή αλλάζουν τα χρώματα, μου φαίνεται κουφό.

Μα δεν είναι τα χρώματα ο λόγος. Απλά τα χρώματα στην περίπτωση αυτή ήταν η ειδοποιός διαφορά για να καταλάβουμε ότι τα δικαιώματα προήλθαν στην κάθε εκδοτική από διαφορετική προέλευση. Άλλο η Marvel, άλλο η Panini Comics και αν δει κανείς οι εκδόσεις τους δεν ταυτίζονται κιόλας, η καθεμία κάνει τα δικά της. Δεν ξέρω πως λειτουργούν ακριβώς, αλλά για μένα μου αρκεί σαν εξήγηση ότι η καθεμία νοίκιασε τα δικαιώματα από διαφορετική εταιρία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

received_275563056975508.jpeg

 

Ό,τι πιο accurate έχω να πω, μετά το 20 έχουμε απογοήτευση ως τώρα με τις επιλογές εκτός συνεχειών.

 

4 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Δεν ξέρω τι ισχύει με τα κομιξ όσον αφορά τα δικαιώματα αλλά έχω τύχει να δω σε βιβλία του ίδιου συγγραφέα και του ίδιου τίτλου μην σας πω να βγαίνει από διαφορετικές εκδοτικές το μόνο που άλλαζε ήταν το εξώφυλλο και φυσικά η τιμή που ήταν πιο χαμηλή όποτε αν μπορούν διαφορετικές εκδοτικές να βγάζουν βιβλία του ίδιου συγγραφέα γιατί να μην γίνεται και στα κομιξ κάτι αντίστοιχο 

 

Κοίταξε να δεις, ο εκδότης του Οξύ μας είχε πει στη Λέσχη χαρακτηριστικά ότι για κάποια βιβλία είχε πάρει ο ίδιος τα δικαιώματα και είχε προχωρήσει σε επανεκδόσεις βιβλίων που στο παρελθόν κυκλοφορούσαν από άλλους εκδοτικούς, έλα όμως που οι άλλοι εκδοτικοί δε σταμάτησαν να πουλάνε όσα είχαν στοκ σε χαμηλότερες τιμές. Αν θυμάμαι σωστά, μας είχε πει ότι είχε κινηθεί νομικά, αλλά εν τέλει δεν έγινε κάτι δραστικό. Εγώ του έστειλα και στο Facebook σχετικά με τα δικαιώματα Hachette, αλλά δυστυχώς όπως μπορεί να επιβεβαιώσει και ο Valtasar είναι αρκετά απασχολημένοι στο Οξύ αυτήν την περίοδο και δεν έχουν απαντήσει.

 

Κατά τ' άλλα η ιδέα σχετικά με τα δικαιώματα της Hachette μου είχε περάσει και από το δικό μου μυαλό, τη θεωρώ εξαιρετικά πιθανή. Θεωρώ πως κάποια στιγμή θα μάθουμε κάτι, ρωτώντας πας στην πόλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχει πολύ γέλιο αυτό το forum το κυνήγι του Κρέιβεν από τα Αγγλικά στα Ελληνικά έχει μεταφραστεί αν δεν αλλάξουν το νόημα της ιστορίας η μετάφραση θα είναι ίδια :lol:. Και το Έπος του μαύρου...Πιτ θα βγεί!  (κωδικός για να μην πάθουν εγκεφαλικό κάποιοι)  Ένα τόσο σημαντικό γεγονός στην ιστορία των μεταλλαγμένων δεν γίνεται να λείπει από την αρχική 60αδα αυτης της συλλογής κοντά στο 30 λογικά θα το δούμε και αυτό.:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

 Και το Έπος του μαύρου...Πιτ θα βγεί!  (κωδικός για να μην πάθουν εγκεφαλικό κάποιοι)  Ένα τόσο σημαντικό γεγονός στην ιστορία των μεταλλαγμένων δεν γίνεται να λείπει από την αρχική 60αδα αυτης της συλλογής κοντά στο 30 λογικά θα το δούμε και αυτό.:clap2:

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε ή πρόκειται για εικασία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ερώτηση 1η: Είναι ίδια μια μετάφραση που έχει γίνει από διαφορετικούς μεταφραστές; Το νόημα ναι, αλλά όσοι λένε ότι θα συγκρίνουν μεταφράσεις το εννοούν γιατί δε θα είναι ξεπατικωσούρα των Οξύ η μετάφραση της Hachette. Και στον Αστερίξ έχουν γίνει ολόκληρες έρευνες σε αυτό το φόρουμ για τη μετάφραση Ψαρόπουλου και τη μετάφραση της Μαμούθ που είχαν διαφορές.

 

Ερώτηση 2η: Έστω ότι βγαίνει το Dark Phoenix; Πως ακριβώς θα είναι μια καλή κίνηση; Βλέποντας το δέντρο (δηλαδή να περιλαμβάνονται οι σημαντικότερες ιστορίες της Marvel στη συλλογή), χάνεις το δάσος (δηλαδή το ελληνικό αναγνωστικό κοινό να δει στα ελληνικά το μεγαλύτερο πλήθος ιστοριών). Όποιος θέλει να βλέπει καλά κόμικ να εκδίδονται στα ελληνικά, είδε τη Hachette σαν μια ευκαιρία να βγουν 60 νέες ιστορίες Marvel που δεν έχουμε ξαναδεί σε μια όμορφη έκδοση. Αν είναι να δω 20 τόμους που κυκλοφορούν ήδη να ξαναβγαίνουν σε ωραιότερη και φθηνότερη έκδοση, τότε δε θα πετάξω και τη σκούφια μου. Εμένα το τελευταίο που με νοιάζει είναι η ράχη ή να δω ολόκληρη τη συλλογή. Με καίει σαν κομιξόφιλο να δω στη γλώσσα μου όσες περισσότερες ιστορίες να βγαίνουν στα ελληνικά είτε τις βγάζει η Anubis είτε η Οξύ είτε η Hachette είτε ο Γιάννης ο Φούφουτος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Tsaklas Το κοίταξα στην κρισταλινη σφαίρα. Εδώ βγήκε το κυνήγι του Κρέιβεν το έπος του μαύρου Πιτ θα πρέπει να είναι σίγουρα τα έχουμε πει αυτά μέχρι και στην αφίσα το έχουν διαφημησει:lol:. Αυτό που περιμένω είναι να αποφασίσει η Hachette να βγάλει και την άλλη συλλογή με τον Dredd.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@nikolas12 Ακριβώς! Όπως τα λες μιλά για τον εαυτό σου αν τα κόμικ αυτά δεν τα έχει η μισή Ελλάδα είναι άλλο θέμα.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

@nikolas12 Ακριβώς! Όπως τα λες μιλά για τον εαυτό σου αν τα κόμικ αυτά δεν τα έχει η μισή Ελλάδα είναι άλλο θέμα.:lol:

 

Η μισή Ελλάδα δεν ασχολείται με κόμικ, αν ασχολούνταν θα βλέπαμε πολύ περισσότερες και πλουσιότερες εκδοτικές προσπάθειες, γιατί είμαστε μικρό κοινό :) Επιπλέον άλλο για ποιον μιλάω και άλλο το ότι λέω μια γνώμη που εκφράζει και ένα μέρος αυτού του φόρουμ. Το ζήτημα είναι να καταλάβουμε και σε ποιους απευθύνεται η συλλογή. Αν απευθύνεται στη μισή Ελλάδα που δεν έχει και δε διαβάζει κόμικ και πάει περίπτερο να πάρει αυτούς τους ήρωες με τα κολάν που βλέπουμε στον κινηματογράφο; Ή μήπως σε ένα κοινό που θέλει να βλέπει συνέχεια ιστορίες και καινούριες; Και κυρίως πως γίνεται να θέτουμε κάποιο θέμα γκρίνιας σε ένα φόρουμ για ελληνικά κόμικ που προφανώς το κοινό είναι πιο ψαγμένο και διαβαστερό και δεν ανήκει στη μισή Ελλάδα που δεν τα έχει; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@nikolas12  Φίλε βλέπω πως είσαι ένας ακόμα ελιτιστης από τους πολλούς που κυκλοφορούν σε αυτή την ταλαίπωρη χώρα θα σου το πω απλά, το να διαβάζεις κόμικς δεν σε κάνει κάποιον διαφορετικό ή σπουδαίο από τους άλλους που δεν διαβάζουν (όπως και π.χ. το να ακούς χέβι μέταλ) δεν σε κάνει πιο καληεργημενο από τον άλλο που ακούει μπουζούκια).Το ότι δεν υπάρχουν πολλές εκδοτικές προσπάθειες από τη μεριά της Ελλάδας δεν συμφωνώ απο τα παλιά διάφοροι εκδοτικοί οίκοι συνεχώς βγάζουν απλώς τωρα ο κόσμος δεν θα δώσει εύκολα ένα 20€ όταν μπορεί να  βρει στο εξωτερικό ένα omnibus της ίδιας ιστορίας και με περισσότερες με την ίδια τιμή ή όταν μπορεί να τα διαβάσει στο ιντερνέτ δωρεάν,οι πωλήσεις των κόμικς ανά τον κόσμο ποτέ δεν ήταν καλές, εγώ πιστεύω ότι τα κόμικς  και η συγκεκριμένη συλλογή είναι για όλους και όχι για συγκεκριμένους "εκλεκτούς", ειδικά τώρα που πολύς κόσμος  γνωρίζει  και τις ταινίες,γιαυτο και η συλλογή αυτη εχει τις ίδιες συγκεκριμενες καλυτερες ιστορίες ανά τον κοσμο και βγαίνει στα περίπτερα που όλοι έχουν  τη πρόσβαση  ανά την Ελλάδα και με χαρά βλέπω πολλούς κ εδώ μέσα στο φόρουμ να λένε πως για πρώτη φορά αγοράζουν κόμικς με αυτή την προσπάθεια. Η μόνη γκρίνια εδώ μέσα στο φόρουμ είναι από μερικούς που επειδή δώσανε ένα δεκαδικό παραπάνω για αυτές τις ιστορίες τώρα δεν θέλουν κανένας άλλος να τις έχει κλασικός Έλληνας... ελιτιστης. Αλλά εγω κ οποιοδήποτε δεν μπορεί να αλλάξει τη γνώμη του καθενός η συνέχεια λοιπόν στα περίπτερα. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ποιο δεκάρικο δώσαμε παραπάνω? 

Οτι κυκλοφόρησε η anubis, και το ξαναέβαλε στην συλλογή της hachette, το χουμε πάρει με λιγότερα από 10 €  :lol:  

Η γκρίνια γίνεται γιατί για κάθε επανέκδοση χάνεται ένας ακυκλοφόρητος μεταφρασμένος τίτλος. 

Και εσείς που δεν έχετε το Kraven τωρα, εάν έμπαινε άλλο spiderman στην θέση του, θα μπορούσατε σε 2 χρόνια που θα σταματούσε η έκδοση της πολυεθνικής, να το αγοράζατε απ την Οξύ. 

Και εσείς χάνετε έναν τίτλο, απλά δε το έχετε καταλάβει μάλλον. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

19 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

@nikolas12  Φίλε βλέπω πως είσαι ένας ακόμα ελιτιστης από τους πολλούς που κυκλοφορούν σε αυτή την ταλαίπωρη χώρα θα σου το πω απλά, το να διαβάζεις κόμικς δεν σε κάνει κάποιον διαφορετικό ή σπουδαίο από τους άλλους που δεν διαβάζουν (όπως και π.χ. το να ακούς χέβι μέταλ) δεν σε κάνει πιο καληεργημενο από τον άλλο που ακούει μπουζούκια).Το ότι δεν υπάρχουν πολλές εκδοτικές προσπάθειες από τη μεριά της Ελλάδας δεν συμφωνώ απο τα παλιά διάφοροι εκδοτικοί οίκοι συνεχώς βγάζουν απλώς τωρα ο κόσμος δεν θα δώσει εύκολα ένα 20€ όταν μπορεί να  βρει στο εξωτερικό ένα omnibus της ίδιας ιστορίας και με περισσότερες με την ίδια τιμή ή όταν μπορεί να τα διαβάσει στο ιντερνέτ δωρεάν,οι πωλήσεις των κόμικς ανά τον κόσμο ποτέ δεν ήταν καλές, εγώ πιστεύω ότι τα κόμικς  και η συγκεκριμένη συλλογή είναι για όλους και όχι για συγκεκριμένους "εκλεκτούς", ειδικά τώρα που πολύς κόσμος  γνωρίζει  και τις ταινίες,γιαυτο και η συλλογή αυτη εχει τις ίδιες συγκεκριμενες καλυτερες ιστορίες ανά τον κοσμο και βγαίνει στα περίπτερα που όλοι έχουν  τη πρόσβαση  ανά την Ελλάδα και με χαρά βλέπω πολλούς κ εδώ μέσα στο φόρουμ να λένε πως για πρώτη φορά αγοράζουν κόμικς με αυτή την προσπάθεια. Η μόνη γκρίνια εδώ μέσα στο φόρουμ είναι από μερικούς που επειδή δώσανε ένα δεκαδικό παραπάνω για αυτές τις ιστορίες τώρα δεν θέλουν κανένας άλλος να τις έχει κλασικός Έλληνας... ελιτιστης. Αλλά εγω κ οποιοδήποτε δεν μπορεί να αλλάξει τη γνώμη του καθενός η συνέχεια λοιπόν στα περίπτερα. :lol:

 

Κλασικός Έλληνας ελιτιστής επειδή είπα ότι θα ήθελα να βλέπω πολύ περισσότερες εκδοτικές προσπάθειες. Πολύ ωραία η εικόνα που βγάζεις για μένα φίλε @Γουλβι από δύο ποστ, αλλά δυστυχώς για σένα εδώ και 100 σελίδες καταθέτω τις απόψεις μου και νομίζω ότι οι περισσότεροι την εικόνα που έχουν για μένα είναι η εικόνα κάποιου που αγαπάει το κόμικ και δεν είναι αρπακόλλας.

 

1. Έδωσες σωστά τον ορισμό του ελιτιστή. Που ακριβώς εγώ λέω ότι νιώθω ανώτερος που διαβάζω πολλά κόμικ ή που ασχολούμαι με τα κόμικ; Σου είπα ότι θέλω να δω μεγάλο εύρος ιστοριών. Εδώ μέσα βρίσκονται άτομα που τους αρέσουν τα κόμικ και όπως έχει πει και ο @Valtasar που ξεκίνησε όλο αυτό: "Πτυχίο ειδικού δεν έχει κανένας, τη γνώμη μας λέμε". Έτσι και μένα η γνώμη μου είναι ότι η κυκλοφορία μεγαλύτερου εύρους τίτλων κάνει καλό στο χώρο. Το να χαρακτηρίζεις ελιτιστές ανθρώπους που ασχολούνται με το χώρο ή που θέλουν μεγάλο εύρος κόμικ πολύ απλά είναι λάθος, γιατί κανένας δε δηλώνει ανώτερος από τους άλλους.

 

2. Ποιες είναι στο υπερηρωικό κόμικ οι πολλές εκδοτικές προσπάθειες και ειδικά από τα παλιά; 100 σελίδες εδώ μέσα το μόνο που λέω είναι ότι κάνει καλό η συλλογή γιατί βοηθάει άτομα που δεν ασχολούνταν με το υπερηρωικό να μπουν στη φάση και αυτούς τους έχω βοηθήσει με σεντόνια-οδηγούς και με έχουν ευχαριστήσει. Αλλά ξέχασα είμαι ελιτιστής. 

 

3. Κανένας δεν παραπονιέται για κανένα...δεκαδικό παραπάνω. Το κόμικ είναι ασχολία που μας τρώει λεφτά εξ ορισμού, εγώ όπως σου είπα δε με νοιάζει η τιμή που θα πάρω την έκδοση, αλλά οι ιστορίες που θα διαβάσω. Αυτό με κάνει αναγνώστη, όχι ελιτιστή. Ούτε κλασικό Έλληνα. Ο κλασικός Έλληνας είναι αυτός που με 5 ποστ νομίζει ότι ξέρει τον άλλον, που νομίζει ότι είναι ειδικός σε κάτι χωρίς να έχει ιδέα και που θέλει να τα ξέρει όλα χωρίς να ξέρει ουσιαστικά τίποτα. Και λυπάμαι, αλλά δεν είμαι αυτός. Και δε θα μου αλλάξεις το μυαλό, γιατί είμαι ελιτιστής, αλλά γιατί με ακατάληπτα ποστ-σεντόνια που παραποιούν όλα όσα γράφω δεν πείθεις κανέναν. Γιατί ένας από όσους ενστερνίζονται όσα λέω δε σε χαρακτήρισε με μισό επιχείρημα την ίδια στιγμή που θες με 10 ευρώ να αποκτήσεις ό,τι έβγαλε η Οξύ και χαίρεσαι κιόλας που άλλοι δώσανε και 10 ευρώ παραπάνω. Μένουμε...ελιτιστές λοιπόν :) 

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.