Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

13 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Στην 30άδα εννοείς.
 

Πιστεύω η 3η δεκάδα θα έχει τα:

The Incredible Hulk: Planet Hulk Β' Μέρος(επιβεβαιωμένο)

New X-Men: Ε is for Extinction(επιβεβαιωμένο)

Secret War(επιβεβαιωμένο)

Avengers: Forever Β' Μέρος(επιβεβαιωμένο)

Kι από ΄κει κι έπειτα προβλέπω(με τυχαία σειρά):

Marvels

Marvel Zombies

Punisher: Welcome Back Frank A' Μέρος

Marvel Super Heroes: Secret Wars A' Μέρος

Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility

Ιron Man: Demon in A Bottle

Ναι, εννοούσα στα τεύχη 20-τόσο σε αριθμό. Πρακτικά είναι η 3η δεκάδα. Όσο για τις επιλογές σου, θεωρώ θα έχεις πέσει μέσα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Ο τόμος του No More μου φαίνεται απαράδεκτος. Δεν περιλαμβάνει καν το storyline. :Ungry:  

 

Ίδια υπόθεση με τον τόμο Birth of Venom που ο Venom εμφανίζεται ολοκληρωτικά μόνο στο τελευταίο τευχάκι και ίσως και το Wolverine (1982).Έτσι και εδώ το πρώτο τευχάκι ενός storyline (τουλάχιστον έχει το όνομα που έχει και ο τόμος) τελειώνει τον τόμο.Μπορεί να αναφέρει τα άλλα δύο στα έξτρα ή σε σελίδες αλα Birth of Venom και βλέποντας το λίγο,τελειώνει σε καλό μέρος για να κλείσεις τον τόμο.Και όχι,δεν το προτιμώ έτσι.  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55391
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 hours ago, Laz33 said:

Aπό άποψη ιστορίας σαφώς και όχι.
Αλλά κυκλοφορεί ήδη στην Ελλάδα, άρα σαν επιλογή τη θεωρώ λάθος.
 

Μάλλον υπάρχει κοινή γραμμή απ΄την Hachette σε όλες τις χώρες που κυκλοφορεί η συλλογή της, αδιαφορώντας για το αν μια ιστορία κυκλοφορεί από άλλη εταιρεία.
Συνεχίζονται οι ομοιότητες με τη συλλογή του εξωτερικού.
Στην Αγγλία το Secret War του Bendis ήταν 18ος τόμος και το E is for Extinction 17ος.

 

Το Μarvels δεν ξέρω γιατί το καθυστερούν τόσο. 15ο βγήκε στην Αγγλία.
Πάντως είναι πιθανό να δούμε σύντομα και το Μarvel Zombies ή κανένα Ultimates.

 

Μήπως τα λες αυτά απλά επειδή έχεις το Kraven's Last Hunt? Εγώ ξέρω κάποιους που παίρνουν τη σειρά χωρίς να είχαν αγοράσει υπερηρωικό στο παρελθόν και το περιμένουν πως και πως.

 

Εγώ νομίζω ότι όλα είναι υποκειμενικά. Εσύ π.χ. γκρινιάζεις για το Last Hunt και ανυπομονείς για το Μάρβελς. Εγώ τι να πω που το Μάρβελς το έχω ήδη δυο φορές, μια από την Modern Times και μια από την Anubis? Και θα το πάρω και τρίτη αδιαμαρτύρητα...

 

:cold:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

 Η anubis λέτε να έχει κάποιο λόγο για το τι θα κυκλοφορήσει; Μου κάνει εντύπωση πάντως που κάποιοι τίτλοι που επιβεβαιώθηκαν είναι ακόμα διαθέσιμοι από την anubis (αν και έχουν κυκλοφορήσει εδώ και πολλά χρόνια)

όπως το E is for Extinction άλλα και το Marvel Zombies.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ περίμενα Secret Wars και όχι Secret War βάσει όμως όσων είχε πει ο Τσιάρας. Από την άλλη είμαι ψιλοσίγουρος μεταξύ της 60άδας, θα έχουμε Secret Wars του 80 (λίγες σελίδες πιο πίσω έχω γράψει τις διαφορές μεταξύ των 3 και λίγα λόγια για το τι αφορά κάθε ιστορία) και δεν αγχώνομαι (ακόμα :D ). Τώρα ο Bendis των early 00s καλός ήταν, είναι και ψιλοκατασκοπικός τόμος και δε με χαλάει, αλλά σίγουρα το Secret Wars έχει άλλη χάρη. 

 

Για το E is for Extinction, προσωπικά το έχω, αλλά γενικά δε μου πολυάρεσε το New X-Men run του Morrison, οπότε και αντικειμενικά να το δω, πιστεύω ότι το X-Men: Dangerous ή και κάποιες άλλες ιστορίες τους θα αποτελούσαν πιο καλές επιλογές. Γενικά μετά από εξαιρετικές επιλογές στη δεύτερη δεκάδα, οι επιλογές στην τρίτη δεκάδα δε με έχουν ξετρελάνει ως τώρα (εκτός των συνεχειών παλιότερων τόμων φυσικά).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

 

Μήπως τα λες αυτά απλά επειδή έχεις το Kraven's Last Hunt? Εγώ ξέρω κάποιους που παίρνουν τη σειρά χωρίς να είχαν αγοράσει υπερηρωικό στο παρελθόν και το περιμένουν πως και πως.

 

Εγώ νομίζω ότι όλα είναι υποκειμενικά. Εσύ π.χ. γκρινιάζεις για το Last Hunt και ανυπομονείς για το Μάρβελς. Εγώ τι να πω που το Μάρβελς το έχω ήδη δυο φορές, μια από την Modern Times και μια από την Anubis? Και θα το πάρω και τρίτη αδιαμαρτύρητα...

 

:cold:

Καταρχάς δεν γκρινιάζω, απλά είπα ότι ξενέρωσα. Έχει μια διαφορά :)

Και δεν ξενέρωσα μόνο με το Kraven's Last Hunt.
Γενικότερα με τις τελευταίες επιλογές της Hachette.

Κάποιες επειδή κυκλοφορούν ήδη στην αγορά (Kraven, E for Extinction) και κάποιες επειδή είναι εκτός γούστου μου (Avengers Forever, Secret War, Captain Britain).

 

A επίσης να πω ότι δεν ξενέρωσα αυτό καθαυτό επειδή βγαίνουν τόμοι που κυκλοφορούν ήδη, αλλά για το ότι παίρνουν τη θέση ανέκδοτων τόμων που θα μπορούσαμε να δούμε και δεν θα δούμε, μιας και οι θέσεις της 60άδας είναι περιορισμένες.
Δηλαδή αν στο πω με παράδειγμα με το να ξαναβγεί το Kraven κινδυνεύει να μη μπει στη συλλογή το Death of the Stacys.
Δεν είναι κρίμα; :(

Το Marvels δεν κυκλοφορεί πλέον, άρα έχει ένα νόημα να επανεκδοθεί μέσω της συλλογής, όπως είχε και το Extremis ή το Gifted.
Μην το βάζεις στο ίδιο καζάνι με το Kraven που είναι τόμος 3,5 ετών και άμεσα διαθέσιμος στο Public :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Aπό άποψη ιστορίας σαφώς και όχι.
Αλλά κυκλοφορεί ήδη στην Ελλάδα, άρα σαν επιλογή τη θεωρώ λάθος.
 

Μάλλον υπάρχει κοινή γραμμή απ΄την Hachette σε όλες τις χώρες που κυκλοφορεί η συλλογή της, αδιαφορώντας για το αν μια ιστορία κυκλοφορεί από άλλη εταιρεία.
Συνεχίζονται οι ομοιότητες με τη συλλογή του εξωτερικού.
Στην Αγγλία το Secret War του Bendis ήταν 18ος τόμος και το E is for Extinction 17ος.

 

Το Μarvels δεν ξέρω γιατί το καθυστερούν τόσο. 15ο βγήκε στην Αγγλία.
Πάντως είναι πιθανό να δούμε σύντομα και το Μarvel Zombies ή κανένα Ultimates.

Καθόλου λάθος η επιλογή καθώς αφενός δε κυκλοφορεί σε τέτοια ποιότητα και σκληρόδετος με εξτραδάκια,αφετέρου απευθύνεται σε ένα ευρύτερο αγοραστικό κοινό που μπορεί να μη το έχει καθόλου όπως είμαι και εγώ,σε σχέση με 40-50 άτομα που μπορεί να το έχουν απο οξύ,δλδ. επειδή το έχουν κάποιοι να το στερηθούν και οι υπόλοιποι?.Επίσης αυτή η κοινή γραμμή και οι ομοιότητες με τη συλλογή του εξωτερικού είναι οι λόγοι που έχουν κάνει κάποιους να αποφασίσουν να αγοράσουν όλους τους τόμους που θα βγούν μέχρι τέλους και όχι 5 στους 20 ή 15 στους 60 αν αξιωθεί να φθάσει ως εκεί.Προσωπικά τη θέλω ακριβώς όπως του εξωτερικού και αυτός είναι ο λόγος που έχω αποφασίσει να αγοράσω όλους τους τόμους είς γνώση μου ότι θα υπάρχουν και κάποιοι που δε θα μου αρέσουν ή που μπορεί να τους έχω.Σαφώς και είναι δικαίωμα του καθενώς το τι θα πάρει και τι όχι,αλλά κακά τα ψέματα όλοι γνωρίζατε εξαρχής τι περιέχει η συλλογή.Για αυτούς που θα πουν ότι περίμεναν περισσότερους ακυκλοφόρητους τίτλους στην Ελλάδα θα τους πώ ότι αν η συλλογή είχε εκδοθεί κατά γράμμα στη σειρά της όπως στο εξωτερικό στη πρώτη 20άδα εκτός απο extremis,thor reborn,kraven,dark phoenix,gifted,που έχουν κυκλοφορήσει στα Ελληνικά θα βλέπατε και 2 επιπλέον τίτλους marvels και daredevil που είχε εκδοθεί απο ΚΑΜΠΑΝΑ στο captain america v.2,και δε θα είχε μιλήσει κανείς γιατί θα το θεωρούσατε λογικό εφόσον αυτή θα ήταν η επίσημη σειρά της έκδοσης. Αλλά έκαναν το σφάλμα και σας πέταξαν ακυκλοφόρητους τίτλους εκτός 60άδας guardians,deadpool,F4, και σας έκαναν ανυπόμονους,εκλεκτικούς και επιλεκτικούς σε σημείο να λένε κάποιοι να μη πάρουμε τους τάδε τόμους για να τους δείξουμε εμείς,να τους δείξετε τι? ότι είναι ώρα να τα μαζεύουν και να μας αφήνουν με το πτηνό στο χέρι? καθώς είμαστε και μια αδύναμη οικονομική αγορά και δεν έχουμε στοιχεία αν η έκδοση βγάζει τα λεφτά της ή κινείται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.Καλά-καλά δεν έχει κλείσει η πρώτη 20άδα και έχει αρχίσει η γκρίνια και η μουρμούρα και μ'αρέσει που μερικοί ήθελαν να ξεκίναγε και η αντίστοιχη της DC στην Ελλάδα,έρε γλέντια που θα'χαμε.Για να το μαζέψω και να το κλείσω,γνώμη μου στηρίξτε την έκδοση γιατί αν πατήσει γερά και κλείσει ή και περάσει την 60άδα να είστε σίγουροι ότι σε βάθος χρόνου θα δείτε και πολλούς και ακυκλοφόρητους τίτλους που ούτε η οξύ ούτε η ανούβις μαζί δε θα σας τους έδιναν, που τρομάζουν να βγάλουν 5 υπερηρωικά το χρόνο και εδώ σας προσφέρουν 2 τίτλους το μήνα στη μισή τιμή απ'ότι θα πούλαγαν οι άλλοι τον ένα.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 ώρες πριν, akouw είπε:

Καθόλου λάθος η επιλογή καθώς αφενός δε κυκλοφορεί σε τέτοια ποιότητα και σκληρόδετος με εξτραδάκια,αφετέρου απευθύνεται σε ένα ευρύτερο αγοραστικό κοινό που μπορεί να μη το έχει καθόλου όπως είμαι και εγώ,σε σχέση με 40-50 άτομα που μπορεί να το έχουν απο οξύ,δλδ. επειδή το έχουν κάποιοι να το στερηθούν και οι υπόλοιποι?.Επίσης αυτή η κοινή γραμμή και οι ομοιότητες με τη συλλογή του εξωτερικού είναι οι λόγοι που έχουν κάνει κάποιους να αποφασίσουν να αγοράσουν όλους τους τόμους που θα βγούν μέχρι τέλους και όχι 5 στους 20 ή 15 στους 60 αν αξιωθεί να φθάσει ως εκεί.Προσωπικά τη θέλω ακριβώς όπως του εξωτερικού και αυτός είναι ο λόγος που έχω αποφασίσει να αγοράσω όλους τους τόμους είς γνώση μου ότι θα υπάρχουν και κάποιοι που δε θα μου αρέσουν ή που μπορεί να τους έχω.Σαφώς και είναι δικαίωμα του καθενώς το τι θα πάρει και τι όχι,αλλά κακά τα ψέματα όλοι γνωρίζατε εξαρχής τι περιέχει η συλλογή.Για αυτούς που θα πουν ότι περίμεναν περισσότερους ακυκλοφόρητους τίτλους στην Ελλάδα θα τους πώ ότι αν η συλλογή είχε εκδοθεί κατά γράμμα στη σειρά της όπως στο εξωτερικό στη πρώτη 20άδα εκτός απο extremis,thor reborn,kraven,dark phoenix,gifted,που έχουν κυκλοφορήσει στα Ελληνικά θα βλέπατε και 2 επιπλέον τίτλους marvels και daredevil που είχε εκδοθεί απο ΚΑΜΠΑΝΑ στο captain america v.2,και δε θα είχε μιλήσει κανείς γιατί θα το θεωρούσατε λογικό εφόσον αυτή θα ήταν η επίσημη σειρά της έκδοσης. Αλλά έκαναν το σφάλμα και σας πέταξαν ακυκλοφόρητους τίτλους εκτός 60άδας guardians,deadpool,F4, και σας έκαναν ανυπόμονους,εκλεκτικούς και επιλεκτικούς σε σημείο να λένε κάποιοι να μη πάρουμε τους τάδε τόμους για να τους δείξουμε εμείς,να τους δείξετε τι? ότι είναι ώρα να τα μαζεύουν και να μας αφήνουν με το πτηνό στο χέρι? καθώς είμαστε και μια αδύναμη οικονομική αγορά και δεν έχουμε στοιχεία αν η έκδοση βγάζει τα λεφτά της ή κινείται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.Καλά-καλά δεν έχει κλείσει η πρώτη 20άδα και έχει αρχίσει η γκρίνια και η μουρμούρα και μ'αρέσει που μερικοί ήθελαν να ξεκίναγε και η αντίστοιχη της DC στην Ελλάδα,έρε γλέντια που θα'χαμε.Για να το μαζέψω και να το κλείσω,γνώμη μου στηρίξτε την έκδοση γιατί αν πατήσει γερά και κλείσει ή και περάσει την 60άδα να είστε σίγουροι ότι σε βάθος χρόνου θα δείτε και πολλούς και ακυκλοφόρητους τίτλους που ούτε η οξύ ούτε η ανούβις μαζί δε θα σας τους έδιναν, που τρομάζουν να βγάλουν 5 υπερηρωικά το χρόνο και εδώ σας προσφέρουν 2 τίτλους το μήνα στη μισή τιμή απ'ότι θα πούλαγαν οι άλλοι τον ένα.  

 

"Πως του πετσόκοψες έτσι ρε μ@λ@κ@;"   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

54 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

"Πως του πετσόκοψες έτσι ρε μ@λ@κ@;"   

Δε σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς?μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

12 άτομα λέω εγώ το έχουν το Kraven, μπορεί και 8. 

Το να μην αγοραστούν οι επανεκδόσεις, δεν είναι μήνυμα προς την hachette, αλλά προς την anubis που έχει την επιμέλεια και φαίνεται προτιμάει να βάλει δικούς της τίτλους έτοιμους μεταφρασμενους που είναι ακόμα διαθέσιμοι, αλλά  δεν πουλάνε πια ( Ε for Extinction, Zombies, Ultimates), απ το να μεταφράσει καινούργιους. 

Και την ίδια στιγμή βάζει το Kraven, για μένα το κάνει ξεκάθαρα για να πλήξει την Οξύ, και καταχωρεί στο ISBN το Civil War για 3η έκδοση... ( προφανώς για να μην μπορεί να μπει στην συλλογή). 

Εκτός και αν νομίζει κανείς ότι η hachette είπε, δε θέλουμε να βγει το Civil War, μπορείτε να το κάνετε επανέκδοση μόνοι σας.. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η anubis πήρε μια λίστα 250 τίτλων, και η hachette της είπε διάλεξε 60 να μεταφράσεις, και δεν ισχύει αυτό που λένε στα mail ότι η επιλογή δεν είναι δικιά τους. 

Όπου μπορούν να γλιτώσουν δουλειά με επανεκδόσεις, η να χτυπήσουν την αντίπαλη εκδοτική, θα το κάνουν.. Προβλέπω πάνω από 10-15 επανεκδόσεις στην 60αδα ( χωρίς να μετράω ότι βγήκε επί Καμπάνα), και τα Old man logan - days of future past να μην εκδίδονται στην συλλογή τουλάχιστον.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

43 λεπτά πριν, akouw είπε:

Δε σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς?μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος?

 

Αστείο είναι και κάνω αναφορά σε αυτό το βίντεο:

 

Δηλαδή "πως τους τάπωσες έτσι", ή μιλώντας κανονικά,τα είπες ωραία. 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

35 λεπτά πριν, Γιαννης Σ είπε:

12 άτομα λέω εγώ το έχουν το Kraven, μπορεί και 8. 

Το να μην αγοραστούν οι επανεκδόσεις, δεν είναι μήνυμα προς την hachette, αλλά προς την anubis που έχει την επιμέλεια και φαίνεται προτιμάει να βάλει δικούς της τίτλους έτοιμους μεταφρασμενους που είναι ακόμα διαθέσιμοι, αλλά  δεν πουλάνε πια ( Ε for Extinction, Zombies, Ultimates), απ το να μεταφράσει καινούργιους. 

Και την ίδια στιγμή βάζει το Kraven, για μένα το κάνει ξεκάθαρα για να πλήξει την Οξύ, και καταχωρεί στο ISBN το Civil War για 3η έκδοση... ( προφανώς για να μην μπορεί να μπει στην συλλογή). 

Εκτός και αν νομίζει κανείς ότι η hachette είπε, δε θέλουμε να βγει το Civil War, μπορείτε να το κάνετε επανέκδοση μόνοι σας.. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η anubis πήρε μια λίστα 250 τίτλων, και η hachette της είπε διάλεξε 60 να μεταφράσεις, και δεν ισχύει αυτό που λένε στα mail ότι η επιλογή δεν είναι δικιά τους. 

Όπου μπορούν να γλιτώσουν δουλειά με επανεκδόσεις, η να χτυπήσουν την αντίπαλη εκδοτική, θα το κάνουν.. Προβλέπω πάνω από 10-15 επανεκδόσεις στην 60αδα ( χωρίς να μετράω ότι βγήκε επί Καμπάνα), και τα Old man logan - days of future past να μην εκδίδονται στην συλλογή τουλάχιστον.. 

Ακόμη και έτσι όπως τα λές να είναι,οικονομικά η Άσετ θα πληγεί και όχι η Ανούβις στη περίπτωση μη αγοράς επανεκδόσεων που αναφέρεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

42 λεπτά πριν, Γιαννης Σ είπε:

και τα Old man logan - days of future past να μην εκδίδονται στην συλλογή τουλάχιστον.. 

 

Αλήθεια; Κρίμα,το old man logan φαίνεται ωραίο....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, akouw είπε:

Καθόλου λάθος η επιλογή καθώς αφενός δε κυκλοφορεί σε τέτοια ποιότητα και σκληρόδετος με εξτραδάκια,αφετέρου απευθύνεται σε ένα ευρύτερο αγοραστικό κοινό που μπορεί να μη το έχει καθόλου όπως είμαι και εγώ,σε σχέση με 40-50 άτομα που μπορεί να το έχουν απο οξύ,δλδ. επειδή το έχουν κάποιοι να το στερηθούν και οι υπόλοιποι?.Επίσης αυτή η κοινή γραμμή και οι ομοιότητες με τη συλλογή του εξωτερικού είναι οι λόγοι που έχουν κάνει κάποιους να αποφασίσουν να αγοράσουν όλους τους τόμους που θα βγούν μέχρι τέλους και όχι 5 στους 20 ή 15 στους 60 αν αξιωθεί να φθάσει ως εκεί.Προσωπικά τη θέλω ακριβώς όπως του εξωτερικού και αυτός είναι ο λόγος που έχω αποφασίσει να αγοράσω όλους τους τόμους είς γνώση μου ότι θα υπάρχουν και κάποιοι που δε θα μου αρέσουν ή που μπορεί να τους έχω.Σαφώς και είναι δικαίωμα του καθενώς το τι θα πάρει και τι όχι,αλλά κακά τα ψέματα όλοι γνωρίζατε εξαρχής τι περιέχει η συλλογή.Για αυτούς που θα πουν ότι περίμεναν περισσότερους ακυκλοφόρητους τίτλους στην Ελλάδα θα τους πώ ότι αν η συλλογή είχε εκδοθεί κατά γράμμα στη σειρά της όπως στο εξωτερικό στη πρώτη 20άδα εκτός απο extremis,thor reborn,kraven,dark phoenix,gifted,που έχουν κυκλοφορήσει στα Ελληνικά θα βλέπατε και 2 επιπλέον τίτλους marvels και daredevil που είχε εκδοθεί απο ΚΑΜΠΑΝΑ στο captain america v.2,και δε θα είχε μιλήσει κανείς γιατί θα το θεωρούσατε λογικό εφόσον αυτή θα ήταν η επίσημη σειρά της έκδοσης. Αλλά έκαναν το σφάλμα και σας πέταξαν ακυκλοφόρητους τίτλους εκτός 60άδας guardians,deadpool,F4, και σας έκαναν ανυπόμονους,εκλεκτικούς και επιλεκτικούς σε σημείο να λένε κάποιοι να μη πάρουμε τους τάδε τόμους για να τους δείξουμε εμείς,να τους δείξετε τι? ότι είναι ώρα να τα μαζεύουν και να μας αφήνουν με το πτηνό στο χέρι? καθώς είμαστε και μια αδύναμη οικονομική αγορά και δεν έχουμε στοιχεία αν η έκδοση βγάζει τα λεφτά της ή κινείται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.Καλά-καλά δεν έχει κλείσει η πρώτη 20άδα και έχει αρχίσει η γκρίνια και η μουρμούρα και μ'αρέσει που μερικοί ήθελαν να ξεκίναγε και η αντίστοιχη της DC στην Ελλάδα,έρε γλέντια που θα'χαμε.Για να το μαζέψω και να το κλείσω,γνώμη μου στηρίξτε την έκδοση γιατί αν πατήσει γερά και κλείσει ή και περάσει την 60άδα να είστε σίγουροι ότι σε βάθος χρόνου θα δείτε και πολλούς και ακυκλοφόρητους τίτλους που ούτε η οξύ ούτε η ανούβις μαζί δε θα σας τους έδιναν, που τρομάζουν να βγάλουν 5 υπερηρωικά το χρόνο και εδώ σας προσφέρουν 2 τίτλους το μήνα στη μισή τιμή απ'ότι θα πούλαγαν οι άλλοι τον ένα.  

Στο μόνο που διαφωνώ μαζί σου γιατι κατα τα αλλα με βρίσκεις σύμφωνο είναι στο θέμα της σειράς αν θέλαν να υπάρχει κάτι τέτοιο θα μπορούσαν να έχουν επίσημη ιστοσελίδα που θα είχαν τους τόμους που θα βγουν από το 1 έως το 60 τοτε δεν θα μιλούσε κανένας από την στιγμή που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και από όσο ξέρω και σε άλλες χώρες η σειρά που βγήκαν ηταν διαφορετική.

Συνοψίζοντας θέλω να πω οτι δεν υπάρχει κάτι σταθερό για αυτό υπάρχει και αυτό το forum με της προβλέψεις εξάλλου για αυτο στέλνουμε μηνύματα  μπας και μας πούνε τα προσεχώς λες και είναι τηλεοπτική σειρά 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τα Old man logan και τα  Days of future past τα ήθελα και εγώ πολύ στην συλλογή άλλα το δεύτερο αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε στην συλλογή του εξωτερικού.

Αγόρασα σήμερα το Captain Britain, ωραίο old school σχέδιο , νομίζω καλή προσθήκη για κάθε βιβλιοθήκη.

Ενώ τις άλλες φορές αγόραζα τον τόμο και είχε ακόμα ένα δύο κομμάτια, σήμερα στο πρώτο ψιλικατζίδικο είχε τελειώσει από εχθές ενώ στο δεύτερο που πήγα πήρα το τελευταίο κομμάτι μακάρι να πηγαίνει καλά πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, budd είπε:

Τα Old man logan και τα  Days of future past τα ήθελα και εγώ πολύ στην συλλογή άλλα το δεύτερο αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε στην συλλογή του εξωτερικού.

Αγόρασα σήμερα το Captain Britain, ωραίο old school σχέδιο , νομίζω καλή προσθήκη για κάθε βιβλιοθήκη.

Ενώ τις άλλες φορές αγόραζα τον τόμο και είχε ακόμα ένα δύο κομμάτια, σήμερα στο πρώτο ψιλικατζίδικο είχε τελειώσει από εχθές ενώ στο δεύτερο που πήγα πήρα το τελευταίο κομμάτι μακάρι να πηγαίνει καλά πάντως.

 

Είναι country exclusive σε Γαλλία,Ρωσία Περού,Πολωνία και Αργεντινή μέχρι στιγμής.Μακάρι να βγουν όλα τα exclusives έστω προαιρετικά για την αρχική συλλογή τουλάχιστον.  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 ώρες πριν, Γιαννης Σ είπε:

12 άτομα λέω εγώ το έχουν το Kraven, μπορεί και 8. 

Το να μην αγοραστούν οι επανεκδόσεις, δεν είναι μήνυμα προς την hachette, αλλά προς την anubis που έχει την επιμέλεια και φαίνεται προτιμάει να βάλει δικούς της τίτλους έτοιμους μεταφρασμενους που είναι ακόμα διαθέσιμοι, αλλά  δεν πουλάνε πια ( Ε for Extinction, Zombies, Ultimates), απ το να μεταφράσει καινούργιους. 

Και την ίδια στιγμή βάζει το Kraven, για μένα το κάνει ξεκάθαρα για να πλήξει την Οξύ, και καταχωρεί στο ISBN το Civil War για 3η έκδοση... ( προφανώς για να μην μπορεί να μπει στην συλλογή). 

Εκτός και αν νομίζει κανείς ότι η hachette είπε, δε θέλουμε να βγει το Civil War, μπορείτε να το κάνετε επανέκδοση μόνοι σας.. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η anubis πήρε μια λίστα 250 τίτλων, και η hachette της είπε διάλεξε 60 να μεταφράσεις, και δεν ισχύει αυτό που λένε στα mail ότι η επιλογή δεν είναι δικιά τους. 

Όπου μπορούν να γλιτώσουν δουλειά με επανεκδόσεις, η να χτυπήσουν την αντίπαλη εκδοτική, θα το κάνουν.. Προβλέπω πάνω από 10-15 επανεκδόσεις στην 60αδα ( χωρίς να μετράω ότι βγήκε επί Καμπάνα), και τα Old man logan - days of future past να μην εκδίδονται στην συλλογή τουλάχιστον.. 

Μην τα μπερδεύετε. Δεν είπαν καθόλου αν η επιλογή είναι δικιά τους ή όχι. Διευκρίνησαν απλά ότι αυτοί κάνουν μόνο επιμέλεια και μετάφραση. Για μένα λειτουργούν ακριβώς όπως είπες, τους έδωσαν μια λίστα των πρώτων 150 τίτλων έστω και η επιμέλεια συμπεριλαμβάνει ακριβώς μια υποτυπώδη επιλογή μεταξύ αυτών. Δεν είπαν κάποιο ψέμα. Εννοείται δεν είναι ελεύθεροι να εκδόσουν οτιδήποτε και πρέπει να διαλέξουν από πεπερασμένο αριθμό τίτλων που τους έχει δώσει η Hachette, αλλά οι κινήσεις τους δείχνουν επίσης ότι κάποιον έλεγχο στην επιλογή μεταξύ αυτών, σίγουρα τον έχουν. Δεν υπάρχουν δηλαδή στανταράκια. Παρόλα αυτά τον έλεγχο τον έχει η Hachette. Η Anubis από που κι ως που να πάρει κάποιο μήνυμα; Οι πωλήσεις είναι της Hachette. Το πολύ πολύ να της βάλουν χέρι για την επιλογή. Αλλά δε θα βάλουν και την γάτα τους να κλαίει αν δεν πουλήσει το Κρέιβεν, φαντάζομαι δεν θα πληγεί η ίδια τόσο πολύ από το πόσο πούλησε ή οχι, δεν είνα δική της έκδοση. Μάλιστα, αυτό που θέλουν, δηλαδή το να ανταγωνιστούν την ΟΞΥ, θα το έχουν πετύχει σε κάθε περίπτωση. Δεν πρόκειται κανένας με λίγη ικανότητα για έρευνα αγοράς να αγοράσει Κρέιβεν από ΟΞΥ στο μέλλον. Όλοι θα αγοράζουν της Hachette. Στην τελική νομίζω υπερεκτιμάμε την οικονομική/αγοραστική ευχέρεια του Έλληνα κόμικ-φαν. Μπορεί πολλοί εδώ να το έχουμε, ίσως πάρα πολλοί όμως να μην το έχουν. Το ότι θα βγει σκληρόδετο στα 10 ευρώ πάντως μόνο ευχάριστο είναι για τα ελληνικά δεδομένα. Μας χαρίζουν ένα γάιδαρο και τον κοιτάμε στα δόντια που λένε. Όντως κρίμα, όντως πλήγμα αν λόγω αυτού χάσουμε το Death of the Stacys, το χω ξαναπεί πολλές φορές, όντως κι εγώ ξενέρωσα αλλά ας μην είμαστε και τόσο απαιτητικοί πια. Στις 60 ιστορίες σίγουρα οι 10 θα είναι επανεκδόσεις. Ο καθένας προφανώς θα γκρινιάξει για αυτές που έχει (έχουμε δει ακόμα και άτομα να θεωρούν επανέκδοση ιστορίες που είχαν βγει μόνο επί Καμπανά) και θα χαρεί κρυφά λίγο παραπάνω για όσες δεν είχε αγοράσει ακόμα και θα έχει τώρα την ευκαιρία να τις αποκτήσει φθηνά. Το να κάνουμε σχέδια μποϊκοτάζ για να στείλουμε μηνύματα στην εκδοτική, το βρίσκω λίγο αχάριστο από την στιγμή που 6 μήνες πριν, το να εκδοθεί αυτή η συλλογή στην Ελλάδα σε τέτοια τιμή και με τέτοια συχνότητα θα έμοιαζε πρωταπριλιάτικο αστείο. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

10 ώρες πριν, akouw είπε:

Καθόλου λάθος η επιλογή καθώς αφενός δε κυκλοφορεί σε τέτοια ποιότητα και σκληρόδετος με εξτραδάκια,αφετέρου απευθύνεται σε ένα ευρύτερο αγοραστικό κοινό που μπορεί να μη το έχει καθόλου όπως είμαι και εγώ,σε σχέση με 40-50 άτομα που μπορεί να το έχουν απο οξύ,δλδ. επειδή το έχουν κάποιοι να το στερηθούν και οι υπόλοιποι?.Επίσης αυτή η κοινή γραμμή και οι ομοιότητες με τη συλλογή του εξωτερικού είναι οι λόγοι που έχουν κάνει κάποιους να αποφασίσουν να αγοράσουν όλους τους τόμους που θα βγούν μέχρι τέλους και όχι 5 στους 20 ή 15 στους 60 αν αξιωθεί να φθάσει ως εκεί.Προσωπικά τη θέλω ακριβώς όπως του εξωτερικού και αυτός είναι ο λόγος που έχω αποφασίσει να αγοράσω όλους τους τόμους είς γνώση μου ότι θα υπάρχουν και κάποιοι που δε θα μου αρέσουν ή που μπορεί να τους έχω.Σαφώς και είναι δικαίωμα του καθενώς το τι θα πάρει και τι όχι,αλλά κακά τα ψέματα όλοι γνωρίζατε εξαρχής τι περιέχει η συλλογή.Για αυτούς που θα πουν ότι περίμεναν περισσότερους ακυκλοφόρητους τίτλους στην Ελλάδα θα τους πώ ότι αν η συλλογή είχε εκδοθεί κατά γράμμα στη σειρά της όπως στο εξωτερικό στη πρώτη 20άδα εκτός απο extremis,thor reborn,kraven,dark phoenix,gifted,που έχουν κυκλοφορήσει στα Ελληνικά θα βλέπατε και 2 επιπλέον τίτλους marvels και daredevil που είχε εκδοθεί απο ΚΑΜΠΑΝΑ στο captain america v.2,και δε θα είχε μιλήσει κανείς γιατί θα το θεωρούσατε λογικό εφόσον αυτή θα ήταν η επίσημη σειρά της έκδοσης. Αλλά έκαναν το σφάλμα και σας πέταξαν ακυκλοφόρητους τίτλους εκτός 60άδας guardians,deadpool,F4, και σας έκαναν ανυπόμονους,εκλεκτικούς και επιλεκτικούς σε σημείο να λένε κάποιοι να μη πάρουμε τους τάδε τόμους για να τους δείξουμε εμείς,να τους δείξετε τι? ότι είναι ώρα να τα μαζεύουν και να μας αφήνουν με το πτηνό στο χέρι? καθώς είμαστε και μια αδύναμη οικονομική αγορά και δεν έχουμε στοιχεία αν η έκδοση βγάζει τα λεφτά της ή κινείται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.Καλά-καλά δεν έχει κλείσει η πρώτη 20άδα και έχει αρχίσει η γκρίνια και η μουρμούρα και μ'αρέσει που μερικοί ήθελαν να ξεκίναγε και η αντίστοιχη της DC στην Ελλάδα,έρε γλέντια που θα'χαμε.Για να το μαζέψω και να το κλείσω,γνώμη μου στηρίξτε την έκδοση γιατί αν πατήσει γερά και κλείσει ή και περάσει την 60άδα να είστε σίγουροι ότι σε βάθος χρόνου θα δείτε και πολλούς και ακυκλοφόρητους τίτλους που ούτε η οξύ ούτε η ανούβις μαζί δε θα σας τους έδιναν, που τρομάζουν να βγάλουν 5 υπερηρωικά το χρόνο και εδώ σας προσφέρουν 2 τίτλους το μήνα στη μισή τιμή απ'ότι θα πούλαγαν οι άλλοι τον ένα.  

Kαταρχάς @TheMetalBat κανένας δεν τάπωσε κανέναν.
Την άποψή του έγραψε ο akouw, όπως κι εγώ είχα γράψει τη δική μου :)

 

Εκτός αυτού, δεν προέτρεψα τον κόσμο να μην πάρει το Kraven. Είπα απλά πως δεν θα το πάρω εγώ :)
Και δεν μ΄έκανε εκλεκτικό το σφάλμα που λες (γιατί σφάλμα;) ότι στην 20άδα είδαμε ακυκλοφόρητους τίτλους εκτός 60άδας και μας άνοιξε η όρεξη.
Απ΄την αρχή είχα δηλώσει ότι θ΄αγοράζω επιλεκτικά, μιας και δεν είμαι μεγάλος φαν των υπερηρωικών.
Και μόνο που πήρα τα σχεδόν 2/3 των τόμων που κυκλοφόρησαν, είναι υπέρβαση για μένα και κέρδος για την Hachette.
Οπότε καμία υποχρέωση δεν νιώθω ν΄αγοράσω και τόμους που ήδη έχω ή τόμους που δεν μ΄ενδιαφέρουν, μόνο και μόνο για να "στηρίξω την προσπάθεια".

Ο καθένας κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι του :)

 

Και όσον αφορά τη συλλογή πιστέψτε με η πορεία της είναι καθορισμένη.
Με το να μην πάρουμε 10-15 άτομα το Kraven δεν θ΄αλλάξει κάτι. Ούτε με το να το πάρουμε θ΄αλλάξει.

Ξέρουν αυτοί πως τα πάνε και αν συμφέρει να συνεχίσουν. Δεν περιμένουν να δουν τις πωλήσεις του 20ου τόμου :)

 

Σε σχέση με τις επανεκδόσεις τόμων που κυκλοφορούν σας είπα την άποψή μου.
Πιο πολύ με χαλάει που παίρνουν τη θέση τόμων που δεν έχουν ξαναβγεί στην Ελλάδα.

Λέτε πχ για το Days of Future Past.
Με το να βγεί το ήδη διαθέσιμο στη χώρα μας E is for Extinction πιστεύετε ότι έχει ελπίδες να βγει το Future Past;
Ούτε καν.
To Οld Man Logan επίσης λιγοστεύουν οι πιθανότητες να το δούμε όσο βγαίνουν τα εξαντλημένα της Anubis, πόσο μάλλον τα μη εξαντλημένα :)
 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

54 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Σε σχέση με τις επανεκδόσεις τόμων που κυκλοφορούν σας είπα την άποψή μου.
Πιο πολύ με χαλάει που παίρνουν τη θέση τόμων που δεν έχουν ξαναβγεί στην Ελλάδα.

Λέτε πχ για το Days of Future Past.
Με το να βγεί το ήδη διαθέσιμο στη χώρα μας E is for Extinction πιστεύετε ότι έχει ελπίδες να βγει το Future Past;
Ούτε καν.
To Οld Man Logan επίσης λιγοστεύουν οι πιθανότητες να το δούμε όσο βγαίνουν τα εξαντλημένα της Anubis, πόσο μάλλον τα μη εξαντλημένα :)
 

Αυτό είναι που ανησυχεί κι εμένα περισσότερο. Η λογική της έκδοσης δείχνει ότι ποντάρουν σε συγκεκριμένους ήρωες και λίγο λιγότερο, σε συγγραφείς. Δηλαδή δεν νομίζω να ήθελαν σώνει και καλά να βγάλουν το Doctor Strange των 60s για την ιστορία, που όπως είδαμε κούρασε μεγάλο μέρος του αναγνωστικού κοινού. Απλά εκείνο τον τόμο ήθελαν να τον αφιέρωσουν στον Στρέιντζ και δεν είχαν άλλη επιλογή ιστορίας. Θέλαν να βγει τόμος Στρέιντζ στην συγκεκριμένη στιγμή, αυτό είναι ξεκάθαρο από την ανορθόδοξη επιλογή τους. Ή τέλος πάντων, αν δεν έμπαινε Στρέιντζ, θα έμπαινε ένας άλλος λιγότερο δημοφιλής ήρωας, που στην τελική δε με χαλάει τόσο να μην τον δω αυτόν και την 1 ιστορία που θα του αφιέρωναν. Γι'αυτό και όπως είχα ξαναπεί, προσωπικά μια επανέκδοση Black Panther από ΟΞΥ εμένα δεν θα με χαλούσε. Γνωρίζουμε ότι δεν είναι στα σχέδιά τους αυτή την στιγμή, αλλά αν ήταν, δεν θα έτρωγε την θέση κάποιας άλλης ιστορίας που δεν υπάρχει, ζήτημα να χει 2-3 ιστορίες Πάνθηρα σε όλη την 250άδα έξω. Αντίστοιχα δηλαδή, οι επανεκδόσεις Thor και Iron Man που έγιναν στην πρώτη 10άδα, δεν ήταν και κανένα φοβερό πλήγμα. Οι επιλογές, ειδικά για Iron Man έιναι περιορισμένες. Για τον Θωρ είναι λίγο παραπάνω οκ. Αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με Spider-Man και Χ-Μen που είναι οι πιο δημοφιλείς ήρωες της Marvel, κάθε επανέκδοση εξοστρακίζει μια άλλη δημοφιλή, αξιόλογη, ανέκδοτη ιστορία από την ίσως μοναδική ευκαιρία που έχουμε να βγει στην Ελλάδα. Για το Old Man Logan είμαι ακόμα θετικός, δεν νομίζω ότι το προσμετράνε σαν τίτλο X-Men για να χαθεί η θέση του λόγω του E is for Extinction. Μακάρι να μην το κρατάει για πάρτη της αδικαιολόγητα η Anubis (τόσα χρόνια δεν το έχει εκδόσει). Για τα X-Men όμως δυστυχώς έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια. Πολύ φοβάμαι ότι θα δούμε μόνο 4 τόμους σε όλη την συλλογή, και αυτοί θα 'ναι μονάχα οι 2 του Γουίντον και οι 2 του Μόρισον. Μακάρι να μας κάνουν καμιά έκπληξη προς το τέλος με Days of Future Past ή έστω Second Genesis από Κλερμόντ. 

 

Υ.Γ. Θα μου πείτε τρελός είσαι ρε Τσάκλα; Γράφεις πάνω ότι είμαστε αχάριστοι που γκρινιάζουμε για επανεκδόσεις και τώρα εσύ γράφεις σεντόνι κειμένου με ανησυχίες σου για το ίδιο θέμα; Θα σας πω, δίκιο έχετε :lol: Αλλά αυτό που ήθελα να ξεκαθαρίσω πάνω ήταν κυρίως για συμπεριφορές που καλούν τον κόσμο να μην αγοράσει την επανέκδοση, σε μια προσπάθεια να στείλουν κάποιο μήνυμα που μάλλον δεν θα νοιάξει και κανέναν.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αποφασίζοντας χθες να διαβάσω για πρώτη φόρα το Marvels (καθώς ήμουν τελείως άσχετος με τα υπερηρωικά κατά την προ-Hachertte εποχή), θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα ποιοι τόμοι που περιλαμβάνονται στην συλλογή σχετίζονται με αυτόν και βοηθούν στην περαιτέρω κατανόηση της ιστορίας? Για παράδειγμα, ο τόμος Death of the Stacys περιλαμβάνει το background για τις αναφορές που υπάρχουν στον τόμο Marvels. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Metatron89 είπε:

Αποφασίζοντας χθες να διαβάσω για πρώτη φόρα το Marvels (καθώς ήμουν τελείως άσχετος με τα υπερηρωικά κατά την προ-Hachertte εποχή), θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα ποιοι τόμοι που περιλαμβάνονται στην συλλογή σχετίζονται με αυτόν και βοηθούν στην περαιτέρω κατανόηση της ιστορίας? Για παράδειγμα, ο τόμος Death of the Stacys περιλαμβάνει το background για τις αναφορές που υπάρχουν στον τόμο Marvels. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια :pray:

 

Από όσο ξέρω ποιάνει ιστορίες και γεγονότα  του 60 και 70 ως παρασκήνιο.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Εκτός αυτού, δεν προέτρεψα τον κόσμο να μην πάρει το Kraven. Είπα απλά πως δεν θα το πάρω εγώ :)
Και δεν μ΄έκανε εκλεκτικό το σφάλμα που λες (γιατί σφάλμα;) ότι στην 20άδα είδαμε ακυκλοφόρητους τίτλους εκτός 60άδας και μας άνοιξε η όρεξη.
Απ΄την αρχή είχα δηλώσει ότι θ΄αγοράζω επιλεκτικά, μιας και δεν είμαι μεγάλος φαν των υπερηρωικών.
Και μόνο που πήρα τα σχεδόν 2/3 των τόμων που κυκλοφόρησαν, είναι υπέρβαση για μένα και κέρδος για την Hachette.
Οπότε καμία υποχρέωση δεν νιώθω ν΄αγοράσω και τόμους που ήδη έχω ή τόμους που δεν μ΄ενδιαφέρουν, μόνο και μόνο για να "στηρίξω την προσπάθεια".

Ο καθένας κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι του :)

 

Και όσον αφορά τη συλλογή πιστέψτε με η πορεία της είναι καθορισμένη.
Με το να μην πάρουμε 10-15 άτομα το Kraven δεν θ΄αλλάξει κάτι. Ούτε με το να το πάρουμε θ΄αλλάξει.

Ξέρουν αυτοί πως τα πάνε και αν συμφέρει να συνεχίσουν. Δεν περιμένουν να δουν τις πωλήσεις του 20ου τόμου :)

 

Σε σχέση με τις επανεκδόσεις τόμων που κυκλοφορούν σας είπα την άποψή μου.
Πιο πολύ με χαλάει που παίρνουν τη θέση τόμων που δεν έχουν ξαναβγεί στην Ελλάδα.

Λέτε πχ για το Days of Future Past.
Με το να βγεί το ήδη διαθέσιμο στη χώρα μας E is for Extinction πιστεύετε ότι έχει ελπίδες να βγει το Future Past;
Ούτε καν.
To Οld Man Logan επίσης λιγοστεύουν οι πιθανότητες να το δούμε όσο βγαίνουν τα εξαντλημένα της Anubis, πόσο μάλλον τα μη εξαντλημένα :)

 

Έτσι ακριβώς είναι. Όταν θα προχωράμε περισσότερο και θα λέμε γιατί η τάδε ιστορία Spider-Man ή X-Men έμεινε απ' έξω, ενώ στο εξωτερικό ήταν στην 60άδα, ας θυμόμαστε πως στη θέση της βγήκε άλλη ιστορία που κυκλοφορούσε ήδη στα ελληνικά, αλλά σε καλύτερη και φθηνότερη έκδοση. Την οποία όμως και πάλι μπορούσε να τη βρει το αναγνωστικό κοινό. Το ζήτημα είναι τι αναζητεί ο καθένας από τη συλλογή. Καταλαβαίνω όσους ξενέρωσαν με τις επανεκδόσεις Extremis, X-Men και Thor, αλλά ήταν εξαντλημένες εδώ και χρόνια και κυκλοφόρησαν σε τευχάκια ή απλά paperback graphic novels. Όμως προφανώς όταν βλέπω τόμους που κυκλοφόρησαν πολύ πιο πρόσφατα και ταυτόχρονα ξέρω ότι υπάρχει ένας περιορισμένος αριθμός θέσεων στη συλλογή, αναζητώ μια μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων. Εμένα η λογική μου περί X-Men είναι ότι θα ήθελα να δω το Schism ή το Days of Future Past, αλλά λογικά δύο θέσεις θα έχουν το E is for Extinction και το Imperial που προσωπικά δε μου άρεσαν και την πρώτη φορά που τα διάβασα και θεωρώ πως στην ξένη 60άδα φυσικά και υπάρχουν καλύτερες ιστορίες. Για Spider-Man το πρόβλημα είναι φυσικά πιο μεγάλο, γιατί υπάρχουν ακόμα εξαιρετικές επιλογές στην 60άδα και χάνεται μία θέση για ιστορία που ήδη κυκλοφορεί στη χώρα. Συνεπώς όσοι αναζητούν την ποικιλία και δίνουν βάση στις ιστορίες βγαίνουν ζημιωμένοι. Από την άλλη, είμαι συνειδητοποιημένος ότι προφανώς ως τακτικός αναγνώστης υπερηρωικών graphic novels, προφανώς θα υπήρχαν τόμοι που θα τους είχα ήδη και δε θα τους αγόραζα ξανά. Επιπλέον η εποικοδομητική κριτική όσον αφορά τις επιλογές είναι πάντα καλό να γίνεται. Πάντως δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι η Anubis κάνει τις επιλογές, θεωρώ ότι είναι προκαθορισμένη από το εξωτερικό η σειρά και απλά κάνει τις μεταφράσεις.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

18 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Kαταρχάς @TheMetalBat κανένας δεν τάπωσε κανέναν.
Την άποψή του έγραψε ο akouw, όπως κι εγώ είχα γράψει τη δική μου :)

 

Εκτός αυτού, δεν προέτρεψα τον κόσμο να μην πάρει το Kraven. Είπα απλά πως δεν θα το πάρω εγώ :)
Και δεν μ΄έκανε εκλεκτικό το σφάλμα που λες (γιατί σφάλμα;) ότι στην 20άδα είδαμε ακυκλοφόρητους τίτλους εκτός 60άδας και μας άνοιξε η όρεξη.
Απ΄την αρχή είχα δηλώσει ότι θ΄αγοράζω επιλεκτικά, μιας και δεν είμαι μεγάλος φαν των υπερηρωικών.
Και μόνο που πήρα τα σχεδόν 2/3 των τόμων που κυκλοφόρησαν, είναι υπέρβαση για μένα και κέρδος για την Hachette.
Οπότε καμία υποχρέωση δεν νιώθω ν΄αγοράσω και τόμους που ήδη έχω ή τόμους που δεν μ΄ενδιαφέρουν, μόνο και μόνο για να "στηρίξω την προσπάθεια".

Ο καθένας κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι του :)

 

Και όσον αφορά τη συλλογή πιστέψτε με η πορεία της είναι καθορισμένη.
Με το να μην πάρουμε 10-15 άτομα το Kraven δεν θ΄αλλάξει κάτι. Ούτε με το να το πάρουμε θ΄αλλάξει.

Ξέρουν αυτοί πως τα πάνε και αν συμφέρει να συνεχίσουν. Δεν περιμένουν να δουν τις πωλήσεις του 20ου τόμου :)

 

Σε σχέση με τις επανεκδόσεις τόμων που κυκλοφορούν σας είπα την άποψή μου.
Πιο πολύ με χαλάει που παίρνουν τη θέση τόμων που δεν έχουν ξαναβγεί στην Ελλάδα.

Λέτε πχ για το Days of Future Past.
Με το να βγεί το ήδη διαθέσιμο στη χώρα μας E is for Extinction πιστεύετε ότι έχει ελπίδες να βγει το Future Past;
Ούτε καν.
To Οld Man Logan επίσης λιγοστεύουν οι πιθανότητες να το δούμε όσο βγαίνουν τα εξαντλημένα της Anubis, πόσο μάλλον τα μη εξαντλημένα :)
 

 

Δεν είχα διάθεση να ταπώσω κανένα,την αποψή μου διατύπωσα βλέπωντας ότι μετά την ανακοίνωση του kraven άρχισε να σέρνεται μια γκρίνια,το ότι τη διατύπωσα σε δικό σου πόστ? έτυχε να είναι η αφορμή η αιτία προυπήρχε και δεν αναφέρομαι μόνο σ'εσένα προσωπικά αν έτσι θεώρησες αλλά γενικά και σε αυτό το στύλ θα συνεχίσω στο γενικό,αυτοί που παίρνεται τόμους κατ'επιλογήν 1 στους 5 ας πούμε για παράδειγμα και καλά κάνετε και γουστάρετε δικαίωμα σας είναι,απο την άλλη δε μπορεί να έρχεστε και να απαιτείται το τι θα εκδοθεί απο τι συλλογή με βάση του τι λείπει απο το ράφι σας,αδιαφορώντας ταυτόχρονα για το τι λείπει απο το ράφι αυτών που τη στηρίζουν σε κάθε τεύχος,αυτό ισχύει και για τους υπόλοιπους τους τακτικούς αυτά που έχετε εσείς μπορεί να μη τα έχουν οι άλλοι,και αυτοί οι άλλοι μπορεί να είναι και περισσότεροι απο όποιους έτυχε να τα έχετε πάρει,κρίμα να τα χάσουν κι'αυτοί.Σαφώς και δε θα κάνω κουμάντο στο πορτοφόλι σου όπως δε θα κάνεις εσύ στο δικό μου,και το δικό μου ξέρεις τι λέει τώρα?ότι μπορεί να αποκτήσει τίτλους τώρα που δε μπορούσε πρίν και αυτό λόγω χαμηλού κόστους έκδοσης της συγκεκριμένης συλλογής.Γιατί κομιξάκηδες μπορεί να υπάρχουν και άνεργοι,και χαμηλόμισθοι με ανήλικα, ή που δεν έχουν μπαμπά και μαμά να τους χαρτζηλικώσει και αυτό το χαμηλό κόστος τους δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσουν αυτά που δε μπορούσαν και τυχαίνει να τα'χετε εσείς.Ούτε σου ζήτησα να στηρίξεις την όποια προσπάθεια στο γενικό σύνολο αναφερόμουν,όσο για τη πορεία της συλλογής τίποτα δεν είναι καθορισμένο διέπεται απο κανόνες προσφοράς και ζήτησης κάτι που δε πουλάει κατεβάζει ρολλά είναι ανάλογης λογικής και φιλοσοφίας άλλων σειρών με μινιατούρες,αυτοκινητάκια κλπ που μόλις έπεφταν οι πωλήσεις πήγαιναν άκλαφτες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

15 λεπτά πριν, akouw είπε:

Σαφώς και δε θα κάνω κουμάντο στο πορτοφόλι σου όπως δε θα κάνεις εσύ στο δικό μου

Δεν έκανα κουμάντο σε κανενός πορτοφόλι.
Ενώ γράφτηκε εδώ μέσα άποψη του στυλ "πάρτε το για να στηρίξετε την προσπάθεια, αν δεν το πάρετε θα μας τα σταματήσουν".

 

Τώρα για το Kraven συγκεκριμένα ας είμαστε σοβαροί. Όποιος πραγματικά το ήθελε θα το είχε ήδη αγοράσει τόσο καιρό.

Μη μου πεις για το οικονομικό. Έχει δώσει τόσα λεφτά να πάρει όλους τους τόμους της Hachette (πολλούς εκ των οποίων δεν θα τους αγόραζε αν έβγαιναν εκτός συλλογής) και θα τσιγκουνευόταν τα 6 παραπάνω ευρώ που κάνει η έκδοση της Οξύ;

Το οικονομικό το ακούω λίγο ως φθηνή δικαιολογία :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Μη μου πεις για το οικονομικό. Έχει δώσει τόσα λεφτά να πάρει όλους τους τόμους της Hachette (πολλούς εκ των οποίων δεν θα τους αγόραζε αν έβγαιναν εκτός συλλογής) και θα τσιγκουνευόταν τα 6 παραπάνω ευρώ που κάνει η έκδοση της Οξύ;

Το οικονομικό το ακούω λίγο ως φθηνή δικαιολογία :)

Ποιος σου είπε ότι θα έχει πάρει όλους τους τόμους της συλλογής;Μπορεί κάποιος να παίρνει επιλεκτικά τόμους και να μην μπορούσε να πάρει τους αντίστοιχους από Οξυ λόγω κόστους.Και για πολλούς παίζουν ρόλο τα 7€ παραπάνω, ναι.Δεν μπορούν να πάρουν ο,τι θελουν, και ως εκ τούτου επιλέγουν με αυστηρά όρια. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Κατ' αρχήν αυτό με το τάπωμα μην το κάνετε θέμα. "Καλά τα λες" ήθελε να πει ο άνθρωπος. Τώρα σχετικά με τις επιλογές, εντάξει, δεν γίνεται να ικανοποιηθούν και όλοι. Κάποιοι θα δυσαρεστηθούν από τις ανατυπώσεις ενώ άλλοι θα τις δουν ως καλή ευκαιρία. Αυτό ισχύει και για όσους παίρνουν επιλεκτικά την συλλογή. Επίσης για όσους ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, ειδικά αυτοί που δεν ασχολείστε τόσο με τα υπερηρωικά, μην περιμένετε πως θα σας ικανοποιούν όλες οι επιλογές. Φυσικό είναι να υπάρχουν περίοδοι "ξηρασίας". Για την συλλογή υπάρχει ένα γενικό πλάνο οπότε όλοι έχουμε μια ιδέα για το τι θα δούμε. Προσωπικά, θέλω να ολοκληρώσω την ράχη της πρώτης 60άδας και δεν έχω αρκετούς τόμους της Οξύ ώστε να ζημιωθώ αν τους αγοράσω ξανά. Ο καθένας μπορεί να δει την κατάσταση του και να αποφασίσει για τον εαυτό του. Γιατί μη μου πείτε πως στο εξωτερικό όλες αυτές οι ιστορίες εκδόθηκαν για πρώτη φορά στην συλλογή.

 

Επίσης η ιδέα ότι η Anubis επιλέγει τους τόμους από που ήρθε? Απ' ότι καταλαβαίνω δουλεύουν για την Hatchette και λογικά πληρώνονται μόνο για μετάφραση/επιμέλεια, δεν παίρνουν μερίδιο από τις πωλήσεις. Αν η Hatchette είχε παρακλάδι στην Ελλάδα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά όμως δεν αποκλείεται να ξέρουν τι παίζει στην Ελλάδα. Πιο πιθανό μου ακούγεται η Hatchette να έκανε έρευνα και να επέλεξε αυτή ιστορίες που είχαν εκδοθεί παλιότερα από την Anubis παρά η Anubis να έχει δικαίωμα στην επιλογή ιστοριών. Θα μπορούσα να κάνω λάθος βέβαια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

36 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Επίσης η ιδέα ότι η Anubis επιλέγει τους τόμους από που ήρθε? Απ' ότι καταλαβαίνω δουλεύουν για την Hatchette και λογικά πληρώνονται μόνο για μετάφραση/επιμέλεια, δεν παίρνουν μερίδιο από τις πωλήσεις. Αν η Hatchette είχε παρακλάδι στην Ελλάδα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά όμως δεν αποκλείεται να ξέρουν τι παίζει στην Ελλάδα. Πιο πιθανό μου ακούγεται η Hatchette να έκανε έρευνα και να επέλεξε αυτή ιστορίες που είχαν εκδοθεί παλιότερα από την Anubis παρά η Anubis να έχει δικαίωμα στην επιλογή ιστοριών. Θα μπορούσα να κάνω λάθος βέβαια.

Δεν νομίζω να έψαξε σε τέτοιο επίπεδο η Hachette. Λογικά θα έγινε αυτό που είπαμε παραπάνω, έδωσε η Hachette μια λίστα κάμποσων τίτλων στην Anubis (πάνω από 60), και η επιμέλεια που καλείται να κάνει η Anubis αφορά επίσης στην επιλογή τίτλων εξ'αυτής της λίστας. Προφανώς ανάμεσα σε αυτούς θα δώσει προταιρεότητα σε επανεκδόσεις εξαντλημένων/παλιών δικών της τίτλων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και λόγο του Civil War που θα εκδοθεί  για 3η φορά. 

Αν την επιλογή την έκανε η hachette, ο τίτλος θα ήταν 100% μέσα στην 60αδα. 

Το θέμα είναι ότι για κάθε επανέκδοση χάνουμε έναν καινούργιο τίτλο, όλοι αυτό λέμε που "γκρινιάζουμε". 

Λόγω του Kraven θα χαθεί ένα εκ των : death of stacys, blue, no more :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Η Hachette σίγουρα θα έψαξε σε κάποιο επίπεδο. Δεν νομίζω να επέλεξαν τυχαία να ξεκινήσουν την συλλογή στην Ελλάδα χωρίς να έχουν ιδέα τι παίζει στον χώρο τον κόμικς. Μπορεί βέβαια να ισχύει και αυτό με την λίστα. Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο αλλά δεν το αποκλείω μιας και δεν έχω αρκετές γνώσεις στο πως γίνονται οι εκδόσεις. Όπως και να' χει, οι τίτλοι που θα δούμε θα είναι πάνω κάτω οι ίδιοι με το εξωτερικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55391
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και μόνο που εδώ οι τόμοι βγαίνουν με τη σειρά δείχνει ότι το σκέφτηκαν καλά το θέμα. Σου λέει, αν σταματήσει η συλλογή στα μισά, τουλάχιστον να δείχνει κάτι η ράχη.

 

Γιατί σε πολλές χώρες του εξωτερικού οι τόμοι έβγαιναν ανάκατα δηλαδή η ράχη συμπληρώνονταν ως παζλ.

 

Φαντάσου να ήταν έτσι κι εδώ και αν σταματούσε η σειρά να μέναμε με το μάτι του Χουλκ το χέρι του άιρον μαν και τα... αχαμνά του Γούλβεριν.

:down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.