Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου 'χουν λείψει ήδη οι συνοδευτικές αυτές καρτέλες... Φαίνεται πιο φτωχή η έκδοση χωρίς αυτές. Βλέπω όλες τις εκδόσεις κάθε βδομάδα/μήνα με τα ορυκτά, τα χαρτονομίσματα κτλ., παίρνω εγώ το "σκέτο" μου και αποχωρώ... :(  Σημασία έχει να κυκλοφορεί βέβαια! :yes:   Πολύ κακό αυτό με το αυτοκόλλητο... Εμένα πάντως βγήκε αμέσως από μόνο του, μόλις έβγαλα τη ζελατίνα. Βλέπω όμως ένα ίχνος "υγρού" στο πίσω μέρος στο χαρτάκι, το οποίο δείχνει το άσπρο κάπως θαμπό. Το έντυπο δεν έχει ίχνος πάνω του, βέβαια! Να είναι η κόλλα και έχει ξεραθεί/δεν έπιασε; Αναφέρομαι στο Wolverine και το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε έναν κολλητό που το αγοράσε από άλλο περίπτερο. Δεν είχε ίχνος κόλλας! Το τελευταίο το πήρα πριν λίγες ώρες αλλά δεν το άνοιξα ακόμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αγοραστηκε και απο μενα ο 14ος τομος πριν λιγο και χαρηκα που τον ξαναβρηκα στο ψιλικατζιδικο μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αγοράστηκε και από εμένα σήμερα ενώ κανονικά το παίρνω Σάββατο για να μην έχω καμία ιστορία αύριο και έχουμε κλειστά καταστήματα αν και τα ψιλικατζίδικα λογικά θα παραμείνουν ανοιχτά.

Επίσης ελπίζω η επόμενη κυκλοφορία να γίνει κανονικά και να μην έχουμε κάποιο θέμα από τα μέτρα που λήφθηκαν για τον ιό. Δεν νομίζω να επηρεαστούν οι διανομές των εντύπων.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Το Heart of the Atom είναι αρκετά παλιό, 70s ιστορία, οπότε δεν νομίζω να ποντάρουν σ'αυτό. Το Scorched Earth πάλι δε μου γεμίζει καθόλου το μάτι... Ελπίζω κι εύχομαι να έχουμε να κάνουμε με το Planet Hulk, αν και το έχω ήδη στα αγγλικά, αξίζει να υπάρχει στα ελληνικά. 

 

Με το Χαλκ πάντως, γνωρίζουμε αισίως τα 17 πρώτα τεύχη της συλλογής. Φαντάζομαι μέσα στην 20άδα θα δούμε άλλον έναν Σπάιντερμαν σίγουρα, τι λέτε να ναι τα 18,19; Ποντάρω ένα να 'ναι X-Men. 

το Planet Hulk δεν εiχε γίνει παιδική ταινία αν δεν κάνω λάθος και εγώ πιστεύω το 20 είναι spinterman ίσως Miles Morales h spider verse και ο venom παίζει είναι δημοφιλής σαν τον hulk και το spiderman 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ενός λεπτού σιγή για εμάς που αγοράζουμε ακόμα και τους τόμους που δεν μας ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, για την ράχη και μόνο..:pray:

 

Αν βγει αργότερα και η σειρά graphic novels της dc (αν και δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο), θα αγοράζω επιλεκτικά εκεί πέρα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 ώρες πριν, budd είπε:

Αγοράστηκε και από εμένα σήμερα ενώ κανονικά το παίρνω Σάββατο για να μην έχω καμία ιστορία αύριο και έχουμε κλειστά καταστήματα αν και τα ψιλικατζίδικα λογικά θα παραμείνουν ανοιχτά.

Επίσης ελπίζω η επόμενη κυκλοφορία να γίνει κανονικά και να μην έχουμε κάποιο θέμα από τα μέτρα που λήυθηκαν για τον ιό. Δεν νομίζω να επηρεαστούν οι διανομές των εντύπων.

Κι'όμως μπορεί να επηρεαστούν,ήδη οι διανομείς περιορίζουν τα δρομολόγια τους με αποτέλεσμα τα έντυπα να φθάνουν πιό αργά στα περίπτερα,ενώ ο σύλλογος περιπτεριούχων προσανατολίζεται σε κλείσιμο των περπτέρων ανεξαρτήτως κυβερνητικής απόφασης ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορεί όποιος θέλει να ανοίξει αυτόνομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 8/3/2020 στο 10:41 ΜΜ, nikolas12 είπε:

 

Χμ μυστήρια πράγματα, αν και για την εισαγωγή βασιζόμαστε σε ένα σχόλιο στο Facebook. Σε update αναφέρει ότι έρχονται 2 εβδομάδες πριν την κυκλοφορία από Ιταλία, άρα βγάζει νόημα να εκτυπώνονται Ρουμανία να πηγαίνουν στη Hachette στην Ιταλία και από εκεί να έρχονται στην Ελλάδα για να γίνει η διανομή.

Με την Ιταλία σε καραντίνα χλωμό το μέλλον των επόμενων τόμων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

15 λεπτά πριν, akouw είπε:

Με την Ιταλία σε καραντίνα χλωμό το μέλλον των επόμενων τόμων.

 

Δυστυχώς ισχύει αυτό. Ένας θείος με εισαγωγές-εξαγωγές προϊόντων από Ιταλία μου είπε ότι συνεχίζουν κανονικά πάντως, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. 

 

Επίσης αν το επόμενο Hulk δεν είναι το Planet Hulk Μέρος 1ο, θα στείλω πρώτη και τελευταία φορά mail στους υπεύθυνους της έκδοσης που δε θα ξαναπαντήσουν σε αναγνώστη :) Αλλά κατά 99% αυτό θα είναι. Στο εξωτερικό είχε βγει σε 2 μέρη (νομίζω είναι τεράστιο graphic novel) με απόσταση 7 τόμων. Γενικά αυτήν την απόσταση δεν την καταλαβαίνω, θα ήθελα οι τίτλοι που είναι μια ενιαία ιστορία να βγαίνουν κολλητά, για συνέχειες ιστοριών δε με πειράζει τόσο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

και επισημως πλεον πρωτο σε περισσοτερες εμφανισεις σε ολο το σαιτ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H απόσταση υπάρχει για να μην αισθανθεί κάποιος που δεν ακολουθεί κάποιον ήρωα ριγμένος για 2 συνεχόμενες εκδόσεις. Θα έχει 1,5 μήνα ανάμεσα στις 2 αγορές του και υπάρχει κίνδυνος στο ενδιάμεσο να τα παρατήσει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35868
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις πήρα και εγώ το δικό μου! Από Κύπρο! Ξέρει κανείς αν θα βγαίνει και εδώ ανά 2 εβδομάδες ή αν θα βγαίνει εβδομαδιαία μέχρι να φτάσουμε της Ελλάδας!?

image.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

54 λεπτά πριν, Pantelisandr είπε:

Μόλις πήρα και εγώ το δικό μου! Από Κύπρο! Ξέρει κανείς αν θα βγαίνει και εδώ ανά 2 εβδομάδες ή αν θα βγαίνει εβδομαδιαία μέχρι να φτάσουμε της Ελλάδας!?

image.jpg

Καθε 15 , οπως αναγραφετε στο χαρτονακι ,δεν τους συμφερει να  τους κυκλοφορουν ταυτοχρονα Ελλαδα και Κυπρο  γιαυτο οι 6 μηνες διαφορα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

το Planet Hulk δεν εiχε γίνει παιδική ταινία αν δεν κάνω λάθος

 

Φαντάζομαι ότι εννοείς ότι έχει γίνει. Και μάλιστα είναι πολύ καλή. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

14 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

το Planet Hulk δεν εiχε γίνει παιδική ταινία αν δεν κάνω λάθος και εγώ πιστεύω το 20 είναι spinterman ίσως Miles Morales h spider verse και ο venom παίζει είναι δημοφιλής σαν τον hulk και το spiderman 

Spiderverse και Venom έχουν ήδη κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Οξύ και Anubis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35868
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

45 λεπτά πριν, spitermak είπε:

Καθε 15 , οπως αναγραφετε στο χαρτονακι ,δεν τους συμφερει να  τους κυκλοφορουν ταυτοχρονα Ελλαδα και Κυπρο  γιαυτο οι 6 μηνες διαφορα 

Χαίρομαι που το ακούω επειδή θα ήταν ποιο δύσκολο να τα παίρνω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ούτε το 4 υπάρχει στο eshop της εκδοτικής

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

 

Φαντάζομαι ότι εννοείς ότι έχει γίνει. Και μάλιστα είναι πολύ καλή. :)

 

 

:beer:

ναι σωστά αυτό ήθελα να γράψω ότι έχει γίνει 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Bilis είπε:

Spiderverse και Venom έχουν ήδη κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Οξύ και Anubis.

καλά το spider verse έτσι το είπα δεν πιστεύω ότι θα το βάλουνε βέβαια είναι λίγο πιο ακριβό αν θυμάμαι καλά

τον venom τον είπα γιατί είναι πολύ δημοφιλής αφού θα ξαναδούμε ιστορία με τον hulk γιατί όχι και με αυτόν καλά τώρα  με την καραντίνα  μπορεί να μην δούμε ούτε αυτά που ξέρουμε ήδη 

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν νομίζω να μπει άλλη ιστορία καθαρά με Venom, καθώς το Venom του Remender που υπάρχει στην αγγλική έκδοση της συλλογής έχει ήδη κυκλοφορήσει από την ΟΞΥ. Παρ'όλα αυτά, κάποια τεύχη Venom συμπεριλαμβάνονται στα 2 parts της ιστορίας "Spider-Island" που επίσης υπάρχει στην συλλογή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Για να διασκεδάσω λίγο εμάς που μένουμε σπίτι.

 

Είχα είκωσι ευρώ χθες,έλεγα να πάρω τον DD σήμερα (θα πέσει γέλιο όταν θα πάω να το πάρω,mission impossible φάση) και να κουρευτώ.Η αδερφή μου τα ζητάει για να πάει να κουρευτεί (να κάνει οφέλιες και τέτοια) με την προϋπόθεση να μου τα δώσει πίσω,της τα δίνω.Και τι γίνεται τώρα; 

Μου ζητάει τα άλλα δέκα η μάνα μου για αγορές λόγω κοροναϊού (μάσκες,αντισυπτικά κλπ) και έκλεισαν τα κουρεία όπου πηγαίνω για δύο εβδομάδες.

 

Δεν έχω λεφτά τώρα για DD ελπίζω όμως να έχω στο μέλλον ΚΑΙ όταν θα πάω για το επόμενο με το καλό (πέρα του αν μπορέσω να πάρω το DD) θα μοιάζω με Greek Lover του '80.  :lol::lol:

 

Γκαντέμης το ξέρω....:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Tsaklas Για ποιο λόγω καποιοι συνεχίζεται να λέτε ότι οποίες εκδόσεις έχουν κυκλοφορήσει από εκδόσεις Οξύ δεν θα κυκλοφορήσουν στην συγκεκριμένη σειρά? Η MARVEL δίνει τα δικαιώματα ανατύπωσης σε οποιονδήποτε θέλει, οι εκδόσεις Οξύ έχουν το δικαίωμα ανατύπωσης δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος εκδοτικός οίκος και μάλιστα διεθνής όπως η hachette δεν μπορεί να τα εκδόσει αφού έχει ήδη τα δικαιώματα.

Και το το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν θα βγει και το planet hulk και όλα (αν η οικονομία δεν καταστραφεί) ελπίζω αυτό που οι περισσότεροι λέτε να είναι άγνοια και όχι σκοπιμότητα η ακόμα χειρότερα "εγώ το πλήρωσα 20€ από τις εκδόσεις Οξύ και όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλω να το πάρουν φθηνότερα":moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πριν από 1 ώρα, TheMetalBat είπε:

Για να διασκεδάσω λίγο εμάς που μένουμε σπίτι.

 

Είχα είκωσι ευρώ χθες,έλεγα να πάρω τον DD σήμερα (θα πέσει γέλιο όταν θα πάω να το πάρω,mission impossible φάση) και να κουρευτώ.Η αδερφή μου τα ζητάει για να πάει να κουρευτεί (να κάνει οφέλιες και τέτοια) με την προϋπόθεση να μου τα δώσει πίσω,της τα δίνω.Και τι γίνεται τώρα; 

Μου ζητάει τα άλλα δέκα η μάνα μου για αγορές λόγω κοροναϊού (μάσκες,αντισυπτικά κλπ) και έκλεισαν τα κουρεία όπου πηγαίνω για δύο εβδομάδες.

 

Δεν έχω λεφτά τώρα για DD ελπίζω όμως να έχω στο μέλλον ΚΑΙ όταν θα πάω για το επόμενο με το καλό (πέρα του αν μπορέσω να πάρω το DD) θα μοιάζω με Greek Lover του '80.  :lol::lol:

 

Γκαντέμης το ξέρω....:lol:

Ρίξε μια ματιά εδώ DAREDEVIL BORN AGAIN (FRANK MILLER-DAVID MAZZUCCHELLI)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν θα βγουν τομοι της οξυ απο την συλλογη marvel τουλαχιστον σε καποιο χρονικο διαστημα το οπιο εχει συμβολαιο  η οξυ , με απλα λογια αγοραζω κατι απο την μαρβελ και ερχεσαι μετα και με γ.......μας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

59 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

@Tsaklas Για ποιο λόγω καποιοι συνεχίζεται να λέτε ότι οποίες εκδόσεις έχουν κυκλοφορήσει από εκδόσεις Οξύ δεν θα κυκλοφορήσουν στην συγκεκριμένη σειρά? Η MARVEL δίνει τα δικαιώματα ανατύπωσης σε οποιονδήποτε θέλει, οι εκδόσεις Οξύ έχουν το δικαίωμα ανατύπωσης δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος εκδοτικός οίκος και μάλιστα διεθνής όπως η hachette δεν μπορεί να τα εκδόσει αφού έχει ήδη τα δικαιώματα.

Και το το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν θα βγει και το planet hulk και όλα (αν η οικονομία δεν καταστραφεί) ελπίζω αυτό που οι περισσότεροι λέτε να είναι άγνοια και όχι σκοπιμότητα η ακόμα χειρότερα "εγώ το πλήρωσα 20€ από τις εκδόσεις Οξύ και όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλω να το πάρουν φθηνότερα":moutra:

Τι να σου πω, η δική μου φτωχή λογική λέει ότι δεν μπορεί να ήταν τόσο της πλάκας η συμφωνία που έκανε η ΟΞΥ με την Marvel, που μπορεί μέσα σε 2-3 χρόνια να ανατυπωθεί η ίδια ιστορία από άλλη, ανταγωνιστική εταιρία (μην ξεχνάμε ότι την επιμέλεια την έχει η Anubis), ζημιώνοντας την ΟΞΥ. Εκτός αυτού, αν δεις άλλες συλλογές, παντού στην πρώτη δεκάδα έχει εκδοθεί το Dark Phoenix που εδώ υπάρχει από την ΟΞΥ και δεν εκδόθηκε μέσα στην συλλογή, δεν θεωρώ ότι μπορεί να'ναι τόσο τυχαίο. Δεν το αποκλείω στο μέλλον, πχ προς το τέλος της 60άδας που θα έχει περάσει παραπάνω χρόνος από την παραχώρηση των δικαιωμάτων στην ΟΞΥ, να δούμε τις ιστορίες της, αλλά μέχρι να το δω να συμβαίνει δεν το θεωρώ και εξαιρετικά πιθανό να συμβεί. Απλή επιχειρηματικότητα είναι. Γίνεται να σου λέω εγώ πάρε αυτή την ιστορία και έκδοσέ τη και 2-3 χρόνια μετά να την εκδόσει κάποιος με τα μισά λεφτά; Δεν γνωρίζω για πόσο καιρό είναι η συμφωνία για τα δικαιώματα κάθε τόμου αλλά δεν μπορεί να λήγει τόσο σύντομα και να έχουν το ελεύθερο να την ξανατυπώσουν ενώ υπάρχει ήδη από άλλον εκδοτικό οίκο. Όσο για το αν το λέμε γιατί ζηλεύουμε αν το πάρει κάποιος φθηνότερα πραγματικά μου φαίνεται αστείο και δεν νομίζω να πιστεύεις ότι συνομιλείς με τέτοια κομπλεξικά άτομα. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Tsaklas Σε μια ελεύθερη οικονομία ο ανταγωνισμός είναι η βάση του καπιταλισμού. Ήδη κυκλοφορούν σε αγγλικα τίτλοι των εκδόσεων Οξύ σε χαμηλότερη τιμή με αυτή τη "φτωχη λογική" η MARVEL και άλλες ευρωπαϊκές εταιρείες έπρεπε να σταματήσουν να κυκλοφορούν αυτές τις ιστορίες στην Ελλαδα για να βοηθήσουν οικονομικά μια Ελληνικη εταιρεία που έχει τα δικαιώματα ανατύπωσης , η σειρά κυκλοφορίας των τίτλων δεν έχει κανένα νόημα για το τι θα ακολουθήσει ρόλο παίζει και το κοινό που απευθύνεται η αρχή έγινε με πολύ γνωστούς ήρωες για εξοικιωση του κοινου, ας είμαστε λίγο θετικοί και μην ακυρώνουμε αμέσως τιτλους αλλά να στηρίζουμε την κυκλοφορία τους. Τα κόμικ είναι για όλους και για όλα τα πορτοφόλια.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε @Γουλβι έχεις κάτι χειροπιαστό να μας πείς όπως αν γνωρίζεις με δεδομένα ότι έχει πάρει τα δικαιώματα και η hachette στην Ελλάδα των ιστοριών που έχει πάρει και κυκλοφορήσει ήδη η Οξύ ή απλά να χαμε να λέγαμε;  Γιατί και γω γνωρίζω πως πράγματι ελεύθερη αγορά έχουμε από την άλλη η εκδοτική που σέβεται τον εαυτό της θα βάλει και μια περίοδο αποκλειστικότητας αλλιώς δεν θα έσκαγε χρήματα για να εκδώσει και την επόμενη μέρα μπορεί να εκδώσει το ίδιο και ο παραδίπλα σε χαμηλότερη τιμή. Επομένως αν ξέρεις κάτι μας το λές, αν όχι απλά είναι φρούδες ελπίδες.

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  



Επίσης εδώ να χρησιμοποιήσω και την αντίστροφη λογική.   Είμαι μια εταιρία που προσφέρω μια έκδοση στο κοινό μου. Εξ ορισμού δεν με συμφέρει να εκδώσω κάτι που ήδη υπάρχει και μάλιστα προσφατο, και μάλιστα διαθέσιμο αλλά θα προτιμήσω να εκδώσω κάτι που δεν υπάρχει. Το προιόν μου λοιπόν με συμφέρει να είναι πρωτότυπο και όχι το αντίθετο. Γιατι πιάνω μεγαλύτερη μερίδα κοινού κόμικς. Επομένως ναι μακάρι να βγάλαει 120 τόμους η hachette με τα άπαντα, αλλά μέχρι τότε το βρίσκω πολυ λογικό να εκδίδει καινούρια πράγματα όσο μπορεί και όχι ανατυπώσεις. Πόσο μάλλον όταν αυτές κυκλοφορούν σε κάθε βιβλιοπωλείο τώρα που μιλάμε.

( Και πράγματι μέχρι στιγμής οι 3 ανατυπώσεις που έχει κάνει είναι πάνω σε προηγούμενες της ίδιας εκδοτικής  που συνεργάζεται (ανούμπις)  και μάλιστα εξαντλημένες.

Αυτό νομίζω οτι κάνει με την απλή λογική μου.  Αν τώρα έχει πράγματι τα δικαιώματα, και αν πιστεύει πως είναι σωστή στρατηγική να εκδώσει κάτι που ηδη κυκλοφορεί και αυτό καλοδεχούμενο θα είναι... αλλά νομίζω πως το κοινό που αγαπάει τα κόμικς πάντα προτιμάει να βλέπει καινούριες μεταφράσεις.

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τι σχεση εχει αν κυκλοφορουν στα αγγλικα στην μιση τιμη ? Εδω μιλαμε για δηκαιωματα που πληρωσαν οι εταιριες γιαν εκδοσουν στα ελληνικα , ειδες κανενα τομο της ανουμπις η της οξυ να εχει βγει και απο τους 2? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@sarkas Χειροπιαστό?! Δηλαδή θέλεις να σου δώσω τη συμφωνία της hachette με την MARVEL? Όχι φίλε δεν έχω τέτοια στοιχεία. Αλλά όπως εσύ πιστεύεις ότι μια ελληνική εταιρεία έχει δικαίωμα αποκλιστικοτητας έτσι και εγώ πιστεύω ότι μια διεθνής εταιρεία που από πολλά   χρονιά κυκλοφορεί στον κοσμο τις καλύτερες συγκεκριμενες ιστορίες έχει τα ίδια δικαιώματα.

Επεξεργασία από Γουλβι
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@Γουλβι Μπράβο σου που 'σαι αισιοδόξος κι ελπίζεις να κυκλοφορήσουν οι τίτλοι της Οξύ στη συλλογή, αλλά από την άλλη αν θέλουμε να 'μαστε πιο ρεαλιστές και προσγειωμένοι, οι πιθανότητες να κυκλοφορήσουν οι τίτλοι στο άμεσο μέλλον είναι ελάχιστες. Δεν θα επεκταθώ στους λόγους μιας και με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Σ' αυτό που θέλω να μείνω όμως είναι ότι εμμέσως πλην σαφώς υπαινίσσεσαι ότι ο λόγος αυτής της αρνητικότητας είναι ότι κάποια μέλη που αγόρασαν τον τίτλο από Οξύ δεν θέλουν να κυκλοφορήσει ο τίτλος από την Χασέτ γιατί από κάποιο είδος κακίας δεν θέλουν οι υπόλοιποι να αγοράσουν τον ίδιο τίτλο με τα μισά λεφτά. Το θεωρείς ευγενικό; Ρητορικό το ερώτημα μην μου απαντήσεις. Θα σου πω πάντως ότι προσωπικά δεν έχω αγοράσει τίποτα από Οξύ, ελπίζω κι εγώ όπως κι εσύ να κυκλοφορήσει ο Φοίνικας από την Χασέτ, αλλά κι εγώ όπως κι ο Τσάκλας και άλλα μέλη τάσσομαι υπέρ της άποψης ότι αν δούμε τέτοιες κυκλοφορίες θα 'ναι μετά από αρκετούς μήνες ή και χρόνια. Δεν ξέρω ίσως είμαι κι εγώ κακός ή ίσως είμαι μέτοχος στην Οξύ, γιατί το να λέμε απλά τη γνώμη μας μάλλον αποκλείεται κατ' εσένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.