Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επειδή τα έχω διαβάσει, δεν είναι ούτε ακριβώς συνέχεια του, ούτε αυτοτελές. Είναι μια φυσιολογική συνέχεια μιας κοινής ιστορίας, όπως ας πούμε θέλουμε να δούμε στη συλλογή του X-Men: Dangerous. Το Imperial πάντως ξεκινάει με ένα κεφάλαιο, το οποίο βγήκε σε ένα θεματικό μήνα που έκανε τότε η Marvel που ζήτησε από τους σεναριογράφους να πουν μια ιστορία μόνο με σχέδιο, χωρίς διαλόγους, και πρόκειται για ένα από τα πιο ανατριχιαστικά κεφάλαια που έχω διαβάσει σε κόμικ. Η έκδοση της Anubis όχι τόσο επεξήγηση στην εισαγωγή, όσο και κάποιες σελίδες στο τέλος με ανάλυση όλων των καρέ του κεφαλαίου. Προσωπικά όσο κι αν μου αρέσει ο Grant Morrison, το run του στους New X-Men μου άρεσε πολύ σχεδιαστικά και στα designs των ηρώων, αλλά σεναριακά δε με κέρδισε. Ίσως η συλλογή είναι ευκαιρία να το δω με άλλο μάτι, who knows; :) 

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Οι περισσότεροι; Για πόσους ρώτησες; Μπορείς να μας πεις τι ρώτησες ακριβώς; Γιατί αυτή την στιγμή δεν δείχνει να 'ναι κάτι σαφές.

Α δεν ήταν πολλοί  4 μην τον κουράσω τον άνθρωπο πρώτη φορά του έστειλα email για την ακρίβεια τον ρωτήσω για τους silver surfer miles Morales the inhumans και αντί να ρωτήσω για τον vision έγραψα τον ultron  που μου ήρθες αυτός τέλος πάντων είπα επίσης να το παίξω δημοσιογράφος και τον ρώτησα για τον black panther και τον ghost rider και για ποιο λόγο δεν θα τους δούμε στην συλλογή σε αυτό δεν μου απάντησε μάλλον τον πίεσα πολύ δεν εχω και το e mail το δικό μου αλλιώς θα το έδειχνα και αυτό 

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1709 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλημέρα σε όλη την παρέα!Αν κάποιος φίλος προμηθευτεί από σήμερα τον τόμο Captain Britain ας ποστάρει φωτογραφία από την τελευταία σελίδα να επιβεβαιώσουμε ότι αναμένουμε Avengers Forever...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ω Ναι είναι και ο Captain Britain σήμερα σωστά και μέτα μάλλον το Avengers Forever με τον "Hank Pym από τους first class xmen".Πως τον μπέρδεψα έτσι,ούτε εγώ ξέρω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

thumbnail.thumb.jpg.cc89ef061faedd88b44141e6ecf9e98e.jpg

 

Έφτασεεεεε. Με υπέροχο εξώφυλλο και το πρώτο μέρος του Avengers: Forever συνεχίζεται η συλλογή. Παρ' ολίγον επεισοδιακή η απόκτηση του τεύχους σήμερα, αλλά ευτυχώς το έχουμε στα χέρια μας :) Μου αρέσει πολύ και ο τίτλος :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34718
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για κάντε ένα πολύ σύντομο overview αυτου του τόμου των Avengers? Είναι κλασικό? Παλιό? Καινούριο?

 

Επίσης @Tsaklas αυτό το υπέροχο post με το τι έχει κυκλοφορήσει και το τι αναμένουμε μάλλον έχει θέση και στο κεντρικό θέμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/5/2020 στο 10:32 ΠΜ, Manitou είπε:

Για κάντε ένα πολύ σύντομο overview αυτου του τόμου των Avengers? Είναι κλασικό? Παλιό? Καινούριο?

 

Επίσης να προσθέσω και εγώ την ερώτηση του εκατομμυρίου... Είναι πριν το Disassembled; Μετά το Break Out; Είναι άλλο vol.; Και αν ναι, σε σχέση με τα προηγούμενα πού κατατάσσεται;

 

Επίσης φίλε @Tsaklas σου είχαν πει ότι και το Γούλβεριν: Ορίτζιν και το Άιρον Μαν: Οι Πέντε Εφιάλτες, δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν στην συλλογή;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

Επίσης να προσθέσω και εγώ την ερώτηση του εκατομμυρίου... Είναι πριν το Disassembled; Μετά το Break Out; Είναι άλλο vol.; Και αν ναι, σε σχέση με τα προηγούμενα πού κατατάσσεται;

 

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Για κάντε ένα πολύ σύντομο overview αυτου του τόμου των Avengers? Είναι κλασικό? Παλιό? Καινούριο?

 

Επίσης @Tsaklas αυτό το υπέροχο post με το τι έχει κυκλοφορήσει και το τι αναμένουμε μάλλον έχει θέση και στο κεντρικό θέμα!

 

Βγήκε το 1998 με 1999,είναι πριν το Avengers Disassembled (που σημαίνει πως είναι επίσης πριν το New Avengers),είναι δώδεκα τευχάκια (δύο μέρη/τεύχη στη συλλογή) και το σχέδιο είναι έτσι:

RCO004_1466797834.thumb.jpg.c29ee846207e2732ec521cd0a890e09a.jpg

RCO018_1463491547.thumb.jpg.a81b6e71d913cbe250d1455eb143ef29.jpg

RCO006_1463491547.thumb.jpg.7a4e192f50ff09c348bc69fa25286d10.jpg

RCO004_1463491547.thumb.jpg.b001720c07f0d624ccfc4767ae770855.jpg

RCO015_1466797834.thumb.jpg.bc7870ca437393b344cd1d3bfbd96ee7.jpg

 

Είναι από τον Kurt Busiek και ότι βγήκε από αυτόν με θέμα τους Avengers θεωρείται μοντέρνο κλασσικό (δεν είναι classic αρίθμηση/classic τεύχος στη συλλογή).Κάτι το οποίο κατάλαβα ψάχνοντας  για το Avengers Disassembled,σε σχόλια τύπου "ότι έχτισε ο Busiek,γκρέμισε ο Bendis".   

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

thumbnail.thumb.jpg.cc89ef061faedd88b44141e6ecf9e98e.jpg

 

Έφτασεεεεε. Με υπέροχο εξώφυλλο και το πρώτο μέρος του Avengers: Forever συνεχίζεται η συλλογή. Παρ' ολίγον επεισοδιακή η απόκτηση του τεύχους σήμερα, αλλά ευτυχώς το έχουμε στα χέρια μας :) Μου αρέσει πολύ και ο τίτλος :D 

Το forever μεταφράζετε σαν μάχη στο χρόνο και όχι για πάντα λίγο περίεργο έχει και x men και Avengers δηλαδή 2 σε 1εμ shaboo εμ conditioner ;

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

46 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Είναι από τον Kurt Busiek και ότι βγήκε από αυτόν με θέμα τους Avengers θεωρείται μοντέρνο κλασσικό (δεν είναι classic αρίθμηση/classic τεύχος στη συλλογή).Κάτι το οποίο κατάλαβα ψάχνοντας  για το Avengers Disassembled,σε σχόλια τύπου "ότι έχτισε ο Busiek,γκρέμισε ο Bendis".   

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη. Ας μη ξεχνάμε ότι ο Busiek είναι ο συγγραφέας του επίσης εξαιρετικού και κλασσικού "Marvels". Ανυπομονώ πολύ για το Forever, για το οποίο έχω ακούσει ότι πρόκειται για μία πάρα πολύ καλή ιστορία.

 

Αφιέρωμα για το Forever από το Comicdom.gr (μπορεί να περιλαμβάνει spoilers)

 

https://www.comicdom.gr/2015/05/26/top-shelves-avengers-forever/ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  443
  • Reputation:   2500
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2384 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ωραίο το σχέδιο πάντως και με την παρουσία του Kurt Busiek θα δούμε λογικά κάτι καλό. Έχει καλή βαθμολογία και στο goodreads άλλα δεν έχει πολλά ratings (χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Επίσης @Tsaklas αυτό το υπέροχο post με το τι έχει κυκλοφορήσει και το τι αναμένουμε μάλλον έχει θέση και στο κεντρικό θέμα!

Θα μπορούσε αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να πάει εκεί μιας και οι περισσότερες πληροφορίες δεν είναι επίσημες. 

 

2 ώρες πριν, kaneda είπε:

Επίσης φίλε @Tsaklas σου είχαν πει ότι και το Γούλβεριν: Ορίτζιν και το Άιρο Μαν: Οι Πέντε Εφιάλτες, δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν στην συλλογή;

Ρώτησα για επανεκδόσεις παλιού τους υλικού, συμπεριλαμβανομένων αυτών των 2 και έδωσαν θετική απάντηση μόνο για το New X-Men: E όπως Εξάλειψη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ανερωτιέμαι ποιος ο λόγος για τη μετάφραση "Μάχη στο Χρόνο" αντί "Για Πάντα".Έχει να κάνει η ιστορία με ταξίδι στο χρόνο ή κάτι τέτοιο;   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Ανερωτιέμαι ποιος ο λόγος για τη μετάφραση "Μάχη στο Χρόνο" αντί "Για Πάντα".Έχει να κάνει η ιστορία με ταξίδι στο χρόνο ή κάτι τέτοιο;   

Ναι οντώς έχει να κάνει με το χρόνο τελικά από ότι κατάλαβα από την περιγραφή της ιστορίας θα έχει Avengers  που θα είναι απο μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή και φάση της ζωής τους επισης μάχονται και σε διαφορετικές χρονικές περιόδους για να σώσουν κάποιον ( δεν θα κάνω spoiler) τελικά ενώ έλεγα ότι δεν θα το πάρω μάλλον άλλαξα γνώμη είναι πολλή δυνατή ιστορία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Προσωπικά το "Μάχη στο Χρόνο" μ'αρέσει πολύ καλύτερα σαν μετάφραση από μια ξερή μετάφραση τύπου Google Translate "Για Πάντα". Ωραία αλλαγή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

5 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Α δεν ήταν πολλοί  4 μην τον κουράσω τον άνθρωπο πρώτη φορά του έστειλα email για την ακρίβεια τον ρωτήσω για τους silver surfer miles Morales the inhumans και αντί να ρωτήσω για τον vision έγραψα τον ultron  που μου ήρθες αυτός τέλος πάντων είπα επίσης να το παίξω δημοσιογράφος και τον ρώτησα για τον black panther και τον ghost rider και για ποιο λόγο δεν θα τους δούμε στην συλλογή σε αυτό δεν μου απάντησε μάλλον τον πίεσα πολύ δεν εχω και το e mail το δικό μου αλλιώς θα το έδειχνα και αυτό 

Tώρα το διάβασα αυτό. Δυστυχώς η διπλωματική απάντηση του Τσέλιου δεν αφήνει πολλά περιθώρια να αντλήσουμε κάποια πληροφορία. Λογικά ένας από τους τέσσερις που ρώτησες θα είναι στην συλλογή ενώ οι άλλοι 3 όχι. Inhumans και Ultron θεωρώ σίγουρα θα 'ναι εκτός, τώρα αμφιταλαντεύομαι για τους άλλους 2. Να 'ναι έξω ο Μοράλες ή ο Σίλβερ Σέρφερ; Προσωπικά θα ήθελα μέσα Σίλβερ και επειδή ήδη έχουν πάρα πολλές ιστορίες Σπαίντερμαν για να αφιερώσουν κι ένα τεύχος στον Μοράλες, μαντεύω ότι μάλλον αυτός που θα δούμε θα 'ναι ο Σέρφερ. Θα δούμε όμως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

16 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Ναι οντώς έχει να κάνει με το χρόνο τελικά από ότι κατάλαβα από την περιγραφή της ιστορίας θα έχει Avengers  που θα είναι απο μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή και φάση της ζωής τους επισης μάχονται και σε διαφορετικές χρονικές περιόδους για να σώσουν κάποιον ( δεν θα κάνω spoiler) τελικά ενώ έλεγα ότι δεν θα το πάρω μάλλον άλλαξα γνώμη είναι πολλή δυνατή ιστορία 

 

Έγινε,ευχαριστώ!

 

Πάντως λένε πως το run του Busiek στους Avengers είχε δυνατές ιστορίες και μερικές από τις δυνατότερες είναι:

 

Avengers Forever  (που θα βγει εδώ)

Avengers Ultron Unlimited    (που,έστω για την ώρα,είναι μόνο στο τεύχος των Avengers στη συλλογή Marvel's Mightiest Heroes)

Avengers The Kang Dynasty   (που μάλιστα βγήκε πρόσφατα στην αρχική Αγγλική Έκδοση (2012) της συλλογής,βγήκε σε δύο μέρη/τεύχη,το πρώτο 11/3/2020 και το δεύτερο εχθές 6/5/2020)     

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

30 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Tώρα το διάβασα αυτό. Δυστυχώς η διπλωματική απάντηση του Τσέλιου δεν αφήνει πολλά περιθώρια να αντλήσουμε κάποια πληροφορία. Λογικά ένας από τους τέσσερις που ρώτησες θα είναι στην συλλογή ενώ οι άλλοι 3 όχι. Inhumans και Ultron θεωρώ σίγουρα θα 'ναι εκτός, τώρα αμφιταλαντεύομαι για τους άλλους 2. Να 'ναι έξω ο Μοράλες ή ο Σίλβερ Σέρφερ; Προσωπικά θα ήθελα μέσα Σίλβερ και επειδή ήδη έχουν πάρα πολλές ιστορίες Σπαίντερμαν για να αφιερώσουν κι ένα τεύχος στον Μοράλες, μαντεύω ότι μάλλον αυτός που θα δούμε θα 'ναι ο Σέρφερ. Θα δούμε όμως.

ναι με μια δεύτερη ανάγνωση έχεις δίκιο τελικά.

καλά και εγώ ρώτησα γενικά ήθελα να αποφύγω όμως να τον ρωτήσω τι θα είναι το 22 για παράδειγμα ως πρώτη φορά που του στέλνω. και είπα να κινηθώ ως προς ποιους νέους χαρακτήρες θα μας εισάγουν όπως είδαμε π.χ. she hulk , captain britain  τελικά έπρεπε να του γράψω μόνο αυτό και να μην γράψω και τα ονόματα στο επόμενο email τώρα 

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Το forever μεταφράζετε σαν μάχη στο χρόνο και όχι για πάντα λίγο περίεργο έχει και x men και Avengers δηλαδή 2 σε 1εμ shaboo εμ conditioner ;

έκανα λάθος με τους x men είχα δει στην εικόνα τον giantman και τον μπέρδεψα με τον cyclops μέγα λάθος sorry:oops::shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32941
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, budd είπε:

Ωραίο το σχέδιο πάντως και με την παρουσία του Kurt Busiek θα δούμε λογικά κάτι καλό. Έχει καλή βαθμολογία και στο goodreads άλλα δεν έχει πολλά ratings (χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό).

Δεν είναι και λίγα τα ratings.
Στο συγκεντρωτικό τόμο που έχει και τα 12 τεύχη είναι 1219 τα ratings και ο βαθμός 3.90 (καλός αλλά όχι εξαιρετικός για αμερικάνικο).

 

Τον Busiek τον θεωρώ του ύψους και του βάθους.
Απ΄τη μια έχει γράψει το θρυλικό Μarvels, απ΄την άλλη κάτι Superman δικά του που διάβασα δεν μoυ άρεσαν ιδιαίτερα (Camelot Falls, Back in Action).

 

 

Όσον αφορά τον Μοrales κι εγώ θα ήθελα πολύ να τον δω στη συλλογή, αλλά το κόβω πολύ δύσκολο.
Λογικά άλλα 3 Spider-Man θα βγουν μετά το Kraven.
Τα δύο θα είναι τα Power & Responsibility και Revelations & Until the Stars Turn Cold (επιβεβαιώθηκαν) και μένει ένα ακόμα.
Βάση της συλλογής του εξωτερικού τις περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνει το Blue.

Άρα όσοι ελπίζαμε σε Death of Stacys, Morales ή κάτι άλλο από Spider-Man καλύτερα να το ξεχάσουμε :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  443
  • Reputation:   2500
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2384 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σίγουρα δεν είναι λίγα τα ratings άλλα μάλλον επηρεάστηκα από το Marvels που έχει γύρω στις 26000.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το έχω αναλύσει στο παρελθόν, στο Forever αυτό που δε μου αρέσει ιδιαίτερα είναι το σχέδιο. Υπερβολικά επηρεασμένο από τα 90s υπερηρωικά κόμικ με την κρίση που υπήρχε τότε για τελείως διαφορετικό σχέδιο και έκανε κόμικ να πουλάνε σαν τρελά για μια περίοδο. Από την άλλη ο Busiek είναι πολύ καλός συγγραφέας, έχει στο ενεργητικό του ένα καλό run στους Avengers και το Marvels, αλλά προς τη μέση των 00s κάποια runs του με τον Superman μου φάνηκαν τελείως αδιάφορα. Τα λέει και ο Laz πολύ σωστά. Μιλάμε πάντως για διάσημο τίτλο, οπότε προφανώς είμαι ενθουσιασμένος και για αυτό :D  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Δεν είναι και λίγα τα ratings.
Στο συγκεντρωτικό τόμο που έχει και τα 12 τεύχη είναι 1219 τα ratings και ο βαθμός 3.90 (καλός αλλά όχι εξαιρετικός για αμερικάνικο).

 

Τον Busiek τον θεωρώ του ύψους και του βάθους.
Απ΄τη μια έχει γράψει το θρυλικό Μarvels, απ΄την άλλη κάτι Superman δικά του που διάβασα δεν μoυ άρεσαν ιδιαίτερα (Camelot Falls, Back in Action).

 

 

Όσον αφορά τον Μοrales κι εγώ θα ήθελα πολύ να τον δω στη συλλογή, αλλά το κόβω πολύ δύσκολο.
Λογικά άλλα 3 Spider-Man θα βγουν μετά το Kraven.
Τα δύο θα είναι τα Power & Responsibility και Revelations & Until the Stars Turn Cold (επιβεβαιώθηκαν) και μένει ένα ακόμα.
Βάση της συλλογής του εξωτερικού τις περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνει το Blue.

Άρα όσοι ελπίζαμε σε Death of Stacys, Morales ή κάτι άλλο από Spider-Man καλύτερα να το ξεχάσουμε :(

Γιατι 3 Το kraven είναι το 20 ,60 δεν ειναι όλοι η συλλογή αρα έχουμε το 30 το 40 το 50 και το 60 όποτε αλλα 4 θα δούμε  με τον spiderman εκτός απροόπτου 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

20 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Γιατι 3 Το kraven είναι το 20 ,60 δεν ειναι όλοι η συλλογή αρα έχουμε το 30 το 40 το 50 και το 60 όποτε αλλα 4 θα δούμε  με τον spiderman εκτός απροόπτου 

Κι εγώ θεωρώ οι τόμοι Σπάιντερμαν θα ναι 4 ακόμα. Ποντάρω 30 Power and Responsibility, 40 Blue, 50 Revelations & Until the Stars Turn Cold κι ελπίζω κι εύχομαι το 60 να 'ναι το Death of the Stacys. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

image.thumb.png.154ddd5b087a455b5252d65754fc1f84.png

Κοιτώντας την συλλογή της Ουγγαρίας που ήταν η τελευταία χώρα που ξεκίνησε η συλλογή, βλέπω να έχουν τις ίδιες ιστορίες στην αφίσα εκεί. Μάλλον ήταν κάτι που μπήκε σαν διαφημιστικό υλικό για όλες τις χώρες. Το ότι σε αυτούς μάλιστα έχει καρέ από 60s-70s ενώ σ'εμάς όχι δεν ξέρω αν είναι ένδειξη ότι από Classics είδαμε Στρέιντζ και πολύ μας είναι...

 

Edit: Eπίσης με κάνει να αμφιβάλλω ακόμα παραπάνω για το αν θα δούμε το Dark Phoenix αν οι εικόνες προέρχονται απλά από στάνταρ διαφημιστικό υλικό.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32941
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μακάρι να βάλουν άλλα 4 Spider-Man, άρα να έχουμε 7 σύνολο.
Στη συλλογή της Αγγλίας πάντως στην 60άδα έχουν 6 Spider-Man :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Κι εγώ θεωρώ οι τόμοι Σπάιντερμαν θα ναι 4 ακόμα. Ποντάρω 30 Power and Responsibility, 40 Blue, 50 Revelations & Until the Stars Turn Cold κι ελπίζω κι εύχομαι το 60 να 'ναι το Death of the Stacys. 

 

Και εγώ ευελπιστώ σε άλλα 4 Spider-Man (αλλά ως απαισιόδοξος λέω πως μάλλον θα είναι 6),  αυτά που έχεις βάλει είναι εξαιρετικές επιλογές και βάσει συλλογών στο εξωτερικό είναι και οι πιο πιθανές.

 

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Μακάρι να βάλουν άλλα 4 Spider-Man, άρα να έχουμε 7 σύνολο.
Στη συλλογή της Αγγλίας πάντως στην 60άδα έχουν 6 Spider-Man :thinking:

 

Αν και όπως είπα είμαι γενικά απαισιόδοξος, στην Αγγλία η συλλογή είναι τεράστια, το πλάνο τους σίγουρα είναι διαφορετικό από την Ελλάδα που είμαστε μικρότερη αγορά και έχει κλείσει η 60άδα και βλέπουμε μετά, οπότε η Αγγλία μπορεί να "απλώσει" λίγο τις Spider-Man επιλογές και μετά την 60άδα, ενώ εδώ που οι σίγουρες ιστορίες είναι οι 60 και πρέπει να βάλουν τις πιο σίγουρες και εμπορικές (και με τον Spidey να είναι αρκετά δημοφιλής στην Ελλάδα) ίσως προσθέσουν μία έβδομη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Και εγώ ευελπιστώ σε άλλα 4 Spider-Man (αλλά ως απαισιόδοξος λέω πως μάλλον θα είναι 6),  αυτά που έχεις βάλει είναι εξαιρετικές επιλογές και βάσει συλλογών στο εξωτερικό είναι και οι πιο πιθανές.

 

 

Αν και όπως είπα είμαι γενικά απαισιόδοξος, στην Αγγλία η συλλογή είναι τεράστια, το πλάνο τους σίγουρα είναι διαφορετικό από την Ελλάδα που είμαστε μικρότερη αγορά και έχει κλείσει η 60άδα και βλέπουμε μετά, οπότε η Αγγλία μπορεί να "απλώσει" λίγο τις Spider-Man επιλογές και μετά την 60άδα, ενώ εδώ που οι σίγουρες ιστορίες είναι οι 60 και πρέπει να βάλουν τις πιο σίγουρες και εμπορικές (και με τον Spidey να είναι αρκετά δημοφιλής στην Ελλάδα) ίσως προσθέσουν μία έβδομη.

Καλά δεν χωρά αμφιβολίας περί τούτου αν δεν βάλουν αρκετούς τόμους  του spiderman του hulk τον Avengers τον x men τότε για ποιόν 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

7 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Καλά δεν χωρά αμφιβολίας περί τούτου αν δεν βάλουν αρκετούς τόμους  του spiderman του hulk τον Avengers τον x men τότε για ποιόν 

 

Νομίζω είναι κάτι το προφανές, η συλλογή όπως έχω ξαναπεί απευθύνεται και στον μυημένο και σε αυτόν που θέλει να μάθει ή σε νεανικό κοινό. Για τον μυημένο μπαίνουν και κάποιες ιστορίες για σχετικά πιο άγνωστους ήρωες (She-Hulk που περισσότερο χάρηκα γιατί ήταν ιστορία του Dan Slott ή Captain Britain λόγω Alan Moore, γιατί ξέρει τα ονόματα των συγγραφέων και θέλει πλουραλισμό ηρώων στη συλλογή του) και για τους υπόλοιπους θα μπουν κυρίως γνωστοί ήρωες γιατί αυτό αναζητούν. Οπότε προφανώς Spider-Man, Avengers, F4 και X-Men θα έχουν την τιμητική τους, γιατί και οι δύο κατηγορίες, αλλά και οι πιο πιτσιρικάδες που πηγαίνουν κινηματογράφο να δουν ταινίες του MCU μπορεί να τσιμπήσουν με κανέναν τίτλο και να μπουν στο παιχνίδι, διψάνε για αυτές τις ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Τελικά τα άλμπουμ αυτά Παρασκευή ή Πέμπτη βγαίνουν ; ή εσύ και ο ΙΝΔΙΑΝ  τα αγοράζεται από πάγκους που τα φέρνουν πιο νωρίς ,λόγω που τους περισσοτερους πάγκους - αν όχι όλους - τους έχουν διακινητές τύπου και πριν τους μοιράσουν το πρωι στα περίπτερα τα διαθέτουν στους πάγκους τους από το απόγευμα της προηγουμενης .

 

Παρασκευή,κανονικά σε όλη την Ελλάδα,έτσι λέει μέσα και στα ίδια τα τεύχη.Πέμπτη μόνο στο Κέντρο Αθήνας σε κεντρικα "μαγαζιά τύπου" ή περίπτερα.Όσοι μένουν ή δουλεύουν ή κάτι στο Κέντρο (ή σε αυτά τα μαγαζιά),μπορούν να τα πάρουν Πέμπτη αν θέλουν.Και ναι.  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.