Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μίλησα για αποκλειστικότητα, μίλησα για συμφωνία καταρχάς με όρους και κατα δεύτερον για στρατηγική του να εκδώσει κάτι νέο vs κάτι ήδη υπάρχων και πόσο συμφέρει. (Το γράφω στο απο κάτω πόστ, μπορεί να το αγνόησες). Εσύ είσαι σίγουρος ότι μπορεί να το κάνει και θα το κάνει και όλα τα άλλα όπως είπες είναι σκοπιμότητες κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@sarkas Και ποιος σου είπε ότι όλοι έχουν αγοράσει όλους τους τόμους της από την Οξείδωση? Μπορεί 10 να τους έχουν και 100 να μην τους έχουν και προτιμούν να δώσουν λιγότερα χρήματα τώρα που είναι ευκαιρία. Το αν κυκλοφορήσουν από την hachette  οι συγκεκριμένες ιστοριες είναι το θέμα μας και θα πρέπει να κυκλοφορήσουν γιατί δεν θα έχει νόημα να λέγεται η συλλογή MARVELS GRATEST GRSPHIC  NOVELS αυτό που λέω είναι ας είμαστε θετικοί ότι θα κυκλοφορήσουν και να είμαστε χαρούμενοι για αυτό (όσοι μπορούν).Αυτά.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

 Οπως λες να ειμαστε θετικοι εγω  λεω να ειμαστε σουπερ θετικοι οτι οξυ θα βγαλει τομους της hachette στα 3 ευρο .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχάς βλέπω ότι τελικά εσύ έχεις κόλλημα με την άλλη εταιρία (γιαυτό δεν άλλαξες και το όνομα;)  και όχι όσοι θεωρούν ότι δεν θα δουν άμεσα ίδιες ιστορίες και από τις 2.
Ξαναλέω κάνουμε όλοι εικασίες και λέμε απλά τις απόψεις μας.

Μη λες πράγματα που δεν είπα. Μείνε σε αυτά που γράφεις εσύ. 
Προφανώς δε γνωρίζω πόσοι έχουν αγοράσει τα μεν και πόσοι θα αγοράσουν αν βγουν τα δέ.

Λέω απλά και ξεκάθαρα ότι τάσσομαι υπέρ των νέων ιστοριών και μεταφράσεων γιατι υποστηρίζω όσο περισσότερο μπορώ τα κόμικς καθεαυτά και όχι αν τα εξωφυλλα ειναι σκληρόδετα. Με νοιάζει το περιεχόμενο. Δεν ξέρω πως αλλιως να στο εξηγήσω. Και όσον αφορά τα χρήματα που πράγματι οι τιμές της Οξύ ειναι τσουχτερές , θα πω απλά και πάλι ότι εγώ σαν sarkas το βλέπω ως 4 βδομάδες να περιμένω στο περίπτερο για τον επόμενο τόμο της Hachette. Ενα 20αρικάκι δηλαδή = 4 βδομάδες. Μόνο που τώρα υπάρχει ήδη στο βιβλιοπωλείο και μπορώ να πάω να το αγοράσω ανα πάσα στιγμή και όχι στην αναμονή.
Και έτσι ευελπιστώ να έχω συνέχεια μονο καινούριες ιστορίες. 


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κάπου είχε πάρει το αυτί μου ότι στην Ιταλία έχουν αυξηθεί πολύ οι πωλήσεις εφημερίδων αφού ο κόσμος μένει μέσα.

Ίσως λοιπόν να μην έχουμε άσχημα νέα για την αγαπημένη μας συνήθεια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@BATNICK Αυτό που είπα περί "κακίας" όπως λες κάποιον στηρίζεται σε ένα post που ένα μέλος ξεκάθαρα το ανέφερε τότε στο βασικό post για τη συλλογή. Δεν ξέρω αν το κατάλαβες και εγώ τη γνώμη μου λέω.:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για να λυθεί η απορία μία λύση υπάρχει, mail στον Τσέλιο  ΤΩΡΑ!!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

7 λεπτά πριν, hudson είπε:

Για να λυθεί η απορία μία λύση υπάρχει, mail στον Τσέλιο  ΤΩΡΑ!!! :)

"Φίλε Χρήστο την καλησπέρα μου. Να σε ρωτήσω ρε συ, κάνε μια παληκαριά γιατί έχουμε μια διαφωνία εδώ στο φόρουμ και στείλε μου σε pdf την συμφωνία που έχετε εκεί η Hachette με την Αnubis για τα δικαιώματα, να δούμε τι γράφει για ΟΞΥ. Ευχαριστώ πολύ και να πλένεις τα χέρια σου συχνά, μέρες που είναι". 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν είναι θέμα αποκλειστικοτητας αλλά θέμα πωλήσεων. 

Αν αρχίσουν να τυπώνουν τους τίτλους της Οξύ θα πέσουν κατακορυφα, το ίδιο ισχύει και αν το παρακάνουν με τις επανεκδόσεις της anubis, γιατί οι περισσότεροι εδώ τα έχουμε ήδη. 

Εγω πχ παίρνω 3 τόμους κάθε φορά για μένα και 2 φίλους μου. 

Αν ο επόμενος τίτλος είναι το Τελευταίο κυνήγι του Κρειβεν ή το Marvels εκείνη την Παρασκευή δε θα πάρω κανέναν τόμο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

"Φίλε Χρήστο την καλησπέρα μου. Να σε ρωτήσω ρε συ, κάνε μια παληκαριά γιατί έχουμε μια διαφωνία εδώ στο φόρουμ και στείλε μου σε pdf την συμφωνία που έχετε εκεί η Hachette με την Αnubis για τα δικαιώματα, να δούμε τι γράφει για ΟΞΥ. Ευχαριστώ πολύ και να πλένεις τα χέρια σου συχνά, μέρες που είναι". 

Τώρα όντως το έστειλες αυτό 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

χαχαχαχα όχι ρε συ, τρολάρει ο τσακλίνος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

50 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

@sarkas Χειροπιαστό?! Δηλαδή θέλεις να σου δώσω τη συμφωνία της hachette με την MARVEL? Όχι φίλε δεν έχω τέτοια στοιχεία. Αλλά όπως εσύ πιστεύεις ότι μια ελληνική εταιρεία έχει δικαίωμα αποκλιστικοτητας έτσι και εγώ πιστεύω ότι μια διεθνής εταιρεία που από πολλά   χρονιά κυκλοφορεί στον κοσμο τις καλύτερες συγκεκριμενες ιστορίες έχει τα ίδια δικαιώματα.

Καταρχάς κανείς μας δεν ξέρει τι συμφωνίες έχουν παίξει. Το ότι η Hachette είναι μεγαλύτερη εταιρία δεν σημαίνει αυτόματα ότι μπορεί να καπελώσει έτσι απλά οποιαδήποτε τοπική συμφωνία έχει γίνει για δικαιώματα. Αν δεις σε κάθε χώρα προσαρμόζει τα τεύχη που εκδίδονται, ανάλογα τις δυνατότητες προφανώς. Αλλιώς θα ήταν μια στάνταρ 60άδα παντού. 

 

Κατά δεύτερον, δεν μιλάμε μόνο για την ΟΞΥ, αλλά από πίσω της μην ξεχνάμε υπάρχει και μια τεράστια αλυσίδα καταστημάτων που λέγεται Public, η οποία χρόνια τώρα έχει τις ιστορίες της Οξύ και τις μοστράρει ως "αποκλειστικά στα Public". Mάλιστα, στην αρχή που δεν είχε γίνει η συμφωνία αυτή, το κόμικ "Doctor Strange: Ο Όρκος" είχε κυκλοφορήσει σε άλλα βιβλιοπωλεία τύπου Πρωτοπορία κανονικά και τώρα εμφανίζεται ως εξαντλημένο. Αντίστοιχα, τα κόμικ αυτά που εμφανίζονται ως Αποκλειστικά στα Public, δεν μπορείς να τα παραγγείλεις καν από την ίδια την ιστοσελίδα της ΟΞΥ, τα εμφανίζει κι εκεί ως εξαντλημένα γιατί δεν πρόκειται για αγορά μέσω καταστήματος Public. Θεωρείς λοιπόν ότι μια τέτοια συμφωνία μπορεί τόσο εύκολα να επιστρέψει να βγουν από άλλη εκδοτική οι ίδιες ιστορίες στα περίπτερα ; 

 

Εκτός αυτού, όπως είπαν και παραπάνω πρόκειται για έκδοση που απευθύνεται σε μεγάλο βαθμό σε "καμμένους" του είδους, σε συλλέκτες, σε χρόνιους λάτρεις των κόμικ που έχουν τέτοιες εκδόσεις με το που βγουν. Όντως μπορεί να δελέαζε η χαμηλότερη τιμή κάποιους λιγότερο παθιασμένους αναγνώστες που δεν είχαν πλησιάσει ΟΞΥ λόγω τιμών, αλλά θα αποξένωνε άλλους που ήδη τα έχουν αγοράσει πρόσφατα. Όπως είδαμε ακόμα και οι επανεκδόσεις Anubis ήταν προσεκτικά διαλεγμένες και μάλιστα εξαντλημένες χρόνια.

 

Τέλος, ας μιλήσουμε και πάλι με στοιχεία. Ξαναλέω σε όλες τις συλλογές εξωτερικού μέσα στην 20άδα υπήρχαν τα "Dark Phoenix" και "Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν". Λες στην χώρα μας να τα κράτησαν για έκπληξη και να μην οφείλεται η απουσία τους στο ότι εκδόθηκαν πρόσφατα από την ΟΞΥ; Αντίστοιχα, σε μήνυμα σε μέιλ μας απάντησαν ότι δεν προβλέπεται ιστορία με Black Panther, ενός δηλαδή αρκετά δημοφιλούς ήρωα λόγω των ταινιών της Marvel, στους ήρωες των οποίων δίνεται ιδιαίτερο βάρος στην χώρα μας (είδαμε από πολύ νωρίς Deadpool, Guardians of the Galaxy, Doctor Strange). Παρόλα αυτά, στην συλλογή του εξωτερικού μόλις στο τεύχος 50, υπάρχει ιστορία Πάνθηρα. Μάντεψε όμως. Πρόκειται για το "Ποιος είναι ο Μαύρος Πάνθηρας" που έχει εκδοθεί από την ΟΞΥ. Λες λοιπόν και αυτού η απουσία να 'ναι τυχαία παρά τα υπόλοιπα δεδομένα;

 

Μακάρι να αποδειχθώ λάθος και να εκδοθούν οι ιστορίες φθηνότερα για όλους. Δεν στα λέω όλα αυτά από αρνητικότητα, ούτε γιατί θα ζηλέψω αν πάρεις τον Κρέιβεν 5 ευρώ λιγότερα από μένα, απλά προσπαθώ να 'μαι συγκρατημένος και ρεαλιστής. Μάλιστα, πολύ σύντομα θα έχουμε μια ακόμη τρανή απόδειξη για το αν έχουν δικαιοδοσία να εκδόσουν ιστορία για την οποία μέχρι πρότινος είχε δικαιώματα η ΟΞΥ. Στον τόμο 16 γνωρίζουμε ότι θα δούμε ιστορία Strange. Έχουμε 3 επιλογές λοιπόν:

Α) Να μπει η ιστορία της ΟΞΥ "Doctor Strange: Ο Όρκος" που είναι η πρώτη ιστορία που αφιερώθηκε στον ήρωα στην συλλογή του εξωτερικού.

Β) Να μπει κάποια ιστορία 60s που είναι αρκετά παλιά για τα δεδομένα που έχουμε ως τώρα

Γ) Να μπει η ιστορία "The Way of the Weird" που στο εξωτερικό βγήκε στο μακρινό νούμερο 153, ενώ ως τώρα η πιο πρόσφατη έκδοση που έκαναν εδώ ήταν του 121 του εξωτερικού με Guardians.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αν γίνει το Β ή το πιο πιθανότερο για μένα, το Γ, θα μιλάμε για άλλη μια περίπτωση εμφανούς αποφυγής της έκδοσης κάποιας ιστορίας ΟΞΥ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όπως το βλέπω εγώ, ναι μεν ο ισχυρός πόλος της συμφωνίας Έλληνα εκδότη-Marvel είναι η Marvel αλλά για να γίνει η συμφωνία θα πρέπει και ο Έλληνας να έχει τα περιθώρια να βγάλει κάποιο κέρδος. Δεν είναι δυνατόν να εκδόσει η Οξύ κάτι που να μην μπορεί να το εκμεταλλευτεί για εύλογο χρονικό διάστημα και δεν μπορεί η Marvel να της την φέρει γιατί γίνεται αναξιόπιστος εταίρος και μειώνει τις πιθανότητές της για μελλοντικές συμφωνίες. Ίσως οι όροι της Marvel να είναι σκληροί ή αυστηροί, δεν μπορεί όμως να δρα αυθαίρετα. Η Οξύ προφανώς δεν μπορεί να έχει τα δικαιώματα των ιστοριών άπειρον ή έως εξαντλήσεως των αποθεμάτων αλλά δεν είναι δυνατόν τα δικαιώματα των ιστοριών που έχει εκδώσει μια εταιρία να ξαναγοραστούν πριν περάσουν 2-3 χρόνια από την προηγούμενη παραχώρηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είστε σαδιστές,σας αρέσει να μου καφώνετε το μαχαίρι βαθύτερα στη καρδιά....Ξέροντας  πως το Kraven's Last Hunt και το Dark Phoenix δεν θα βγουν στη συλλογή.... :sad1::lol:

 

Αλλά έχω  μια απορία,αν η συλλογή είχε μια ιστορία  μοναδική για την Ελλάδα σε τόμο που δεν υπάρχει αλλού.Δηλαδή ένα country exclusive.Ποια πιστεύετε πως θα ήταν; Ή ποιου χαρακτήρα/ομάδας ιστορία θα ήταν;

 

Έχοντας κατά νου ποιος είναι ο αγαπημένος χαρακτήρας marvel της Ελλάδας (ιστορία με περισσότερες πωλήσεις κόμικ,ποιος χαρακτήρας έχει τις περισσότερες ιστορίες μεταφρασμένες στα Ελληνικά,ποιος είναι ο διασημότερος στην Ελλάδα κλπ).

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, TheMetalBat είπε:

Έχοντας κατά νου ποιος είναι ο αγαπημένος χαρακτήρας marvel της Ελλάδας (ιστορία με περισσότερες πωλήσεις κόμικ,ποιος χαρακτήρας έχει τις περισσότερες ιστορίες μεταφρασμένες στα Ελληνικά,ποιος είναι ο διασημότερος στην Ελλάδα κλπ).

Νομίζω παντού ο δημοφιλέστερος ήρωας της Marvel είναι ο Σπάιντερμαν. Παρόλα αυτά μιας και η Ηλέκτρα είναι ελληνίδα, μάλλον εκεί θα πόνταρα για country exclusive.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

14 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Νομίζω παντού ο δημοφιλέστερος ήρωας της Marvel είναι ο Σπάιντερμαν. Παρόλα αυτά μιας και η Ηλέκτρα είναι ελληνίδα, μάλλον εκεί θα πόνταρα για country exclusive.

 

Να σου πω την αλήθεια,καθόλου άσχημη ιδέα.Εκτός από τα τευχάκια Daredevil #174 - 181 και Daredevil #168 επειδή είναι ήδη στην Marvel's Mightiest Heroes συλλογή (ή και αυτά μαζί δεν ξέρω).Ποια ιστορία της θα ήταν ωραία για τόμο της συλλογής;

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

17 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Να σου πω την αλήθεια,καθόλου άσχημη ιδέα.Εκτός από τα τευχάκια Daredevil #174 - 181 και Daredevil #168 επειδή είναι ήδη στην Marvel's Mightiest Heroes συλλογή (ή και αυτά μαζί δεν ξέρω).Ποια ιστορία της θα ήταν ωραία για τόμο της συλλογής;

https://www.goodreads.com/book/show/304896.The_Elektra_Saga

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

14 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

 

Ωραίο φαίνεται από ότι βλέπω!

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πράγματι, θα ήταν πολύ καλή επιλογή το The Elektra Saga, οι Miller-Janson μετά το Daredevil έδειξαν πως μπορούν να γράψουν και για την Elektra καλές ιστορίες. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε πέραση στο κοινό ένας τέτοιος τόμος, αλλά θα ήθελα να το δω. 

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο @Tsaklas ότι παντού και λογικά και στην Ελλάδα δημοφιλέστερος ήρωας της Marvel είναι ο Spider-Man, όπως και θα πω συγχαρητήρια για το εκτεταμένο ποστ λίγο πιο πάνω περί Hachette-Οξύ, είναι κυριολεκτικά όσα θα έγραφα κι εγώ. Στηρίξτε καλές εκδοτικές προσπάθειες και διαβάστε καλά κόμικ ανεξαρτήτως εκδότη.

 

Τέλος μιας και έχουμε δώσει προβλέψεις για 20άδα, λέτε να δούμε σύντομα ή γενικά Captain Britain; Εκτός αυτού πιστεύω πως σίγουρα θα δούμε σύντομα τις συνέχειες των X-Men και F4 και παραθέτω και εκτός του Dangerous που ανέφερα, παραθέτω μερικούς τίτλους ακόμα από την πρώτη 35άδα της συλλογής που θα ήθελα πολύ να δω (ναι είμαι Spidey fanboy, που το καταλάβατε; :) )

 

68033bdd-c0a2-4c98-8fbe-8114874e052f.thumb.jpg.411c88989235b17e4f8a9696c2013d26.jpg  91F65PvoLYL.thumb.jpg.e863610477c6f01f2186db24aa8a6f42.jpg  image_a592ce76-dad2-4e1e-9e8e-a88cf8cad510_grande.thumb.jpg.36d43c8933a891903b43a12d27b0359e.jpg  395272978_41M4MEAlyvL._SX331_BO1204203200_.thumb.jpg.98715a24fa2eb1f374169bdacbbe7095.jpg  1ab1b501-45fb-4d63-81db-412a1ba23b57.thumb.jpg.e7feb4c6fca1f7095df1a844b62d0790.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το κοίταξα λίγο περισσότερο και μοιάζει πολύ με τα Daredevil #168,#174 - 181.

 

Edit:Τα οποία είναι στη Marvel's Mightiest Heroes,με ενοχλεί λες και αυτή η συλλογή θα έρθει εδώ κάποτε ξέρω 'γω.Ναι,σκέφτομαι πολύ παραπέρα και θετικά....

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

9 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Πράγματι, θα ήταν πολύ καλή επιλογή το The Elektra Saga, οι Miller-Janson μετά το Daredevil έδειξαν πως μπορούν να γράψουν και για την Elektra καλές ιστορίες. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε πέραση στο κοινό ένας τέτοιος τόμος, αλλά θα ήθελα να το δω. 

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο @Tsaklas ότι παντού και λογικά και στην Ελλάδα δημοφιλέστερος ήρωας της Marvel είναι ο Spider-Man, όπως και θα πω συγχαρητήρια για το εκτεταμένο ποστ λίγο πιο πάνω περί Hachette-Οξύ, είναι κυριολεκτικά όσα θα έγραφα κι εγώ. Στηρίξτε καλές εκδοτικές προσπάθειες και διαβάστε καλά κόμικ ανεξαρτήτως εκδότη.

 

Τέλος μιας και έχουμε δώσει προβλέψεις για 20άδα, λέτε να δούμε σύντομα ή γενικά Captain Britain; Εκτός αυτού πιστεύω πως σίγουρα θα δούμε σύντομα τις συνέχειες των X-Men και F4 και παραθέτω και εκτός του Dangerous που ανέφερα, παραθέτω μερικούς τίτλους ακόμα από την πρώτη 35άδα της συλλογής που θα ήθελα πολύ να δω (ναι είμαι Spidey fanboy, που το καταλάβατε; :) )

 

68033bdd-c0a2-4c98-8fbe-8114874e052f.thumb.jpg.411c88989235b17e4f8a9696c2013d26.jpg  91F65PvoLYL.thumb.jpg.e863610477c6f01f2186db24aa8a6f42.jpg  image_a592ce76-dad2-4e1e-9e8e-a88cf8cad510_grande.thumb.jpg.36d43c8933a891903b43a12d27b0359e.jpg  395272978_41M4MEAlyvL._SX331_BO1204203200_.thumb.jpg.98715a24fa2eb1f374169bdacbbe7095.jpg  1ab1b501-45fb-4d63-81db-412a1ba23b57.thumb.jpg.e7feb4c6fca1f7095df1a844b62d0790.jpg

Χλωμό το βλέπω για Captain Britain αλλά ποτέ μην λες ποτέ. Ούτε She-Hulk περίμενα και ξαφνικά εμφανίστηκε. Οι συνέχειες των X-Men και F4 όντως θα μπουν σίγουρα, αφού το 2ο λέει συνεχίζεται και το 1ο νομίζω μας το επιβεβαίωσαν σε μέιλ, αλλά είπαν θα αργήσει. Ultimate Spider-Man επίσης έχει επιβεβαιωθεί και θεωρώ θα 'ναι ο επόμενος τόμος Spidey. Το Blue μακάρι να μπει σύντομα γιατί λατρεύω Loeb/Sale. Disassembled μάλλον δεν είναι στα σχέδιά τους αφού το είπαν στην περίληψη του Break Out αλλά δεν θα το απέκλεια και τελείως. Demon in a Bottle επίσης μακάρι να βγει. 

 

Εγώ προβλέπω η 20άδα να κλείσει ως εξής:

17. Planet Hulk (Part 1)

18. Marvel Zombies

19. Punisher: Welcome Back Frank (Part 1)

20. Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

Χλωμό το βλέπω για Captain Britain αλλά ποτέ μην λες ποτέ. Ούτε She-Hulk περίμενα και ξαφνικά εμφανίστηκε. Οι συνέχειες των X-Men και F4 όντως θα μπουν σίγουρα, αφού το 2ο λέει συνεχίζεται και το 1ο νομίζω μας το επιβεβαίωσαν σε μέιλ, αλλά είπαν θα αργήσει. Ultimate Spider-Man επίσης έχει επιβεβαιωθεί και θεωρώ θα 'ναι ο επόμενος τόμος Spidey. Το Blue μακάρι να μπει σύντομα γιατί λατρεύω Loeb/Sale. Disassembled μάλλον δεν είναι στα σχέδιά τους αφού το είπαν στην περίληψη του Break Out αλλά δεν θα το απέκλεια και τελείως. Demon in a Bottle επίσης μακάρι να βγει. 

 

Εγώ προβλέπω η 20άδα να κλείσει ως εξής:

17. Planet Hulk (Part 1)

18. Marvel Zombies

19. Punisher: Welcome Back Frank (Part 1)

20. Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility

 

 

To Captain Britain το βασίζω περισσότερο στο ότι στην αρχή της συλλογής αναγραφόταν το όνομα του Alan Moore, οπότε το μυαλό μου πήγε σε Captain Britain. Από Ultimate Spider-Man κι εγώ το Power and Responsibiility πιστεύω θα είναι ο τίτλος, για Blue όσο ζούμε, ελπίζουμε :) Κρίμα να μη βγει το Disassembled, Demon in a Bottle λογικά θα είναι η 2η ιστορία Iron Man όπως στο εξωτερικό και αποκλείεται η 60άδα να μην έχει δεύτερη ιστορία Iron Man. Για την 20άδα κι εγώ παρόμοια πρόβλεψη έχω, ίσως το 18 είναι το Marvels ή κάποιο τεύχος με ομάδα, ίσως το πρώτο μέρος του Avengers Forever ή το X-Men: Dangerous.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Επισημη απαντηση απο οξυ στο ερωτημα αν θα βγουν τομοι απο την hachette που εχει τα δηκαιωματα η οξυ

Γειά σας,

Για όσο καιρό τα δικαιώματα είναι δικά μας, όχι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ξέχασα να το αναφέρω χθες,αλλά πιστεύω συσχετίζεται με τη συλλογή.Έβλεπα χθες Σαββατοκύριακο με το Νίκο Μάνεση και έλεγε πως η Ιταλία χρησιμοποιεί και θα χρησιμοποιηθεί μέσα έξω αεροπλάνα/πλοία.Αλλά όχι επιβατικά με ανθρωπους,αλλά εμπορικά με προϊόντα και αυτά με αυστηρά μέτρα ασφαλείας και έλεγχο.Οπότε ένα κάπως θετικό για την ώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, spitermak είπε:

Επισημη απαντηση απο οξυ στο ερωτημα αν θα βγουν τομοι απο την hachette που εχει τα δηκαιωματα η οξυ

Γειά σας,

Για όσο καιρό τα δικαιώματα είναι δικά μας, όχι...

Ναι αλλά ο καιρός περνάει και μάλιστα γρήγορα όποτε μπορεί να μην δούμε πρόσφατες ιστορίες που έχει εκδοση η οξυ και κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία πιο παλιές όμως που πλέον μπορεί να μην έχουν τα δικαιώματα θα μπορούσαμε να τις δούμε στην συλλογή πότε δεν ξέρεις Τέλος πάντων ότι και να βάλουν αυτό που μετράει περισσότερο είναι μια ωραία ιστορία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Ξέχασα να το αναφέρω χθες,αλλά πιστεύω συσχετίζεται με τη συλλογή.Έβλεπα χθες Σαββατοκύριακο με το Νίκο Μάνεση και έλεγε πως η Ιταλία χρησιμοποιεί και θα χρησιμοποιηθεί μέσα έξω αεροπλάνα/πλοία.Αλλά όχι επιβατικά με ανθρωπους,αλλά εμπορικά με προϊόντα και αυτά με αυστηρά μέτρα ασφαλείας και έλεγχο.Οπότε ένα κάπως θετικό για την ώρα.

 

Πολύ καλό νέο αυτό και να προσθέσω ότι επειδή δουλεύω σε εταιρεία που κάνει εξαγωγές και έχουμε πελάτες στην Ιταλία, ενημερωθήκαμε από τους μεταφορείς μας ότι εκτός εμπορικών αεροπλάνων και πλοίων, υπάρχει plan b και τις οδικές μεταφορές δηλαδή δρομολόγια από βόρεια Ιταλία που περνάνε από άλλους δρόμους, δηλαδή μέσα από άλλες χώρες με λίγα κρούσματα. 

 

Τώρα για τίτλους του Οξύ, λογική βρίσκω την απάντηση του εκδοτικού. Και να τελειώσουν τα δικαιώματα (που γενικά είναι μεγάλης διάρκειας, αλλά έστω λέμε) θα γίνει προς το τέλος της συλλογής. Πάντως όταν το Οξύ ανακοίνωσε τους πρώτους τίτλους Marvel υπήρχε, αν θυμάμαι καλά, ένας τίτλος Thor που είχε βγει από Anubis πολλά χρόνια πριν. Λόγω του ότι ειπώθηκε από το κοινό το ότι καλό θα ήταν να αλλάξουν τίτλο, γιατί πολλοί το είχαν ήδη, πράγματι αυτός άλλαξε. Και μιλάμε για έναν τίτλο Thor, όχι για κλασικές ιστορίες τύπου Craven και Dark Phoenix που οι περισσότεροι τις έχουν στη συλλογή τους. Αν θυμάται κάποιος και η Hachette στους πρώτους τίτλους είχε μία γκρίνια γιατί πχ το Extremis ήταν εξαντλημένο της Anubis ή κάποιες ιστορίες τις είχε βγάλει η Modern Times. Εμένα που το έψαχνα το Extremis με βόλεψε, αλλά άλλους που το είχαν διαβάσει, δεν το αγοράσανε. Άρα από τη στιγμή που λέμε ότι τα τιράζ μάλλον μικραίνουν, οι διαθέσιμοι τόμοι ανά κανάλι διανομής είναι λιγότεροι κτλ, δεν τους συμφέρει να βγει μία ιστορία που έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και χωρίς να έχει ήδη εξαντληθεί, γιατί πολύ απλά μεγάλο μέρος του περιορισμένου αναγνωστικού κοινού θα την έχει ήδη αγοράσει. Οπότε λογικό να αφιερώνεται σε κλασικές ιστορίες που δεν έχουμε ξαναδεί στα ελληνικά και καλό φυσικά για εμάς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στη διάρκεια της σύσκεψης αποφασίστηκαν:

- Η διακοπή και της ακτοπλοϊκής μεταφοράς από και προς Ιταλία για επιβάτες. Συνεχίζεται η μεταφορά εμπορευμάτων.                                                                                                                                                            Άρα δε θα έχουμε θέμα με τη κίνηση της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να ρωτήσω ιστορία με τον Miles Morales έχει βγάλει η οξυ πρόσφατα για να ξέρουμε αν υπάρχει πιθανότητα να τον δούμε στην συλλογή η την spider gwen δεν ξέρω βέβαια πόσο δημοφιλείς είναι αυτοί οι ήρωες και το λέω γιατί είδαμε την she hulk που δεν ήξερα ότι και αυτή είναι δημοφιλής 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Να ρωτήσω ιστορία με τον Miles Morales έχει βγάλει η οξυ πρόσφατα για να ξέρουμε αν υπάρχει πιθανότητα να τον δούμε στην συλλογή η την spider gwen δεν ξέρω βέβαια πόσο δημοφιλείς είναι αυτοί οι ήρωες και το λέω γιατί είδαμε την she hulk που δεν ήξερα ότι και αυτή είναι δημοφιλής 

Δεν θυμάμαι να έχει βγάλει η ΟΞΥ κάποια ιστορία των παραπάνω ηρώων. Βέβαια δεν αρκεί να μην την έχει βγάλει η ΟΞΥ, πρέπει και να συμπεριλαμβάνεται στην αγγλική έκδοση της συλλογής. Είσαι τύχερος, γιατί υπάρχουν ιστορίες και των 2 στην ξένη συλλογή. Συγκεκριμένα το 114 έχει την ιστορία Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales? που εγώ θεωρώ μπορεί και να δούμε στη χώρα μας, ενώ οι ξένοι τόμοι 144 και 158 έχουν ιστορίες της Spider-Gwen. Γι'αυτούς να πω την αλήθεια δεν είμαι τόσο αισιόδοξος ότι θα συμπεριληφθούν στην 60άδα μας, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Να ρωτήσω ιστορία με τον Miles Morales έχει βγάλει η οξυ πρόσφατα για να ξέρουμε αν υπάρχει πιθανότητα να τον δούμε στην συλλογή η την spider gwen δεν ξέρω βέβαια πόσο δημοφιλείς είναι αυτοί οι ήρωες και το λέω γιατί είδαμε την she hulk που δεν ήξερα ότι και αυτή είναι δημοφιλής 

 

Όχι, η Οξύ δεν έχει βγάλει ιστορία με τον Miles Morales, η Anubis έβγαλε πρόσφατα το Spider-Verse που συμπεριλαμβάνει τον ήρωα και πιο παλιά το δεύτερο Secret Wars που είχε ένα ρόλο ο ήρωας.

 

Πάντως επειδή ο Miles Morales ήταν ο δεύτερος Spider-Man στο Ultimate Universe της Marvel, έψαξα λίγο τόμους της Hachette με το Ultimate σύμπαν. Το Power and Responsibility που αναφέρουμε πιο πάνω και είναι πιθανό να βγει είναι σε αυτό το σύμπαν, αλλά είναι ιστορία του Peter Parker. Αρκετά πιο κάτω βρίσκουμε το Death of Spider-Man που απ' όσο γνωρίζω είναι το τέλος του Peter Parker στο Ultimate σύμπαν και στο 114ο τεύχος έχουμε το Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales? που αν δεν κάνω λάθος είναι η εισαγωγή του χαρακτήρα. Για να πω την αλήθεια θα ήθελα να δω και τις 3 ιστορίες στην 60άδα αν και κάπως δύσκολο. Μακάρι όμως να δούμε Miles Morales!

 

Edit: @Tsaklas πραγματικά πρέπει να πατήσαμε μαζί το κουμπί της δημοσίευσης, εμφανίστηκε το ποστ σου ταυτόχρονα με το δικό μου :lol:

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.