Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Από την στιγμή που η επιμέλεια και η διανομή γίνονται από Anubis και Άργος αντίστοιχα, ενώ η εκτύπωση γίνεται από Βουκουρέστι, δεν νομίζω ότι μέχρι στιγμής επηρεαζόμαστε από τις ανακοινώσεις της Αμερικής αλλά και την δραματική κατάσταση της Ιταλίας...Τουλάχιστον έτσι πιστεύω, δεν διαθέτω επίσημη πληροφόρηση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, jimakoszs97 είπε:

Όχι, η Diamond είναι ο διανομέας για τα αμερικάνικα comic book shops (direct market).

 

Αυτό πίστευα κι εγώ. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τί να πω παιδιά μακάρι όντως να μην ισχύει κάτι τέτοιο και η συλλογή να συνεχιστεί κανονικά. Διαβάζοντας το άρθρο που παρέθεσα στο προηγούμενο μου ποστ (ιδιαίτερα στάθηκα στο σημείο που λέει ότι "Οι αλλαγές αυτές αναμένεται να επηρεάσουν και τα καταστήματα της Ελλάδας"), νόμιζα πως η Χασέτ ήταν "κάτω" από την Diamond Comic Distributor. Ότι δηλαδή η Diamond (διεθνής εταιρία διανομής κόμιξ με έδρα την Βόρεια Αμερική) έδινε κατά κάποιον τρόπο την "άδεια" στην Χασέτ (ευρωπαϊκή εταιρία έκδοσης κόμιξ με έδρα το Λονδίνο) για να προχωρήσει αυτή με την σειρά της στην κυκλοφορία των τόμων στις υπόλοιπες χώρες.

 

Ελπίζω να έκανα λάθος και η Χασέτ να μην επηρεαστεί από την απόφαση της Diamond. Αν και το έψαξα λίγο το θέμα και τελικά δεν είδα πουθενά οι δύο εταιρίες να έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους. Επίσης ζητώ συγγνώμη αν αναστάτωσα κάποια μέλη του φόρουμ με το παραπάνω άρθρο, αλλά διαβάζοντάς το (και όπως εξήγησα και παραπάνω) νόμιζα πως η απόφαση αυτή θα επηρέαζε και την Χασέτ και κατά συνέπεια την Άργος-Ανούμπις.

 

Για να επανορθώσω, από ότι είδα στην σελίδα της εκδοτικής, η κυκλοφορία της συλλογής θα συνεχιστεί με ίσως κάποιες καθυστερήσεις στην διανομή εάν κατάλαβα καλά (https://hachettepartworks.com/home/faq, η δεύτερη ερώτηση).

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

55 λεπτά πριν, Metatron89 είπε:

Από την στιγμή που η επιμέλεια και η διανομή γίνονται από Anubis και Άργος αντίστοιχα, ενώ η εκτύπωση γίνεται από Βουκουρέστι, δεν νομίζω ότι μέχρι στιγμής επηρεαζόμαστε από τις ανακοινώσεις της Αμερικής αλλά και την δραματική κατάσταση της Ιταλίας...Τουλάχιστον έτσι πιστεύω, δεν διαθέτω επίσημη πληροφόρηση. 

Η πιο σωστή υπόθεση είναι αυτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35965
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1462 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ποιο είναι το επόμενο τεύχος μετά τη She Hulk

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35905
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Doctor Strange 

 

από: Stan Lee και Steve Ditko :dance:

Επεξεργασία από Jimnets
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και για την ακρίβεια, πρόκειται για το "Doctor Strange: A Nameless Land, A Timeless Time". :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν μπόρεσα να αντισταθώ και μπήκα στον πειρασμό να διαβάσω την ιστορία A Nameless Land, A Timeless Time. Είμαι πολύ φρέσκος στα αναγνώσματα της Μαρβελ αλλά πλέον έχω αρχίσει και καταλαβαίνω γιατί το δίδυμο LEE-DITKO ήταν από τους πρωτοπόρους. Ανυπομονώ για την απόδοση της ιστορίας και στα ελληνικά σε 2 εβδομάδες, ευχόμενος να πάνε όλα καλά με την διαδικασία της διανομής, δεδομένης της άσχημης συγκυρίας με την καραντίνα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η λογική λέει ότι στην χειρότερη περίπτωση θα έχουμε παύση της κυκλοφορίας για κάποιον καιρό μέχρι να στρώσουν τα πράγματα, άλλα μακάρι να μην συμβεί ούτε αυτό και να συνεχίσει κανονικά.

Όσο για το επόμενο τεύχος το περιμένω πως και πως, μόνο που είναι Stan Lee και Steve Ditko κλασσικό πράγμα νομίζω η αγορά του επιβάλλεται. Πιστεύω πολύ δύσκολα θα βλέπαμε έναν τέτοιο τόμο

εκτός συλλογής οπότε τώρα είναι μια καλή ευκαιρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Νόμιζα ότι το Stan Lee/Jack Kirby ήταν το μέγα θρυλικό δίδυμο.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ με budd.
Το λέει άλλωστε και στη σελίδα της Hachette.

Η συλλογή θα ολοκληρωθεί, το πολύ να υπάρξουν κάποιες καθυστερήσεις ή παύση για ένα μικρό διάστημα.
Βέβαια για εδώ στην Ελλάδα ο πλέον αρμόδιος ν΄απαντήσει είναι η Argos.
Όποιος θέλει να μάθει ας τους στείλει ένα mail. Σε καμιά βδομάδα, τώρα είναι νωρίς να ξέρουν τι θα γίνει σε 13 μέρες που είναι να βγει ο επόμενος τόμος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Να ρωτήσω, είμαι ο μόνος που πρόσεξε ότι ο επόμενος τόμος συλλέγει τα Strange Tales #130–146 δηλαδή σύνολο 17 τεύχη; :wow: Πόσο μεγάλος είναι; Ήταν μικρότερα τα τεύχη των 60s μήπως; Τι παίζει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το είδα εγώ και μου έκανε εντύπωση. 

Ήταν μικρότερα αυτά τα τεύχη λογικά , κάπου βρήκα ότι τόμος είναι 192 σελίδες. 

Η ιστορία είναι του 1965, και απ τις πρώτες του δόκτορα ο οποίος εμφανίζεται πρώτη φορά 20 τεύχη νωρίτερα στο strange tales #110. 

Δε περίμενα τίτλο πριν τα 80s σε ολόκληρη την 60αδα. :GCF:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έψαξα την ιστορία έτσι να δω ποιου τεύχους εξώφυλλο είναι στο εξώφυλλο του τόμου και έτσι είπα να δω το πρώτο τευχάκι (strange tales #130) πως είναι.

 

Έχει δύο ιστορίες και διαφημίσεις,μία ιστορία του Doctor Strange και μία άλλη ιστορία άλλου χαρακτήρα ή γενικά. 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γενικότερα το The Eternity Saga που κράτησε 17 τεύχη θεωρούνταν τεράστιο saga για την εποχή του. Η λογική λέει πως τα τευχάκια στα 60s ήταν λίγο πιο μικρά, άρα υπολογίζω σε έναν τόμο υπερμεγέθη περίπου στο μέγεθος του τόμου του Hulk.

 

Όσον αφορά τα δίδυμα, τα πιο θρυλικά εκείνης της εποχής είναι Stan Lee/Jack Kirby και Stan Lee/Steve Ditko. Δεν είναι υπερβολή να πούμε πως αυτοί οι άνθρωποι είναι για το Marvel Universe ότι ο Τόλκιν για τη Μέση Γη. Οι δημιουργίες τους, η φαντασία τους και οι ιστορίες που έγραψαν για ένα τεράστιο εύρος χαρακτήρων είναι αξιοθαύμαστες. Και κυρίως αυτό που πάντα με εντυπωσιάζει είναι για πόσους πολλούς ήρωες έγραψαν, γι' αυτό και ενθουσιάζομαι για το Doctor Strange, γιατί έχω διαβάσει ιστορίες Spider-Man που ήταν πασίγνωστες εκείνη την εποχή, αλλά όχι Doctor Strange.

 

Όσον αφορά την κυκλοφορία, πράγματι όσα αναφέρονται πιο πάνω δείχνουν ότι είμαστε καλά ακόμη από τη στιγμή που Hachette/Άργος δεν έχουν βγάλει ενημέρωση, αλλά εγώ έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να μείνουμε λίγο πίσω για κάποιες εβδομάδες. Δε βαριέσαι, για τόσα πράγματα κάνουμε υπομονή αυτόν τον καιρό :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ο Steve Ditko δεν μου λέει τίποτα ούτε ο Doctor Strange. ο Jack Kirby ήταν φοβερός

Επεξεργασία από SPAWN
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  

3 ώρες πριν, Metatron89 είπε:

Διαβάστηκε και ο τόμος #15 της θυληκιάς Χουλκ. Αν και ήταν η πρώτη μου επαφή με την συγκεκριμένη ηρωίδα, μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η συλλογή των ιστοριών του εν λόγω τόμου και με ιδιαίτερο χιούμορ (βλέπε τεύχος #4). Αξιοσημείωτη αναφορά το εισαγωγικό σχόλιο του διευθυντή εκδόσεων: 

 "Η επίσημη συλλογή graphic novels αντιπροσωπεύει φυσικά τις καλύτερες ιστορίες της Μαρβελ ταυτόχρονα όμως είναι μια ευκαιρία για μας να παρουσιάσουμε την εκπληκτική ποικιλία των απίθανων χαρακτήρων που αποτελούν το σύμπαν της Μαρβελ συμπεριλαμβανομένων όπως συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση μερικών εκ των πιο παραγκωνισμένων δημιουργιών (κρίμα που δεν τολμήσαμε να συμπεριλάβουμε έναν τόμο του Howard the Duck...μέχρι στιγμής τουλάχιστον!)

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη η όλη προσπάθεια φανερώνει μεράκι και γνώση του υλικού και του περιεχομένου που εκδίδεται σε κάθε τόμο, καθώς επίσης αποτελεί μια εκδοτική προσπάθεια (για την ελληνική πραγματικότητα) που εγώ τουλάχιστον θα  συνεχίσω να την υποστηρίζω μέχρι τέλους.


Εάν όντως επιθυμούν να βάλουν και από παραγκωνισμένους χαρακτήρες, είμαι βέβαιος ότι θα βγει κάποια στιγμή "Howard Duck", ενώ ελπίζω και σε "Blade" (τον οποίο είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα συνδέσουν κινηματογραφικά με τον Morbius.), μιας και το μοναδικό δείγμα που είχαμε μέχρι στιγμής στην Ελλάδα ήταν το ένα και μόνο άλμπουμ "Μπλέηντ" που κυκλοφόρησε το '99 η "Modern Times"... Επειδή δεν έχω μελετήσει την Αμερικανική σειρά..μήπως θυμάται κανένας αν έχουν και τίποτε από "Κόναν" σε εκείνη; Λέτε να βγάλουν τίποτε και απ' αυτόν;  :thinking:  Ας ρωτήσει κανείς που ασχολείται, κάποια στιγμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

25 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

  


Εάν όντως επιθυμούν να βάλουν και από παραγκωνισμένους χαρακτήρες, είμαι βέβαιος ότι θα βγει κάποια στιγμή "Howard Duck", ενώ ελπίζω και σε "Blade" (τον οποίο είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα συνδέσουν κινηματογραφικά με τον Morbius.), μιας και το μοναδικό δείγμα που είχαμε μέχρι στιγμής στην Ελλάδα ήταν το ένα και μόνο άλμπουμ "Μπλέηντ" που κυκλοφόρησε το '99 η "Modern Times"... Επειδή δεν έχω μελετήσει την Αμερικανική σειρά..μήπως θυμάται κανένας αν έχουν και τίποτε από "Κόναν" σε εκείνη; Λέτε να βγάλουν τίποτε και απ' αυτόν;  :thinking:  Ας ρωτήσει κανείς που ασχολείται, κάποια στιγμή.

 

Ωχ ο Mandrake!!

Πως από 'δω φίλε; :xai: 

Νόμιζα πως απέφευγες αυτό το νήμα.

 

Άλλα για να σου απαντήσω στη συλλογή δεν υπάρχουν τεύχη Κόναν,Blade και Κόκκινης Σόνια (για τις ιστορίες που βγήκαν όσο ήταν στην Marvel τουλάχιστον,αλλιώς αδύνατον επειδή τώρα είναι στη Dynamite).

 

Πάντως η hatchette έχει βγάλει κάτι από Blade στη συλλογή Marvel's Mightiest Heroes  που έχει το δικό του τεύχος.

 

Για μισό λεπτό,ο Κόναν ο Βάρβαρος είναι χαρακτήρας της Marvel........τι;

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χωρίς να γνωρίζω πολλά πράγματα και διαβάζοντας τις απόψεις σας, συμπεραίνω ότι όλοι θα πρέπει να πάρουμε τον επόμενο τόμο, είτε μας αρέσει, είτε όχι.

 

Αν μας αρέσει, θα πρέπει να τον αγοράσουμε για να απολαύσουμε την ιστορία του Lee και το σχέδιο του Ditko. Αν δεν μας αρέσει, πάλι θα πρέπει να κοσμεί την συλλογή μας ένα κόμικ της παλιάς καλής εποχής των υπερηρωικών. :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 28/3/2020 στο 6:10 ΜΜ, TheMetalBat είπε:

Νόμιζα ότι το Stan Lee/Jack Kirby ήταν το μέγα θρυλικό δίδυμο.

 

On 28/3/2020 στο 7:53 ΜΜ, nikolas12 είπε:

Όσον αφορά τα δίδυμα, τα πιο θρυλικά εκείνης της εποχής είναι Stan Lee/Jack Kirby και Stan Lee/Steve Ditko. Δεν είναι υπερβολή να πούμε πως αυτοί οι άνθρωποι είναι για το Marvel Universe ότι ο Τόλκιν για τη Μέση Γη. Οι δημιουργίες τους, η φαντασία τους και οι ιστορίες που έγραψαν για ένα τεράστιο εύρος χαρακτήρων είναι αξιοθαύμαστες. Και κυρίως αυτό που πάντα με εντυπωσιάζει είναι για πόσους πολλούς ήρωες έγραψαν, γι' αυτό και ενθουσιάζομαι για το Doctor Strange, γιατί έχω διαβάσει ιστορίες Spider-Man που ήταν πασίγνωστες εκείνη την εποχή, αλλά όχι Doctor Strange.

 

Επιτρέψτε μου να προσθέσω και το δίδυμο Κλέρμοντ/Μπερν οι οποίοι κατάφεραν να αναστήσουν κυριολεκτικά την ομάδα των Χ-ΜΕΝ δίνοντας εξαιρετικές ιστορίες, καταφέρνοντας και αυτοί με την σειρά τους να διαχειριστούν μία πλειάδα από διαφορετικούς χαρακτήρες.

 

On 28/3/2020 στο 6:53 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Να ρωτήσω, είμαι ο μόνος που πρόσεξε ότι ο επόμενος τόμος συλλέγει τα Strange Tales #130–146 δηλαδή σύνολο 17 τεύχη; :wow: Πόσο μεγάλος είναι; Ήταν μικρότερα τα τεύχη των 60s μήπως; Τι παίζει;

 

On 28/3/2020 στο 7:12 ΜΜ, Γιαννης Σ είπε:

Ήταν μικρότερα αυτά τα τεύχη λογικά , κάπου βρήκα ότι τόμος είναι 192 σελίδες.

 

On 28/3/2020 στο 7:34 ΜΜ, TheMetalBat είπε:

Έχει δύο ιστορίες και διαφημίσεις,μία ιστορία του Doctor Strange και μία άλλη ιστορία άλλου χαρακτήρα ή γενικά. 

 

On 28/3/2020 στο 7:53 ΜΜ, nikolas12 είπε:

Γενικότερα το The Eternity Saga που κράτησε 17 τεύχη θεωρούνταν τεράστιο saga για την εποχή του. Η λογική λέει πως τα τευχάκια στα 60s ήταν λίγο πιο μικρά, άρα υπολογίζω σε έναν τόμο υπερμεγέθη περίπου στο μέγεθος του τόμου του Hulk.

 

Πάντως εγώ που έκατσα και έκανα το άθροισμα των τευχών #130-146 έβγαλα περίπου... κρατηθείτε... 436 σελίδες! Άρα κατά πάσα πιθανότητα συνδυάζοντας όλα αυτά που είπατε, μάλλον θα έχουμε έναν τόμο περίπου 196 σελίδων, περίπου στο μέγεθος του Χαλκ και θα περιλαμβάνει με βάση αυτό που είπε ο @TheMetalBat μόνο τα τεύχη με πρωταγωνιστή τον Δόκτωρ Στρέιντζ.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Υπάρχουν online τα Strange Tales για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά.
Έχουν 2 ιστορίες το καθένα, μόνο η 2η είναι με Dr Strange.
Η ιστορία με Dr Strange είναι 10 σελίδες, τουλάχιστον στα 2 πρώτα που είδα(τεύχη #130-131).
Άρα μιλάμε για 170 σελίδες ιστορία σύνολο.

 

Ανεβάζω τις 2 πρώτες σελίδες της ιστορίας να πάρετε μια γεύση :)

RCO020_1468811661.thumb.jpg.01bc5ec23c7ad19dcb30eac5ff635f00.jpg RCO021_1468811661.thumb.jpg.86990c440b21a581245028da9dac7bb8.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

30 λεπτά πριν, kaneda είπε:

Επιτρέψτε μου να προσθέσω και το δίδυμο Κλέρμοντ/Μπερν οι οποίοι κατάφεραν να αναστήσουν κυριολεκτικά την ομάδα των Χ-ΜΕΝ δίνοντας εξαιρετικές ιστορίες, καταφέρνοντας και αυτοί με την σειρά τους να διαχειριστούν μία πλειάδα από διαφορετικούς χαρακτήρες.

 

Πάντως εγώ που έκατσα και έκανα το άθροισμα των τευχών #130-#146 έβγαλα περίπου... κρατηθείτε... 436 σελίδες. Άρα κατά πάσα πιθανότητα συνδυάζοντας όλα αυτά που είπατε, μάλλον θα έχουμε έναν τόμο περίπου 196 σελίδων, περίπου στο μέγεθος του Χαλκ και θα περιλαμβάνει με βάση αυτό που είπε ο @TheMetalBat μόνο τα τεύχη με πρωταγωνιστή τον Ντόκτορ Στρέιντζ.

 

Πολύ σωστό το πρώτο, εγώ μιλούσα περισσότερο για τα 60s, αλλά αν μιλάμε γενικότερα για Marvel, πράγματι το Claremont/Byrne είναι θρυλικό, εμένα μου άρεσε και με το Claremont/Lee. Μακάρι να δούμε ιστορία των X-Men με Claremont/Byrne στη συλλογή, δεν έχω ψάξει αν υπάρχει κάποια. 

 

Το Strange Tales όπως είπε και ο @Laz33 στα 17 τεύχη έχει διαφορετικές ιστορίες, άρα όντως οι σελίδες της Eternity Saga του Doctor Strange θα μπουν από κάθε τεύχος στον τόμο. Υπολογίζω κι εγώ να είναι 170-200.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εννοείται πως θα είναι μόνο του Strange,παρεπιπτόντως το εξώφυλλο στο τόμο είναι το εξώφυλλο του strange tales #146.

 

Πάρτε και ένα  spoiler έτσι γιατί βαριέμαι:

Ο Nick Fury θα είναι στο τόμο του Doctor Strange!!

 

Το λέει και το εξώφυλλο του strange  tales #146:

285458._SX1280_QL80_TTD_.thumb.jpg.938e8673500196d22c6e0c884b883cb1.jpg

 

Καλά όχι είναι άλλη ιστορία με τον Fury :lol:

 

Πάντως ένα ενδιαφέρον πράγμα που βρήκα είναι πως μέρος της ιστορίας του τόμου (στο εξωτερικό) Nick Fury:Agent of S.H.I.E.L.D. είναι στη σειρά Strange Tales. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν έχω απορίες ο Κόναν ο Βάρβαρος και αυτή η κοκκινοσκουφίτσα Σόνια είναι υπερήρωες της Μάρβελ και ποιά είναι αυτή η Σόνια τέλος πάντων ;

έπειτα κάτι διάβασα για duck  εννοείται αυτόν που είναι στο εξώφυλλο  αυτός δεν είναι ο donald /phantom duck και γιατί είναι και αυτός στην συλλογή  επειδή ανήκει στην disney

 

080.jpg

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

32 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Λοιπόν έχω απορίες ο Κόναν ο Βάρβαρος και αυτή η κοκκινοσκουφίτσα Σόνια είναι υπερήρωες της Μάρβελ και ποιά είναι αυτή η Σόνια τέλος πάντων ;

έπειτα κάτι διάβασα για duck  εννοείται αυτόν που είναι στο εξώφυλλο  αυτός δεν είναι ο donald /phantom duck και γιατί είναι και αυτός στην συλλογή  επειδή ανήκει στην disney

 

Η Κόκκινη Σόνια είναι ένας χαρακτήρας που κινείται σχεδόν στα ίδια μοτίβα με τον Κόναν. Στον κόσμο του Sword & Sorcery.

 

Ο Howard the Duck δεν έχει κάποια σχέση με τον Ντόναλντ. Είναι εντελώς διαφορετικός χαρακτήρας.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, nikolas1503 είπε:

Λοιπόν έχω απορίες ο Κόναν ο Βάρβαρος και αυτή η κοκκινοσκουφίτσα Σόνια είναι υπερήρωες της Μάρβελ και ποιά είναι αυτή η Σόνια τέλος πάντων ;

έπειτα κάτι διάβασα για duck  εννοείται αυτόν που είναι στο εξώφυλλο  αυτός δεν είναι ο donald /phantom duck και γιατί είναι και αυτός στην συλλογή  επειδή ανήκει στην disney

 

080.jpg

 

Γ@μ@τη μουν@ρ@ η Κόκκινη Σόνια φίλε....φοβερή!! Βadass!

 

 

O Howard the duck είναι χαρακτήρας της marvel και μοιάζει όντως με τον Donald duck.Τόσο που η disney έκανε μήνυση για την εμφάνισή του.Τώρα που η Disney αγόρασε τη marvel του άλλαξαν την εμφάνιση του:

 

4233495-howard_the_duck_1_cover.thumb.jpg.be2eadd75f116e943452af87daa6d403.jpg

 

Δεν μου αρέσει προσωπικά η νέα του αλλαγμένη εμφάνιση.Επείσης η ιστορία Howard the Duck που είναι στη συλλογή είναι πολύ καλή από όσο λένε οι αναγνώστες.Ίσως η καλύτερη του ως τώρα και είναι το πρώτο κόμικ του χαρακτήρα.

 

Πάντως ότι είναι πάπια δεν χρειάζεται να είναι από disney :lol:

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Πάντως ότι είναι πάπια δεν χρειάζεται να είναι από disney 

 

Ναι, αλλά αυτά είναι τα καλύτερα! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Ναι, αλλά αυτά είναι τα καλύτερα! :lol:

 

 

:beer:

 

Ο Daffy Duck διαφωνεί! :lol:

 

2104170614_.png.3f82d4be36c1b5eac1cdc71c2c04a3d5.png

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω για την Κοκκινη Σονια θυμαμαι την επικοτεραστια μεταφραση στο τιτλο της ταινιας του 1985 απο "Red Sonja" σε "Καλιντορ ο Μονομαχος"!!!!!  Γιατι προφανως απο τοτε κανεις δεν ηξερε την Σονια ενω ολοι ξερανε τον Καλιντορ!!! 

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

10 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Εγω για την Κοκκινη Σονια θυμαμαι την επικοτεραστια μεταφραση στο τιτλο της ταινιας του 1985 απο "Red Sonja" σε "Καλιντορ ο Μονομαχος"!!!!!  Γιατι προφανως απο τοτε κανεις δεν ηξερε την Σονια ενω ολοι ξερανε τον Καλιντορ!!! 

 

 

Πως και δεν το είχανε έτσι;

 

""  Μία Σόνια μα τι Σόνια ""

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.