Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eίχε αναφερθεί πριν λίγο καιρό σε σχόλιο εδώ μέσα ποιος είναι ο Στρατιώτης του Χειμώνα (απ΄τον germanicus νομίζω).
Αλλά γενικά θα συμφωνήσω με τον manitou ότι δεν το λες και βασική γνώση που πρέπει να έχει κάποιος κομίστας.
Κάποιος μαρβελάκιας ναι, κάποιος υπερηρωικός ok. Οι υπόλοιποι δεν είναι "υποχρεωμένοι" να το γνωρίζουν.
Και φυσικά ούτε ο μισός πλανήτης το γνωρίζει. Ίσως οι μισοί αμερικάνοι, που από κόμικς δεν ξέρουν ότι υπάρχουν κι άλλα πέρα από υπερηρωικά.
Αν τους ρωτήσεις πως λέγεται ο χοντρός φίλος του Αστερίξ ή το άλογο του Λούκυ Λουκ, παίζει και να μην το ξέρουν.
Οπότε το τι θεωρείται γενική γνώση γύρω από κόμικς είναι σχετικό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πάλι ξεφεύγουμε αλλά σόρι. Σπόιλερ σημαίνει κάτι σημαντικό. Εγώ πχ επειδή κάπου κόλλησε ο γιος με τα υπερηρωικά δεν έχω δει τα 2 τελευταία Avengers. Θα πρέπει να βάζει όλος ο κόσμος σε σπόιλερ ότι ο Θάνος εξαφάνισε τη μισή ζωή ή ότι έγινε σκόνη ο Σπάιντερ-Μαν; Όχι. Υπάρχει ένας εύθετος χρόνος μέσα στον οποίο έχει νόημα να μπαίνουν σπόιλερ. Το 2010 βάζαμε σε σπόιλερ ότι ο Νεντ Σταρκ γύρισε από το Κινγκς Λάντινγκ ένα κεφάλι πιο κοντός. Πλέον δεν το κάνουμε. Όποιος ήθελε το πληροφορήθηκε, το είδε ή το διάβασε. Τώρα δεν μπορεί να γεμίζουν οι συζητήσεις με σπόιλερ επειδή κάποιος ούτε είδε ούτε διάβασε ούτε ενδιαφέρθηκε να μάθει και το 2020 αποφάσισε να δει το Game of Thrones, να συμμετέχει στα σχετικά φόρα και να κρατηθεί και το στοιχείο της έκπληξης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για να το ληξουμε το θέμα. Καταρχάς στην πραγματικότητα δεν υπήρχε κανένα σοβαρό σποιλερ εδώ γιατί ο @TheMetalBat φρόντισε να μην αναφέρει την εξέλιξη. Εγώ απλά σχολίασα καυστικως ίσως την κοροϊδία από κάτω σε αυτούς που δεν ήξεραν την υπόθεση του τεύχους που βγήκε μόλις προχτές. Και αν μου λες αυτά που λες πιο πάνω και που καλά τα λες, στην προκειμένη περίπτωση απλά δεν ισχύουν. Αυτή είναι μια σειρά που απασχολεί και άσχετους με τα marvel που τώρα προσπαθούν να μπουν στον χώρο. Θα έπρεπε να το έχετε καταλάβει αυτό. Η βασική επιδίωξη της εγκυκλοπαίδειας αυτής είναι να φέρει και νέα μέλη στον χώρο αυτον. Σε αυτό λοιπόν το thread που είναι άκρως ενημερωτικό και διασκεδαστικό θα υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν επαφή με το συγκεκριμένο σπορ. Εγώ και ο laz είμαστε δύο τέτοια μέλη. Ο συγκεκριμένος τόμος κυκλοφόρησε προχτές. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι ταινία του 2014. Δεν με νοιάζει αν οι ιστορίες είναι παλιές. Σε αυτό το γκρουπ ασχολούμαστε με αυτούς τους τόμους και είναι μια ειδική περίπτωση γιατί είμαστε μαζεμένοι και κάποιοι άσχετοι με τον χώρο. Δεν καίγομαι από τα σποιλερ δεν μου χάλασαν και τη μέρα άλλωστε. Απλά ανέφερα την πραγματικότητα. Πώς να το κάνουμε τωρα αν αποκαλύψεις (που δεν έγινε το ξαναλέω) την βασική ανατροπή του τόμου που κυκλοφόρησε προχτές γιατί έπρεπε να το ξέρουμε από την ταινία, ε είναι spoiler και μάλιστα καλο. Farewell

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κοιτάξτε, κι εγώ δεν είμαι ειδικός πάνω στο υπερηρωικό κόμικ αλλά νομίζω ότι το θέμα σπόιλερ είναι υπερβολικό (γενικότερα, όχι μόνο σε αυτό εδώ το νήμα ή το φόρουμ). Πάντα σε κάθε έργο θα υπάρχουν άτομα που δεν θα ξέρουν κομβικά σημεία της υπόθεσης πχ ότι στην 6η αίσθηση ο Μπρους Γουίλις είναι νεκρός, ο Οιδίποδας είναι ο δολοφόνος του Λάιου, ο Οδυσσέας θα σκοτώσει τους μνηστήρες και ο Ρωμαίος με την Ιουλιέττα δεν θα παντρευτούν σαν σε ελληνική ταινία του 60 ή ότι στο τάδε επεισόδιο από τον Βίο και Πολιτεία του Σκρουτζ πεθαίνουν οι γονείς του. Δεν είναι δυνατόν να μην μπορεί να σχολιαστεί ένα έργο (και αντικειμενικά σε κάθε έργο αυτοί που δεν το έχουν δει/διαβάσει/γνωρίσει είναι η πλειοψηφία) για τον φόβο των σπόιλερ. Στην τελική, όταν εκδοθεί ο επόμενος τόμος, είναι πιθανόν να σχολιαστεί στο νήμα. Όποιος θέλει να τον διαβάσει χωρίς να γνωρίζει τίποτα για την υπόθεση, ας μην διαβάζει το νήμα πριν από τον τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ρε φίλε τώρα εγώ τι σου φταίω και μου σποιλέριασες την 6η αίσθηση που έχω βάλει στα προσεχώς που θέλω να δω; :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και σκέψου οτι στο τσακ κρατήθηκα και δεν είπα τι γίνεται στο τέλος του Ιησού απο την Ναζαρέτ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Γενικά τα σπόιλερ είναι αμφιλεγόμενο θέμα. Υπάρχουν κάποιοι (μαζί κι εγώ) οι οποίοι θεωρούν πως άπαξ και περάσει ένα σεβαστό χρονικό διάστημα από τότε που βγήκε κάτι, δεν υφίσταται σπόιλερ. Υπάρχει και η αντίθετη σχολή που θα σου πει "καλά ρε συ, εγώ δεν έχω δει τα Star Wars κι ας έχουν περάσει 40 χρόνια, γιατί μου λες ποιος είναι ο πατέρας του Λουκ;". Θεωρώ ότι η υπερευαισθησία σ'αυτό το θέμα έχει ξεφύγει. Μιλάς για θέματα πασιφανή και κινδυνεύεις να φας ξύλο. Θυμάμαι πριν το Batman V Superman λέω σε φίλο "φαντάζομαι θα τις παίξουν και θα τα βρουν στο τέλος, έχει ανακοινωθεί και ταινία Justice League" και κόντεψε να με φάει ότι "τιιι τι είπες τώρα, γιατί μου λες σπόιλερ". Σόρρυ δηλαδή αν δεν έχεις δείξει εξαρχής ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον για το αντικείμενο δεν οφείλω ούτε εγώ ο ίδιος να προσέχω σε βαθμό αηδίας μην τυχόν σου την χαλάσω. Άλλοι λένε ότι δεν βλέπουν τρέιλερ για ταινίες μην τυχόν έχουν σποίλερ. Ότι ας πούμε οι από πισω που δίνουν εκατομμύρια για διαφημίση θα δώσουν έτσι στο άκυρο κάτι πραγματικά σημαντικό. Μην τρελαινόμαστε. Λες σε κάποιον "ο τάδε θα αναπνέει στην ταινία" και σου απαντάει "Αααα, μη μη μη, δεν θέλω να ξέρω". Αυτά περί σπόιλερ γιατί πραγματικά με εκνευρίζει το πού έχουμε φτάσει με το θέμα. 

 

Παραπάνω, έχετε δίκιο βέβαια ότι στην συλλογή αυτή που συζητάμε τώρα δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα προφανές και να λέμε  "μα καλά, δεν ξέρεις το τάδε". Σιγά την κοινή γνώση που είναι η ταυτότητα του Στρατιώτη του Χειμώνα και σας το λέω εγώ που είμαι μανιακός MCU fan. Χωρίς να εννοώ βέβαια ότι οφείλει κάποιος να προσέχει για κάτι που έχει αποκαλυφθεί τόσα χρόνια τώρα, απλά καλό θα ήταν να μην λέμε σε άλλα μέλη που δεν διάβαζαν υπερηρωικά μέχρι να υπάρξει αυτή η συλλογή ότι όφειλαν να ξέρουν ποιος ο τάδε και ποιος ο δείνα. Χωρίς να κατηγορώ κανέναν εννοείται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

43 min ago , thor77 said:

Και σκέψου οτι στο τσακ κρατήθηκα και δεν είπα τι γίνεται στο τέλος του Ιησού απο την Ναζαρέτ 

 

Εσύ όπως το πας θα μας πεις και τι γίνεται στο τέλος του Τιτανικού του Κάμερον. Αυτή τη στιγμή έχω βάλει να το δω, είμαι ήδη στα μισά (είναι 3 ώρες έργο) και είμαι περίεργος αν ο έρωτας των πρωταγωνιστών θα συνεχιστεί και όταν φτάσουν στην Αμερική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@Tsaklas έτσι ειναι. Γενικά και εγώ δεν έχω θέμα με τα spoiler γιατί αν θες να τα αποφύγεις απλά δεν μπαίνεις. Δεν μπορείς αλλιώς. 

Τώρα για να αλλάξουμε θέμα πραγματικά απίθανος τόμος αυτός. Έχω να ρωτήσω οι άλλοι δύο που έρχονται είναι στο επίπεδο του Βενομ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Για να το ληξουμε το θέμα. Καταρχάς στην πραγματικότητα δεν υπήρχε κανένα σοβαρό σποιλερ εδώ γιατί ο @TheMetalBat φρόντισε να μην αναφέρει την εξέλιξη. Εγώ απλά σχολίασα καυστικως ίσως την κοροϊδία από κάτω σε αυτούς που δεν ήξεραν την υπόθεση του τεύχους που βγήκε μόλις προχτές. Και αν μου λες αυτά που λες πιο πάνω και που καλά τα λες, στην προκειμένη περίπτωση απλά δεν ισχύουν. Αυτή είναι μια σειρά που απασχολεί και άσχετους με τα marvel που τώρα προσπαθούν να μπουν στον χώρο. Θα έπρεπε να το έχετε καταλάβει αυτό. Η βασική επιδίωξη της εγκυκλοπαίδειας αυτής είναι να φέρει και νέα μέλη στον χώρο αυτον. Σε αυτό λοιπόν το thread που είναι άκρως ενημερωτικό και διασκεδαστικό θα υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν επαφή με το συγκεκριμένο σπορ. Εγώ και ο laz είμαστε δύο τέτοια μέλη. Ο συγκεκριμένος τόμος κυκλοφόρησε προχτές. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι ταινία του 2014. Δεν με νοιάζει αν οι ιστορίες είναι παλιές. Σε αυτό το γκρουπ ασχολούμαστε με αυτούς τους τόμους και είναι μια ειδική περίπτωση γιατί είμαστε μαζεμένοι και κάποιοι άσχετοι με τον χώρο. Δεν καίγομαι από τα σποιλερ δεν μου χάλασαν και τη μέρα άλλωστε. Απλά ανέφερα την πραγματικότητα. Πώς να το κάνουμε τωρα αν αποκαλύψεις (που δεν έγινε το ξαναλέω) την βασική ανατροπή του τόμου που κυκλοφόρησε προχτές γιατί έπρεπε να το ξέρουμε από την ταινία, ε είναι spoiler και μάλιστα καλο. Farewell

 

 

Κατ αρχήν επιμένεις. Καμία κοροϊδία δεν υπήρξε. Μπορείς να μου υποδείξεις ένα κοροϊδευτικό ποστ; Συγνώμη αλλά είναι άλλο πράγμα το χιουμοριστικό και άλλο το κοροϊδευτικό. 

 

Δεύτερον έχει γίνει και στο παρελθόν εκτενής συζήτηση για το τι σημαίνει σπόιλερ. Υπάρχουν κάποιοι που την παρακολούθησαν την όλη κουβέντα και γι αυτό βρίσκω κουραστικό να ξαναγίνει και να ξαναπέσουν επιχειρήματα. Ftr για το συγκεκριμένο τόμο αυτά που λέτε spoiler τα γράφει ΣΤΟΝ ΠΡΟΛΟΓΟ. Ναι στον πρόλογο. Αυτή είναι η άποψη του εκδότη, η δική μου περισσεύει. Ήθελα να γράψω κι άλλα και με κάλυψε ο Τσάκλας.

 

Τρίτον: Το impact του spoiler υπάρχει μόνο σε όσους ακολουθούν μία σειρά ή έναν ήρωα. Αν διαβάσω ένα Ντίσνεϋ στο οποίο τελικά αναφέρεται ότι ο Γκαστόνε με τον Ντόναλντ δεν είναι ξαδέρφια, αλλά αδέρφια για τον α ή β λόγο. Αν δε διαβάζω Ντίσνεϋ (δε διαβάζω, μπορεί να λέω μαλακία τώρα) η όλη φάση θα μου είναι meh. Αν διαβάζω θα το ξέρω με το που βγήκε. Στο Winter Soldier η όλη φάση είναι

Spoiler

 

 

ή για μας τους παλιούς

 

Εγώ που δεν είχα την παραμικρή επαφή με τη Μάρβελ, πριν τη συλλογή και πριν με βάλει ο μικρός να πάρω μερικούς τόμους Οξυ και Ανούμπις, πραγματικά το σούπερ ντούπερ τεράστιο revelation του Winter Soldier ηταν εντελώς Who the hell is... φάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Υπήρχαν επίμαχα σχόλια που θα μπορούσε να τα παρεξηγήσει κάποιος.
Συγκεκριμένα το ΥΓ σ΄αυτό το σχόλιο

Το παραθέτω.

 

"Υ.Γ.=  Δεν θα αποκαλύψω την ταυτότητα του Στρατιώτη του Χειμώνα για αυτούς τους σπάνιους ανθρώπους που δεν ξέρουν ποιος είναι"

 

και στο καπάκι το παρακάτω σχόλιο:
"Ούτε του Κάπτεν Αμέρικα μην αποκαλύψεις. Κράτα το για έκπληξη"

Η γραμμή μεταξύ χιούμορ και ειρωνίας είναι κάποιες φορές αρκετά λεπτή :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

22 min ago , Laz33 said:

Υπήρχαν επίμαχα σχόλια που θα μπορούσε να τα παρεξηγήσει κάποιος.
Συγκεκριμένα το ΥΓ σ΄αυτό το σχόλιο

Το παραθέτω.

 

"Υ.Γ.=  Δεν θα αποκαλύψω την ταυτότητα του Στρατιώτη του Χειμώνα για αυτούς τους σπάνιους ανθρώπους που δεν ξέρουν ποιος είναι"

 

και στο καπάκι το παρακάτω σχόλιο:
"Ούτε του Κάπτεν Αμέρικα μην αποκαλύψεις. Κράτα το για έκπληξη"

Η γραμμή μεταξύ χιούμορ και ειρωνίας είναι κάποιες φορές αρκετά λεπτή :)

 

Μπά, δεν θα το έλεγες αυτό αν ήξερες πόσες φορές έχει αλλάξει πρόσωπο ο Captain America στα 80's 90's  :P 

 

Αλλά για άλλο μπήκα και έπεσα πάνω σε spoiler κουβέντα συγγνώμη αν το έχετε πει πιο πριν. Πέτυχα τον τόμο χωρίς χαρτί που είχε συνήθως και έλεγε τους επόμενους. Ήταν όλοι έτσι; Δεν είναι ανησυχητικό αυτό;

 

Φιλικά! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Θα πω κι εγώ την γνώμη μου στο θέμα με τα σπόλιερς, μιας και είμαι από αυτούς που τους αρέσει να μην ξέρουν τίποτα πριν δουν μια ταινία ή διαβάσουν ένα βιβλίο. Γενικά spoiler θεωρείται ότι μπορεί να καταστρέψει την έκπληξη ή το σασπένς μιας ιστορίας, εγώ όμως προτιμώ να μην ξέρω ούτε την βασική πλοκή.:P Σίγουρα θα με πείτε κομπλεξικό αλλά προσέχω να μην μπαίνω σε σχετικές ιστοσελίδες πριν δω την ταινία και δεν συμμετέχω σε σχετικές συζητήσεις. Στην τελική, μια ταινία είναι οπότε και να μάθω κάτι δεν πειράζει. Σχετικά με τον Στρατιώτη του Χειμώνα γίνεται μεγάλο θέμα ενώ η ταυτότητά του έχει ήδη αποκαλυφθεί από τον τέταρτο τόμο.:confuse: Να μαντέψω δεν τον διάβασες αυτόν @Manitou . Επίσης πιστεύω κι εγώ ότι αν έχει περάσει ένα χρονικό διάστημα (π.χ. ένας μήνας) από την κυκλοφορία μιας ταινίας μπορείς ελεύθερα να μιλάς γι' αυτή με spoilers. Τώρα για της παλιές ταινίες είναι λίγο δύσκολο. Όλοι αναφέρετε τον Darth Vader ως παράδειγμα αλλά αυτό είναι τεράστια εξαίρεση στον κανόνα. Με την δημοτικότητα του Star Wars δεν γίνεται να υπάρχει άνθρωπος πάνω στον πλανήτη που να μην το ξέρει. Εγώ που είμαι 16 χρονών όμως δεν μπορώ να έχω δει όλες τις ταινίες που έχουν βγει πριν γεννηθώ οπότε που το πας αυτό? Πιστεύω εσείς που είσαστε μεγαλύτεροι δεν το έχετε αυτό το πρόβλημα αλλά προσπαθήστε να το δείτε λίγο από την σκοπιά μου. Δεν είναι ωραίο να πετάει ο άλλος στο άκυρο spoiler για μια ταινία επειδή θεωρείται "ευρέως γνωστό". Γενικά πιστεύω καλό είναι να σεβόμαστε όσους δεν θέλουν spoilers εκτός φυσικά εάν η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από σχετικό θέμα που τότε είναι δικό τους πρόβλημα.

 

 

3 λεπτά πριν, Constantine85 είπε:

Αλλά για άλλο μπήκα και έπεσα πάνω σε spoiler κουβέντα συγγνώμη αν το έχετε πει πιο πριν. Πέτυχα τον τόμο χωρίς χαρτί που είχε συνήθως και έλεγε τους επόμενους. Ήταν όλοι έτσι; Δεν είναι ανησυχητικό αυτό;

Αν δεις την προηγούμενη συζήτηση μας θα δεις ότι όλοι οι τόμοι κυκλοφόρησαν χωρίς χαρτόνι και λογικά έτσι θα είναι από εδώ και μπρος. Μάλλον το έκαναν για να μειώσουν το κόστος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, έτσι είναι Κωνσταντίνε. Τη ξεχνάμε την καρτέλα από δω και πέρα! Όσο για τα spoilers είμαι ένας απ' αυτούς που τα σιχαίνονται. Δε θέλω κάθε εξυπνάκιας που θέλει να δείξει ότι γνωρίζει να μου χαλάει μια ιστορία για την οποία θα διαθέσω απ' τον πολύτιμο χρόνο μου να την απολαύσω. Και ναι, spoilers είναι για τα παιδιά εδώ μέσα που αγοράζουν τη συλλογή αυτή και μπαίνουν για πρώτη φορά στα υπερηρωικά ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! Εάν είναι σημαντικό τώρα ή όχι, είναι άλλο καπέλο. Είναι όμως ενοχλητικό. Καλύτερα να κάνουν ερωτήσεις μετά εάν κάτι είναι λειψό και σε περίπτωση που το γνωρίζει κάποιος άλλος συμφορουμήτης, παρά να τους χαλάσει τη μαγεία κάποιος εξυπνάκιας προηγουμένως. Τι θα πει τα "Χ χρόνια" φίλε Tsaklas; Ποιο είναι δηλαδή το όριο; Άλλος ξεκινάει στα 40 του να παρακολουθεί κινηματογράφο, άλλος στα 50 του να διαβάζει κόμικς, άλλος στα 25 του υπερηρωικά. Αυτοί στον Καιάδα και αδιαφορούμε πλήρως οι υπόλοιποι; Εάν μπει σε ενότητα που αναφέρεται σε μια ιστορία, έναν χαρακτήρα που έχει παρουσιαστεί, μια ταινία παλιά, μία σειρά παλιά, επόμενο είναι να πετύχει spoilers και καλά θα κάνει να προσέχει! Εάν όμως μπει σε μια νέα κυκλοφορία όπως αυτή εδώ, δε βλέπω το λόγο που θα πρέπει να του τη χαλάσουμε και προπαντώς ενώ ξέρουμε ότι υπάρχουν συμφορουμήτες που τα διαβάζουν για πρώτη φορά αυτά και ΔΕΝ έχουν δει τις ταινίες!

 

Αγόρασα πριν λίγες μέρες και διάβασα εχθές επιτέλους το "The Avengers: Κόκκινη Ζώνη"! Την περιπέτεια περίμενα από χρόνια να τη διαβάσω (είχα πετύχει 5-6 σκόρπια σκίτσα στο διαδίκτυο) και ήταν μία από τις αγορές που εκκρεμούσε. Η ιστορία είναι παλαιότερη για όσους τη ξέρουν αλλά προς το τέλος "τρως σφαλιάρα" με τη συνομωσία που αποκαλύπτεται! Ήξερα ποιος είναι από πίσω (όπως λέει άλλωστε και στην εδώ παρουσίαση ένας συμφορουμήτης, το ίδιο το εξώφυλλο είναι spoiler! :lol: ), αλλά δεν ήξερα το ΠΩΣ! Εάν μου το 'χε πει κάποιος, θα είχα ξενερώσει απίστευτα και δε θα το ευχαριστιόμουν όσο πρέπει. Trailers πολλές φορές βλέπω (αν και κάποιες το 'χω μετανιώσει, η αλήθεια...), υπόθεση διαβάζω ΜΟΝΟ από την IMDB διότι ξέρω πως αν έχει μπει μια πρόχειρη πρώτη βγάζει spoiler alert και αντικαθίσταται με την πρώτη ευκαιρία (και εκείνη με τα spoilers μεταφέρεται στα σχόλια χρηστών) και αποφεύγω σχετική αρθρογραφία ανυπόμονων που προκειμένου να κερδίσουν views πετάνε μέσα ότι φήμες έχουν υπάρξει στο διαδίκτυο, πληροφορίες από συνεντεύξεις, ακόμη και δικές τους εικασίες. Προσοχή χρειάζεται και σύνεση, ειδικά σε περιπτώσεις παραγωγών/εκδόσεων που έχουν μέσα έντονο το μυστήριο, που κάτι σημαντικό σου αποκαλύπτεται, που τέλος πάντων κατασκευάστηκε έτσι ώστε να οδηγήσει σιγά σιγά ο ίδιος ο αναγνώστης/θεατής σε μια αποκάλυψη. Πολλές είναι οι φορές που δε διαβάζω εδώ μέσα κριτικές μελών γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Διαβάζω μονάχα εκείνες που αναφέρονται σε κάτι που έχω ήδη διαβάσει, εκείνες που αφορούν κόμικς δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα να το διαβάσω ή κάποιες που προσωπικά θεωρώ πως δε μου χαλάσουν κάποια έκπληξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Εγώ δεν γκρίνιαξα για το ποίος είναι ο στρατιώτης του Χειμώνα. Εδώ έχει γίνει μια παρεξήγηση που με κάνει να φαίνομαι ο βλαμμένος (εδώ κολλάει) που διάβασε το 4 και δεν κατάλαβε ποιος είναι ο στρατιώτης του χειμώνα. 

 

Διαβάστε το post του @TheMetalBat

 

On 2/3/2020 at 1:34 PM, TheMetalBat said:

Τι να πω,η άρνηση του Καπ ως προς την αλήθεια ήταν ένα συγκινητικό και καταθληπτικό μέρος ΌΣΟ ΔΕΝ ΠΆΕΙ και μετά μας αποτελειώνει όταν μαθαίνει ο Καπ την αλήθεια........Καθώς η Πράκτορας 13 είχε προσωπικούς λόγους να μισεί τον Στρατιώτη και ο Καπ να προσπαθεί να τον υπερασπιστεί (πάλι για προσωπικούς λόγους) εγώ ομολογώ είχα αγωνία,τι θα γίνει και τι θα αποφασιστεί με τον Στρατιώτη του Χειμώνα δείχνοντας έτσι διαμάχη μεταξύ των δύο.Για τον Στρατιώτη δεν θέλω να πω πολλά για να διατηρήσω το μυστήριο τριγύρω του.Μόνο το ότι είναι καλή δολοφονική μηχανή δηλαδή ω σκ@τ@ !! καλός.Άξιος αντίπαλος για τον Καπ!

 

Υ.Γ.=  Δεν θα αποκαλύψω την ταυτότητα του Στρατιώτη του Χειμώνα για αυτούς τους σπάνιους ανθρώπους που δεν ξέρουν ποιος είναι :)

(

Ο @TheMetalBat έχει γράψει καμιά 50αριά Post εδώ, τα έχει διαβάσει όλα τα gn (εννοείται και το 4), και επειδή και εγώ διάβασα το 4  σκέφτηκα ότι ο περίφημος στρατιώτης του Χειμώνα ΔΕΝ είναι αυτός που υπαινείσεται το 4 άλλα έχει ΑΝΑΤΡΟΠΗ. Για να γραφει ο @TheMetalBat αυτά που έγραψε σκέφτηκα ότι θα υπάρχει κάποια ανατροπή.

 

Αμέσως μετά ακολούθησαν βέβαια τα παρακάτω χιουμοριστικά/κοροιδευτικά/ειρωνικά (επαφύεται στα όρια του χιούμορ που έχει ο καθένας) post 

 

Πέρα από τη πλάκα,μπορεί να υπάρχουν όντως άτομα που μαθαίνουν ποιος είναι ο Στρατιώτης του Χειμώνα για πρώτη φορά σε αυτό το τεύχος.Αλλά όπως είπα και πριν,αυτό πιστεύω είναι σπάνιο.

 

 

Επίσης μπορεί να υπάρχουν άτομα που δεν ξέρουν ότι ο Κλαρκ Κεντ είναι ο Σούπερμαν

 

Εντάξει,πάω πάσο! :lol::lol::lol:

 

ΤΙΙΙΙΙ ΠΡΑΓΜΑΑΑΑΑ Ο ΚΛΑΡΚ ΚΕΝΤ ΕΙΝΑΙ Ο SUPERMAN??????? ΕΕΕΕ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΆΝΕΤΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο BRUCE WAYNE ΕΙΝΑΙ Ο BATMAN.

 

Απάντησα λοιπόν:

 

Εγώ δεν ξέρω ποιος είναι ο στρατιώτης του χειμώνα. Διάβασα το πρώτο αλλά περιμένω το δεύτερο να καταλάβω τι ακριβώς παίζει. 

Βέβαια σύμφωνα με τα παραπάνω είμαι βλαμμένος μάλλον. :notalk:

 

Το πρώτο σκέλος το έγραψα για να μην κάνετε άλλη αποκαλυψη φοβούμενος την ανατροπή όπως έγραψα πιο πάνω. Το δεύτερο για να καυτηριάσω την ειρωνία που όπως είπα διαφαίνεται παραπάνω. Είπα και πιο πρίν ότι ήμουν υπερβολικός και έσβησα το βλαμμένο κομμάτι.  

 

Από εκεί και πέρα βέβαια η κατάσταση ξέφυγε. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 ώρες πριν, constantinople είπε:

Εσύ όπως το πας θα μας πεις και τι γίνεται στο τέλος του Τιτανικού του Κάμερον. Αυτή τη στιγμή έχω βάλει να το δω, είμαι ήδη στα μισά (είναι 3 ώρες έργο) και είμαι περίεργος αν ο έρωτας των πρωταγωνιστών θα συνεχιστεί και όταν φτάσουν στην Αμερική.

 

Τον Τιτανικό τον είχα δει με την παρέα μου στον κινηματογράφο, περισσότερο επειδή ήθελαν να τον δουν τα κορίτσια. Κάθομαι δίπλα, λοιπόν, με ένα φιλαράκι που βαριέται πολύ και περίπου μία ώρα πριν το τέλος, γλαρώνει και κοιμάται στον ώμο μου. :sleep3: Όταν τελείωσε η ταινία, τον σκουντάω να ξυπνήσει κι εκείνος λέει το θεϊκό: "Ωχ, με πήρε ο ύπνος! Τι έγινε τελικά ρε κολλητέ, βούλιαξε αυτό?!?!". :lmao:

 

Συγγνώμη για το off topic. :sorry:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Μήπως η αφαίρεση της ενημέρωσης για τα 3 επόμενα τεύχη, παραπέμπει απλά στο ότι δεν θα υπάρχουν για πολύ, επόμενα τεύχη;  

 

Αυτό είναι το κακό σενάριο.:wow: 

Το καλό σενάριο είναι η αφαίρεση του χαρτονιού για αφαίρεση κόστους.:)

Eερχόμαστε λοιπον στην κρίσιμη ερώτηση :thinking:

Σε παρόμοιες κυκλοφορίες της εταιρίας, τι συνέβη όταν αφαιρέθηκε το χαρτόνι;

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το "σπάνιοι άνθρωποι"  το είπα για αυτούς που είναι στο υπερηρωικό και συγκεκριμένα marvel και δεν ξέρουν κάτι που έχει αναφερθεί και συζητηθεί πολλές φορές.Είτε σε κόμιξ,ταινίες ή σε ένα βίντεο στο youtube κλπ. που γίνεται σπάνιο (ή τουλάχιστον έτσι το θεώρησα όταν το έγραψα) να βρεις κάποιον που να μην το ξέρει,ο πρωτάρης που μπαίνει τώρα εξερείται.

 

Δεν ήθελα να κοροϊδεύσω κανέναν που δεν ήξερε ποιος είναι ο ΣτΧ  με το emoticon και το έβαλα σαν "καλή θέληση/χαρά".Στη συγκεκριμένη περίπτωση το θεώρησα spoiler να πω ποιος είναι γιατί η μισή πλοκή έχει να κάνει με το ψάξιμο της ταυτότητας του κλπ.Δεν ήθελα να το πω για να μην τη χαλάσω σε κανέναν,αυτόν που ήξερε και μη.Δεν είχα διαβάσει το τεύχος 4 ξανά πριν διαβάσω το 11 και δεν θυμόμουν αν το έλεγε ή όχι (το κοίταξα,δεν είπε απόλυτα αλλά υπόθηκε) και ήθελα να είμαι λίγο παραπάνω ασφαλής με το post κριτική.

 

Αυτά ήθελα να πω,μιας και αθελά μου από μένα ξεκίνησε όλο αυτό.Απολογούμαι για τυχόν παρεξηγήσεις!!!    :D

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Onerlot είπε:

Μήπως η αφαίρεση της ενημέρωσης για τα 3 επόμενα τεύχη, παραπέμπει απλά στο ότι δεν θα υπάρχουν για πολύ, επόμενα τεύχη;  

 

Αυτό είναι το κακό σενάριο.:wow: 

Το καλό σενάριο είναι η αφαίρεση του χαρτονιού για αφαίρεση κόστους.:)

Eερχόμαστε λοιπον στην κρίσιμη ερώτηση :thinking:

Σε παρόμοιες κυκλοφορίες της εταιρίας, τι συνέβη όταν αφαιρέθηκε το χαρτόνι;


Η αφαίρεση του χαρτονιού είναι επειδή οικονομικά τα πάνε χάλια αφού όπως είχες πει παλιότερα παραείναι πολλά τα τεύχη με τα "παλιακά σχέδια" και ο κόσμος δεν τα υποστηρίζει, αφού είναι μπούρδες και απαρχαιωμένα. συ είπας ξαναλέω!  :D  :D  

Για να αφήσω την πλάκα όμως και το τρόλινγκ, απάντησαν παρααπάνω κι άλλα παιδιά. Κ σε άλλες χώρες όταν περνούσε η δεκάδα ήταν συνήθες να φεύγει το χαρτόνι. Όσο ήταν να διαφημιστεί οπτικά στο περίπτερο το κατάφερε. Τώρα υποθέτω ποντάρει στη σταθερή πελατεία που δημιούργησε η 10αδα. και σε όσους έχουν πλέον γνώση της ύπαρξης αυτής της έκδοσης ώστε να πηγαίνουν κάθε 2η Παρασκευή να επιλέγουν αν θα πάρουν τον τόμο ή όχι.

Ηνωμένο Βασίλειο φούλ,  Ιρλανδία απόσο ξέρω ξεπέρασε τους πρώτους 60 σίγουρα

Εδώ βλέπουμε και ένα πρόσφατο στην Ουγγαρία που ξεκίνησε τ 2018 , βρίσκεται στο 49 και συνεχίζει κανονικά όπως φαίνεται από εδώ:
πηγή
 
Επομένως ό,τι και να συνέβει όταν αφαιρέθηκε δεν παίζει κανένα ρόλο. Αν πηγαίνει καλά και υποστηρίζεται θα συνεχίσει, αν όχι τότε δεν τη σώζει κανένα χαρτόνι.

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά το χαρτόνι βγαίνει πάντα από όλες τις σειρές αυτού του τύπου μετά από κάποιο σημείο. Στα παραμύθια Ντίσνευ είχε βγει από το 4ο τεύχος (περίπου εκεί) και ΑΚΟΜΑ βγαίνουν παραμύθια. Επίσης δείτε τον ΧΑΜΟ που γίνεται αυτό το καιρό από την hachette. Ορυκτά, αμάξια, χάρτες, νομίσματα, χαμός πραγματικά από συλλογές. Μια χαρά τα πάει. Αυτή είναι μια πραγματικά τέλεια συλλογή και θα πάει άνετα μέχρι το τέλος πιστεύω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ρε παιδιά το χαρτόνι βγαίνει πάντα από όλες τις σειρές αυτού του τύπου μετά από κάποιο σημείο. Στα παραμύθια Ντίσνευ είχε βγει από το 4ο τεύχος (περίπου εκεί) και ΑΚΟΜΑ βγαίνουν παραμύθια. Επίσης δείτε τον ΧΑΜΟ που γίνεται αυτό το καιρό από την hachette. Ορυκτά, αμάξια, χάρτες, νομίσματα, χαμός πραγματικά από συλλογές. Μια χαρά τα πάει. Αυτή είναι μια πραγματικά τέλεια συλλογή και θα πάει άνετα μέχρι το τέλος πιστεύω.

 

Άσχετο τελείως αλλά οι Χάρτες Αντίκες δεν είναι της Hachette,είναι ίσως ανεξάρτητη συλλογή γιατί η εταιρεία λέγεται Antiquemaps (όπως τα Ορυκτά του Πλανήτη μας συλλογή λέγεται Myminerals) και δεν φέρει το όνομα hachette,η Αξέχαστα Αυτοκίνητα συλλογή είναι όντως συλλογή της Hachette.Τα γνωρίζω γιατί έχω πάρει το πρώτο τεύχος και για τις τρεις συλλογές.Ορυκτά το ήθελε η αδελφή μου,το Αξέχαστα Αυτοκίνητα ο πατέρας μου και το Χάρτες Αντίκες εγώ.Αλλά γενικά η Hachette βγάζει πολλές συλλογές τώρα.

 

Το γράφω εδώ για μην γράψω κάτι τέλειως εκτός θέματος στο κεντρικό νήμα.

 

ΥΓ=Αν σε ενδιαφέρει ένα από τα τρία,στα εγκρίνω (ο χάρτης στο Χάρτες Αντίκες είναι τέλειος και το βιβλίο που τον συνοδεύει).Αν θες να μάθεις πως είναι οι Ορυκτά του Πλανήτη μας,Αξέχαστα Αυτοκίνητα και Χάρτες Αντίκες συλλογές,μπορώ να σου πω γιατί έχω πάρει και των τριών το πρώτο τεύχος.

 

Edit:Λάθος,τα site τους λέγονται έτσι,αν πάτε σε αυτά και δείτε στην επικοινωνία από κάτω βγάζει RADNET και στα δύο.Μάλλον είναι ο εκδότης.Πάντως στα χαρτόνια των συλλογών Ορυκτά και Χάρτες αναφέρει μόνο τα site τους.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η αλήθεια είναι οτι προσπαθώ να μη μπω σε αυτό το μετερίζι. Αν έπαιρνα κάποια από αυτές θα ήταν τα αυτοκινητάκια που τα σπάνε!!!Αλλά έχω κόρη άρα.....ακυροοοοοοοοοοο!!!!:lol:

Από τα άλλα έχω σε αφθονία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ούτε εγώ μπαίνω αλλά αυτά ήταν φθηνά τα συγκικριμένα και δεν θα τα συνεχίσουμε.Ο πάτερας μου θέλει πάντως να πάρει από τη συλλογή Αξέχαστα Αυτοκίνητα τα Αυτοκίνητα Opel Cadett B (όπως εγώ το οποίο και πήρα),Citroen NAMCO Pony το μέγα Volkswagen Beetle το γνωστό και το Mini Cooper.Το Ορυκτά ήταν δώρο μίας αγοράς προς την αδερφή μου για "διακοσμητικό" και δεν θέλει να πάρει άλλα όπως λέει.Και ο χάρτης,λοιπόν αυτό το πήρα γιατί το γούσταρα εγώ (ο παλιός/αρχαίος κόσμος είναι μία από τις πρώτες μου αγάπες).Έχει το χάρτη πάρα πολύ καλής ποιότητας και βιβλίο εξήσου καλό (σκληρόδετο,ραμμένη η βιβλιοδεσία και όχι κόλλα,κάτι που θα μπορούσε να έχει γιατί δεν είναι χοντρό και ιλλουστρατιόν χαρτί) για 2 ευρώ,θα ήταν έγκλημα για μένα να μην το πάρω.Το δεύτερο θα κάνει 5 ευρώ και λέω να το τιμήσω (και να εκμεταλλευτώ τις τιμές γνωριμίας) μέτα πάει στο 10ρικο αλλά δεν με βγαίνει οικονομικά δυστηχώς.Αν δεν έπαιρνα αυτή τη συλλογή Graphic Novel της Marvel θα έπαιρνα ΣΤΑΝΤΑΡ αυτή τώρα με τους χάρτες αντίκες!!!

(Μου αρέσει που έχει και κατάλογο με όλα τα τεύχη που θα βγουν σύνολο 40)

 

Αυτά περί συλλογών και συγνώμη για τη πολυλογία,σταματάω εδώ!!!  :):)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Για τα Ορυκτά και τους Χάρτες προσφέρουν και ετήσια συνδρομή με 15% έκπτωση.

Άρα σίγουρα δεν πρόκειται για την Hachette :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

9 λεπτά πριν, Pilgrim είπε:

Για τα Ορυκτά και τους Χάρτες προσφέρουν και ετήσια συνδρομή με 15% έκπτωση.

Άρα σίγουρα δεν πρόκειται για την Hachette :D

 

Πάντως στο εξωτερικό η συλλογή αυτή Μarvel της Hachette είναι με συνδρομή (ή και με συνδρομή πέρα από αγορά σε κατάστημα),εδώ φαίνεται δεν το κάνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ρε παιδιά το χαρτόνι βγαίνει πάντα από όλες τις σειρές αυτού του τύπου μετά από κάποιο σημείο. Στα παραμύθια Ντίσνευ είχε βγει από το 4ο τεύχος (περίπου εκεί) και ΑΚΟΜΑ βγαίνουν παραμύθια. Επίσης δείτε τον ΧΑΜΟ που γίνεται αυτό το καιρό από την hachette. Ορυκτά, αμάξια, χάρτες, νομίσματα, χαμός πραγματικά από συλλογές. Μια χαρά τα πάει. Αυτή είναι μια πραγματικά τέλεια συλλογή και θα πάει άνετα μέχρι το τέλος πιστεύω.

Πήγα μετά από δυόμισι βδομάδες στο περίπτερο, όπως ανέφερα σε άλλο νήμα και έμεινα παγωτό!! Ειχε κυριολεκτικά τιγκάρει από τέτοιες εκδόσεις!! Της "Hachette" είναι όλες αυτές; :wow:  Νομίζω πως έχει αντικαταστήσει την "DeAgostini Hellas" με τα μπούνια (θυμίζει τις χρυσές εποχές της!) και πάει πολύ καλά για να κάνει τέτοιες κινήσεις!! Η διαφορά είναι ότι η "Hachette" δείχνει να ολοκληρώνει αυτό που ξεκινά, ακόμη κι αν έχουν πέσει οι πωλήσεις (στα παραμύθια Ντίσνεϋ, που μου 'χε πει ο περιπτεράς ότι έφερναν 20+ στις αρχές με εξτρά παραγγελίες που ζητούσαν και τώρα παίρνουν μόλις 4!). Δεν έχει και νόημα βρε παιδιά να δείχνουν τα 4 επόμενα τεύχη! Αυτά ήταν μάλλον στην αρχή για κράχτης, ώστε να "ζυγίσει" καλύτερα ο καταναλωτής εάν θα τη ξεκινήσει και αν θα την προχωρήσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

22 min ago , Mandrake said:

Πήγα μετά από δυόμισι βδομάδες στο περίπτερο, όπως ανέφερα σε άλλο νήμα και έμεινα παγωτό!! Ειχε κυριολεκτικά τιγκάρει από τέτοιες εκδόσεις!! Της "Hachette" είναι όλες αυτές; :wow:  Νομίζω πως έχει αντικαταστήσει την "DeAgostini Hellas" με τα μπούνια (θυμίζει τις χρυσές εποχές της!) και πάει πολύ καλά για να κάνει τέτοιες κινήσεις!! Η διαφορά είναι ότι η "Hachette" δείχνει να ολοκληρώνει αυτό που ξεκινά, ακόμη κι αν έχουν πέσει οι πωλήσεις (στα παραμύθια Ντίσνεϋ, που μου 'χε πει ο περιπτεράς ότι έφερναν 20+ στις αρχές με εξτρά παραγγελίες που ζητούσαν και τώρα παίρνουν μόλις 4!). Δεν έχει και νόημα βρε παιδιά να δείχνουν τα 4 επόμενα τεύχη! Αυτά ήταν μάλλον στην αρχή για κράχτης, ώστε να "ζυγίσει" καλύτερα ο καταναλωτής εάν θα τη ξεκινήσει και αν θα την προχωρήσει.

Οπως λέει και ο @TheMetalBat  στο άλλο νήμα δεν είναι όλες της Hachette. Και εγώ έτσι νόμιζα ότι έχουμε μια νέα DeAgostini Hellas. Τα παραμύθια δεν συγκρίνονται με αυτό εδώ. Στην αρχή είχαν όλα τα καλά, μπήκαν και οι γονείς με φόρα και έγινε ο χαμός. Παρόλη την πτώση όμως συνεχίζουν και βγαίνουν. Νομίζω ότι σε αυτή τη συλλογή θα κρατήσουν πολλά καλά για το τέλος ώστε να μην έχει πτώση, αλλά να πετάνε κανα δυο αδιάφορα εν μέσω των καλών ώστε να το παίρνει κανείς ώστε να μη χάσει τη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τα Ορυκτά,Χάρτες Αντίκες και Γραμματόσημα (και Ιστορία) του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου δεν είναι συλλογές της Hachette.Οι συλλογές της Hachette φέρουν πάντα το συμβολό της,στα χαρτόνια/συσκευασίες τους και το λένε στο τέλος των διαφημίσεών της.

Πχ: Αυτή η Μarvel GN συλλογή όταν ξεκίνησε,τα Αξέχαστα Αυτοκίνητα και οι Σπουδαίες Γυναίκες τώρα

 

Αλλά γενικά θα τα πάει καλά λογικά αν κάνει τόσες συλλογές μαζί.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παραπέμπω στο Μίκυ Μάους 292 στην τελευταία ιστορία ''Η τέλεια συλλογή" όπου ανταγωνίζονται οι εταιρείες του Σκρουτζ και του Ρόμπαξ για το ποιος θα βγάλει την καλύτερη συλλογή. Τρελό τρολάρισμα στις εταιρείες τύπου Hachette De Agostini κλπ Το κορυφαίο: "Συλλογή γι' αυτούς που δεν συλλέγουν τίποτα".:lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ρε παιδιά το χαρτόνι βγαίνει πάντα από όλες τις σειρές αυτού του τύπου μετά από κάποιο σημείο. Στα παραμύθια Ντίσνευ είχε βγει από το 4ο τεύχος (περίπου εκεί) και ΑΚΟΜΑ βγαίνουν παραμύθια. Επίσης δείτε τον ΧΑΜΟ που γίνεται αυτό το καιρό από την hachette. Ορυκτά, αμάξια, χάρτες, νομίσματα, χαμός πραγματικά από συλλογές. Μια χαρά τα πάει. Αυτή είναι μια πραγματικά τέλεια συλλογή και θα πάει άνετα μέχρι το τέλος πιστεύω.

Και εγώ εκεί ελπίζω αν είναι δικές της όλες οι συλλογές σημαίνει ότι τα πάει καλά και θέλω να πιστεύω ότι θα ολοκληρωθεί κανονικά η συλλογή.

 

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Τα Ορυκτά,Χάρτες Αντίκες και Γραμματόσημα (και Ιστορία) του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου δεν είναι συλλογές της Hachette.Οι συλλογές της Hachette φέρουν πάντα το συμβολό της,στα χαρτόνια/συσκευασίες τους και το λένε στο τέλος των διαφημίσεών της.

Πχ: Αυτή η Μarvel GN συλλογή όταν ξεκίνησε,τα Αξέχαστα Αυτοκίνητα και οι Σπουδαίες Γυναίκες τώρα

 

Αλλά γενικά θα τα πάει καλά λογικά αν κάνει τόσες συλλογές μαζί.

Τα αυτοκίνητα αν αναφερόμαστε στα ίδια και δεν κάνω λάθος πρέπει είναι της Hachette, το θυμάμαι και από την διαφήμιση.

https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/αξέχαστα-αυτοκίνητα/opel-kadete-τ1.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.