Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

53 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Είχα σκοπό να πάω σε πρακτορείο τύπου πρωί πρωί πριν τη δουλειά, αλλά δεν πρόλαβα δυστυχώς. Στο περίπτερο μου δίπλα στο γραφείο μου είπαν ότι το παραλαμβάνουν Παρασκευή, οπότε απλά αναμένουμε ποιος θα μας δείξει τι εξώφυλλο θα έχει το Planet Hulk :) 

 

Καλύτερα θα ήταν να έλεγες "αναμένουμε να δούμε αν όντως είναι το Planet Hulk".  :)

Γιατί το Planet Hulk Μέρος 1 θα έχει για εξώφυλλο κατά 90% πιθανότητα αυτό:

724014304_41k-9zVFE2L(1).thumb.jpg.ea40e3f650768e68ef8225df7f62db9b.jpg

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

54 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Καλύτερα θα ήταν να έλεγες "αναμένουμε να δούμε αν όντως είναι το Planet Hulk".  :)

Γιατί το Planet Hulk Μέρος 1 θα έχει για εξώφυλλο κατά 90% πιθανότητα αυτό:

724014304_41k-9zVFE2L(1).thumb.jpg.ea40e3f650768e68ef8225df7f62db9b.jpg

 

Εχει επιβεβαιωθει το Planet Hulk.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μέχρι λοιπόν να ανεβάσει κάποιος το Τεύχος με τον doctor strange και το επόμενο τεύχος ας κάνω ένα μίνι γκάλοπ για τον προηγούμενο με αφορμή ένα μίνι εγκεφαλικό που έπαθε κάποιος ονόματα δεν λέμε και κάποιον που σχολίασε ότι το περίμενε σε άλλο ύφος πόσοι λοιπόν νομίζατε ότι θα ήταν να μην το πω αισθησιακό να μην το πω πορνό να μην το πω playboy να το πω σαν κομιξ του Μαναρα ?  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

9 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Μέχρι λοιπόν να ανεβάσει κάποιος το Τεύχος με τον doctor strange και το επόμενο τεύχος ας κάνω ένα μίνι γκάλοπ για τον προηγούμενο με αφορμή ένα μίνι εγκεφαλικό που έπαθε κάποιος ονόματα δεν λέμε και κάποιον που σχολίασε ότι το περίμενε σε άλλο ύφος πόσοι λοιπόν νομίζατε ότι θα ήταν να μην το πω αισθησιακό να μην το πω πορνό να μην το πω playboy να το πω σαν κομιξ του Μαναρα ?  

 

Ξέρω για ποιον λες και όχι δεν το περίμενα.Εγώ προσωπικά το πρώτο σχέδιο (τευχάκια 1-4) δεν το βρήκα καθόλου αισθησιακό,το δεύτερο σχέδιο (τευχάκια 5-6) βρήκα λίγο.Πχ:

20200409_150857.thumb.jpg.d9ec444785cdf83fcf0e188f718974f3.jpg

Αλλά και πάλι υπερβάλω λίγο όταν το λέω αυτό.

 

Αν θες μια αισθησιακή κάπως She-Hulk συν αστεία και με περιπέτεια (και μπόλικο σπάσιμο τέταρτου τοίχου,η τύπισσα το έκανε νωρίτερα από το Deadpool),σου προτείνω τη σειρά The Sensational She-Hulk του John Byrne (σενάριο και σχέδιο τευχών #1-8 & #31-50,τα οποία θεωρούνται τα καλύτερα της σειράς):

https://readcomiconline.to/Comic/The-Sensational-She-Hulk

 

(Τα πρώτα οχτώ τευχάκια της σειράς είναι στη συλλογή της Hatchette,Marvel's Mightiest Heroes,για το τεύχος της She-Hulk) 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω σας το πα οτι αυτη η shehulk ειναι orion slave girl αλλα δεν με ακουγατε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είναι γεγονός! Το Planet Hulk θα κυκλοφορήσει στα ελληνικά! Το εξώφυλλο ίδιο με το πρώτο μέρος της αγγλικής έκδοσης.

 

1586445677653..thumb.jpg.9f8dd1048338bef99d8ac2883a88eac1.jpg

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ε στείλε μας και το σημερινό εξώφυλλο να το χαρούμε!

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το όνομα She-Hulk μόνο σ΄εμένα θυμίζει She-Male; :lol:

Δεν ξέρω αλλά μου κάνει κάτι γελοίο για να μπορέσω να πάρω το χαρακτήρα στα σοβαρά.
 

Aνυπομονώ για Planet Hulk, το είδα σε animation και μ΄άρεσε πολύ. Είναι πολύ διαφορετικό απ΄τα τυπικά υπερηρωικά :cool:


Όσον αφορά το Doctor Strange δεν ξέρω τι να κάνω.
Σκέφτομαι να πάρω ή αυτό ή το Captain Βritain.
Τι προτείνετε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Όμορφα! Το περίμενα το εξώφυλλο αυτό. Το μόνο που ξέρω για αυτή την ιστορία είναι πως πάει ταξίδι στο διάστημα,και αυτό το ξέρω από 'δω (γιατί έμαθα πως είναι αναφορά στο Planet Hulk):

 

 

Τώρα τι ρόλο παίζει ο Doctor Strange σε αυτό δεν έχω ιδέα.

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

13 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Το όνομα She-Hulk μόνο σ΄εμένα θυμίζει She-Male; :lol:

Δεν ξέρω αλλά μου κάνει κάτι γελοίο για να μπορέσω να πάρω το χαρακτήρα στα σοβαρά.
 

Aνυπομονώ για Planet Hulk, το είδα σε animation και μ΄άρεσε πολύ. Είναι πολύ διαφορετικό απ΄τα τυπικά υπερηρωικά :cool:


Όσον αφορά το Doctor Strange δεν ξέρω τι να κάνω.
Σκέφτομαι να πάρω ή αυτό ή το Captain Βritain.
Τι προτείνετε; :thinking:

 

Και τα δύο εννοείται. 

Το doctor strange είναι Stan Lee του '65 τίτλος, και αν δεν κάνω λάθος η ιστορία έχει βγει σε τόμο μόνο απ την hachette, δεν υπάρχει άλλη έκδοση. 

Ο Britain, είναι Alan Moore... 

Αν είχα αυτό το δίλημμα εγώ, δε θα έπαιρνα τον Hulk πάντως ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Το όνομα She-Hulk μόνο σ΄εμένα θυμίζει She-Male; :lol:

Δεν ξέρω αλλά μου κάνει κάτι γελοίο για να μπορέσω να πάρω το χαρακτήρα στα σοβαρά.
 

Aνυπομονώ για Planet Hulk, το είδα σε animation και μ΄άρεσε πολύ. Είναι πολύ διαφορετικό απ΄τα τυπικά υπερηρωικά :cool:


Όσον αφορά το Doctor Strange δεν ξέρω τι να κάνω.
Σκέφτομαι να πάρω ή αυτό ή το Captain Βritain.
Τι προτείνετε; :thinking:

 

Σε μία φάση δυστηχώς γίνεται όντως She-Hulk και αυτό είναι στην ιστορία Avengers Dissassembled από ότι έμαθα (Bendis.....) και μπορεί να συμβαίνει και σε περισσότερες.

20200409_193132.thumb.jpg.7dcd5e8a981f8093a4b214d694d21a45.jpg

20200409_193208.jpg.d91ca3304ea3dc4d141555b4ed65ecba.jpg

....να ένα αρνητικό που θα έχουμε όλοι (ή οι περισσότεροι) για τυχόν μελλοντικό τεύχος Avengers Dissassembled....

 

Αν και θα έλεγα να έπαιρνες και τα δύο.Αν το πολυσκέφτεσαι,πάρε το Doctor Strange γιατί είναι κλασικούρα του Stan Lee.

 

Όσο για το She-Male,εντάξει.......γ̶ο̶ύ̶σ̶τ̶α̶ ̶ε̶ί̶ν̶α̶ι̶ ̶α̶υ̶τ̶ά̶.

:lol:  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

Ε στείλε μας και το σημερινό εξώφυλλο να το χαρούμε!

 

Θα το σκανάρω πιο μετά λογικά εκτός αν με έχουν προλάβει :) 

 

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Το όνομα She-Hulk μόνο σ΄εμένα θυμίζει She-Male; :lol:

Δεν ξέρω αλλά μου κάνει κάτι γελοίο για να μπορέσω να πάρω το χαρακτήρα στα σοβαρά.
 

Aνυπομονώ για Planet Hulk, το είδα σε animation και μ΄άρεσε πολύ. Είναι πολύ διαφορετικό απ΄τα τυπικά υπερηρωικά :cool:


Όσον αφορά το Doctor Strange δεν ξέρω τι να κάνω.
Σκέφτομαι να πάρω ή αυτό ή το Captain Βritain.
Τι προτείνετε; :thinking:

 

Για μένα και τα 2 αξίζουν γιατί το μεν είναι Stan Lee με Ditko, το δε είναι Alan Moore και πραγματικά δε θυμάμαι τεύχος Alan Moore με κακές ιστορίες. Τώρα αν πρέπει αυστηρά να περιοριστείς σε ένα από τα δύο θα σου πω (με μεγάλο πόνο γιατί πραγματικά έπρεπε να το σκεφτώ πολύ) να πας προς Captain Britain υπό την έννοια ότι ιστορίες του Stan Lee και περιπέτειες του Doctor Strange έχουμε ξαναδεί στα ελληνικά, του Moore έχουμε επίσης διαβάσει, αλλά μόνο για τη DC. O Captain Britain είναι μία από τις ελάχιστες δουλειές του Moore για τη Marvel UK, άρα Alan Moore στα ελληνικά με ήρωα της Marvel δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδούμε. Αυτή είναι η απάντησή μου (αλλά σκέψου το και για τα δύο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Όσον αφορά το Doctor Strange δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Σκέφτομαι να πάρω ή αυτό ή το Captain Βritain.
Τι προτείνετε; :thinking:

Και οι δύο ιστορίες φαίνονται αξιόλογες, είναι δύσκολο να αποφασίσει κάνεις. Εάν δεν μπορείς να τις πάρεις και τις δύο ούτε μπορείς να παραλείψεις το Planet Hulk, θα σου πρότεινα το Captain Britain όπως ο @nikolas12 . Αυτή είναι η μόνη ιστορία του Moore στην Marvel ενώ ο Stan Lee έχει γράψει αρκετές, πολλές από τις οποίες περιλαμβάνονται στην συλλογή και μπορεί να τις δούμε.

Πριν από 1 ώρα, TheMetalBat είπε:

Σε μία φάση δυστηχώς γίνεται όντως She-Hulk και αυτό είναι στην ιστορία Avengers Dissassembled από ότι έμαθα (Bendis.....) και μπορεί να συμβαίνει και σε περισσότερες.

Εδώ δεν χρειαζόταν καν να αναφέρεις το όνομα του δημιουργού. Όλοι θα το καταλαβαίναμε έτσι κι αλλιώς από την φύση της ιστορίας.:lol: Το να αγοράζεις ιστορίες Bendis είναι το χειρότερο είδος τζόγου. Ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου τύχει καλή ιστορία ή πατάτα. Γενικά το dissassembled δεν ξέρω γιατί το θέλετε, ειδικά όσοι έχουν διαβάσει το New Avengers. Μακάρι να μην το δούμε ποτέ στη συλλογή. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Οι διάλογοι του Bendis με τόση επαναληψιμότητα μου θυμίζουν Λάμψη του Φώσκολου :lol:

 

Εdit: Βέβαια αυτό είναι κάτι που κυριαρχεί σε νεότερες δουλειές του, στο New Avengers δεν το είδα τόσο πολύ αλλά είχε αυτές τις σπαστικές διακοπές για να το κάνει σώνει και καλά να φαίνεται ρεαλιστική προφορική κουβεντούλα ενώ καταλήγει κουραστικός.

 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

32 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Οι διάλογοι του Bendis με τόση επαναληψιμότητα μου θυμίζουν Λάμψη του Φώσκολου :lol:

 

Εdit: Βέβαια αυτό είναι κάτι που κυριαρχεί σε νεότερες δουλειές του, στο New Avengers δεν το είδα τόσο πολύ αλλά είχε αυτές τις σπαστικές διακοπές για να το κάνει σώνει και καλά να φαίνεται ρεαλιστική προφορική κουβεντούλα ενώ καταλήγει κουραστικός.

 

 

Ούτε εγώ το είδα αυτό στο New Avengers. O Bendis γενικά όσο έγραφε για Ultimate Marvel και μεγάλα events εμένα μου άρεσε, κυρίως την προηγούμενη δεκαετία, πλέον ειδικά αφού υπέγραψε με τη DC μου είναι δύσκολο να ακολουθήσω κόμικ του, πραγματικά πολύ φλύαρος και σίγουρα όπως λένε οι Αμερικάνοι past his prime.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

6 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Ούτε εγώ το είδα αυτό στο New Avengers. O Bendis γενικά όσο έγραφε για Ultimate Marvel και μεγάλα events εμένα μου άρεσε, ειδικά την προηγούμενη δεκαετία, πλέον ειδικά αφού υπέγραψε με τη DC μου είναι δύσκολο να ακολουθήσω κόμικ του, πραγματικά πολύ φλύαρος και σίγουρα όπως λένε οι Αμερικάνοι past his prime.

Ναι αυτό για την επαναληψιμότητα το είχα πιο πολύ έχοντας το Σούπερμαν στο μυαλό μου. Η φλυαρία ήταν όντως ακατάσχετη και στο Guardians, θυμάμαι βαριόμουν να διαβάζω μπαλονάκια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

33 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Εδώ δεν χρειαζόταν καν να αναφέρεις το όνομα του δημιουργού. Όλοι θα το καταλαβαίναμε έτσι κι αλλιώς από την φύση της ιστορίας.:lol: Το να αγοράζεις ιστορίες Bendis είναι το χειρότερο είδος τζόγου. Ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου τύχει καλή ιστορία ή πατάτα. Γενικά το dissassembled δεν ξέρω γιατί το θέλετε, ειδικά όσοι έχουν διαβάσει το New Avengers. Μακάρι να μην το δούμε ποτέ στη συλλογή. :P

 

Ρε παλιοπαίδι γρουσούζικο,το Ultimate Spiderman Power and Responsibility και αυτό ο Bendis το έγραψε,αλλά το ζητάει ο κοσμάκης.Άσε το μαζοχιστή στην ησυχία του,το θέλω για ολοκλήρωση της ιστορίας.  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Το όνομα She-Hulk μόνο σ΄εμένα θυμίζει She-Male; :lol:

Δεν ξέρω αλλά μου κάνει κάτι γελοίο για να μπορέσω να πάρω το χαρακτήρα στα σοβαρά.
 

Aνυπομονώ για Planet Hulk, το είδα σε animation και μ΄άρεσε πολύ. Είναι πολύ διαφορετικό απ΄τα τυπικά υπερηρωικά :cool:


Όσον αφορά το Doctor Strange δεν ξέρω τι να κάνω.
Σκέφτομαι να πάρω ή αυτό ή το Captain Βritain.
Τι προτείνετε; :thinking:

Και εγώ ιδανικά θα πρότεινα να τα πάρεις και τα δύο, μετά εξαρτάται αν θέλεις κλασικούρα από Stan Lee  ή κάτι διαφορετικό όπως το Captain Britain και τα δυο πάντως

είναι ιστορίες που δύσκολα θα βλέπαμε εκτός της συλλογής της Hachette.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Γεία σας παιδιά,σας έλειψα??? Έχω να μπω καιρό γιατί είχε ένα πρόβλημα ο υπολογιστής και δεν μπορούσα να μπω και μόλις τώρα τα κατάφερα και διαβάζω όλα όσα γράψατε αλλά και τις νέες κυκλοφορίες και είμαι κάπως έτσι:xm: φοβερές επιλογές και ότι πρέπει για τώρα που είμαστε μέσα στο σπίτι όλες είναι η μια καλύτερη από την άλλα,το μόνο που με στεναχωρεί είναι το Avengres forever που δεν θα την ήθελα και θα προτιμούσα μια άλλη ιστορία avenger όπως π.χ. το  Disassembled η το house of M μιας και έχουμε ήδη το new Avengers αλλά τι να κάνουμε ας είμαστε ευχαριστημένοι με αυτά που θα βγουν πριν το Avengers.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

58 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Και οι δύο ιστορίες φαίνονται αξιόλογες, είναι δύσκολο να αποφασίσει κάνεις. Εάν δεν μπορείς να τις πάρεις και τις δύο ούτε μπορείς να παραλείψεις το Planet Hulk, θα σου πρότεινα το Captain Britain όπως ο @nikolas12 . Αυτή είναι η μόνη ιστορία του Moore στην Marvel ενώ ο Stan Lee έχει γράψει αρκετές, πολλές από τις οποίες περιλαμβάνονται στην συλλογή και μπορεί να τις δούμε.

Εδώ δεν χρειαζόταν καν να αναφέρεις το όνομα του δημιουργού. Όλοι θα το καταλαβαίναμε έτσι κι αλλιώς από την φύση της ιστορίας.:lol: Το να αγοράζεις ιστορίες Bendis είναι το χειρότερο είδος τζόγου. Ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου τύχει καλή ιστορία ή πατάτα. Γενικά το dissassembled δεν ξέρω γιατί το θέλετε, ειδικά όσοι έχουν διαβάσει το New Avengers. Μακάρι να μην το δούμε ποτέ στη συλλογή. :P

 

Ψιλοισχύει αυτό για Bendis, αλλά από την άλλη το Dissassembled εγώ το θέλω και για ολοκλήρωση ιστορίας όπως λέει και ο @TheMetalBat, αλλά και γενικά γιατί θεωρώ πως είναι πολύ γνωστή ιστορία που θα ήθελα να διαβάσω.

 

Μόλις τώρα, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Γεία σας παιδιά,σας έλειψα??? Έχω να μπω καιρό γιατί είχε ένα πρόβλημα ο υπολογιστής και δεν μπορούσα να μπω και μόλις τώρα τα κατάφερα και διαβάζω όλα όσα γράψατε αλλά και τις νέες κυκλοφορίες και είμαι κάπως έτσι:xm: φοβερές επιλογές και ότι πρέπει για τώρα που είμαστε μέσα στο σπίτι όλες είναι η μια καλύτερη από την άλλα,το μόνο που με στεναχωρεί είναι το Avengres forever που δεν θα την ήθελα και θα προτιμούσα μια άλλη ιστορία avenger όπως π.χ. το  Disassembled η το house of M μιας και έχουμε ήδη το new Avengers αλλά τι να κάνουμε ας είμαστε ευχαριστημένοι με αυτά που θα βγουν πριν το Avengers.

 

 

Πάντως εγώ Νίκο για το House of M είμαι αισιόδοξος ακόμα και πιστεύω ότι θα το δούμε κάπου προς το 30, για το Disassembled πάλι όχι τόσο.

 

16 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Ρε παλιοπαίδι γρουσούζικο,το Ultimate Spiderman Power and Responsibility και αυτό ο Bendis το έγραψε,αλλά το ζητάει ο κοσμάκης.Άσε το μαζοχιστή στην ησυχία του,το θέλω για ολοκλήρωση της ιστορίας.  :lol:

 

Το Ultimate Spider-Man και γενικά τα Ultimate του Bendis είναι πολύ καλές επιλογές και μακάρι να τα δούμε, τρελό respect περί μαζοχισμού και ολοκλήρωσης της ιστορίας και εγώ εν μέρει γι' αυτό το θέλω, αλλά φοβάμαι ότι δε θα το δούμε με New Avengers.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

27 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Γεία σας παιδιά,σας έλειψα??? Έχω να μπω καιρό γιατί είχε ένα πρόβλημα ο υπολογιστής και δεν μπορούσα να μπω και μόλις τώρα τα κατάφερα και διαβάζω όλα όσα γράψατε αλλά και τις νέες κυκλοφορίες και είμαι κάπως έτσι:xm: φοβερές επιλογές και ότι πρέπει για τώρα που είμαστε μέσα στο σπίτι όλες είναι η μια καλύτερη από την άλλα,το μόνο που με στεναχωρεί είναι το Avengres forever που δεν θα την ήθελα και θα προτιμούσα μια άλλη ιστορία avenger όπως π.χ. το  Disassembled η το house of M μιας και έχουμε ήδη το new Avengers αλλά τι να κάνουμε ας είμαστε ευχαριστημένοι με αυτά που θα βγουν πριν το Avengers.

 

Πάντως απ'όσο ξέρω το run του Busiek με το Forever είναι πολύ πιο ονομαστό από του Bendis με το Disassembed. Ειδικά εσύ που είσαι πιο ρετρό περίμενα να θέλεις το πρώτo. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

1 λεπτό πριν, Tsaklas είπε:

Πάντως απ'όσο ξέρω το run του Busiek με το Forever είναι πολύ πιο ονομαστό από του Bendis με το Disassembed. Ειδικά εσύ που είσαι πιο ρετρό περίμενα να θέλεις το πρώτo. 

Εντάξει όχι ότι δεν θα μου αρέσει αλλά το πιστεύεις??? Δεν μου πολύ αρέσει το σχέδιο

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

39 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Εντάξει όχι ότι δεν θα μου αρέσει αλλά το πιστεύεις??? Δεν μου πολύ αρέσει το σχέδιο

 

 

Μου έδωσες τρομερή πάσα, γιατί ήθελα να το σχολιάσω αυτό. Τις τελευταίες μέρες χαζεύω το σχέδιο του Forever σε διάφορες σελίδες και πραγματικά δε μου θυμίζει τόσο κάποιον κλασικό Avengers τίτλο όσο το σχέδιο που είχε έρθει στη μόδα στα 90s. Και τι εννοώ; Εννοώ την τάση που είχε ξεκινήσει με τον Rob Liefeld (ίσως αυτός που έχει διχάσει τους πάντες στη βιομηχανία του αμερικάνικου κόμικ) για πιο αχνά χρώματα, μαζικές μάχες περίεργες, καρέ με ήρωες να ποζάρουν σε κουλ στάσεις, γενικά αυτή η τάση που εμφανίστηκε σε τίτλους με ονομασία μόνο μία σύνθετη λέξη όπου πάντα ένα από τα δύο συνθετικά έπρεπε να είναι το Blood, αλλά σίγουρα με καλύτερες τεχνικές από τους pencillers.

 

Μπορεί φυσικά να είναι μόνο δική μου σκέψη, αλλά μπορείτε να τσεκάρετε κάποια καρέ από το Forever και να αναζητήσετε γενικότερα διάσημους τίτλους των 90s στο αμερικάνικο υπερηρωικό κόμικ. Προσοχή, δε λέω ότι είναι ίδιο λέω ότι είναι επηρεασμένο.

 

RCO014_1463491663.thumb.jpg.6d260707823bb5f92ed755f2efb53ebe.jpgRCO015_1466797779.thumb.jpg.e40c025d29626a6806d7dfeed9909c8e.jpg  Avengers-Forever-Cover.thumb.jpg.93a9ab7dc75276cf57149923e338c94b.jpg

 

Μια-δυο εικόνες από το Bloodstrike:

 

Bloodstrike.thumb.jpg.366f0ea677d562a33c3afebed55d5cbd.jpg  bloodstrike-1_d95fe9384d.thumb.jpg.ed48c15fce4aeac03b5212b7563d56df.jpg 

 

 

Και φυσικά μερικές πιο σύγχρονες χρονικά και αρκετά διαφορετικές, μεταξύ τους, προσεγγίσεις σε ήρωες των Avengers από McNiven, Coipel, John Romita Jr. και Finch

 

129984838_df3294b036_c.thumb.jpg.eb83e8a198f1ed90abe9c7b26d292832.jpg coipel.thumb.jpg.c47c2341473eb749f2eb5b90980e5c51.jpg 517549327_johnromitajr.thumb.jpg.92392ae8e6e30a0ee64ec30d1944d103.jpg 1287393244_davidfinch.thumb.jpeg.20de0e696626f8d78715b85a495519cb.jpeg

 

 

Φυσικά το τι αρέσει στον καθένα και τι προτιμάει είναι θέμα προσωπικού γούστου :) Εγώ ανήκω στις πιο σύγχρονες εκδοχές (εκτός JRJ), αλλά θα πάρω το Forever τόσο για την ιστορία όσο και για τη 90ίλα που αποπνέει σε μένα :) 

 

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

18 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Μου έδωσες τρομερή πάσα, γιατί ήθελα να το σχολιάσω αυτό. Τις τελευταίες μέρες χαζεύω το σχέδιο του Forever σε διάφορες σελίδες και πραγματικά δε μου θυμίζει τόσο κάποιον κλασικό Avengers τίτλο όσο το σχέδιο που είχε έρθει στη μόδα στα 90s. Και τι εννοώ; Εννοώ την τάση που είχε ξεκινήσει με τον Rob Liefeld (ίσως αυτός που έχει διχάσει τους πάντες στη βιομηχανία του αμερικάνικου κόμικ) για πιο αχνά χρώματα, μαζικές μάχες περίεργες, καρέ με ήρωες να ποζάρουν σε κουλ στάσεις, γενικά αυτή η τάση που εμφανίστηκε σε τίτλους με ονομασία μόνο μία σύνθετη λέξη όπου πάντα ένα από τα δύο συνθετικά έπρεπε να είναι το Blood, αλλά σίγουρα με καλύτερες τεχνικές από τους pencillers.

 

Μπορεί φυσικά να είναι μόνο δική μου σκέψη, αλλά μπορείτε να τσεκάρετε κάποια καρέ από το Forever και να αναζητήσετε γενικότερα διάσημους τίτλους των 90s στο αμερικάνικο υπερηρωικό κόμικ. Προσοχή, δε λέω ότι είναι ίδιο λέω ότι είναι επηρεασμένο.

 

 

 

Μες στο μυαλό μου είσαι,στην συγκεκριμένη ιστορία μάλιστα δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου,δεν μπορώ όλη αυτή την "λάμψη που βγάζει το σχέδιο που ΄όλοι οι ήρωες είναι υπερ λάμπροι με έντονα χρώματα και είναι όλοι ο ένας πάνω στον άλλον όπως δείχνεις και στα πάνω καρέ του forever.Βέβαια όλα αυτά ισχύουν μόνο για το forever τουλάχιστον για μένα.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το πάρουμε,θα το πάρουμε για την ιστορία και θα δώσουμε και μια ευκαιρία στο σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Πήρα και εγώ το doctor strange υπέροχο και κλασσικό απλά απίστευτο .Βέβαια μιας και μένω έξω από τον Βόλο χρειάστηκε να καταστρώσω ολόκληρη επιχείρηση αστραπή ώστε να μπορέσω να το πάρω αλλά άξιζε και με το παραπάνω. Καλή ανάγνωση σε όλους μας και ραντεβού σε δύο εβδομάδες για planet Hulk

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 ώρες πριν, Manitou είπε:

Να ξέρετε ότι τα προηγούμενα τεύχη της συλλογής μπορούμε να τα παραγγείλουμε από εδώ:

 

 

Α) Ηλεκτρονική παραγγελία μέσω του e-Shop στη διεύθυνση :

 https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop 

 

Β) Τηλεφωνική παραγγελία στο παραπάνω e-Shop, τηλέφωνο επικοινωνίας 210.41.75.918.

 

Δουλεύει πλέον, καθώς παρήγγειλα ένα από τα προηγούμενα τεύχη που ήθελα σήμερα

 

Παρομοίως.

 

 

Πήρα σήμερα το τεύχος 14 που παρήγγειλα από το GB-PublishingServices e-shop.

 

Ετικέτα πακέτου:

20200410_194954.thumb.jpg.0f48854e51a4f019108b168e5e86c73a.jpg

 

Δελτίο Αποστολής Πακέτου/Απόδειξη:

20200410_202123.thumb.jpg.4cf7c58bcae5a5ecddbc9e979b512bf8.jpg

 

Ήρθε ξαφνικά σήμερα Παρασκευή στις 5 το απόγευμα περίπου και το παράγγειλα τη Τρίτη στις 7:30 το απόγευμα.Στην ιστοσελίδα λέει πως οι παραγγελείες στέλνονται την επόμενη εργάσιμη μέρα από όταν γίνονται οι παραγγελείες.Μάλλον εμένα μου άργησε γιατί είχαν κλείσει για δύο εβδομάδες και θα πίξανε στη δουλειά τώρα ή εννοεί την επόμενη εργάσιμη μέρα τα προιόντα στέλνονται στη μεταφορική και μετά αυτοί κάνουν όση ώρα κάνουν για να τα πάνε στο πελάτη.Ήταν δεμένο σε χοντρό χαρτόνι ευτηχώς και από ότι πρόλαβα να δω φαίνεται εντάξει από έξω.Και τίθενται σε καραντίνα για το Σαββατοκύριακο και (Μεγάλη) Δευτέρα λέω να το ανοίξω/διαβάσω/ελέγξω αν είναι εντάξει μέσα έξω. 

 

Τώρα που το πήρα,μπορώ να πω πως το έχασα όταν βγήκε γιατί όταν με πήρε ο περιπτεράς τηλέφωνο,το κινητό μου κάτι έπαθε και δεν δεχώταν κλήσεις.Οπότε το ξαναέστειλε πίσω και οταν το κατάλαβα πήρα τηλέφωνο ,αλλά ήταν πια αργά και δεν μπορούσαν να το ξαναφέρουν γιατί τότε δεν ήταν στην κυκλοφορία ο Daredevil αλλά η She-Hulk.Αν το έβρισκαν θα το έκαναν από τύχη.Θα πήγαινα κέντρο Αθήνα,αλλά με περιορήζει η καραντίνα και τα μέτρα και δεν έχω καμία αφορμή να πάω εκεί.....Μου πήρε 3 ευρώ μεταφορικά και 1 ευρώ αντικαταβολή (συν 10 ευρώ του τεύχους),μένω Αθήνα.Θα πήγαιναν για αναψυκτικά και πατατάκια που τελικά δεν πήγα να πάρω.Χαλάλι για τo Born Again!

Ελπίζω να άξιζε το κόπο και με το παραπάνω.Θέλω να πιστεύω πως ναι άξιζε.

 

Ορίστε και μια φωταγραφία (είναι σε ζελατίνα):

20200410_201521.thumb.jpg.7ca576a54e7bb149eefbeaf952cabe28.jpg

 

Οπότε σας συμβουλεύω,αν θέλετε να πάρετε ένα τεύχος από περίπτερο (μη κεντρικό Αθήνας).Πάρτε το όσο είναι στην κυκλοφορία (2 εβδομάδες αφού βγαίνει πριν το επόμενο) αλλιώς μετά δεν θα μπορείτε κατά μεγάλη πιθανότητα. 

 

Κάτι που ξέχασα:

Στο GB-PublishingServices μπορείτε να παραγγείλετε τηλεφωνικώς μόνο στις 6 έως 8 το απόγευμα καθημερινά και νομίζω Σάββατα.Εκτώς από τα σχετίκα,ονοματεπώνυμο,τηλέφωνο και τέτοια θα σας ζητήσουν και ταχυδρομικό κώδικα (αν δεν το θυμάστε,γιατί αυτό συμβαίνει,το λέει συνήθως σε κάθε έντυπο λογαριασμό ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ και διάφορα τέτοια).  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο τόπικ, αλλά επειδή σε 81 σελίδες, μπορεί να έχει χαθεί η πληροφορία θα κάνω ένα update βάσει χθεσινής εμπειρίας. Τις τελευταίες 3 εβδομάδες πρόσεξα ότι εγώ ανέβασα πρώτος το επόμενο τεύχος και είδα και παλιότερα ποστ και είδα ότι συνήθως η αποκάλυψη γινόταν Παρασκευή, αν και ξέρουμε ότι ο τόμος κυκλοφορεί κάθε δεύτερη Πέμπτη.

 

Χθες λοιπόν έχοντας το στο μυαλό μου, είπα να ξυπνήσω πιο νωρίς να πάω να πάρω τον τόμο στο Press Gallery στο μετρό Πλακεντίας πριν τη δουλειά, αλλά δεν τα κατάφερα (να ξυπνήσω νωρίς :) ). Πίστευα ότι στο κοντινότερο περίπτερο δε θα έρθει ο τόμος από τις 10 το πρωί που πιάνω δουλειά, οπότε πήγα να ρωτήσω τι ώρα θα έρθει μέσα στη μέρα. Μου είπαν λοιπόν πως πάντα παραλαμβάνουν Παρασκευή πρωί και όχι Πέμπτη. Στο Press Gallery που πήγα στις 6μιση είχε κανονικά πολλά αντίπυπα. Μάλιστα το Press Gallery είναι ουσιαστικά κατάστημα τύπου της ΑΡΓΟΣ, συνεπώς οι τόμοι είναι διαθέσιμοι στα περίπτερα τις Παρασκευές και μέχρι να τελειώσει το στοκ του εκάστοτε περίπτερου, αλλά τις Πέμπτες μπορεί να το βρει κανείς μόνο σε μεγάλα πρακτορεία και καταστήματα τύπου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, nikolas12 είπε:

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο τόπικ, αλλά επειδή σε 81 σελίδες, μπορεί να έχει χαθεί η πληροφορία θα κάνω ένα update βάσει χθεσινής εμπειρίας. Τις τελευταίες 3 εβδομάδες πρόσεξα ότι εγώ ανέβασα πρώτος το επόμενο τεύχος και είδα και παλιότερα ποστ και είδα ότι συνήθως η αποκάλυψη γινόταν Παρασκευή, αν και ξέρουμε ότι ο τόμος κυκλοφορεί κάθε δεύτερη Πέμπτη.

 

Χθες λοιπόν έχοντας το στο μυαλό μου, είπα να ξυπνήσω πιο νωρίς να πάω να πάρω τον τόμο στο Press Gallery στο μετρό Πλακεντίας πριν τη δουλειά, αλλά δεν τα κατάφερα (να ξυπνήσω νωρίς :) ). Πίστευα ότι στο κοντινότερο περίπτερο δε θα έρθει ο τόμος από τις 10 το πρωί που πιάνω δουλειά, οπότε πήγα να ρωτήσω τι ώρα θα έρθει μέσα στη μέρα. Μου είπαν λοιπόν πως πάντα παραλαμβάνουν Παρασκευή πρωί και όχι Πέμπτη. Στο Press Gallery που πήγα στις 6μιση είχε κανονικά πολλά αντίπυπα. Μάλιστα το Press Gallery είναι ουσιαστικά κατάστημα τύπου της ΑΡΓΟΣ, συνεπώς οι τόμοι είναι διαθέσιμοι στα περίπτερα τις Παρασκευές και μέχρι να τελειώσει το στοκ του εκάστοτε περίπτερου, αλλά τις Πέμπτες μπορεί να το βρει κανείς μόνο σε μεγάλα πρακτορεία και καταστήματα τύπου.

 

Κυκλοφορεί κάθε δεύτερη Παρασκευή,το λέει και στα ίδια τα τεύχη.Τη Πέμπτη είναι μόνο στο Κέντρο Αθηνών και όχι στην υπόλοιπη Ελλάδα.Και όχι δεν το λέω επειδή είχα θέμα με το Daredevil που δεν μπορούσα να πάω Κέντρο να γλυτώσω λεφτά για κανά τυχόν μελλοντικό τεύχος και είμαι triggered as f@ck,το λέω επειδή εσείς που μπορείτε να πάτε Κέντρο μέρα Πέμπτη είστε ελιτιστές :lol::PPP:   (Φιλικά και με πλάκα πάντα) 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

16 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Κυκλοφορεί κάθε δεύτερη Παρασκευή,το λέει και στα ίδια τα τεύχη.Τη Πέμπτη είναι μόνο στο Κέντρο Αθηνών και όχι στην υπόλοιπη Ελλάδα.Και όχι δεν το λέω επειδή είχα θέμα με το Daredevil που δεν μπορούσα να πάω Κέντρο να γλυτώσω λεφτά για κανά τυχόν μελλοντικό τεύχος και είμαι triggered as f@ck,το λέω επειδή εσείς που μπορείτε να πάτε Κέντρο μέρα Πέμπτη είστε ελιτιστές :lol::PPP:   (Φιλικά και με πλάκα πάντα) 

Ο σταθμός Πλακεντίας βέβαια που είναι κεντρικό σημείο διάθεσης των τόμων όπως είπε ο Νικόλας πάνω, δεν βρίσκεται στο κέντρο, νομίζω αυτό ήθελε να επισημάνει. Ίσως κάποιους υπό φυσιολογικές συνθήκες τους βολεύει αν θέλουν να αγοράζουν τόμο νωρίτερα. Κι εμένα με εξυπηρετεί ο σταθμός και συνήθως αγόραζα τον τόμο Πέμπτη πρωί πριν την σχολή, αλλά τώρα με την καραντίνα δεν πηγαίνω γιατί δεν είναι κοντά με τα πόδια. 

 

Όπως και να 'χει ήθελα να αναφερθώ και σε κάτι άσχετο: να δώσω ένα μεγάλο respect στον Ηλία Τσιάρα που έκανε την μετάφραση του τόμου της She-Hulk κάτι παραπάνω από εξαιρετικά, κρατώντας ατόφιο το κωμικό γράψιμο του πρωτότυπου, αλλά και ξεφυλλίζοντας τον τόμο του Στρέιντζ που επίσης επιμελήθηκε ο ίδιος, με μια γρήγορα ματιά παρατήρησα ένα εξίσου ποιοτικό αποτέλεσμα. Ο κ. Τσιάρας βρίσκεται χρόνια τώρα στις μεταφράσεις κόμικ και είναι θα έλεγα από τους καλύτερους εκεί έξω, τον θυμάμαι να αναγράφεται σε πολλά κόμικ της Anubis και γενικότερα τον έχω πετύχει σε διάφορα γκρουπάκια για κόμικ στο fb να σχολιάζει, αποδεικνύοντας ότι η ποιοτική αυτή δουλειά που κάνει δεν είναι μόνο αποτέλεσμα ενός καλού επαγγελματία αλλά και απόροια του ενθουσιασμού για τα κόμικ που μοιράζεται εξίσου με εμάς.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

7 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Ο σταθμός Πλακεντίας βέβαια που είναι κεντρικό σημείο διάθεσης των τόμων όπως είπε ο Νικόλας πάνω, δεν βρίσκεται στο κέντρο, νομίζω αυτό ήθελε να επισημάνει. Ίσως κάποιους υπό φυσιολογικές συνθήκες τους βολεύει αν θέλουν να αγοράζουν τόμο νωρίτερα. Κι εμένα με εξυπηρετεί ο σταθμός και συνήθως αγόραζα τον τόμο Πέμπτη πρωί πριν την σχολή, αλλά τώρα με την καραντίνα δεν πηγαίνω γιατί δεν είναι κοντά με τα πόδια. 

 

Όπως και να 'χει ήθελα να αναφερθώ και σε κάτι άσχετο: να δώσω ένα μεγάλο respect στον Ηλία Τσιάρτα που έκανε την μετάφραση του τόμου της She-Hulk κάτι παραπάνω από εξαιρετικά, κρατώντας ατόφιο το κωμικό γράψιμο του πρωτότυπου, αλλά και ξεφυλλίζοντας τον τόμο του Στρέιντζ που επίσης επιμελήθηκε ο ίδιος, με μια γρήγορα ματιά παρατήρησα ένα εξίσου ποιοτικό αποτέλεσμα. Ο κ. Τσιάρτας βρίσκεται χρόνια τώρα στις μεταφράσεις κόμικ και είναι θα έλεγα από τους καλύτερους εκεί έξω, τον θυμάμαι να αναγράφεται σε πολλά κόμικ της Anubis και γενικότερα τον έχω πετύχει σε διάφορα γκρουπάκια για κόμικ στο fb να σχολιάζει, αποδεικνύοντας ότι η ποιοτική αυτή δουλειά που κάνει δεν είναι μόνο αποτέλεσμα ενός καλού επαγγελματία αλλά και απόροια του ενθουσιασμού για τα κόμικ που μοιράζεται εξίσου με εμάς.

 

Εννοείται πως αν κάποιος μπορεί και θέλει θα το πάρει νωρίτερα.Και τώρα μου δίνεις κάπως αφορμή να πω κάτι για το οποίο είχα σκέψεις για λίγο καιρό.Το να είσαι επαγγελματίας  κομιξόφιλος μεταφραστής (αυτό πάει και γενικά για σινεφίλ μεταφραστές ταινιών) είναι ότι καλύτερο υπάρχει ή ότι χειρότερο υπάρχει;

 

Για το  καλύτερο:

Διαβάζεις το κόμικ πριν από όλους (εν μέρι),το κάνεις χωρίς να πληρώσεις αντιθέτως πληρώνεσαι για να το διαβάσεις και μεταφράσεις.

 

Για το χειρότερο:

Σποϊλάρεσαι μόνος σου για χάρη των άλλων αν θες να το διαβάσεις με το χρόνο σου και όχι σε σίγουρα περιορισμένο χρονικό διάστημα (αυτό πάει για τα χοντρά τεύχη όπως Birth of Venom,Born Again και Silent Screams που σίγουρα θέλουν χρόνο) και αν κάνεις καμιά λάθος μετάφραση σε καμιά Αμερικάνικη έκφραση που δεν υπάρχει Ελληνικό αντίθετο και παρόμοιο ή κανένα ορθογραφικό λάθος τότε μπορεί να φας κράξιμο.Πολύ συγκεκριμένη περίπτωση το ξέρω.

 

(Εγώ βρίσκω αυτά τα μικρά λαθάκια σαν "easter eggs" όπως το "  <b>Tom DeFalco</b>  " τεύχος 1 Birth of Venom,όχι "τήπωτα σαι φάσυ αίτση ξαίρο 'γο" απλά όχι. )  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.